Strijd om eerste plaats gaat tussen Gordijn en Dukel Haagse wethouder nam ontslag na interpellatie in raad ■Clowntje Rick De zaak-Andreas Dukel loopt verder uit Reserveteams spreken duchtig woordje mee in de tweede klasse Douaneverdrag moet aanvaard worden Rioolwaterzuiverings-zorgen Meningsverschil met B. en W.-meerderheid Resolutie over Tunis in UNO-commissie DINSDAG 9 DECEMBER 1952 Vanavond beslissende partij in DAMAS-tournooi Saletnik boog het hoofd Voetbal De Harder speelde toch voor Bordeaux en scoorde Roeien Jaarvergadering van „Het Spaarne" Tennis Overwinningen van Seixas en Connolly GIOS viert lustrum met gymnastiekdemonstratie De basketballcompetitie Biljarten „Hof van Holland" won de zilveren bal Cricket Australië in de tweede innings: 242 voor 6 Voor de kinderen De zwemcompetitie Sport in 't kort Drie ministers waarschuwen Dames! Vooral 110 Hamea-Gelei voor Uw handen FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) "4 Nu er nog: vier ronden te spelen zijn in het internationaal D.A.M.A.S.-damtournooi te IJmuiden is het haast zeker, r,a de resultaten van de gisteravond gespeelde zevende ronde, dat de eerste plaats een kwestie van strijd wordt tussen de IJmuidenaar B. Dukei en de Hagenaar Gordijn. De Haarlemmer Wim de Jong leverde overigens deze Maandag de knappe prestatie, de Italiaan Saletnik zijn eerste nederlaag te bezorgen Doordat de leider Dukel zijn partij van Noome won, vergrootte hij zijn voorsprong op nummer twee tot twee punten. Deze, Gordijn, die dus de tweede plaats heeft ver overd, blijft de gevaarlijkste concurrent van de dit keer wel erg op dreef zijnde IJmuidenaar. De partij, die hedenavond tussen Gordijn en Dukel wordt gespeeld, kan dan ook als van beslissende invloed worden beschouwd. Als geroutineerd tournooispeler ontdekte de Oosterkwartier-man Wim de Jong gister avond een zwakke stee in het spel van zijn opponent Saletnik. De Haarlemmer kreeg al in het openingsspel volgens alle regelen der Hollande school puntenvoordeel. Een uitval van de Italiaan met zwart naar veld 29 was feitelijk de laatste kans om nog een foutje van De Jong uit te lokken, maar de Haarlemmer speelde subliem en won in het middenspel een stuk. Al voor het wer kelijke eindspel kon de Italiaan opgeven. Dit mag een prachtige prestatie heten van de Oosterkwartier-dammer, die nu nog een redelijk kans behoudt op de derde plaats. Dukel—Noome Na een onregelmatige 32—28 opening kreeg Dukel langzamerhand openingsvoordeel op de Utrechtenaar Noome, die echter met de tijd overhoop lag. In een voor de DCIJ-er iets voordeliger positie moest Noome in 10 minuten 26 zetten doen. De foutzet volgde haast onherroepelijk en Dukel kreeg gele genheid door te breken naar dam. Na enkele zetten gaf Noome zich toen maar gewonnen. De score van Dukel is hoog; slechts Bon- nard behaalde remise tegen hem. Gordijn wint van Laros Een der fraaiste partijen van deze avond was de strijd tussen Laros en Gordijn. Uit een door Laros ingeluide „Keiler-variant" kreeg de Hagenaar een licht strategisch overwicht. Niettemin had Laros met het ingaan van het critieke stadium in deze partij de situatie wel kunnen beheersen als hij aan een juiste tijdsverdeling had gedacht. Nu moest de DCIJ-kampioen 10 zetten in het eindspel doen in enkele seconden en dit werd de