II4J Eisenhower onderweg naar Hawaii Bondsdag accepteert in tweede lezing West-Duitse verdragen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kerstinzameling voor Stille Armen in Haarlem weer beginnen Stemmende steden Bus bewees luxe auto geen dienst Met stille trom gekomen en vertrokken Grote teleurstelling in Zuid-Korea Het woord is aan... Debat op laag peil Voot de Stille Armen R ustig weer Venezolaansè ambassadeur in Londen neemt ontslag MacArthur weet het Britse kroning misschien op Nederlandse televisie 3 Polen verlaat LJNESCO Weer duizenden arrestaties in Kenya 67e JAARGANG No 128 ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 296e JAARGANG No 288 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er gaat iets bijzonders gebeuren in twee Nederlandse steden: Delft en Bolsward. Op 17 December zullen daar de kiezers en kiezeressen ter stembus trekken, maar dit maal niet voor de verkiezing van enig openbaar bestuurslichaam in stad, provin cie of land, die immers niet aan de orde is. Zij zullen nu hun stem uitbrengen bij een proef-referendum over de volgende vraag: „Meent u, dat de Europese volken bepaalde gemeenschappelijke belangen voortaan gezamenlijk dienen te beharti gen en wenst u daartoe een Verenigd Europa onder een Europese overheid en met een democratische vertegenwoordi ging, te omschrijven in een Europese Grondwet?" U' moet goed begrijpen dat dit een „vol komen-echte" stemming wordt, volgens het bij officiële gelegenheden voorgeschre ven model. Ook ditmaal zenden de ge meentebesturen aan alle kiesgerechtigde burgers de gebruikelijke stemoproep, waarop de vraagstelling zal worden ver meld. De stembureaux zullen wat minder talrijk zijn dan anders, maar langer ge opend: van 8 tot 20 uur. En één uur na de sluiting zal de uitslag al bekend zijn. Dat een grote meerderheid vóór zal stem- mmen schijnt te verwachten. Terecht heeft evenwel Nieuw-Europa, het maandblad van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, opgemerkt dat het van bijzon der belang zal zijn te weten, hoeveel men sen hun aandacht hebben gewijd aan Euro pa en zijn problemen en dit door het uit brengen van hun stem hebben doen blij ken. Het is de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging, die deze onderneming op touw heeft gezet en die haar financiert. Hetzelfde zal ook in andere Europese lan den op initiatief van de daar actie voerende bewegingen geschieden. Als u nu geneigd bent op te merken, dat men in ons land beter Amsterdam en Rotterdam of bv. Amsterdam en den Haag had kunnen uitkiezen dan Delft en Bolsward is het antwoord eenvoudig: men heeft rekening moeten houden met de financiële midde len. Maar waarom juist Delft en Bolsward? Omdat die beide een vrij nauwkeurig beeld geven van de Nederlandse verhoudingen op politiek, godsdienstig en maatschappe lijk gebied. Ook omdat zij bekend zijn in binnen- en buitenland en tenslotte omdat het denkheeld in beide steden grote be langstelling heeft ontmoet. Dat blijkt dan ook wel uit de samenstelling van de plaat selijke comités van voorbereiding en pro paganda, in Bolsward geleid door de bur gemeester en in Delft, dat sinds het ver trek van mr. Van Walsum naar Rotterdam nog op zijn nieuwe burgervader wacht, door de loco-burgemeester. Die comités zijn al naarstig aan de arbeid. Er worden huis aan huis brochures verspreid, waar in op korte en bevattelijke wijze de Euro pese vraagstukken in hoofdpunten worden behandeld. De plaatselijke dagbladen wij den er speciale artikelen aan. Er zijn ver gaderingen belegd, waarin Kamerleden en zelfs ministers als inleiders zullen optre den. Te Delft is er al één gehouden waar in minister Suurhoff, van Sociale Zaken, niet alleen een rede hield maar evenals de Kamerleden Korthals en Fens, die