Mist werkte verlammend voor zee-, land- en luchtverkeer Agenda voor Haarlem zo Benoeming staatssecretaris Onderwijs noodzakelijk, zegt de minister NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES Civiele procedure tussen rederij van „Combinatie" en verladers Wereldnieuws ^TocA ió Aet De radio geeft Dinsdag Londen gaf 't voorbeeld Benauwende stilte op Schiphol Extra-vergunningen voor handel op Engeland PANDA EN DE MEESTERDOKTER B MAANDAG 8 DECEMBER 1952 Geen vrees voor spoedig overcompleet aan leerkrachten Kerkelijk Nieuws Door wegvliegend stuk hout dodelijk getroffen Deens defensieprogramma vertraagd NASLEEP VAN ZEEROVERIJ Schadevergoeding geëist voor verlies van 4 ton Meisje door ijs gezakt en verdronken Zes kleuren heeft de regenboog In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zegt de minister dat hij met vele leden de benoeming van een staatssecretaris nood zakelijk acht, nu zulk een omvangrijke wetgevende arbeid op het onderwijsterrein in het verschiet ligt. De minister hoopt op een spoedige be handeling van de ontwerpen betreffende het Kleuteronderwijs en het Hoger Onder wijs. Wat betreft de wetsontwerpen nopens het Algemeen Middelbaar Onderwijs en het voorbereidend Hoger Onderwijs moet de minister nog enig voorbehoud maken. De vele facetten, die aan deze materie zijn te onderscheiden, eisen een meer gedegen studie, dan hij tot nog toe aan deze ont werpen en de daartegen ingebrachte be zwaren heeft kunnen wijden. Slechts één post wordt in de alge mene beschouwingen met name als vol strekt onvoldoende genoemd: de voorge stelde verhoging van Monumentenzorg van 2,7 tot 3,5 millioen gulden. Het verheugt de minister bijzonder, dat hij in de bijge voegde nota van wijzigingen op dit punt een nadere verhoging van 2 millioen kan voorstellen. De bezoldiging van de leerkrachten bij de diverse takken van onderwijs kan niet worden losgemaakt van de salariëring van het gehele overheidspersoneel. In dit licht beziende is de minister van oordeel, dat de bezoldiging van de leerkrachten aan redelijke eisen voldoen hoezeer hij ook begrip heeft voor de wensen tot verbete ring der bezoldiging. Ten aanzien van de opbouw van het lager onderwijs zou de minister, evenals zijn ambtsvoorganger, de bestaande bouw van 6 jaar gewoon lager onderwijs (basis- i onderwijs) gevolgd door 2 jaar voortgezet onderwijs voorshands gehandhaafd willen zien. Ook wanneer in abstracto aan een 5-jarig basisonderwijs, gevolgd door een 3-jarig eenvoudig voortgezet onderwijs de voorkeur zou moeten worden gegeven, acht hij voor de invoering hiervan de tijd nog niet rijp. Aantal leerkrachten Uit de biilaffe van deze memorie blijkt, dat over 1953 het aantal verplichte onder wijzers 1057 meer bedraagt dan over 1952. Hiertegenover staat, dat het aantal onder wijzers, bedoeld in artikel 56, tweede lid, der Lager-Onderwijswet 1920 met 327 is teruggelopen, zodat op grond van de toe neming van het aantal leerlingen tot Sep tember 1953 in totaal 730 onderwijzers meer nodig zijn dan in het vorig jaar. In dien de vervangingsbehoefte op 6,8% zou moeten worden gesteld, zouden uit dien hoofde nog 2365 nnderwiizers meer nodig zijn. In totaal dus 3095 onderwijzers. Tegenover dit cijfer moeten worden ge steld de geslaagden voor de onderwijzers akte in 1952. in totaal 3180. Verder mag worden gerekend met de terugkeer bij het Nederlandse onderwijs van enige honder den onderwiizers uit Indonesië. In verband met de grotere bezetting van de hoogste klassen der kweekscholen zal de verhou ding tussen het aantal geslaagden voor de onderwijzersakte en ..de behoefte aan on- derwiizei-s in de komende jaren nog gun stiger