Belangrijke wedstrijden voor eersteklasse voetbalclubs half zware shag! de tSpiec/el porten Dagenais en P. Roozenburg nu gelijk aan kop van ranglijst ■Clowntje Riek Sport op Zondag Veel spanning in de competitie van de Haarlemse kegelaars p*1 I GEERVLIET Om de wereldtitel dammen Huisman ook na de vijftiende ronde nog ongeslagen ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 KORFBAL HOCKEY Heringa Wuthrich Motorsport Duke verlaat Norton Opstellingen HANDBAL Voor de liefhebbers van een Een speciale melange VCM de beste lichte en pittige tabakken TjgF*] half zware shag! der Felle strijd Belangstelling Stadion Stadion II PZen nupïdê y ^icolaasgeFdhm Voor de kinderen Damfeest De Haarlemse schaakclubs in de competitie Na een week stilte draait Zondag de voetbalcompetitie weer op volle toeren. Ook voor ae eerste- en tweedeklassers uit Haarlem en omgeving. Een ieder die verder het programma beziet zal ook tot de ontdekking komen dat de wedstrijden van meer dan normaal belang zijn: voor EDO om voorlopig uit de onderste regionen te komen, voor RCH om de fraaie positie aan de kop van de ranglijst te handhaven, voor Haarlem om de nek aan nek race met Heerenveen vol te houden, voor Storm vogels om weer in de running te komen en voor VSV ook al om het gevaar voor de onderste plaats te bezweren. Na de uitslagen van Zondag zal er dan ook vermoe delijk eindelijk eens wat tekening komen in de standen, die tot nu toe niet veel zeggend waren. ADVERTENTIE En wat zullen ze presteren, de verenigin gen uit ons district? RCH zal in het Heem- steedse Sportpark wel de volle winst weten te behalen tegen het Amsterdamse Vole- wijckers. De Amsterdammers, die de com- fietitie zo goed inzetten, hebben het er de aatste weken lelijk bij laten zitten en zullen de inzinking tegen de Racing wel niet teboven kunnen komen. Vooral niet nu Wille weer bij RCH in het doel staat. In Haarlem-Noord heeft EDO voorts een mooie kans om uit de gevaarlijke zóne weg te komen. Want winnen de Haarlemmers tegen Enschedése Boys dan kan hun met acht punten uit negen wedstrijden de eerst komende weken niet veel meer gebeuren. Wij houden het echter op een gelijk spel. Haarlem zal het voorts op het terrein van Vitesse niet gemakkelijk krijgen om het ongeslagen record te handhaven. De club van de internationaal Alberts zou bij een overwinning in zoverre gebaat zijn dat zij direct tot de kopgroep zou gaan behoren. Ook hier achten wij een gelijkspel het meest waarschijnlijke resultaat, ondanks het feit dat Haarlem de voorhoede aanzienlijk ver sterkte door het opstellen van Boeree als rechtsbinnen. De beide eeste klassers uit Kennemerland, Stormvogels en VSV, hebben ook al geen ge makkelijke wedstrijden. De Vogels kunnen echter tegen AGOVV wel beide punten be halen en VSV heeft tegen Wageningen toch altijd wel kans op één punt. Tweede klasse In de tweede klasse A zal De Kennemers wel van Spartaan kunnen winnen, terwijl in de tweede klasse B Schoten wel alle moeite zal hebben met HVC. De Amersfoorters heb ben een zeer sterke achterhoede en de geel zwarten zullen heel wat beter voor de dag moeten komen dan verleden week tegen HFC willen zij winst uit de wedstrijd halen. HFC gaat Zondag naar Oostzaan om daar te tonen dat het dit jaar toch werkelijk tot de sterke tweedeklassers wil worden gere kend. Of de Haarlemmers zullen winnen? Wij menen van wel, al zullen wel alle krachten moeten worden ingespannen. In ieder geval hebben zij het slechte voorbeeld van ver leden jaar toen de HFC'ers vier winst punten aan de staartclub Alcmaria Victrix verloren voor ogen en zij zullen wellicht niet weer kostbare winstpunten weggeven. Oosterkwartier gaat