Auto tegen pui: zes gewonden Sint verblijdde en verschrikte jong en oud op vele plaatsen Kort en bondig 1 Autostalling Werk aan de Oranjerie reeds begonnen Geval van uitzetting aan Prinsen Bolwerk Naguib streeft naar verzoening Haarlemmermeer Overveen Zandvoort Vogelenzang HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER 1952 VITALE HEILIGE Legio kinderen „zullen het nooit meer doen" Steuntrekkers gaven niet op dat zij gewerkt hadden Raadslid Reynders stelt vragen Gearresteerde prominenten bekeerd op vrije voeten Heler veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf Herziening van de varkensprijs Bijeenkomst „Philatelica" Derde uitvoering „Concordia" ETO verliest van ADO '20 Opening gerestaureerde school Postduivententoonstelling Indische avond voorbereid door gerepatrieerden Scheepvaart „Nooit Gedacht" sloot visseizoen Kienavond Het uitdelen van geschenken in de Grote Houtstraat Burgerlijke Stand van Haarlem Ieder jaar stijgt onze bewondering voor de ongelofelijke vitaliteit van de heilige jarige van 5 December. Overal waar Zaterdag gezelschappen ouderen en grote scha ren kinderen hem gespannen verbeidden kwam zijn fraai gepoetste roede om de deur steken benevens de niet minder glimmende gezichten van zijn lijfknechten. Overal werd hij uitbundig toegezongen soms vals van emotie overal deelde hij geschenken en uitbranders uit, hoorde hij uitingen van berouw en voorgenomen braafheid en moest hij het slikken, dat men hem hield voor „een vreemd'ling zeker, die verdwaald is zeker.En hoe hij in de minimale tussenpozen nog in staat is ge weest om voor elk bezoek een ander habijt aan te trekken een ingewortelde ge woonte van deze heilige is ons helemaal een raadsel. Onder de talrijke kinderen, die zich hebben zitten vergapen aan zijn indruk wekkende persoonlijkheid, waren de kin deren van het clubhuis „d'Appelaar" in de Damstraat, die Zaterdagmiddag in de aula van het Eerste Christelijk Lyceum zaten te popelen. Zij waren de gasten van de lyceïsten, die alle hulde verdienen voor de bekwame manier, waarop zij Sint heb ben geassisteerd. Want er viel daar be halve de talrijke apartjes met Sinterklaas, de gebruikelijke strooi-paniek, de bulde rende samenzang en de beverige soli (al lemaal uit die rijk gevarieerde Nicolaï- sche Gedenkklank) nog veel meer te be leven. Er werden films vertoond, waarin Mickey Mouse en Donald Duck elkaar trachtten te overtroeven, er werd door een geloofwaardig lyceïst een Sinterklaasver haal verteld en woedde een poppenkast- scéne. Bij de laatste bleek, dat de jeugd van d'Appelaar zich de Sint van de beste kant wilde tonen, want toen Jan Klaassen de zaal vroeg, hem te willen alarmeren, wanneer een diender hem dreigde te be trappen bij een appelendiefstal, werd door velen krachtig „neen" geroepen. En een robuste knaap, die een hand pepernoten van de Sint ontving, slingerde het lekkers met een edelmoedig gebaar de aula in. Ach ja, als alle beloften van deze middag ingelost worden, dan kunnen de bewind- voerdsters en -voerders in d'Appelaar een rustig jaar tegemoet zien. Als Kindervreugd En weldra was hij in het Krelagehuis, temidden van 325 peuters, die hier door het comité „Kindervreugd" van het NZH- personeel waren bijeen gegaard. De NZH-Harmonie blies dat het een lust was, met zoveel expressie, dat men zich afvroeg of de tekst niet moest luiden „Hoor wie speelt daar kinderen?" En terecht, want met enkele nummers steeg de stemming der wachtenden zeer snel tot het peil, dat de Sint bij het binnen treden zo gaarne constateert. Wéér ging het boek open en kwamen de kleuters vol blijde bezorgd heid naderbij. De een zou nooit meer „op de vingers zuigen" en de ander stond er voor in nooit meer „in bed te zullen giechelen 's avonds" enzovoort. De sensatie van de middag was dat er in de strafzak van de heilige geen bodem bleek te zitten, zodat de aanwe zigen nog een aardige ontsnapping mee maakten. Op een lange tafel aan een kant van de zaal lagen de geschenken breeduit te wachten. Het Werd een „heerlijk mid dagje", de traditie van het NZH-comité waardig. Bij de Holland-Nautic Zaterdagmiddag bracht de Sint in ge bouw St. Bavo een bezoek aan ongeveer driehonderd kinderen van 3 tot 9 jaar bij de Holland-Nautic. Door het zingen van St. Nicolaasversjes, onder leiding van me vrouw