Minister Van de Kieft liet nu zijn tanden zien VAL DA Weinig animo voor uitbreiding van bedrijven Eenrichtingverkeer op de kapitaalmarkt en het gevaar Agenda voor Haarlem Hollandse Bank Unie boekt winst <^Brieven aan cle redactie WEK DE GAL IN UW LEVER OP -Clowntje Riek v. - De Kamer zwichtte en verwierp het amendement- Van den Heuvel tegen „Wij van Financiën" Tweede Kamerleden bepleiten risicoverlaging door fiscale tegemoetkomingen Betere benzine niet duurder Interpellatie in Haagse raad ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 4 Effecten- en Geldmarkt maar. Baas of... knecht... Neem een doos echte Verzending van zeepost Schadevergoedingseis tegen dagblad: 25.000 Deel van emballageloods te Zwaag in as gelegd Voor de kinderen Kerkelijk Nieuws Wethouder zou bepaalde adviezen verzwegen hebben Men meende een paar weken geleden dat aan de emissiestroom op de kapitaal markt in ons land eerst een eind was ge komen. Het zou ook niet zo bevreemdend zijn geweest, want sinds de jongste wijzi ging van het rentegamma is voor meer dan f600 millioen aan obligaties geëmit teerd en zoals men weet hebben de ge meenten als totaliteit hun vlottende schuld, die op 1 Juli j.l. nog ca. f 1 milliard be droeg, grotendeels kunnen consolideren. Maar de even geluwde emissiebedrijvig- heid is thans teruggekeerd en in zodanige vormen dat zij bizondere aandacht ver dient. Want ten aanzien van de lenings voorwaarden zijn er enkele experimen ten, die er op wijzen dat men in deskun dige kringen nog een vrij grote kapitaal- overvloed aanwezig acht en het daarom met voor de geldgevers minder gunstige voorwaarden aandurft. De Bank voor Nederlandse Gemeenten komt met f 12 millioen 4/ obligaties, die 40 jaar lopen inplaats van 30. Zij ver hoogt de inschrijvingskoers van 100 tot 101 Ook Den Kaag meent op deze voor waarden kans van slagen te hebben, maar de provincie Gelderland spant de kroon met f 3 millioen 4 obligaties met 30- jarige looptijd en uit te geven tegen 100 waarmee men dus Yx beneden het maxi mum van 'het rentegamma blijft en wel duidelijk illustreert dat het getij op de ka pitaalmarkt ten gunste van de geldnemers is gekeerd. Gelderland lag op de obligatie markt ook voor de oorlog altijd „aan de kop". De band tussen het rijk aan de ene kant en de provincies en gemeenten aan de andere kant was toén nog niet zo nauw als thans en op de financiële positie van provincies en gemeenten werd bii de beoordeling van him obligaties veel sterker gelet dan na de oorlog, toen de lagere overheidsorganen steeds meer van de- rijksfinanciën afhan kelijk werden. Ze zijn dat, zoals bekend is, nog altijd, maar de oude wijsheid dat een goede naam beter is dan goede olie, geldt ook nu nog, want de obligaties van Gel derland noteren doorgaans of 1 boven die van andere provincies en van de ge meenten. Terwijl de 4Yx obligaties met 30-jarige looptijd thans 100Ys a 101)4 noteren, hebben die van Gelderland het reeds tot 102 ja gebracht, waarin emi- nenten blijkbaar aanleiding hebben ge vonden het thans met een 4 30-jarige lening te wagen. Behalve de hierbedoelde leningen, zijn er nog enkele van kleinere gemeenten en komen er ook enkele particuliere onder nemingen met obligatie-emissies aan de markt, waarbij men echter voor bizondere aantrekkelijkheden gezorgd heeft. Bij voorbeeld een 4 lening met 25-jarige looptijd en een 4 lening met 6-jarige looptijd, modaliteiten, welke voor be paalde groepen van beleggers zeer geschikt zijn. Tegelijkertijd ziet men echter het ver schijnsel dat als een onderneming (Van Ommeren's Scheepvaartbedrijf) met een aandelen-emissie komt, de oude aandelen onmiddellijk in koers dalen, evenals dit het geval is ten aanzien van de Holland-Ame- rika-Lijn, die het dividend over 1952 ad 1214 voor 10 in aandelen wenst te be talen, hoewel dit in in feite op een divi