Fouten van Beheersinstituut opnieuw nader toegelicht Sm Wereldnieuws Minister Donker acht het tijd, er een streep onder te zetten De radio geeft Woensdag Gruwelijk misdrijf na zes jaar opgehelderd Die zagende pijnen ■pflSi MSm, PANDA EN DE MEESTERDOKTER Mist hinderde spoor wegen en veerdiensten TocU ió het zo D r DINSDAG 9 DECEMBER 1952 2 In 1 dag retour! Kerkelijk Nieuws Orgelbouwcongres in Amsterdam Zwollenaar vergreep zich aan vriendin van zijn dochtertje Nieuw Leids station voor deel in gebruik IIÉP Kolendamp in Haagse woning tijdig ontdekt Garantieprijs voor suikerbieten verhoogd Noordoostpolder nog niet rijp voor „zelfbestuur"? Getallen magie In de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp „Regeling tot het aannemen door de Algemene Rekenkamer van ont vangsten en uitgaven van het Nederlandse Beheersinstituut tot en met 1949 in de al gemene rekening der Comptabiliteitswet 1927" betuigt de minister van Justitie aller eerst zijn leedwezen, dat de beantwoording van het voorlopig verslag omtrent dit wetsontwerp zo lang op zich heeft laten wachten. De ernstige kritiek, met betrekking tot de door de regering in deze materie ge volgde gedragslijn geuit, kan de minister niet afwijzen. Hij meent, dat deze zaak niet steeds is behandeld met de voorrang, die daaraan had behoren te worden gege ven. De ontstane vertraging was echter niet aan onwil te wijten en diverse onder delen der vertraging zijn ook niet op reke ning der regering te stellen. Het beheerstinstituut heeft in de eerste tijd van zijn optreden voor onlzaglijke moeilijkheden gestaan. Het werk moest worden verricht met ongeoefend en sterk wisselend personeel. Zeer veel moeite heeft men gehad met de eigenlijke be heerstaak. Daardoor is te weinig aandacht besteed aan de organisatorische en admi nistratieve zijde van het werk. Het kon niet uitblijven, dat dit zich bij de finan ciële verantwoording zou wreken. Ook meent de minister dat de te zelf standige positie, die het Beheersinstituut in de eerste jaren van zijn bestaan heeft gehad, een belangrijke rol speelde bij het ontstaan en het voortduren van de gebre ken in zijn administratie. Van een deug delijk toezicht is in de eerste jaren na de bevrijding weinig terechtgekomen. De aanvankelijke accountantscontrole op het hoofdkantoor van het instituut stel de de gebreken in de administratie niet in het daglicht. Het is begrijpelijk, dat derge lijke gebreken bij een uitgebreid werkter rein als dat van het Beheersinstituut moeilijk kunnen worden weggenomen. In tussen is hierin verandering gebracht. Eind 1947 werd door de toenmalige ambts voorganger van de minister de centrale accountantsdienst van het ministerie van Financiën belast met de controle van het Beheersinstituut.. In Januari 1949 kwam deze dienst met zijn eerste rapport. Kort daarna weigerde de Rekenkamer de ver evening. In Mei 1949 benoemde de rege ring een regeringscommissaris, wiens in Fe bruari 1950 uitgebrachte rapport leidde tot de benoeming van een derde directeur. De minister meent, dat thans de administra tie van het Beheersinstituut en de controle daarop aan redelijke eisen voldoen. Aan de wensen van de Rekenkamer met betrekking tot de administratie is zoveel mogelijk tegemoet gekomen. De Reken kamer heeft dan ook inmiddels de ont vangsten en uitgaven van het Beheers instituut over 1950 verevend. In haar ver slag over 1951 heeft de Rekenkamer over het instituut slechts weinig opmerkingen hoeven te maken. De minister is van oordeel, dat het wets ontwerp dient om een streep te zetten onder een periode, waarin van vele zijden minder of meer verschoonbare fouten zijn gemaakt, en dat het wetsontwerp hiertoe de thans enig mogelijke uitweg biedt. Dat men aan het departement van Justi tie niet gediend is geweest van de rol der Algemene Rekenkamer, is een veronder stelling, die de minister niet juist acht. Justitie en Rekenkamer Er is geen „verzet tegen de rekenkamer in lijdelijke of andere vorm" geweest, ten zij men de meningsverschillen over de wijze, waarop, en de vorm, waarin de ver antwoording van het N.B.I. haar beslag zou krijgen, wenst te kwalificeren als „ver zet". De minister meent, dat erkenning van ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON: 1-pers. 12.50. 