In een half jaar 635 verkeersongelukken Tocht door besneeuwde Kennemer duinen met arresleden Kort en bondig Maandag topdag voor Haarlems G.E.B. Visserijplannen in Brazilië Ook Hilversum wil H.O.V. steunen Tsjechisch programma bij de H.O.V. Zandvoort Aardappelmoeheid is zeer ernstig Heemstede Lisse Haarlemmermeer Bloemendaal Hillegom HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Plotselinge dooi verhindert aardig plan 'n TIP VAN BOOTZ Nederlandse kotter in Januari naar Santos Sint Nicolaasmiddag voor kinderen van N.Z.H.- personeel Nog een jubilaris bij de Post te Haarlem gehuldigd Jan Dam en speelde Dvorak Stadsbibliotheek en leeszaal in November In derde kwartaal kwamen in Haarlem 112 huizen klaar Toegenomen werkloosheid in Haarlem Inbraak in woning aan de Oosterhoutlaan Sint Nicolaas en de bankbiljettencirculatie Lezing namens de Plantenziektenkundige dienst Uitbreiding Wilhelminaschool Goede daad met Kerstmis Koninklijke onderscheiding voor broeder Jac. Lagas Voor de Stille Armen Bloembollencultuur Gereformeerde ULO in gebruik genomen A.R. kiesvereniging Jaarvergadering „IJsclub Lisse" Gedeputeerden accoord met verdwijning veemarkten WOENSDAG 3 DECEMBER 19 52 De weg langs het Rietvlak in de Kennem erduinen, zoals die er gisteren nog uitzag. Met het weekeinde, de daaraan vooraf gaande en nadien volgende dagen hebben vele wandelaars alleen Zondag waren het er reeds ongeveer vijfhonderd ge noten van het fraaie sneeuwlandschap, dat men overal in het Nationale Park „de Kennemerduinen" kon aantreffen en dat dikwijls een aanblik bood, alsof men te midden van een groep Zwitserse bergen verbleef. Vooral in de omgeving van den nenbossen bleef het aanzicht dagenlang ongeschonden, doordat een Vrij dik sneeuwpak op de bomen en takken bleef liggen. Zelfs werden er enige ski'ers gezien; hiertegen heeft de directeur ir. E. C. M. Roderkerk geen bezwaar, maar wel tegen het sleeën, omdat dit ongelukken zou kun nen opleveren door ae vele oneffenheden in de duinen, die onder het sneeuw zijn verborgen. Wel zou hij bij een volgende sneeuwval eens een tocht door de duinen willen houden met arresleden. Deze voer tuigen worden echter steeds zeldzamer. De bezitters ervan kunnen zich voor zo'n tochtje reeds nu bij ir. Roderkerk (Mili tairen weg 4, Overveen), melden. Inmiddels is het bezoek aan de Kenne merduinen de honderdduizend al gepas seerd en dit is bijna anderhalf maal zoveel bezoekers als in het vorige jaar. Het nadeel van deze vroege sneeuwval is, dat de konijnen nu gebrek lijden en daardoor aan de bomen gaan knagen; de jacht op de konijnen werd in het bizonder in de beboste .streken gemaakt; sinds half Augustus bliezen ongeveer drieëneenhalf- duizend konijnen de kraaienmars. Een werk, dat op het ogenblik vooral uit ADVERTENTIE Sim Nicolaasfeest Gaat weer komen Feest van surprises en Zalige dromen Dus zooht Papa voor Mama en Mama voor Papa En beide zijn met Tip v.an Bootz thuis gekomen. •Ine. Hr. J. B. Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude genever Naar wij vernemen heeft het verbruik van gas en electriciteit in Haarlem op Maan dag de koudste dag van de voorbije vorstperiode een recordhoogte bereikt. Voor het gas bedroeg de stijging onge veer 20 ten opzichte van de overeen komstige Maandag in 1951, voor electrici teit lag het verbruik ongeveer 15 hoger. Deze cijfers beantwoorden tevens de vraag of de nieuwe modellen petroleum kachels en -haarden -die de laatste tijd in de handel zijn verschenen een merkbare concurrentie voor het Gemeentelijk Ener giebedrijf vormen, ontkennend. De directie deelde ons mede dat men daar inderdaad niets van merkt. Waar schijnlijk is dat een gevolg van het feit dat er wel enige bezwaren zijn aan te voeren tegen de aard van