Agenda voor Haarlem Caro van Eyck als Hilda Crane Woningbouw bij „Het Oude Slot" Kort en bondig „De Roverssymphonie" in het Concertgebouw SCHINDELER Autostailing Recital door jeugdige Franse celliste Sint stelt intocht tot Zaterdag uit Zeven woningen in de Oranjerie St. Nicolaasfeest van N.O.V. Groningers zagen 'n Kerel" Nieuwe inrichting voor tandverzorging V ogeltentoonstelling in de Vishal MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor en door de H. O. V. Een tip van St. Nicolaas Politieverordening wordt aangevuld Culturele vorming schooljeugd Te weinig leidsters bij Heemsteedse padvindsters Afdeling Volksmuziek school in Heemstede Hoofdbesteller W. van Delden veertig jaar bij de P.T.T. Vrolijke avonden van „Nieuw leven" p ?f§P MP mm itt Wachtverbod op Planeten- laan op wedstrijddagen Burgerlijke Stand van Haarlem Winkelsluitingsregeling in Heemstede „Een vrouw moet tegenwoordig al heel intelligent of erg gelukkig zijn om te be grijpen dat de twintigste eeuw haar ver raden heeft, dat ze niets van de twintigste eeuw te verwachten heeft en dat ze naar een andere eeuw terug moet gaan. Ik ben een vrouw, God helpe me! Een mislukking, hopeloos in de war. Maar ik heb mijn hele leven gevochten om een vrouw te zijn en geen courtisane". Dit citaat uit het Zater dag en Zondag door het Amsterdams To neelgezelschap in de Haarlemse Schouw burg vertoonde stulc „Hilda Crane" van Samson Raphaelson komt voor in het aan de toeschouwers verstrekte programma blad. Van de aanhef van deze tirade be grijp ik geen zier, maar zoveel is toch wel duidelijk dat deze Amerikaanse schrijver getracht heeft een moderne Hedda Gabler in het leven te. roepen, met een aanpassing van het emancipatieprobleem bij de mo derne verhoudingen. Hilda Crane, zo licht regisseur A. De mesne de betekenis van dit spel toe, is het type van. de jonge vrouw die met de beste bedoeli^bgen gebruik maakt van de vrij heden, die de tegenwoordige tijd haar biedt, terwijl zij de innerlijke kracht mist om die vrijheden te kunnen verdragen. In „Hedda Gabler" heeft Ibsen, ruim zestig jaar ge- iéden, de wanhopige positie getekend van een vrouw, die ontslagen is van haar oude verantwoordelijkheden zonder nieuwe te hebben gevonden. Een belangrijk verschil is echter dat Hilda Crane al in het begin van het stuk weet, omdat zij het aan den lijve ondervonden heeft, dat de mens bij begeerte alleen niet leven kan en dat het geluk bevochten moet worden. Tweemaal getrouwd en gescheiden pro beert Hilda Crane, bezield door de heilige wil er het beste van te maken, haar leven opnieuw in te richten en een zin te geven. Zij heeft de keuze uit twee mannen: een industrieel die haar een weelderige toe komst verzekeren kan en een professor die het romantische verleden voor haar op roept. Als ook deze poging mislukt, weet zij geen andere uitweg dan zich van het leven te beroven. De schrijver is er echter niet in geslaagd haar lot aangrijpend te maken. Misschien geldt hier dezelfde uit spraak, die Shaw ten aanzien van Hedda Gabler maakte: in de werkelijkheid zou het veel tragischer zijn geweest als zij was blijven leven. Hoe dan ook, het sterven uit liefdeverdriet van Marguérite Gautier in een drakerig melodrama als „La Dame aux Camélias" vervult ons ondanks alles met veel meer deernis dan deze zelfmoord. Dat is mede een gevolg van gebrekkige techniek. Ook in dit opzicht was Ibsen, die danig bij Scribe in de leer ging, van de heer Raphaelson de meerdere. Deze heeft geen bevredigende oplossing gevon den voor een der kernproblemen van het realisme in het theater: het gebruik van een taal die natuurlijk aandoet en tegelijk dramatisch döeltreffend is. Zowel de dia logen als de situaties zijn menigmaal nogal geforceerd, maar er zijn talrijke sterke speelscènês, die maken dat niemand van een bezoek aan deze voorstellingen spijt zal hebben gehad. In het bijzonder is dat te danken aan de in vele opzichten uit muntende vertolking van de titelrol door Caro van Eyck, een van de beste actrices van ons land. In de momenten van scham pere terechtwijzing of wanhopige bezin ning was zij waarlijk subliem, al legde zij soms zoveel emotie in haar