Morien met aan de vleugel Frans de Nijs ontstond al spoedig een vrolijke stemming. De verwelkoming van de oude bisschop was natuurlijk het hoogtepunt van deze middag. Ondanks de vermanin gen die aan enkele kleintjes werden uit gedeeld, werd de pret niet minder. Deze middag werd besloten met het uit delen van cadeaux en versnaperingen aan de jeugdige bezoekers. Bij Unieuw Het herstellingsoord „Unicum", dat vrij wel direct na de bevrijding door de heer Chr. J. van Vliet op het landgoed „Kenne- merduin" aan de Herenweg ter verpleging van oorlogsslachtoffers werd ingericht, is gedurende enige tijd ook gebruikt ten be hoeve van het Marine-hospitaal te Over- veen. Nu deze patiënten weer weg zijn is „Unicum" in de oude staat teruggebracht en ingericht ten behoeve van chronische zieken en invaliden, terwijl hier verder nog steeds een aantal van de oorspronke lijke bezettingsslachtoffers wordt ver pleegd. Dit zijn voornamelijk patiënten, die in hun eigen omgeving niet de nood- ADVERTENTIE Centr.verwarmd. Dag en nacht geopend AMSTERD. RIJTUIG MIJ. - PLEIN 21 zakelijk geachte verzorging kunnen on dervinden en welke op „Unicum", behalve een gezellig tehuis, ook een zorgvuldige verpleging genieten door gediplomeerd personeel. De gemeenten, waarvan de pa tiënten afkomstig zijn, keren per hoofd een bepaalde verpleegvergoeding uit, maar alle verdere kosten dienen uit particuliere bijdragen te worden bestreden, waarvoor een Stichtingsbestuur zich met de verant woording en inzameling heeft belast. Deze patiënten waren Zaterdagavond in de conversatiezaal verzameld, waar het bezoek van Sint Nicolaas werd afgewacht, die ditmaal door de goede zorgen van het Aalsmeerse comité voor Ontspanning aan Sanatoria, een rondgang door diverse herstellingsoorden maakte. Verscheidene Heemsteedse ingezetenen en winkeliers hadden reeds voor de traditionele versna peringen gezorgd, terwijl de tijd verder werd gekort met het uitdelen van een groot aantal surprises, dat door de ver pleegsters en de patiënten was vervaar digd en waarvan dikwijls bijzonder veel werk was gemaakt. Doordat deze voorna melijk betrekking hadden op de interne verhoudingen, verwekte het uitpakken hiervan steeds de nodige hilariteit, waar van de steeds waardevolle inhoud was verzameld door de acties van de K.R.O. (Zonnebloem) en N.C.R.V. (Onder de Hooglezon). Sint Nicolaas met zijn onafscheidelijke zwarte Piet, werden door de heer J. Ber gervoet, als administrateur van „Unicum", van harte welkom geheten. De gulle bis schop maakte een rondgang langs de ver schillende bedden en het bleek daarbij, dat het comité uit Aalsmeer eveneens nog voor vele fraaie cadeaux had gezorgd. Na een bezoek van een uur, vertrok het ge zelschap weer naar een ander herstellings oord, waar hun komst met dezelfde span ning tegemoet werd gezien. Bij de Kath. Arbeidersbeweging Zaterdag- en Zondagmiddag was de grote zaal van het R.-K. Verenigingsge bouw vrijwel geheel gevuld met kinderen van leden der K.A.B., wier hartjes vol verwachting klopten, nu de Sint zich be reid had verklaard, hen daar te komen bezoeken. Eerst werden zij op prettige wijze bezig gehouden door een snelteke naar. Dan was er nog een zeer geestige muzikale clown. Het grote evenement was echter de bin nenkomst van St. Nicolaas die, voorafge gaan door twee zwarte Pieten, tussen de zingende kinderen naar zijn plaats schreed. De voorzitter van het St. Nicolaas-comifé, de heer H. A. Meeuwenoord, verwelkomde de Sint met een hartelijke toespraak waar in hij er aan herinnerde dat de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders beweging dit jaar haar 60-jarig bestaan had gevierd en dat ook de kinderen zou den delen in de feestvreugde door een ex tra geschenk. Na deze toespraak nam St. Nicolaas het woord en vertelde van zijn avontuurlijke reis uit Spanje naar Nederland. Ook toen de geschenken waren uitge reikt, sprak Sint nog een ernstig en vooral vermanend woord en uitgeleide gedaan door het gehele comité verliet de kinder vriend de zaal onder het zingen van „Dag Sinterklaasje". Voor de Haarlemse politierechter had den zich vanmorgen tien personen te ver antwoorden, verdachte van valsheid in ge schrifte. Zij hadden aan de dienst van Sociale Zaken opgegeven dat zij in be paalde weken van dit jaar niet gewerkt hadden. Later bleek, dat