zijn. Niet gevreesd behoeft te worden, dat reeds na enkele jaren een overcompleet aan leerkrachten zal onts'aan. Weliswaar zal na 1957 de behoefte aan onderwijzers voor de bezetting van nieuwe plaatsen aan scholen voor gewoon lager onderwijs niet niet kan worden losgemaakt van dat der gehuwde ambtenares. Aangezien de i-ege- ring omtrent de in het rapport van de eommissie-Ubink gedane voorstellen nog geen beslissing heeft genomen, acht de minister het niet wenselijk zijn mening omtrent een onderdeel van dat rapport, dat handelt over de gehuwde onderwijze res, reeds thans kenbaar te maken. Dit geldt temeer, nu genoemde beslissing op korte termijn kan worden tegemoet gezien. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Oldebroek (2e pred. pl.) W. L. Tukker te Delft. Geref. kerken Aangenomen naar Siegerswoude, C. Bru- ning Jr., cand. te Amsterdam. Geref. gemeenten Beroepen te Passaic (U.S.A.), A. Vergunst te Zeist. Giften en legaten De stichting Herstel Grote kerk te Arn hem ontving van het Edwina v. Heek-fonds een gift groot tienduizend gulden. De 46-jarige mevrouw Prins-Hol in Gel- dermalsen wilde de huisgenoten, die in een schuur bezig waren met het zagen van stamhout tot kachelhout, voor het middag maal waarschuwen. Een van de electrische cirkelzagen wegvliegend stuk hout sloeg tegen haar slaap, met het gevolg, dat zii kort daarop overleed. Het slachtoffer, dat te Beusichem woonachtig was, was deze dag bij haar bejaarde moeder voor hulp verlening in de huishouding. De Deense minister van Defensie, Pe tersen, heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat het defensieprogram van Denemar ken in vier in plaats van drie jaar zal moeten worden uitgevoerd. Het is onmogelijk de uitvoering van het huidige plan tegen Juli 1954 te voltooien om ..politieke en practische redenen". Hij zeide, dat andere landen van de N. A. V. O. ook niet in staat zijn geweest zich aan hun oorspronkelijke tijdschema voor de vei-dedigingsprograms te houden. Te Apeldoorn is overleden mevrouw L. Th. de Beaufort, geboren baronesse van Har- denbroek, in leven dame du palais van Prinses Wilhelmina. ADVERTENTIE Ia verband met de aflossing van Korea-vrijwilli- gers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onder officieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn ge weest, komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederikkazerne. Van Alkemadelaan, geb. E4, kamer 19a, 's-Gravenhage, Tel. 185070, toe stel 1477. CASABLANCA (ANP) De Neder landse reders van het schip „De Combi natie", de „Mavotrans" te Den Haag, hebben thans nog minder dan voorheen reden tot vriendelijke gevoelens jegens de piraten, die het schip on 4 October in de Middellandse Zee overvielen, leegplunder den en op 17 October verlieten. De kapi tein J. A. van Delft, diens zoon, de machi nist C. van Delft, de stuurman M. Brach- witz en andere leden der bemanning als mede de vertegenwoordiger van de verla ders, de heer Pedemonte, werden door de gewapende en gemaskerde bandieten al die tijd in de verblijven gevangen gehou den. Uitgehongerd en vervuild kwamen de mannen op 27 October voor de rede van Tanger. Behalve de schade voor de verla ders van ongeveer 400.000 gulden, had de rederij aanzienlijke schade, omdat de pi raten alles wat niet spijkervast was, tot de sloep van het schip toe, hebben gestolen. meer aanwezig zün en het totaal voor dit j Bovendien behoefde de motor dringend re- onderwiis benodigde aan+al onderwijzers Paratie. omdat de piraten deze constant sterk dalen, doch dan zullen andere tak- over toeren hadden gejaagd, ken van onderwijs, speciaal V.G.L.O. en U.L.O., een uitbreiding