Bloedige onlusten in Casablanca eisen meer dan vijftig doden Y ijftal T s j echoslowaakse oud-ministers gearresteerd Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vervolg Fransen zien zich geplaatst tegenover snel groeiende spanning in N.-Afrika Beroep op UNO Parijs ongerust Franse maatregelen in Casablanca Benzvi president van Israel Het woord is aan... Vooi de Stille Armen Prof. Röling boekt succes in de UNO Strategische eisen der Fransen ingewilligd Vorst teruggedrongen Deense veerboot naar Nederland Paarden op overweg door trein meegesleurd Dronken diplomaat met geheimen op sjouw Tulpenbollen naar Londen Kerst-amnestie voor oorlogsmisdadigers Geschenkzendingen voor Oost-Duitsland S7e JAARGANG No 130 'Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 9 DECEMBER 195 2 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 290 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET JOEGO-SLAVISCHE persbureau doet weten dat nu weer vijf Tsjecho-Slo- waakse oud-ministers en een aantal ande ren in arrest zijn gesteld. De bekendste man onder hen is generaal Svoboda, die van 1940 tot 1945 het departement van Defensie heeft beheerd. De overige oud- ministers heten Gregor, Kopriva, Erban en Kliment. Gregor is pas zes dagen ge leden van zijn ministeriële post ontheven nadat hij 4y2 jaar minister was geweest, Kopriva werd in Januari van het minis terschap van Politie op eigen verzoek ont slagen na slechts anderhalf jaar bewind, Erban ging er verleden jaar uit en Kliment drie maanden geleden. Het lijkt even wat zonderling, dat het bericht omtrent een reeks arrestaties in Praag uit Belgrado komt. Maar het lijkt niet lang zo. Men went ook aan deze vreemde dingen. Wel kan men zich met verwondering afvragen, of enige commu nist in Tsjecho-Slowakije er zich nog in zou kunnen verheugen als hem de opvol ging van de pas afgetreden Gregor of Kli ment werd aangeboden. Het lijkt nauwe lijks denkbaar. Veeleer, zou men zo ze' gen, moet de aangewezene bevangen wor den door de alarmerende gedachte: Daar ga ik; de laatste phase van mijn kostbaar leven vangt aan; zou het nog drie of vier of misschien maar anderhalf jaar duren eer ik mijzelf voor de rechtbank van ver raad sta te beschuldigen en daarna word opgehangen? En de neiging moet bij hem ontwaken om voor de eer van het minis terschap te bedanken. Vraag: kan hij er voor bedanken? Dat is ons in het Westen ook niet helemaal duidelijk. Veel in deze zaken blijft onduidelijk en daartoe behoort in de eerste plaats wel de waarde, die de heersende machten aan al die stereotiepe bekentenissen voor de rechtbank blijven hechten. Belgrado meldt dat de vijf gearresteer de oud-ministers vrienden waren van Ru- dolf Slansky, die verleden week met tien andere hooggeplaatste functionarissen werd gehangen, na veroordeling wegens hoogverraad en spionnage. Nu was Slansky secretaris-generaal van de Tsjecho-Slo- waakse communistische partij. Het lijkt dus nogal begrijpelijk dat, in de tijd van zijn macht, ministers zijn vrienden waren of zich tenminste als zodanig gedroegen. Als telastelegging maakt dit punt dus geen erg overtuigende indruk. Maar dat kan aan Belgrado liggen, dat er nog te weinig van weet en de resultaten van de vriend schap niet vermeldt. In elk geval blijkt dezer dagen weer bijzonder duidelijk, dat het veiliger is communistisch leider in een Westers democratisch land te zijn dan in een communistische staat. Wij hebben dat pas nog doen uitkomen in de koppen boven het nieuws omtrent de gedegradeerde Franse communisten-leiders Marty en Til- lon: de burgerlijke democratie beschermt hen nu tegen Slansky's lot. Zij zijn eerst uit hun functies en daarna uit