de warmte, die door het stoken van petroleum wordt te weeg gebracht ook al is petroleum aan zienlijk goedkoper dan gas en electriciteit. Naar wij vernemen zal Vrijdag de 25 meter lange viskotter „Sterna" in IJmuiden arriveren. Het scheepje, dat eigendom is van een rederij in Wassenaar, gaat een paar reizen uit IJmuiden op de, Noordzee maken, om daarna omstreeks 15 Januari naar Santos in Brazilië te vertrekken. De bemanning bestaat uit vijf IJmuide- naren en een Hagenaar, die „Sterna" naar Santos brengen en daar zullen trachten de visserij van Brazilië op nieuwe leest te schoeien. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft gro'e belangstelling voor dit experiment. De walorganisatie van de kotter zal eveneens in Nederlandse handen blijven; in IJmui den zal de kotter tot het moment van ver trek geadministreerd worden door de re derij Medan-Batavia. Het College van Burgemeester en Wet houders van Hilversum heeft aan de ge meenteraad voorgesteld een subsdie van 1914 gulden te verlenen aan het te stich ten provinciaal orkest, thans H.O.V. Het College schrijft de raad dat ook hij het nodig acht dat het orkest behouden blijft, al heeft Hilvei'sum daar zelf niet zoveel belang bij omdat deze plaats door het Residentie-orkest en het Utrechts Ste delijk Orkest wordt „bediend". sociaal oogpunt belangrijk is, is het tewerk stellen in de Kennemerduinen van dertig werklozen uit Haarlem. Zij zijn bezig met allerlei werkzaamheden, waarmede zij zeker nog enige maanden voort kunnen. Ook dit jaar zal het comité „Kinder vreugd" aan driehonderd kinderen van het N.Z.H.-personeel een Sint Nicolaasmiddag aanbieden. Het comité werd hiertoe in staat gesteld door de directeur van de maatschap pij, de heer J. J. Jurrissen, en het personeel van het complex Haarlem. Op 6 December zullen nu de kinderen in het Krelagehuis bij elkaar komen waar zij in afwachting van Sint Nicolaas zullen kun nen genieten van toneel, film en muziek Na afloop krijgen de kinderen enige cadeau tjes mee naar huis. Vandaag werd de heer W. van der Landen op het expeditiekantoor van de Haarlemse posterijen aan de Baljuwslaan in het zonne tje en de bloempjes gezet omdat hij veertig jaar in dienst van het staatsbedrijf der P.T.T. was. Directeur J. W. van Schaik schetste de jubilaris als een voorbeeld van plichtsbe trachting, waarna de heer P. Koomen na mens het jubileumfonds het gebruikelijke geschenk onder couvert overhandigde en de heer W. Flooren in een aardige toespraak nog eens de prettige samenwerking die er met de heer Van der Landen steeds is memoreerde. Een zoon van de jubilaris dankte namens zijn vader voor de genoten belangstelling. Marinus Adam dirigeerde gisteravond bij de H.O.V. een Tsjechisch programma: Smetana en Dvorak. Het symphonisch ge dicht „De Moldau" van de eerste gaf als 't ware de toon aan voor de rest: het Vioolconcert en de Vijfde symphonie van Dvorak. Immers het karakteristieke na tuurgeluid in het werk van Smetana hoort men in de composities van zijn jongere landgenoot terug. De in Amerika ontstane symphonie „Uit de Nieuwe Wereld" maakt daarop geen uitzondering, want al worden er rhythmische, melodische en zelfs har monische elementen van negerliederen in aangewend, men hoort er niet minder het Boheemse natuurgeluid in, als een zang vol heimwee naar de vaderlandse wouden. Wat Smetana muzikaal bedoelt als de stroomversnellingen van de Moldau, heeft duidelijk zijn weerklank in het slotdeel van Dvorak's symphonie; alleen het heeft daar geen naam en wellicht ook geen con crete bedoeling. En de karakteristiek van de folkloristische dansen op de boeren bruiloft in Smetana's symphonisch gedicht vinden hun parallel in de „dumka" van het vioolconcert van zijn jongere kunst broeder. En