bij die gelegenheid ook het woord voerden, be reidwillig vragen van kiezers beant woordde. Minister Witte, van Wederop bouw en Volkshuisvesting, die een geboren Fries is, zal op 16 December te Bolsward spreken. Kamerleden van alle richtingen behalve de communistische zullen de spreekgestoelten in Delft en Bolsward be klimmen. Wie dit program van voorberei ding ziet moet erkennen, dat alles in het werk wordt gesteld om de kiezers in de twee steden duidelijk te maken, waarover hun gevraagd wordt te stemmen. Het doel van dit proef-referendum is begrijpelijk genoeg. De Europese Bewe ging wil de bevolking voorlichten en win nen voor de Europese gedachte. Dit is een eerste poging in zulke trant. Het zal daar bij zeker niet blijven. Wie menen mocht, dat het resultaat van Delft en Bolsward zich tot die twee gemeenten zal beperken, vergist zich trouwens. Want er is geen twijfel aan dat de actie in het gehele land weerklank zal vinden. Er is geen twijfel aan dat er in alle dagbladen, nieuwsbladen en weekbladen over zal worden geschreven en dat de omroep haar woord mee zal spreken. Nodig is dat alles zeker. Sinds de oorlog zijn zo grote veranderingen in West- Europa's positie in de wereld en in de on derlinge verhoudingen der staten op ieder gebied ingetreden, dat een grondige wijzi ging der oude staatsvormen niet alleen aan de orde is gesteld, maar zelfs al bezig is werkelijkheid te worden. Denkt u maar aan de reeds gevormde Kolen- en Staal gemeenschap met haar boven-nationale Raad. Zo ooit dan is het nu noodzakelijk de veranderingen, die op til zijn, tot het besef van de volken in hun brede lagen te doen doordringen. Zij hebben, sinds de Volkenbond drieëndertig jaar geleden met blijdschap verwelkomd werd, zoveel zien mislukken dat scepticisme is gegroeid en menigeen niet meer de* moeite heeft geno men, de loop der gebeurtenissen aandach tig te volgen. Maar zij die volharden zul len geen poging onbeproefd laten om hun belangstelling te winnen en hun duidelijk te maken, wat op het spel staat. Zij die volharden zijn tenslotte ook altijd de men sen, die slagen. Dat. zij hun medemensen willen voorlichten en overtuigen is zuiver democratisch beleid. Niet alleen een par lement en. een regering moeten tenslotte tot zulke ingrijpende besluiten komen. Zij moeten ze kunnen nemen als volksver tegenwoordiging in de volle betekenis van dat begrip. Hetgeen in Delft en Bolsward geschieden zal is nieuw. Een oproep, tot kiezers in Ne derland gericht met zulk doel, is nieuw. Bat gemeentebesturen erin betrokken wor den en Kamerleden en ministers er als woordvoerders bij optreden bevestigt de nieuwheid in niet geringe mate. Zoveel te he+er. Wij beleven een bewogen tijd, vol d' pjging en vol falen. Bedenk wel dat ook de grote dingen, de grote verbeteringen en Horvormingen, onveranderlijk uit zulke bewogen tijden zijn voortgekomen. Die H'~den niet alleen gevaar. Zij bieden ook r> kansen. R. P. De Verenigde Staten hebben zich verplicht West-Duitsland de modernste en beste wapens te leveren tot een totaal be drag van 40 milliard mark. ür Tegen een robuste Crossley moet de élégance van een Peugeot het afleggen. Dat bleek gisteren wel op de hoek van Dr. Leijdsstraat en Javastraat in Haarlem-Noord, waar een gereviseerde bus op proefrit in botsing kwam met een personenauto. De bestuur der van de laatste, een Haarlemse aannemer, kwam er met schaafwonden af; zijn voertuig niet, zoals uit de foto wel blijkt. LONDEN (Reuter) De ambassadeur van Venezuela te Londen, dr. Carlos Sosa- Rodriguez, heeft ontslag ingediend, omdat hij het niet eens is met de politiek van zijn regering na de verkiezingen van vorige Zondag. De officiële uitslag van de verkiezingen voor een nieuwe grondwetgevende verga dering is niet bekendgemaakt, maar de