zij wel gewerkt hadden, waardoor zij behalve hun loon ook een uitkering van Sociale Zaken hebben ontvangen. Verscheidenen van hen waren voor enkele dagen bij brandstof- fenhandelaren werkzaam geweest. Een ambtenaar van Sociale Zaken deelde mee, dat de arbeid meestal kort duurt; daardoor wordt het moeilijk controle uit te oefenen. De officier van justitie zeide, dat de al gemene preventie eist, dat er streng tegen overtreders wordt opgetreden. Tegen hen, die verzwegen hadden een loon van een week op te geven, eiste hij een gevange nisstraf van een week en tegen anderen, wier fraude zich over een langer periode uitstrekte, een gevangenisstraf van veer tien dagen. De politierechter veroordeelde de ver dachten tot geldboetes, variërende van f 20 tot f 30, benevens tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien of veertien dagen. Zoals men weet is bü het debat in de jongste vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad over de voorgestelde ver bouwing van de Oranjerie in „Meer en Berg" tot zeven woningen van verschillen de kanten ook van de zijde der voor standers van het plan de wens uitge sproken dat met de verbouwing gewacht zou worden totdat ook Gedeputeerde Sta ten hun goedkeuring aan het voorstel zou den hebben gehecht. Tot nog toe is dat niet het geval. Wel zou de architect, de heer F. J. Houbolt uit 's Graveland, enige conser verende maatregelen mogen treffen. De heer W. J. Reijnders (Partij van de Arbeid) heeft thans B. en W. verzocht in de volgende raadsvergadering de volgende vragen te mogen stellen. In de eerste plaats informeert de nestor van de Heemsteedse raad of B. en W. al in het bezit van de goedkeuring van Gede puteerden zijn, vervolgens of het College bekend is met het feit dat de werkzaam heden aan de Oranjerie al begonnen zijn en verder gaan dan de conservering. Ten derde: indien de eerste vraag ontkennend moet worden beantwoord, zijn B. en W. dan met de heer Reijnders van mening dat de toezegging van de voorzitter in de laatste raadsvergadering „dat niet met het werk zou worden begonnen voordat van Gedeputeerden toestemming is gekre gen" aanmerkelijk aan betekenis heeft verloren? En tenslotte: als de vorige vraag bevesti gend moet worden beantwoord, willen B. en W. het werk dan onmiddellijk doen staken? Vanmorgen had aan het Prinsen Bol werk een uitzetting plaats van een gezin van vier personen, dat daar een huis be woonde dat bij rechterlijke uitspraak aan een ander gezin was toegewezen. Wij vernamen dat in overleg met het Huisvestingsbureau de nieuwe bewoners bereid bleken te wachten met het betrek ken van het huis tot er een passende wo ning was gevonden voor het gezin dat er uit moest. Daar een vordering van het Huisves tingsbureau voor een nieuwe woning aan vankelijk mislukte en vervolgens de hoofd bewoner die het perceel thans moet ver laten weinig aanstalten maakte om een ander, hem door het Huisvestingsbureau aangewezen huis te betrekken, geraakte het geduld van de nieuwe bewoners ten einde en werd besloten het huis aan het Prinsen Bolwerk met de sterke arm te doen ontruimen. Inmiddels heeft het uitgezette gezin de aanvankelijk aangewezen woning toch maar aanvaard, doch deze is nog niet dis ponibel. De bewoners daarvan moeten na melijk wachten tot een vorderingsproce dure van een ander perceel gunstig is verlopen. intussen is voor het uitgezette gezin tij delijk onderdak bij familie gevonden. CAïRO (Reuter). De dit weekeinde vrijgelaten Egyptische politieke leiders, die bijna drie maanden gevangen hebben ge zeten, hebben de strijd opgegeven en pre mier Naguib hun volledige medewerking beloofd. Na hun vrijlating verklaarden zij, dat zij gedurende hun detentie de gelegen heid hadden waargenomen om „alle poli tieke twisten uit de weg te ruimen en zich te verenigen ter wille van Egypte en zijn nieuwe tijdperk". Generaal Naguib verklaarde Zaterdag, dat stappen zouden worden genomen om „alle vijandelijke gevoelens weg te nemen en de verschillende groepen samen te brengen". Hij had Nahas, de voormalige Wafd-leider, die onder druk van Naguibs zuiveringsmaatregelen aftrad, en andere voormalige autoriteiten van het oude re giem uitgenodigd een militaire parade in Caïro bij te wonen. Zondagmiddag werden om even over vijf uur de weggebruikers op de Rijksstraatweg