Installatie H. P. Huysman als korpschef van Zandvoort Belangwekkende demonstratie van Haarlems brandweer Kort en bondig DANKDIENST Zandvoorts koor zong op orgelconcert Bloemendaal Bennebroek Vijfhuizen ifTlVeeVb DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT Christian Science Society Haarlem Intocht Sint Nicolaas in Heemstede Psychologisch groepsonderzoek St. Nicolaasfeest voor de schooljeugd Voorlichtingsavond „aardappelmoeheid" Kunstavonden 't Helm Gemeentebegroting wordt behandeld Gouden Bloemendaal besloot jubileumfeest Bus reed voetganger aan Bazar Hervormd Jeugd huis in Haarlem-Noord Intocht Sint Nicolaas in de Gen. Gronjéstraat Gemeentezang in Grote Kerk Scheepvaart Tito Schipa Vluchtelingencollecte A.S. VADERS Burgerlijke Stand van Haarlem Burgemeester rpr. Van Fenema installeert de nieuwe chef van het Zandvoortse politiekorps de heer H. P. Huysman. Links mevrouw Huysman. In het Zandvoortse politiebureau is Maandagmiddag de officiële installatie ge schied van de heer H. P. Huijsman uit Meppel, 'tot korpschef van politie te Zand voort. Burgemeester mr. H. M. v. Fenema leid de de heer Huijsman de werkkamer van d.e korpschef binnen; aan mevrouw Huijs man werd een fraai bouquet bloemen aan geboden. In zijn toespraak zei de burgemeester, dat het een uiterst moeilijke taak was, voor Zandvoort een nieuwe korpschef te vinden, een chef, die de specifiek Zandvoortse toe standen zou verstaan en zou kunnen aan vatten. Daarvoor immers is veel tact en begrip nodig, twee eigenschappen, die de heer Vreman in hoge mate bezat. Uit de talrijke sollicitanten bleek het spreker echter, dat Nederland over uitnemende politie-officieren beschikt, hetgeen ten slotte de taak nog moeilijker maakte. Zich tot de heer Huijsman wendend, zei de burgemeester, dat deze een korps krijgt, dat goed is. De beide inspecteurs en de manschappen schiepen een sfeer van ver trouwen en onderlinge saamhorigheid. Hartelijk dank bracht spreker aan de heren Buré en Douma, voor hun voortreffelijk werk óók en speciaal in de periode, die lag tussen het vertrek van de oude en de komst van de nieuwjfe korpschef. Wat de bevolking betreft memoreerde mr. Van Fenema: ,,U moet niet de illusie hebben., ooit een Zandvoorter te worden. Over 40 jaar, als u dat beleven moogt, zal men, u nóg zien als de man uit Meppel. De Zandvoortse bevolking wacht af en ik heb wel eens de indruk, dat men ten opzichte van mij nog steeds afwacht, maar wanneer u ze eenmaal hebt, dan hebt u ze ook ten volle en dat is een prettige ervaring en een goede eigenschap. In Zandvoort gaat het praatje, dat de politie in de wintermaanden niets heeft te doen en het wel met enkele manschappen zou afkunnen. Daartegen zullen we strijd moeten voeren, want der gelijke praatjes, die óók nog wel eens in officiële kringen gehoord worden, zijn hoogst gevaarlijk!" Na het korps te hebben aangeraden zijn nieuwe chef met vertrouwen tegemoet te treden, omdat deze het ten volle verdient, verklaarde de burgemeester de heer H. P. Huijsman als korpschef van politie te Zandvoort geïnstalleerd. Commissaris A. L. de Boer uit Haarlem sprak namens de hoofdcommissaris aldaar, die door ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn, en namens de korpschefs J. Voerman uit Bloemendaal en A. Berentsen uit Heemstede, een woord van welkom tot de nieuwe ambtgenoot, de wens uitspre kend, dat de prettige samenwerking en het goed vertrouwen, die in de heer Vreman helichaamd waren, ook met de heer Huijs man zullen blijven voortbestaan. Oud-korpschef Vreman besprak de spe cifieke moeilijkheden in Zandvoort, die óók zijn opvolger niet zouden voorbijgaan. Een der grootste daarvan is wel, waaruit alle andere moeilijkheden voortspruiten, dat Zandvoort in de winter een dorp en 's zomers een stad is. Een uitgelezen korps met grote plichtsbetrachting zal echter deze moeilijkheden tot een minimum terug brengen. Nadat overste Meijer namens de Rijks politie en hoofdagent Haarsma namens het reserve-korps de nieuwe politiechef had den toegesproken, sprak inspecteur Buré namens het personeel het welkomstwoord. De heer Huijsman merkte op, dat na de sympathieke woorden van inspecteur Buré, het wel