2-pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 Tel. 11485 - Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het leven op het land, hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.37 Ad- ventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Pla ten. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militair vraaggesprek. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Christelijk Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orkest. 21.10 Figuren rondom Calvijn, causerie. 21.30 Pla ten. 21.40 Piano 22.00 In de Arabische We reld, causerie. 22.10 Strijkkwartet en solisten. 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.10 Voor de jeugd.. 16.45 Voor zieken. 17.15 Dansmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Antilliaanse dichtkunst. 18.00 Nieuws. 18.20 De rechten van de mens, toespraak 18.30 Lichte muziek. 19.00 Verwacht de Partij van de Arbeid het niet te veel van de mens en te weinig van God?, discussie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 De dochter van de houtvester, operettehoorspel. 21.35 Orkest. 22.20 Groei, bacteriën en antibiotica, causerie. 22.35 Strijk- sextet. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. (Om 12.50 KoersenL 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen 17 30 Klankbeeld. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pin ten. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Klankbeeld 20.00 Seppl, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. de taak van de Rekenkamer als voorlich tend orgaan van de Staten-Generaal op comptabel terrein niet meebrengt, dat de regering verplicht is aan alle wensen en voorstellen van de Rekenkamer zonder meer gevolg te geven. Naar aanleiding van de vraag omtrent terugvordering van te hoge honoraria wordt het volgende opgemerkt. Slechts wat onverschuldigd betaald is, kan terug gevorderd worden. Beheerders- en be stuurdersionen, nadat zij door het Beheers instituut zijn vastgesteld, zijn verschuldigd en kunnen dus, indien zij zijn betaald, niet teruggevorderd worden. Aan het verzoek om een opgave te ver strekken van de ambtenaren van de ver schillende departementen, die met ,,be- héerszaken" belast zijn, meent de minister niet te kunnen voldoen. Procedures wegens wanbeheer Naar aanleiding van de vraag in hoevele gevallen het N.B.I., respectievelijk de staat, is aangesproken wegens „wanbeheer wordt het volgende meegedeeld: Bij de gewone rechters zijn 42 zaken aanhangig gemaakt, waarvan 19 zijn afgedaan. In deze 42 zaken was in totaal gevorderd ruim 2.000.000. In de vier zaken, waar in een schikking werd getroffen, was in totaal geëist 49.300. Bij de schikkingen werd in totaal betaald 12.700. In de vier zaken, waarin een veroordeling werd uitgesproken, was in totaal geëist 19.000, terwijl in to'aal werd toegewezen 7.200. Bij de voorzitter van de Raad voor het Rechtshei-stel zijn 570 zaken aanhangig gemaakt, waarvan 504 zijn afgedaan. In vele procedures bij de voorzitter van de Raad werd geen bepaald bedrag gevor derd. Ten aanzien van deze procedures is er van afgezien om cijfers te verzamelen over de gevorderde en de toegewezen be dragen. Bij de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rech+shers-*el ziin 146 zaken aan hangig gemaakt. Einduitspraak is gedaan in 106 van deze zaken. In deze 146 zaken werd in totaal gevor derd ruim 3.000.000. In de 19 gedeeltelijk toegewezen zaken was in to+aal geëist rond 45.800, terwijl werd toegewezen 23.900. In de 14 geheel toegewezen zaken was het totale bedrag der toegewezen sommen 15.700. Fraude-gevallen Het aantal gevallen van fraude door be heerders