oorzaak van zijn falen. Gordijn won overigens knap en is daarmee op de tweede plaats.geland. Bonnard bedwong Berk De Haarlemmer Berk wist met een stuk in de vijandelijke linie, die van de vrij spelen de Fransman Bonnard, door te dringen. Maar zijn tegenspeler kan het wel toever trouwd worden, een spelletje uit de knoop te halen en toen de mist in deze partij op trok had Bonnard zowaar een voordelig eindspel, waarin Berk na lange strijd moest opgeven. Fanelli won, v. d. Sluis remise Fanelli behaalde zijn tweede overwin ning in dit tournooi. Den Hartogh uit Utrecht rekte het spel wat te lang in een overmachts eindspel voor de Italiaan, doch toen de juiste vangstelling was gevonden capituleerde de man uit Utrecht. De enige rerpie was die in de partij tus sen Fankhauser en de Noordhollandse kam pioen v. d. Sluis. Laatstgenoemde raakt nu wel te veel achterop om serieus nog bij de eerste prijswinnaars te kunnen aankomen. De stand is na de 7e ronde: gew. gel. verl. pnt. Dukel, IJmuiden 6 1 0 13 Gordijn, Den Haag 5 1 I 11 Saletnik, Triëst 2 1 10 v. d. Sluis, Amsterdam 3 3 1 9 Wim de Jong, Haarlem 4 0 3 8 Bonnard, Lyon 2 3 2 7 Fankhauser, Frankrijk 2 2 3 6 Fanelli, Italië 2 2 3 6 Laros, IJmuiden 2 1 4 5 Neome, Utrecht 2 1 4 5 Berk, Haarlem 1 0 6 2 Den Hartogh, Utrecht... 0 2 5 2 Heden, Dinsdagavond wordt het tournooi in zaal 7 van het Cultux-eel gebouw aan de Tegen de verwachtingen in heeft De Har der Zondag jongstleden toch weer voor de profclub Bordeaux gespeeld. Zoals men weet zou de Nederlander worden vervangen, maar tegen Nice deed hij toch mee en liet in die wedstrijd zien nog altijd een speler van grote klasse te zijn. Met een fraai doelpunt, na een half uur gescoord, legde hij de grond slag voor de overwinning (2—1) van de Bordelais. 1' Equipe, een Frans sportblad, dat gisteren met een foto van de oud VUC-speler op de voorpagina verscheen, schreef in het voet balverslag van de wedstrijd onder andere: „De Harder is niet dood en begraven". Lange Nieuwstraat om zes uur voortgezet. Dan ontmoeten elkaar: Gordijn—Dukel, Sa letnikNoome, FanelliWim de Jong, Den Hartogh—Fankhauser, Berk—v. d. Sluis en LarosBonnard. Na deze ronde moeten de leiders Dukel en Gordijn het volgende programma afwerken: Dukel speelt nog tegen Saletnik, Fank hauser en Fanelli; Gordijn ontmoet Bon nard, v. d. Sluis en Saletnik. Maandagavond hield de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „Het Spaarne" haar jaar lijkse algemene vergadering. De candidaten voor het bestuur werden bij acclamatie ge kozen. Voor het nieuwe verenigingsjaar zal het bestuur als volgt zijn samengesteld: de heer M. J. v. Buren, voorzitter; de heer R. L. Everard, secretaris; de heer J. H. Lottge- ring, penningmeester; de heer W. P. van den Berg, mevrouw M. J. Dumont-De Zwart; mr. P. C. Fuhri Snethlage, mevrouw H. W. Hof huister Weeme, de heer A. Rühl Jr. en de heer A. P. van Walsum, commissarissen. Het ligt in de bedoeling^de roeivloot uit te bx-eiden met een nieuwe vierriemsgiek. Ook is men van plan een nieuwe achtriems- giek aan te schaffen. De zeilvloot zal met enkele jollen worden uitgebreid. Er zijn voorts plannen om tijdens de Flora in 1953 een nationale stertocht te ox-gani- seren, evenals een zeilwedstrijd op de Noord zee tussen Zandvoort en IJmuiden speciaal voor Draken. Ter