Kleine meerderheid voor Adenauer verwacht Nieuwe actie ter bestrijding van de bruine rat Ratificatie verdrag Europese leger Debat van twee of drie dagen UNO-conferentie over wereldbevolking Nieuwe regering in Venezuela Owen Lattimore opnieuw verdacht Hoog water in West-Europa Drie commissies voor rechtsherstel effecten Spook der verveling wordt verdreven WOENSDAG 3 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikaanse spokenjacht gaat voort Unilever-fabriek in Turkije weldra klaar Milde straffen voor leiders der ongehoorzaamheids actie Vorig jaar was het resultaat in Noordholland zeer gunstig Nederlands jacht in Auckland aangekomen Panamees schip in moeilijkheden Minister Mononutu over aanhouding Indonesiërs Actie om zieken te helpen Post voor Nederlandse vrijwilligers in Korea Nieuwe rederij in Scheveningen Scheepvaart De West-Duitse Bondsdag zal het eerste Europese parlement zijn, dat zijn fiat zal geven aan het verdrag tot vorming van het Europese leger. In politieke kringen te Bonn is men er zeker van, dat dr. Ade nauer een kleine meerderheid krijgt wan neer hij hedenmiddag het vaak uitgestelde parlementaire debat over de verdragen zal openen. Vorige week besloot de Bondsdag met 220 tegen 160 stemmen de beslissing over de ratificatie niet langer uit te stel len en men neemt hier aan, dat de voor Vrijdag verwachte definitieve stemming een uitslag zal geven, die daarvan slechts weinig afwijkt. Dit zal echter niet beteke nen, dat Duitsland aan het einde der week zijn laatste woord over het complex van verdragen zal hebben gesproken. Sedert lang is het zwaartepunt der behandeling verlegd naar Karlsruhe, waar het staats- gerechtshof volgende week bijeen zal ko men om de verdragen aan de grondwet te toetsen. De bondsraad^ de vertegenwoordiging der negen landelijke regeringen, heeft be sloten met zijjn toestemming te wachten tot het gerecht advies heeft uitgebracht. De bondspresident heeft dit advies ge vraagd oEhdat hij straks door zijn hand- tekening/de ratificatie zal moeten bekrach tigen. Niettemin heeft dr. Adenauer er prijs op gesteld het Duitse parlement zo snel mogelijk te laten beslissen „om de politiek dér Europese integratie een nieuwe rug gesteun te geven". Dat dr. Adenauer bij voorbaat van een meerderheid verzekerd kan zijn, dankt hij voornamelijk aan het feit, dat de ontwikkeling der internatio nale situatie in de laatste maanden vele weifelaars in de rijen van zijn drie rege ringspartijen tot het inzicht heeft gebracht, dat men op de eenmaal ingeslagen weg niet meer kan terugkeren. Daarnaast heeft het uitblijven van een Russisch antwoord op cle twee maanden oude geallieerde nota inzake Duitslands eenheid de overtuiging versterkt, dat met de Russen nog niet te praten valt. De rapporten van de buiten landse commissie van de Bondsdag tonen aan, dat de meerderheid der commissie haar advies tot aanvaarding der verdragen allerminst een jubelstemming, heeft gege ven. Zij heeft ernstige bedenkingen ge opperd tegen vele verdragsteksten en er met kennelijk leedwezen kennis van geno men, dat het „de bondsregering niet gelukt is de geallieerden te bewegen als gemeen schappelijk politiek doel te erkennen, dat bij hereniging van Duitsland de "grenzen van 1937 moeten worden hersteld". De grenskwesties blijven volgens de con ventie van Bonn, die tegelijk met het le- gerverdrag wordt behandeld, open tot aan een vredesregeling. De Duitse regering heeft volgens het lijvige rapport der par lementscommissie deze bepaling zo uitge legd, „dat niet slechts aan een hereniging van de Sovjet-zóne en de bondsrepubliek gedacht moet worden". De rapporten die door de meerderheid en door de minderheid in de commissie voor buitenlandse zaken aan de Bondsdag zijn uitgebracht, geven een recapitulatie van reeds lang bekende inzichten. Zij han delen .voornamelijk over de vraag, of de verdragen de Duitse eenheid al dan niet naderbij zullen kunnen brengen. De meer- Een door de secretaris-generaal der UNO op voorstel vande' économische en so ciale raad ingestelde-coihmissie" ter voor bereiding