Veel belangstelling in Bols ward voor Europese discussieavond IN DE WERELDPOLITIEK Tweemaal: Gebrek aan wijsheid Zwitsaletten „Het meisje met de grote voeten" A tenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Boete geëist tegen dagbladcombinatie ^Hoe is het ontstaan? KOU, GRIEP, KOORTS plNSDAG 9 DECEMBER 1952 CABARET WIM SONNEVELD Café was illegaal wisselkantoor Provinciale federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp Overval in Haarlemmer meer voor het Gerechtshof Problemen der integratie door vier sprekers toegelicht Voetbalprijsvraag zou in strijd met Loterijwet zijn Ann Todd naar gala-première „De Geluidsbarrière" EEN SCHIP MET ZURE APPELEN W. Vogt voorgedragen als technisch directeur „Super Constellations" voor de K.L.M. Messentrekker bekende Wim Sonneveld heeft voor de heropening (onder zijn met de heren Paul Kijzer en piet Meerburg van „Kriterion" gedeelde directie) van het Theater De la Mar aan de Marnixstraat in Amsterdam, die op 23 December zal plaats hebben, een enigszins feestelijk programma samengesteld. Het Haarlemse publiek heeft hiervan Zaterdag en Zondag een voorproef gehad, die men ook gisteravond in de Schouwburg kon genieten. Dank zij een combinatie van kleurige show met scheutig laohwerk mag ook ditkeer van een onmiskenbaar succes gesproken worden, al blijft, wel eens een enkel nummer beneden de maat. Maar er zit zoveel vaart en afwisseling in deze revue, dat men de kleine inzinkingen op het toneel al weer te boven is voor men er aan deze zijde van het voetlicht erg in heeft. Wederom heeft Sonneveld voor zijn ca baret een vorm gekozen, waarbij de on derdelen worden bijeengehouden door de rode draad van wat men met een beetje goede wil een intrige kan noemen. Welke nadelen deze methode ook mogen aankle ven. er staat als winstpunt tegenover dat de tekstschrijvers tenminste een uitgangs punt hebben. Het is in Nederland nu een maal niet zo, dat men te kust en te keur uit beschikbaar materiaal een keuze kan doen of dat men maai- voor de vuist weg een sketch of een liedje bestellen kan. Overigens is Wim Sonneveld niet van plan op deze weg voort te gaan. Zijn volgend programma gaat weer de poëtische kant op, onder meer met uitvoering van gemi- meerde chansons, waarmee hij in vroegere seizoenen zoveel waardering heeft geoogst. Ter versterking van zijn ensemble zal de bekende danseres Lotte Goszlar uit Ame rika overkomen. „Het meisje met de grote voeten" is een muzikale detectiveparodie „mèt een gang ster, om niet de indruk van on-Amerikaan- se activiteit te wekken". De ontvoering van de titelheldin heeft een speurtocht door allerlei zonderlinge milieus tot gevolg: een kroeg in het havenkwartier, achter de cou- ADVERTENTIE lissen van de opera, de salon van een modekoning, een Russische dansschool en een speelzaal in Monte Carlo, waar ten slotte „de ontknoping" plaats heeft. Het parodistische element beperkt zich overi gens geenszins tot het detectivespel. Een hoogtepunt van de voorstelling is bijvoor beeld de potsierlijke persiflage van „Ma dame Butterfly" met de ongelooflijk malle zangeres Conny Stuart in de titelrol, waar aan Wim Sonneveld nog een bijzonder komisch Chinees eenmansdrama toevoegt, daarbij speels zijn pantomimelessen van Marcel Marceau in practijk brengend. De pauze-finale bestaat uit een zotte mode show met demonstratie van de nieuwe „priktollijn" voor „de heffe der betere standen". Dat Wim Sonenveld voor deze gelegenheid in de gedaante van Lou Bandy, compleet met strohoed en hagelwitte grijns, uit zijn vorige „Gastenboek" in dit nieuwe programma is overgestapt, vloeit voort uit de omstandigheid dat de tekst ter afsluiting van dit nummer, geschreven door Annie Schmidt, nog