uiterst moeilijk was, iets te zeggen. „Zie mij als iemand, die zich eerst nog ADVERTENTIE Ter gelegenheid van de Amerikaanse Thanksgiving Day zal door op Donderdag 27 dezer te 20 uur in gebouw „Zang en Vriendschap" .Tansstraat 74. een worden gehouden in de Neder landse taal. Belangstellenden zijn welkom. Sint Nicolaas zal Zaterdagmiddag 29 November ook een officiële intocht in Heemstede waar alle straatverenigin gen tezamen één Sinterklaas patroneren houden. De goedheilig man arriveert om ongeveer twee uur aan het station Heemstede-Aer- denhout en maakt vandaar een tocht door het dorp, waarbij hij door het gemeente bestuur op het Raadhuis zal worden ont vangen. Daarna begeeft hij zich naar de Jan van Goyenstraat, waar hij om ongeveer vijf uur met zijn paard op de daken zal verschijnen. Een militair orkest zal de feestelijke in tocht luister bijzetten. moet inwerken," besloot de heer Huijsman, „maar zie daarbij in mij tevens iemand, die zich voor persoonlijke of korps-moeilijk heden altijd zal interesseren. Als eis stel ik echter teamgeest en verantwoordelijk heidsgevoel, zowel bij de collega's onder ling als ten opzichte van de burgerij." Voorlichtingsavond in het raadhuis Ter inleiding van het psychologisch groepsonderzoek, dat op Maandag 1 De cember door het Psychologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden, van gemeentewege zal worden gehouden onder de kinderen van de zesde en hogere klas sen van de openbare en bijzondere lagere scholen te Zandvoort, hield drs. P. J. Slol- ker, hoofdassistent van de directeur van genoemd instituut, Maandagavond in de raadszaal een causerie over het psycholo gisch groepsonderzoek, bedoeld als inlei dende beschouwing voor ouders of ver zorgers, die voor deze lezing een uitnodi ging hadden ontvangen. De spreker werd ingeleid door de wet houder van Onderwijs, de heer A. Kerkman. De inleider zeide, dat het plan der ge meente Zandvoort de kwestie der beroeps keuze op moderne wijze gaat aanvullen, als dit plan verwezenlijkt is, maakt Zandvoort zich tot één der vooruitstrevendste ge meenten in ons land. De kwestie der be roepskeuze speelde vroeger zo goed als geen rol. Men liet dat over aan onderwij zer, oom of tante, doch de bijzondere mo gelijkheden voor het kind kwamen daarbij zo goed als nooit aan de orde. Spreker verhaalde de geschiedenis der practische psychologie, de zogenaamde „test", in het begin van deze eeuw in Parijs ontstaan, door het uitlichten der debiele kinderen uit het normale onderwijs. Dit was de stoot, die leidde tot het begrip be roepskeuze, zoals wij dat tegenwoordig kennen, waarbij we echter nog maar in de beginperiode verkeren. Over het algemeen is er weinig begrip voor beroepen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de meeste vrouwen, vooral zij, wier mannen in fa brieken werken, niet weten welk vak hun man precies uitoefent. Ook hebben de kin deren weinig notie van beroepskeuze en zij hebben er hoegenaamd geen begrip van, wat voor bepaalde beroepen aan opleiding vereist wordt. De psychologen doen een poging om in zéér korte tijd het kind te leren kennen, bijvoorbeeld in één dag. Dit kan op twee manieren geschieden, namelijk door een persoonlijke test en door de „groeps-test", zoals dat nu in Zandvoort gaat gebeuren. Het gaat daarbij om de aanleg van het kind vast te stellen om vervolgens te onderzoe ken, wat er uit deze aanleg is gegroeid. De daarbij gevolgde methodes lichtte spreker uitvoerig toe. De gemeente Zandvoort nam volgens spreker een prachtig initiatief, hoewel het groepsonderzoek voor enkele kinderen on voldoende kan zijn. Daarom heeft het in stituut besloten, bij voorkomende moeilijke gevallen een klein individueel na-onder zoek op het groeps-onderzoek te laten vol gen. Wat de resultaten zullen zijn, moet worden afgewacht. Het betreft hier iets ge heel nieuws, doch de onderwijzers zullen na een jaar vragenlijsten krijgen toegezon den, waarop zij moeten invullen, in hoe verre de uitgebrachte adviezen in de prak tijk zijn verwezenlijkt. Het comité van voorbereiding heeft het programma voor de Sint Nicolaasviering door de Zandvoortse schooljeugd op Maan dag 1 December als volgt samengesteld: