Sterker EDO miste de kracht om achterstand in te lopen HFC verspeelde een punt aan OSV; Schoten verloor van HVC -Clowntje Rick De zaak-Andreas Na acht minuten al 2 -0 voor Boys Achterhoede het zwakke punt van EDO tegen Enschedése Boys EHS handhaafde zich aan de kop ondanks gelijkspel tegen SDZ De tweedeklassers Wolves bleven ondanks nederlaag aan kop in eerste divisie Fraai gelijkspel van Ripperda tegen Baarn; TYBB wint Waterloo en VVD omzeilden lastige klippen in de HVB - competitie Fraaie zege van WH op Geel Wit: 6-1 Zwakke achterhoede Vierdeklassers Fraai doelpunt Van der Wolk overleden Gelijkspel van HFC Judo Europese kampioenschap pen op 9 en 10 December De Engelse league De eerste cupronde Voor de kinderen FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 (Van onze sportredacteur) Nauwelijks waren er vier minuten gespeeld in de wedstrijd tussen EDO en En- BChedese Boys in het Noorder Sportpark, of de Enschedese middenvoor Selderhuis jr. profiteerde van een misser van Karpes en passeerde doelman Van der Berg zonder dat die ook maar een schijn van een kans had het schot te houden. Een-nul. En nog green vier minuten later was die actieve en uiterst snelle Selderhuis er weer vlug bij toen Karpes te langzaam terugspeeide op zijn keeper. Weer had Van der Berg geen kans. Twee-nul. De wedstrijd is dood, dachten de meeste toeschouwers, EDO gaat met vijf of zes-nul verliezen. Het zag er ook inderdaad naar uit, toen de Enschedeërs, die twee doelpunten had den gescoord. En toch kregen de toeschou wers, die zo dachten, nog maar gedeeltelijk gelijk. EDO verloormaar niet met groot verschil en een dode wedstrijd, neen, dat was het zeker ook niet. Want toen de Haarlemmers van de eer ste schrik bekomen waren en plotseling beseften dat zij een grote achterstand had den in te halen, drongen zij hun tegenstan ders in het defensief en bleven een groot gedeelte van de wedstrijd voor het doel van de Enschedese keeper Koster. En toch verloren de EDO'ers! Waaraan ze die nederlaag dankten? Dit- fitaar niet aan de voorhoede zoals andere keren maar aan de defensie die vele malen volkomen uit elkaar werd gespeeld door de voorhoedespelers van Enschedese Boys, die bovendien een veel betere bal- controle vertoonden dan hun tegenstanders. Na de rust, toen Koning stopperspil ging spelen, Walther back en Karpes rechtshalf, ging het veel beter. Maar toen was het te laat, want met een geheel teruggetrokken middenlinie en twee in het middenveld spelende voorhoedespelers, waren de Boys defensief te sterk voor de toch ook zeker niet groots spelende EDO-voorhoede, waar Roodselaar wel gevaarlijk maar te lang zaam was en Snijders er helemaal niets van terecht bracht. EDO kwam er dus na de rust niet meer door. Voor de rust wel. Want toen de rood zwarten na die twee-nul achterstand het spel naar het doel van de Boys verplaat sten profiteerde Mul in de 38ste minuut nadat vele aanvallen waren gestuit op ADVERTENTIE EHS heeft zich aan de kop van de rang lijst in de vierde klasse weten te handha ven al bracht de club het tegen de con current SDZ niet verder dan 'n gelijk spel (11). De bezoekers hadden voor rust de leiding genomen en eerst tegen het einde slaagde G. v. d. Ham er in uit een straf schop de stand in evenwicht te brengen. Voor menige Haarlemse vierdeklasser was het een goede dag. DSS klopte DIO met twee-een. Twee doelpunten