MERCEDES BENZ De mensen van Wales vormen heslist een volk apart Hollandse meesters in Piccadilly mm MK WASSERIJ ATELIERS Pas ontdekt meisjesportret van Hals en juwelen van kleinere meesters Melkprijs voor de boer vastgesteld Het Hofje van Guurtje de Waal DE TRIOMFTOCHT VAN Garage VAN WIJK L I: S Nieuwe uitgaven Amsterdamse acteurs doceren in Limburg Vele dames zeggen: „de mooiste was die ik ooit zag!' Kunst in kisten Standje in de Opera Met ingang van 18 April vrije prijsvorming Schoonheid in Haarlem en omgeving Moderne kamermuziek Sinterklaas houdt ook van stoute kinderen ZATEKDAG 2 2 NOVEMBER 19 52 De Maastrichtse Toneelacademie heeft er na Kees van Iersel enkele nieuwe do centen bij gekregen, te weten de acteurs Henk Schaer, Robert de Vries en Johan Schmitz, verwacht wordt dat ook Loudi Nijhoff en Jacques Snoek als leerkrachten aan deze Limburgse toneelschool verbon den zullen worden. JOOOOOOOOOOOC Zoals de lezers onlangs werd bericht, stemde Haarlems gemeentebestuur er in toe Frans Hals te doen vertegenwoordigen door de officieren van de Cluveniersdoe- len (Anno 1627) bij gelegenheid van de grandioze reünie der oude Hollandse meesters, die van 22 November tot 1 Maart 1953 in de Royal Academy of Arts te Lon den wordt gehouden. Dit instituut werd in 1768 gesticht en in 1868/1869 gevestigd in het thans bestaande, ietwat pompeuze gebouw (gelegen nabij Piccadilly Circus), dat onder meer kleinere en grotere ten toonstellingszalen bevat, rond een centrale hal gegroepeerd. Het zou tal van Haarlemmers tot een opwekking zijn geweest uit hun afwezige of latente belangstelling voos eigen mu- seumbezit, wanneer zij getuige hadden kunnen zijn van de verrukking waarin Hals' geniaal „opgediende" maaltijd de dankbare leden van het „hanging Commit tee" bracht. Temidden van superbe stil- ievens van Floris van Dyck, Pieter Claesz, Pieter de Putter, Hubertus van Ravesteyn, Willem Kalff en Abraham van Beyeren, breekt het schuttersstuk (dat op de ere plaats, in het perspectief van een zalen complex is gehangen) de bezonkenheid van evenzovele wonderen van con- tempatieve geest. Het is een bewijs te meer voor de genialiteit van Hals' onweer staanbare kunst, dat iemand die dagelijkse „omgang" geniet met deze banketterende officieren, zó wordt geboeid als schrijver dezes en dat men ervaart dat zij, geplaatst tussen de toppen van de Hollandse oude kunst uit Engels particulier bezit, deze in kracht en schoonheid gelijk blijven of voorbij streven. Hals' banket, dat de appetijt van het Engelse publiek voor de Hollandse kunst in niet geringe mate zal opwekken, werd door het tentoonstellingscomité waardig beantwoord door een stijlvolle maaltijd in de van traditie vervulde bestuurskamer van de Royal Academy. Deze maaltijd was vóór alles imponerend door het feit dat hier in personen en sfeer, in conversatie en „tafel-ritueel" het wezen van Pickwick c.s. tastbaar werd! Correcte lakeien in rood-laken livrei beschikken over het ver mogen om beminnelijk toe te treden, zon der hun afstand tot de gasten door een zweem van familiariteit of indiscretie te verkorten; zij bezitten de gave om niet tegenstaande hun lakeischap tóch mense lijk te zijn. Sir Joshua Reynolds (1723 1792), eerste president van de Royal Aca demy, liet uit zijn gouden lijst de blik dwalen over het fraaie zilver dat, op de tafel in het kaarslicht flonkerend, slechts een bescheiden vertegenwoordiging vorm de van de rijke collectie, successievelijk door de leden sedert de achttiende eeuw aan het instituut geschonken. Als het voor mij al een emotie betekende, hoezeer moet het dit dan wel geweest zijn voor de gast heren om de vorken en messen te han teren, die de naam dragen van een schen ker, die niemand minder blijkt te zijn ge weest dan J. M. W. Turner (17751851). Boeiend is het met dit al te ervaren hoe in de sfeer van twee verschillend geregis seerde maaltijden de wezens-eigenschap pen ter tafel komen van twee volken, in vele opzichten niet alleen door de zéé ge scheiden