Zondag op bezoek bij het zwakke Zwaluwen in Hilversum en zal wel met een eclatante zege terugkeren. Wa tervlietZKC wordt een spannende wed strijd. Weliswaar won Watervliet in Zaan dam met zes—drie, doch daarna zijn de prestaties van Watervliet in dalende lijn ge weest en die van ZKC in stijgende. Vandaar, dat de thuisclub met een gelijk spel reeds tevreden mag zijn. In de derde klasse ontvangt Animo Ready bezoek van Victoria, dat zwakker is. Haar lem gaat op bezoek op de „Park" in Amster dam bij Holver en dient er mede rekening te houden dat het spel van Holver na de ontmoeting in Haarlem veel beter is gewor den. Toch houden wij het op een kleine zege van de gasten. Deze wedstrijd begint om twaalf uur. Sport Vereent gaat naar Aurora én zal heel goed moeten spelen om de drei gende nederlaag te ontlopen. De wedstrijd Oosterkwartier 2Koog Zaandijk 2 is een ontmoeting van twee gelijkwaardige ploegen, waarin de thuisclub toch als favoriet start. Aurora 2 gaat op bezoek bij Allen Weer baar 3 en zal nog wel op het eerste winstpunt moeten blijven wachten. In de eerste klasse spelen de eerste elf tallen van BDHC en van BMHC uitwedstrij den tegen de ploegen van Be Fair. Met enthousiasme zullen de dames het wel kun nen klaren en dit geldt ook voor de spelers van BMHC, die op de ranglijst een plaats hoger staan en uit een gelijk aantal wedstrij den een punt meer hebben behaald. De Bloe- mendaalse hockeyers spelen in de volgende gewijzigde opstelling: N. Dalmeyer (doel); H. Reus en G. Rahusen (achter); Fr. van Olphen, aanvoerder, J. Minnema en J. Boom (midden); H. Markus, H. Bouwman, J. K. Haee, R. Bunge en J. Bei'kman (voor). Rood Wit speelt in Heemstede tegen Hil versum en is zeker niet kansloos. Promotieklassers Bij de dames zal Alliance de weg naar de top ongetwijfeld voortzetten door de in Utrecht te spelen wedstrijd tegen Kampong te winnen. Dit kan eveneens verwacht wor den van BDHC II, dat om twaalf uur op de velden achter Zomerzorg in Bloem endaal tegen het Rotterdamse Victoria speelt. De plaatselijke ontmoeting tussen HBS I en BDHC III (om half elf aan de Donkerela an) is evènals de ontmoeting Rood Wit II Aeolus een wedstrijd tussen de twee laagst geplaatste elftallen op de ranglijst. De uit slag zou wel eens verrassingen kunnen op leveren. Strawberries en Leonidas (om elf uur in Velsen) zullen elkaar evenmin veel toegeven. Voor de promotieklasse heren staan even eens een aantal wedstrijden op het program- ADVERTENT1E Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS BIRMINGHAM (A.N.P.) De directie van Norton Motors te Birmingham heeft mee gedeeld, dat drie der beste coureurs de ploeg van de fabriek hebben verlaten. Het zijn Geoff Duke, die drie maal de titel van wereldkampioen heeft behaald, Reg Arm strong en Dickey Dale. De directeur-generaal van Norton Motors verklaarde dat hij Ken Kavanagh, Ray Amm en Sid Lawton geëngageerd had voor het volgend seizoen, en dat wellicht nog een andere renner in de ploeg zou worden op- genomem Voorts zeide hij te weten, dat Armstrong en Dale het volgend jaar voor de Italiaanse Gilera-fabriek zullen gaan rijden. Duke had hem niet verteld wat zijn plannen waren. Geoff Duke gaf de Britse machines de schuld voor zijn uittreden uit het Norton- team. Hij zei van mening te zijn dat Groot Brittannië over geen enkele motor in de 500 cc-klasse beschikt die het met gelijke kansen tegen de buitenlandse machines zou kunnen opnemen. De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter Oden- thal en Kuys; midden: Koi-s, Laan en Barends; vóór: Jacob, Boeree, De Voogd, Schilpzand, Van Osch. E.D.O.: Doel: Van de Berg; achter: Ko ning en Bax; midden: Walther. Karpes