van een jeugdige middenvoor Toen breker deden de rust met twee-nul voor DSS ingaan en Veen kon pas kort voor het einde voor DIO scoren. Onze Gezellen was tegen ETD goed op dreef en verschafte zich door Mathot voor rust een twee-nul voorsprong. Veraart vexTxoogde na rust de score tot drie-nul en daarbij bleef het. Goed werk deed Bloemendaal door bij Nautilus met twee-een te winnen maar Halfweg verloor opnieuw, thans van DJK met vier-drie, maar WB sleepte een kost baar gelijkspel bij Lynden weg, 22. THB deed in District II voortreffelijk werk door ASC een punt af te snoepen. ASC nam de leiding maar Stuurop wist gelijk te maken. Minder goed verging het DCO dat tot een kwartier voor het einde tegen WSB stand wist te houden maar tenslotte met drie-nul het onderspit dolf. Concordia was met drie invallers teveel verzwakt om tegen SJC in Noordwijk opgewassen te zijn. De Hillegommers verloren dan ook met drie-twee, een score die reeds bij rust was verkregen. de aanvankelijk hechte verdediging van Enschedese Boys van een korte pass van Roodselaar en schoot de bal hard en hoog achter Koster 12 Had EDO toen doorgebeten, dan zou de eindstand wellicht anders gewor den zijn. Maar van een ogenblik van verslapping profiteerden de Ensche deërs. Toen rechtsback Koning zijn buitenspeler Koenders niet hield, kon deze ongehinderd tot vlak voor Van der Berg doorlopen en deze met een diagonaal schot passeren (13). Twee minuten voor de rust volgde toen bet mooiste doelpunt van de wedstrijd. Mul zette op de rechtervleugel hoog voor en met een fraaie stoot met zijn hoofd kopte öe aanstormende linksbuiten Prins de bal hard achter de verbouwereerde Koster. Kansloos was EDO dus geenszins in de tweede helft met die twee-drie stand. Maar succes bleef toch uit. Voor nog eens twee doelpunten was de EDO-voorhoede toch niet goed genoeg. Wel leek het er even op dat de Haarlemmers nog een gelijk spel zouden behalen, toen Prins vijf minuten voor het einde ver buiten het bereik van doelman Koster in het doel kopte. Maar via de paal belandde de bal weer in de handen van de gelukkige keeper van de Boys. Daarna waren de Enschedeërs nog even in het offensief, maar ook zonder resultaat. In de afgelopen nacht is op zestigjarige leeftijd in Rotterdam overleden de heer P. A. van der Wolk, omstreeks 1910 een be kend speler van Sparta, die ook in de Oranjeploeg de Nederlandse kleuren als rechtsbuiten enige malen heeft verdedigd. Van der Wolk werd voor het eerst in het vertegenwoordigend elftal opgenomen in 1910 toen hij behoorde tot de ploeg die in Antwerpen met 32 door België werd ver slagen. In 1913 speelde hij rechtsbuiten in het elftal, dat op Houtrust in Den Haag de eer ste zege op Engeland behaalde. Later heeft hij nog gespeeld in de wedstrijd tegen Bel gië in April 1913 in Zwolle, tegen Engeland in November 1913 in Hull, in Stockholm in 1919 tegen Zweden en een week later in datzelfde jaar tegen Noorwegen in Oslo. ADVERTENTIE Op niet geheel en ai verdiende wijze heeft Schoten in Amersfoort, op het ter rein van Birlchoven met een-nul van HVC verloren. Een uitslag die net zo goed an dersom had kunnen luiden. Wel was HVC in het begin van de strijd het meest in de aanval en v. d. Horst kwam tweemaal al leen voor doelman Kessens, maar in beide gevallen gigg het schot van de HVC-er langs de verkeerde kar.t van de paal. Langzaam maar zeker wist