niet klaar was. De twee conférences zijn ditkeer uit de pen gevloeid van de Bloemendaler Jan Bakker, die tal van bizarre woordspelin gen leverde. Een waardevolle ontdekking, want dit onderdeel is tot dusver altijd het zwakke punt bij Sonneveld geweest. Verre weg het beste nummer na de pauze, zich afspelend in de studio van een danspaeda- goge, in wie men gemakkelijk een kruising van Sonia Gaskell en Olga Preobrajenska herkent, is grotendeels te danken aan de choreograaf Albert Mol, die echter zelf zijn rol niet kon vervullen, doordat hij de vorige week in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Hij werd op voorbeeldige wijze door Jack Bow vervangen. Van de talrijke nieuwe medewerkers moet in de eerste plaats Beppie (de doch ter van Jan) Nooy worden genoemd. Als „de blonde vrouw in het spel" trok zij met een liedje a la Emmy Arbous sterk de aandacht. De schurk in kwestie wordt door Paul Deen alias Monus, de man van de maan uitgebeeld. Verder ziet men Roy Carr, die hier eerder is geweest met Katherine Dunham en later met een eigen gezelschap, Diny de Neef, Betty Med- dings en Louis Dusee. Emmy Arbous is er volkomen in geslaagd zich de toon eigen te maken, die bij de liedjes van Annie Schmidt past. Haar solo als de moeder van de gangster bewees beider talent. De overige teksten zijn van Ina Philippo, Dick Swidde en Willy van Hemert, de prima décors en costumes wer den door Friso Wiegersma ontworpen. DAVID KONING. De Maastrichtse rechtbank heeft Maan dag uitspraak gedaan in de zaak tegen een Belgische caféhouder en zijn vrouw en een Maastrichtse kastelein, die zich in de pe riode van Maart tot October van dit jaar hebben schuldig gemaakt aan overtreding van het Deviezenbesluit 1945. Zij zouden Nederlandse geldswaarden tot een totaal van vele tienduizenden guldens naar en uit België hebben gesmokkeld. De kastelein J. N. had zijn café „Bij Sjefke" vlak over de Nederlands-Belgische grens onder Vroenhoven tot een illegaal wisselkantoor gemaakt. Tijdens het pro ces is gebleken dat voor een bedrag van ongeveer f 320.000 via de Maastrichtse kastelein in dit café werden verhandeld. De eis luidde zes maanden en f 10.000 boete. Bij verstek werd N. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Zijn vrouw W., die geregeld geld van Maastricht naar België en omgekeerd had overgebracht, werd veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. De eis luidde acht maan den. De Maastrichtse caféhouder L. M. werd wegens medeplichtigheid aan deze deviezensmokkelarij veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en een geldboete van f 500.De eis luide zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. "N Mistige morgen in Amsterdam. De Oudekerkstoren verheft zich wazig uit de grijze massa. De huizen aan de Warmoesstraat tonen slechts hun contouren. De Federatie voor Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening in de provincie Noord holland is dezer dagen opgericht. Het be stuur is als volgt samengesteld: mevrouw V. VisLeguit, presidente, Venhuizen, Bond van Plattelandsvrouwen; mejuffrouw B. E. Harmens, secretaresse, Wagnerkade 53, Heemstede, Unie van Vrouwelijke Vrij willigers; mevrouw Van de Wetering Mulder, Vosmaerlaan 16, Bussum, pen- ningmeesteresse, Nederlandse Christen Vrouwenbond; mevrouw J. Nieuwenhuis Kok, Amsterdam, R.K. Vrouwenbond; mevrouw J. VermeerVan Doesburg, Naarden, Partij van de Arbeid (Vrouwen bond); mevrouw W. Swanenburg de Veye Mulder, Alkmaar, Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen; mevrouw C. van den BergDikmans, Haarlem, Vrouwen bond N.V.V.; mejuffrouw S. Koekoek, Wie- ringerwerf, Bond van Christelijke Boerin nen en Plattelandsvrouwen. In aansluiting