van een wereldconferentie over bevolkingsvraagstukken is onlangs te Ge- nève bijeen geweest. Zij heeft besloten de secretaris-generaal aan te bevelen, dat de conferentie, die on geveer negen dagen zou moeten duren, in 1952 in Rome diende te worden gehouden. De Italiaanse regering heeft aangeboden een deel van de kosten vandeze confe rentie op zich te nemen. Er zullen circa 400 afgevaardigden, aan te wijzen door regeringen, gespecialiseerde commissies en belanghebbende organisatie op weten schappelijk terrein worden uitgenodigd. Op de conferentie zal worden gesproken over bevolkingswijzigingen door geboorte, sterfte en verplaatsing, over demografi sche aspecten van economische en sociale ontwikkeling van onvoldoende ontwikkel de gebieden, over migratie en bevolkings dichtheid en over sociale en biologische as pecten van demografische veranderingen. Venezuela's „sterke man", luitenant kolonel Marcos Perez Jimenez, is door de strijdkrachten benoemd tot voorlopige president, nadat de uit drie leden bestaan de regeringsraad, waarin Jimenez zitting had, zijn ontslag bij de strijdkrachten had ingediend. Kolonel Jimenez heeft een nieuw kabinet samengesteld, waarin hij zelf tevens minis ter van Defensie is. Minister van Buiten landse Zaken in het dertien leden tellende kabinet is Aureliano Otanez. De regeringsraad heeft het land bestuurd sinds het leger in November 1948 de sociaal-democratische regering omver wierp. Hierbij werd Romulo Gallegos, die in December 1947 bij de eerste directe ver kiezingen in de geschiedenis van Venezuela aan de macht was gekomen, afgezet door cle militaire raad van drie leden onder lei ding van kolonel Jimenez. Aanvankelijk was in berichten uit New York gezegd, dat de eind-uitslagen der verkiezingen van Zondag geheim werden gehouden door middel van censuur. Maar voordat de censuur was ingesteld, hadden onofficiële ^uitslagen aangetoond, dat de linkse „republikeinse democratische unie" aanzienlijk meer stemmen had dan de onafhankelijke frontpartij, die door de regering werd gesteund. De verkiezingen golden een nieuwe grondwetgevende vergadering van 106 leden, v - derheid meent van wel. De voornamelijk door de socialisten gedragen minderheid blijft het echter ontkennen. Zij wenst nieuwe onderhandelingen, om de voor waarden op te helderen, waarop de bonds republiek op basis van gelijke rechten en zonder gevaar voor de hereniging haar plaats zou kunnen vinden in een „effectief systeem van collectieve veiligheid". Met nadruk hebben de socialisten zich verzet tegen de opvatting als zouden zij een „neutralisering" van Duitsland nastre ven. De minderheid gelooft, *vt een eigen Duitse politiek jegens het Oosten door de verdragen onmogelijk zal worden gemaakt. Bovendien verzet zij zich er tegen, dat het diplomatieke gesprek met Moskou zou worden opgeschoven tot Europa sterker zal zijn bewapend. De hereniging moet volgens de socialisten het doel van elke Duitse politiek blijven waarnaar in de eerste plaats gestreefd moet worden. Hoewel alle in de verdragen opgenomen bepalingen reeds maandenlang zijn be sproken en nieuwe argumenten dus even min als koerswijzigingen te elfder ure te verwachten zijn, wordt verwacht, dat het debat minstens twee, wellicht drie dagen zal eisen. De meerderheidsgroep heeft besloten de in haar kringen nog resterende bedenkin gen zoveel mogelijk op te vangen door voor te stellen tegelijk met de verdragen vijf moties te aanvaarden. In een daarvan wordt verlangd, dat geen nieuwe herstel- betalings-eisen meer zullen worden ge daan en dat de regering zo spoedig moge lijk zal gaan onderhandelen over het stop zetten van de liquidering van Duits ver mogen in het buitenland. De motie eist voorts, dat de regering het onteigenen van privé vermogens voor hersteldoeleinden niet als rechtvaardig zal erkennen, vooral niet voor zover het neutrale landen be treft. Voorts wil de Bondsdag vastleggen, dat hij om adives zal worden gevraagd vooraleer de Duitse vertegenwoordiger in de ministerraad der EVG het budget zal goedkeuren. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse procureur-generaal .Toscoh McGra- nery heeft Dinsdag een federale jury op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de geesteshouding van professor Owen Lattimore. In Juli heeft een sub commissie van de Senaat voor Zaken van Binnenlandse Veiligheid een vervolging wegens meineed tegen Lattimore voorge steld. De commissie kwalificeerde hem als een „bewust werktuig van de Sovjet-Rus sische samenzwering". Professor Lattimore. die de regering van advies heeft gediend in zaken betreffende het Verre Oosten, heeft herhaaldelijk ontkend in enigerlei betrekking te staan tot het communisme. De Amerikaanse federale jury, die in •Tuni" 1951 werd ingesteld voor "het instel len van een onderzoek naar „on-Ameri- kaanse bedrijvigheid in de Verenigde Sta ten" en anderhalf jaar zitting had. heeft Dinsdag te New York een slotverklaring uitgegeven. Zij verklaart hierin onder meer dat „een overweldigend grote groep van tegen hun eigen vaderland kuipende Amerikaanse burgers de gelederen der UNO is binnengedrongen". „Bijna zonder uitzondering", aldus de verklaring, „waren deze staatsvijandige elementen, voor zij een toevlucht vonden onder het personeel der UNO, bij Ameri kaanse regeringsdiensten werkzaam. Zij gingen van het ene ministerie naar het an dere over, om tenslotte sleutelposities in de UNO te bekleden. Het schijnt dat dit is geschied volgens een tevoren opgesteld plan. Bepaalde onbetrouwbare hoge Ame rikaanse beambten, die tegen hun vader land samenspanden, hebben zich, eerst in de Amerikaanse ministeries en later nog eens in de UNO, omringd door even onbe trouwbaar personeel". De jury verklaart nadrukkelijk dat haar onderzoek zich niet heeft uitgestrekt tot de UNO zelf, doch dat het beperkt is ge bleven tot een speuren naar mogelijke schendingen der wet door Amerikaanse burgers. Tenslotte dringt de Amerikaanse fede rale jury er op aan dat in haar plaats een andere grote jury zal komen, om het on derzoek naar ondergrondse bedrijvigheid en spionnage in de Verenigde Staten voort te zetten. Overal in West-Europa vertonen de ri vieren een snelle was tengevolge van zware regens en dooi. De Seine heeft haar kaden overstroomd en is buiten Parijs op ver schillende plaatsen buiten haar oevers ge treden. Het scheepvaartverkeer op vele grote rivieren is gestaakt, ponten zijn uit de vaart genomen en oeverdorpen zijn ont ruimd. In Duitsland staan grote gebieden onder water. Het peil van de Rijn is de afgelopen dagen sterk gestegen. Vanochtend was de waterstand bij Lobith 14.34 meter boven NAP en waarschijnlijk zal Donderdag de vijftien meter worden overschreden. De rijkswaterstaat heeft daarom vandaag de hoogwaterberichtgeving ingesteld. Wel zijn Boven-Rijn en Moezel zeer hoog, maar de meeste andere zijrivieren zijn hoegenaamd niet gestegen. Gezien de gunstige ontwik keling van de weertoestand verwacht men dat Lobith tegen Vrijdag zijn hoogste stand zal bereiken. Door de hoge waterstand is de veerpont te Huissen, welke pont onder meer de ver binding onderhoudt tussen de Betuwe en de Lijmers, uit de vaart genomen. In de afgelopen nacht is de Waal voor Nijmegen ruim 30 centimeter gewassen, zo dat de stand hedenochtend ruim 12 meter plus N.A.P. was. De kade ligt nu bijna een meter onder water, het verkeer langs de rivier is voor voertuigen gestremd. Van de Bovenrijn werd hedenochtend alleen aan de uiterste punten: Rheinfelde en Basel nog betrekkelijk sterke was gemeld. Maar meer naar beneden, zoals in Mannheim en ook in Bingen, was lichte val. De fabrieken van de Unilever Is-Türk Limited, een maatschappij, die in 1950 door Unilever in samenwerking met de Is-Bank in Turkije werd opgericht, zullen op 5 Januari 1953 officieel door de president van de Turkse Republiek, Celal Bayar, worden geopend. De voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V., dr. P. Rijkens, en de heer S. J.van den Bergh, lid van de raad van bestuur, zullen bij de opening aanwe zig zijn. De fabrieken, welke gelegen zijn te Ba- kirkoy, niet ver van Istanboel, zullen zich bezighouden