Schoten daarna het spel te verplaatsen. Goed op bouwend werk vaal Geurts en Hogendijk stelde de Schoten-voorhoede in de gele genheid vele gevaarlijke aanvallen op te zetten, maar doelman Brits deed in het Amersfoortse doel uitstekend werk zodat enkele goede schoten geen succes ople verden; Toch bracht Schoten het tot een doel punt, namelijk van Nanne dat evenwel door de scheidsrechter werd afgekeurd. De strijd bleef daarna vol afwisseling en zowel Kessens als Brits moesten herhaal delijk handelend optreden. De rust kwam met gelijke nul-nul stand. Strafschop gekeerd In de tweede helft werd de zaak op dezelfde voet voortgezet. Om beurten waren beide partijen in de aanval, waarbij zowel Brits als Kessens uitste kend werk deden. Zelfs wist Kessens een strafschop wegens hands te keren en kort daarna kon de HVC-doelmam in een uiterst hachelijke situatie op het nippertje redding brengen. De thuisclub kwam tenslotte aan het enige en beslissende doelpunt toen bij een der Amersfoortse aanvallen Jansen uit een kluwen van spelers langs-Kessens schoot. Fel viel Schoten hierna nog aan. Een schot van Van Oosten sprong van de paal terug en doelman Brits wist door zijn prachtig werk in de laatste faze van de strijd de een-nul-overwinning voor zijn club veilig te stellen. Het terrein van OSV was Zondag vrij wel onbespeelbaar, maar OSV en HFC hebben er toch vol overtuiging naar ge streefd er 't beste van te maken. De HFC- ploeg gaf voor de rust sterk de toon aan. De Oostzaanse defensie had aan de snel le aanvallen der withemden de handen vol en de strijd was tien minuten aan de gang toen Corbeth na enige vergeefse po gingen de score voor HFC opende (01). Veel vreugde beleefden de HFC- ers aan deze voorsprong evenwel niet, want de Zaanse rechtsbuiten maakte kort daarop gelijk. HFC werd hierna veel sterker.'"De Haar lemse voorwaartsen zat het bepaald tegen, want zowel een schot van Corbeth als van Molijn werd doof de lat gekeerd. Een smelle Haarlemse aanval bracht de gasten na een half uur succes toen Moo- lenaar de OSV-doelman onhoudbaar pas seerde en met de twee-een voorsprong voor HFC konden HFC en OSV rusten. Na de hervatting waren de rollen om gedraaid. Nu viel ÖSV aan, maar de Oost zaanse aanvallers vonden de HFC-dëfenpe in goede vorm. Vooral keeper Heyting en Bob Kammeijer verzetten bergen' werk. De tegenaanvallen, die HFC thans nog wist te ondernemen waren niet zonder ge vaar, maar ook hu ervaarde Corbeth, dat lat en paal belangrijke rollen kunnen ver vullen. Twee maal schoot de Haarlemse links binnen nu tegen de lat. Het zag er daarna naar uit, dat HFC toch als overwinnaar uit hei modder-ballet te voorschijn zou ko men, want tot twee minuten voor tijd had de Good Old de voorsprong nog steeds kunnen handhaven. De OSV-ers hielden evenwel tot de laat ste seconde hardnekkig vol en dit had tot gevolg, dat de blauw-zwarten in het spannende eindspel door toedoen van de rechtsbuiten nog net een gelijkspel konden behalen. In het Palais des sports in Parijs worden op 9 en 10 December de Europese judo kampioenschappen gehouden. waaraan wordt deelgenomen door Engeland, Frank rijk, Italië, Duitsland, België. Oostenrijk, Zwitserland en Nederland. Er worden wedstrijden gehouden voor de eerste dan, de tweede dan, de derde dan en hoger. De Nederlandse ploeg zal, naar wij vernemen, waarschijnlijk bestaan uit: G. Koning (Amsterdam), J. Snijders (Utrecht), J. E. Nauwelaerts de Agé (Bloemendaal), H. van der Velde (Rot terdam), J. van der Horst en J. Geesimk (Utrecht) en H. Essink (Eindhoven). De selectiewedstrijden werden Zondag 16 November in Leiden gehouden onder leiding van de Nederlandse Judo Raad. De Nederlandse ploeg zal in Overveen enkele malen per week gaan trainen. Wolverhampton Wanderers en Hudders- field Town, de leiders in de eerste en tweede divisie van de Engelse league, waren Zaterdag de belangrijkste slacht offers van de talrijke verrassingen. Beide clubs verloren op eigen terrein: de Wolves met twee-nul van Preston North End en Huddersfield met een-nul van West Ham United. Wolverhampton behield ondanks deze nederlaag de leiding in de eerste divisie, doch Huddersfield moest de eerste plaats afstaan aan Sheffield United, dat Leicester City met zeven-twee versloeg. De Wolves speelden een ongelukkige wedstrijd. Zij verschenen zonder hun goalgetter-midvoor Swinbourne en tot overmaat van ramp werd na vier minuten spelen linksbinnen Denis Wilshaw door een blessure vrijwel uitgeschakeld. Sunderland had zijn linkervleugel Rey noldsShackleton voor de wedstrijd tegen Burnley aan de kant gezet en het heeft niet veel gescheeld of deze proefneming was het elftal noodlottig geworden. Op het nippertje kon een twee-een overwinning worden behaald, waarmee de achterstand op Wolverhampton tot op één punt werd ingelopen. Arsenal, dat met twee doelpun ten van Jimmy Logie van Manchester City won, staat derde. Een opvallend feit van de eerste cup ronde de eerste ronde althans, waarin ook een gedeelte van de leagueteams was opgenomen was het grote aantal gelijke spelen. In niet minder dan veertien wed strijden werden de punten gedeeld. Slechts vijf van de non-league clubs hebben zich rechtstreeks in de volgende ronde weten te plaatsen. Batch City en Peterborough United zorgden voor het krasse staaltje om de leagueclubs Southend United en Torquay United uit te schakelen. Voor de beste in dividuele prestatie van deze eerste ronde zorgde de midvoor van Tranmere Rovers, Harold Athinson. Van de acht doelpunten die door zijn elftal werden gemaakt, schoot hij er zes langs de doelman van Ashington. De stand in de eerste divisie luidt: gesp. pnt. Wolverhampton Wanderers 18 24 Sunderland 17 23 Arsenal 17 22 Burnley 13 22 Blackpool 17 21 West Bromwich Albion 17 21 Charlton Athletic 17 19 Liverpool 17 19 Newcastle United 17 13 Sheffield Wednesday 17 18 Preston North End 17 18 Aston Villa 17 16 Middlesbrough 17 16 Manchester United 17 16 Bolton Wanderers 17 16 Tottenham Hotspur 13 16 Cardiff City 17 15 Chelsea IS 14 Derby County- 17 12 Stoke City 18 10 Manchester City 18 8 De uitslagen De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse league, luiden: W" Drie mannen springen naar de bal, doch de doelverdediger stompt het leder weg: een momentopname in de league-wedstrijd tussen Chelsea en West Bromwich Albion in Stamford Bridge. Van links naar rechts Stubbs van Chelsea, Dudley van West Bromwich Albion en doelverdediger Heath van West Bromwich Albion. Eerste divisie: ArsenalManchester City 31; Aston VillaTottenham Hotspur 03; BlackpoolMiddlesbrough 11; Bol ton WanderersSheffield Wednesday 11; Charlton AthleticStoke City 51; Chel seaWest Bromwich Albion 02; Derby CountyLiverpool 32; Manchester Uni tedNewcastle United 22; Portsmouth