Om negen uur zal Sint Nicolaas in theater Monopole arriveren, na van half- negen af de leerlingen der 1ste en 2de klassen van Julianaschool, Wilhelmina- school, Hannie Schaftshool en Karei Door- msnschool te hebben afgehaald. Van half- tien tot kwart voor elf zal dan voor hen het poppenspel Meilink worden vertoond. Bij de kleuters komt de Sint in de klas van 9.4510.15 uur in de Heerenstraat en van 10.1510.45 uur in de Brederodestraat. Van 11.15 uur af wordt dan voor deze kleu ters genoemd poppenspel vertoond in theater Monopole. De klassen 3 en 4 zullen des middags in theater Monopole het toneelspel „De ring van de hertog", op te voeren door het ge zamenlijk onderwijzend personeel, bij wonen. Voor de klassen 5, 6, 7, 8 en de ULO-school vindt deze opvoering 's avonds van 7.309.30 uur plaats. Op verzoek van de Zandvoortse aard appeltelers en volkstuinvereniging zal de Piantenziektekundige dienst uit Wagenin- gen op Dinsdagavond 2 December in hotel Keur een voorlichtingsavond verzorgen over „aardappelmoeheid". Aan de hand van lichtbeelden en de ver toning van de film „aardappelmoeheid" zal de heer J. K. Stiksma uit Wageningen een lezing over dit onderwerp houden. Jene Meilof, de organist der Bethelkerk, die dit seizoen een cyclus orgelconcerten geeft, nodigde voor het derde het Zand voorts Gereformeerd gemengd koor „Laus Deo" tot medewerking uit. Daarmee be zorgde hij de vele toehoorders een aange name afwisseling. „Laus Deo" zong vier geestelijke liede ren van de classici Goudimel en Bourgeois: de laatste een der naaste medewerkers van Calvijn en de meest vooraanstaande mu sicus uit diens omgeving. Hij maakte meer stemmige bewerkingen van de Franse psalmen. Dirigent Jan Klinkhamer liet beschaafd en ingetogen zingen, maar bereikte geen homogeniteit wegens enkele dominerende tenoren. Psalm 8 was door een verkeerd inzetten geen succes wat de stemming be trof. „Wachet auf" van Bach, met de altiid weer pakkende orgelinleiding, klonk mat van het mannenkoor. Slechts toen het in drukwekkende slotkoraal uit deze cantate weerklonk en de fraaie stemmen van alten en sopranen zich mild mengden met die van bassen en tenoren, bereikten de Zand voortse gasten een schone eenheid, die muzikale ontroering verwekte. In César Franck's Psalm 150 zong „Laus Deo" het onberijmde Hallelujah in de vierstemmige passages met grote warmte en Franse be wegelijkheid, zodat het een der best ge slaagde momenten van deze uitvoering werd. Meilof begon met een tweetal Psalmbe werkingen van de laat-Middeleeuwse Hen- drick Speuy, die omstreeks het einde der zestiende eeuw organist te Dordrecht was. Van hem is de zeldzame „Psaume de Da vid", dat destijds als een voorbeeld van Psalmbewerking gold. In Bach's koraal- voorspel „Von Gott will ich nicht lassen"' exposeert de componist een welluidende Dorische geestelijke melodie met de tenor als cantus* firmus. Meilof heeft dit met smaak laten horen. Het daarop aansluiten de voorspel „Wij geloven allen aan één God", dat forser en ook fugatischer van opzet is, klonk in de vertolking van de organist vol overtuiging en boeiend qua registerspel. Sonata IV schreef Bach voor zijn oudste zoon Wilhelm Friedemann. Het is eer! der zes trio-sonaten, die hij voor clavichord componeerde. Zo'n clavichord bezat twee manualen en een pedaal, zodat deze edele muziek zich uitnemend leent voor het hui dige kerkorgel. Meilof liet er mee horen, dat hij een juist inzicht heeft wat de ver tolking der Bach-Iitteratuur betreft. Het geacheveerde in zijn spel zou ons van deze Bach-auditie ten volle hebben doen genie ten als het rhythme in het poco-allegro- deel nog strakker had kunnen zijn. De Prélude en fuga van Albert de Klerk, op gedragen aan de Belgische organist Flor Peeters, kenmerkt zich door sterk harmoni sche spanningen en een dramatische bewo genheid, die niettemin het eigen karakter behouden, dat in .alle werken van deze toonkunstenaar is terug te vinden. Het vormde in Meilof's interpretatie een be langwekkende afsluiting van dit kerkcon- cert. A. J. VAN DER WEIJDEN. Het bestuur van de culturele kring ,,'t. Helm" heeft voor het winterseizoen een 5-tal kunstavonden voorbereid. Het seizoen wordt