vergadering kwam voorts de wens naar voren om een vertegenwoordiger van de roeisport in de te vormen Haarlemse Sportraad zitting te laten nemen. Het afgelopen seizoen, waarin de vereni ging met 69 ploegen inschreef op nationale en internationale wedstrijden, bracht „Het Spaarne" twee nationale kampioenschappen: de twee met stuurman en de dubbelscull. Het aantal leden bedraagt thans ongeveer vijfhondex-d. De finale in het heren enkelspel van de tenniskampioenschappen van Victox-ia (Australië) is gewonnen door de Amerikaan Vic Seixas. Met 86, 36, 63, 64 vèï- sloeg hij Wimbledonkampioen Frank Sedg- man (Australië). Maureen Connolly bracht de titel in het damesenkelspel op haar naam. In de eind strijd bleef zij met 62, 63 baas over haar landgenote Julie Sampson. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan vnn de Haarlemse gymnastiekvereniging GIOS wordt Zondagmiddag 14 December in het Concei'tgebouw een demonstratie gege ven, waaraan alle afdelingen der vereniging en de 's Gravenhaagse gymnastiekvereniging „Donar" medewerken. De Hagenaars komen, uit in de nummers hoogrek, hoogbrug, tafeïspringen, i'ingen stil en ringenzwaaien. Onder de turnsters zijn mevrouw D. KrulVan der Nolk van Gogh, die reeds vijf keer achtereen kampioene van Nederland is geworden, en mevrouw T. M. TomsonDaniëls. Bij de heren komt W. Groeneveld uit die Zondag na de Neder landse kampioenschappen weer in het keur corps gekozen is. „D.onar" bestaat over enkele maanden vijftig jaar en telt op het ogenblik duizend leden; daarbij zijn de leden van de handbal afdeling inbegi-epen. De Haagse club geniet een goede bekendheid in ons land. Zij neemt regelmatig aan wedstrijden en demonstraties deel. Een hex-enploeg is kampioen van Ne derland ringen en in vox-ige jaren werden de kampioenschappen brug en springtafel behaald. Verscheidene leden hebben deel uit gemaakt van de Nederlandse keurcoi-psen. De demonstratie van Zondagmiddag staat onder leiding van de heer K. Boersma. ADVERTENTIE Teddy-gevoerde Windjackets Het „Institute of Contemporary Arts" (I.C.A.) te Londen houdt een grote internatio nale wedstrijd, waaraan ongeveer 3500 beeldhouwers uit 57 landen deelnemen Gevraagd wordt een maquette in te zenden voor een standbeeld, gewijd aan de Onbekende Politieke Gevangene". Vooraf zullen elders tentoonstellingen ter voor bereiding van deze expositie worden georganiseerd. Die voor de Benelux-landen wordt gehouden in de Harmonie te Antwerpen. Drs. F. Baudouin, conservator van het Rubenshuis met enige maquettes. De biljartwedstrijden om de zilveren bal werden gisteren beëindigd. De 4634 voor sprong die „Hof van Holland" reeds op „Groenendaal" (Heemstede) had vergrootten de Haarlemmers tot 5240, waarmede „Hof van Holland" in het bezit kwam van de zilveren bal. De resultaten waren: Kooyman Scholten Siemerink Omvlée Peterse Ketel Dijkstra Van Putten Toepoel 170 170 33 19 5.15 180 172 33 33 5.21 120 120 22 23 5.45 120 71 22 13 3.22 45 44 37 7 1.25 40 40 35 10 1.14 40 40 42 6 0.95 40 36 42 4 0.88 250 94 10 18 9.40 250 250 10 59 25.