radio-omroep van de regering' heeft ge meld, dat de militair-burgerlijke regerings raad is afgetreden en dat de militaire „sterke man", luitenant-kolonel Marcos Perez Jimenez, een lid van die raad, is be noemd tot voorlopig president en dat hij een nieuwe regering heeft benoemd. Naar het Venezolaanse blad „Ultimas Noticias" meldt, heeft de oppositie na de verkiezingen, die een week geleden zijn.ge houden, een zetel meer dan de regerings partijen. Het blad zegt van officiële zijde ver nomen te hebben, dat in de nationale ver gadering, waarvoor 59 afgevaardigden ge kozen zijn, 29 zetels zijn toegevallen aan het onafhankelijke kiesfront en de partijen die de regering steunen. Daartegenover zou de democratische republikeinse unie 22 zetels, de Christelijke sociale partij 7 en een 'van de democratische republikeinse unie afgescheiden groep 1 zetel gekregen hebben. GOEAM, (Reuter) De nieuwgekozen Amerikaanse president, generaal Dwight Eisenhower, is Zaterdagochtend vroeg per vliegtuig op het eiland Goeam in de Stille Oceaan aangekomen. Hij bevindt zich op de terugreis van Korea naar de Verenigde Staten. Direct na aankomst van het vliegtuig begaven generaal Eisenhower en zijn gezelschap zich naar de kruiser „Helena", waarmede zij de reis naar Hawaii zullen voortzetten. Men verwacht dat de overtocht naar Hawaii zes dagen zal duren. Men meent dat Eisenhower een groot deel van deze tijd zal besteden voor het uitwerken der gegevens, welke hij gedurende zijn driedaagse reis door Korea heeft verkregen. In legerkringen wordt medegedeeld, dat generaal Eisenhower zijn tocht door Ko rea Dinsdag begon. Hij vertrok even on gemerkt als hij aankwam en heeft niets uitgelaten over eventuele plannen naar aanleiding van zijn bezoek. In een communiqué over Eisenhowers bezoek is meegedeeld, dat hij een bezoek heeft gebracht aan een Amerikaanse lucht machtbasis, de mariniersdivisie en de di visie van het Britse gemenebest. Voor zijn vertrek uit Korea deelde Eisen hower op een persconferentie mede dat hij en zijn medewerkers naar Korea zijn gekomen om eens poolshoogte te nemen. Zij hadden geen wondermiddelen voor een oplossing. Hij zeide met nadruk dat de oplossing van het Koreaanse conflict niet ligt in het uitbreiden van de oorlog door tot een aanval op communistisch China over te gaan. „In een oorlog van dit soort schijnt, het zeer moeilijk een plan op te stellen dat een positieve en definitieve overwinning met zich zal brengen zonder groot gevaar te lopen dat de oorlog wordt uitgebreid. De mogelijkheden zijn zeer beperkt maar er kan naar mijn oordeel veel gedaan worden en er zal veel gedaan worden". Eisenhower voegde er aan toe dat hij op zijn terugreis besprekingen zal voeren met leden van zijn staf „om alles wat wij gezien hebben te bestuderen". Verduistering Van het ogenblik waarop Eisenhower het „commodore hotel" in New York ver liet begon een „nieuwsverduistering" be treffende alle bewegingen van de gene raal. Een groot aantal Amerikaanse, Kore aanse, Japanse, Britse, Franse, Italiaanse en andere verslaggevers wachtten in de sneeuw Eisenhower op het vliegveld Kimpo bij Seoel op. Generaal Eisenhower werd vergezeld door de aanstaande minister van Defensie Charles Wilson, de aanstaande procureur- generaal Brownell, de voorzitter van het comité van de chefs van staven generaal Bradley, de commandant van de vloot- strijdkrachten in de Stille Oceaan admiraal Radford, de generaal van de luchtmacht Ramey, de bijzondere assistent van de aanstaande president Persons, de pers secretaris Hagerty, de adjudant kolonel Carroll en de persoonlijke secretaris lui tenant Davies. Eisenhower gaf geen aanwijzing welk gevolg dit bezoek op zijn beleid zou heb ben. Hij wilde geen vragen van verslag gevers beantwoorden. Hij zeide