het centi-ale partijcomité geworpen. Marty is er boven dien zijn villa, zijn auto en zijn lijfwacht bij kwijtgeraakt en zijn vrouw heeft hem (om politieke redenen) verlaten. Maar noch hij, noch Tillon kunnen tot enige zelfbeschuldiging genoopt worden en van terechtstaan en de guillotine is helemaal geen sprake. De Franse staat houdt zich niet met hen op. Marty is naar onbekende bestemming afgereisd; Tillon is naar een dorp in het Zuiden gegaan om er een huisje in te richten, waarin hij zich in de komen de lente met zijn gezin voorgoed wil ves tigen: een vooruitzicht dat zeer veel men sen, die nooit communist geweest zijn, ook ten zeerste zou bekoren. Een aardig huisje in een dorp in Zuid-Frankrijk, zonder Hol landse winter, zonder kolen-rekeningen, zonder al die ingewikkeldheden van ons gecompliceerd bestaan. Ah! De tegenstel ling tussen het lot van Tillon en dat van Slansky, Clementis enz. is voorwaar niet gering. Tijdens het proces-Slansky is een brief voorgelezen van de vrouw van een der ver dachten, Arthur London, waarin zij de strop voor haar man vroeg. Hij behoorde overigens tot het drietal (van de veertien) die niet de strop maar levenslang kregen. Sommigen hebben verondersteld dat zij die brief geschreven had om haar kinderen te beveiligen. Dat men hem voorgelezen heeft lijkt al erg. Een zoon van een der andere verdachten, Frejka (vroeger genaamd Freund) zou om zijns vaders terechtstelling hebben gevraagd. Op zulke dingen past rr.aar één korte commentaar: afschuwelijk, afgrijselijk. In Le Monde heeft de Franse journalist Yves Florenne, herinnerend aan Frankrijks revoluties, opgemerkt dat poli tieke vrienden elkaar weliswaar niet spaarden, maar dat zulke dingen niet voor kwamen en dat de kinderen ten allen tijde buiten spel bleven. Dat is veranderd, zegt Florenne bitter, tegelijk met het hart en het geweten: bourgeois-organen. En hij voegt eraan toe: ongetwijfeld wil men ons met verbazing, vrees en bewondering voor zulk een geestesgesteldheid vervullen, tei-wijl wij jegens deze rampzaligen niet anders ervaren dan droefheid, schrik, medelijden en afkeerR. P. KOPENHAGEN. (Ritzau). Het Deen se veervaartuig „Reuris", dat 58 jaren de verbinding tussen de Deense eilanden See- land en Fünen heeft onderhouden is ver kocht aan de firma Arie Rijsdijkboss en Zn. Scheepssloperij te Hendrik-Ido-Am- bacht. Het schip zou heden getrokken door een sleepboot naar Nederland vertrekken. Het staat nog niet vast wat met het vaar tuig zal geschieden. De trein, welke gisteren om 13.42 uur uit Roosendaal naar Rotterdam vertrok, heeft op een onbewaakte overweg tussen Zevenbergen en Lage Zwaluwe twee paarden aangereden, die achter een wagen werden meegevoerd, welke door een derde paard werd voortgetrokken. De paarden waren op slag dood. De trein kreeg aanzienlijke schade. Met horten en stoten wist hij Lage Zwaluwe nog te bereiken, op welk station tenslotte alle reizigers in de volgende trein, die om 14.42 uit Roosendaal was vertrokken, moes ten overstappen. CASABLANCA (Reuter). Gistermiddag zijn in Casablanca opnieuw relletjes uitgebroken, waarbij tien demonstranten werden gedood en vier gewond. Het totaal aantal doden bedraagt nu al vijftig. Er zijn sinds Zondag al meer dan zeventig gewonden. De botsing ontstond gisteren toen 6.000 demonstranten de stad trachtten binnen te dringen. Na een gevecht van een uur slaagden politie en soldaten er in de oproermakers uiteen te drijven. De Franse militaire autoriteiten hebben tot nader order drie bladen van de nationalistische beweging verboden. Zeven blanken, onder wie twee vrouwen, zijn bij de ongeregeldheden van gisteren gedood. In Franse regeringskringen is men