met de productie van mar garine en andere spijsvetten. JOHANNESBURG. (Reuter). Het hooggerechtshof van Johannesburg heeft Dinsdag twintig leiders van de ongehoor- zaamheidscampagne tegen de apartheids politiek der Zuid-Afrikaanse regering op beschuldiging van „het bevorderen van de doelstellingen van het communisme" ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van negen maanden, met een proeftijd van twee jaar. De vonnissen zul len niet ten uitvoer worden gelegd, tenzij de betrokkenen binnen genoemde periode wederom schuldig worden bevonden aan overtredingen, die vallen onder de wet op de onderdrukking van het communisme. Onder de beklaagden bevonden zich de voorzitter van het Zuid-Afrikaans-Indi- sehe congres, dr. Joesoef Dadoo, de voor zitter van het Afrikaanse nationale con gres, dr. J. S. Moroka, het lid van het da gelijkse bestuur van het Afrikaanse na tionale congres Moses Kotane, die inder tijd secretaris-generaal van de thans ver boden communistische partij was, en de voorzitter van het Indische congres in Transvaal, Nan Sita. De openbare aanklager had gesteld, dat de beklaagden hadden deelgenomen aan de uitvoering van een plan, dat beoogde tot volledige gelijkheid van blanken en niet-bl anken in Zuid-Afrika te komen, met inbegrip van burgerrecht voor allen. Op hetgeen hun ten laste was gelegd staat een maximumstraf van tien jaar. Rechter Rumpff zeide in ziin uitspraak, dat met de in het vonnis genoemde term „communisme" bedoeld werd het commu nisme. zoals dat in de Zuid-Afrikaanse wet is omschreven, en dat dit niets te maken had met „hetgeen algemeen als „commu nisme" bekend staat". Dr. Moroka verklaarde, dat hij volko men tegen het communisme gekant was en dat hij zich als levensdoel had gesteld het tot stand brengen van harmonische betrekkingen tussen zwart en blank. Hij was uit de „pao-Afrikaanse conventie" ge treden, omdat hij het niet eens was met haar politiek van niet-samenwerkiog met de blanken. Op de vraag, hoe hij dacht over rasvei-mengiog, zeide dr. Moroka: „Geen enkele Afrikaan met verantwoor delijkheidsgevoel gelooft hierin". Hij voegde hieraan toe, dat hij geloofde in het recht voor allen op gelijke kansen tot ont wikkeling. Te Leiden vond Dinsdag de overdracht plaats van de door de directie van de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij geschonken uitbreiding van het Kamerlingh Onnes- Laboratorium, aan het college van curatoren van de Rijksuniversiteit. Minister mr. J. M. L. Th. Cals (geheel rechts) kijkt tijdens de rondgang na afloop van de over dracht met belangstelling naar een demonstratie, waarbij vloeibare lucht uit een ton door druk tot ontsnapping wordt gebracht. In het midden ir. H. Bloemgarten directeur van de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij. In Noordholland komen de meeste ratten voor. Vermoedelijk is dit het gevolg van de grote waterrijkdom, welke vooral de bruine ratten aan trekt. De bestrijding van de ratten is in deze provincie beter georganiseerd dan elders in het land. In verscheidene gemeenten vermindert het aantal rat ten dan ook zienderogen. Er bestaat derhalve alle reden voor de verwach ting, dat Noordholland in de naaste toekomst grotendeels van de ratten- plaag zal kunnen worden bevrijd. Deze conclusie kan worden getrokken uit de uitslag van de enquête, die de Plan- tenziektenkundige Dienst dit jaar over het gehele land' heeft gehouden naar de resul taten van de streekacties, die in 1951 tegen de bruine rat zijn gevoerd. Het rapport over de resultaten in Noordholland geeft dus alle aanleiding tot optimisme. Toch komen ook in deze provincie zwakke plekken in het bestrijdingsfront voorbeeld melding van de vrees onder het publiek, dat het lokaas gevaarlijk zou zijn voor andere dieren. Deze vrees is volkomen ongegrond, voorzover het vee en huis dieren betreft. Alleen konijnen kunnen er hinder van ondervinden, maar het is een geringe moeite het lokaas buiten het bereik van de langoren te houden. In een gemeen te lieten de ratten het lokaas onaangeroerd, omdat men had nagelaten