het wonderlijke geluid van natuurtonen loopt als een zilveren draad door al die werken. Wat zijn die Tsjechen uit de romantische tijd toch innig verbon den geweest met hun land en met hun volk! Jan Damen, de concertmeester van het Concertgebouw Orkest, was solist in het vioolconcert van Dvorak. Wat dit veel te weinig gespeelde werk vergt aan energie en temperament van de hoofdvertolker, kreeg het van Jan Damen in ruime mate toebedeeld. Het rhapsodische „muzikanten stuk" dat het aanvangsdeel is, profiteerde vooral van deze sterke geladenheid. Toch bleef de forse toon van de solo-viool bin nen de perken van de edele klankproduc tie. die in het langzame deel bijzonder rijk aan schoonheid en expressie was en in de zo karakteristieke finale wedijverde met de rhythmische spanningen. Ook technisch mocht het een meesterlijke interpretatie heten. Damen vond naast hem in Marinus Adam een gelijkgestemd compagnon, om de nog al rijk doorwerkte orkestpartij in evenwicht te houden met zijn solospel; zodat het een goed- sluitend en bezield ge heel werd, waar het publiek hartelijk op reageerde. De populaire symphonie van Dvorak bleek eens te meer een kolfje naar Adam's hand. Hij wist ze te geven met een entrain en een gloed, die muzikale vonken deed overslaan op het publiek, dat deze prestatie op een ovationeel applaus ont haalde. JOS. DE KLERK. In November werden de volgende aantal len boeken uitgeleend door: Prinsenhof- bibliotheek 12.189; „Huis te Zaanen" 4817; Uitleenpost Spaarndam 362; Muziekbiblio theek 911; Jeugdbibliotheek Schouwtieslaan 3880; Jeugdbibliotheek „Huis te Zaanen" 2201. Tezamen werden uitgeleend: 24.360 boeken (v. j. 23.161). Het aantal bezoekers aan de leeszalen be droeg: Prinsenhofbibliotheek 5383; „Huis te Zaanen" 581; Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 623. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 6587 bezoekers en bezoeksters (v. j. 6531). ADVERTENTIE Uit het vijfde kwartaalrapport van het Nederlands Economisch Instituut blijkt dat in het eerste halfjaar van 1952 te Haar lem 635 verkeersongelukken zijn gebeurd. Hiervan waren er acht met dodelijke af loop, 118 hadden erns'ig le'sel tot gevolg, 67 licht letsel, terwijl in 442 gevallen uit sluitend materiële schade veroorzaakt werd. De slachtoffers behoorden tot de volgende leeftijdsgroepen: 05 jaar 6—11 12—18 1 Aan'al slachfoff. 11 21 20 Per 10.000 inw. i. d. leeft .groep 5,26 13.21 12,27 19—39 64 40—59 61 60—69 20 70 jaar en ouder 15 13,20 15,00 14,81 16,13 Het zou onjuist zijn uit deze cijfers in teressant conclusies te trekken ten aan zien van het verband tussen de leeftijd en de kans op een verkeersongeluk. Een pe riode van een half jaar is namelijk zo kort en de aanballen be'rokkenen, zijn zo ge ring, dat het toeval een belangrijke rol kan spetn. Dat het cijfer voor de groep van 05 jaar zo laag is, is begrijpelijk, aangezien zeer jonge kinderen practisch geen risico's lopen. In het derde kwartaal kwamen in Haar lem 112 woningen gereed, waardoor het totale aantal sedert 1 Januari voltooide woningen steeg tot 389. In dezelfde pe riode van 1950 en 1951 waren deze aan tallen 324 resp. 354. De verdeling van de woningen over de opdrachtgevers is weergegeven in de vol gende tabel. In uitvoering op 1 Juli Vollooid Begonnen In uilvoering op 1 October gemeente Woningbouw- Particulieren Totaal verenigingen 67 592 99 758 67 10 35 112 26 22 48 608 86 694 De woningvoorraad nam toe met 95 wo ningen tot 39.916 woningen. Het gemid delde aan+al bewoners per woning bedroeg op 1 October 4,14. Het aantal inwoners per 100 woningen blijkt sedert 1950 langzaam te dalen. Het vooroorlogse niveau is echter nog lang niet bereikt, zoals uit onderstaand over zicht, dat de s'and op 1 Januari van een aantal jaren aangeeft. 