dat voor een lange tijd hulp van buiten zal komen. „Er kan veel gedaan worden om onze po sitie te verbeteren", aldus Eisenhower. In Seoel heeft hij besprekingen gevoerd met president Rhee en andere Zuid-Kore- aanse autoriteiten en met admiraal Briscoe, bevelhebber van de marinestrijdkrachten in het Verre Oosten en generaal Weyland, bevelhebber van de luchtmacht in het Verre Oosten. Op een van de plaatsen die Eisenhower bezocht, was hij minder dan zestien km. van de frontlijn. Duizenden Koreanen hebben tevergeefs in de kou gewacht om Eisenhower te zien. De Zuid-Koreaanse president had het ka binet bijeengeroepen, maar hij liet het weer uiteen gaan toen Eisenhower niet verscheen. De Zuid-Koreanen voelden zich Vrijdag door het korte en geheimzin nige bezoek van generaal Eisenhower on heus bejegend. De Zuid-Koreaanse pro paganda had hun doen geloven, dat deze i-eis over de toekomst van Zuid-Korea zou beslissen. Zij hebben zich veel moeite ge troost om hem te verwelkomen. En vele soldaten hadden bevroren ledematen door het urenlange wachten. In Seoel was men bitter teleurgesteld. Donderdag woonden bijna een half mil- lioen personen een demonstratie in Seoel ppCCOOOOCOCOOCJCOOOOOOOCOOCODOOClOOCOOOCOOOCOOOCiCOOOOOOOCO NEW YORK (Reuter). Generaal MacArthur heeft Vrijdag in een rede voor de nationale vereniging van Ame- i riJcaahse fabrikanten te New York ver klaard, dat er een „duidelijke en defini tieve oplossing" voor het Koreaanse conflict bestaat, die de verliezen niet al te zeer zou doen toenemen en ook niet het gevaar voor een wereldoorlog zou vermeerderen. De voormalige opperbevelhebber in het Verre Oosten weigerde zijn plan in het openbaar te ontvouwen, doch hij was wel bereid zijn visie aan de nieuwe president, generaal Eisenhower, bekend te maken. Spreker was van oordeel, dat de huidige gang van zaken naar een wereldoorlog leidt. Sinds hij 20 maanden geleden zijn post in Tokio verliet, waren de omstan digheden in materieel opzicht zodanig gewijzigd, dat de oplossing, die toen kans op succes bood, thans niet geheel meer te verwezenlijken is. bij. Urenlang stonden zij pover gekleed te wachten in een temperatuur even boven het vriespunt. Zij zagen Eisenhower niet en hoorden geen verklaring waarom hij er niet was. Op deze bijeenkomst hield Syngman Rhee een rede, waarin hij aan drong op de hereniging van Korea onder een democratische regering, de uitbreiding van het Koreaanse leger en meer steun voor Zuid-Korea. Eisenhower heeft Syngman Rhee drie maal ontmoet. Volgens een Koreaanse bron wordt de tekst van de bij die gele genheden overhandigde nota's misschien nog gepubliceerd. De Zuid-Koreaanse regering heeft een aantal aanbevelingen opgesteld maar het is zeer de vraag of deze werden overhan digd. Het grootste deel van de tijd be steedde Eisenhower aan het onderzoek of de regering van Syngman Rhee de steun heeft van het volk. Later maakten Eisenhower en Syngman Rhee een tocht van drieëneenhalf uur. Zij brachten een bezoek aan de Zuid-Ko reaanse „kapitool-divisie". De Ameri kaanse adviseur van Rhee wilde geen com mentaar leveren op hetgeen tijdens deze reis besproken is. Toen Eisenhower aan het front was, was het er tamelijk rustig. Generaal Mark Clark vroeg Eisenhower: „Is dit wat u wenst?" Eisenhower antwoordde: „Ja, het is een prachtige tocht. Het geeft mij de kans mensen te ontmoeten en met hen te praten". Soldaten waren verbaasd toen de mili taire adviseur van Eisenhower, Wilson, toekomstig minister van Defensie, vroeg: „Wat zijn dat voor rode ballen?" het was lichtspoorrnunitie Misleiding Om Eisenhower ongemei-kt te laten ver trekken, werd zelfs de politie-agent, die dienst deed voor het huis van Eisenhower, misleid. Een lid van de geheime dienst leidde de aandacht van de agent af