levensmiddelen- afval te verwijderen. Uiteraard geven de ratten hieraan de voorkeur. Het goed op bergen van levensmiddelen is een eerste voorwaarde voor het welslagen van de be strijding. In vrijwel alle gevallen, dat de ratten het lokaas onaangeroerd lieten, moet in dit verzuim de verklaring worden ge zocht. Over het algemeen is echter het resul taat van de bestrijding voortreffelijk; in de meeste gevallen bleken de ratten na het uitleggen van het lokaas te zijn verdwenen. In de periode van 13 tot 22 December beginnen in Nooi'dholland weer de jaar- aan het licht. De enquête toont bijvoorbeeldlijkse streekacties tegen de bruine rat. aan, dat er nog altijd gemeenten zijn, waar de medewerking van het publiek veel te wensen laat en dit ondanks het feit, dat de ratten er zeker niet minder in aantal voor komen dan in de gemeenten, die een bij zondere activiteit aan de dag leggen. In verscheidene gevallen worden ook de oor zaken van dit gebrek aan medewerking genoemd. Enkele gemeenten maken bij- Het is van het grootste belang, dat de bevolking van steden en plattelandsge meenten aan de instantie, die met de rat tenbestrijding is belast, tijdig opgeeft waar ratten voorkomen. Daardoor kan het uitleggen van lokaas met meer succes worden ter hand genomen, dan wan neer men op veronderstellingen moet af gaan. AUCLAND. (Reuter). De 27-jarige Ne derlander Dick Tober is Woensdag in zijn 8 ton metend jacht „IJmuiden", na een tocht van ongeveer 16.000 mijl, in Auck land aangekomen. Hij was uit IJmuiden vertrokken. Hij verklaarde bij aankomst: „Het was geen avontuurlijke reis en er was slechts één krachtige storm, in het Kanaal". Tobers reis ging via Spanje, West-Indië, Panama, Tahiti, de Gezelschapseilanden, Samoa en de Tonga-eilanden. Het Panamese schip „Irene M." seinde hedenochtend, dat het door beschadiging van de ketels onmiddellijk de hulp van een sleepboot nodig had. De kapitein van het schip heeft verder schepen in de buurt gewaarschuwd, scherp uit te kijken daar de Irene M. geen lichten aan had en men het schip niet in zijn macht had. De Irene M. bevond zich bij het licntschip „Royal Sovereign", ten zuiden van Has tings. De Franse trawler „Duperre" en de sleepboot „Rumania" zijn op weg gegaan naar de „Irene M." en een van beide heeft de „Irene M." volgens de laatste berichten op sleeptouw genomen. Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Bussum gisteravond beslo ten Gedeputeerde Staten van Noordholland te adviseren de gemeenten Bussum en Naar- den, met buitenwijken van Huizen, te ver enigen in een nieuwe gemeente. De Indonesische minister van Voorlich ting A. Mononutu heeft naar aanleiding van de bekendmaking van minister Donker in de Tweede Kamer betreffende de aan houding van de heren Go Gien Tjwan en Sunito aan Aneta verklaard, dat elk land dus ook Indonesië vrij is om maatrege len te nemen tegen buitenlanders die als een gevaar worden beschouwd voor de vei ligheid van het land. Minister Mononutu was niet bereid verder commentaar te leveren op het Nederlandse standpunt. De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Darmasetiawan zei, dat de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Neder land, de heer Susanto Tirtoprodjo, aan de minister van Buitenlandse Zaken een nota heeft overhandigd, waarin wordt verzocht de redenen voor het besluit tot uitwijzing van beide Indonesiërs duidelijk uiteen te zetten. Tot Woensdagochtend was hierop in Djakarta geen antwoord ontvangen. Dezer dagen is te Amsterdam voor een notaris de akte gepasseerd, waarbij een stichting werd opgericht, waarvan de offi ciële naam luidt." Comité ter behartiging van de belangen van bona-fide rechtheb benden op effecten, verkregen op regel matige wijze gedurende de jaren 1940-1945. Direct heeft het bestuur contact gezocht met verscheidene Kamerleden, terwijl door de uitvoerende commissie onder voorzitter schap van prof. mr. H. R. Hoetink tele grammen werden verzonden aan de minis ter van Justitie en de minister van Finan ciën alsmede aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Verdere