Een compleet museum Het zou ondoenlijk zijn om in dit bestek dieper in te gaan op de betekenis van de tentoonstelling in haar geheel, hetgeen trouwens onvruchtbaar zou zijn zonder de kunstwerken zelf in reproductie althans voor ogen te hebben. Ik moge daarom vol staan met enige samenvattende opmerkin gen Het rijkelijk gebodene uit Engels par ticulier bezit (behoudens enkele stukken uit het Rijksmuseum, Museum Boymans, het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, het Groningse Museum, het Mauritshuis en het Frans Halsmuseum) vormt in feite ADVERTENTIE •/WAS VAjV HAAK. hun t en klaar Mr. Cornelisstraat 33 - Tel. 17487 (2 Ujnen) De directeur van het stedelijk museum 'Het Prinsenhof" te Delft, de heer D. H. G. Bolten, werkt thans met zijn assisten ten aan het samenstellen van kisten met kunst, die na de Kerstvacantie een tournée tangs de scholen moeten, beginnen. In to taal worden er acht kisten in roulatie ge bracht. Elke kist zal een aantal voorwer- Pen bevatten, die een bepaalde periode in de kunstgeschiedenis of van een bepaald land vertegenwoordigen. „Gezicht op Dordrecht" van Albert Cuyp. (Foto welwillend afgestaan door de London County Council, administrative Trustee, the Iveagh Bequest, Kenwood). geen expositie, maar een nieuw museum. Een museum dat tot vergelijking noodt met het aesthetisch peil van het Haagse Mau ritshuis. Dit tevens door het (gedwongen) arran gement van de talrijke schilderijen naast en boven elkaar. In deze wijze van op hangen schuilt wederom een hardnekkig conservatisme, dat wij in deze sfeer intus sen graag acceptei-en. Zij herinnert name lijk zo treffend aan de volgehangen kabi netten der landhuizen en kastelen uit de achttiende en negentiende eeuw op de wijze zoals wij dat (na een gelukkig com promis met moderne opvattingen omtrent museum-inrichting) ook nog in ons Mau ritshuis kunnen waarnemen. Van de 644 geëxposeerde kunstwerken bestaat méér dan de helft uit ware juwe len. Voor het publiek zou het ongetwijfeld nuttig zijn geweest als de organisatoren zich tot die helft hadden beperkt. Het is echter begrijpelijk dat zij zich door hun enthousiasme hebben laten verleiden tot een zó overweldigende manifestatie van Hollands picturale rijkdom en. Engelse verzamelzin. Want het moet gezegd dat de Engelsen door de eeuwen heen blijk heb ben gegeven van een hoog ontwikkeld aesthetisch onderscheidingsvermogen. Frans Hals is vertegenwoordigd door niet minder dan 26 werken (waaronder zich weliswaar enkele dubieuze „gevallen" bevinden). Een uitzonderlijke attractie vormt een pas ontdekt meisjesportret uit de latere tijd van Hals' werkzaamheid (collectie George Wyndham) dat stellig tot Hals' schoonste werken behoort. Rem brandt is vertegenwoordigd met.... 48 werken. Jan Steen met 17, Vermeer met 2 (waarbij het „Straatje" uit het Rijks museum). De Koningin van Engeland stond niet minder dan 17 werken af uit de koninklijke verzamelingen, waaronder de sublieme Terborch, die enige jaren ge leden in het Mauritshuis geëxposeerd is geweest. In tegenstelling tot de tentoonstelling van Hollandse Kunst in 1929 op dezelfde plaats gehouden, is het ditkeer niet uit sluitend een reünie der prominenten. On der hen mengen zich thans ook vele mees ters van het tweede niveau, hetgeen des te dwingerder de potentie der oud-Hollandse School qualitatief en quantatief doet uit komen. Zo troffen mij onder meer twee uitzonderlijk mooie Bega's, een grandioos vrouwenportret door Jan de Bray, een juweel van een Molijn en als verrassing zelfs een wondermooi portret, toegeschre ven aan de veelal nog al burgerlijke Ger- rit Dou. Behalve Jan van Goyen, Jan van der Heyden, Jan van Huysum en de door de Engelse verzamelaars zozeer geliefde Ita- lianisanten als Dujardin, Wiinants en Pyn- acker (aan wie landschapschilders als Gainsborough en Constable zeer veel te danken hebben....) is bovenal Albert Cuyp met 28 werken nog nimmer zó vol ledig vertegenwoordigd geweest. Zijn schoonste werk, ik waag te zeggen