1939 368 1940 369 1941 376 1948 419 1949 420 1950 423 1951 420 1952 417 1 Oct. 414 Om de bezetting van 1939 te bereiken zou de woningvoorraad 4.961 woningen meer moe'en tellen dan thans het geval is. Deze cijfers zijn ontleend aan het vijfde sociografisch kwartaalrapport van het Ne derlands Economisch Instituut. Op 31 October waren te Haarlem 1.893 mannen en 151 vrouwen werkloos tegen 1.674 mannen en 94 vrouwen op 31 Octo ber 1951. Van deze mannen waren er dit jaar 152 en verleden jaar 162 werkzaam bij de D.U.W. De grootste aantallen werk lozen (excl. -D.U.W.-arbeiders) kwamen voor in de volgende bedrijfsklassen: 31 Oct.'51 31 Oct.'52 De toeneming van de werkloosheid in de maanden Augustus, September en Oc tober 53) was aanzienlijk minder dan in de overeenkomstige maanden van 1951 (+613). Daarbij komt, dat destijds de vooruitzichten in de bouwnijverheid zeer somber waren, terwijl ze thans gunstig ge noemd kunnen worden. Bouwnijverheid 318 333 Metaalnijverheid 170 199 Handel 89 119 Hotel-, café en rest.bedr. 65 91 Niet-varend transp.pers. 62 92 Kantoorbedienden 186 176 Ongesch. arbeiders 378 550 Dinsdagavond is ingebroken in een woning aan de Oosterhoutlaan te Haarlem. Men heeft zich aan de achterzijde toegang verschaft door een ruit van een serredeur te vernielen. Vermist wordt een Perzisch tapijt ter waarde van f 500 Blijkens de weekstaat van de Nederland se Bank heeft Sinterklaas een krachtige invloed uitgeoefend op de bankbiljetten- circulatie. Meer dan in enige andere maand van het jaar is voor het feest van 5 De cember geld in omloop gekomen, waarmede het publiek zijn aankopen heeft verricht. Hiermede is de biljettencirculatie gekomen op de hoogste stand van het jaar. Zij heeft de drie milliard gulden overschreden. Ze bedraagt nu 3044.6 millioen gld. Eén keer uitgezonderd, is de circulatie dit jaar niet boven de drie milliard uitgekomen. Hoewel de netto deviezen reserve iets is verminderd, is het totaal aan goud en de viezen toch weer groter dan de vorige week en wel 3622.6 millioen gulden, het geen een nieuw record betekent. De uiteenzetting, die de adjunct-directeur van de Plantenziektenkundige dienst, de heer ,T. Stiksma uit Wageningen, verduidelijkt door interessante lichtbeelden en film over aard appelmoeheid Dinsdagavond voor de Zand- voortse Volkstuinders- en aardappeltelers- vereniging in hotel Keur gaf, zal zeker in grote mate hebben medegewerkt, om een ieder te doen inzien, hoe ernstig aardappei- moeheid in wezen is. De heer Stiksma zeide, dat sinds de ziekte in 1913 in Rostock werd geconstateerd, zij zich in de loop der jaren over een groot deel van Europa uitbreidde. Hoe dat ge schiedde weet niemand. De verwekker van de aardappe'moeheid is het aardappel-aaltje, een nietig wormpje, onzichtbaar met het blote oog. Het vreet zich in de wortel van de aardappelplant, richt daar ernstige schade aan en het gevolg is schrale, kwijnende plantjes met minimale vrucht. Het enige dat men thans kan doen is de z.g. wisselbouw toepassen, éénmaal in de drie jaar aardappelen poten. Deze weten schap kwam reeds te laat in verschillende streken, óók in ons land. In Zandvoort was de besmetting al te ver. Daarom moest men een tweetal wettelijke bepalingen in het leven roepen, n.l. ten eer ste: eens in de drie jaar telen op niet besmet verklaarde gronden en ten tweede een teelt verbod op besmette terreinen voor een on beperkt aantal jaren. Dez.e strenge maat regelen waren nodig, omdat een blijvende teelt van ons volksvoedsel gewaarborgd moest worden. Dit verbod werd door velen gevoeld als een zéér zware straf. In werke lijkheid is dit toch niet zo. Het nemen van deze laatste maatregel moest geschieden in het belang van ons volk. Voorlopig