contacten zullen worden gezocht en opgenomen met de bevoegde autoritei ten en andere belanghebbenden om tot een volledige en bevredigende oplossing te ko men van het gehele drama rechtsherstel effecten, aldus het bestuur. Er bestaan thans drie commissies die zich bezighouden met de kwestie van effecten, tijdens de oorlog uit Joods bezit gekocht. Dit zijn de commissie-Meyers, die opkomt voor de Joodse gedepossedeerden, de com missie-Van de Poll, die het probleem beziet in het licht van de belangen van de com missionairs in effecten, en de commissie- Hoetink, die opkomt voor de gedupeerden te goeder trouw en contact zoekt met hen, die te goeder trouw deze effecten tijdens de oorlog hebben gekocht. Tussen de com- missie-Hoetink en de commissie-Meyers bestaat geen controverse. Men is het er vol ledig over eens, dat de oorspronkelijke Joodse eigenaars hun stukken terug moeten hebben, en voorts, dat degenen die de stuk ken te goeder trouw gekocht hebben, door de staat geholpen moeten worden. De drie voornoemde commissies willen tot een op lossing van het vraagstuk komen met eer biediging van ieders belangen. Het bestuur wendt zich uitsluitend tot bona fide personen en wie zich bij de stich ting aanmeldt moet verklaren geen lid te zijn geweest van enige landsvijandelijke organisatie en voorts, dat hij de effecten verkregen heeft door bemiddeling van een lid van de Vereniging voor de Effectenhan del. Het bestuur wil de zaak zo breed mo gelijk opzetten en daartoe in een aantal plaatsen van ons land vergaderingen beleg gen. Gestreefd zal worden naar een eervolle en voor alle partijen aanvaardbare regeling. Het bestuur gaat van het standpunt uit, „dat men de geleden schade niet mag laten neerkomen op de schouders van hen, die te goeder trouw hebben gekocht of van hen die hun bemiddeling hebben verleend, maar dat de schade gedragen moet worden door de gemeenschap collectief, zoals door de Londense regering destijds is gesteld". De heer A. Griep te Apeldoorn, die zes maanden ziek is geweest, weet uit ervaring hoe een zieke zich verveelt als hij geruime tijd op bed moet blijven. Hij noemde de verveling een „spook" en toen hij weer ter been was ondernam hij een actie tegen het spook. In Apeldoorn en naaste omge ving werkte hij met anderen hard om zie ken, die lange tijd op bed moesten blijven, afleiding te bezorgen. Door het verschaffen van restjes wol, zijde, knutselgereedschap enzovoort slaagde hij daarin. Het werk van de heer Griep werd be kend in andere delen van het land, ook in Haarlem. De dames A. J. J. Ramakers- Huzemeier, Slaperdijk 58, J. den Hollan der-Van der Meer, Generaal Cronjéstraat 103 rood en mevrouw A. van de Ancum- Van der Meer, Allard Piersonstraat 5, hebben zich verenigd om zieken in Haar lem en naaste omgeving te helpen het spook der verveling te verdrijven. Het co mité is nog klein, doch het hoopt, dat er Haarlemmers ziin die zich tot de dames wenden en medewerking willen verlenen bij het verzamelen van goederen enzovoort. Ook hoopt het comité steun van de burge rij te zullen ontvangen in de vorm van geldelijke bijdragen of materiaal dat zie ken bij hun hobbies kunnen gebruiken. Het Landelijk Comité Spookactie is op 29 April 1952 officiëel opgericht, doch reeds met Sint Nicolaas en Kerstmis van het vorig jaar werd in Apeldoorn aan een groot aantal patiënten een pakje uitge reikt, bevattende materiaal. Het is niet de bedoeling kleding, meubelen of verster kende middelen te verstrekken. Thans be staan er vijftien afdelingen. Enkele weken geleden zijn de dames Ramakers, Den Hollander en Van de Ancum met haar plannen gekomen. Het was te laat om met Sint Nicolaas reeds de beschikking te heb ben over veel materiaal, doch gehoopt wordt, dat Haarlemmers zullen meewer ken dat er met Kerstmis iets gedaan kan worden voor daarvoor in aanmerking ko mende zieken. Zij, die de beschikking hebben over tijd schriften, goed onderhouden boeken, puzzles, haakgaren, wol, zijde enzovoort en die iets willen beschikbaar stellen voor de Spookactie, kunnen zich tot de leden van