dend van meer van 15 uitkomt bij een beurskoers, die bij het begin van deze week nog 142 was. Ook de mededeling dat de financiële resultaten over het lo pende jaar niet bij die van het voorgaan de jaar zullen ten achter blijven, kon aan de koers der aandelen geen steun bieden. Hier blijkt dus weer dat de animo voor belegging van kapitaal met bedrijfsrisico nog altijd uitermate gering is, of en dat is vermoedelijk beter gezegd dat er voor dat doel weinig kapitaal beschikbaar kan worden gesteld. Trouwens, ook voor de obligatie-uit giften is er bij het geldbeleggend publiek geen grote belangstelling. De particuliere inschrijvingen zijn op de kantoren meestal gering en het leeuwendeel van de provin ciale en gemeentelijke emissies verdwijnt in de kluizen van de grote institutionele ADVERTENTIE U ruit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, ■wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilietjea. ZATERDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De koopman van Ve netië, (Nederlandse Comedie), 8 uur. Vishal: Vogeltentoonstelling tot 11 uur. Lido: „Twee vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Guerrilla op de Philippijnen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spoken", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: (Theater deze week ge sloten). Minerva: „Al Jolson sings again", ale leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Marva's Ahoy", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De koopvan van Ve netië (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Vishal: Vogeltentoonsteling, 1022 uur. Lido: Zondagochtendvooorstelling „Jane Eyre", 14 jaar, 11 uur; „Twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Guerrilla op de Philippijnen", 14 jaar, 2.15, 4.3Ó, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spoken", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jolson sings again", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: Zondagmorgenvoorstelling „Een onvergetelijke melodie", 11 uur; „Marva's Ahoy", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palaca: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden jungle", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg: „Stalag 17" (De Haagse comedie), 8 uur. Vishal: Vogeltentoonstel ling 1018 uur. Lido: „Twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Guerrilla op de Philippijnen", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spoken", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jolson sings again", alle leeft., 2.30, en 8.15 uur. Rembrandt: „Marva's Ahoy", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver beden jungle", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. beleggers. Zo is van Den Haag reeds de helft voor de inschrijving geplaatst. Dit vestigt nog eens weer de aandacht op de gewijzigde structuur van het Neder landse spaarwezen, dat zich de laatste tijd wel weer in sterkere mate ontwikkelt, maar voornamelijk in de richting van de verzekering, zowel via de verschillende pensioenfondsen, als via de levensverzeke ringsmaatschappijen. Het scheen dat hier in, na de „top" van Maart j.l. toen de pro ductie een cijfer van f 202 millioen be droeg, een keer was gekomen. De volgen de maanden gaven lagere cijfers te zien, Augustus zelfs van f 152 millioen, maar September deed de productie weer met f 168 millioen stijgen en October bleef met. f 198.6 millioen slechts even beneden het record en zo is het geen wonder dat de be leggingscapaciteit van de levensverzeke ringsmaatschappijen voortdurend stijgt. Bedroeg het totaal van alle beleggingen ultimo 1939 nog slechts f 1366 millioen en ultimo 1945 f 2263 millioen, op eind Sep tember j.l. .was het gestegen tot niet min der dan f 3968 millioen, zodat thans het cijfer van f 4 milliard wel zal zijn