vertonen. Ook de minister ziet de voorziening in de behoefte aan schoolruimte nog als een ernstig probleem. Onvoorziene omstandig heden daargelaten meent hij echter, dat dit probleem in bet komende jaar, wat be treft de behoefte aan gewone leslokalen, aan aanzienlijk stuk dich+er bij zijn op lossing zal worden gebracht. De minister is van oordeel dat het vraagstuk van de gehuwde onderwijzeres HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gevarieerde muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole-orkest en solist. (12.3012.33 Weerbe richt). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier Vrij 'Europa. 15.30 Ben je zestig? 16,00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Schoolradio. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Het kli maat van Nieuw Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Van de vele problemen naar het ene grond probleem. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Philharmonisch orkest en solist. (In de pauze pl.m. 21.05 Actuali teiten). 21.30 Philharmonisch Sextet. 21.55 Huwelijk in opspraak, causerie. 22.10 Orkest en solisten. (In de pauze: Diepenbrock en zijn dichters, causerie). 22.45 Gebed en Litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de Ambonezen. 13.25 Dansmuziek. 14.00 Zeg eens, Amerika 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de huisvrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Gevarieerde mu ziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare orkest. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.15 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.50 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 22.05 Prome nade-orkest, theaterkoor en solist. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters, 17.30 Dansmuziek. 17.50 Boekbesnreking. 18.00 .Teugd en Muziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Studio-orkest. 20.30 Lie deren. 20.45 Orkest. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Pla ten. 22.55—23.00 Nieuws. Het schip werd naar Malaga gediri geerd, gerepareerd en opnieuw uitgerust. Al die tijd liepen de exploitatiekosten door, zodat de rederij waarschijnlijk een grote strop zal hébben. Intussen is tussen de x-erladers en de rederij een flinke partij touwtrekken over de aansprakelijkheid voor de schade be gonnen. In deze civiele procedure beweren de verladers, dat de kapitein niet de no dige maatregelen heeft getroffen om de overval te voorkomen en zij eisen derhal ve schadevergoeding. De reders van hun kant verwerpen enige aansprakelijkheid en vorderen de vrachtsom op. Dit geschil is thans zo hoog gelopen, dat de verladers conservatoir beslag op het schip te Casa blanca hebben doen leggen. De Combina tie ligt daar om een lading schroot voor Genua in te nemen. Deze civiele procedure heeft dus niets te maken met de strafzaak die te Tanger te gen de bemanning van het piratenschip „Esme" en hun handlangers aanhagig is. De civiele procedure te Tanger wordt nu doorkruist door een kort geding te Casa blanca over het al of niet rechtsgeldig zijn van het conservatoir beslag op het schip. De belangen van „Mavotrans" worden daarbij behartigd door medewerkers van het beroemde advocatenkantoor Gide te Parijs. Morgen zal het korte geding te Casa blanca dienen. Ongeveer een week later verwacht men een uitspraak. Hoewel de reders op deze uitspraak gerust zijn, bete kenen tien dagen oponthoud te Casablanca opnieuw verlies op de exploitatierekening. Schuim Een toespeling, dat de kapitein van de „Combinatie" bij hef complot betrokken zou ziin geweest, wordt door de reders met een schouderophalen ontvangen. Kapitein