Cardiff City 02; SunderlandBurnley 21; Wolverhampton WanderersPreston North End 0—2. Tweede divisie: BarnsleyNotts County 12; Blackburn RoversBirmingham City 12; BrentfordPlymouth Argyle 12; Doncaster RoversRotherham United 21; EvertonLeeds United 22; Hud dersfield TownWest Ham United 01; Hull CityBury 02; Lincoln City Southampton 22; Nottingham Forest Luton Town 43; Sheffield UnitedLei cester City 72; Swansea TownFulham 1—1. De derdeklassers uit Haarlem zün Zon. dag goed voor de dag gekomen. Hillegom en T.Y.B.B. wonnen beide op overtuigende wijze en Ripperda behaalde een zeer fraai resultaat door de ongeslagen leider van de afdeling, Baarn, op eigen veld een g;eiyt spel af te dwingen. De strijd tussen Baarn en Ripperda stond op goed peil. Ripperda zag zich aan- vankelijk voor een achterstand geplaatst maar Th. Dreyer maakte gelijk. Nog voor de rust hernam Baarn de leiding, maar Th. Dreyer zox-gde alweer voor de gelijk- maker. In de tweede helft kreeg Ripperda een goede kans op de volle winst toen de uitstekend spelende Th. Dreyer de stand op drietwee bracht. Maar Baarn maakte spoedig daarna gelijk en met gelijke stand driedrie kwam het einde van deze aar- dige wedstrijd. Winst voor Hillegom Alphen bood Hillegom vooral in de eerste helft veel tegenstand. Van der Meer open- de voor Hillegom de score, maar nog voor de rust werd het eeneen. In de tweede helft was Hillegom sterker en De Jong en Van der Meer brachten de stand op een- drie, waardoor Hillegom weer twee kost- bare punten rijker was. T.Y.B.B., eindelijk weer eens goed op dreef, stond in de strijd tegen Woerden bij de rust met tweeeen voor dank zij doel- punten van Schouten. De Wildt (T.Y.B.B.) schoot in eigen doel. Na de rust waren de Haarlemmers over- wegend sterker, maar het duurde tot zeven minuten voor het einde, alvorens T.Y.B.B. zijn meerdeiTieid in twee doelpunten van v. d. Vlugt en Huneker kon uitdrukken. Protesten Tot tien minuten voor het einde was de score bij de spannende strijd tussen H.B.C. en Zandvoortmeeuwen dubbelblank. Toen Zandvoortmeeuwen in de 35e minuut na de rust een strafschop kreeg toegewezen, werd deze strafschop op advies van de H.B.C.-grensrechter gewijzigd in een vrije schop, die echter niets opleverde, Daarop scoorde H.B.C.doch dit doelpunt keurde de scheidsrechter af op advies van de Zandvoortse grensrechter. Na afloop diende zowel H.B.C. als Zand voortmeeuwen een protest in, waarbij de Zandvoorters alsnog gelegenheid kregen hun geannuleerde strafschop door Castien in een doelpunt om te zetten. In de H.V.B.-competitie is er weer naar hartelust gevoetbald. Het uitgebreide pro gramma kon vrijwel in zijn geheel worden afgewerkt maar in slechts weinig gevallen vielen er verrassende uitslagen te noteren. Waterloo en V.V.D. omzeilden in de hoogste afdeling een lastige klip en in de tweede klasse bracht V.V.H. Geel Wit de eerste nedei-Iaag toe (61). c iH Maar onderwijl wisten ze thuis nog niet, waar Bunkie toch bleef. „Het is nu al zo laat.ik ga Bunkie zoeken!", zei oom Tripje, die nu toch wel erg ongerust begon te worden. Hij nam zijn hoed en ging naar buiten, gevolgd door Oepoetie en Rick. Ze wisten nog wel niet, waar ze zoeken moesten, maar oom Tripje wou eerst eens de weg naar school gaan. Misschien moest Bunkie schoolblijven", meende hij. „Dat geloof ik niet", zei Rick. „Toen ik stond te wachten zag ik de bovenmeester