van mening, dat de onlusten in Marokko het werk zijn van extreme nationalisten, die daardoor druk willen uit oefenen op de UNO, die op het ogenblik de toestand in Noord-Afrika be spreken. Regeringsvertegenwoordigers noemen de toestand ernstig daar voor het eerst in Marokko en Tunesië gelijktijdig grote spanning heerst. Er bestaat enige vrees, dat de onlusten zullen overslaan naar Algiers waar Zondag kleine incidenten voorkwamen tijdens een begrafenis. Het bureau van de Franse resident- generaal vreesde gisterochtend al dat nieu we incidenten zich zouden voordoen. Vele Marokkanen stroomden de Arabische wijk „Carrières Centrales" binnen. In de stad hebben militairen de taak van de politie op straat nagenoeg geheel overgenomen. De Arabische wijk „Carrières Centrales" is een soort stad van hutten aan de i-and van Casablanca. Er wonen ongeveer 60.000 Marokkaanse arbeiders. Volgens AFP breidt de door het Marok kaanse vakverbond uitgeroepen staking zich in de Arabische wijken van de steden snel uit. Met uitzondering van de ongere geldheden in de wijk „Carrières Centrales" zijn uit het overige land geen incidenten gemeld. Naar verluidt heeft het algemene ver bond van Marokkaanse vakverenigingen de UNO telegrafisch om interventie ver zocht. Volgens geruchten zou het algemene vakverbond kunnen besluiten de staking, die voor 24 uur is uitgeroepen, te verlen gen in verband met de onlusten in de „Carrières Centrales'. (Van onze correspondent in Parijs) In Parijse regeringskringen maakt men zich uiterst ongerust, hoewel men zich van iedere officiële verklaring onthoudt over de buitengewoon alarmerende wending, die de gebeurtenissen in Noord-Afrika plotseling hebben genomen. Gisteravond is het kabinet onder leiding van president Auriol in een speciale spoed zitting bijeengekomen, maar wat er inzake de Noord-Afrikaanse protectoraten werd besproken, is niet nader meegedeeld. Generaal Guillaume, dé Franse hoogste vertegenwoordiger in Marokko, heeft gis teravond laat echter bekend gemaakt, dat de Fransen de toestand meester zouden zijn en dat zonder pardon tegen alle geweld plegers zal worden opgetreden. Opvallend is, dat terwijl de moord op de Neo Destour-leider Hasjed in Marokko is aangegrepen voor het ontketenen van bloedige wanordelijkheden, in Tunis zelf door geen enkel noemenswaardig incident werd gevolgd. Daar is het, voor dat land tenminste, betrekkelijk rustig en het stakingsparool van het syndicaat, waarvan Hasjed secre taris-generaal was, is in alle kalmte op gevolgd. Dit onderscheid valt te verklaren enerzijds uit de veel strijdlustiger aard van de Marokkanen, maar anderzijds zeker ook uit het feit, dat de gebeurtenissen in het land van de Sultan al op veel langer termijn waren voorbereid. Men mag name lijk aannemen, dat in Marokko de nationa listen en de communisten, die daar in één front zijn verenigd, al geruime tijd bezig waren een opstand te organiseren, om zo op het moment, dat in New York de UNO de Turiis-kwestie besprak, de aandacht te kunnen vestigen op hun land, dat wat zijn betrekkingen met Frankrijk betreft, al iets verder dan Tunis is geëmancipeerd. Wan neer Hasjed niet was vermoord, zouden de Marokkanen zeker wel een andere aan leiding gevonden hebben. Moeilijk parket De Fransen zijn door deze ontwikkeling om verschillende redenen in een uiterst moeilijk parket geraakt. Er bestaat ten eerste een geenszins ongegronde vrees, dat de storm overslaat naar Tunis en zelfs naar Algiers. En verder behoeft het geen betoog, dat het voor Parijs om prestige redenen onder deze omstandigheden nu veel moeilijker is geworden de nodige con cessies te doen, waarmee de nationalisti sche verlangens