op deze mededeling zij ge memoreerd, dat deze federatie (die ook landelijk bestaat) tot doel heeft de samen werking te bevorderen van de organisaties die practische sociale hulp verlenen, ten einde in bepaalde gevallen te komen tot een zo algemeen mogelijke hulpverlening. De federatie biedt onder meer aan, op te treden in het belang van de bescherming der burgerbevolking, ingeval de noodzaak daartoe zou ontstaan. Verder worden ge zamenlijk landelijke acties op touw gezet, zoals collectes voor kankerbestrijding, voor het vierde Prinsenkind, voor vluchtelingen hulp, enzovoorts. Plaatselijk voor Haarlem bestaat deze federatieve samenwerking sinds Augustus van dit jaar, onder presi dentschap van mevrouw Cremers, echtge note van Haarlems burgemeester. Op Dinsdag 16 December zal de Haar lemmer T. C., die op 2 October van dit jaar door de Haarlemse rechtbank tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het plegen van een roofoverval in de Haarlemmermeer op de 64-jarige al leenwonende landbouwer H. van de Heu vel, in hoger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam terecht staan. In Bolsward is gisteren ter voorbereiding van de aanstaande proefstemming over de Europese eenwording een openbare dis cussieavond gehouden waarvoor buitenge woon grote belangstelling bestond. Spre kers waren dr. J. Linthorst Homan, lid van het uitvoerend comité der Europese Beweging, kolonel-vlieger b.d. E. Visch, lid van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., de secretaris van het N.V.V.," de heer P. de Vries en de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der C.H.U. over „De Europese grondwet". Dr. Linthorst Homan noemde de Euro pese landbouwintegratie technisch geen moeilijk vraagstuk. De Europese agrarische productie moet en kan worden opgevoerd tot negentig procent van Europa's be hoefte. Er zal een doorstroming van over complete krachten moeten komen naar de industrie en de vrije beroepen. De platte landscultuur komt hierbij niet in gevaar, zoals wel eens is beweerd. De heer Visch bekende eerlijk, dat de militaire integratie de grootste moeilijk heden biedt. Hij zette uitvoerig de tot standkoming van de E.D.G. uiteen. De heer De Vries sprak over de econo mische en sociale problemen van de Euro pese eenwording. Hij wees vooral op de noodzaak van boven-nationale organen. De gilden gingen destijds ten onder, omdat zij vastgeroest waren in de stads- en streekhuishouding en geen nieuwe orga- nen schiepen voor de toen komende open economie. Nu men wederom voor een nieuwe economische vormgeving staat, moet men zijn tijd beter verstaan, meende spreker. De heer Tilanus wees op de noodzake lijkheid van een Europese grondwet en een Europese regering. Dit includeert geens zins, dat de onderscheidene nationalitei ten niet behouden moeten worden. Wel moeten belemmeringen zoveel mogelijk worden weggenomen. Generaal Eisenhower had eens tot de heer Tilanus gezegd: „In Tijdens een radio-uitzending uit New York heeft dezer dagen een ver tegenwoordiger van India bij de UNO, Krisjna Menon, nog eens de nadruk gelegd op het feit dat communistisch China buiten de UNO staat en daar door moeilijk te benaderen is over problemen als de Koreaanse oorlog. Hij noemde het „een gebrek aan wijsheid", dat sommige Westelijke mo gendheden China niet tot de UNO willen toelaten en gaf daarmede eens te meer blijk van het verschil in overtuiging tussen Oost en West. Want dit „gebrek aan wijsheid" wordt juist door Washington, dat in dit opzicht de leidende rol speelt, als wijsheid betracht. De federale „grand jury" in de Verenigde Staten, die op zoek is naar communistische infiltraties in de Amerikaanse overheden, heeft bijvoorbeeld nu