ingezet met het optreden van de In dische danser Indra Kamadjojo met zijn groep op Donderdag 18 December "'in theater Monopole. De openbare raadsvergaderingen, waarin de Zandvoortse gemeentebegroting voor 1953 zal worden behandeld, zijn vastgesteld op Woensdagavond 17 December des avonds 8 uur en Donderdagmiddag 18 De cember van 2 uur af voortzetting. Aan de festiviteiten ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan vatn de voetbal vereniging BVC „Bloemendaal" is afgezien van het Ln het komende voor jaar nog te houden jeugdtournooi Zondag een waardig einde gekomen met de opvoering van de revue „Gulden Bloemendaal" in de zaal van „De Leeu werik" te Haarlem. Des middags voor de jeugdleden en hun ouders, des avonds voor de oudere leden en donateurs, bij elkaar ruim zes honderd mensen. De heer J. Beiik, voorzitter van de ju bileum-commissie zeide het al in zijn openingswoord: „Bloemendaal heeft van middag de krachtproef doorstaan een moeilijke tegenstander, Nautilus, met 21 te overwinnen; laat dit de grondslag zijn voor het behalen van het kampioenschap" en daarmee gaf hij nogmaals uiting aan het feit, dat hoewel men zioh in de „Bloemendaal-familie" goed thuis voelt, het vierde-klasserschap voor een eerste elftal van een vijtigjarige vereniging toch eigenlijk niet past. De revue „Gulden Bloemendaal" heeft de aanwezigen gedurende ruim vier uur in prettige sfeer doorgebracht. De mede werkenden waren de balletgroep van de „Stoomvaart Maatschappij Nederland" on der leiding van Dick van den Elsacker, het „Vliegensvlug KLM-cabaret" onder aanvoering van Jan Prins, alsmede enige solisten. Grote bijval kreeg ook het ensemble „Irene" met 15 man bezetting, onder lei ding van A'o van Velsen met zang van Cor- ry Heybrok. De lichteffecten waren hier bij goed verzorgd. Willy le Noble bleek een goede tenor en Nic. Rumt een vaardige accordeonist. De dansen, door het ballet ten tonele gebracht, waren voornamelijk in Weense sfeer ge houden. Nees Meyerink en P. Kerr, leden van de BVC Bloemendaal, becritiseerden als junior en veteraan op rijm het wel en wee in de voetbalvereniging. De revue was samengesteld door Frits Bergiseh; de regie had Nees Meyerink. Nadat de voorzitter van BVC Bloemen daal, de heer G. Voogd, met enkele woor den dank had gebracht voor het gebodene, gingen de stoelen aan de kant en bleef men nog tot twee uur gezellig bijeen op het bal met muziek van het dansorkest „De Wico's". Gisteravond heeft de Haarlemse brand weer in samenwerking met de dienst Be scherming Bevolking een demonstratie ge geven van watertransport over grote af standen. Uitgegaan werd van de gedachte dat het in oorlogstijd mogelijk kan zijn dat de waterleiding niet functionneert en in dat geval slechts van open water af kan wor den geblust. Omstreeks acht uur begon de oefening, waarbij ongeveer de helft van de vrijwil ligers in actie kwam (de andere helft bleef thuis om paraat te zijn voor het ge val er eens werkelijk alarm gegeven zou worden Zij werd gehouden in het Zuiderhout- park en stond onder leiding van comman dant H. C. Vernout. Aan het einde van de Crayenesterlaan bij het Spaarne stond een der motorspuiten. Deze pompte water uit de rivier dat via een driehonderd meter lange slang werd getransporteerd en daar verzameld in een van zeil geïmproviseerd reservoir. Van dit reservoir uit werd door een tweede motorspuit het water opnieuw aangejaagd en via drie slangen nog twee honderd meter verder gebracht. Schuldvraag bleef onopgelost De Haarlemse kantonrechter behandelde gisteren de botsing tussen een stadsbus en een voetganger in de binnenstad, waarbij het jasje van de wandelaar, de veertig jarige R. J., werd vernield. Op Zaterdag 12 Juli wandelde R. J. met zijn vrouw en kind door de Grote Hout straat. Met vrij grote senlheid naderde een bus uit de tegenovergestelde richting en deze bus schampte de heer R. J. De mouw van diens colbertjasje scheurde en de autobus verloor een lampje. De kantonrechter mr. F. J. Gerritsen, wilde nu weten of de verdachte al dan niet op de rijweg had gelopen. De bus chauffeur W. K. dacht van wel, doch de echtgenote van de heer J. meende, dat dit niet het geval was geweest. Getuige W. C. B. had gezien, dat J. na het ongeluk met één voet op de rijweg stond. En ook de nieuw-opgeroepen getui gen konden de rechter geen zekerheid daaromtrent verschaffen. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie meende dat er, gezien de grote drukte in de Grote Houtstraat op Zaterdagmid dag, in ieder geval van grove schuld of onvoorzichtigheid geen sprake kon zijn; nóch van de heer J. nóch van de buschauf feur. Het 'ongeluk werd veroorzaakt door een ongelukkige samenloop van omstan digheden. Hij vroeg dan ook vrijspraak en de kantonrechter sloot zich hierbij aan. Op 27, 28 en 29 November zal er een bazar worden gehouden in de bijgebouwen van de Immanuelkerk, aan de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord, georganiseerd door de Com missie Stichting Jeugdhuis van de Ned. Her vormde gemeente „Schoten". Dit jeugdhuis, gelegen aan de Schoterweg hoek Pijnboom straat is verleden jaar geopend, doch de ver bouwing was toen slechts gedeeltelijk uitge voerd. Zeer binnenkort wordt begonnen met de verbouwing van het tweede gedeelte en tevens met de vernieuwing van het dak. De gevel zal ook geheel geschilderd worden, zodat ook het buitenaanzicht aanzienlijk ver beterd zal worden. Om aan de grote kosten hiervan tegemoet te komen, is bovenvermel de bazar georganiseerd. Zeer veel medewer king van gemeenteleden, fabrieken en win keliers is daarbij ontvangen, zodat een keur van artikelen verkocht kan worden. Ook zijn er vele nieuwe attracties. St. Nicolaas zal de bazar met een bezoek vereren. De bazar is geopend Donderdagavond 27 November van 7.30 tot 10 uur en Vrijdag 28 en Zaterda" 29 November, van 3 tot 6 uur en van 7 tot 10 uur. St. Nicolaas houdt zitting Vrijdag en Zaterdag van 4 tot 6 uur. Later werd dezelfde oefening nog eens gehouden maar dan zonder waterreservoir, zodat het aanjagen zonder onderbreking van de transportleiding geschiedde. Wij vernemen dat de leiding van de Haarlemse brandweer de demonstratie, die werd bijgewoond door burgemeester Cre- mers, de rijksinspecteur op het brand- weerwezen M. K. Fehres en het hoofd Bescherming Bevolking in Haarlem H. J. de Vries, een succes vond. Het is al vele jaren de gewoonte van het bestuur van de Generaal Cronjéstraatver- eniging Sint Nicolaas uit te nodigen zijn intocht in Haarlem-Noord te maken. Woensdag komt hij weer in dit gedeelte van de stad. Sint Nicolaas arriveert om twee uur aan het Noorder Buiten Spaarne nabij de Kloppersingel en maakt daarna een rijtoer door de Generaal Cronjéstraat. Donderdagavond wordt in de Grote Kerk te Haarlem een programma van „gemeente zang" opgenomen. De leiding heeft de or ganist de heer George Robert. Dit programma, waarbij iedereen die mee wil zingen welkom is, bestaat geheel uit Psalmen en wordt Zondagavond door de N.C.R.V. uitgezonden. BURGERLIJ ND GEBOREN: Wouter, Jansen cn J. van Looijengoed. D L. A. Tib- boel en N. W. LiefheL OVERLEDEN: H. Enuci, m., 66 jaar. De tenor Tito Schipa, die Woensdag in het Concertgebouw zingt. De beroemde Italiaanse tenor Tito Schipa zingt Woensdagavond 26 November, aan de vleugel begeleid door Marcel By de Mar- the, in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem liederen en aria's van Schubert, Pergolesi en Massenet, benevens aria's en duetten (tezamen met Roma Zappoli) uit Italiaanse opera's. Bij zijn optreden in Arnhem, enkele dagen geleden, dwong het geestdriftige publiek de zanger tot talrijke toegiften, waarvoor hij speciaal Napoli- taanse volksliederen koos. De sopraan Roma Zappoli werd in 1950 eerste in het Italiaanse operaconcours. VERGADERING GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Bennebroek komt Donderdagavond in openbare vergadering bijeen. De agend vermeldt het aangaan van een geldlenin" het verlenen van een crediet voor verbetering van de Centenbrug, alsmede vaststelling verordening winkelsluitingswet. De collecte voor Vluchtelingenhulp zal in Vijfhuizen en omgeving worden gehou den op Zaterdag 29 November. De inzame ling zal worden georganiseerd door het Witte Kruis en het Rode Kruis. Collectan ten kunnen zich melden bij het Witte Kruisgebouw en de bestuursleden van het 1 Rode Kruis. Aldegonda, 22 v. Pladju te Bangkok. Alphacca, 22 v. New York n. Buenos Aires. Alpherat, 23 v. Rio de Janeiro te Victoria. Ampenan, 23 v. New York n. Calcutta. Amsteldiep, 22 v. Mobille n. Amsterdam. Andijk, 24 te Havana. Arendsdijk, 23 te Antwerpen. Argos, 23 te Izmir. Amstelland. 