bevredigd zouden kunnen worden. Bovendien zijn die verlangens in tussen zo hoog opgevoerd, dat ze zonder onmiddellijk gevaar voor de strategische positie van Frankrijk en vooral van Ame rika eigenlijk niet meer te bevredigen zijn. Alleen volledige ontruiming door de Fran sen zou genoegdoening aan de nationalisten kunnen geven. Het laat weinig twijfel of Marokko en Tunis zouden dan direct hun plaats inne men in de Arabische liga. Met het oog op de toenadering, die zich de laatste tijd tus sen Rusland en de Arabische liga begint af te tekenen een toenadering die tot uiting komt in de fel anti-Zionistische houding, die Moskou sinds kox~t heeft aan genomen zal zo'n toetreden van Tunis en Marokko voor het hele Westen volstrekt onaanvaardbaar zijn. Uit de gematigde /qo Sinds19l2 onder Fran$ profectoraar. -ÖeEJ rede, die de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de UNO, Jessup, gisteren in de politieke commissie heeft gehouden, maakt men in Parijs nu op, dat ook de ogen in Amerika voor zulk een onmiddellijk gevaar open gaan. Het zal misschien te laat zijn, maar in ieder geval is dit het enige licht punt, dat voor Frankrijk op dit moment in deze nieuwe situatie valt te onderken nen. United Pre9s meldt: Franse troepen ver sterkt met zware pantserwagens en veld geschut hebben vanochtend vroeg Casa blanca afgegrendeld om nieuwe nationa listische botsingen te voorkomen. Het Franse opperbevel heeft een ring van staal gelegd rond de twee inheemse districten èn politie èn troepen bewaken de Europese wijk met orders op zak ter stond te vuren om de avondklok te doen eerbiedigen die geldt van 5 uur n.m. tot 6 uur v.m. Er zijn geruchten dat de autori teiten de staat van beleg zullen afkondi gen. Het nieuws over de opstanden in Casa blanca heeft de nationalistische gevoelens in Tunesië weer aangewakkerd te meer waar de oudste zoon van de Bey Prins Chaldy gisteren op een persconferentie heeft meegedeeld, dat de Franse bende van „de rode hand" Ferhat Hached heeft ver moord, daaraan toevoegend dat men geen vertrouwen kan hebben in de rechtvaar digheid van de Franse politie omdat som mige leden van de politie leden zijn van ,;de rode hand". Prins Chaldy zei dat de strijd tussen Tunesië en Frankrijk thans geopend is. Hij zei dat geen Tunesiër in staat zou zijn ge weest om Ferhat Hached te vermoorden ongeacht hoezeer men met hem van me ning verschilde. Zwaar bewapende troepen en politie auto's met radio uitgerust patrouilleren thans door de straten gereed om op het minste teken van een opstand toe te slaan. Een avondklok van acht uur die Vrijdag was ingesteld na de moord op Hached bleef gehandhaafd. JERUZALEM. (AFP. en' Reuter). Isaac Benzvi is Maandag gekozen tot president van de staat Israel. Hij is 68 jaar, lid van de socialistische Mapai-partij en van Rus sische afkomst. Gedurende zeventien jaar is hij voorzitter van de nationale raad van Palestijnse Joden geweest, die verant woordelijk was voor het plaatselijk be stuur van de Joodse gemeenschappen tij dens het Britse mandaat van Palestina. Benzvi was door de Mapai, de grootste partij in de Israëlische volksvertegenwoor diging, voorgedragen als opvolger van de verleden maand overleden Cnaim Weiz- mann. Bij de derde stemming in de „Knes- seth", de volksvertegenwoordiging, werd hij gekozen. Hij kreeg 62 stemmen. "Koning Idriss I El Senoussi van Libye is momenteel officiële gast van Egypte. Gedu rende zijn bezoek logeert hij in het paleis Abdine, de vroegere verblijfplaats van Faroek. De eerste begroeting van generaal Naguib en koning Idriss te Cairo. Een Zuid-Afrika an Gewoontes is eerst spinnerakdra- de, dan kabeltoue. 