en Evers: voor: Snijders, Mul, Roodse- laar, Plaisier en Prins. R.C.H.: Doel: Wille; achter Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, De Vos en Van de Brink; voor: Koster, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Cou- wenhoven. V.S.V.: Doel: Van de Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Hazeveld, Spaans en Stijger; voor: De Bie, Ver- swijveren, Bouwens, v. d. Kuil en De Graaf. STORMVOGELS: Doel: J. Venus; achter: Van den Oever en F. Venus: midden: H. Snoeks, Tol en Westers; voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, De Boer en Drager. DE KENNEMERS:: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man. Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Joppe en Meyer; midden: Geurts, Van Veen, Hoogendijk; voor: Nanne, Tjeerts, Van Oosten, Meenhorst en Keulemans. H.F.C.: Heyting; achter: Dekker en Kam- meijer; midden: Van der Maessen, Mo- lijn, Groot: voor: Ha. Winter, De Nijs, Moolenaar, Corbeth, He. Winter. ma, waar het aan spanning niet zal ontbre ken omdat de tegen elkaar spelende ploegen ongeveer op gelijke hoogte op de ranglijst staan. Dit geldt voor de wedstrijden MRHC I —BMHC III, Alliance—BNC en Strawber ries I—HDM II (te Velsen om twee uur), HBS zal het tegen Tempo '34 wel niet kun nen bolwerken, maar BMHC II en Zandvoort dienen de beide punten fe behalen in de ontmoetingen tegen resepctie'velijk Alkmaar en Zuidwijck. Na de fraaie start van de teams uit onze omgeving in de zaalhandbalcompetitie zijn we wat optimistischer gestemd voor wat het de wedstrijden der tweede klassers betreft. Bij de dames hebben IJmond en AVA rede lijke kansen op winst tegen resepetievelijk Aalsmeer en DW, terwijl Rapiditas (heren) WVGV de baas kan blijven. IJmond zal tegen SSVU zeer felle tegenstand ontmoeten met naar onze mening weinig kans op suc ces. Ook de Adelborsten zullen het moeilijk krijgen in hun wedstrijden. Aalsmeer 2 is zeker sterker en SSVU zal net als tegen IJmond niet met zich laten spelen. Voor de eersteklasser Concordia zijn de kansen op een gunstig resultaat vrijwel nihil. De dames moeten het tegen de hoofd klasser Vriendschap opnemen en de heren komen tegenover Aalsmeer te staan: hoofd klasser zaalhandbalkampioen van vorig jaar. Dit team heeft mede door ervaringen, opgedaan tegen buitenlandse clubs, een voorsprong op de overige ploegen en het zou wel een grote verrassing zijn als Cóncordia er in zou slagen de spelers uit Aalsmeer de punten afhandig te maken. Veldhandbal De belangrijke wedstrijd in de afdeling Haarlem is de herenontmoeting tussen BGV en Concordia 2. De Bloemendalers moesten in de eerste wedstrijd het hoofd buigen, maar zullen nu wel beter voor de dag komen. Rapiditas 2 zal op eigen veld op moeten passen voor Beverwijk, wil het niet met deze ploeg van plaats verwisselen. Want dit zou meteen betekenen, dat het de rode lantaarn in de hand gedrukt krijgt. Bij de dames verwachten we geen verres- singen. De vier leidende ploegen, die onder ling nog moeten gaan uitmaken wie de sterkste is, ontmoeten de vier zwakkeren en zullen en wel tegen waken een misstap te doen. De kegelcompetitie in Haarlem waaraan wordt deelgenomen door negen clubs in af deling A, negen clubs in afdeling B en vijf in afdeling C, blijkt weer een maximum aan spanning op te leveren voor de deelnemende clubs. Bij de deelnemende clubs zijn vijf speciale damesclubs en een gemengde club- De dames, die met de heren mee werpen, zijn daarvan niet het minst onder de indruk. Dikwijls werpen de dames meer hout dan de heren, zoals onlangs. De damesclub EVA wierp in 10 x 10 worpen 736 houten, een gemiddelde van ruim zeven. Haar tegen standers, de