23 v. Ilheus n. Bahia. Alcyone, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Aagledijk, 22 v. Rio de Janeiro te Santos. Alderamin, pass. 23 Gibraltar. Almdijk, 23 te Antwerpen. Aalsum, 23 v. Rotterdam te Hamburg. Adinda, 23 v. Singapore n. Bangkok. Alioth, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Alcfriba, 23 v. Rotterdam te Bremen. Almkerk, pass. 23 Dungeness. Amstelpark, 22 in Kielerkanaal. Annenikerk, 23 330 m. ZO. Suez. Arend,=kerk ,23 v. Rotterdam te Antwerpen. Arkeldijk, 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Ainedijk, pass. 23 Vlissingen. Abbedijk, 23 fi20 m. O. Bermuad. Alwaki, 22 740 m. O. ten N. Paramaribo. Amsteldijk, 23 130 m. ZO. Bermuda. Amstelveen, 23 120 m. O. Massawah. ArumcJo. 23 300 m. W. ten Z. Finisterre. Averdijk, 23 400 -m. N.NO. Bermuda. Appingedam, 22 v. Valencia n. Sharpness. Aalsddjk, 24 v. New York te Baltimore. Aibireo, pass. 24 Madeira n. Antwerpen. Al'gemib, pass. 24 Kp. Findsterre n. Las Palmas Amor. 24 v. Bremen. Axeldijk, 24 v. Houston te Galveston. A hi dra, 22 v. Rotterdam te Calcutta. Ariad.ne, 22 v. Port au Prince n. New York. Alamak, 26 v. Genua te Marseille verw. Amstelland, 24 v. Bahia. Blitar, 23 te Sydney. Blijdendijk, 23 v. Newport News te Norfolk. Bennekom. 23 v. Antwerpen n. Bremen. Bonaire, 22 v. Georgetown te Amsterdam. Borneo, 23 v. Amsterdam n. Indonesië. Baarn, 23 930 m. W.ZW. Sam Miguel. Bacchus, 24 v. New Orleans te Curacao verw. Bandiermasin, 22 v. Tj. Priok n. Semarang. B a to el a. 233 v. Pare Pare n. Tol i toll. Baud. 24 v. Soeraba.ia te Makassar. Bawean, 22 v. Soeraba.ia n. Banjermasin. Bontekoe. 23 v. MaWala n. Donggala. Boschkoop. pass. 23 Startpoint. Blommersdijk. 22 440 m. N. Flores. Bunabaai. 23 in Str. Barka. Boisseva-in, 25 te Port Elizabeth. Bantam, pass. 23 Key West. Breda. 25 v. Coquimbo te Valparaiso. Bald, ?5 v. Genua n. Port Said. Bos eh fontein, 25 v. Dar es Salaam te Tanga. Caltex Delft. pass. 23 Kp. St. Vincent. Caltex Pernis. pass. 23 Gibraltar. Cistula, 22 v. Geraldton n. Singapore. Cleodora, 22 v. Singapore n. Manilla. Cottica. 23 v. Paramaribo. Caltex The Hague. 23 75 m. O. Kp. de Gata. Camphuys. 23 v. Pangkalpinang n. Tj. Priok. Congostroom23 v. Amsterdam te Hamburg. Celebes, 23 2in m. ZO. Socotra. Ceram, 24 v. Rotterdam te Antwerpen. Chama, 23 100 m. N.NO. Findsterre. Clavella, pass. 23 Ras al Hadd. Corilla, 23 135 m. ZO. Kreta. CaWex Leiden. 24 v. Rotterdam n. Sidon. Cronenfourgh, 24 v. Bilbao n. IJmuiden. Delft. 23 v. Curacao n. Antwerpen. Duivendijk. 23 te Antwerpen. Duiv-endrecht, 24 v. Liverpool n. Dakar. Delfland, 22 240 m. N. Kp. Blanco. Dedfshaven, pass. 23 Beachy Headd. Diemerdijk, 23 570 m. NO. Fayal. Drente, 26 v. Rotterdam te Charleston verw. Erinna. 24 Madras te Chittagong. Esso Rotterdam, 23 v Rotterdam n. Aruba. Ena, 23 180 m. O.NO. Sabanig. F.sso Amsterdam, 23 230 m. O.NO. Aruba. Esso Den Haag, 22 820 m. ZW. Flores. Eos. 25 v. Patras te Piraeus. Etrema, 25 v. IJsland te Aruba. Eendracht, pass. 25 Kp. Findsterre. Farmsum, 23 in Str. Florida. Friesland (SSM), pass. 23 Beachy Head. Fadrsea, 24 pass. Kp. St. Vimcent. Friesland (KEL), 27 Genua verwacht. Groote Kerk. 24 te Barcelona. Graveland. 23 v. Las Palmas. GadUlla, 23 175 m. W. Ouesant. Gaasterland. 23 60 m. NW. Majorca. Gari. 23 140 m. NW. Findsterre. Gaasterkerk, 24 v. Marseille n. Genua. Gooiland, 24 v. Rio Grande n. Porto Alegre. Garoet, pass. 24 Oueseanit. Hathor, 23 te Bougie. Hersilia, 23 te Guayaquil. Hoogkerk, 23 v Madras n. Colombo. Hector, 24 v. Algiers naar Tunis. Hera. 24 v. Southampton te Antwerpen. Hecuba, 23 v. Philadelphia te Port au Prince. Helena, 21 v Demerara n. Ciudad Bolivar. Hercules, 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Haarlem, 23 268 m. NO. Fayal n. Antw. Heelsum, 23 490 m. ZO. Kp. Race. Hermes, 23 120 m. O.ZO. Kp. Hatteras. Hestia, 22 in Golf v. Panama. Hydra, 23 150 m. Z.ZO. Fayal. Haulerwijk, 24 v. Bahrein n. Meena al Ahmadi Hercules, 24 v. Hamburg te Amsterdam. Ilos, 22 v. New York n. Ciudad Tru.iillo. Indrapoera. pass. 24 Saibang n. Aden. Jagersfontein. 