ter hoogte van de' Minahassastraat in Haarlem-Noord gealarmeerd door het gie rende geluid van geremd wordende auto- wielen op het asfalt, gevolgd door een harde klap. Een Haarlemse tandarts, die met zijn. vrouw en vier kinderen een autotochtje maakte, had met grote snelheid een voor hem rijdende bestelauto gepasseerd, waar bij hij vervolgens scherp naar rechts moest uitwijken voor een tegenligger. Hij kon zijn wagen daarna niet meer tijdig naar 't mid den van de weg krijgen, zodat de auto tegen de pui van Rijksstraatweg 269 opbotste. De Geknoei niet brandstoffen Vanmorgen had zich voor de politie rechter te verantwoorden de brandstoffen- handelaar G. v. d. H. uit Haarlem-Noord, wie heling van brandstoffen ten laste was gelegd. In de jaren 1949, 1950 en 1951 kwam hij regelmatig op het overlaadstation te Overveen, waar arbeiders van een an dere brandstoffenhandelaar anthraciet uit een wagon op auto's moesten laden. Het gebeurde dan dat zij zakken vulden en die plaatsten op de vrachtauto van Van den H. Deze betaalde een bedrag aan een der arbeiders die het geld verdeelde. Ver dachte kon niet opgeven hoeveel brand stoffen hij heeft ontvangen en evenmin kon hij een opgave doen van de uitgekeer de bedragen. De officier van justitie zeide, dat ver dachte de belangrijkste rol heeft vervuld in het geknoei met de brandstoffen. "Ware hij niet met zijn auto en geld verschenen dan waren de arbeiders er niet zo gemak kelijk toe over gegaan brandstoffen te le veren. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek van voor-arrest. Mr. Peters zeide, dat niet vast staat van wie het plan om steenkolen te verduiste ren is uitgegaan. Hij verzocht bij het be palen van de straf hiermee rekening te houden. De politierechter veroordeelde de brand stoffenhandelaar tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voor arrest. Voorts stonden vijf brandstoffenbewer- kers terecht, die Van den H. brandstoffen geleverd hebben en geld van hem hebben aangenomen. Hun was verduistering ten laste gelegd. Vier van hen zijn Dinsdag twee maanden in voor-arrest. Tegen deze verdachten eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van voor-arrest. De politierechter legde hun een gevangenisstraf van drie maanden op, waarvan een maand voor waardelijk en aftrek van voor-arrest. De vijfde verdachte is in 1950 enkele maanden werkzaam geweest in het bedrijf, dat be nadeeld is. Hem werd een geldboete van f 40, subsidiair 24 dagen hechtenis opge legd, benevens een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden. Minister Mansholt voert met het agrarisch bedrijfsleven besprekingen met het oog op de moeilijkheden bij de afzet van varkens vlees. Er bestaat in principe overeenstem ming over de instelling van een Varkens fonds, dat handhaving van de gegarandeerde prijs voor baconvarkens tot taak zal hebben. Na overleg met de Stichting voor de Land bouw, welk overleg nog op enkele aanvul lende punten moet worden voortgezet, heeft minister Mansholt besloten met ingang van heden, 8 December, de speling in de gega randeerde Drijs voor baconvarkens, die tot nu toe 5 cent naar beneden en naar boven bedroeg, op 10 cent te brengen. De minister heeft voorts besloten de prijs voor baconvarkens in Januari 1953 te ver lagen als gevolg van de. gedaalde voeder- prijzen op de wereldmarkt. Op Woensdag 10 December houdt de afdeling Aalsmeer en omstreken van de vereniging „Philatelica" een propaganda- bijeenkomst in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp. De derde uitvoering in het kader van het 90-jarig bestaan van de ver. „Concordia" deel uitmakende van een toneel-concours zal worden gehouden op Donderdag 18 De cember in hotel „De Beurs" te Hoofddorp. Een volkomen verdiende overwinning be haalde ADO '20 Zondag op een door drie invallers verzwakt ETO. Een goed open spel bracht de ETO-verdediging steeds in verwarring en na vijftien minuten spelen wisten de gasten een 10 voorsprong te ne men. Ongeveer 5 minuten voor rust profi teerde de rechtsbinnen van een fout in de verdediging der gastheren (02). Direct hier na maakte H. Roodsand er 12 van. Na de hervatting kwamen de Hoofddor pers in het offensief. Lang duurde dit echter niet. De midvoor van de bezoekers bracht na een doorbraak de stand op ééndrie. Direct hierna wist dezelfde speler