Van Delft vaart reeds dertig jaar en heeft de naam een uitstekend en betrouwbaar zeeman te zijn. Bovendien was dit zijn eer ste reis met de „Combinatie", die hij be gin October te Tanger overnam. Volgens onbevestigde beweringen was de beroving van de „Combinatie" niet. de eerste, die in de Middellandse Zee gebeur de! Eerdere overvallen zouden echter op smökkelschepen van concurrerende gang sterbenden hebben plaats gevonden. De autoriteiten rondom de Middellandse Zee laten zich met dergelijke zee-oorlogen tus sen piratenbenden liever niet in, zolang het normale leven er geen hinder van on dervindt. Nu de „Combinatie" overvallen is, maakt men ernst met de zaak. Het be staan van goed georganiseerde smokkel benden rondom de Middellandse Zee is duidelijk. De leiders rijden in kostbare Amerikaanse auto's rond. Bewijzen tegen hen zijn moeilijk te vergaren. Eventuele getuigen geven er „om gezondheidsrede nen" de voorkeur aan de mond dicht te houden. MAANDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Ensemble Wim Sonne- veld „Het meisje met de grote voeten", 8 u. Broederkerk, Parklaan 34: Lezing ds. C. P. de Ruiter over „De uitverkiezingsleer". Brinkmann: De Vrije Gemeente, spreker ds. E. Frater Smid over „Het leven roept ons tot de daad", 8 uur. City: „Voor wien de klok luidt", 18 jaar, 7.30 uur. Spaarne: „Trein- roof in Missouri", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Enrico Caruso", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Perrucha", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dallas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rio Grande", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 9 DECEMBER Minerva: Jan Musch in „De Vrek", 8.15 u. Lido: „Rio Grande", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Voor wien de klok luidt", 18 jaar, 2 en 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Mis souri", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Perrucha", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dallas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmans vertellin gen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. (Reuter en ANP) Een dicht mistgordijn dat gisteren, in de afgelopen nacht en hedenochtend vroeg het zicht in vele delen van Europa tot een minimum beperkte heeft grote vertraging veroorzaakt in de scheepvaart., de luchtvaart en het verkeer te land. De Londenaren, die tóch wel iets gewend zijn, spraken zelfs van „de ergste mist, die de Britse hoofdstad ooit heeft meegemaakt". En het Britse ministerie van Luchtvaart noemde de mist „de dikste sinds mensenheugenis". Zondagmiddag om drie uur het op Piccadilly Circus al zo donker als de nacht. Het verkeer lag stil en vele gauwdieven sloegen hun slag. In tientallen huizen is ingebroken en ook de handtasjes der dames moesten het weer ontgelden. Aan achtervolging van de daders viel niet te denken, daar zij in een om mezien onzichtbaar waren. Wie de brandweer nodig had, moest veel langer wachten dan gewoonlijk. Brandweerlieden met fakkels liepen voor de brandspuiten uit. Volgens de weersverwachting mocht Londen voor vandaag nog niet op verbetering hopen. Vooral Zondagavond heeft de mist zich ook in ons land duchtig doen gelden. In de stad Utrecht, waar het zicht nog slechts enkele meters bedroeg, moesten zelfs de plaatselijke busdiensten worden gestaakt. Ook in het Noorden hing er een zeer dikke mist. Het autobusvérkeer, dat hier zeer in tensief is en in Groningen zijn knooppunt heeft, ondervond grote vertraging. Het suikerbietenverkeer langs de weg in Gro ningen kreeg eveneens vertraging. In Rot terdam, waar het zicht nog 30 a 