tekst dat de duidelijkheid er enigszins bij inboetté. De zorgzame echtgenoot en de vasthou- Op Zaterdag 7 Februari heeft in het ge meentelijk Concertgebouw een uitvoering plaats van „De Roverssymphonie" naar de beroemde gelijknamige film van Fréderic Féher, die er zelf de muziek voor compo neerde. Deze wordt gespeeld door de H.O.V. onder leiding van Jacques Moolen- ijzer, met medwerking van enige vocale solisten, onder anderen Dora Schrama. De handeling uit de film zal pantomimisch worden voorgesteld door leden van to neelverenigingen uit Kennemerland onder leiding van de danser Albert Mol, die thans in de cabaretgroep van Wim Sonneveld optreedt. Ter verduidelijking komt er een verbindende tekst. Na deze uitvoering volgt een groot „Roversbal" in carnavals sfeer. De opbrengst van deze feestelijke avond is bestemd voor de vereniging Vrienden van de H.O.V. Deze heeft zich ook belast met de organisatie, in samenwerking met de sociëteit Teisterbant, de vereniging Ge loof en Wetenschap, de Haarlemse Kunst gemeenschap en de stichting Kennemer To neelfestival. ADVERTENTIE bij Schindeler slaagt U zeker Warme wollen huisjasjes 42.50 Gen. Cronjéstraat la-lb - Telef. 16045 MAANDAG 24 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Majoor Barbara" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Haarlemse Kegelbond: Vertoning der film „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië", 8 uur. O. R. G-, Westerhoutpark 1 A: Spre ker Thijs Booy, over „Levensdurf", 8 uur. uuxor: „riex lestament van dr. Mabuse", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. Lido: „De dood van een handelsreiziger", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. City: 1.De wolf van Sila", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaame: „Mannen van staal", 14 jaar, 7 en 815 uur. Minerva: „Küssen ist keine Sünd", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Het tover- 'apijt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..De dokter en het meisje", 14 jaar, 7 en 9-15 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. DINSDAG 25 NOVEMBER Minerva: „Komediespelen" (De Verenigde Spelers) 8.15 uur. De Leeuwerik: Nederlandse Vereniging van Sexuele hervorming, 8 uur. Haarlemse Kegelbond: Stichting Kennemer Toneel Festival, vergadering, 8 uur. Luxor: „Het testament van dr. Mabuse", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De dood van oen handelsreiziger", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De wolf van Sila", 18 jaar, 2.15 '•30, 7 en 9-15 uur. Spaame: „Mannen van staal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het tovertapijt", 14 jaar, 2.30 en 8 u. Rembrandt: „De dokter en het meisje", 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „O. K. Nero", IS jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. dende minnaar werden respectievelijk ge speeld door Gerard Schild (die Hans Tie- meyer verving) en Gijsbert Tersteeg, twee bevredigende rollen. Van de verdere be zetting trok Marie Hamel de aandacht als de wat aangezette schoonmoeder met het hart op de tong. Hetty Beck kon als de uit degelijke principes handelende moeder minder bevredigen. Misschien heeft zij teveel huishoudsters gespeeld om nu deze conventionele tyrannie helemaal aanvaard baar te maken. C. Bresser vervaardigde de vertaling, Louis Richter de aan de eisen beantwoordende décors. DAVID KONING. ADVERTENTIE Ccntr.verwarmd. Dag en nacht geopend AMSTERD. RIJTUIG MIJ. - PLEIN 21 Op een der uitwisselingsconcerten ten huize van het echtpaar HesmergBouter trad Zondagavond een jeugdige Franse celliste op, Annie Laffra, leerlinge van Marchal aan het Conservatorium te Parijs, waar haar studies op achttienjarige leeftijd met een „premier prix" bekroond werden. Het spel van deze jonge musiciënne draagt het kenmerk van haar'charmante persoon lijkheid, van haar haast nog meisjesachtige eenvoud en eerlijkheid. Dit geeft aan haar gezonde muzikaliteit en haar zeer ontwik keld technisch kunnen een bijzondere aan trekkelijkheid. De echt in kamerstijl ver tolkte sonate van Francoeur-Trowell, was als het ware het visitekaartje van de kun stenares. Zo klaar, maar