nogmaals het net te vinden (14). Met deze stand kwam het einde. gevel kon wel tegen een stootje, maar de voorzijde van de wagen werd vernield. De tandarts moest met twee van zijn kinderen een van tien en een van vier jaar naar het St. Elisabethsgasthuis. Zij hadden diepe snijwonden in het gezicht, de vader bovendien een gebroken pols. Ook de echtgenote en de twee andere kinderen, van acht en zes jaar, werden licht gewond; de vrouw had ook een polsfractuur. Het ongeluk trok op de drukke Rijks straatweg natuurlijk heel wat bekijks. De Verkeerspolitie te Haarlem verzoekt getuigen van het ongeval zich bij haar te vervoegen. De gerestaureerde openbare lagere school te Lisserbroek zal op Woensdag 10 December door de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius, des avonds om half acht, officieel worden ge opend, waarbij tevens de gelegenheid be staat het gebouw te bezichtigen. Om kwart over acht zal in het café van de heer Taas aan de Lisserdijk door de oudercommissie een receptie worden gehouden. Op Zaterdag 13 en Zondag 14 December wordt de jaarlijkse tentoonstelling van „Post duiven" in het gebouw „Domi", Overveen gehouden. Als bijzondere attractie is aan deze ten toonstelling een speciale damesklasse ver bonden waarvoor door verscheidene banket bakkers hier ter plaatse een taart als prijs is uitgeloofd. De opening vindt plaats op Zaterdag 13 December om 14 uur en de sluiting op Zon dag 14 December om 17 uur. Voor het eerst sinds de vestiging der ge- repatrieerden in Zandvoort, werd Zaterdag door hen in Zomerlust een openbare uitvoe ring gegeven, aangekondigd als „Indische avond". Onder de aanwezigen waren burgemeester mr. H. M. van Fenema met echtgenote, wet houder S. Slagveld met echtgenote, ds. C. de Ru, de plaatselijke doktoren, de directeur van hötel „De Schelp", de heer Rouppe van Voort en de korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman. Voor de pauze werd het programma ver zorgd door de jeugd, onder leiding van me vrouw Attinger. Een kostelijk poppenballet, een feeërieke elfdans en een huivering wekkende dans der demonen vormden de hoogtepunten van het optreden. „The Luana Hawaiian band" vulde het programma aan. Na de pauze was de beurt aan de ouderen. In prachtige Indische costuums brachten „The South Sea Crooners" onder leiding van de heer Geeraths een programma van muziek en dans. Een Javaanse „Sarimpi- dans" werd van een ontroerende devote schoonheid, die het publiek in spanning hield. Hetzelfde was het geval met de „Hula Hula" danseressen, die in verschillende va riaties optraden. Het brillante spel van de Hawaii-guitariste mej. Baron, verwekte daarbij aller bewondering. Ten slotte bracht de Boeddhistische tempeldans, op een ach tergrond van een tropisch maanlandschap en een Boeddhistische tempel op de voorgrond, het publiek in extase. Burgemeester Van Fenema maakte zich de tolk der aanwezigen, toen hij op het toneel verscheen met aan de hand een der jongste medewerksters, een drie-jarig meisje, in wie hij allen, die aan dit unieke programma had den medegewerkt, huldigde. Het doel van deze avond is, nauwer contact te leggen tus sen gerepatrieerden en overige inwoners in Zandvoort. Uitvoerig besprak de burgemees ter het vraagstuk der uit Indonesië gerepa trieerden en zeide, dat het ingenomen stand punt der regering, Ned. Nieuw Guinea voor Nederland te behouden, nieuwe mogelijk heden gaat bieden voor die groep der gere patrieerden, die Holland weer zo gaarne wil len gaan verwisselen voor een tropisch land. Wat de andere groep betreft, zij die in ons land willen blijven, merkte spreker op, dat de Nederlanders de taak hebben, hun Indi sche vrienden als werkelijke vrienden tege moet te treden, opdat zij zich zo spoedig mogelijk in de Nederlandse gemeenschap zullen thuis gevoelen. Na afloop van het programma werden de dames Attinger en Lodders met bloemen gehuldigd voor het vele werk, dat zij voor deze Indische avond hadden verricht. Aan mevrouw MolenaarKarstens werd dank ge bracht voor de wijze, waarop zij de Oosterse décors had geschilderd. Aals-dijk, 5 v. Hamptoraroads n. Rotterdam. Argos, pass. 4 Bizerta. Adri I, 5 vertr. v. Aden. Aardijk, 5 375 m. O.ZO. Kp. Race. Adlinda, 5 in Str. SoE*ida. Arnedijk, 5 te Boston. Almdijk, 5 520 m. ZW. Flores. Amsleldiiep, 5 580 m. W.ZW. Flores. Arundo, 5 00 m. Z.ZW. Bermuda. Aa-gte-kerk, 5 v. Colombo n. Aden. Aa-Isurn, nacht 6-7 v. Le Havre n. Bordeaux. Abbekerk, pas- 6 Okinawa n. Hongkong. Aidabi, 6 v. Rio d'e Janeiro n.