reeds voor de derde maal Owen Lattimore, vroeger adviseur der regering in Aziatische aan gelegenheden, „als verdachte" aan de tand gevoeld, in de eerste plaats omdat Lattimore indertijd zijn regering heeft aangeraden, een soepeler houding tegenover de Chinese communisten aan te nemen. DINSDAG 9 DECEMBER Minerva: Jan Musch in „De Vrek", 8.15 u. ity: „Voor wien de klok luidt", 18 jaar, 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Perru- cha", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dallas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmans ver tellingen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rio Grande", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 DECEMBER Begijnhof kapel: Christen spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", genezings dienst, 8 uur. Lido: „Rio Grande", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Voor wien de klok luidt", 18 jaar, 2 en 7.30 uur. Spaarne: „Trein roof in Missouri", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14 jaar. 2.30, 1 en 9.15 uur. Rembrandt: „Perrucha", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dallas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoff mans vertellingen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De 13 lanciers", 2.30 en 8.15 uur. Wanneer een man als Lattimore, die de catastrofe in China heeft zien aankomen en evenals trouwen# generaal Marshall, vroegere minister van Buitenlandse Zaken het grote gevaar van een versterking der Moskovische macht in Azië zag nade ren, nu nog rekenschap moet afleggen van wat hij indertijd in de volle eerlijkheid zijner overtuiging heeft .verklaard, dan begrijpt men hoe moeilijk het voor de politici van heden zijn moet om de op neming van Peking-China in de UNO te propageren. Het is trouwens de grote vraag of dit lidmaatschap een voldoende pleister op de wond zou zijn, nu de Chinese politieke hervorming op het niveau is gekomen waar een stelselmatige recalcitrantie tegen alles wat Westers en democratisch is, de leiding gevende factor is geworden. Het lijkt er veel op dat de in opportunisme geboren verstandhouding tussen Moskou en Peking vooral door het Koreaanse avon tuur zover verstevigd is, dat het lidmaat schap van China slechts zou leiden tot een verheviging van de boycott-campagne, die nu door de Sovjet-Unie als enige grote oppositie-mogendheid in de UNO gevoerd wordt. Natuurlijk is een verbond tussen Moskou en Peking geen eeuwige gelofte van trouw en liefde, want in Azië hebben zij teveel tegengestelde belangen en het communisme van beiden is slechts in naam gelijk. In China is het nog dat radicale, dogmatische communisme van revolutionnair en reac- tionnair karakter, dat zijn successen dankt aan de misstanden van vroeger en de na latigheid van de thans op Formosa op wraak broedende nationalistische mario nettenregering. In de Sovjet-Unie is de maatschappelijke omwenteling voorbij, de politieke constellatie is stabiel en het com munisme dient nog slechts als schraag voor een regeringssysteem, dat in de éénpartij - macht zowel zijn greep op het volk als zijn wendbaarheid naar buiten vindt. Als China tot zichzelve zal gekomen zijn, moet het kunnen overstappen op een regeringssys teem, dat de verworven verbeteringen per manent kan maken en de aard van het Chinese volk aanspreekt. Misschien kunnen de Westerse mogendheden tegen die tijd iets meer bereiken bij de machthebbers in Peking, doch op het ogenblik gelden zij als de gezworen vijanden van de nieuwe Aziatische orde, die koste wat kost moeten worden neergeslagen. Die nieuwe Aziatische orde lokt Moskou echter helemaal niet, want de Sovjet-Unie is niet bereid aan China de Aziatische