2de verantwoording ,.Mr. W" 10.Vrijm.loge Kennemerland ƒ50,—; W. H. G. ƒ10,—; R. H. ƒ2,50; K. T. ƒ5,—; Mevr. v. d. L. ƒ5,—; Nellytje ƒ1,—; Mej. N. N. ƒ2,50; A. K. ƒ5,—; E. C. ƒ10,—; Een helpende hand 1,Weduwe P. W. K. ƒ2,50; V. ƒ10,—; J. P. B. ƒ10,—; Kienavond Stadhuis ƒ26.97; Mej. A. M. de L. ƒ10,—; M. de J.—T. ƒ10,—; M. ft de B. ƒ2.50; Zr. B. de J. ƒ5.—; J. M. ƒ5,—; Mevr. K. ƒ10,—; N. N. ƒ2.50; Motto ..Heien" ƒ100,—: D. ƒ1,—; A. Q. ƒ10,—; D. R. ƒ2,—; Mevr. J. P. A. 5,S. J. v. d. M. 10,Sw. 2,50; Bros ƒ2,50; H. I. M. ƒ25,—; F. H. ƒ5,—; Medard ƒ1,—; J. S. ƒ5,—; P. A. D. ƒ20,—: B. W. L. 10,A. v. L. S.L. 10,„Handwerk fonds" ƒ5,—; P. J. K. 10,—; J. B. ƒ10,—; ,.A. B." 10,—; Ds. H. E. B. 10,—; A. H. v. H. 1953 10,—. Dagtotaal f460,47. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ3321,16. In het comité heeft ook zitting mevrouw N. H. M. Pliesterde Vries. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft maatregelen gelast tegen de Amerikaanse diplomaat Kohier, die niet voldoende zorg gedragen zou hebben voor geheime documenten over Tunesië en Marokko, die onder zijn berusting waren. Kohier werd wegens dronkenschap aan gehouden nadat de auto, waarin hij met zijn vrouw van een feestje kwam, tegen een telegraafpaal was gereden. Hij bleek toen bedoelde stukken, waarvan de bron nen van informatie geheim moesten blij ven, bij zich te hebben. Kohier heeft een staat van dienst van 21 jaar. Dertig duizend Nederlandse tulpenbol len, een gift van Nederlandse kwekers ter gelegenheid van de kroning, worden Vrij dag te Londen geplant. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur, zal samen met Nederlandse meisjes in klederdracht de eerste bollen planten. leder jaar weer komen er overstromingen voor in de Povlakte en ieder jaar weer zien vele boeren zich genoopt wég te trekken. Foto: Ontruiming van het dorpje Rosolina. (Van onze correspondent in New York) Reeds sedert enkele jaren is er in de vergaderingen van de UNO sprake ge weest van een eventuele oprichting van een internationaal strafgerechtshof. Zo ver is het nog lang niet, maar de Nederlandse delegatie heeft altijd grote belangstelling getoond voor dit onderwerp en dit jaar is tij er in geslaagd om te voorkomen dat deze plannen op sterk water worden ge zet. Wat de functie van zulk een hof zou moeten zijn? Het best kan men denken aan een instituut als een gerechtshof als dat te Neurenberg of dat te Tokio dat oorlogs misdadigers heeft berecht. Deze hoven waren echter slechts ingesteld voor een bepaald geval en voor een beperkte peri ode. Bovendien zou een hof als waar de Nederlandse gedelegeerde, prof. Röling thans op eminente wijze voor heeft gepleit, nog verscheidene andere werkzaamheden kunnen verrichteh dan net berechten van oorlogsmisdadigers. Natuurlijk grijpen dergelijke plannen nogal in de souvereiniteit van afzonder lijke staten. Het is een eigenaardige para dox dat de communisten die internatio nalisten bij uitnemendheid zouden moeten zijn, soms in het geweer plegen te komen wanneer de interne jurisdictie van een staat in het geding komt. De Russen heb ben prof. Röling, de Groningse hoogleraar, die het Nederlandse standpunt bepleitte, dan ook hevig aangevallen. In de juridische commissie had Neder land geen succes. Zweden diende een re solutie in, die beoogde de zaak voorlopig maar te laten rusten, daar de tijd er niet rijp voor werd geacht. Prof. Röling is echter een vechtlustige figuur en hij gaf zijn plannen niet zonder meer op. In de Algemene Vergadering hield hij een uitstekend pleidooi voor zijn zaak. België en Nieuw-Zeeland vielen hem bij en een vrij felle rede van de Pool se gedelegeerde, die zijn plan aanviel, deed waarschijnlijk nog