werd dit teeltverbod opgelegd voor de tijd van vijf jaar. Zandvoort is de eerste gemeente in ons land. waar deze tijd volgend jaar verstreken is. Daarom zal het rijk volgend jaar besmet verklaarde terrei nen gaan bemonsteren en van de resultaten daarvan, waarnaar men ook in Wageningen belangstellend uitziet, zal het afhangen of opnieuw geteeld zal mogen worden. Optimistisch is men evenwe' niet, omdat óók in Zandvoort vele overtreders van het verbod waren, die clandestien teelden, waar door men het wellicht aan deze clandestiene telers zal hebben te wijten, dat, ondanks vijf jaar braak liggen van vele terreinen, de aardappelmoeheid in Zandvoort niet is ver dwenen. Dat héél Zandvoort moest worden besmet verklaard, kwam doordat de versprei ding in de kustplaatsen het grootst is. Dit heeft een grondonderzoek uitgewezen. Het moet niet uitges'oten worden geacht, dat ver stuivingen de ziekte verspreiden. Een groot aantal lantaarnplaatjes werden door de spreker toegelicht, waarna de film over „aardappelmoeheid", door Polygoon- Profilti voor de Rijksplantenziektenkundige dienst vervaardigd, met micro-opnamen van Multifilm, een goed beeld gaven van oorzaak en verspreiding van aardappelmoeheid. Aan de Wilhelminaschool is een nieuwe vleugel gebouwd, die Zaterdagmiddag 13 December officieel in gebruik zal worden genomen. In het gymnastieklokaal der school wordt een bijeenkomst gehouden. Evenals vorige jaren houdt de Nederlandse Padvindersgroep „Heemsteedse Trekkers" een mandenaetie bij de Heemsteedse winkeliers Er wordt een mand geplaatst in de winkel en de klanten kunnen daarin een pakje depo neren ten hate van de behoeftige gezinnen T^gen Kerstmis worden de manden met in houd opgehaald en onder de daarvoor in aanmerking komende gezinnen wordt de in houd verdeeld. Dinsdag herdacht de heer Jac. Lagas het feit dat hij veertig jaar in dienst is bij de inrichting „Meer en Bosch". Het feest werd geopend met een samen komst in de kapel „Irene". Ds. J. A. de Klerk opende de bijeenkomst met Schriftlezing. Daarna werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Chr. Vereniging tot ver pleging van lijders(essen) aan vallende ziekte mr. C. C. van Helsdingen, die de jubilaris prees om zijn onvermoeide ijver, waar het gold, de belangen van „Meer en Bosch" en de patiënten te behartigen. Hij paste zich altijd volledig aan wanneer nieuwe methoden van verpleging werden ingevoerd. Als bewijs van waardering en dank overhandigde hij de jubilaris een geschenk onder enveloppe. Burgemeester mr. A. G. A. ridder Van Rappard sprak de jubilaris op hartelijke wijze toe. Hij hoopte, dat de heer Lagas na dit feest nog vele jaren zijn beste krachten aan het mooie werk zal geven. De verdiensten van de heer Lagas zijn ook buiten Heem stede niet onopgemerkt gebleven, zo meende de burgemeester en hij achtte het een voor recht te kunnen mededelen, dat de Koningin de jubilaris de zilveren ere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau had toegekend. Verder voerden het woord de geneesheer directeur dr. Ch. Ledeboer en broeder De Vries; laatstgenoemde bood namens het per soneel enige boekwerken over muziek aan. Na afloop van de huldiging bestond er ge legenheid broeder Lagas te feliciteren. De receptie die de jubilaris des middags thuis hield was zeer druk bezocht. Des middags en des avonds werden op „Meer en Bosch" filmvoorstellingen gegeven. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de vorige verantwoording de volgende bijdragen ontvangen: A. M. A. B. 2.50; ir. C. B. 25.—; jhr. J. P. W. v. D. 25.—; N. N. 2.50; Mej. d. V. 1-—; mevr. A. A.—H. f 3.—; N. N. f 10.—; mevr. I. D.—D. 2.50; H. F. H. E. 10.—; mevr. G- E.—T. 5.mevr. C. C. H-—B. 2.50; St. L. K. Actie 100.—; J. H. M. 10.