bereikt. Uit de recente gegevens valt af te leiden dat de beleggingen bij deze maatschap pijen thans per kwartaal met circa f 100 millioen stijgen en hier vindt men dan ook de verklaring voor het succes van de ge meentelijke schuldconsolidaties. Vooral le ningen op schuldbekentenis zijn bij de le vensverzekeringsmaatschappijen in zwang. Ultimo September j.l. maakten deze circa 43 van de totale beleggingen uit, effec ten slechts llVi terwijl aandelen, met het oog op het koersrisico een nog veel kleiner percentage uitmaken. Men moet de wijzers van de klok niet terugdraaien, maar bovenstaande cijfers stellen opnieuw in het licht voor welke grote moeilijkheden het Nederlandse be drijfsleven allengs komt te staan als voor oude en nieuwe projecten kapitaal nodig is. Om van het gevaar voor de onafhanke lijkheid en de zelfstandigheid van het be drijfsleven nu maar niet te spreken. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Minister VandeKieftis Vrijdagmid dag, nadat hij de portefeuille-kwestie had gesteld, als overwinnaar uit de strijd ge komen. In een principieel belangrijke, of schoon pietluttig lijkende kwestie, heeft hij eindelijk van zich afgebeten. Dat was niet overbodig. Want bij de verdediging van zijn begroting had hij tot dusverre zo nu en dan de indruk gemaakt als een genoegelijk conférencier op te treden. Nu liet hij zich aan verschillende afgevaardigden, die blijkbaar meenden, dat deze bewindsman vrij gemakkelijk over zich liet heenlopen, eindelijk kennen als een minister, die wel degelijk de zaken ernstig neemt. Het amendement-Van den Heuvel, be ogende de begrotingspost van het perso neelsblad „Wij van Financiën" met één gulden te verminderen, gaf minister Van ADVERTENTIE De verslagen van de Hollandse Bank Unie gaan meer en meer ver uit boven de waarde van een gewoon verslag. Zij zijn in de loop der jaren prachtige naslagwer ken geworden, waarin men niet alleen be treffende Nederland, maar ook wat de Ned. Antillen, Argentinië, Brazilië, Israël, Turkije, Uruguay en' Venezuela alle maal landen waar de H.B.U. haar werk terrein heeft aangaat uitgebreide en interessante financieel-econpmische gege vens en statistieken kan vinden. Ook het heden verschenen verslag over het boekjaar 1951/52 (30 Juni) is wat in houd en vormgeving betreft weder in voorname stijl gehouden. Behalve uitge breid cijfermateriaal bevat het 210 pagina's tellende verslag boekwerk mag men v/el zeggen duidelijke grafieken, foto's, pentekeningen enz., zodat het op zichzelf reeds een lust is het verslag ter hand te nemen en door te bladeren; de belangstel ling voor de inhoud volgt dan vanzelf. De Hollandse Bank Unie heeft in de laatste twintig jaar een enorme groei doorgemaakt en zich ontwikkeld tot een uitermate sterk en gezond bankbedrijf. Een in het verslag opgenomen vergelij king toont aan, dat de winst sinds 1934 is gestegen van f 352.000 tot f 27.735.000 in 1951/52. Het dividend dat in 1934 3 pet. bedroeg, is geleidelijk gestegen tot 10 pet. in 1950, 12</o pet. in 1951 en 12'/2 pet. in 1952, de beide laatste waren inclusief 10 pet. in aandelen, welke omstandigheid het rendement omhoog heeft gebracht. De de biteurenrekening nam sinds 1934 toe van f21 millioen tot f 268 millioen, de rekening Deposito's en Crediteuren van f 23 mil lioen tot f 558 millioen. Het balanstotaal steeg in genoemde periode van f 37 mil lioen tot f 621 millioen. Ook ten opzichte van 1950/51 kon een stijging van de winst en de omvang van het bedrijf worden geconstateerd; bedroeg de nettowinst over 1950/51 f 6.3 millioen, over 1951/52 bedroeg zij f 6.9 millioen, ondanks een verdere stijging der onkos ten, hier te lande zowel als bij de buiten landse kantoren. In het verslag van de hoofddirectie ko men vele behartenswaardige opmerkingen voor over het financieel en economisch leven van Nederland, zowel