tevens een der allerschoonste van de gehele Hol landse schilderkunst, is het hier gerepro duceerde Gezicht op Dordrecht uit the Iveagh, Bequest, Kenwood, dat naar mijn mening in betekenis in één adem, of di rect na Vermeers Gezicht op Delft ge noemd mag worden. Zien we Dordrechts toren bij Van Goyen in sublieme rivier landschappen uit de vochtige atmosfeer tot massa groeien, in deze onvergetelijke Cuyp vervluchtigt het torenmassief met stadsbeeld en natuur in het pure zonlicht. Damp en mist ten spijt wekken Cuyp en Van Goyen ons heimwee naar het lage land aan de andere zijde van de zee.... H. P. BAARD Londen, 18 November. Dirigent Sir John Barbirolli gaf giste renavond een publiek van tweeduizend operagangers in Covent Garden te Lon den een berisping. Toen hij het podium betrad om de vierde en laatste acte van "La Bohème" te leiden brak een applaus los. Met ijzige beleefdheid Het Sir John het orkest opstaan om voor dit eerbe toon te danken. Toen zei hij: „Dank u. Maar ik moet opmerken dat u voortref felijke prestaties gedurende de eerste en de derde acte bedorven hebt door ontijdig applaus. Indien u mij enige ge negenheid toedraagt, doe mij dan als tublieft het buitengewone plezier mij toe te staan het eind van dit werk te 8 horen". 3 7XX3000000CC0000000CO00000C000000000000000000C00000000CO0I De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor de periode November 1952 tot November 1953 de ga rantieprijs voor de boer voor melk vastge steld op 20 cent per kg. melk met een vet gehalte van 31/2 pet. De zogenaamde verrekenprijs voor con- sumptiemelk is boven het peil van de ga rantieprijs vastgesteld, namelijk op 22 cent per kg. De regering heeft zich in principe verenigd met het voorstel van het bedrijfs leven, met ingang van 18 April 1953 cle be palingen ten aanzien van de bestemming van de melk en de prijsvorming van con- sumptiemelk te doen vervallen. Bij het vaststellen van deze prijzen is er van uitgegaan, dat een wederom door het Bedrijfschap voor Zuivel ingesteld zuivel- fonds het betalen van een toeslag op alle in consumptie gebrachte melk zal mogelijk maken. Deze toeslag zal gelijk zijn aan het verschil tussen de zuivelwaarde en de ver rekenprijs. Uit het Landbouw-Egalisatie- fonds zal opnieuw een subsidie worden verleend voor alle consumptiemelk. Voor alsnog zullen geen wijzigingen in de con sumptiemelkprijs worden aangebracht. ADVERTENTIE r A Een karavaan van het beroemde Mercedes-Benz-fabrikaat trekt door Nederland. 300 S.L. De overwinnaar van de Nürburgring, Le Mans en Bern. 300 S. CABRIOLET. De sportwagen bij uitnemendheid. 300 SEDAN. De reiswagen voor de meest verwende automobilist. 220 CABRIOLET. A. Subliem, snel en elegant. 220 SEDAN. De temperamentvolle wagen voor rijders met de hoogste eisen, 170 S. SEDAN. De handige wagen met 4-cylinder motor. 170 DS. SEDAN. De enige zuinige, bedrijfszekere Diesel personen auto. 170 Vb SEDAN. Het type, waarvan er reeds meer dan honderdduizend wer den geproduceerd. Ga ze zien en vraag een proefrit! V op WOENSDAG 28 NOVEMBER bij BLOEMENDAALSEWEG/HOEK ZIJLWEG - OVERVEEN J Wij geven een foto van het poortje, dat toegang geeft tot het Hofje van Guurtje de Waal, omdat het zeker is dat slechts weinigen dit kennen. Wie komt er ook in de Lange Annastraat, het smalle straatje dat een verbinding is tussen de Bree- en de Doelstraat? Toch is het een van de mooiste poortjes die Haarlem heeft. Het hofje zelf munt niet uit door bijzon dere schoonheid, maar toch is het niet de minste onder de vele die Haarlem rijk is. Dat toont ook wel onze tweede foto die een kijkje geeft op het binnenplaatsje. Alleen is het jammer dat de tuin klein is, eigenlijk te klein, waardoor er weinig zon binnen valt. Maar de ogen van de bezoekers zijn al wat aan de duisternis gewend, omdat een smalle gang zonder raam de verbinding vormt tussen poort en hofje. De steen die in de voorgevel zit het is onbegrijpelijk hoe die indertijd verdwe nen is, maar nog verwonderlijker is het dat hij later