heren van „Zet 'm op", behaal den op dezelfde banen, 631 houten. In afdeling A ziet het er naar uit dat de strijd om de bovenste plaats zal gaan tussen ODD en PAX; twee clubs met een korte naam, maar met een lang uithoudingsver mogen. In B gaat de damesclub EVA fier aan de kop. In C is dit het geval met Com post. De standen luiden: Klasse A: 1. HBS 2717 h„ 10 p.; 2. De Prins 2702 h., 10 p., 3. HVK 2551 h„ 10 p.; 4. ODO 2203 h„ 10 p.; 5. PAX 2106 h„ 10 p., 6. LUMG 2666 h., 8 p.; 7. Volharding 1972 h., 6 p.; 8. Richter-Rollen 2540 h., 0 p.; 9. DVV 1317 h., 0 punten ODO, PAX, Volharding en DW hebben twee wedstrijden minder gespeeld, dan de andere ploe|en. Klasse B: 1. EVA 2656 h„ 13 p., 2. Blijf Sportief 2464 h„ 8 h.; 3. N. d. Plank 2446 h., 3 p.; 4. Haarlem 2403 h„ 8 p.; 5. Zet 'm op 1996 h„ 8 p.; 6. HFC 1886 h.. 8 p.; 7. NRV 1850 h„ 5 p.; 8. Tiga Troes 2405 h., 4 p.; 9. Fr. Hals 1624 h„ 2 p. Frans Hals, NRV, Zet 'm op en HFC heb ben twee wedstrijden minder gespeeld dan de andere ploegen. Klasse C: 1. Com-post 2389 h„ 10 p.; 2. HHC 1945 1731 h., 8 p.; 3. Enthousiasten 1656 h., 6 p.; 4. Aan de Rol 1715 h., 4 p.; 5. Dames PAX 1635 h., 4 p. In deze afdeling heeft Com-post twee wedstrijden meer gespeeld/ Nieuw! T Jet Engelse voetbalseizoen kent één dag waarop nagenoeg geheel Enge land zich concentreert. Het is de dag waarop in het enorme Wembleystadion in Londen de cupfinale wordt gespeeld. De finale die uitmaakt welke vereniging zich voor een jaar de trotse bezitter mag noemen van de Association-Cup. Honderdduizenden liefhebbers van voetbal en misschien wel evenveel mensen die niets van deze sport afweten proberen voor deze wedstrijd een kaart te bemachtigen. Op wat voor ma nier dan ook. En lukt dat iets wat een buitenkansje is dan reizen dé 'geluk kigen soms honderden kilometers om de finale bij te wonennadat ze eerst hun werkgevers zo zeggen de grappen makers in Engeland ieder jaar weer hebben wijs gemaakt dat hun schoon moeder jarig is of dat een neef uit een ver werelddeel juist die dag arriveert. Gelegenheden waarvoor zij dan natuur lijk een dag vrij willen hebben. Die finale voor dit seizoen is nog Ver af. Maar toch begint er al tekening te komen in de lijst van de vierhonderd clubs die voor de bekerronde inschreven. In de kwalificatieronden zagen reeds ver over de driehonderd clubs een einde aan hun illusies gemaakt en men is thans zo ver dat een begin kan worden gemaakt aan de eerste ronde. In totaal tachtig verenigingen waar onder vijfenveertig niet-league clubs zullen elkaar vandaag in die eerste ronde ontmoeten. De veertig winnende elftallen zullen vervolgens in de tweede ronde uit komen en de twintig ploegen die deze ron de overleven plaatsen zich in de derde ronde. Daar beginnen echter de grote moei lijkheden pas,, want in die ronde worden de clubs uit de eerste en tweede divisie ingedeeld: in totaal vierenzestig vereni gingen. OFSCHOON geen enkele van de tachtig clubs, die het tot de eerste ronde heb ben gebracht, ook maar een sprankje hoop heeft de finale in het Wembleystadion te bereiken, neemt dat toch niet weg dat in deze eerste ronde fel om de winstpunten wordt gestreden. Lopen de meningen van de trainers en de managers over de in de bekerstrijd te volgen tactiek en andere wapenen die naar de overwinning kunnen voeren ver uiteen, over één punt is men het roerend eens: het enorme voordeel dat het thuis spelen boven een uitwedstrijd biedt. Bij de loting voor de eerste ronde is het geluk wat dat laatste betreft wel bijzonder met de niet-league clubs ge weest. Want van de achttien wedstrijden, waarin de buiten de league-spelende ver enigingen tegen lëagueclubs moesten aan