ook zo gracieus als deze rococo-muziek, was tevens de in terpretatie, die typerend was voor de mu- siceergeest die op dit recital domineerde. Men zou gewenst hebben die lieve Gavotte en dat Allegro vivo van Francoeur nog eens opnieuw te mogen horen. Maar de sfeer, die met deze vriendelijke sonate ge wekt was, had ook veel te danken aan de zeer délicate begeleiding van Ans Bouter, een accompagnement dat door de bewerker Trowell met veel smaak bij het solistisch gegeven aangepast is. Daarna volgde de tweede Sonate van Beethoven (g kleine terts), een werk dat men om de eerste twee delen vaker zou willen horen, doch waarschijnlijk als ge volg van het te veel ontspannende slot- rondo weinig gespeeld wordt De lof, die de vertolking verdiende, komt in gelijke mate toe aan de celliste en aan de pianiste, die na een betrekkelijk korte voorbereiding een vrij goed geheel vormden in een sa menspel, dat vooral de ernst van het Adagio en de spannend-interessante thema verwerking van het Allegro overtuigend belichtte. Annie Laffra toonde haar tech nisch meesterschap met de Rococovariaties van Tsjaikofsky. Hierbij zou men haast van raffinement hebben kunnen spreken, indien het niet allemaal zo zijn natuurlijke vlotheid had behouden, met een effect van „simple comme bonjour", dat wonderkin deren ook wel eens kunnen bereiken. Van het „kleingoed", dat Annie Laffra in een slotbeurt opdiste, waren vooral „Poissons chinois" van wijlen de blinde organist-componist Louis Vierne en het „Allegro Appassionata" van Saint-Saëns de nummers waarmee zij de reeds geves tigde indruk bevestigde en zelfs verhoogde. De celliste verblijdde het publiek met een herhaling van haar verbluffend vlotte in terpretatie van „Poissons chinois." De com binatie Annie LaffraAns Bouter was in alle opzichten merkwaardig, ook wat het karakter betreft. JOS. DE KLERK Vergunning nodig voor venten bewaken en verplegen De algemene politieverordening van Heemstede zal, behoudens goedkeuring door de raad, op enige punten aangevuld worden. Eenmansbewakingsdiensten zullen voort aan de goedkeuring van B. en W. behoe ven, evenals het exploiteren van rust- en verpleeghuizen voor bejaarden en inva liden. In zes artikelen wordt het toezicht op dergelijke inrichtingen nader omschreven. Tenslotte wordt ook het venten zonder vergunning verboden, evenals het optreden als besteller, gids, pakjesdrager, fietsen- bewaker, parkeerwachter en dergelijke. Alleen het venten met gedrukte stukken wordt niet aan banden gelegd. Tenslotte zijn B. en W. van oordeel, dat daar de Gemeentewet al twintig jaar een strafbedreiging op overtreding van de politieverordening behelst die als maxi mum een hechtenis van twee maanden of een boete van driehonderd gulden kent, het tijd wordt dat deze ruime mogelijkhe den ook in Heemstede van toepassing die nen te zijn. Tot nu toe kon de rechter niet verder gaan dan zes dagen hechtenis of 25 gul den boete. Het geven van speciale toneelvoorstel lingen en van concerten voor de school gaande jeugd levert Haarlem een jaarlijks tekort van 1500 gulden op. Haarlem heeft nu voorgesteld dat de omliggende gemeenten in evenredigheid van het aantal inwoners in dat tekort bij dragen, aangezien deze zorg voor de cultu rele vorming der schooljeugd ook kinderen van Heemstede, Bloemendaal en Zand- voort ten goede komt. B. en W. van Heemstede hebben voor gesteld 175 gulden per jaar beschikbaar te stellen. Sint Nicolaas heeft heden „Haarlems Bloei" doen weten, dat hij zijn intocht in Haarlem, die op Woensdag 26 November werd verwacht, heeft uitgesteld tot Zater dag 29 November. Zonder te willen gissen naar de wijze motieven, die de heilige voor dit besluit gehad moge hebben, kunnen wij medede len, dat de burgemeester van Haarlem Zaterdagmiddag in staat zal zijn de Sint op het stadhuis te ontvangen In de route wordt nog een kleine wijziging aange bracht, die bedoeld is om ook de Anegang er bij in te lassen. De wijziging wordt nog In ons nummer van Zaterdag hebben wij reeds melding gemaakt van het voorstel van B. en W. van Heemstede om de ver vallen Oranjerie van „Meer en Berg" te laten verbouwen tot een aantal midden