verscheidene andere delegaties over stag gaan. Het gevolg was, dat de Zweedse resolutie, volkomen in Nederlandse zin geamendeerd, werd aan genomen met 33 tegen 9 stemmen en 8 onthoudingen. PARIJS. (A.F.P., Reuter). Hervé Al- phantl, de Franse afgevaardigde in de permanente raad van het Atlantisch pact, heeft Maandagavond op een persconferen tie te Parijs verklaard, dat tegemoet ge komen is aan Franse eisen voor een „ver dedigingsstrategie van West-Europa in geval van een conflict". Fr zal géén kwes tie zijn van een bevrijding na een invasie, zo zei hij. De permanente raad, het hoogste mili taire orgaan van de N.A.V O. dat gewoon lijk in Washington vergadert, is gisteren in Parijs bijeen geweest om de laatste hand te leggen aan zijn verslag, dat heden zal worden ingediend b>i de militaire com missie. Bonn (Reuter). De Westelijke geal lieerden hebben beloofd een aantal oor logsmisdadigers vrij te laten als deel van een Kerstamnestie. De Amerikaanse, Engelse en Franse autoriteiten in West-Duitslar.d houden op het ogenblik nog 953 oorlogsmisdadigers gevangen. Het zijn minder belangrijke oorlogsmisdadigers, wier straf binnen enige maanden zal zijn uitgediend. BELGRADO (Reuter) Naar het offi ciële Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" meldt, zijn vijf Tsjechoslo waakse oud- ministers en vele anderen in arrest gesteld bij een nieuwe golf van arrestaties in Tsjecho-Slowakije. De vijf oud-ministers zouden zijn: Gregor (Buitenlandse handel), generaal Svoboda (Defensie), Kopriva (Politie), Erban (Arbeid) en Kliment (Zware Industrie). Volgens „Tanjoeg" waren de gearresteer den vrienden van Rudolf Slansky, de secretaris-generaal der Tsjechoslowaakse communistische partij, die vijf dagen ge leden met tien andere voormalige Tsjecho slowaakse functionarissen werd terechtge steld op beschuldiging van hoogverraad en spionnage. Van Zoenek Fierlinger, de 61-jarige voormalige leider van de Tsjechoslowaakse sociaal-democratische partij en oud-am bassadeur te Moskou, was aanvankelijk ook gemeld, dat hij zou zijn gearresteerd. Dit bericht werd later weer tegengesproken. Van dr. Antonin Gregor meldde radio- Praag zes dagen geleden, dat hij van zijn post van minister van Buitenlandse handel was ontheven. Er werd geen reden voor deze maatregel gegeven, doch twee van de beklaagden in het Praagse proces waren voormalige onder-ministers van zijn minis terie. Een van deze, Evzen Loebl, kreeg levenslang, de andere, Rudolf Margolius, is inmiddels terechtgesteld. Gregor werd in Februari 1948 tot minister benoemd en was lid van de commissie, die zich bezig hield met de zuivering van alle politieke partijen van „reactionnaire elementen". In Mei van het vorige jaar werd hij lid van het presi dium van de Tsjechoslowaakse communis tische partij. Hij bracht handelsverdragen met Rusland en communistisch China tot stand en vloog in het afgelopen voorjaar naar Moskou teneinde moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie en zijn land op handelsge bied uit de weg te ruimen. Generaal Ludwig Svoboda was van 1945 tot 1950 partijloos minister van Defensie. In het laatstgenoemde jaar trad hij af en werd benoemd tot vice-premier. In Sep tember 1951 werd hij echter van deze post ontheven. In de oorlog commandeerde hij de Tsjechoslowaakse divisie in Rusland en hij verwierf in 1943 de orde van Lenin. Veiligheid Vladimir Kopriva, lid van het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij, werd in Mei 1950 benoemd tot hoofd van het ministerie van Nationale Veilig heid, nadat het kabinet besloten had dit te scheiden van het ministerie van Binnen landse Zaken. In Januari van dit jaar werd hij „op eigen verzoek