in enger als in breder verband. De productiviteit, de rentestand en het rentegamma, de interna tionale handelsbelemmeringen, en om het hierbij te laten de overheidsvoor schriften, waarvan vele hun tijd overle ven. „Men dient zich af te vragen", zo (Verkort weergegeven) Bromfietsscoolcr. Wij ontvingen enkele reacties op het onderschrift bij een foto, geplaatst in ons blad van 25 dezer, die een bromfietsscooter weergaf. Dit onderschrift vertelde dat de w e g e nbelasting van dit voertuigje f 100.lager ligt dan van ge wone scooters. Inderdaad hebben de in zenders van protesten gelijk, wanneer zij zich daarover verwonderen. De bedoeling was, dat de totale belasting, die op deze scooter drukt dus de weeldebelasting inbegrepen, die de productieprijs beïn vloedt ongeveer f 100.minder is. (Red.). lezen we in het verslag, „of zij, die ge roepen zijn of zich geroepen gevoelen orde ningsmaatregelen voort te zetten en te perfectionneren ook nog in tijden, dat dit niet meer strikt noodzakelijk is, ooit zelf een commercieel bedrijf hebben geleid, ooit voor hun bestaansmogelijkheden of voor die van hun bedrijf hebben moeten vechten, ooit grote risico's hebben moeten nemen met verlieskansen, die ten volle op het bedrijf drukken hetgeen te zwaar der weegt in een tijd als deze, nu door een te hard aangedraaide belastingschroef de winstmogelijkheden sterk werden ver laagd ooit een bedrijf van de grond af hebben opgebouwd, van welke opbouw over de gehele wereld, maar zeker in Nederland, ook in de laatste decennia lichtende voorbeelden bestaan, door welke ontwikkeling nieuwe bestaansmogelijkhe den werden geschapen voor de velen, die in deze bedrijven konden worden tewerk gesteld". En de hoofddirectie, die het zakenleven in binnen- en buitenland in al zijn gele dingen kent, besluit dit hoofdstuk met de woorden: „Een door een overvloed van dwingende overheidsbepalingen en voor schriften in een keurslijf gewrongen eco nomisch systeem kan nimmer tot een ge zonde ontplooiing komen". ADVERTENTIE PASTILLES KEELPIJN de Kieft aanleiding te verklaren dat het hier een aangelegenheid betrof, die de Kamer aan het oordeel van het hoofd van het „bedrijf" moest overlaten. Daarom sprak hij het „onaanvaardbaar" over dit amendement uit. Prof. Romme (KVP) keurde ener zijds de amendemeringspoging van de heer Van den Heuvel af, omdat hij daarin in stel ling brengen van grof geschut zag was het zakelijk met de minister eens. Dat deze van zins scheen te zullen aftreden en aldus het blaadje dan te maken tot „Gij van Financiën", indien het amendement een meerderheid mocht halen, ging de aan voerder van de KVP te ver. Toen was het wel duidelijk, dat het niet op een porte feuille-crisis zou uitlopen. Nadat de heer Van deWetering (C.H.) en de heer Gortzak (Comm.) de amendement-voorsteller waren bijgevallen, kwamen er voor de minister hulptroepen opdagen uit het kamp van de oppositie, te- weten de heer Welter (K.N.P.), die poogde om de storm in een glas water te bezweren en de bewindsman te verzoeken, te bevorderen dat de inhoud van het blad meer bevrediging aan de heer Van den Heuvel zou schenken, en m r. O u d (VVD), die op zichzelf geen reden zag voor het dreigement van het „onaanvaardbaar" uit de weg te gaan, maar het zakelijk met de minister volkomen eens was. Mr. Burger (P. v. d. A.) maakte de volkomen juiste opmerking, dat thans het beginsel in het geding was gekomen, dat de Kamer niet moest gaan zitten op de stoel van de regering. Niet zij, maar de minister heeft te regeren. Nogmaals voerde minister Van de Kieft het woord om er op te wijzen, dat hij in de afgelopen weken toch waarlijk door het aan den dag leggen van tegemoet komendheid getoond had grote prijs te stellen op samenwerking met de Karper. In hetgeen men echter nu wenste, een amendement op de begroting (toch al een