-Victoria. Aiigenib, pass. 6 Fernando Noroniia. Aiika-id, pas®. 6 ten N. Socotra n. Aden. Alpha id, 6 v. Montevi deo n. Santos. Alpherat, 6 v. Las Pa-lmas n. Antwerpen. Alwaki, 6 v. Boston te Philadelphia. Ampenain, 6 t.h.v. Beyrouth. Amsteikroon, 6 v. Semararag n. Soeraibaja. Aiendsdijk, 6 v. Rotterdam te Antwerpen. Arendsikei'k, pass. 6 Ouesant. n. Genua. Alcyone, pas. 7 Panteliaria. Aidabi, 7 te Victoria. Aldegondia, 8 v. Plad'ju te Bangkok. Aiikaidi, 8 te AdJen. Amstellanid, 7 v. Las Palmas. Amste-lvaart, nacht 7-8 te Teneriffe. Abtoedijik, 7 van Rotterdam n. New York. Alamaik, 6 v. Perz. Golf te Rotterdam. Amor, 6 v. Rotterdam n. Lissabon. Alphacca, 8 te Rio de Janeiro. Ann-er.lkerk, 8 te Duinkerken. Almikerk. 8 Port Soedan verwacht. Amstelveen, pas. 8 Kp. St. Vincent. Amsteldij'k, 7 v. Galveston. Arkeidijk, pass. 7 Vlossingen. Bintang, 5 te Priok verwacht. Bennekom, 6 v. Antwerpen te Amsterdam. Barito, 6 v. Sanana te Makassar. Baud, 6 v. Soron-g te Ambon. Barendirecht, 7 v. Punta Cardon te Port de Bo-uc Bengkailis, 6 v. Tj. Priok n. Padiang. Bloemfontein, 5 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Baarn, 7 v. Cristobal n. BaHboa. BaMpass. 7 Kp. Gua-rdafui n. Colombo. B'lommersdijk, 7 v. Baltimore n. Norfolk. Boskoop, 7 280 m. NO. Barbados. Bantam, 5 te New York naar Java. Bibiton, 8 v. Bombay n. Karachi. Borneo, pass. 8 Perim n. Colombo. Bosch fontein, 8 Aden verwacht. Bl'itar, 5 te Brisbane. B-lijdendijk, 10 bij Blisslmgen verw. Breda, 8 v. Caililao n. Paita. Caltex The Hague, pass. 5 Kp. St. Vincent. Caltex Roepat, 4 te Singapore. Ceroniia, 5 110 m. O. Gibraltar. Caltex Leiden, 6 Kreta. Cleodora, 7 v. Miri te Singapore. Caltex Delft, 7 t.h.v. Kreta. Oh am apass. 7 Aden. Clavedla, pass. 6 Kp. Comorin. Cottica, 6 490 m. NO. Barbados. Caltex Pernis, 8 v. Rotterdam te Sldon verw. Delfland. 8 te Rio de Janeiro. Diemerdljk, 5 v. Balboa n. Los Angeles. Douro, 6 van Hamburg naar Rostock Danae, 6 v. Gothenburg n. Amsterdam. Drente, 7 v. Charleston te New Orleans. Delft, 7 Wight gepas®. Elmina. 5 v. Port Ambon op rede Accra. F.os, 6 v. Istanboel te Izmir. Btrema, 5 140 m. V/. ten Z. Crooked eil. F.emdijk, 6 v. Galveston n. Rotterdam. Edam, 6 v. New York n. Rotterdam. Eendracht, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Esso Amsterdam, pass. 8 Scilly's. Esso Rotterdam, 7 van Aruba. Friesland ((SSM), pass. 7 Dover. Fairsea, 7 dwars Bone n. Port Said. Gaaste-rkerk, 7 v. Port Soedan n. Massawah. Ga-roet, 7 v. Suez n. Aden. Groote Beer, 7 360 m. Z. Kp. Pa-lmas. Gad'i-la, 9 v. Swansea te Curacao. Helder. 6 v. Curagao n. Maracaibo. Haulerwijk, 5 nog te Khorramshar. Holland, 6 te Moma. Helena. 5 210 m. O.ZO. Key West. Heelsum, 6 v. Le Havre n. Antw. Hercules, pass. 6 Gibraltar n. Tunis. Hydra, 7 v. La Guaira te Curagao. Hathor. 7 v. Valencia te Rotterdam. Homlia, 7 v. Curacao n. Antwerpen. Hector, 8 v. Bari te Venetië. Hestia, 8 v. Callao n. Pisco. Imirapoera, 7 v. Port Said. Prof. mr. R. P. Cleveringa heeft giste ren de dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot hoogleraar in het handels recht en het burgerlijk procesrecht aan de rijksuniversiteit te Leiden. Zaterdagmiddag om 12 uur werd de hoogleraar een bundel juridische opstellen aangeboden, geschreven door oud-leerlingen, die bij hem gepromo veerd zijn. De scheepvaart op het I.Jselmeer onder vindt nog steeds last van het ijs. De boot diensten naar Lemmer en Kampen function- neren normaal. Van de Oranjesluizen tot Marken levert de ijsgang nog enige moeilijk heden op. Langs de Zuidwestzijde van het IJselmeer bevindt zich van Marken tot Har derwijk middelzwaar drijfijs. De scheepvaart is hier gering. Voor Muiden ligt nog steeds een ijsdam. Alle verkeer kan thans weer van het Tielse veer gebruik maken. Dit werd moge lijk gemaakt door de val van de rivier de Waal van de laatste dagen. Ook de nacht dienst wordt weer als voorheen gevaren. Over het ongeluk, dat bij deze pont os ge beurd, wordt nog bericht, dat de lichamen van de twee door de stroom meegesleurde wielrijders zijn gevonden. Sinds Zaterdagmiddag vier uur wor den in Groningen twee