heerschappij af te staan. Daarom is het er nog niet van gekomen, dat Rusland en China gezamenlijk tegen de overblijfselen der Westerse macht in Azië zijn opge treden. Waarschijnlijk zien de Indische politici deze wankele balans der machten in Azië beter dan de Westerse. Misschien daarom speelt India steeds weer een eerste rol bij de pogingen om China met het Westen te verzoenen, of tenminste de oorlogskansen in Azië te verkleinen. India behoeft er allerminst op gebrand te zijn, in Azië tegenover een eenheidsfront van China en Rusland te komen te staan, doch het vreest de mogelijkheid daartoe minder dan het een uitbreken van een verschrikkelijke Aziatische oorlog vreest. De kans dat in zulk een oorlog de vraag, wie baas zal wor den in Azië, ook tussen Rusland en China zal worden uitgevochten, wordt door India niet onwaarschijnlijk geacht, doch het weet maar al te goed dat dit een slotfase zal zijn, nadat het zelf, tegelijk met de Westerse invloed, zal zijn geliquideerd. Reeds herhaaldelijk is gebleken dat India de Chinese leiding in Azië prefereert boven v/elke dan ook, zelfs boven de Westerse. En zeker boven de Japanse, die onder Amerikaanse invloed aan de horizon op doemt. Het is misschien deze wijsheid, die Menon bedoelde toen hij voor de Ameri kaanse radio sprak: De wijsheid van een blik in de toekomst door de bril van een Aziaat. Waarom hebben de Westelijken deze wijsheid niet, als zij toch zo eenvoudig te beredeneren valt? Het antwoord daarop is wellicht, dat het volkomen loslaten van Azië door de Wes telijke mogendheden niet als een realiteit kan worden beschouwd, terwijl een Azia tische mogendheid als India zulk een los laten als de logische ontwikkeling ziet, waarvoor het trouwens zelf een felle strijd heeft gevoerd. Bovendien is het voor het Westen een schrikbeeld, Azië onder leiding van een communistische mogendheid als China tot een eenheid te zien uitgroeien, terwijl het voor India dat niet zo in wit en zwart, doch in nuanceringen denkt in het geheel geen schrikbeeld is. Zo staan hier dus twee „wijsheden" tegenover elkaar, waarvan de aanhangers elkander gebrek aan wijsheid verwijten. Zou het conflict in Azië, en met name de Koreaanse oorlog, dus toch terug te bren gen zijn tot het elementaire verschil tusse- de Westerse en Oosterse filosofische denk wijzen? Europa schop ik tijdens mijn reizen tel kens tegen een grens aan." Vragen Tal van vragen werden mondeling en schriftelijk gesteld en door de sprekers uitvoerig beantwoord. Onder meer vroeg men, of er geen gevaar bestaat voor R.K. overheersing in het nieuwe Europa en of de socialist Spaak, gezien zijn houding bij de Belgische koningskwestie, wel een aan vaardbare internationale figuur genoemd mag worden. Op de eerste vraag antwoordde de heer Visch, dat de mens dikwijls het meest lijdt onder gevaren, die hij vreest, „maar die niet op komen dagen". Hij roemde juist de samenwerking tussen Katholieken en Protestanten in de Europese beweging. De heer De Vries antwoordde op de vraag over Spaak, dat men niet moet ver warren de binnenlandse politiek en de in ternationale bekwaamheden. De binnen landse politiek van België is door buiten staanders moeilijk te beoordelen. Interna tionaal is Spaak een figuur, die voor zijn taak volkomen berekend is. De vergadering werd besloten met het zingen van het Friese volkslied. Bij de behandeling in hoger beroep voor de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de officier van justitie een principiële geld boete van 10 of vijf dagen geëist tegen de hoofdredacteur van een dagbladcombinatie, de heer A. van L., wegens het uitschrijven van een voetbalprijsvraag zonder vergun ning. Volgens de officier werd hiermee de Loterijwet