zeldzaam voorkomend geval) zag hij een stukje wantrouwen. De heer Van den Heuvel verklaarde, dat zulks niet in het minst het geval was en handhaafde 'zijn amendement. Met 5119 stemmen won minister Van de Kieft het pleit. De Anti- Revolutionnairen, de Staatkundig-Gerefor meerden, de Communisten, de Christelijk- Historischen (uitgezonderd de heer Kik kert) en twee WD-leden, de heren Corne- lissen en Ritmeester, stemden voor. Tevo ren had de minister het eveneens tegen de Kamer opgenomen. De motie-Biewenga, die beoogde aan een arrest van de Hoge Raad inzake aanslagberekening voor de heffing-in-eens terugwerkende kracht te verlenen, hetgeen de minister niet slechts om praktische, maar bovendien om princi piële redenen onmogelijk achtte, zou hij, zo zij werd aangenomen, niet uitvoeren. Na die verklaring was de motie „een slag in de lucht" geworden. Daarom trok de voor steller haar wijselijk in. Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Kamer zich met de motie tegen het verplicht corpslidmaat schap voor studerenden aan de Belasting academie, waarna de begroting er op de zelfde manier doorging, met aantekening van het Communistische tegen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzenden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Naar Indo nesië, m.s. Weltevreden (11 Dec.); naar Nieuw-Guinea: m.s. Oranje (23 Dec.); naar de Antillen: s.s. Benmekom (4 Dec.); naar Canada: s.s. Arendsdijk (3 Dec.) en s.s. American Attorney (4 Dec.); naar Argen- binië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili en Paraguay: s.s. Alcantara (1 Dec.). André Marty, jarenlang vooraanstaand leider van de communistische partij in Frankrijk, is itit de partij gestoten. Van publiciteit moet hij niets hebben, want toen een journalist hem kioam interviewen deed hij de deur voor zijn neus dicht, een moment, dat de fotograaf nog net kon vastleggen. ,De Ommelanden De directie van „De Ommelanden" heeft bij de rechtbank te Groningen een eis tot schadevergoeding ingediend tegen het dag. blad „Het Vrije Volk" voor een bedrad van 25.000. Dit dagblad publiceerde en! kele dagen geleden een artikel, waariiï werd verklaard, dat „De Ommelanden" room naar België zou hebben gesmokkeld, De dii-ecteur van „De Ommelanden" te Groningen is vandaag door de kantonrech ter te Groningen veroordeeld tot een boete van tweemaal 6.De eerste boete werd gegeven voor het inrijden op een voor de fabriek postende staker, de tweede voor het niet tijdig laten verlengen van zijn rij! bewijs, hetgeen aan het licht kwam toen hij voor het eerste feit een procesverbaal kreeg. De heer F. de B. was op 11 October met zijn wagen uit de richting Groningen met vrij grote snelheid komen aanrijden. Zonder vaart te minderen was hij het fa! brieksterrein opgereden. Bij de poort ston- den drie stakers. Eerst toen de heer De B. vlakbij was, had hij geclaxonneerd. Een der stakers kon slechts door snel opzij te springen een aanrijding met de auto ont gaan. Brandstichting? Vrijdagavond heeft in een emballage- loods van een veiling te Zwaag een ernstige brand gewoed. -De brand werd om half negen ontdekt en met zestien stralen be streden door de brandweren van Zwaag, Hoorn en Blokker. Om tien uur was men het vuur meester. De helft van de loods, 50.000 manden en tienduizenden kisten gingen verloren. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de schade 125.000 gul den. Zij wordt door verzekering gedekt, Men vermoedt dat de brand is gesticht. Dit vermoeden is gegrond op het feit dat ook vorige week brand in hetzelfde vei lingcomplex is uitgebroken. Toen werd in de veilinghal een schade van 5.000 gulden aangericht. flfêr 1 Sm* X O Wat was het een mooie reis! Maar de bus'reed nu al verscheidene uren voort, en er kwam toch eindelijk een tijd van rusten. Oom Tripje zou anders, achter het stuur, veel te moe worden. Daarom stopte hij ae bus, toen ze ergens in het bos op een mooi, rustig plekje waren aangekomen. „Hè, hè!", zei hij. „Nu heb ik er voor vandaag genoeg van; morgen gaan we verder, maar nu is het welletjes!" Tante Liezebertha maakte in het keukentje de avondboterham gereed en ze aten; nu at oom Tripje mee aan tafel. Inmiddels werd het avond en de zon ging onder. liet was een prachtige dag geweest. De jongens babbelden nog wat met oom Tripje en tante Liezebertha over alles, wat ze vandaag hadden gezien. Maar eindelijk, na een laatste kopje thee, klapte tante Liezebertha in de handen. „En nou lekker naar bed, jongensMorgen komt er weer een dag!" Nou, zé hadden er wel zin in, want ze waren 's morgens al zo vroeg op geweest. En nadat ze welterusten hadden gezegd, verdwenen ze in hun slaapkamertje. En daar zocht ieder zijn eigen kooi op. Wel praatten en lachten ze nog even, toen ieder in zijn eigen bedje was geklommen, maar dat duurde niet lang. Hun ogen vielen al spoedig dicht. En zo stond de bus die nacht in het stille bos, bij het licht van de maan. De toekomstige welvaart van Nederland is afhankelijk van de industralisatie en de export. Uitbreiding van de industrie schept immers meer werkgelegenheid en de export brengt deviezen op. Algemeen maakte men zich gisteren in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken, daarom zor gen over de omvang van de investering voor uitbreiding of vestiging van be drijven. Een geheel nieuw bedrijf stuit op veel meer moeilijkheden en lóópt veel groter risico dan een bestaand bedrijf dat wordt uitgebreid en dat reeds gebaseerd is op ervaring. Het nadeel van de hoge belas tingen is, dat de ondernemers uit afschrij vingen en winst geen kapitaal overhouden om tot uitbreiding te kunnen overgaan, betoogde de heer Ankersmit (V.V.D.), die bovendien met enige voorbeelden uit eenzette dat er bij de ondernemers weinig animo is om tot uitbreiding over te gaan wanneer tegenover het grote risico de fis cus zo weinig winst laat, indien een nieuwe onderneming inderdaad zou slagen. Dan begint men er liever niet aan. Bij aantrekking van vreemd kapitaal in een bedrijf moet volgens mr. Van Leeu- w en (V.V.D.) teveel worden gelet op de rente, die het kapitaal moet opbrengen, waarover men zich altijd minder zorg maakt wanneer met eigen geld wordt ge financierd. Dan is meestal de onderne- mingsdrang sterker. Overigens is er nau welijks één nieuwe onderneming in Ne derland die niet met verlies werkt. Dat is vóór de oorlog ook altijd zo geweest en het probleem betreft niet zozeer de crediet- verlening als wel het vinden van de eerste risicodrager. Fnuikend voor een gezonde financiering noemde mr. Van Leeuwen het stelsel vol gens hetwelk de rente op geleend kapitaal kan worden afgeschreven als kosten, ter wijl rente (winst) van eigen kapitaal on der de hoge vennootschapsbelasting valt. Als de minister van Economische Zaken zijn ambtgenoot van Financiën niet kan overtuigen dat het primaire dividend van eigen kapitaal behoort te worden vrijge steld van vennootschapsbelasting, dan kan hij wel ophouden met het. schrijven van industrialisatienota's en beter aan de mi nister van Sociale Zaken vragen schepen te charteren voor versnelde emigatie, zei deze afgevaardigde. Ook de heer Janssen (K.V.P.) achtte het voor ons land een levensbelang de in vesteringen op gang te brengen, waarna de heer Ned er horst (P. v. d. A.) pleitte voor credietgaranties bij het op zetten of uitbreiden van ondernemingen, omdat niet de belastingdruk investeringen tegenhoudt, maar de angst voor risico's. Hij wilde ook de industrievestiging rich ten op de economisch achtergebleven ge bieden, de zogenaamde ontwikkelingsge bieden, door het stellen van credietvoor- waarden. Verscheidene sprekers, de heren W ij f- fels (K.V.P.Schmal (C.H.U.), Ne- d