kinderen vermist, de achtjarige Harma Tuininga, signalement: donkerblond haar, donkerblauwe trainings broek en lange zwarte schoenen; en de zeven jarige Harry Lukken, signalement: blauwe zeiljopper, bruine plusfours en lage bruine schoenen. Zeer waarschijnlijk zijn de kin deren samen. B. en W. van Amsterdam hebben met ingang van 1 Juni 1952 benoemd tot conser vator der gemeentemusea de heer O. Meijer, leraar in de kunstgeschiedenis aan het In stituut voor Kunstnijverheidsonderwijs. Voor de rechtbank te Arnhem zal mor gen terecht staan D. J. L. uit Varsseveld, die er van beschuldigd wordt op Dinsdag 29 Juli van dit jaar drie personen te hebben ver giftigd, waardoor deze om het leven kwamen. L.»zou op de bewuste datum 's morgens, toen de gebroeders Te Lindert en hun zuster zich op het land bevonden, vergif in een pan met eten hebben gedaan. Kort na de maaltijd stierven deze alle drie. De verdachte werd vier dagen later gearresteerd toen hij bezig was met net luiden van de doodsklok voor de begrafenis der slachtoffers. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Rijksuniversiteit in Leiden zijn geslaagd: de heer P. F. Werre te Santpoort, voor het candidaatsexamen geneeskunde en de heer M. Oolders uit Haarlem voor het doctoraal examen geneeskunde. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66, heeft niet een tentoonstelling van vroeg- Arabische kunst, zoals wij Vrijdag in ons uitgaansagenda vermeldden, maar van oud- Aziatische. Deze belangwekkende expositie duurt tot 3 Januari. In de sociëteit van Haarlems Studenten Gildt aan de Kenaustraat houdt Ewoud de Kat op 10 December een lezing over moderne schilderkunst. Jagersfontein, 5 v. Amsterdam n. Bremen. .lapara (KRL), 6 te Khorramsfoar. Java, 7 v. D.ied-adh n. Aden. Joh. v. Olden-barnevelt, v. Amsterdam op rede Fremantle. Jupiter, 7 v. Oran naar Rotterdam. Kota Agoeng, 6 te Belawan. Kalimantan, 5 v. Balikpapan n. MaJkassar. Kota B-aroe, 7 te Port SweMenham. Kieldrecht, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Klip-fontein, 8 Firtisterre n. Teneriffe. Kot-a In ten, pas®. 6 Gibraltar 11 4 u. Hoek van "Hofland verwacht. Lerris ter kerk, 5 v. Le Havre n. Duin-kerken. Lombok, 4 v. Los Angeles te Bombay. Lekkerkerk, 5 ten anker op Elbe. Le Maire, 6 te Singapore. Laertes, 6 v. Swansea te Glasgow. Laurenskerk, 6 v. Madras. Linge, 6 v. Zaandam te Port Genlil, Liseta, 7 v. Plad'ju te Bangkok. Loenerkenk, 7 te Aden. Leuvekerk, 8 te Madiras. Lieve Vrouwekerk, 7 v. Port Soedan n. Suez. Lissekerk, 7 v. Bahrein te Ras Tanura. Loenerkerk, 7 v. Aden n. Karachi. Leerdam, 7 v. New York te Baltimore. Meliskerk, 5 v. Singapore n. Hongkong. Myonia, 8 v. Ummsaid te Stanlow verw. Muiderkerk, pass. 6 Gibraltar n. Le Havre. Mentor, 5 v. Ham-burg n. Bremen. Musi, 6 v. Pankalplnang te Benkulen verw. Ma-iea, 6 v. Gibraltar te Band as. Mariekerk, 6 v. Tanga n. Morr.ba-s.sa. Modjokerto, 6 v. Soeraibaja op rede Balikpapan. Maas, 7 v. Venetië n. Algiers. Matararn, 8 v. Makassar te Soeratoaja. Merwede, 6 v. New Orleans n. Charleston. Myonia, pass. 7 Lands End. Manoeran, 7 dwars Bone. Noordam. 8 voor de Hoek v. Holland (mist). Noord wijk, 7 v. San Juan n. San Domingo. Oberon. 4 v. New York n. Port au Prince. Oranje, pass. 5 Kp. Guardafui. Ondinia, 9 v. Curasao te Stanlow verwacht. Oranje, pass. 6 Perim. Orion, pass. 6 Findsterre n. Tunis. Oranjefontein, 8 te Kaapstad. Orestes, 7 v. Georgetown te Rotterdam. Oranjestad, 7 1300 m. NO.t.O. Barbados. Overijsel, 8 te Napels. Poseidon, 5 v. New York n. Curasao. Prins Maurits, 6 v. Burriana n. Londen. Prins Willem III, 5 600 m. O. Kp. Race. Poelau Laut, 4 350 m. Z. Flores. Prins Willem van Oranje, 5 300 m. ZO. Cp. Race. Prins Johan Willem Friso, 5 v. Montreal n. Rot terdam via Antw. Prins Alexander, 6 v. Montreal te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, 6 v. Chicago te Rotterdam. Prins Fied. Willem, 7 Gibraltar gepass. Prins Willem IV, pass. 7 Oporto. Raki, pass. 5 Key West. Roebiah, 4 v. San Francisco n. Portland. Reyniersz, 6 te Priok. Radja. 6 te Madras. Roepat, 6 v. Soerabaja n. Semarang. Rondo, 7 te Bandarshapur. Rijndam, 7 Rotterdam te New York. Radja, 7 v. Madras n. Vizaga-patam. Rempang, 8 v. Balikpapan te Makassar. Rijnkerk, pass. 7 Gibraltar. Schiedijk, 5 v. Belawan n. Singapore. Sa Hand, pass. 6 100 m. ten W. St. Paulsrock. Straat Banka, 5 dwars Lorenzo Marques. Slamat, 5 v. Penang n. Djibouti. Saroena, 5 nog te Mulberry Pierhead. Sliedrecht, pass. 5 Trinidad. Saparoea, 6 v. Dakar n. Freetown. Stad Arnhem, 6 v. Cardiff n. Narvik. Stad Schiedampass. 