standswoningen. Uit het thans verschenen raadsstuk blijkt dat de architect F. J. Houbolt uit 's-Graveland zes woningen van 280 ku bieke meter en een van vierhonderd ku bieke meter heeft ontworpen. De kosten der verbouwing zijn op meer dan 120.000 gulden geraamd, of meer dan 22 mille per woning. De heer Houbolt wil echter veertigduizend gulden in het werk dat voor zijn risico en rekening zou moeten worden uitgevoerd bijdragen, waarvoor dan zijn moeder het recht zou verkrijgen gedurende haar leven het mid delste huis van het complex te bewonen, namelijk dat van vierhonderd kubieke meter. Overlijdt mevrouw Houbolt binnen vijf jaar, dan valt het recht tot gratis be woning aan de heer Houbolt zelf. Plet grootste risico van het werk zit in het herstel van de zandstenen voorgevel, maar B. en W. vertrouwen in dat opzicht geheel op de bekwaamheid van de heer Houbolt, die het risico trouwens draagt. Na verrekening van de bijkomende kos ten en de eventueel te ontvangen subsidies en bijdragen komt men op een gemiddelde huur van 85 gulden voor de grootste en f 67.50 voor de overige woningen, B. en W. menen dat ondanks die hoge huren voldoende gegadigden voor de be woning zullen worden gevonden. De bazar, die de afdeling Heemstede van het Nederlandse Padvindsters Gilde op 7 en 8 November hield ten bate van het bouwen van een clubhuis heeft 750 gulden opgebracht. Dit eigen clubhuis is echter niet het enige wat de ruim 300 Heem- steedse Padvindsters nodig hebben. Nog groter is op het ogenblik de vraag naar leiding. Er is een groot te kort aan men sen, die voor dit werk wat van hun tijd willen offeren. Zonder nieuwe leidsters zullen enkele vendels moeten worden opgeheven. Mis schien is dit een aansporing voor som mige lezers zich op te geven als leidster. Nadere inlichtingen worden verstrekt door mevrouw M. Bakhuizen van den Brink- De Boer, Lanckhorstlaan 83 en mevrouw A. M. Loman-Wentholt, Rembrandtlaan 20. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een subsidie van vijfhonderd gulden te verlenen aan de stichting „Volksmuziek school voor Haarlem en omstreken". Deze subsidie is bedoeld als steun voor een in Heemstede op te richten afdeling. B. en W. achten dit van zeer groot be lang omdat daardoor ook die Heemsteedse kinderen die niet in de gelegenheid zijn particuliere muzieklessen te volgen, een kans krijgen om tot actieve muziekbeoefe ning te komen. De cursussen duren vijf jaar, twee jaar algemeen vormend muziekonderwijs als basis, drie voor het instrumentale onder wijs. In Haarlem wordt de school door bijna zëshonderd leerlingen bezocht; dat er niaar weinig kinderen uit Heemstede bij zijn wordt aan de afstand geweten. ADVERTENTIE Over het komende Sint Nicolaasfeest, dat door de Nederlandse Onderwijzers Vereniging voor de kinderen wordt geor ganiseerd, zij nog het volgende medege deeld: Op 7 December van dit jaar is het 45 iaar geleden dat het eerste Onderwijzers Sint Nicolaasfeest werd gegeven. Klein is het feest begonnen, maar in de loop dei- jaren heeft dit feest zich uitgebreid en dit jaar geeft de vereniging 15 feesten in de Concertzaal. Meer dan 9700 kinderen ge nieten er van. De commissie is er weer in geslaagd de avondfeesten vast te stellen in de week van 8 tot 11 December. Voor de vierde en vijfde klas geeft zij voor het eerst een voorstelling van het Scapino- ba'llet uit Amsterdam. De feesten voor de eerste klas zijn met een vermeerderd, daarvoor wordt op 5 en 6 December een filmpje vertoond. Voor de tweede klas op 4 December een toneelstuk genaamd „De Kok en de Die ven", een stuk van Johan Sclraake. Voor de derde klas op 2 December eveneens „De Kok en de Dieven" en een filmpje over Repelsteeltje. Voor de vierde klas op 3 December en voor de vijfde klas op 1 December voert het Scapino-ballet op: „De Sneeuwpop", „De Pascha en de Beer" en „Sint-Nicolaasfantasie". Voor' de zesde en hogere klassen op 8, 9, 10 en 11 December „Het Raadsel", een kindertoneelstuk met zang in drie bedrij ven door Fred. Berens, onder regie van Henk Bakker. Op Maandag 1 December hoopt de hoofdbesteller W. van Delden te Haarlem, zijn veertigjarig ambtsjubileum te vieren in dienst