en in die tijd sloop Eisenhower het huis uit. Eisewftower en zijn gevolg vlogen in twee „Constellations" via Honoloeloe, Miaway en Iwodjima. LONDEN. (Reuter). Televisiedeskun- digen uit Frankrijk, Nederland en Dene marken hebben te Londen met vertegen- woordigers van de BBC gesproken over de mogelijkheid om de kroning van Ko ningin Elizabeth gelijktijdig over televisie stations op het Europese vasteland uit te zenden. De BBC deelde Vrijdag mee, dat de ba sis van deze besprekingen was, dat de BBC voor de overbrenging van het beeld naar Dover zal zorg dragen en de „Radio Diffusion et Télévision Fran raises" ver antwoordelijk is voor de verdere verbin ding met Parijs. De vertegenwoordigers van Nederland en Denemarken woonden de besprekingen gedeeltelijk bij. Indien de proeven gunstig verlopen, „zal het wellicht mogelijk zijn, dat een of meer van de Nederlandse, West- Bernard Shaw: Op een dag kwam ik in de wo ning van een vriend en daar zag ik eindelijk een caricatuur van mijzelf, die goed leek. Het was een wreed ding, maar het voldeed in elk geval aan de eisen van de caricatuur. Toen ik bewoog merk te ik dat het een spiegel was. Duitse en Deense televisiestations op 2 Juni 1953 gebruik maken van de verbin ding tussen Londen en Parijs", aldus de mededeling van c'.e BBC. Inmiddels heeft de televisiedienst van de Noord-Westduitse radio met de Ne derlandse televisiestichting een overeen komst gesloten om zo mogelijk de uit zending via de Franse en Nederlandse zen ders te relayeren. Ook de Belgische televi sie wil de uitzending van Parijs doorgeven. Nu het Kerstfeest in zicht komt, doen wij weder een beroep op uw naastenliefde. Het komt ons overbodig voor deze inzameling voor de Stille Armen warm bij u aan te bevelen, omdat zij reeds ingeburgerd is. Ook dit jaar is de nood weer ontstellend groot. Tallozen zien reeds uit naar de gave die zij met Kerstmis zullen ontvangen. Bedenk, dat het Kerstfeest een feest van het Licht is. Gedurende de komende feest dagen licht te doen schijnen in tal van gezinnen, die in deze moeilijke tijden in nood en zorg verkeren, is, zoals bekend, het doel van onze actie. Hieraan wilt u toch zeker gaarne medewerken? Wij vertrouwen dan ook, dat uw bijdragen rijkelijk zullen binnenkomen, opdat wij in staat zullen zijn allen, die hiervoor in aanmerking komen met een feestgave te verblijden. Is geld voor u een probleem, voor de Stille Arme nog meer. Stort zo spoedig mogelijk uw bijdrage bij de Bureaux van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant, Grote Houtstraat 93, Soendaplein 37 (of bij de Twentse Bank N.V., giro nr. 4000). HET COMITÉ VOOR DE STILLE ARMEN Het Comité voor de Stille Armen is als volgt samengesteld: Beschermvrouwe J. W. Baronesse de Vos van Steenwijk-Van Royen; ei-e-presi- dente Mevrouw C. Cremers-De Bruyn; wnd. voorzitter mr. F. v. d. Goot; secretaris mr. J. M. Wicherink; leden: mr. P. E. Bar bas; ds. H. E. Beker; ds. M. G. Blaauw; D. Boer; mr. A. Beets; ds. A. M. Boeyinga; Mevr. Is. Droog-Deckers; P. A. Dijkema; D. van Egmond; mr. J. H. Ekering; W. F. Happé; D. G. Hazekamp; N. J. Hoeflake; P. J. Kapteyn; E. F. J. Kerstholt; pastoor J. W. Key; deken J. J. A. Kuilman; mevr. M. E. Land-De Vries; B. W. Lasschuit; mevr. T. van Löben Sels-Lucardie; mevr. M. C. Lucassen-Van Idsinga; mevr. J. van Nispen-Van Wely; F. S. Noordhoff; A. J. M. van Os; R. Peereboom; J. Plaat, mevr. Roeters v. Lennep-Van Bassen Jongbloet; A. Ph. Romeyn; mevr. mr. E. A. J. Schel- tema-Conradi; dr. C. Spoelder; J. W. A. Stalpers; mevr. C. A. Steenhuis-Polman; (Van onze correspondent in Bonn) In de afgelopen nacht heeft de West- Duitse Bondsdag met een verwachte flinke meerderheid van meer dan 50 stemmen in tweede lezing de Duits-Geallieerde verdra gen aangenomen. Het