6 Ou-essant. Sall-and, pass. 7 Fernando Noronha. Schie, 7 v. Oran n. Barcelona. Stad Maassluis, 7 v. Lulea n. Emden. Sloterdijk, pass. 7 Bermuda. Soestdijk, 7 Fayal gepass. Stad Alkmaar, 6 v. Narvik te Rotterdam. Stad Arnhem, pass. 6 Hebriden. Stad Maastricht, 6 v. Rotterdam n. Genua. Sunetta, pass. 7 Azoren. Sa-marind'a, 8 te Los Arjgeles. Sibajak,-,8 v. Port Said. Stad Leiden, 7 v. Cristobal n. Curapao. Stad Vlaard-imgen, 9 v. Wabana te Rotterdam of Vlaardtngen verwacht. Straat Makassar, 4 te Buenos Aires. Sommelsdijk, 6 te Lake Charles. Stentor, 7 v. Amsterdam n. Antwerpen. Sumatra, 7 v. Antwerpen te Amsterdam. Tibia, 5 v. Singapore n. Miri. Tjiluwah, 4 v. Priok n. Singapore en Hongkong Tjisadane, 5 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Taria, 6 v. Rotterdam te Curasao. Teucer, te Port Said. Tjipanas, 6 v. Kobe n. Hongkong. Ta-rokhaven II, 5 v. Palembang n. Saigon. Titus, 6 v. Beyrouth te Alexandrië verw. Tarakan, 6 te Marseille. Tero, nacht 6-7 v. New York te Boston. Tiberius, 7 v. New Orleans te Curasao. Tjitjalengka, 6 v. Singapore n. Miri. Tomori, 6 te Belawan. Th al at ta, 8 v. Mena al Ahma-dd te Port de Bouc. Utrecht, 7 te San Francisco. Van Outhoorn, 6 v. Priok te Padan-g. Winterswijk, 6 v. Quebec te Amsterdam. Waiwerang, 5 v. Ball n. Soemba. Westerdam, 7 100 m. O. Nantuket. Waterman, 6 180 m. W. Kreta. Weltevreden, 6 v. Londen te Rotterdam. Willem Barendsz, 6 680 m. W. St. Helena. Winisum, 6 v. Rotterdam n. Immingham. Waal, 8 v. Valencia n. Rotterdam. Waterland. 7 v. Recife n. Las Pal-mas. Willem Ruys, 6 18 u. v. Suez n. Colombo ITsel, pass. 8 Ouessant. Zonnewijk. 15 v. Baltimore te Bombay verw. Zeeland (KRL), 6 v. Tj. Priok n. Surageigerong. De hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" sloot Zondag op feestelijke wijze het eerste gedeelte van haar seizoen met een wedstrijd op baars, waarvoor de fraaie en smakelijke prijzen beschikbaar waren gesteld door de houder van het clublokaal, de heer W. Ariëns. De wedstrijd had een vrolijk ver loop. Een geestigaard was er in geslaagd aan de haak van een der deelnemers die daar toe door anderen even was weggeroe pen, een dood waterhoentje te bevestigen. Toen het slachtoffer terug kwam, ontdekte hij meteen dat hij beet had en onder gejuich van zijn vrienden, haalde hij de buit binnen. De voorzitter van „Nooit Gedacht" de heer J. Apswoude, reikte des avonds met enige vriendelijke woorden de prijzen uit, waarna alle aanwezigen werden onthaald. De hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" organiseert op 21 December in resaurant „Groenendaal" een kienavond waarvoor een uitgezochte collectie prijzen is samengesteld. Daartoe hebben niet alleen de leden een konijn vet gemest, maar tevens is het moge lijk geworden een varken groot te krijgen, dat tegen die tijd geslacht wordt en waarvan alles wat voor de consumptie kan gebruikt worden, als prijzen op tafel komt. De zaal is open te half zeven en de kien- partij begint te half acht precies. De kantonrechter heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen J. G., eigenaar van een leerwinkel in de Grote Houtstraat te Haarlem, wie ten laste was gelegd, dat hij geen gevolg had gegeven aan het bevel van de politie om op 26 Maart te staken met het uitdelen van geschenken. Het betrof hier de zaak, waarbij een étalage- ruit is gebroken en vele kinderen door glas scherven zijn gewond. Dé kantonrechter sprak G. vrij. Zoals bekend is werd de be drijfsleider veertien dagen geleden veroor deeld tot een geldboete van 25., subsidiair 5 dagen hechtenis; hem was hetzelfde feit ten laste gelegd. HAARLEM, 6 December 1952 GEHUWD: 6 Dec., C. J. Koppen en A. Wijckelsma. BEVALLEN van een zoon: 2 Dec., J. M. Th. Rooijersde Jong; 5 Dec., H. T. van der HorstLeenhout; A. M. van der Bent— Weyland. BEVALLEN van een dochter: 4 Dec., S. M. SchooVeenings; 5 Dec., N. ColdersKal- peta; B. van KampenRengcrs; A. V. Roo- zendaalBosman. OVERLEDEN: 5 Dec., W. Roubos, 3 m., Herensingel. BINNENLAND

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3