weggaan en de deur sluiten; die gaat altijd het laatst, als iedereen weg is!" In ieder geval konden ze vast die kant eens uitgaan. Misschien was Bunkie aan 't spe len en had hij de tijd vergeten. Met zijn drieën gingen ze verder. Maar ze zagen hem niet. „Ik begrijp niet, waar die jongen toch kan zijn!", zei oom Tripje. Toen klonk er opeens een stem achter hen: Hallowaar gaan jullie naar toe?" Snel keken ze om; het was Bunkie. „Waar kom jij vandaan?", vroeg oom Tripje, blij, dat hij Bunkie gezond en wel voor zich zag. „Er zat een jongen op school opgesloten, en die moest verlost worHen", zei Bunkie. „Moest jij daarbij helpen?", vroeg Rick. „Nee.... Ik was dat jongetje!", lachte Bunkie. Aan tafel vertelde hij het hele geval. Waterloo stuitte bij E.D.O. op hevige tegenstand en kon pas enkele minuten voor het einde het winnende doelpunt scoren waarmee de stand op tweeeen voor Waterloo kwam. Met dezelfde cijfers ver sloeg V.V.D. het zeker niet zwakke Heem. stede en bleef dus aan de kop der ranglijst. Van belang was hier de uitslag van de ont moeting I.E.V.VI. Vogels. De Vogels herstelden zich en wonnen met drieeen waardoor I.E.V. voorlopig uitgeschakeld werd in de strijd om de bovenste plaats. Misschien zal VI. Vogels nog wel eens iets van zich laten horen. Spaarndam behaalde vex-der een kostbaar punt tegen R.C.H. 4, dank zij een gelijk spel.. Na deze resultaten ziet de ranglijst er als volgt uit: V.V.D.' 7—10 I.E.V. 4-1 WateiToo 59 N.A.S. 4—4 Haarlem 3A 5— 7 R.C.H. 4 5-4 Heemstede 6— 6 B.S.M. 5-3 VI. Vogels 6— 6 D.S.K. 6-3 E.D.O. 3 55 Spaarndam 6—3 D.E.M. 2 won opnieuw D.E.M. 2 bleeft in IB voortgaan op het goede pad en won de zesde achtereenvol gende wedstrijd waarvan H.F.C. 3 het slachtoffer werd. En omdat Beverwijk 2 tegen E.D.O. 4 een kostbaar puntje ver speelde werd de positie van D.E.M. 2 danig versterkt. Door een zesvijf overwinning op D.I.O. 2 klom Onze Gezellen 2 naar de negende plaats en de laatste plaats wordt thans ingenomen door A.D.O. 2 dat van Wijk aan Zee met drietwee verloor, R.C.H. 5 behaalde twee kostbare punten ten koste van E.D.O. 5 (21) en Storm vogels 4 liet een steek vallen in de vorm van een 22 gelijk spel tegen H.B.C. 3. Goed nieuws liet V.V.H. in de tweede klasse standaardelftallen horen. Met niet minder dan zeseen werd aan Geel Wit de eerste nederlaag toegebracht. Ook Vogelenzang won met zeseen (van D.S.B.), terwijl Hoofddorpse Boys een drieeen zege bevocht tegen S.V.IJ. Met Nieuw Vennep blijft het mis gaan. Tegen Spaarnastad kwam men niet verder dan een eeneen gelijk spel en de Ven- neper club zal waarschijnlijk geen belang rijke rol gaan spelen in deze competitie. De stand is: Geel Wit 58 Nw Vennep 5—4 Vogelenzang 58 Spaai-nestad 5—4 V.V.H. 4—6 S.V.IJ. 6-4 Hoofdd. B. 45 Sp.vogels 5—0 D.S.B. 5—5 14) De hemel geve, dat ik de moed kan vin den om een einde aan mijn geruïneerde leven te maken. Het zou het beste zijn, maar ik wil het leven nog niet verlaten. Ik ben er bang voor om ook lichamelijk te gronde te gaan". Hier breekt zij de brief af. Zij kan niet verder en diep snikkend laat zij haar hoofd op de armen vallen. Na geruime tijd is zij stil en kijkt dan verwezen voor zich heen. Uiteindelijk komt er weer leven in de geslagen figuur. Zij pakt haar kleine handkoffer, waarin ze de belangrijkste dingen stopt, die ze nodig kan hebben, en het overgebleven geld. Stil en