overtreden. In eerste instantie, voor de kantonrechter, was deze zaak met vrijspraak geëindigd. In zijn requisitoir besprak de officier de vraag of de deelnemers aan deze voetbal prijsvraag overwegende invloed kunrien uitoefenen op de kansen, die zij hebben. De Hoge Raad heeft reeds uitgemaakt, dat dit niet het geval is. Het voorspellen van de uitslagen van voetbalwedstrijden moet daarom beschouwd worden als een kansspel. In besloten kring wordt kansspel door de wet toegestaan. De kantonrechter was van mening, dat de abonnés van de gedagvaarde bladen beschouwd moeten worden als leden van een besloten kring, doch de officier was het met deze zienswijze niet eens. „Hier is geen individuele maatstaf aangelegd," zo zeide hij, „die maakt, dat dit een besloten kring zou zijn." In zijn pleidooi zeide de raadsman van de heer Van L„ dat talloze bladen en periodieken met grote regelmaat puzzles publiceren, waarvoor iedereen een oplos sing kan insturen, dikwijls dus ook kopers van losse nummers, die geen abonné zijn. „In talloze gevallen," zo zeide hij, „is het aantal ingezonden juiste oplossingen van deze puzzles zo groot, dat er voor de prij zen geloot moet worden. In zo'n geval zou men inderdaad kunnen zeggen, dat de in zenders geen overwegende invloed kunnen uitoefenen op hun kansen. Dan is er inder daad sprake van een loterij, maar niemand schijnt hier bezwaar tegen te maken." De raadsman sprak als zijn overtuiging uit, dat artikel 1 van de Loterijwet verouderd is. Hij beantwoordde de vraag of de abon nés van een dagblad een besloten kring vormen bevestigend. „Zij worden verenigd door eenzelfde soort rechtsband," zo zeide hij, „zij hebben in casu allemaal dezelfde overeenkomst gesloten met de naamloze vennootshap, die de bladen exploiteert." De rechtbank zal in deze zaak uitspraak doen op Donderdag 18 December. De Britse filmactrice Ann Todd zal de première van haar nieuwste film „De ge luidsbarrière" (The sound-barrier) in Nederland bijwonen. Van deze film, die geregisseerd werd door David Lean, naar een scenario van Terence Rattigan, wordt op 19 December in het Metropole-Tuschin- ski-theater te 's-Gravenhage een galavoor stelling gegeven onder beschermheerschap van de Engelse ambassadeur. De baten v-rvan komen ten goede aan het Van '°n Poelmanfonds, dat zich ten doel --io nodig steun te verlenen aan het J. L. personeel van de luchtmacht. Wie hoort zeggen: Daar komt een schip met zure appelen aan, zal nooit naar het water, maar altijd naar het uitspansel kijken. De uitdrukking be tekent immers: er is zwaar weer op til, er dreigt een hevige bui. Nu is wel begrijpelijk dat men wolken die langs de hemel drijven, vergelijkt met voort- zeilende schepen, maar men vraagt zich toch wel even af waar die appelen vandaan komen. Een verklaring geeft het Boek Job, waar in sommige vertalingen te lezen staat: Mijn da gengingen voorbij als schepen met appelen beladen (Job 9:23). Dat men in oude tijden speciale snelzeilers ge bruikte om fruit te vervoeren, is be grijpelijk. Daarmede worden nu de snel aandrijvende wolken vergeleken. Ik denk dat de appelen zuur genoemd worden, omdat men in 't algemeen op ^dit soort fruit niet erg gesteld is. Wijzigingen bij Radio-Unie In de aanstaande Vrijdag te houden vergadering van het bestuur van de Neder landse Radio Unie zal, naar wij vernemen, een herverdeling van de commissariaten aan de orde worden gesteld. Drie omroepverenigingen, namelijk KRO, NCRV en VARA, hebben een voorstel in gediend om de commissariaten als volgt te verdelen. De heer P. A. M. Speet (KRO) behoudt economische zaken en J. B. Broeksz (VARA) programmazaken. Mr. H. H. van der Veen (NCRV) zal de portefeuille van personele zaken