kan niet volledig worden opgege ven. Gegevens zijn verkregen omtrent 23 gevallen van fraude, tot een totaal bedrag van ruim 265.000. In negen gevallen is de schade door of namens de betrokkenen geheel terugbetaald, in 15 gevallen is de schade teruggevorderd, doch niet of nog niet geheel terugbetaald. In vier gevallen is van terugvordering afgezien. In totaal werd terugbetaald ruim 98.000. Een strafrechtelijke veroordeling is in vier ge vallen uitgesproken. Wat betreft de commissie voor het be heer van het vermogen van de yijandejijke verzekeringsmaalschappijen deelt de mi nister mee dat de werkzaamheden dezer commissie ziin voltooid voor 42 maat-» schappijen. Voor de 51 overige verkeren zij in een vergevorderd stadium. Onder de genoemde 42 maatschappijen bevinden zich 12 Oostenrijkse en Italiaanse. Van de 30 Duitse en Japanse maatschappijen zijn er acht, waarvan öf geen activa öf geen passiva bekend zijn, zodat geen uitkerings plannen gedeponeerd behoefden te wor den. Er bleven dus 22 plannen te depo neren. Van deze werden vijf plannen gede poneerd, waarvan er drie tot uil kering ge bracht zijn. De plannen voor de overige maatschappijen zijn nog in staat van voor bereiding. Ned. Herv. kerk Beroepen te Amsterdam (wijkgem. ben. het IJ) (vac. P. Boerma) dr. G. Hartdorff te Antwerpen. Benoemd tot hulppred. te IJselmonde P. D. de Bruijn, cand. te Rot terdam-Zuid. Geref. kerken Beroepen te Maassluis (vac. E. Dijkstra) E. de Vries te Dwingeloo. Bedankt voor Hardenberg (vac. H. Sweepe) A. Broek te Onstwedde: voor Meppel (vac. C. P. Rij per) L. G. Pleysant te Stadskanaal. Geref. gemeenten Beroepen te Dirksland M. Blok te Rot terdam-C. Op 2 en 3 Januari wordt op initiatief van de Nederlandse Organistenvereniging in de Evangelisch Lu+herse kerk aan het Spui te Amsterdam een congres gehouden, dat gewijd is aan de problemen en moge lijkheden van de hedendaagse orgelbouw. De vraagstukken dienaangaande zullen behandeld worden door Lambert Erné, dr. M. A. Vente, de orgelbouwer Flenlrop, Siegfried Reda en Sybrand Zachariassen, beide laatsten uit Denemarken. Pas thans is een misdrijf opgehelderd, dat Zwolle en omgeving ruim zes jaar ge leden in rep en roer heeft gebracht. De thans 35-jarige Zwollenaar J. S. heeft na melijk gisteren bekend, dat het twaalf jaar oude meisje Henny Koezen op 6 Oc tober 1946 door zijn toedoen het leven heeft verloren. In de buurtschap Berkum vond men in dertijd aan de oever van de Overijselse Vecht het levenloze lichaam van dit meis je, met het hoofd in de rivier. Achttien dagen later werd J. S., op wie reeds da delijk verdenking gevallen was, aange houden, doch de man bleef hardnekkig ontkennen, iets met de dood van het meis je uitstaande te hebben gehad en daar men geen verdere aanwijzingen vond moest men hem wegens gebrek aan bewijs na vijf dagen weer vrijlaten. Een maand geleden werd J. S. weer aangehouden, on der verdenking als depöthouder van een Tilburgse textielfabriek f 18.000 te hebben verduisterd. In opdracht van de justitie werd hij bij die gelegenheid door de Zwol se politie nog eens danig aan de tand ge voeld over de tragedie van 1946 en dit maal bekende hij het meisje met het hoofd in de rivier gelegd te hebben. Hij ver moedde namelijk dat het kind toen reeds dood was, hetgeen, naar bij de sectie ach teraf b'-eek, niet het geval was. Henny Koezen had met een dochtertje van J. S. op de noodlottige herfstdag in 1946'beukenootjes gezocht. Zij was daar na even meegegaan naar het huis van S., waar zij met S., diens vrouw en zijn drie kinderen praatte. Even nadat het meisje weg was, ging J. S. „een eindjè omlopen". Hij heeft in de buurt van een bunker aan de Vecht het meisje ontmoet en haar met grote kracht de hals dichtgeknepen. Toen het kind op de grond viel, dacht J. S. dat zij dood was, waarop hij haar met het hoofd in de rivier legde, aldus zijn be kentenis. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. k°°* mens^^ EEN FlJNt neus 352 Met ingang van Vrijdag zal het nieuwe stationsgebouw te Leiden- gedeeltelijk in gebruik worden genomen. De verkoop van de plaatsbewijzen geschiedt van deze dag af in het nieuwe station. Ook het Inlich tingenbureau zal daar dan in dienst worden gesteld. De behandeling van snel- en expresse goederen blijft voorlopig nog in het oude gebouw. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothe kers en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88. Mr. J. den Daas en drs. Herman Jonker, tot voor kort bij de AVRO werkzaam, zijn toegetreden tót de bureaux van Carel Briels. V... Keizer Bao Dai heeft dé strijdkrachten geïnspecteerd, belast met de verdediging van Nasam. Enige dagen lang hebben zij de woedende aanvallen van de Vietminh moeten weerstaan. De Keizer drukt de hand van een van de soldaten. Gistermorgen kwam de 54-jarige H. B. in een hofjeshuisje aan de Javastraat in Den Haag zijn getrouwde dochter bezoeken. Hij vond haar, de 25-jarige mevrouw F. W.B., haar echtgenoot, de 24-jarige teke naar J. W. en hun vijf maanden oud doch tertje op bed. Het gezin voelde zich niet in orde en dacht dat het het slachtoffer was van een griepaanval. Dg vader besloot de huisarts te halen, doch deze bleek niet thuis te zijn. Toen de vader in de woning was teruggekeerd, gevoelde hij zich na enige tijd eveneens niet goed worden. Een half uur later kwam een familielid op bezoek, die grootvader, vader, moeder en kleinkind in versufte toestand aantrof. Het familielid waarschuwde direct de G.G.D., die de familie naar het Ziekenhuis Zuidwal over bracht. Bij onderzoek bleek, dat de elleboog van de kachel vol roet zat, waardoor zich in het vertrek kolendamp verspreidde. De toestand van de slachtoffers is thans goed. De minister van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening heeft de garantieprijs voor de suiker van de oogst 1952 verhoogd met een bedrag, dat overeenstemt met de gemiddelde kostenstijging in de suikerbie tenteelt. Als gevolg hiervan zal de gega randeerde suikerprijs voor de producent van ƒ48 per 100 kg. met 45 cent worden verhoogd, hetgeen een dienovereenkom stige verhoging van de suikerbietenprijs mogelijk maakt. Deze prijsverhoging heeft geen betrekking op de prijs van de suiker voor de consument. Op 17 December komt de polder-com missie voor algemene belangen, welke in de Noordoostpolder nog steeds de taak van de gemeenteraad, maar dan in adviserende zin, waarneemt, voor een belangrijke be slissing te staan. Zij zal dan moeten advi seren over de vraag hoe. de Noordoostpol der in de naaste toekomst bestuurd dient te worden. Nog steeds worden de beslui ten, welke elders door een gemeenteraad moeten worden genomen, door de Land drost, die tevens directeur van de Wierin- germeer (afdeling Noordoostpolder-wer ken) is, genomen. Na de oorlog werd hij geadviseerd door de poldercommissie, wel ke aanvankelijk door hem zelf werd sa mengesteld, maar waarvan de leden in Juni van het vorige jaar voor het eerst door de bevolking van het nieuwe land werden gekozen. Onlangs is uit deze commissie een uit drie leden bestaand dagelijks advies college benoemd, zodat dé polder in zekere zin ook wethouders heeft. In besloten zitting heeft de poldercom missie de vraag wat er nu verder moet gebeuren reeds onder ogen gezien. 17 De cember zal zij dat in het openbaar doen. De belangrijkste vraag welke daarbij aan de orde zal komen zal zijn, of de polder reeds voldoende tot ontwikkeling is geko men om door de eigen bevolking bestuurd te kunnen worden. Te verwachten is dat de status van het „openbaar lichaam" met een jaar verlengd zal worden, omdat men meent niet tijdig te kunnen overschakelen op de gemeentelijke bestuursvorm, met alle daaraan verbonden voorzieningen. Bovendien is er de vraag of de Noordoost polder uit één of meer gemeenten zal be staan. 