te ruggevonden is als deksteen van een riool in de Kromme Elleboogsteeg ver telt ons dat het hofje in 1616 is gesticht door Guurtje de Waal, alsook dat het later vergroot is door burgemeester Jan de Waal en in 1783 door een regentes Vrouwe A. C. Hooreman vernieuwd. Guurtje de Waal woonde in de St. Anna straat (nu is het Lange Annastraat). Zij had geen kinderen en liet nog tijdens haar leven op het erf achter haar woning 6 „ca- meren" maken voor armen (weduwen, maagden of gehuwde vrouwen' met of zon der kinderen). De oudjes moesten een klein huurgeld betalen omdat er geen fondsen waren om het onderhoud te bekostigen. Na haar dood had Guurtje de Waal voor dit onderhoud een som van 100 Kar. guldens vastgezet. Een „oomzegger" van haar, Jo- ran de Waal, heeft dit fondsje later nog versterkt met 400 Kar. guldens. Wij weten niet of de bewoonsters toen nog huur moes- De Nederlandse Vereniging voor Heden daagse Muziek bereidt twee concerten voor, die een overzicht zullen geven van de kamermuziek van Zwecrs tot heden. Deze concerten hebben plaats op 2 Fe bruari en 3 Maart in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Daar het, mede wegens de grote activiteit van componisten op het gebied der kamermu ziek, niet mogelijk is binnen een bestek van twee avonden een volledig beeld te geven, heeft een speciale commissie be staande uit Marius Flothuis, Bernard van de Sigtenhorst Meyer en Daniel Ruyne- man een representatief programma sa mengesteld. Tot uitvoering komen onder meer de Wij-zangen van Bernard Zwecrs voor zang en vijf blaasinstrumenten, het Strijktrio van Matthijs Vermeulen en het zo juist verschenen Zesde Sextet voor blazers van Henk Badings. Medewerking verlenen de sopraan Dora van Doorn-Lin- l deman, de fluitist Johan Feitkamp, het Concertgebouw-Strijktrio en Radio-Phil- harmonisch Sextet. ADVERTENTIE N.V. Ml). „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Is Wales werkelijk sen land apart? En vormen de mensen, die er wonen werke lijk een volk? En zo ja, wat kan dat ons eigenlijk schelen? De derde 'vraag is het gemakkelijkst te be antwoorden: wij heb ben in eigen land een soortgelijk probleem, namelijk het Friese. En aangezien wij iaarin natuurlijk par tij zijn, is het moge lijk heel leerzaam om het geval als onpar tijdig toeschouwer eens van een veilige afstand te bekijken. Is Wales werkelijk een land apart met jcherp-gedefinieerde natuurlijke grenzen? Is het een economi sche eenheid? Wij ge loven daar eerlijk ge zegd niets van. Na tuurlijk het is een bergland en bergbe woners hebben nu maal de neiging zich in de beschutting van hun dalen afgeschei den te voelen van het wijde laagland. En de eenzijdig gerichte economie de re cente geschiedenis van het land heeft het duidelijk bewe gen kan nooit iets anders zijn dan een anderdeel van een veel groter econo misch verband. Maar zijn de men- :en uit Wales ver- ;chillend van de an- lere inwoners van Jroot-Brittannië? W el ge kunt dat het best aan een Engelsman vragen. Hij zal die vraag met een volmon dig „Ja" beantwoorden. Stei-ker nog: een Engelsman voelt zich in Wales vooral buiten het industriegebied in het bui tenland, ondanks het feit, dat de entourage van het dagelijks leven er haast niet ver schillend is van die in Engeland. Maar de Welshman praat anders, voelt anders en reageert anders. Hij ziet er zelfs een beetje anders uit. Het korte, gedrongen, rossig- donkere type met de wat uitstekende juk beenderen, dat ge in Wales bij tienduizen den aantreft, is een van de vele bewijzen voor de juistheid van hetgeen de Welsh man u vertelt: „Wij zijn de werkelijke oude Britten". Hij zegt dat als verdediging tegen de laatdunkendheid waarmee Wales door som mige Engelsen wordt bejegend. Hij zegt dat ook uit trots over de fiere historie van zijn land. Want zijn voorvaderen zijn door de invasie-golven uit het Oosten, Romeinen, Noormannen, Normandiërs wel terugge dreven, maar nooit helemaal vérdreven uit het bergachtige Westen. De Welshmen zijn niet