het comité wenden. Ook houdt het zich aanbevolen voor zilverpapier, dopjes van melkflessen en postzegels, die verkocht zullen worden om in staat te zijn mate riaal aan te schaffen. Binnenkort zullen dozen worden beschikbaar gesteld voor scholen of bedrijven, om daarin dopjes van melkflessen te doen. Post voor de militairen van het 14e aan- vullings-détachement Nederlands Déta- chement Verenigde Naties, die gisteren uit Nederland zijn vertrokken, moet uiterlijk op 4, 8, 11 en 18 December in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: naam, voorletters, legernummer, 14e aanvullings- détachement N.D.V.N.; op uitreis naar Korea, Amsterdam-Schiphol-Militair. De naam van schip en tussenhavens mag niet worden vermeld. Opgericht is, met een kapitaal van f 300.000, de N.V. Visserij Maatschappij Jaczon, te Scheveningen. ten doel hebben de de uitoefening van het rederij bedrijf, het ter zee- en kustvisserij uitrusten van schepen, de visvangst enzovoorts. Van het kapitaal zijn 60 aandelen van 1000 gld. elk geplaatst en in contanten volgestort. Aalsum, 1 v. Antwerpen n. Duinkerken. Aardijk, pass. 1 Scilly's. Aldabi, 1 160 m. Z. Santos n. Santos. Algenib, pass. 1 eil. Mayo n. Recife. Abbedijk, 2 van Galveston te Antwerpen verw. Alamak, pass. 2 Finisterre 6 R'dam verw. Aiphard, verm. 8 v. Buenos Aires n. Rotterdam Annekerk, 2 v. Genua n. Duinkerken. Argos, pass. 2 Kp. Matapan. Appingedam, 1 v. Sharpness naar Rotterdam. Agatha, 2 v. Singapore te Pladju. Alcyone, i 100 m. N.NO. Finisterre. Amstelpark, 1 100 m N. Azoren. Arendsdijk, 1 v. Hamburg n. Bremen. A.dipda, pass. 1 Oostk. Malakka. Alphacca, 1 410 m. O.t.N. Paramaribo. Alpherat,' 1 680 m. Z.t.W. St. Vincent. Am'stelvaart, 2 t.h.v. Sierra Leor.e verw. Arundo,1 1 770 m. O.t.Z. Bermuda. Aaglekerk, 2 270 m. W. Sabang. Alnati, 30 v. Rotterdam te Hamburg. Almkerk, pass. 3 Stromboli n. Port Said. AmsteLland, pass. 3 eil. Brava n. Las Paimas. Arnedijk, 2 v. Rotterdam te New York. Aibireo, 3 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alchiba, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Altair, 3 v. Paranagua n. Las Paimas. Ampenan, pass. 3 Gibraltar n. Beiroutih. Alhena, 3 v. Rio de Janeiro te Santos. Alkaid, pass. 2 Minacoy n. Aden. Almdijk, pass. 2 Sb Maria. Amstelveen, pass. 2 Malta. Andijk, 1 v. Havana n. Vera Cruz. Averdijk, 2 te Antwerpen. Axeldijk, 1 v. New Orleans n. Port Arthur. Binang, 2 te Balikpapan. Boissevain, 1 v. Durban n. Mauritius. Breda, (KRL), pass. 1 22 u. Gibraltar. Barendrecht, 2 150 m. NO. Madeira. Bloemfontein, 2 v. Mombassa n. Zanzibar. Bali, 4 v. Suez te Djibouti verw. Boskoop, 2 710 m. ZW. Fayal. Chama, 2 te Port Said. Clavella, pass. 1 ten O. Ras al Hadd. Ceronaa, pass. 1 Scilly's n. Port Said. Caltex Delft, pass. 2 Kp. St. Vincent. Coryda, 2 220 m. O. Auckland. Caltex Pernis, 1 45 m. Z.ZW. Finisterre. Cronenfourgh, pass. 1 Casquets. Callisto, 1 330 m. NO. Cristobal. Caltex The Hague, pass. 2 Kp. Bon. Cleodora, 3 v. Manilla te Miri verw. Delfland, 1 v. Recife n. Bahia. Da.nae, 1 v. Amsterdam te Gothenburgh. Duivendrecht, 2 150 m. N. Kp. Blanco. Dongedijk, 2 te Portland Delft, pass. 2 St. Maria. Dalerdijk, 2 Mona eil. gepass. Etremo, 1 v. Aruba te Havana. Eendracht, 2 t.h.v. De Weser m mist. Ësso Amsterdam, 1 910 m. W.ZW. Flores. Esso Rotterdam, 1 960 m. ZW. Fayal. Edam, 2 v. Savanna n. New York. Elmina, 3 v. Port Ambon te Accra. Erinna, 3 v. Chittagong te Miri verw. Friesland (SSM), 1 v. Casablanca n. NederL Fairsea, 2 Dover gepass. Gari, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Gouwe, 1 v. Domsjo te Amsterdam. Gaasterkerk, 2 Port Said verwacht. Garoet, 2 v. Genua n- Port Said. Groote Kerk, 3 v. O. Afrika te Amsterdam. Groote Beer, 2 v. Las Paimas. Helicon, 1 v. Puerto Plata te Avonmouth. Hercules, pass. 1 Ouessant. n. Tunis. Hersilia, l'in Golf v. Panama n. Cristobal. Helder, 1 v. La Guaira n. Pto Cabello. Haarlem, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Holland, 2 v. Macuse n. Beira. Hermes, 1 300 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Hera, 1 