e r h o r s t P. v. d. A.) en A n k e rs m i t (V.V.D.) besteedden aandacht aan de ener gievoorziening, waarbij zij vooral aandron gen op een lage prijs voor het aardgas. De Ncd. Herv. kerk Beroepen te Putten H. B. Abma te Rot- terdam-Delfshaven; te Ermelo K. Schipper te Goudswaard. Aangenomen naar Wesepe P. M. v. Waarde te Kuinre. Bedankt voor Deil (toez.) J. G. Panhuise te Hardenberg. Gercf. gemeenten Tweetal te Ridderkerk D. L. Aangeen- brug te Terneuzen en M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. Geref. kerken Bedankt voor Appelscha G. J. Cozijnsen te Hellendoorn. Baptisten gemeenten Bedankt voor Noordbergum M. G. Boe- schoten te Staveren. industrie verbruikt aan primaire energit voor een milliard gulden. Er zal daarom een goed beleid nodig zijn op dit gebied. De heer Blaisse (K.V.P.) nam het internationale economische beleid in be schouwing, waarbij hij evenais de heer Nederhorst aandrong op een verla ging van de invoerrechten om de interna tionale handel te bevorderen. Voor de middenstand vroeg de heer .Schilt huis (P. v. d. A.) weer een sa nering naar het behoefte-element en hij wilde ook meer weten over het gebruik van automaten onder de nieuwe Winkel sluitingswet. Woensdag wordt de behandeling van de begroting van Economische Zaken, waar bij veel theoretische beschouwingen ten beste worden gegeven, voortgezet. Dinsdag komt eerst de interpellatie aan de orde van de heer Gortzak over de arrestatie van de twee Indonesiërs wegens onge wenste politieke activiteit. Reeds geruime tijd is van de zijde der benzineverbruikers de wens geuit, dat benzine van een betere kwaliteit beschik baar zou komen, die het rendement van de personen- of vrachtauto zou verhogen. In onze buurlanden is een dergelijke ben zine reeds lang verkrijgbaar, veelal als „superbenzine", naast gewone benzine. Overleg tussen de overheid, de olie maatschappijen en de vervoersorgani saties heeft geleid tot het voornemen in de naaste toekomst het octaangetal van de in ons land verkrijgbare motor- benzine te verhogen van 70/72 tot 74/76. Hoewel deze kwaliteitsverbetering prijs verhogend zou werken, kan de benzineprijs op het huidige peil gehandhaafd blijven, door een recente verlaging van de tank vrachten voor ruwe olie. Bij gelijkblijvende prijs wordt de kwa liteit van de benzine verbeterd, waarmede aan de wens van vele autorijders wordt f-egemoet gekomen. Op 8 December zullen de fractieleiders van de K.V.P. en de A.R. in de Haagse gemeenteraad interpelleren over de vraag of de wethouder van Openbare Werken, de heer Van Luttervelt, de raad met opzet bepaalde mededelingen onthouden heeft. In een raadsbesluit van 10 Maart 1952 werd een plan voor rioolwaterzuivering van f21.000.000 goedgekeurd. Dit plan voorziet voor een bedrag van 7 millioen in de rioolwaterzuivering voor 250.000 in woners. In later jaren zou deze installatie dan worden uitgebreid voor een stad van 800.000 inwoners. Nu wordt beweerd, dat de wethouder van het Rijksinstituut voor Afvalwaterzuivering op 22 Juni 1951 een brief heeft ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat er technische bezwaren bestonden tegen de latere uitbreiding. Het water, dat uit deze zuiveringsinstallatie zou komen, zou een gevaar zijn voor de tuinbouwgronden van het Westland. Ook het Hoogheemraadschap Delfland zou der gelijke bezwaren hebben kenbaar gemaakt. Beweerd wordt, dat wethouder Van Lut tervelt deze raad in de wind heeft gesla gen. Bovendien is er een verklaring van de directeur van Gemeentewerken, dat hij begin Maart 1952, kort vóór Re raadszit ting waarin het plan werd goedgekeurd, de wethouder gewaarschuwd zou hebben, dat het plan nog niet in kannen en krui ken was. Men wacht nu af hoe de wet houder op de interpellatie van 8 Decem ber zal reageren.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6