23 v. Southampton te Antwerpen. Java. 22 v. Amsterdam n Indonesië. Japara (KRL). 22 te Bahrein. Johan v. Oidenbamevelt, 24 v. Aden n. Fre- manile. Kota Agoeng, 22 v. Soerabaja n. Semarang. Kota Gede. pass. 25 Sataao n. Cochin. Kaimana, 24 v. Singapore te Penang. Kalabahi, 22 v Kaimana n. Mimika. Kalimantan. 23 v. Semararug. Karossa, 22 v. Ambon naar Ban da. Klipfonitedn. 23 v. Bremen te Hamburg. Kedoe, 24 13 u. v. Port Said. Kieldrecht, pass. 25 Kp. St. Vincent. Kota Baroe, verm. 27 v. Tj. Priok n. New York. Kota Inten, 29 Port Sadd verw. Lawak. 23 v. Bombay n. Pac.kust. Lieve Vrouwekerk, 23 v. Bahrein n. R'dam. Loenerkerk, 24 te Genua. Langkoeas, 21 v. Makassar te Soerabaja. Laagkerk, pass. 23 Kreta n. Port Said. Le Maire, 23 v. Singapore te Tj. Priok. Lekhaven, 23 460 m. O- ten N. St. Helena. Learsum, 24 v. Housio-n te Rotterdam. Li9eta. 24 v. Bangkok n. Pladju. Lombok, 21 v. Bei ra n. Mozambique. Loppersum. 24 te Temeuzen. Lutterkerk, 24 v. Bahrein te Rotterdam. Leerdam, 24 Scilly's gepass. Laurenekerk. 25 te Cochin. Lemsterkerk. 24 v. Genua n. Port de Bouc. Lissekerk. 26 Bombay verwacht. Larenberg, 25 v. Casablanca te Vlaard.ingen. Luna. 25 v. Rotterdam te Amsterdam. Leopol diskerk, 25 v. Londen voor Hoek v. Hol land. Lindekerk, 24 te Genua. Maas, 23 v. Messina te Bari. Maaskerk. 24 v. Takoradi te Monrovia. Mapia. 24 v. Cheribon te Tj. Priok. Mariekerk. 22 v. Beira n. Dar es Salaam. Mataram. 24 v. Rangoon te Singapore verw. Meerkerk, 23 te Valencia. Manoeran, 24 v. Antwerpen te Amsterdam. Mentor, 23 v. Valencia n. Rotterdam. BINNENLAND Koningin Juliana, beschermvrouwe van het Baarns ziekenhuis, heeft een door haar samengesteide bibliotheek aan de patiënten ten geschenke aangeboden. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter goedkeuring van een verlenging en een wijziging van de overeen komst tussen de staat en de Domaniale Mijn Maatschappij N.V. te Kerkrade inzake de exploitatie van de Domaniale Steenkolenmijn aldaar. De exploitatie-overeenkomst duurt nu tot 31 December 1982. Deze datum berust op een schatting van de tijd, gedurende wel ke vermoedelijk nog op economische wijze kolen uit de mijn zullen kunnen worden ge dolven. HAARLEM EN OMGEVING Op drie achtereenvolgende Donderdag avonden zullen in de Zuiderkapel te Haar lem Maranathalezingen worden gehouden. Op 27 November spreekt ds. A. A. Leen- houts, Geref. pred. te Soest over het onder werp: „De volheid der heidenen": 4 De cember de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar over „Gods Weegschaal" en 11 Dec. de heer J. A. Monsma. redacteur van het Zoeklicht over „De Hemel". Molenkerk, 24 te Aden. Muiderkerk, 23 van Aden. Myonia, 24 Suez verwacht. Minjak, 22 v. Tarakan n. Menado. Meliskerk, 23 170 m. O.ZO. Guardafui. Murena, pass. 23 Domdrahead. Maasdam, 24 v. Halifax n. Southampton. Malea, 25 v. Curagao te Lissabon. Marpessa, 25 v. Adelaide te Melbourne. Maasland, 24 v. Oporto Alegre r,. Santos. Mod.jokerto, 24 v. Rotterdam te Tj. Priok. Markelo, 24 v. Karlstaot te Zaandam. Nieuw Amsterdam, 22 110 m. ZO Kp. Sable. Noordwijk. 23 360 m. W. ten N. Lissabon. Nigerstroom, 24 te Accra. Noordam, 24 v. Rotterdam te New York. Omala, 24 v. Chittagong te Singapore. Oormarsum, 23 te New Orleans. Oranjefontein, pass. 23 Ouessant. Oberon, 22 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Qphir, 23 ten anker rede Munitok. Ovula, 22 v. Morecambaai. Oberon, 24 v. Maracaibo te Ciudad Trujillo. Onditia, 24 Sombrero eil gepass. Overijsel, 27 Acen verwacht. Poelau Laut, 2 3v. Port Said n. Halifax. Polyphemus. 22 te Londen. Prins Willem III, 23 v. Detroit te Cleveland. Plancius, 24 v. Semarang te Tj. Priok. Prins Maurits, nacht 23-24 130 m. Z.ZW. Ouessant. Prins Fred. Willem, 23 t.h.v. Wight. Parkhaven, 24 v. Liverpool te Narvik. Phrontis, 24 v. Belawan n. Singapore. Prins Fred. Hendrik pass. 24 Kp. Ray. Prins Willem IV, 25 v. Le Havre n. Antw. Prins Willem V, 20v. Chicago n. Rotterdam. Radja, 23 te Karachi. Roebiah, 23 v. San Francisco te Los Angeles. Rotula, 22 v. d. Theems te Rotterdam. Roepat, 24 v. Tj. Priok naar Cheribon. Reyniersz, 23 v. Gorontado n. Ampana. Rodas, 22 v. Kingston n. Trinadad. Rondo, pass. 23 Str. Ormoez. Radja. 