38. „Toen ik de plof-bacil eenmaal als verwekker van de slaapziekte ontdekt had", vervolgde Joris, zonder acht te slaan op de woedende blikken van graaf Isen Grim..was het voor iemand met mijn medische kennis natuurlijk ecu kleine moeite om een middel te vinden, dei deze gevaarlijke bacil zal vernietigen. Ik dacht een behandeling uit, welke door haar vita- miniserende tendenz en haar psychologische effecten„Ja, ja, ja," onderbrak de koning hem haastig, „maar om kort--té gaan: ge beweert dus, dat ge een middel weetom ons allen van de vallende-slaap ziekte te genezen? Goed: indien dat middel doeltreffend blijkt te zijn zult ge ook onze persoon mogen behandelen. Maar", ver- Vooral tengevolge van de vrij dichte mistbanken konden de treinreizigers gis teravond niet te veel op hun spoorboekje vertrouwen. Na het invallen van de duis ternis heeft de gehele dienstregeling „een beetje stroef gelopen", zo deelden de Ne derlandse Spoorwegen mede, evenwel zonder abnormaal grote vertragingen. Zowel een defect aan een wissel nabij Schiedam, juist op de splitsing van de spoorlijnen naar Den Haag en Hoek van Holland omstreeks zeven uur als de stag natie op" de lijn nabij Breda tengevolge van de treinbotsing van gistei'morgen, droegen er natuurlijk niet toe bij de stag natie in de treinenloop te verminderen. Op het traject Breda-Gilze-Rijen wordt nog steeds over enkel spoor gereden. Wegens de zware mist heeft de veerpont Tiel-Wamel gisteren de gehele dag niet gevaren. Het personeel uit het land van Maas en Waal werkzaam op de Tielse fa brieken, moest met autobussen via Zalt- bommel worden vervoerd. Ook de nacht dienst kon niet doorgaan. IJselmeer Met een vertraging van ruim twee en een half uur is de nachtboot Amsterdam Lemmer „Jan Nieveen" vanmorgen om zeven uur in Lemmer aangekomen. De ka pitein zeide dat de vertraging grotendeels is veroorzaakt door de zware mist. Tijdens de overtocht heeft de „Jan Nieveen" nog een motorschip assistente verleend. Het. zat vast in het ijs. De scheepvaart op het IJselmeer heeft op sommige plaatsen nog met moeilijkheden te kampen tengevolge van de ijsgang. Daarenboven bemoeilijkt de zware mist het scheepvaartverkeer. Gisteren moest de reddingboot van Lem mer uitvaren om assistentie te verlenen aan de houtboot „Tine", die de koers kwijt was en zich niet. kon oriën+eren. omdat de mis'hoorn van Lemmer defect is. Het verkeer per as van en naar het eiland Schouwen en Duivel and was giste ren bijna de gehele dag gestremd door de' mist. De veerboot „Gravelingen" op het. veer Ziipe-Anna Jacobanolder (St. Philios- land) deed slechts twee keer dienst, na melijk des morgens om 5 uur en des mid dags om half vier. De boot van de provin ciale dienst Zierikzee-Catse Veer (Zuid- Bcvcland) voer des morgens wel uit, maar voer op de havendijk, waar zij tot des avonds vijf uur bleef vastzitten. Wel was er gelegenheid om met het voetveer van Zijpe naar Anna JacobapoMer over te varen Ook de veerdienst Ziipe-Nurrians- dorp (Beierland) was de gehele dag ge staakt. Gistermiddag was het zicht op Schinhol ongeveer 100 meier wat nog niet voldoen de was voor landingen. Daardoor zijn er dan ook nog geen vliegtuigen binnenge komen maar de uitgaande normale lijn diensten ziin doorgegaan met uitzonde ring van die naar Brussel en Londen. Hedenochtend is alleen een chartërvlieg- tuie opges+e^en met bestemming Tabora, Midden-Afrrka. Ds. II. MEULINK OVERLEDEN In de ouderdom van 77 jaar is te En schedé overleden ds. H. Meulink, emeri tus-predikant van de Gereformeerde kerk onderhoudende art. 31 K.O. aldaar. Hendrik Meulink werd 3 April 1875 te Enter, waar zijn vader predikant was, ge boren. Hij studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kampen en werd in 1899 candidaat om 6 Mei 1900 door zijn vader te Meliskerke in het predikambt beves- 1igd te worden. Ds. Meulink diende de ker ken van Hendrik Ido Ambacht en Wolve- ga en verbond zich in 1919 aan de kerk van Enschedé. Hij was lid van de generale synode van Utrecht 1923, maakte bij her haling deel uit van de