treden, worden niet minder dan twaalf ontmoetingen gespeeld op het veld van de niet-league club. IN de derde ronde wordt dat anders. Want wanneer de „big shots" zich met de zaak gaan bemoeien en wanneer dus de kans op winst voor de minder sterke clubs belangrijk minder wordt, dan zijn. de niet zo goed geoutilleerde clubs zeker niet on genegen ter wille van de recette op het veld van de tegenpartij te spelen. Want met de clubs van reputatie komt ook de grote belangstelling van het publiek. Tot de dag van de finale in Londen nadert en heel Engeland zich concentreert op die ene wedstrijd waarvoor vijfhonderdduizend mensen alleen al de moeite nemen om een kaart aan te vragen en waarvoor er „maar" zevénenriégentigduizend hefhebbers tevre den kunnen worden gesteld. OVER belangstelling gesproken. De vele sportliefhebbers in Rome hebben ge klaagd dat sinds 1934 geen internationale wedstrijd meer in de Italiaanse hoofdstad is gehouden. Daar kunnen wij niets aan doen, zeiden de autoriteiten. Dat stadion van jullie is veel te klein omdat het slechts vierendertigduizend toeschouwers kan be vatten. En willen jullie weer interland wedstrijden in eigen stad hebben, dan moet je maar een stadion bouwen waar genoeg mensen naar onze mening de wed strijd kunnen zien. En dat hebben ze in Rome gedaan. Het stadion, waaraan men reeds in 1935 was begonnen te werken, ging men plotseling afmaken met het resultaat dat het in het vooi-jaar van 1953 kan worden ^geopend. Een opening waarbij bijna honderddui zend mensen aanwezig zullen kunnen zijn. De enorme arena, die met de tribunes in de lengte een doorsnee heeft van 320 meter en in de breedte van 186 meter, is met de modernste middelen uitgerust en zal na de voltooiing tot de best geoutil leerde in Europa behoren. Het bevat on der meer honderd vijf tig telefooncellen, veertig bars, 'krantenkiosken en een post kantoor met eigen telegraaf- en telexver bindingen. De inwoners van Rome zullen dus weer interlandwedstrijden kunnen zien enze kunnen gerust hun hele familie meenemen N Melbourne willen ze blijkbaar niet lor de Italianen onderdoen. De spe ciale commissie voor de Olympische Spe len ging tenminste accoord met een ont werp voor de bouw van een stadion voor de Spelen van 1956, waarvan de kosten tien millioen gulden zullen bedragen. De architect is Frank Heath, die zijn ontwerp bekroond zag na een wedstrijd waaraan honderd vijfenvijftig architecten deelna men. In totaal zullen er ruim tachtigduizend mensen worden geborgen van wie vijftig duizend een overdekte zitplaats krijgen. Ook in Melbourne dus zullen de toe schouwers van cricket en voetbal na de Spelen niet over gebrek aan plaats te klagen hebben. E. K. ADVERTENTIE is een HOORTOESTEL Het is eindelijk zo ver: Dagenais en P. Roozenburg staan ieder met tweeëntwintig punten uit veertien partijen boven aan de ranglijst in het tournooi om het wereld- kampioenschap dammen. De Nederlander won gisteravond in restaurant „Dje Raeckse" in Haarlem van de Fransman Fankhauser en liep zodoende de twee punten die hij achterstond op zijn Canadese rivaal, in. De Canadese grootmeester speelde niet. De verdere resultaten van de vijftiende ronde luidden: King (China) verliest van Huisman (Nederland), Verleene (België) wint van Salctnik (Italië), Bizot (Ne- derland) wint van Forclaz (Zwitserland), Bonnard (Frankrijk) speelt remise met Van Dük (Nederland), Post (Noord-Afrika) verliest van Keiler (Nederland), De Descallar (Noord-Afrika) verliest van W. Roozenburg (Nederland), Fanelli (Italië) speelt remise met Gédance (Zwitserland), Verpoest (België) speelt remise met Deslauriers (Canada). De partij tussen Fankhauser en P. Roozen