ongemerkt verlaat ze het hotel door een achteruit gang. Als Els de volgende ochtend zonder enig vermoeden van wat haar boven het hoofd hangt, de kamer van haar moeder bin nenkomt, is de kamer leeg. Zij ziet de brief liggen, leest en zakt geluidloos in glkaar. Kirchner is in Luzern aangekomen. Op het politiebureau vraagt hij de lijst van de ingeschreven vreemdelingen cp. De naam Andreas kan hij er niet ontdekken. Ver wonderen doet hem dat niet, want als medeplichtige in zo'n afschuwelijk mis drijf zal zij zich tijdens haar halve vlucht onder een vreemde naam laten inschrij ven. Maar het stelt hem voor ernstige moeilijkheden. Nu kan het dagen duren, voor hij haar verblijfplaats in Luzern ont dekt. Overigens is zijn werk, wanneer hij uit het politiebureau komt, zijn uiterlijk iets te veranderen. Mevrouw Andreas kent hem, en als ze hem toevallig mocht ont moeten zou ze ongerust kujxnen worden en weer verder trekken. Een baard en een bril en enigszins andere stijl van kleding vindt hij voldoende. Hij begint met hier en daar een hötel binnen te gaan en te proberen, zoveel mo gelijke gasten gade te slaan, maar hij heeft geen succes. In de loop van de avond wordt hij in zijn hötel door de commissaris van poli tie van Luzern opgebeld, die hem vertelt dat er een axrestatiebevel tegen Andreas is uitgevaardigd, benevens een tegen zijn vrouw, maar dat laatste geldt vooralsnog alleen voor Duitsland. Later op de avond belt hij Lippmann op. Die geeft hem nauwkeurig de détails van de laatste ontwikkelingen. „Ik moet u zeggen, mijnheer Kirchner, Idat u voortreffelijk hebt gewerkt. Ik heb het eerst niet willen geloven, wat u mij kwam vertellen, maar u had het aan het rechte eind. Het geeft me dan ook een goede hoop voor de toekomst, dat u het spoor al hebt opgenomen". Kirchner hoort ook de détails van de telegramwisseling met Chicago. De volgende ochtend brengen de kran ten het grote nieuws van de moordzaak. Kirchner is woedend. Dit komt zeker ook mevrouw Andreas onder ogen, en dan is de vogel voor goed gevlogen. Zeer snel handelen is thans geboden. Maar waar is een aaniknopingspunt te vinden? Men stelt hem een rechercheur van po litie ten dienste, en Kirchner probeert het arrestatiebevel tegen mevrouw Andreas ook in Zwitserland van kracht te laten verklaren. Hij geeft een nauwkeurig sig nalement van de gezochte, en twee man van ae politie posteert hij bij het station en bij het postkantoor, waar ze misschien nog een laatste keer aankomt om te zien of er post voor haar is. Kirchner gaat ver der op zijn speurtocht door de hotels. De ochtenduren leveren niets op. Pas te gen het middaguur schijnt er een spoor gevonden te worden. Een hötel heeft naar de politie opgebeld, dat een vrouwelijke gast in de afgelopen nacht op vreemde wijze verdwenen is. Haar dochter, die is achtergebleven, is volledig van streek. Zij wordt naar het politiebureau gebracht. Na een uur arriveert ze daar en komt in een kleine kamer tegenover Kirchner te zitten. „U bent juffrouw Els Andreas?" „Ja". „Hebt u een pas?" „Alstublief'. „Onder welke naam was u in het hötel ingeschreven?" „Dat heeft moeder gedaan. Ik dacht na tuurlijk niet anders dan onder haar eigen naam. Maar ik wist toen nog niet dat. dat...." Het aantrekkelijke gezicht van het meis je toont duidelijk de sporen van wat ze heeft doorgemaakt. Zij maakt een volko men hulpeloze indruk. „Had u