van de P.T.T. Hij trad in dienst op 1 December 1912 als hulpbesteller aan het postkantoor Haarlem; zijn benoeming tot besteller volgde op 1 Augustus 1914. De jubilaris heeft een aantal jaren zij.n taak verricht in Aerdenhout, toen dit nog werd besteld van Haarlem uit. Nadat de paardertwagens werden afgeschaft, in 1928. waarmede de post werd vervoerd van het Postkantoor Haarlem Zijlstraat naar het spoorwegstation en hiervoor auto's in de plaats kwamen, werd de heer W. v. Del- den aangewezen als besteller-chauffeur. Hij heeft die taak vervuld tot 1942, toen hij benoemd werd tot hoofdbesteller. Aan staande Maandag van half elf tot twaalf uur zal de jubilaris in het stationspost- gebouw aan de Baljuwslaan worden ge huldigd. De leden van de Geheel-Onthouders To neelvereniging „Nieuw Leven" werden Za terdag en Zondag in het Gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem twee gezellige avonden aangeboden door het Theater bureau Daan Hooykaas. Het variété droeg de naam „Vrolijkheid viert hoogtij". Da de opening maakte het publiek ken nis met Roland Wagter, die de conferences verzorgde; Willy Re, virtuoos accordeon- niste, charmant en leuk; Dick Harris, die liet zien dat hij de jongleurkunst machtig is en voor de eerste maat succesrijk met muziekbegeleiding optrad; Greetje van Schaik, ook hier met haar radio-répertoi re een goede indruk achterlatende; drie acrobaten, die onder de namen De Drie Zeeuwse Boertjes en de Drie Willy's op traden; een sketch door het hele ensemble en nog enkele vlotte stukjes. De programmasamenstelling was in han den van Daan Hooykaas. Aan de vleugel zaten Dick Harris en Wagter Junior. Het bal dat het feestelijk samenzijn be sloot stond onder leiding van de heer C. A. Nibbelink met dansmuziek van de Melodisten en niet van „De Witte Kraaien", zoals in het programma vermeld stond. f'ÜÉ Zondagmorgen werd door officieren, trommelslagers en andere troepen van de ..Foot Guards" en de Household Cavalry" een proeftocht gemaakt van Westminster Abbey naar Buckingham Palace met het oog op de kroningsplechtigheden. We zien hier een statiekoets van de Koninklijke stallen, geëscorteerd door bereden troepen tijdens het passeren van het beroemde „Eros"-standbeeld op Piccadilly Circus. In de vergadering van de Heemsteedse raad op 27 November komt een voorstel aan de orde tot de bouw van 24 arbeiders woningen, 12 middenstandswoningen en twee garages op de terreinen van „Het Oude Slot". Zoals men weet werd reeds besloten tot aanleg van wegen en riolering," waar mede inmiddels een begin is gemaakt. De arbeiderswoningen hebben een ge middelde inhoud van 297 kubieke meter en worden gebouwd in vier blokken van zes huizen. De middenstandswoningen krijgen een inhoud van 327 kubieke meter, eveneens te bouwen in blokken van zes. Aan het grondbedrijf zal f 10.10 per vierkante meter worden vergoed, wegen aanleg en bouwrijp maken inbegrepen. De totale bouwkosten van de arbeiderswonin gen komen op f 325.431.(gemiddelde huurprijs f 9.55 per week), die van de middenstandswoningen op f 153.966 (ge middelde huur komt op zestig gulden per maand voor de woningen en f 17.50 voor de garages). B. en W. van Haarlem hebben overwogen dat het voor een vlotte afvoer van het pu bliek van het Haarlem-terrein gewenst is voor de dagen waarop op dat terrein een voor het publiek toegankelijke gebeurtenis plaats vindt voor de Westelijke rijbaan van het gedeelte van de Planetenlaan tussen de mr. Jan Gerritszlaan en de Korteweg een wachtverbod vast te stellen. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. Luns, die in de Verenigde Staten een gedeelte van de algemene vergadering van UNO heeft bijgewoond, is op zijn departe ment teruggekeerd. HAARLEM, 22 November 1952 BEVALLEN van een zoon: 21 Nov., C. E. van der RietSchipper; T. J. MedikCorne- lissen; C. M, Wieling'a—Parson; 22 Nov., W. Hertog—Zieieman; P. Molenaarde Bruin. BEVALLEN van een dochter: 21 Nov., A. Th. M.. van den DriesBooms; J. B. van MarisAlders; M. Th. BruijnzeelsBerger; G. M. M. van der Linden—Huijgen; 22 Nov., H. Bastiaan—Van de Wetering. Ja, de centrale figuur in het blijspel dat de toneelclub van de