zogenaamde Duitsland-verdrag, de verhouding tussen de Bondsrepubliek en de voormalige Westelijke geallieerden, Amerika, Engeland en Frankrijk, regelend, werd met 218 tegen 164 stemmen goedge keurd, het verdrag over de Europese defensiegemeenschap met 216 tegen 165 stemmen. De coalitie-partijen juichen over deze overwinning van de bondskanselier en accentueren dat hiermede de politieke beslissing over de verdragen is gevallen. Het blijft desondanks een feit, dat de verdragen hiermede nog altijd niet zijn geratificeerd, en dit zal in de commen taren over de resultaten van de driedaagse woordenstrijd de belangrijkste plaats in nemen. Zoals wij reeds gisteren schreven heeft dr. Adenauer, door ook de regerings coalitie een beroep op het constitutionele geirechtshof van Karlsruhe te laten doen, terwijl hij zich tevoren altijd op het stand punt stelde, dat de Bondsdag zonder de mening van Duitslands hoogste rechtei-s te kennen, de verdragen kon ratificeren, het duidelijk verschil tussen regering en op positie in deze materie uitgewist en daar mee de situatie gecompliceerd. Ollenhauer, de socialistische leider, MM .Cy.S\v. Door de hoge waterstand en de Noord-Westen wind is de straat, die toegang geeft tot de ponton van de Provinciale bootdienst te Zierikzee, ondergelopen. Hoog op de wielen staande vrachtwagens konden de: boot nog wel halen maar de „kleintjes? bleven-steken. maakte in de i-ede, waarmee hij gisteren voor het eerst in de debatten ingreep, van deze inconsequentie een dankbaar orato risch gebruik. Inderdaad stelt de regering door hier van haar koers af te wijken, zich aan veel critiek bloot. Zij beweert echter daartoe door de sociaal democi-aten, die volgens haar het Karlsruhe-complex alleen maar als vertxagingsfactor gebrui ken, gedwongen te zijn en haar nieuwe stap alleen gedaan te hebben om de zaken te bespoedigen. Waarschijnlijk in verband met deze kwestie toonden de coalitiepartijen zich op de derde dag van de debatten mat en be vangen. In het algemeen maakten hun bij dragen tot de parlementaire discussie min der indruk dan die van de oppositie. Ongelukkig debat Ook Adenauer, die gisteren voor de tweede maal spi-ak, deed dit, na de eei'ste keer voor zijn doen bijzonder goed gespro ken te hebben, vrij erbai-melijk en prik kende de socialisten vaak onnodig door uitermate ongelukkige formuleringen aan hun adres. Men moet toegeven, dat de oppositie de debatten is ingegaan met de opzet er, par lementair gesproken, het beste van te maken en het was jammer, dat het juist de bondskanselier was, die erin slaagde hun vei-ontwaardiging en woede gaande te maken met opmerkingen, die helemaal niet ter zake deden en alleen maar ge schikt wai-en om de psychologische kloof tussen de grote West-Duitse politieke groe peringen te vei-breden. In de Bondsdag kwamen gisteren scènes voor, die pijnlijke herinneringen opriepen aan de tijd, voor Hitler's machtoverne ming, toen de Rijksdag zich ook zo onele gant in het eigen vlees sneed en de par lementaire democratie in Duitsland in de eerste plaats door de parlementariërs zelf werd gediscrediteerd. Er is wel eens beweerd, dat de West- Duitse herbewapening zal moeten worden gekocht voor de prijs van een kleine West- Duitse burgeroorlog. Daarop leek het hedennacht in de Bondsdag veel. Aanhan gers van regering en oppositie vinden blijkbaar steeds meer redenen om niet alleen politiek tegen elkaar te zijn, maar ook om elkaar persoonlijk te haten. Wat dit betreft was de aanneming in tweede lezing van de Duits-geallieerde verdragen bepaald een donkere dag in het leven van de West-Duitse democratie. LONDEN (Reuter) Polen is uit pi'o- lest tegen de toelating van Spanje uit de UNESCO, de UNO-organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur, getreden. Radio-Warschau heeft omgeroepen, dat de Poolse zaakgelastigde in Parijs op het secretariaat van de UNESCO een nota heeft ovei-handigd waarin werd verklaard, dat Polen zich terugtrekt, omdat „de UNESCO een gehoorzaam werktuig in de door het Amerikaanse imperialisme ont kolende koude oorlog is geworden". D. H. Suerink; J. C. Tadema; jhr. F. Teding van Berkhout; J. J. Thöne; Th. J. H. Ver hoeven; mr. Th. A. Wesstra; ds. G. J. Waardenburg; W. van Willige. Eerste verantwoording Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. ƒ500, A. D. H. ƒ10,—; P. 10.