burg was klassiek van opzet. De wereld kampioen, die door te winnen zijn achter stand op Dagenais kon inlopen, verhinderde zo veel mogelijk het uitruilen. Hierdoor werd zijn lange vleugel topzwaar. Fankhau ser wilde toen zo spoedig mogelijk deze vleugel opsluiten, maar hield geen voldoen de rekening met zijn gevaarlijke tegenstan der, die hij daarmede precies in de kaart speelde. Een verlies van deze partij was het lot voor de haastige Fransman. King moet wel een overgevoelig mens zijn om Huisman ter gelegenheid van zijn ver jaardag reeds in de opening een damzet cadeau te doen. King kwam hierdoor een stuk achter. De Chinees zocht hierdoor de nodige verwikkelingen, doch Huisman wist van geen wijken en nam beide punten. Hij is nu nog steeds ongeslagen. D eslauriersVerpoest De analyse van de partij tussen Verpoest en Deslauriers was als volgt: Wit: Verpoest; zwart: Deslauriers. 1. 31—27 19—23; 2. 37—31 14—19; 3. 33—28 20—24; 4. 34—30 10—14; 5. 30—25 15—20; 6. 4137. Dreigt door 2822 en 2721 zijn eigen lange vleugel op te lossen en die van de Canadees vast te houden. 6. - - - 510, Minder goed. 7. 28—22 17x28; 8. 27—21 16x27; 9. 31x33 10—15; 10. 33—28 11—17; 11. 37—31 7—11; 12. 46-41 2—7; 13. 41—37 17—21; dreigt 2127; 14. 3127 2329 maakt van de gelegenheid gebruik om zijn lange vleu gen van het teveel wat te ontlasten. 15. 27x16 29—33; 16. 38x29 24x22; 17. 43—38 18—23; 18. 39—33 13—18; 19. 33—29 23x34; 20. 40x29 9—13; 21. 45—40 4—9; 22. 36—31 19—24; 23. 4843 24x33; 24. 38x29 13—19; 25. 43—38 8—13. Deslauriers getemd Tot nog toe valt er weinig te vertellen. Deslauriers is hier definitief getemd en speelt rustiger dan ooit. Beide heren trachten door middel van het positiespel voordeel té behalen. 26. 49—43 11—17; 27. 50—45 6—11; 28. 31—26 22—28. De aanval. 29. 32x23 19x28; 30. 35—30 18—23; 31 29x18 12x23; 32. 43—39 14—19; 33. 25x14 9x20; 34. 30—25 20—24; 35. 39—34 2429. Zwart heeft nu geheel bezit genomen van het vijandelijke centrum. 36. 3430 13—18; 37. 38—32 17—22; 38. 40—35 11—17. De stelling van zwart is nu wel erg over wegend. 39. 44—40 7—12; 40. 40—34^ 29x40; 41. 45x34 28—33; 42. 47—41 22—27. Wil door braak forceren. 43. 32x21 1520; 44. 25x14 19x10; 45. 16—11 17x6; 46. 21—17 12x21; 47. 26x17 1—7; 48. 37—32 7—12; 49. 17x8 3x12; 50. 3228 33x22. Zwart heeft nu definitief een stuk gewonnen. 51. 3024 1015; 52. 35—30 22—27; 53. 41—36 6—11; 54. 30—25 11—16; 55. 42—38 23—28; 56. 25—20 28—32: 57. 38—33 32—37; 58. 20—14 37—42; 59, 14—9 4248; 60. 34—29 12—17; 61. 24—20 15x24; 62. 29x20 18—23; 63. 9—3 17—22; 64. 20—15 27—32; 65. 3—25 22—27; 66. 15—10 32—37; 67. 33—29 Remise. Van Dijk remise De Franse grootmeester Bonnard ging tegen Van Dijk in de opennig direct buiten de paden. Van Dijk was op zijn hoede en geen van beiden kon in dat spelgedeelte enig voordeel behalen. Ook het middensoel ken merkte zich door goed spel. Van Dijk kwam beter te staan doch de bijl om Bonnard neer te slaan moet zeer scherp zijn. Door een prachtige finesse wist de grootmeester juist nog remise te maken. Direct na de opening maakte Bizot in zijn partij tegen Forclaz er een gesloten stelling van. Er dreigde lange tijd stukverlies voor de Zwitser, maar deze wist zich goed uit de moeilijkheden te redden. Zelfs nam de ben jamin een damzet, die hem minstens van de remise kon verzekeren, maar het noodlot wilde anders. Met de haven in zicht strand de hij en verloor. Post, de impusieve speler, moest het op nemen tegen Keiler, een man die zich vrij wel steeds aan de wetten van het spel onder werpt. Na een onregelmatige opening stond Keiler zeer sterk in het centrum. Door een ruil veranderde het spelbeeld geheel toen Post de