Groninger Vereni ging „Gruno" Zaterdagavond in „De Leeuwerik" opvoerde, is inderdaad een flinke kerel, want hij past een wel dras tisch middel toe om te onderzoeken wie zijn ware vrienden zijn. Hij is een welge stelde jonge boer, die op zekere dag zijn personeel vertelt, dat hij volkomen aan de grond zit en zijn boerderij zal moeten verkopen, tenzij iedereen hem door hard te werken en sober te leven wil helpen, er weer bovenop te komen. Dit thema zou men natuurlijk kunnen uitwerken tot een droefgeestige historie, maar W. J. Eelse- ma heeft er een blijspel van gemaakt, dat hier en daar zelfs naar een klucht neigt, zoals in het tweede bedrijf, waarin een schuldeiser van de boer door diens ge ducht van de tongriem gesneden huishoud ster en een struise dienstbode een ge duchte aframmeling krijgt. Dat is slechts één van de talrijke vro lijke scènes van dit blijspelletje, waarin de boer zijn ware vrienden en vooral vriendinnen leert kennen en waarin de knecht een vermakelijke list gebruikt om de gevoelens van de dienstbode jegens hem te peilen. En in het laatste bedrijf wordt een climax bereikt door de verras sende onthulling van de boer, dat zijn financiële moeilijkheden maar verzinsels waren en dat hij alleen maar eens wilde weten wie hem in zijn voorgewende ar moede trouw zouden blijven. De leden van Gruno's toneelclub had den niet veel moeite met dit stuk, dat geen andere pretentie heeft dan de toeschou wers een paar uur te laten lachen. En deze bedoeling werd terdege verwezen lijkt vooral dank zij de manier waarop mevrouw C. Lodders-Bolman de potige dienstbode en de heer M. Eerelman de vrolijke boerenknecht ten tonele voerden. Mevrouw H. Wacha-Kol en de heer W. Molema gaven als de huishoudster en de jonge boer goed samenspel te zien. Me vrouw G. Jonker-Franken en de heer T. R. Jonker lieten m een paar korte, maar gevoelig gespeelde scènes even een ern stige toon tussen alle vrolijkheid door klinken. De twee vriendinnen van de boer werden door mej. A. Woltjer en mevrouw T. Oldenburger-Buur vlot ten tonele ge voerd en tenslotte was er nog een venijnige schuldeiser, wiens kortstondig maar zeer manifest optreden de heer R. Fruitema een open doekje bezorgde. S. K. Ter gelegenheid van het in gebruik ne men van de tweede inrichting van de "Ver eniging van Haarlemse Ziekenfondsen ter bevordering van Tandheelkundige Verzor ging kwamen Zaterdag genodigden in de bovenzaal van restaurant Bolwerk bijeen. Dokter R. W. J. Schreuder sprak als voorzitter een inleidend woord, waarin hij opmerkte, dat ondanks het feit, dat de laatste tijd leden van ziekenfondsen door tandartsen thuis behandeld kunnen worden, de belangstelling voor de inrichting aan de Nieuwe Gracht 37 zo groot is, dat velen op een wachtlijst geplaatst moeten worden. Daarbij kwam, dat vele verzekerden in Haarlem-Noord wonen. Toen zich een gun- ëtige gelegenheid voordeed om over perceel Hunzestraat 17 te beschikken, werd beslo ten dat in te richten tot neveninrichting. Bewoners uit Haarlem-Noord en Spaarn- dam behoeven niet meer de reis naar de Nieuwe Gracht 37 te maken, doch kunnen dichter bij huis behandeld worden. Wethouder W. C. Bakker zeide, dat het gemeentebestuur zich er over verheugt, dat een tweede inrichting geopend zal wor den, waar pijnlijke gezichten getrokken worden, noodkreten geslaakt en patiënten geholpen worden. Daarbij komt, dat de in richting ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart tot stand is gekomen, een buurt, waar grote saamhorigheid heerst en een stadje ontstaan is, dat wat aantal inwoners be treft groter is dan Zutphen. Het is nood zakelijk, dat er aandacht besteed wordt aan de buurt. Thans beschikt de omgeving over een nieuwe inrichting, waardoor rei zen naar het centrum vermeden kunnen worden. De wethouder wenste het bestuur met de ingebruikneming geluk. Tandarts E. Fraenkel voerde het woord namens de tandartsen en assisten ten van de inrichtingen en merkte o.a. op, dat er goed werk verricht wordt. „Wie een goed gebit heeft kan van zich afbijten". Bij het zilveren jubileum van de vereniging is een klok aangeboden voor het gebouw aan de Nieuwe Gracht 37, thans bood hij