—; G. H. R. 10.—; J. M. S. 10.—; J. v. Z. 2.50; mevr. L. B. Z.B. f 2.50; W. A. v. G. 3—; K. J. 5.—; K. W. v. d. T. f 20.— mevr. H. W. V.—t. W. 2.50; ir. E. A. B. 3.— mevr. wed. A. W. H. A.—v. S. C. 5.—; Coppi 10-—; N. N. 10.—; R. S. 5.—; T. S. f 2.50; dames C. en H. K. f 5.—; W. v. B. 10.—; mevr. H. L. B. S- 2.50; H. L. J. B. 2.50; N. S. G. f 5.—; dr. F. A. d. G. f 10.— mevr. M. S. H.—S. 10.—; P. M. f 10.— mr. M. R. f 10.—; A. E. V. 5 Q. J. H. M. 10.—; mevr. G. A. v. d. W.— v. d. M. 5.—; J. V. 1.—; mr. A. G. A. r. v. R. 10.—; N. N. 2.50; A. d. W. 2-50; mevr. F. v. L.P. 10.H. M. v. U. f 5. .T. S. 5.—; W. M. v. H. f 10.—; v. L. f 25.—; H. A. v. O. 10.— en H. P. v. R. 5.—. Totaal 461.zodat nu is ontvangen 653.—. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde. zal gaarne uw giften in ontvangst ne men, zowel te zi.inen huize, Antonis Duyek- laan 12. als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. Maandagavond kwam de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur in ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer Jac. de Vroomen die in zijn ooeningswoord bekend maakte, dat de heer C. J. Segers wegens ziekte heeft bedankt als voorzitter. De heer De Vroomen sprak woorden van dank voor het vele werk van de heer Segers. Besloten werd een mand met bloemen te zenden. Van de heer Jac. Hageman Was een brief ingekomen dat hij wegens drukke werk zaamheden moest bedanken als secretaris. In de vacature van voorzitter werd met over grote meerderheid van stemmen gekozen de heer W. Roos en tot afgevaardigden naar de algemene vergadering de heren D. C. Nieu- wenhuis en Jac. Hageman. Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur zuP^n de stemmen op de heren L. Hoek van Sehra- venzande en C. Kieft uit Limmen worden uitgebracht. In de rondvraag stelde de heer Mens voor bij de algemene vergadering voor te stellen de tentoonstellingen van Flora en Keuken hof des Zondags te doen sluiten. Na stem ming werd dit verworpen met 38 stemmen tegen 4 blanco en 34 voor, Maandagmiddag werd de nieuwe Ulo school van de Gereformeerde Schoolvereni ging aan de Hyacinthenstraat officieel in gebruik genomen met een bijeenkomst van genodigden en belangstellenden, in het ge bouw der Gereformeerde gemeente. Voorzitter ds. De Gier opende de bijeen komst met het lezen uit Genesis 28. Vervol gens zette de predikant uiteen welke moei lijkheden overwonnen moesten worden om de Ulo-klassen onderdak te verlenen. Hij gewaagde van een spontaan medeleven en een even grote liefde en wel uit het gehele land. Toen bekend gemaakt werd dat de vereniging voor 100.000 moest zorgen, was dit bedrag in twee weken bijeen. Spreker dankte allen die medegewerkt hebben om het prachtige schoolgebouw tot stand te brengen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. Mijnders, dankte burgemeester mr. De Graaf en wethouder Tibboel, voor hun bemoeienissen bij de bouw der school. De heer Mijnders richtte zich met woorden van dank *ot de heer Taselaar, inspecteur van het Lager onderwijs en architect Van Dam. Een bijzonder woord van dank ontving het kerkbestuur der Gereformeerde gemeente voor de bereidwilligheid een lokaal der kerk geruime tijd af te staan voor het zesde en zevende leerjaar der school.. Burgemeester mr. De Graaf sprak namens het gemeentebestuur, de heer Bunt namens de Herv. school, verder spraken nog het hoofd der school de heer De Jonge en hoofden der scholen uit Sassenheim en Hillegom. Het gebouw bevat drie ruime leslokalen f-n een bestuurskamer. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de plaatselijke kiesvereniging der Anti Revolutionnaire Partij gaf de heer G. Rietkerk een inleiding over het rapport in zake het vrouwenkiesrecht. De heer F. van Pijpen lichtte enkele passages toe uit het rapport, waarin betoogd wordt, dat volgens de Bijbel man en vrouw gelijkwaardige schepselen zijn. De commissie durfde de vrouwen dan ook niet uit de openbare func ties uit de sluiten. De vergadering kon zich na uitvoerig van gedachten te hebben ge wisseld met het rapport verenigen. Zij sprak zjch uit voor een actief Vrouwenkiesrecht. Onder voorzitterschap van de heer N. Mielo hield de ijsclub „Lisse" gisteravond in de zaal „Taveerne" haar jaarvergadering. De heer Mielo heette alle aanwezigen, waar onder zich afgevaardigden van het hoofd bestuur en van de ijsclub „De Koog en Lis- serdijk" bevonden, hartelijk welkom. Hierna wenste hij de schaatsenrijder Egbert van 't Oever van harte succes toe bij de wedstrij den. die dit lid in het buitenland zal gaan rijden. Uit het jaarverslag van de secretaris-pen ningmeester de heer A. Wesselo bleek, dat het ledental van de vereniging op het ogen blik 494 bedraagt. De aftredende bestuursle den werden allen bij acclamatie herkozen. Voorts werd medegedeeld, dat de militai ren in het vervolg gratis toegang tot de baan zullen hebben en dat men zal trachten over te gaan tot het stichten van een trainings fonds. BINNENLAND De minister van Justitie heeft dezer dagen in de Memorie van Antwoord op de begroting van zijn departement gezegd, dat hij met belangstelling de voorstellen tege moet zag van de interdepartementale com missie, die het probleem der dierenbescher ming behandelt. Zoals bekend, bestudeert deze cbmmissie onder meer het ontwerp- Hugcnholtz voor een nieuwe dierenwet. De A.N.A.B. heeft bij de justitie te Gro ningen een aanklacht wegens belediging ingediend tegen de heer F. de Boer, directeur van „De Ommelanden". De heer De Boer zou circulaires verspreid hebben onder zijn boe ren, waarin de eer en goede naam van de voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur der A.N A.B, „op ergerlijke wijze" zouden zijn aangetast. Emanuel Celier uit New York, die reeds bijna 30 iaar lang zitting heeft in het Ameri kaanse Congres, wordt vandaag voor een vierdaags bezoek in Nederland verwacht. Celler, die door zijn echtgenote wordt ver gezeld, zal naar aanleidinig van immigratie aangelegenheden een bezoek aan zeven Europese landen brengen. Hij is een groot voorstander van uitbreiding van emigratie naar Amerika. Bij Koninklijk Besluit is de minister van Financiën, J. van de Kieft, benoemd tot „governor" van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw Hij volgt als zo danig ex-minister Lieftinck op die gelijk alle ministers van Financiën der bij de Wereld bank-organisatie aangesloten landen ook de functie van „governor" had. De Waal is voor Tiel de laatste dagen sterk gestegen. In een etmael kwam het wa ter 1 meter 5 centimeter hoger. Gisteren be reikte het water de stand van 7 meter 7 boven N.A.P. De gierpont Prinses Juliana moest uit de vaart worden genomen. De veerdienst Tiel—Wamel wordt thans door twee boten met aangekoppelde ponten onder houden. Ook de nachtdienst wordt normaal uitgevoerd. Van 8 tot 14 December zal een veerpont die het vervoer onderhoudt tussen Kapelle aan de IJsel en Krimpen aan de IJsel voor reparatie uit de dienst worden genomen. In die periode zal worden gevaren met een kleine pont, die alleen geschikt is voor per sonenvervoer en het vervoer van lichte auto's. Het overige verkeer zal een weg moeten nemen over Gouda of Krimpen aan de Lek. De Pullmanclub, een exclusieve reisver- eniging in Den Haag, bestaat 25 jaar. De club telt thans 5000 leden. De viering van het jubileum zal geschieden in het Kurhaus hotel te Scheveningen op 13 December. De Pullmanclub organiseert voor zijn leden niet alleen reiz.en, doch geeft 's winters tevens „droge" skicursusen, bridgedrives, cabaret