particuliere synode van Overijsel en was ook lid van de ge nerale deputaten voor art. 13 K.O. Na de vrijmaking was ds. Meulink lid van het curatorium van de Theologische Hoge school. Misdrijf. In Cairo is Maandag een mili, taire verordening uitgevaardigd, waar bij stakingen tot de misdrijven worden gerekend die voor Egyptische militaire rechtbanken kunnen worden gebracht Oproer. Rebellerende gevangenen in het staatstuchthuis van Sar.ta Fe (Ver. St.) hebben zieh Maandag meester gemaakt van een cellenblok en 8 cipiers als gij. zeiaars vastgehouden. De gevangenen die met twee jachtgeweren en een le- gergeweer gewapend waren, onderhan- deldep door een venster van hun cel lenblok met de directeur van de ge, vangenis. Bij een vuurgevecht tussen de opstandelingen en de politie zijn drie gevangenen en een politieman licht gewond. De oproerige gevangenen in de staatsgevangenis hebben de acht bewakers later vrij gelaten. Rumoer. In het parlement, van India is het tot een stormachtige zitting gekomen, doordat premier Nehroe weigerde een debat te houden over de vorming van een Andhra-staat in Zuid-India. Com munistische sprekers zeiden, dat een volgeling van Gandhi, Poti Sriramoe- loe, de 51ste dag van zijn vasten is in gegaan en thans- „op zijn doodsbed" ligt. Sriramoeloe vast, omdat hij de re gering er toe wil brengen de genoem de staat te vormen. Nehroe zeide, dat zaken, die betrekking hebben op een mensenleven niet lichtvaardig behan deld zullen worden. Indien zo'n vasten-actie echter invloed zou hebben op uitermate belangrijke aangelegenhe den, dan zou dit een einde betekenen van de autoriteit van de parlementaire en alle democratische procedures. Onge veer 50 leden van de oppositie (socia listen, onafhankelijken en communis ten) verlieten hierop de zaal. Weerbaarheid. De para-militaire Oost- Duitse „Vereniging voor sport en tech niek" die de weerbaarheid van mannen en vrouwen wil vergroten door oefe ning in schieten, vliegen en autorijden, wil haar ledental op 500.000 brengen. De opleiding der leden geschiedt onder toezicht van de Oost-Duitse volkspoli- tie en leden van de Russische bezet ting. Nakomelingschap. Mevrouw Sophia Loser uit Spring Bay in de Amerikaanse staat Illinois is op 98-jarige leeftijd overle den. Zij heeft een nakomelingschap van acht zoons, drie dochters, 29 kleinkin deren, 51 achterkleinkinderen en zeven achterachterkleinkinderen: in totaal 98. Proces. Op de vierde dag van het proces te Kapengoeria tegen Diomo Kenjatta en vijf andere inheemse leiders, die be schuldigd worden van het geven van leiding aan de geheime Mau-Mau-or- ganisatie, heeft de Britse vex-dediger Pritt de regering van Kenya er van be schuldigd, dat zij telefoongesprekken van de verdediging liet. afluisteren, brieven opende en advocaten voor de beklaagden verbood het land binnen te komen. De. openbare aanklager zeide, dat dit nie{ waar was. Indien het wel bewezen zou worden, zou hij vex-zoeken zich terug te mogen trekken. Arrestatie. De politie te Bangkok heeft een massa-arx-ëstatie vex-richt van personen, die er van verdacht worden commu nist- te zijn. De aangehoudenen zijn merendeels Chinezen "Volgens de poli tie is een grote hoeveelheid communis tische documenten in beslag genomen. Het aantal arrestaties is nog niet be kend. Het parlement van Thailaaxd heeft -de vorige maand een drastische wet tegen het communisme goedge keurd, nadat de regering had verklaard, dat communisten een revolutie be raamden. In de mist. Op de Rijn bij Krefeld-Uerdin- gen zijn gisteren in dikke mist een on bekend aantal Rijnaken met elkaar in botsing gekomen. Waarschijnlijk zijn twaalf tot vijftien schepen bij deze aan varing betrokken geweest. Door de mist waren reddingsvaartuigen niet in staat uit te varen om de schepen te helpen. Volgens de rivierpolitie gelooft men niet, dat er gewonden zijn te betreuren. Beschuldiging. Dr. Mozes Rosen, opperrab bijn van Roemenië, heeft Maandag avond