24 v. Karachi n. Bombay. Raki, 24 v. Baltimore te Galveston. Riouw, pass. 24 Str. Gibraltar. Salatiga, 24 v. Seattle te Calcutta. Salland, pass. nacht 23-24 Ouessant. Scherpendrecht, 23 v. Texes City te Hamble. Soestdijk, apss. 23 Guardafui n. Djibouti. Stad Dordrecht, 23 v. Rotterdam te Palermo. Sunetta, 23 v. Paranagua te Curagao. Stad Leiden, 22 v. Vancouver n. Nederland. Saidja, 23 te Mulberry Pier Head. Saroena, 23 v. Balikpaipan n. Singapore. Sarpedon, 20 v. New York n. Punta Cardon. Siberoet, 22 v. Donggala te Makassar. Sigli, 24 v. Makassar te Donggala. Sinabang, 23 v. Padang n. Sibolga. Stanvac Benekat. 22 v. Sungeigerong n. Tj. Uban Stanvac Djirak, 23 v. Saigon n. Haiphong. Swartehondt, 23 v. Tegal n. Soerabaja. Saparoea, pass. 23 Ouessant. Schiedijk, 23 150 m. ZO. Socotra n. Belawan. Sliedrecht, 22 170 m ZO. Paranagua. SaJawatt, 25 te Munlok. Singkep, 25 te Padang. Soestdijk, 24 v. Aden naar Suez. Stad Vlaardiogen, 25 v. Vlaardingen te Wabatia verwa eht. Straat Banka. 24 v. Kaapstad n. East London. Sibajak, 24 230 m. W.t.Z. Padang n. Aden. Sarangan, 21 v. Port Swelteniham. Slamat, 22 v. Tj. Priok te Singapore. Stad Schiedam, 26 te Hoek v. Holland verw. Talisse, 23 v. Belawan n. Colombo. Tibia, 23 v. Miri n. Pladju. Tjibantjet, 23 v. Zanzibar n. Tanga. Trompenberg, 22 te Le Havre. Thalatta, 24 v. Mena al Ahmadi n. Port de Bouc Tamo, verm. 27 v. Buenos Aires n. USA. Tiba, 24 Recife verwacht. Tomini, 22 16.20 u. v. Honolulu n. Hollandla. Tosari, pass. 24 7 uur Gibraltar. Tankhaven III, 23 v. Bangkok n. Sungeigerong Tara. 23 Montevideo verwacht. Tiberius, 22 v. Mobile n. Houston. Tjipanas, pass. 22 Okinawa n. Yokohama. Tiipondok, 23 v. Tj. Priok n. Semararg. Tjiwangi. 23 v. Singapore n. Hongkong. Tor.ekol. 23 te Tj. Priok. Triton. 22 v. La Guaira n. Port CaUello. Tjisadane, 23 in Str. Banka. Tjitjalengka, 23 560 m. ZW. Diego G-.rcia. Timori, 23 350 m O.ZO. Sacatra n. belawan. Tarakan. 25 te Djibouti. Tawali, pass. 24 Malta. Taria, pass. 24 Azoren. Temate, 20 v. Makassar n. Singapore. Utrecht, 27 Honolulu verwacht. Van Riebeeck, 22 v. Ambcn n. Makassar. Van Riemsdijk, 23 v. Singapore n. Belawan. Wonosari, 22 v. Khorramshar n. Koeweit. Waterman, 24 390 m. Z.ZO. Anderhalfgrcaciskan. Waingapoe, 23 v. Bima n. Badas baai. Waiwerang. 24 v. Soembawa te Singapore. Winsum, pass. 23 Kp. Tenez. Winterswijk, 23 240 m. NO. San Luiz dc Maranhao Wieldreeht, pass. 25 Townsvitle. Willem Barendisz, 24 310 m. NO. Paramaribo. Willemstad, 24 v. Cristobal n. Amsterdam. Waterman. 25 180 m. ZW. Anderhalfgraadskan. Waal. 23 v. Beryoutb te Lattakia. Waterland 24 v. Santos. TJsel, 25 v. Sevil'la te Bremen verw. Zeeland (KRL). 24 te Belawan. Zuiderkruis, 24 t.h.v. Sierra Leone. Zijpenberg22 v. Mobile te Houston Zeeland (SSM), vertr. 25 v. Rotterdam n. Blyth ADVERTENTIE pcooocoooooc>o<x>ootoooooococooooocoocoooccoocoooooooooca Wij brengen voor U een bijzonder aardig en practisch geschenk. 6 zware luiers verpakt in leuke prulle- mand voor de kinderkamer en daarbij cadeau een kaart veiligheidsspelden en een zakje kinderpoeder voor de prijs van ƒ9.50. VOOR DE BABy Houtstraat 116 Haarlem Anegang 46 HAARLEM, 24 November 1952 ONDERTROUWD: 24 Nov., Th. Visser en L. G. H. Angenent. BEVALLEN van een zoon: 21 Nov., M. C. van den Bronk—Verver; 22 Nov., G. Baks— Hulst; G. Vrindde Zwarte; M. A. M. Gahr- mann—Housmans; 23 Nov., L. M. De Jong— Klaassen; N. Spierings—de Jager; W. Barthel Hartog; P. A. Reijndersvan der Zwet; 24 J. H. Huelten Nijenhuis. BEVALLEN van een dochter: 22 Nov., W. C. van Boggert—van der Meer: L. A. H. Hoes Korstjens; 23 Nov., H. van HerpScheffer; A. M. FischerSchrama; W. G. van Spinge- lenVolkersz; C. M. S. Raket—Schouten; M. J. MatheijLeevendig. OVERLEDEN: 21 Nov., C. van Haaien. 61 j., Zomerkade; J. M. de Ridderde Gror 93 j., Prinsessekade; D. BotSchoon, 89 Hagestraat; 22 Nov., C. M. Maas—van den Berg, 59 j., Oranjestraat; L. N. Schouten, 64 j., Jacob Geelstraat.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7