—; E. ƒ1,—; I. ƒ1,—; R. ƒ10,—; J. R. 1,—; E. R. ƒ1,—; J. L. f 5,—; J. T. 1,—; A. S. 1,—; X. 2,50; J. H. B. 2,50; J. 1,—; Gebr. K. ƒ3,60; H. B. P. ƒ1,—: H. C. D. ƒ2,—K. B. 1,—W. G. 1,—; N. K. 1,—; A. 1,—; Mak 1,—; O. v. W. 5,—; L. 2,50; Sp. 2,50; E. 1,—; T. N. ƒ1,—; O. A. 1,—; S. B. ƒ1,50; E. H. ƒ1,—; G. R. 1,—; v. B. ƒ1,—; V. B. 1,—; v. Sch. ƒ1.—; K. 2,—; Sch. ƒ0.50; B. M. W. ƒ2,—; N. N. f 5,—; G. J. E. 5,—: B. C. R. v. L. 5,—; Mr. v. d. G. 25,—; D. H. S. 5,—; H. ƒ500.—; „Als verleden jaar" ƒ1,—; Z. ƒ1, Mr. H. W. S. 10,—; J. A. H.—M. 1,—; A. M. J. ƒ5.—: A. H. ƒ5,—G. A R.Ph. 2,50: M. B. C. ƒ2,50; Rembrandt Theater Recette 27/11 '52 ƒ1443,50; 2 giften a 25 50.—; Collecte f 159.09; J. S. T. ƒ5,—: J. C. v. H. ƒ2.50: J. W. K. 10.— N. J. "H. ƒ10,—; Mr. G. W. C. P. ƒ5,—; No. ƒ5,—; Techn. Pers. Haarl. Dagbl./O. H. C. ƒ15,—. In totaal is binnengekomen ƒ2860,69. Bij het Comité voor de Stille Ai-men zijn nog de volgende giften binnengekomen: Mej. P. B. 50.—; Mej. C. C. ƒ25,—; L. E. Q. N. ƒ15.—; Loge „V.V.V." ƒ60,—; Mevr. D. G.—F. ƒ2,50. Bij de Twentse Bank is gestort: Mej. E. M. F. 100,—; Mevr. M. N. V.—V. 10,—. NAIROBI (Reuter) De politie van Nairobi heeft gisteren duizenden inboor lingen aangehouden om ondervraagd te worden. Onder de aangehoudenen zouden zich beruchte misdadigers bevinden. Zij ging hiertoe over nadat berichten waren ontvangen over een grote uittrek van Ki- koejoe's uit een voor hen gei-eserveerd ge bied, dat 100 km ten Noorden van Nairobi ligt, waarheen velen hunner, na onder vraagd te zijn, enkele weken geleden wa ren gezonden. Het K. N. M. I. deelt mede: In de afgelo pen dagen heeft zich een uitgebreid hoge- drukgebied boven het Europese vasteland ontwikkeld. Het strekte zich vanmorgen uit van Engeland via ons land en Duits land tot bij de Zwarte Zee. In het Oosten komt in dit hogedrukgebied overal vorst voor. De vorst is er echter over het alge meen niet streng. In ons land sti'oomde gisteren vochtige lucht binnen die gister avond en vannacht tot veel bewolking en mist aanleiding gaf. Hierdoor kwam van nacht alleen in het Noord-Oosten van het land lichte vorst voor. Ook in de komende nachten is hoogstens wat lichte vorst mogelijk. Het hogedruk gebied zal het weer ook morgen beheersen, zodat geen depressie-invloeden tot onze omgeving kunnen doordringen en dus op droog weer kan worden gerekend. Wel zal plaatselijk mist blijven voorkomen. 5*»c»ooocx*xocc^xioooooooooor»c-v>-»oooccoooooccoooooooo< WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Plaatselijk nevel of mist. overigens half tot zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Weinig wind Weinig ver andering in temperatuur. 7. December Zon op 8.33 uur onder 16.30 uur. Maan op 22.36 uur. onder 12.24 uur. 8 December Zon op 8.35 uur. onder 16.29 uur. Maan op 23.46 uur. onder 12.37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 6 December Hoog water: 6.40 en 18.56 uur. Laag water: 2.13 en 14.32 uur. Zondag 7 December Hoog water: 7.19 en 19.36 uur. Laas water: 2.50 en 15.09 uur. Maandag 8 December Hoog water: 8.01 en 20.22 uur. Laag water: 3.26 en 15.48 uur. xjxxj-ivx>rx!<xiroooooo'**3eo(»c50oc****KX)or»wy-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1