Zionisten er van beschuldigd met de „fascistische Brits-Amerikaanse imperialisten samen te zweren om de grote leugen te verspreiden, dat de volksdemocratieën een anti-semieti- sche politiek voex-en". Dr. Rosen be schuldigde de „fascistische kliek van Ben Goei-ion" (premier van Israel) er van samen te gaan met de „Duitse Hit- lerianen om hen te helpen hun aanval op de Sovjet-Unie en de volksdemo cratieën te hex-nieuwen". men, natuurverschijnselen en alle mogelijke gebeurtenissen. Voor Pythagoras was het ge tal het beginsel aller dingen en hij meende dat God op grond van de getallen de cos- mos en de harmonie der sferen had geschapen. Ook in de Joodse Kabala blijkt de voor- liefde aan woorden een bepaalde betekenis toe te kennen, op grond van de getallen waarde der letters. Daarnaast bestond in de middeleeuwen een zgn. Christelijke Kabala, die eveneens bepaalde heilig ge noemde getallen een grote waarde toe kende in het 9<?loof en de eredienst. Wanneer we eens een greep doen uit de waarden welke door verschillende vol ken aan bepaalde getallen werden toege kend, dan kunnen we alle getallen onder 10 er gunstig af laten komen. De Mithras-religie waarvan nog vele overblijfselen hier in hel Westen worden aangetroffen verbindt het getal 1 met het eerst geschapen wezen, uit hoofde waarvan 1 een heilbrengend getal is. In volgde de koning, „daar wij het zeer wel deze leer heeft het getal 2 een demonische getallenmagie, dus het gebruik om j er slechts op wijzen, hoe de bijzonderheid aan getallen, naast hun orde-waarde, van 3 ook in onze dagelijkse gebruiken tot een zinnebeeldige betekenis toe te kennen,uitdrukking is gekomen (driewerf hoera, is bij alle volken en in alle tijden verbreid driemaal aanroepen, alvorens te schieten, geweest. In de oudheid waren het vooral enz.) de Egyptenaren, de Babyloniërs en de j De 4 heeft in de Mithrasleer weer een Grieken, maar in het bijzonder ook de J prima betekenis, wijl dit getal het door de Aziatische cultuurvolken die de getallen in j horizon begrensde ruimtegevoel symboli- verband brachten met goden, hemellicha- I seert; 5 wordt bij talloze Aziatische volken mogelijk achten, dat uw behandeling scha delijk, ja zelfs dodelijk kan zijn, wensen wij, 'dat ge eerst uw middel op onze hof houding uitprobeert". Een angstige stilte volgde op deze woorlendie door Joris werd onderbroken. „Volgaarne", zei hij opgewekt. betekenis, dóch deze ongunstige kwalifica tieuwrdt volledig goed gemaakt .door de Grieken, die dit getal een gunstige beteke nis geven en liet mei Artemis verbinden Over het getal 3 behoeven we. hier niet te spreken, wijl ons allen uil ervaring be kend is dat daaraan in den regel een gun stige betekenis wordt gehecht. We willen uitstekend beoordeeldj even als 6 dat het tweevoud van de heilige 3 is. Het getal 7 staat bij vrijwel allen in een bijzonder goede reuk, ivant zowel Babyloniërs, als Israë lieten en Pythagoreërs zingen hierover de hoogste lof. Met 8 voelden de aanhangers van de Mitrasleer zich weer bijster inge nomen en de bijzonderheid van 9, als zijnde driemaal 3, wordt door niemand ontkend. Op deze wijze is er onder 10 geen enkel getal aan te wijzen, dat niet op één of andere wijze geluk- of heilbrengend zou kunnen zijn. We moeten thans de gelegenheid maar weer eens aangrijpen om een bijzondere pijnlijke kwestie recht te zetten. Nu vele huisvrouwen zonder voldoende huishou delijke hulp zitten, verleent menig echt genoot wel eens assistentie bij het kloppen van kleedjes. En het is daarbij opvallend dat het sterke geslacht zelden zulke harde knallen uit de mattenklopper weet te to veren als de vrouwen. Zulks tot heimelijk en somtijds laatdunkend plezer van het zwakke geslacht, dat zich nu sterker waant. Laten wij de huisvaders, die ge bukt gaan onder dit verschijnsel, een op beuring mogen geven: die knal van de mattenklopper heeft met kracht weinig uitstaande. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2