40 meter bedroeg, werden de busdiensten ook be lemmerd. In de hoofdstad ging het nog wel met de mist, behalve in ae buitenwijken. De bus diensten van Amsterdam naar de plaatsen in het Gooi en de Haarlemmermeer onder vonden veel vertraging, maar bleven toch rijden. In Den Haag was de mist niet zo dicht, evenals in Arnhem. De dienstregelingen van liet luchtver keer naar en van de Amsterdamse lucht haven werden door de mist tot waardeloze paperassen, waarop niemand meer kon vertrouwen. Zaterdagmorgen leek het goed te gaan. De mist trok langzaam op en daarvan maakte een tiental vliegtuigen gebruik, dat de voorgaande nacht op buitenlandse vliegvelden had doorgebracht. Tussen half elf en half een was „spitsuur". Verschei dene toestellen vertrokken niet omdat bui tenlandse vliegvelden „dicht" zaten. Als het zicht beter werd zoals Zondagmid dag kwamen er weer wat toestellen binnen en vertrokken er een paar, maar overigens bieef het rustig op de anders zo drukke luchthaven. Zondagmiddag om vier duur werd nog een toestel van de Aerolinas Argentines uit Parijs binnen geloodst. Daarna keerde de stilte weer. De Nieuwe Waterweg De op de Nieuwe Waterweg heersende mist heeft enige kustvaartuigen parten ge speeld. De gevolgen zijn echter niet van ernstige aard. Uit Britse officiële berichten is reeds ge bleken, dat de Britse autoriteiten de be doeling hebben een bedrag beschikbaar te stellen voor de afgifte van extra-vergun ningen voor de invoer van goederen, welke in 1951 en 1952 van de Britse vrije lijst zijn afgevoerd. Een dergelijk bedrag zou door de autoriteiten van het exporterende land kunnen worden verdeeld onder de door de Britse maatregelen het ernstigst getroffen exporteurs. Inderdaad heeft de Nederlandse regering thans de mededeling ontvangen, dat op deze wijze voor het eerste kwartaal van 1953 voor de invoer uit Nederland een bedrag van 50.000 pond sterling aan extra vergun ningen wordt beschikbaar gesteld. Dit be drag is uitsluitend bestemd voor de hier onder vermelde goederen. Indien men het bedrag van 50.000 pond sterling vergelijkt met de normale Neder landse uitvoer naar Engeland, dan is het zonder meer duidelijk, dat daarmede slechts enkele van de meest dringende ge vallen kunnen worden geholpen en dan nog slechts in beperkte mate. Exporteurs naar Engeland van de hieronder aange duide goederen, die menen dat zij in het bijzonder zijn getroffen door de Britse maatregelen van November 1951 en Maart 1952, kunnen (niet later dan 13 December) een gemotiveerd en gedocumenteerd ver zoek indienen om voor een bijzondere toe wijzing in aanmerking te komen. De goederen, welke voor de hier vermel de regeling in aanmerking kunnen komen, zijn die, welke voorkomen in de lijsten 1 en 2 van de „notice to importers" no. 527 van de „import licensing branch" alsmede vruchtensappen, „butter beans", en inge blikte tomaten, tomatenpuree en tomaten sap. Van de regeling zijn echter uitgezon derd de producten, vermeld in paragraaf 8 van bovenaangehaalde „notice to impor ters". 37. De boodschap van Joris, dat hij de oor zaak van de vallende-slaapziekte had ge vonden, wekte natuurlijk belangstelling bij ieder, die aan deze ziekte leed. En om dat vrijwel iedereen in het paleis de door Joris vergiftigde soep had gegeten en dus last van de slaapziekte had. was de be langstelling algemeen Allen stroomden naar de statie-zaal, waar Joris ver handeling zou geven. Zelfs de laming was zijn bed uit gekomen en bliktedoor kus sens ondersteund, vol verwachting naar Joris op. Opgewekt keek Joris naar-zijn toehoordei s, die natuurlijk W- nogal slaperig bij zaten. „Geachte üantve zigen", begon hij, „dierbare patiënten.' Ik zal u in deze verhandeling niet vermoeien met medische termen, die uw begrippen' toch te boven gaan.