zonder reden trots op hun oude historie, een historie, die overigens vol bloed en tranen is geweest en vol strijd. Strijd tegen vreemde inval lers, strijd tegen de Engelsen en strijd on der elkaar. Dat laatste is nu eenmaal een typisch trekje der Kelten, van wie eensge- Een typisch Welsh meisje in het costuum van haar land. Donkere ogen met een rossige glans en haar in dezelfde kleur onder de wonderlijke hoge hoed, die zo toch wel heel char mant staat. En witte kant als omlijsting van een levendig gezichtje. Zij zit voor een maquette van het bergland dat dit mensenslag vele eeuwen lang in zijn valleien beschutte tegen vreemde invallers. Maar aan de andere kant van de balans staat dan toch dat Wales de legende voort bracht van Koning Arthur en zijn Ronde Tafel, dat nobele en verlichte Keltische ridder-ideaal, waarbij vergeleken de Euro pese kasteelheren ongewassen en primi tieve piraten waren. .wiuren strijd De strijd tegen de Engelsen heeft Wales tenslotte verloren, toen in 1282 Edward I Wales onderwierp en het land een periode inging van onderdrukking, rechteloosheid en uitbuiting. Er scheen een kentering te zullen komen toen Henry VII met steun van Wales op de Britse troon kwam, te meer daar de Tudors goeddeels Welshmen waren. Maar de welwillendheid van de Tudors jegens Wales had een onverwachte uitwerking toen Henry VIII in 1553 bij de Act of the Union Wales met Engeland ver enigde. Wat met geweld van wapenen niet mogelijk was gebleken, gelukte door gro tere gelijkstelling, Wales ver-Engelste, voor zindheid nooit een sterke zijde is geweest, zover het althans de leidende klassen be trof. Zo ontstond er een kloof tussen hen en het volk, die eeuwen lang doorgewerkt heeft. Ook op economisch en sociaal gebied. Eigenaren van bedrijven en grondbezitters zetelden ergens ver weg in Engeland, spra ken de taal van het land niet meer en lieten zich niet al te veel aan het lot van hun mensen gelegen liggen. Wales was onthoofd. De achterstelling van Wales op velerlei gebied heeft lang geduurd. Eigenlijk in menig opzicht tot kort voor de tweede wereldoorlog. De bitterheid hierover heeft natuurlijk voedsel gegeven aan nationalis tische aspiraties. Die overigens wel dege lijk een geestelijke achtergrond hebben. Want de oude tegenstelling tussen Wales en Engeland werd weer opgerakeld in het religieuze conflict tussen de Anglicaanse kerk en de Non-conformisten, die in Wales hun steunpunt vonden. In die strijd her leefden de culturele en spirituele tradities van Wales, kwam de eigen taal van het land weer in zwang, hervond men een nationaal bewustzijn. Dat bewustzijn is vandaag den dag nog zéér sterk in Wales. Het is niet overdreven te zeggen, dat de overgrote meerderheid van Wales op het ogenblik in mindere of meerdere mate nationalistisch is. Er is de overigens zeer kleine extremistische republikeinse partij, die volkomen los wil van Groot-Brittannië naar het voorbeeld van de Ierse republiek. Er is de veel gro tere nationalistische partij, die een eigen parlement voor Wales wil binnen het kader van Groot-Brittannië, zoals de zes graaf schappen van Noord-Ierland dat hebben. En men vergete niet, dat de Britse liberale partij zich voor dit standpunt heeft uitge sproken, ongetwijfeld mede onder invloed van de sterke liberale traditie in Wales, die een Lloyd George, Engelands premier in de eerste wereldoorlog, voortbracht. Formele erkenning Wij zeiden het al, de meeste Welshmen steunen een streven naar meer zeggenschap in eigen zaken in welke vorm dan ook. Al was het in eerste instantie maar de al aar dig wat onafhankelijker status, die Schot land met zijn eigen staatssecretarissen heeft gekregen. De Britse regering komt daar op het ogenblik zeker ten dele aan tegemoet. Langs de „functionele" weg, die zij zo graag bewandelt. Er zijn vele „filialen" van mi nisteries speciaal voor Wales in Cardiff gevestigd. Zij zijn grotendeels met Welsh men bemand, waaronder vele uitgesproken nationalisten. Toch hebben wij het gevoel