v. Bremen n. Hamburg. Hector, 8 van Messina naar Bari. Halhor, pass. 2 Gibraltar. Hydra, pass. 2 Martinique n. La Guaira. Indrapoera, pass. 1 Guardafui n. Aden. Joh. v. Oldenbamevelt, 1 560 m. O.ZO. Diego Garcia n. Fremantle. Kedoe, pass. 2 Guardafui n. Padang. Klipfontein, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Karossa, 1 v. Banda n. Ambon. Kasimbar, 2 v. Makassar te Ambon. Kota Gede, 2 800 m. O. Guardafui. Kota Inten, nacht 2-3 Malta. Kieldrecht, 3 v. Japan te Rotterdam. Lekhaven, 2 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Liseta, 1 v. Pladju n. Bangkok. Lemsterkerk, pass. 2 Kp. Finisterre n. Le Havre. Loenerkerk, 2 v. Suez n. Aden. Lieuve Vrouwekerk, 2 te Port Soedan. Lutterkerk, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Laurenikerk, 2 v. Colombo n. Madiras. Lissekerk, 3 v. Dubai te Bahrein. Laagkerk, pass. 3 Guardafui n. Adelaide. Leerdam, 1 130 m. ZO. Sable eil. Limburg, pass. 1 Kp. Florida. Malvina, pass. 1 Sabang. Mapia, 2 v. Soerabaja te Pladju. Meliskerk, 2 te Singapore. Muiderkerk, 2 te Marseille. Mariekerk, 1 v. Zanzibar te Tanga verm. 4 v. Tanga n. Mombassa. Murena, 1 310 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Madoera, 2 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Maasdam, 3 v. New York te Rotterdam. Meerkerk, 3 v. Chittagong te Rotterdam. Mentor, 3 v. Levant te Amsterdam. Metula, pass. 2 ten O. Billiton. Mirza, pass. 2 Sabang. Nigerstroom, 1 v. Accra n. Pointe Noire. Nieuw Holland, pass. 1 Kp. Flattery. Noordam, 2 Kp. Race gepass. Orestes, 1 St. Maria gepass. Oranje, 2 v. Colombo n. Suez. Ondiina, 1 430 m. ZW. Flores. Oranjestad, 3 Madeiro verwacht. Overijsel, 2 v. rede Djeddah n. Suez. Orion, 2 v. Amsterdam n. Middell.Zee. Phrontis, pass. 1 Sabang n. Colombo. Prins Fred. Willem, 1 v. Valencia te Gandia. Parkhaven, pass. 1 ten Z. IJsland. Polydorus, 29 v. Halifax n. New York. Prins Willem V, 27 v. Toronto n. Montreal. Polyphemus, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Prins Willem IV, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Prins Alexander, 1 735 m. O. Belle Isle. Prins Willem III, 1 55 m. ZO. Cp. Ray. Prins Fred. Hendrik, 1 780 m. W.ZW. Scilly's. Perna, 30 v. Suva n. Brisbane. Polydorus, 30 v. Java te New York. Poelau Laut, pass. 2 ten NW. Madeira. Radja, 2 v. Bombay te Cochin. Riouw, 2 v. Amsterdam naar Stavanger. Reyndersz, 2 v. Donggala te Makassar. Rafael, 1 230 m. NO. Str. Soerabaja. Rempang, 3 v. Makassar te Balikpapan. Rijndam. 2 660 m. W. Valentia. Samarinda, 1 te Honolulu. Soestdijk, pass. 1 Malta n. Halifax. Stad Alkmaar, 1 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Dordrecht, verm. 2 v. Sagunto n. Vlaar- dingen. Said ja, 1 op Musirivier. Saroena, 1 te Mulberry Pierhead. Stad Vlaardingen, 1 950 m. W.t.Z. Scilly's. Straat Makassar,. 1 900 m. O. Rio Grande. Sunetta, 1 1060 m. ZW. Fayal. Saparoea, 2 150 m. N.NO. Canarische eil. Stad Maassluis, pass. 2 eil. Oland. Straat Malakka, pass 2 Sabang n. Mombassa. Salawati, 2 v. Tj. Priok n. Cheribon. Sehie. pass. 3 Lissabon n. Tanger. Salland, 2 v. St. Vincent n. Montevideo. Sibajak, nacht 2-3 Aden verwacht. Tibia, 1 Banka gepass. Tamo, 1 t.h.v. Pto Alegre n. Trinidad. Thalatta, 2 Suez verwacht. Tarakan, 2 v. Port Said n. Marseille. Ta wall, 2 v. Java te Amsterdam. Tjibantjet, 3 Lorenzo Marques verw. Tomind. 2 400 m. ZW. Marshall eil. Tomori, 2 Penang verwacht. Tiberius, pass. 1 Kp. San Antondo. Tjiluwah, 1 v. Makassar n. Balikpapan. Tjimenteng, 1 540 m. Z.t.O. Diego Garcia. Van Riebeeck. 1 v. Semarang n. Tj. Priok. Van Riemsdijk, 1 v. Singapore te Tj. Priok. Waterland, 1 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Westerdam, 1 320 m. W. Scilly's. Waingapoe, pass. 1 ZW. punt Borneo. Winterswijk, 1 390 m. W.ZW. Lands End. Wonosari, 2 v. Bahrein n. Muscat. Willem Barends. 2 290 m. ZO. Fernando Noronha Willem Ruys, pass. 2 Kp. Tenez n. Port Said. Winsum, 3 v. Bona te Rotterdam. Zuiderkruis, 2 v. Kaapstad te Amsterdam. Zontnewijk, 1 840 m. W.t.N. St. Helena.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3