werkelijk geen vermoeden, van wat zich heeft afgespeeld?" „Wat, van al deze dingen? Ik heb al leen een brief van moeder gevonden, dat ze gevlucht is „Hebt u de brief bij u?" „Ik weet werkelijk niet wat u bedoelt, en wat er eigenlijk aan de hand is", ver klaart ze nei-veus, terwijl ze Kirchner de brief overhandigt. „Hebt u de ochtendbladen nog niet ge lezen?" „Hoezo? staat er iets over in de krant? Waarom dan?" Zwijgend reikt hij haar de krant aan, terwijl hij de brief leest. Het is volkomen toevallig, dat Andreas op de avond, vooi-dat Nebelung het teje- gx-afische verzoek kreeg om hem te laten arresteren, via de radio de eex-ste berich ten hoort, dat zijn misdaad zou zijn ont dekt. Zonder dralen pakt hij zijn koffex-s, betaalt de hotelrekening en verdwijnt. Wat nu? Hij kan zich noch voor Feldmann, noch voor Andreas uitgeven. Onder beide na men zal men hem achterna zitten, en voor moordenaars bestaat geen genade. Zijn uitlevex-ing is zeker, wanneer hij gepakt wordt. Een schijnbaar hopeloze positie, waarin hij verkeert. Hij beschikt niet over veel geld, hoogstens voor een paar dagen. En dan In New York heeft hij een paar kennis sen, die hij onder normale omstandighe den direct zou kunnen opzoeken en om hulp vragen. Maar die deuren vooral njoet hij schuwen. Daar wonen eerlijke lieden, die niet zullen aax-zelen om hem ayi de politie over te geven. Eerst weg uit Chicago. Hier zal hij het eerst gezocht worden. Alleen al die Nebe lung kan een gevaar voor hem zijn. Het lijkt hem het beste irx New York onder te duiken, en daar een weg jysibe- ren te vinden om volledig te verdwijnen en ergens anders een nieuw leven op te bouwen. In de trein komt hem het hopeloze van zijn positie eerst duidelijk voor ogen te staan. Hij knarst met zijn tanden en balt in woede zijn vuisten. Die verdomde ad vocaat, die er met zijn tweehonderddui zend dollar vandoor is, die is eigenlijk de schuld vaax alles! Had hij dat geld, dan was zijn veiligheid op een of andere wijze wel verzekerd geweest. Dan begint hij zich af te -vragen, hoe men in Duitsland zijn misdaad eigenlijk zou hebben ontdekt. Waarschijnlijk heeft Betty haar mond voorbij gepraat. Heeft hem verraden, omdat hij nog geen con tact had opgenomen en zij hem niet ver trouwde! Nou ja, dan moet ze ook zelf de gevolgen dragen, omdat de verzekerings som nu zeker niet zal woi-den uitbetaald. En alles, alles is tevergeefs geweest en heeft alleen maar ellende veroorzaakt. Het is om dol te worden. Terwijl de hele zaak zo grondig en feilloos in elkaar was gezet. Hoe kon dat ooit verkeerd gaan? Op het station in New York is zijn eer ste werk een krant te kopen. Ook 'hier in Amerika, waar men overigens nogal aan het een en ander gewend is. schijnt zijn misdaad in het middelpunt van de belang stelling te staan, want het gebeurde staat onder vette opschriften groot opgemaakt vei-meld. Met schrik bemerkt hij, dat zelfs de détails van zijn misdaad al zijn gere construeerd en dat het al algemeen be kend is, waarheen hij gegaan is. Dat is ernstig. Men zit hem dus al dicht op de hielen. Het wordt nu een zaak van leven en dood. Hij krijgt het gevoel, de strijd al verlo ren te hebben. Zijn leven ligt aan gruze lementen, en er is niets meer te redden dan het vege lijf. Zelfs dat kan nog wel eens heel moeilijk, zo niet onmogelijk wor den. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6