gekregen, dat men in Wales naast deze practische vorm een formele erkenning van een zekere zelfstandigheid wenst als balsem voor de zere tenen, waar zoveel Engelsen op getrapt hebben. Men kan het overdreven vinden, maar als de automati sche aanduiding „England and Wales" (tegenover Schotland) zou vervallen, zou dat al een flinke pleister zijn op.de wonde van nationale gekrenktheid in „The Prinsi- pality" (zoals men het prinsdom Wales aan duidt). Slechts de tijd zal leren of Wales in dit opzicht zal krijgen wat het wenst. Men moet daarbij echter niet vergeten, dat in Schotland een soortgelijk nationalisme groeiende is. En wanneer die twee elkaar goed gaan steunen, wordt dat een hele coa litie. Het is overigens opvallend dat nog zo weinig nationalisten als deze beseffen, dat hun problemen, hoe vreemd het ook moge klinken, in een Europese federatie gemak kelijker uit de wereld zouden kunnen wor den geholpen. Want daarin zouden de lange tenen van thans souvereine staten aanmer kelijk ingekort zijn. W. L. B. Op de binnenplaats. ten betalen, maar wel staat vast dat aan het einde van de 18e eeuw de huur was vervallen en de oudjes zelfs nog een gul den in de week als steun kregen. Door de financiële moeilijkheden die een gevolg waren van de komst der Fransen verslech terde de financiële toestand weer, zodat opnieuw een kleine huur gevraagd moest worden. Een ander lid der familie, Jan de Waal, die burgemeester van Haarlem is geweest, heeft in 1661 het hofje vergroot. Er kwa men toen 8 „cameren". Dit was mogelijk omdat nu ook het vroegere woonhuis van Guurtje de Waal bij het hofje getrokken kon worden. Daar woont nu de opzichteres. Deze Jan de Waal liet ook het mooie poortje maken. In een cartouche zien wij het wapen van de familie De Waal een zilveren leeuw op een lazuren veld, waar- Hef poortje in de Lange Annastraat. onder een festoen van vruchten en een engelenkopje. Het bestuur van het hofje is thans in handen van de diaconie der Ned. Hervorm de Kerk. Nog altijd betalen de bewoon sters een kleine huur, want ook nu zijn er zware geldelijke zorgen. Uit de gevelsteen weten wij dat het hofje in 1783 is ver nieuwd, maar dat is al weer 169 jaar ge leden. Reeds in 1875, toen Allan zijn ge schiedenisboek over Haarlem schreef, vroe gen de huisjes om een flinke restauratie. Er is nadien alleen het allernoodzakelijk ste aan gedaan, zodat het te begrijpen is dat het herstelvraagstuk steeds dringender werd. Nu is daarvoor evenwel een oplos sing gevonden, waarbij door de diaconie financiële medewerking wordt ondervon den van rijk en gemeente. Daardoor zal dan tevens bereikt worden dat de huisjes wat gerievelijker worden. Alleen de tuin kan niet groter gemaakt worden. C. J. van T. Dezer dagen verschijnt onder de titel Kind en Sint bij Van Gorcum een boekje, uitgegeven voor de Maatschappij tot nut van 't algemeen en geschreven door de inspec- trice der Nutskleuterscholen, W. M. Nijkamp. De schrijfster zet in dit door Wil de Jager alleraardigst geïllustreerde werkje uiteen voor welke opvoedingsproblemen ouders staan in Sinterklaastijd. Wat moeten zij doen als de twijfel doorbreekt in het kinderhart? Mogen zij Sinterklaas gebruiken als „boe man"? Is het verantwoord te dreigen met de roe, de zak, het meenemen naar Spanje? Beseffen wij, volwassenen wel, hoeveel kin dervreugd moet plaats maken voor kinder angst, wanneer wij de goede Heilige ge bruiken om de kinderen „zoet" te houden? Wie wel eens als Sinterklaas is opgetreden voor een schare „gelovige" kleintjes weet hoe verschillend de reacties zijn die zijn ver schijning teweeg brengt: er is vertrouwelijk heid en blijdschap, maar ook schroom 'en zelfs angst. Mejuffrouw Nijkamp geeft in een aantal hoofdstukken, waarvan de titels aan alom bekende Sinterklaasversjes zijn ontleend, allerlei practische aanwijzingen voor het vie ren van Sinterklaas met kleuters op zulk een wijze, dat de angst geheel op de achtergrond kan blijven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5