„De onbeschaam de kwakzalver", mompelde de hofarts iu- zichzelf, „ik hoop, dat hij deze onzin niet te'lang maakt!" „Ik zal trachten", ver vólgde Joris, „om in ook voor u klare taal te 'spreken. Welnu, allereerst dan de ver heugende mededeling, dat ik de oorzaak 'van uw aller ziekte heb gevonden. Na een intens microscopisch onderzoek vond ik de daderde. PLOF-BACIL!" „Plof- b'acil!onzin!" stoof Isen Grim op „mot de zwarte pillen heb jeStil. stil, heer graaf", fluisterde de hofarts ver schrikt„u zoudt ons allen verraden!" Het kustvaartuig „Marne" van H. Mul ler en Co. te Rotterdam, dat gisteravond op weg naar zee bij Hoek van Holland we gens mist voor anker ging verspeelde een anker omdat een tot nu toe onbekend schip langs de „Marne" schuurde. Het schip keerde naar Rotterdam terug, kreeg een noodanker en vervolgde zijn reis. Het kustvaartuig „Flevo" van de N.V. Carebeka te Groningen dat in de Nieuwe Waterweg door mist vastliep arriveerde op eigen kracht via Rotterdam te Vlaardin- gen, waar onderzocht zal worden of er schade aan het schip is toegebracht. Zondagavond tussen 22 uur en 22.40 uur is de stroomlevering van de IJselcentrale uitgevallen met het gevolg, dat de treinen tussen Deventer en Enschedé, Hengelo en Oldenzaal en Meppel en Leeuwarden ern stige vertraging hebben gehad. Bovendien is vertraging ontstaan op verschillende an dere lijnen, zo is de D-trein uit Parijs, die slechts enkele minuten te laat in Rotter dam was, 27 minuten te laat uit Den Haag vertrokken, omdat zij had moeten stoppen om de ijzel van de voorruiten der locomo tief te laten verwijderen. Vanmorgen om half elf was er door de mist nog geen enkel vliegtuig op Schip hol geland. Ook de velden, die normaal als uitwijkhaven voor Schiphol gebruikt worden, zoals bijvoorbeeld Brussel, zaten nog potdicht. Het dichtst bijgelegen vliegveld waar luchtverkeer nog mogeiijk bleek was hedenmorgen Frankfort. Overigens leek het er op Schiphol op, dat het weer wat op zou klaren en de Rijksluchtvaartdienst achtte het zeer goed mogelijk, dat er in de loop van de dag weer gevlogen kon worden. Reeds in de nacht van Vrijdag op Za terdag heeft de mist twee slachtoffers ge- eist toen een tot bus omgebouwde bestel auto, waarin elf arbeiders van de firma Van Denzen uit Noordwijkerhout zaten, in volle vaart door de afsluitbomen van de geopende Vechtbrug reed. De arbeiders waren van hun werk in Baarn op weg naar huis. Ijlings toegeschoten omstanders gelukte het negen arbeiders en de chauffeur te redden. De 32-jarige gehuwde L. P. van Denzen, broer van een der firmanten, en de 20-jarige H. J. van Resteren, beiden uit Noordwijkerhoüt, zijn verdronken. Bei der stoffelijke resten zijn de volgende morgen opgehaald. Bus-botsing Door plaatselijke gladheid van de weg zijn Zaterdagmorgen tussen Neede en Eibergen twee bussen van de N.V. Gelder se Tramwegen uit Doetinchem tegen elkaar gebotst. De bussen kwamen schuin over de weg te staan en waren aan de voorzijde zwaar beschadigd. In de bussen bevonden zich respectievelijk 13 en 25 personen. Achttien werden min of meer ernstig gewond. In de ziekenhuizen te Enschedé. Neede, Groenlo en Doetinchem werden ongeveer 15 personen verbonden. Vier van hen, die vrij ernstig gewond waren, werden in En schedé opgenomen. De overigen zijn reeds naar huis. Tot de ernstig gewonden be horen de chauffeur van de uit de richting Doetinchem komende bus G. K. uit Bor- culo, die een been heeft gebroken en in wendige kneuzingen kreeg. De andere slachtoffers zijn mej. R. van der V., lerares te