stelling even onjuist taxeerde. Het resultaat was: een verdiende overwinning voor Keiler. De partij De DescallarW. Roozenburg had een regelmatige opening, waarna Roo zenburg in onregelmatig spel overging. Van- De agent was heel verbaasd, toen hij de woorden las, die Bunkie op het papier had geschreven. „Opgesloten in school.is dat echt, of een grapje?", mompelde hij. Toen keek hij naar het schoolgebouw. Eerst zag hij niets bijzonders, maar toen kreeg hij Bunkie in 't oog, die daar boven uit 't raam keek en met zijn arm wenkte. De agent liep het schoolplein op en keek naar boven. „Zit je opgesloten? Is er niemand meer in school?" „Nee, meneer", zei Bunkie. „Iedereen is weg!" „Zo", zei de agent. „Dat is lastig." Hij duwde tegen de deur, maar die was op slot. „Wacht", zei de agent. „Ik zal even naar de bovenmeester gaan en hem waarschuwen, dan kan die de sleutel meenemen". Alstublieftmeneer!", zei Bunkie. De agent ging naar het huis, vlak bij school, waar de bovenmeester woonde. Die was heel verbaasd, toen hij hoorde wat er aan de hand was. „Ik ga mee, ik zal even de sleutel pakken", zei hij. Samen met de agent spoedde hij zich naar de school, ging naar binnen en opende het kamertje, waar Bunkie gevangen zat. Toen moest Bunkie vertellen, hoe hij daar opgesloten kwam. Hij vertelde het eerlijk en hij kreeg een kleur, toen hij moest bekennen, dat hij in slaap gevallen was. Gelukkig was de bovenmeester niet boos. „Ga maar gauw naar huis!", zei die... uit de flanken trachtte de Nederlander zijn tegenstander door de nodige combinaties in moeilijkheden te brengen. Alle moeite was echter vergeefs. De Descallar ontzenuwde de dreigingen en met een gelijk stand nam het eindspel een aanvang. Een fout besliste over het lot van de Fransman, die beide punten tenslotte aan Roozenburg moest laten. v De stand Na de vijftiende ronde luidt de stand; l, en 2. Dagenais en P. Roozenburg ieder 22 pnt (14 partijen); 3. en 4. Bonnard en Keiler ieder 19,ignt. (uit 14); 5, 6. en 7. Van Dijk, Verpoest en Huisman ieder 18 pnt. (uit 14!; 8. en 9. Bizot en W. Roozenburg ieder 16 pnt. (uit 14); 10. King 15 pnt. (uit 14); n Saletnik 15 pnt. (uit 15); 12. Deslauriers 14 pnt. (uit 14); 13. Gédance-Tl pnt (uit 15); 14, Fankhauser 10 pnt (uit 14); 15. Verleene 10 pnt. (uit 15); 16. Fanelli 9 pnt. (uit 15); 17, en 18. Post en De Descallar ieder 8 pnt (uit 141; 19. Forclaz 2 pnt. (uit 14). Voor geen van beide koplopers is het ver dere programma nog erg moeilijk. Dagenais moet nog spelen tegen Verleene (vandaag), tegen Bizot (Maandag), tegen Saletnik (Dins dag) en tegen Forclaz (Woensdag). De Ne derlander P. Roozenhi-ug ontmoet nog King (vandaag), Fanelli (Maandag), De Descallar (Dinsdag) en Verpoest (Woensdag). Nee, precies om kwart voor vijf begon het dammen daar in die Raakse nieb Er behoefden geen horloges te zijn om dat te constateren, gezien de geërgerde bewegin gen van enkele meespelers, die duidelijk te kennen gaven dat de „groten" op zich lieten wachten. Maar daar zijn ze dan ook „groten" voor. Juist stonden wij op het punt in te dut ten tussen het tijd-verdrijvende breien van de dames, toen een gebiedende stem door de mistige zaal sneed: „Wil ieder-een plaats nemen, dan kunnen we de zaal be'er over zien". Nou nou, iedereen, dachten wij, dat is wel iets aan de ruime kant. Terwijl de heer D. J. A. Geluk, wethou der van Haarlem, het tournooi ging openen, had de Franse speler Bonnard moeilijk heden met z'n zitplaats. ITij deed of hij een pianoconcert van Lizt moest spelen, te oor delen naar de nauwkeurigheid waarmee hij de stoel plaatste. De korte toespraak van de wethouder voelden wij als de laa's'e stilte voor de