overdragen aan de heer G. de Clercq (AVRO), terwijl eerstge noemde het technisch commissariaat op zich zal nemen. Indien dit voorstel wordt aangenomen en verwacht mag worden dat alleen de AVRO hiertegen bedenkingen heeft dan zal de heer W. Vogt, die thans technisch commissaris is, als zodanig aftreden. Daar mede zou een einde gekomen zijn aan de wat moeilijke toestand, welke in Juli van dit jaar ontstond, toen de heer Vogt bij zijn heengaan als directeur van de AVRO ook wilde aftreden als technisch commis saris van de NRU, maar op verzoek van het bestuur aanbleef. Deze herverdeling der commissariaten geeft de voorstellers tevens de gelegenheid een voorstel in te dienen om de heer Vogt te benoemen tot technisch directeur van de NRU en de heer E. Bomli tot program ma-directeur. De K.L.M. zal de eerste luchtvaartmaat schappij buiten Amerika zijn, die de Lockheed „Super Constellation" met „com- pound-motoren" ontvangt. Deze „Com- pound-Motoren" van de Wright-vliegtuig- motorenfabriek hebben extra kracht door dat de uitlaatgassen door middel van tur bines rendement geven. Deze vliegtuigen bereiken een snelheid van 550-600 kilo meter per uur. Zij hebben een lengte van 34,5 meter. Zij kunnen een zeer grote la ding over een grote afstand zonder tussen landingen vervoeren. Het startgewicht van de „Super Constellation" is circa zestig ton. De machines kunnen 35 percent meer passagiers en 56 percent meer vracht ver voeren dan de „Constellation" van het conventionele type. Er is door de fabriek gerekend op het vervoer van bijna honderd passagiers, maar het staat nog niet vast of de K.L.M. de voor haar bestemde toestellen ook tot de maximum-capaciteit zal gaan gebrui ken. De „Super Constellations" hebben een bemanning van tien personen. Door de K.L.M. is een aantal Nederland se kunstenaars verzocht met decoratief werk bij te dragen tot verfraaiing van de cabine. Het vliegtuig is in compartimenten verdeeld. Doordat de stoelen in de „Super Con stellation" op rails zijn gemonteerd kan het interieur in korte tijd worden gewij zigd, al naar de vliegtuigen nodig zijn voor vervoer van toeristen, emigranten of vracht. De vermoedelijke dader van de moord aanslag, die, zoals wij gisteren berichtten, Zaterdagochtend te Huizum gepleegd werd op de 35-jarige W. B., heeft tegenover de politie een bekentenis afgelegd. Ook gaf hij toe onenigheid met W. B. te hebben gehad, omdat deze hem van het werk had gezon den. De dader zal vandaag ter beschikking van de officier van justitie worden gesteld. De toestand van het slachtoffer is redelijk wel. ADVERTENTIE zijn snel en afdoend te bestrijden met: ...'n ZWfTSALpreparaat/ Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 December 1852 PARIJS. De laatste berigten uit de Pausselijke Staten maken weder ge wag van menigvuldige rooverijen. In den nacht tueschen 23 en 24 November is onder anderen de heer De San- Mar za no op den openbaren weg bij Viterbo aangerand en beroofd. De ge noemde staatsman keerde terug van Marseille, waai- hij namens den Paus Prins Do de wijk Napoleon had verwel komd. Vier gemaskerde roovers hebben het postrijtuig, waarin de heer De San- Marzano zich met zijn reisgezelschap bevond, aangevallen en tegen gehouden, nadat door een pistoolschot den postil lon het been was stuk geschoten. De roovers hebben ongeveer 8000 fr. aan specie medegenomen en daarenboven eenige horloges en andere kostbaarheden. Dit misdrijf heeft zoo nabij Viterbo plaats gehad, dat de aan de poort dier stad geplaatste schildwacht het pistool schot heeft gehoord. Onverwijld zijn gendarmes vertrokken, doch bij hunne komst hadden de roovers reeds d# vlucht genomen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5