Aalten, die ernstige snij wonden en inwendige kneuzingen in het hoofd heeft gekregen, mej. E. J. B., onderwij zeres te Eibergen en wonende te Ensche dé, die diepe snij wonden heeft aan de kin en enkele tanden heeft gebroken en E R. uit Nijmegen, die de kaak gebroken heeft. Zondagmiddag is in Zaandam het zes jarig dochtertje van de familie B., dat met een vriendinnetje achter het ouderlijk huis aan de Westzanerdijk aan het spelen was, door het ijs gezakt en verdronken. Toen het meisje door het ijs zakte heeft het vierjarige vriendinnetje de ouders, die op het Z.F.C.-terrein een voetbalwedstrijd bijwoonden, gehaald. Daarmee ging zove.el tijd verloren, dat de levensgeesten van het slachtoffertje reeds geweken bleken te zijn Critiek. Aneurin Bevan, ledder van de lin kervleugel van Labour, heeft op een vergadering critiek geleverd op het „vredescongres", dat Vrijdag te Wenen begint. Hij sprak van „bedrog om de aandacht van de werkelijke gebeurte nissen af te leiden". „Laten die socia listen die naar Wenen gaan eens den ken aan wat in Praag gebeurt", aldus Bevan. Huwelijk. Te Luxemburg verneemt men dat het huwelijk van Groothertog Jan met Prinses Josephine-Oharïotte zeer waarschijnlijk zal worden gesloten in de week van 19 tot 24 April. Overwinning. Bij verkiezingen in de Australische staat Victoria heeft de Labour-partij een grootse overwinning behaald. Labour kreeg een absolute meerderheid in de wetgevende verga dering van de staat met 35 zetels. La bour won 11 nieuwe zetels en behield er 24. Dit betekent, dat vier van de zes Australische staten thans een Labour- regering hebben. Uitzending. Tussen de BBC en de Neder landse televisiestichting is een overeen komst tot stand gekomen voor de tele visie uitzending van de Engelse kro ningsplechtigheid in 1953. De trans missie zal waarschijnlijk geschieden via het. Zuiden van Engeland naar Frankrijk en zo naar België, Neder land, West-Duitsland en mogelijk naar andere landen. In Frankrijk zal Rijs- sel het Centrum zijn voor transmissie op het vasteland van Europa. Solidariteit. Een groep van zes blanken, onder wie drie vrouwen, willen mee doen aan de door de niet-blanken op touw gezette ongehoorzaamheidsactie in Zuid-Afrika. Dit plan heeft te Jo hannesburg veel belangstelling gewekt, want het is de eerste keer, dat blanken zich actief inlaten met de beweging van burgerlijke ongehoorzaamheid. Poging. Een poging van Egypte om, ge steund door nationalistisch China, communisten uit te laten sluiten van het lidmaatschap van het secretariaat van de organisatie van de UNO voor onderwijs, wetenschap en cultuur (UNESCO) is Zaterdag mislukt. De kwestie kwam ter sprake in de admi nistratieve commissie der organisatie, toen de uitvoerende raad had voorge steld het artikel in het reglement, dat nazi's, fascisten en militaristen ver biedt voor de organisatie te werken, te schrappen. Enige afgevaardigden betoogden, dat de toelating van Spanje de vraag had doen rijzen, of Span jaarden in het secretariaat konden warden opgenomen, als zij lid van de Phalanx waren. Tenslotte besloot men het artikel, dat nazi's, fascisten en mi litaristen uitsluit, te handhaven. Reis. De gouverneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, zal Donderdag naar Engeland vliegen voor het voeren van besprekingen met de minister van Ko loniën, Lyttelton. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Koloniën deelde mee, dat het bezoek „niet op een noodtoestand duidt". Zolang de toestand in Kenya ongewijzigd blijft, zouden meer bezoeken van de gouver neur en andere hoge functionarissen volgen. De-mededeling over de reis van Sir Evelyn volgde op hernieuwde an tiek van de zijde van niet-officiële ver tegenwoordigers van alle rassen in de wetgevende raad van Kenya ten aan zien van de wijze waarop de regering de actie tegen de Mau Mau leidt. Hulp. H air old E. Stassen, die in de rege- ring-Eisenhower belast zal zijn met de uitvoering van het Amerikaanse pro gramma voor hulpverlening aan het buitenland, heeft Zaterdag verklaard: „Wij kunnen niet onze hulpverlening aan de vrije landen, die daaraan be hoefte hebben, verminderen, alleen maar om onze eigen begroting te be snoeien". De kwestie van grotere hulp verlening aan Azië wordt ernstig bestu deerd en het gehele programma voor hulp aan het buitenland wordt herzien, aldus Stassen. Aftreden. De zeven leden van de Ameri kaanse stabilisatieraad voor de lonen, die de industrie vertegenwoordigen, zijn afgetreden. In de raad zijn werkge vers, werknemers en regering verte genwoordigd. De zeven industriëlen zijn afgetreden uit protest tegen Tru- mans beslissing, dat de arbeiders in de vetkoolmijnen 1.90 dollar loonsverho ging per dag mogen ontvangen. De raad had een bedrag van 1,50 vastge steld. Truman zeide genoemd besluit genomen te hebben „teneinde te voor komen, c!at president Eisenhower bij zijn ambtsaanvaarding voor een nationale noodtoestand geplaatst zou worden". ADVERTENTIE Teddy gevoerde kinderpakjes IJ vele beschavingen in de oudheid in heeft de voorkeur bestaan aan bepaalde getallen een bijzonder geluk- of onheil brengende waarde toe te kennen. Het ge tal 7 was een van die gelukbrengende ge tallen en dus is het begrijpelijk dat men vaak getracht heeft aan bepaalde zaken het getal 7 te verbinden, waardoor het heil er als het ware automa- tisch aan vast gekoppeld werd. De 7 was de keur die echtheid waarborgde en voor namaak behoedde. De resultaten van het stre ven om overal het getal 7 in te willen zien, kunnen wij re gelmatig nog in allerlei vormen v tegenkomen. U weet dat aan de hemel het Zevengesternte prijkt. Hoewel het heilige getal 7 hierin uitdrukkelijk wordt ge noemd, zal het u toch niet mogelijk zijn in dit sterrenbeeld 7 sterren waar te ne men, want met het blote oog zijn er slechts 6 zichtbaar. Alleen een kijker zal u er méér kunnen onthullen. Ook met de 7 planeten van ons zonne stelsel is het op een teleurstelling uitge lopen toen in 1846 Neptunus als 8ste pla neet door Herschel werd ontdekt. Maar hieraan wisten de beoefenaren van de ge tallenmagie aanvankelijk nog wel een mouw te passen door met voldoening vast te stellen dat er, behalve de aarde, dan toch 7 planeten waren. Dat klopte precies, tenminste lot 1930, want toen werd met een ruwe klap aan deze mystiek een einde gemaakt door de ontdekking van Pluto, de 9de planeet. Langer heeft de theorie van de 7 kleu ren in de regenboog zich kunnen hand haven, althans bij degenen, die daar prijs op stellen. Die 7 kleuren zijn zelfs bij name te noemen: rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en violet. Dat klopt allemaal prachtig, ten minste voor degenen die ge noegen nemen met de kleur indigo in deze reeks. Want deze kleurschakering behoort in de regenboog in het geheel niet thuis en werd er slechts tussen gesmokkeld om het aantal kleuren op het beminde getal 7 te brengen. Maar in werkelijkheid is het aantal kleuren van de regenboog niet ho ger dan 6, hetgeen de getallen mystici niet gaarne zullen erkennen. Bij die getallenmystiek kunnen we ove rigens nog wel even stil staan, want als we de zaak op de keper beschouwen blijkt, dat. eigenlijk alle getallen onder 10 ecu heilige of gelukbrengende waarde bezit ten. Hetgeen overigens wel plezierig is. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2