van zijn post ont heven." Eugen Erban werd in 1951 ontheven van zijn post van minister van Arbeid. Hij was ook een van de socialisten, die na de staats- Het is thans weer mogelijk geschenk zendingen van maximaal Ï0 kilo naar Oost-Duitsland en de Sovjet-Russische sector van Berlijn te verzenden. De P. T. T. vestigt er echter de aan dacht op, dat de pakketten door de Oost- Duitse postadministratie in beslag worden genomen wanneer de inhoud ervan niet uitsluitend bestaat uit noodzakelijke, levensbehoeften en kleding voor persoon lijk gebruik. Bovendien is voor koffie een maximum gesteld van 250 gram per pak ket en mag hoogstens 250 gram cacao of 250 gram chocolade worden verzonden. Voor tabaksartikelen is de maximum toe gestane hoeveelheid 50 gram. greep tot de communistische partij over gingen en een socialistisch manifest teken den voor „het elimineren van de rechtse elementen der partij". Hij was oud-secre taris-generaal van de centrale vakvereni gingsraad en lid van het presidium der communistische partij. Augustin Kliment werd in 1948 benoemd tot minister voor de Industrie. Hij werd twee jaar later minister voor de Zware In dustrie, nadat het Tsjechoslowaakse vijf jarenplan in deze zin was gewijzigd, dat de nadruk op de zware in plaats van de lichte industrie werd gelegd. Toen dit ministerie in 1951 werd afgeschaft, werd hij minister voor de Zware Machinebouw. In Septem ber van dit jaar werd hij echter vervangen door Julius Maurer. Het K.N.M.I. deelt mede: Het gebied met hoge barometerstanden, dat enkele dagen het weer in grote delen van West-Europa beheerste en vergezeld ging van veel mist neemt nu in betekenis af en koerst naar het Zuidoosten. Oceaandepressies beginnen zich lang zaam over de Britse eilanden en het Noordzeegebied in Oostelijke richting uit te breiden. Hierbij wordt zachtere lucht van oceanische oorsprong in Noordooste lijke richting getransporteerd. Onder invloed van het opdringen van de zachtere lucht kwam in Engeland af gelopen nacht nog slechts op enkele plaat sen vorst voor. Een regenzone veroorzaakte er bovendien op verschillende plaatsen regen of motregen. Het is te verwachten, dat de invloed van de oceaandepressie zich komende 36 uur ook steeds meer over onze omgeving zal uitbreiden. Dit zal tot gevolg hebben, dat de temperatuur een langzame stijging ondergaat waarbij de vorst geleidelijk naar het Zuidoosten zal worden teruggedrongen. In Limburg en Oostelijk Noordbrabant zal deze zich in ons land het langst nog weten te hand haven. Een frontensysteem van de oceaan depressie, dat nu over Engeland nadert, zal later enige neerslag kunnen veroorza ken. De wind zal daarbij wat aanwakkeren uit richtingen tussen Zuid en West. Aan gezien op de oceaan nog meer depressies in aantocht zijn en de algemene luchtdruk verdeling niet duidt op een spoedige aan voer van nieuwe koude luchtmassa's naar West-Europa kan de dooi, wanneer deze eenmaal is ingevallen, tenminste enkele dagen aanhouden. *!«ococooocooooooccoooccoccoocoooc«xxxoocox»cr_rrr*v-»cccr u 5 ZACHTER WEER OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt, vooral aanvankelijk op vele plaatsen nog nevel of mist. Tijdelijk enige neerslag Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Langzame stijging van temperatuur, maar in het binnenland aanvankelijk nog lichte vorst. 10 December Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 0.55 uur. onder 12.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 December Hoog water: 8.48 en 21.13 uur. Laag water: 4.04 en 16.26 uur. Woensdag 10 Dc-cember Hoog water: 9.42 en 22.11 uur. Laag water: 4.53 èn 17.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1