er een aan voor de nieuwe inrichting. De heer B. J. A. Steent jens, voor zitter van het Wijkcomité Oud-Schoten, merkte op, dat de bewoners van de wijk ten Noorden van de Jan Gij zenvaart zich stiefmoederlijk bedeeld voeien: hij hoopt dat daarin .verandering komt. Een bewijs er van levert thans de vereniging van Haarlemse Ziekenfondsen ter bevordering van Tandheelkundige Verzorging door een nevengebouw in te richten. Daarmee wens te hij het bestuur geluk. Chef-tandarts C. J. Wafelbakker herdacht in zijn toespraak het vroegere be stuurslid de heer Schouten, die veel voor de vereniging heeft gedaan. Ook bracht hij hulde aan de administrateur de heer C. W. F. van Huet, die bijna vijfentwintig jaar zijn krachten aan de inrichting heeft ge geven. Hierna begaf het gezelschap zich naar de inrichting aan de Hunzestraat. Ook Heemstede is thans anderhalve maand nadat de Winkelsluitingswet 1951 in werking is getreden met een ont- vverp-verordening op de winkelsluiting ge reed gekomen. Voorzien wordt in een Maandagochtendsluiting voor zaken in textiel en kledingartikelen, vis en fotogra fische artikelen. Op Maandagmiddag zullen gesloten zijn vleeswinkels en poeliers. Groentenwinkels sluiten op Woensdag middag. Alle andere winkels en de kappers slui ten op Dinsdagmiddag, behalve die voor brood en banket en dergelijke, sportwin- kels, bloemenhandel en voor portretfoto grafen. Ten aanzien van de dagen voor feest dagen is een openstelling tot half tien 's avonds toegestaan. Tijdens de Flora 1953 (14 Maart14 Mei) is de gehele verordening buiten wer king. De Heemsteedse organisaties van ne ringdoenden waren met B. en W. van mening dat aan een koopavond geen be hoefte bestaat. i BINNENLAND In 1929 verloor een tuinder uit Venlo zijn trouwring. Hetzelfde overkwam zijn schoondochter een jaar later. De tegenwoor dige eigenaar van de tuinderij vond dezer dagen de ring van zijn voorganger. Een dag later werd ook de ring van de schoondoch ter gevonden door een kind, dat op een nabij gelegen veld speelde. Het Nederlands Spoorwegmuseum zal over enkele maanden worden heropend in het voormalige station Maliebaan te Utrecht. Er zullen onder meer oude locomotieven en tramwagens te zien zijn. Een groot gedeelte van de Javakade in Amsterdam werd Zaterdag ingenomen door de menagerie en inventaris van het Zweeds- Duitse circus Busch, dat met het m.s. „Bor neo" naar Colombo zal reizen. Het circus zal daar zes weken optreden en er tevens meewerken aan een kleurenfilm over het circusleven. Te Amersfoort is het voormalige kloos ter Mariënhof officieel in gebruik genomen als zetel van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek. Namers de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen sprak mr. F. P. Th. Rohling, hoofd van de afdeling Oudheidkunde en Natuur bescherming van het ministerie, de openings rede uit. Aan vier candidaten, die het midden standsexamen Algemene Handelskennis 1952 met het beste resultaat hebben afgelegd, is namens de minister van Economische Zaken een bronzen legpenning uitgereikt. In 1952 namen totaal ruim 20.000 personen aan het middenstandsexamen deel, waarvan 11.169 of 55,7 pet. het diploma behaalden. Mevrouw M. L. Loudon, echtgenote van de president-directeur van de Koninklijke Shell, heeft Zaterdagmiddag de doopplech tigheid verricht van het tankschip „Saxon- hill", in aanbouw voor de rederij Stavros S Niarchos uit Hamilton op de Bermuda eilanden. Even later gleed het schip van de helling bij de N.D.S.M. te Amsterdam. Het tankschip heeft een draagvermogen van 20.000 ton. Met de dagelijkse leiding van de politie corpsen te Wormerveer en Krommenie zal worden belast de heer R. R. Pel, inspetceur van politie te Zaandam. De heer Pel, die in dienst is van de gemeente Zaandam, is voor onbepaalde tijd gedetacheerd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de burge meester van Zaandam gemachtigd boven de normale sterkte van het politiecorps een nieuwe inspecteur te benoemen. De Algemeen Nederlandse Bond van Gepensionneerden, waarbij ongeveer 60.000 gepensionneerde burgerlijke ambtenaren zijn aangesloten, heeft een adres gericht tot de ministerraad