avonden. filmvoorstellingen en lezingen. In Den Haag is op 64-jarige leeftijd overleden de heer Frans Alewijn Jan Mid delkoop. oud-burgemeester van Buitenzorg. De gemeente Vught heeft aan een nieuwe straat de naam gegeven van de schilder Antoon van Welie. De heer J. E. Lenstra is per 1 December bij Koninklijk Besluit benoemd tot docent voor de pharmacie bij de stichting „klinisch hoger onderwijs" te Rotterdam. Mot ingang van de7elfde datum is aan mei. dr. H. H. de Wolff als docente in genoemd vak eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In opdracht van het college van B. en W. van Zaandam zal de kunstschilder Arie van Mever, die onlangs uit de Zaanstreek naar Heiloo is verhuisd, een portret vervaar digen van Prinses Wilhelmina. Dit portret is bestemd voor de binnenkort te openen Wil helminaschool aldaar. Het Amerikaanse troepentransportschip „General Muir" dat 160 Nederlandse en 11 Belgische militairen naar hun detachementen op Korea zal brengen, is gistermiddag uit de Merwehaven te Rotterdam vertrokken. Bij de beraadslagingen over de begro ting 1953 in de gemeenteraad van Amster dam heeft de wethouder voor de Volkshuis vesting. de heer J. J. van der Velde, mede gedeeld dat op 1 Januari 1952 het woning tekort in Amsterdam bedroeg: 31.265 of 12 percent, volgens de gemeentelijke telling, maar 21.761 of 8.6 percent volgens rijkstel ling. Dat betekent een daling sinds 1 Januari 1950 met 0.1 percent volgens de gemeentelijke telling, of 0,8 percent volgens rijkstelling. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede zal Vrijdag geen spreekuur houden. Vergadering „Speeltuin Marijke" Gisteravond kwam de speeltuinvereniging „Marijke", in ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer Knol.. Tot be stuursleden werden gekozen mevrouw C. J. HelmusSchalk en de heren J. C. de Boeck, C. Spaargaren. A. van Blitterswijk, J. B. van Graven, J. Rusman en P. van Eijk. Met grote meerderheid van stemmen werd de heer C. A. Spaargaren tot voorzitter gekozen. Hier na werden enkele huishoudelijke zaken af gehandeld, waarbij door de heer D. Over- bosch de toezegging werd gedaan, dat hij een cursus zou geven in het boetseren: ook werd besloten een cursus te geven voor spelleiding. BENOEMING Door de burgemeester werd de heer B. L. Hooier benoemd tot coördinator voor de zelfbescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen in Lisse. De Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het besluit van de raad der gemeente Haarlemmermeer van 2 October, waarbij werd besloten over te gaan tot intrekking van de jaarmarkten en marktdagen welke bij raadsbesluit van 28 Augustus 1913 wer den ingesteld, goedgekeurd. Geen der besturen van belanghebbende gemeenten heeft tegen dit besluit bezwa ren ingebracht. COLLECTE VLUCHTELINGENHULP. De collecte voor Vluchtelingenhulp die in Vijfhuizen u omgeving door het Witte Kruis en het Rode Kruis gezamenlijk werd ver- 'orgd. heeft 98.23 opgebracht. Ned. Onderwijzers vereniging In de ledenvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Onderwij zers Vereniging, werd dank gebracht aan de heer J. de Tiaaijer, die drie en een half jaar de afdeling op voortreffelijke wijze als voor zitter heeft geleid. Het nieuwe bestuur werd als volgt samen gesteld: K. Nijenhuis, voorzitter; D. Duinker, secretaris; P. A. Jordans, penningmeester; mej. F. M. Hofland en J. A. Huneman. Schaakclub „De Uil" De uitslagen van de Maandagavond ge speelde achtste ronde in de sehaakcompetitie van „De Uil" waren ai» voigc: Van Seist—Andeweg afgebr.; Liever.- J. v. d. Berg 1—0; Bouwman—Van Dm: en 10; F. v. q. Berg—Bood 10; Verhoe: Brruckman afgebr. De overige partijen werden uitgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7