storm. Ons gevoel bleek juist, want hij had het start-schuifsein nauwelijks gegeven oi er werden handen gedrukt en brak de storm los. Maar o zo'n stille. Franse, Duitse, Chinese en andere zak doeken moesten de zenuwen te hulp konien evenals de talloze cigaretten, onmisbaar bij zo'n emotie-spel. De pas nog zo keurig in het gelid staande damschijven weren in een minimum van tijd uiteen gejaagd. Hadt ge, zoals wij, even onder de tafels door ge keken, dan waart ge ras tot de ontdekking gekomen dat het ook hier slechts sterke benen waren die de weelde konden dragen, Het gewiebel, gezwaai en vinnig getrappel waren daar het bewijs van. De meesten der spelers hielden de ogen onophoudelijk op het speelveld gericht or zoveel mogelijk gemene kuiltjes voor óe tegenpartij te graven. Fr was er echter een die hierop een uitzondering maakte en wel onze landgenoot Roozenburg. Hij nam het kennelijk niet zo nauw en kon het zich per mitteren na een zet, argeloos de stoel ter zijde te schuiven met het gebaar van: „Hier Frankhauser, heb jij ook wat te doen. Ik ga eens kijken hoe de anderen het maken", Maar of dit misschien de vlucht naar de verademing was willen we liever in he: midden laten. Want als hij op z'n plaats zat hield hij z'n handen eerbiedig in een intens dam-gebed. Toen onze ogen Keiler bereikten raakten we gelukkig even uit de krampachtige sfeer, want diens ogen tartten. Post ietwat spottend en verloochenden alle ernst. Dat verheugde ons wel, maar om nu te zeggen; „Volger seizoen gaan we meeschuiven..,. Het eerste treffen in de schaakcompetitie heeft al weer plaats gevonden, waardoor een eerste beantwoording gegeven werd op vra- ven, hoe de diverse teams de zomer waren doorgekomen. Dat H.S.G. I het niet gemakkelijk zal heb ben in de hoofdklasse van de K.N-S-.B. is reeds gebleken: van de twee gespeelde wed strijden ging er één verloren, terwijl de an dere, tegen het eveneens pas gepromoveerde L.S.G. een gelijk spel opbracht. Toch tonen de uitslagen: 55 en 4Va5'/2 tegen Kraltó- gen, dat het voor de Haarlemmers zeker mo gelijk moet zijn, zich in de hoogste schaak sector te handhaven. Haarlem I is in de 2e klasse van de K. N- S. B. beter gestart dan vorig jaar: 5—5 tegen U.D. en een 73 overwinning op Westen. Zullen de Haarlemmers dit jaar de zo zeer begeerde promotie naar de le klasse bewerk stelligen In de Overgangsklasse van de N. H. S. B werd de wedstrijd Heemstede IM.S.C. I uitgesteld. Van de Haarlemse teams kwam daardoor alleen Rolland I in de strijd. He' werd voorlopig 3—3 tegen Zaandam I. Haarlemmers hopen, dat ook de fefinitieve uitslag een gelijk spel zal aanwijzen. Een door invallers verzwakt Bloemèndaah kon het in de le klasse B tegen Haarlem I' niet redden, het werd 4»/2ö'/a- H.S.G- II won overtuigend van V.A.S. III met fi'/a—S'/s-Het zelfde geldt voor Het Oosten I, dal Sant poort I met 6V2—3'/2 klopte. Dat in de 2e klasse D Heemstede II hoge ogen gaat gooien, bewijst de uitslag Het Oos ten IIHeemstede II: 2V27,/a. Haarlem 3- Het Oude Slot 1 bleef voorlopig 44. In de 3e klasse D heeft De Torens I goeós kansen tegen Kennemerland 1, al wijst óe voorlopige stand: 3Va3Vï nog niet op enig krachtsverschil. Kijk Uit III bleef met 6'i'i 3x/a de meerdere van II.W.P. II. S.S-C.H. I ging in de 3e klasse F vlot 0? een 64 overwinning af tegen Het Oosten Ia- In de 4e klasse D is de uitslag van ós wedstrijd Kijk Uit VI—Het Oosten IV nog onzeker, hoewel aanvankelijk 46 werd ge" meld. Beide arbiters blijken zich echter ver gist te hebben. De kansen der Haarlemmer staan iets gunstiger, hoewel het eindresul taat dicht bij een gelijk spel zal liggen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6