met het dringend verzoek de herwaardering van de pensioenen op het tegenwoordig peil van de kosten van levens onderhoud te maken tot een punt van het regeringsprogramma en in afwachting daar van thans reeds op korte termijn over te gaan tot het invoeren van een bijzondere toeslag. De staalgieterij van De MuinckKeizer te Utrecht, vierde Zaterdag een dubbel jubi leum, namelijk het 100-jarig bestaan van de onderneming en het feit, dat 50 jaar geleden het eerste staal in Nederland werd gegoten in het bedrijf van de heer J. M. de Muinck— Keizer te Martenshoek in Groningen. In de Beatrixhal van de jaarbeurs hebben de directie en de 2300 personeelsleden het jubi leum gevierd. De burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, heeft Zaterdagmid dag de nieuwe Eindhovense brandweerkazer ne geopend. De acht grote wagens der brandweer maakten daarna met loeiende sirenes een rit door de stad. Voor de Haagse kantonrechter zijn de eerste stukken gewisseld over een civiele vordering van de Stichting Oud-Politieke Delinquenten tegen de staat en tegen minis ter-president dr. W. Drees. De stichting vor dert een schadeloosstelling, omdat een be zoek in groepsverband aan de oorlogsbe graafplaats in de Peel op 9 November door het sluiten van die begraafplaats niet door kon gaan. De stichting moest schadevergoe ding geven voor gehuurde autobussen. De civiele vordering wordt over vier weken op de rol van de kantonrechter geplaatst. Te Oisterwijk is Zaterdag de nieuwe burgemeester, mr. H. L. F. M. baron van Hövell van Wezeveld en Westerflier, ge- installeerd. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit te Utrecht is ge slaagd voor de doctoraal examen genees kunde de heer G. Heybroek. Aerdenhout. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd: voor het candidaatsexamen ge neeskunde de heren H. Backer en C. J. de Vries, Haarlem, A. M. Blans, Aerdenhout en F. van Venetiën, Velsen. Voor het doctoraal examen geneeskunde is geslaagd de heer G. V. Kloppenburg, Bloemendaal en voor het semi-artsexamen de heer J. H. Ruijs, Lisse. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het Diploma Ziekenverple ging de zusters: A. S. J. van Brederode, J. de Bree, A. L. Huizing, S. Meyer, A. G. Ruys, E. C. de Ruyter, M. A. Scheuter, E. C. Schnei der, H. Scholtemeyer, A. G. Segers en T. Stapersma. De Haarlemse violist Jan Hoeben za! Vrijdag voor de N.C.R.V. de eerste uitvoering in Nederland geven van een nieuwe viool compositie van Olivier Messiaan, getiteld „Thème et variations". Van Woensdag 26 November af tot en met 1 December houden de Vogelclub „Haarlem" en de Vereniging van vogel liefhebbers „De gekleurde zanger" een-ge zamenlijke expositie in de Haarlemse Vis hal. Het tentoonstellingscomité schrijft ons: „De stijgende belangstelling, waarin onze exposities zich in de afgelopen jaren mochten verheugen hebben onze vereni gingen ook dit jaar doen besluiten een ten toonstelling te organiseren. Er valt naar onze mening niet aan te twijfelen, dat vele vogelvrienden ook nu van de geboden gelegenheid gebruik zul len maken om kennis te nemen van de re sultaten die door ijver en toewijding bij de verzorging van de vele vogelsoorten zijn bereikt. Daarnaast is het doel te wijzen op deze mooie liefhebberij, bijzonder in zijn soort omdat zij voert tot liefde en eerbied voor het schepsel, het wonder in de natuur. Deze liefhebberij leidt namelijk tot de teelt en de veredeling van het genre der kleurige vogels. Zij kan zich richten op tweeërlei doel: op zang en op kleur. Werd vroeger de zanger bij uitstek, al leen om de zang geteeld, tegenwoordig neemt de factor kleur en tekening een steeds grotere plaats in. Behalve de kanarie zullen er nog vele andere vogelsoorten te bewonderen zijn in een smaakvolle entourage. Deze tentoonstelling zal aan haar doel beantwoorden, en haar succes zal ver zekerd zijn, indien zij ertoe kan bijdragen, de liefde tot, en de liefhebberij voor de verzorging en teelt dezer gevederde vrien den te vergroten." De tentoonstelling wordt Woensdag avond om acht uur door de heer C. S. Th. van Gink geopend.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3