— 30 20 42 3 0.41 40 40 42 5 0.95 Op de derde dag van de eer-ste testmatch tussen Australië en Zuid-Afrika in Brisbane zijn de Australische batsmen, evenals in de eex-ste innings, er niet in geslaagd de Zuid- Afrikaanse aanval te overmeesteren. Aan het einde van de speeltijd had Australië in de tweede innings 242 runs gescoord voor het verlies van 5 wickets. De lefthander Arthur Morris was met een moeizaam bij elkaar vergaarde 58 (hij stond ruim 'drie uur aan bat) topscorer. Na hem kwam Neil Harvey, die in de eerste innings een century scoorde, met 42. Van de Zuid-Afi-ikaanse bowlers had de offspinner Hugh Tayfield met 3 voor 111 het meeste succes. De volgende dag hadden de jongens weer wat anders bedacht. Ze namen een wasteil mee uit de ivagen; dat hadden ze eerst aan tante Liezebertha gevraagd, natuurlijk. En met die grote teil liepen ze nu naar de plas. Wat ze van plan waren? Wel ze gingen bootje varen! Bij het meertje gekomen, zetten ze de teil netjes in het ioater en die dreef toen net als een bootje! „Ziezo", lachte Rick. „Nou gaan we varen, hoor!" „Mag ik het éérst proberen?", vroeg Bunkie. „Welja, ga je gang maar", zei Rick. „Ik wil wel eens zien, hoe dat gaat!" Heel voorzichtig slapte Bunkie in. De teil schommelde wel erg, maar het ging toch. Hij ging zitten en keek tevreden rond. „Geef 'm eens een zetje!" vroeg hij. Rick kwam dicht aan de kant en duwde met z'n voet tegen de teil. Toen ging het- nog beter; de teil dobberde langzaam van de kant weg en Bunkie keek over de rand. „Zo gaat-ie fijn!", zei hij. Hij peddelde wat met zijn handen in het water en zo kreeg hij het ding op gang. „Ik zal proberen, of ik 'm aan de overkant kan krijgen!", riep hij. „Goed, ik loop wel om en vang je daar op!", zei Rick. Dit keer zullen wij het verloop van de tweede klassen van de basketball-compe titie in Haarlem onder de loupe nemen Wij moeten dan in de eerste plaats vast stellen dat het aantal reserveteams hier een groot aandeel in de strijd hebben. Deze teams kunnen, als zij kampioen worden, namelijk niet pi-omoveren daar in de eex-ste klasse geen reserve teams toegelaten wor den. Om dan toch nog roulatie te krijgen laat men de hekkesluiters van de eerste klasse tegen de hoogst geplaatste eerste teams spelen indien inderdaad een reserve team als eerste mocht eindigen. Dit kun nen derhalve teams zijn die zelfs in de tweede klasse lang niet tot de sterkste be horen. Verhoging van het spelpeil brengt dit vanzelf niet. Uitbreiding van het aan tal verenigingen is dan ook een vereiste 'en meer propaganda om dit te bereiken is dan ook wenselijk. Aanvankelijk zagen wij bij de heren een verwoede strijd tussen kampioen Antilopen 2, het gedegradeei-de P-S.V.H. en het gepro moveerde Schoten. PSVH klopte Antilopen 2, Schoten won weer van'PSVH, terwijl Scho ten kansloos tegen Antilopen 2 ten onder ging. Daarna lieten PSVH en Schoten ech ter een veer tegen respectievelijk H.H.C. 2 en O.K. 2. •Een en ander had tot gevolg dat Anti lopen 2 toch weer de leiding nam. Opmei'ke- lijk is de slechte plaats van HHC 2, dat ver leden jaar een der sterkste was. Na de over winning op PSVH verwachten wij echter betere resultaten. Een moeilijk te kloppen tegenstander zal O.K. 2 nog blijken te zijn. Rapiditas telt momenteel duchtig mee, doch zal later wel verder terugvallen. De Harlem Tigers en H.G.A. 2 zullen wel uitmaken wie als laatste zal eindigen, waarbij wij H-G.A. 2 de beste kansen geven. De stand is Antilopen 2 6 5 0 1 10 Schoten 6 4 0 2 8 O. K. 2 6 3 0 3 6 P. S. V. H. 6 3 0 3 6 Rapiditas 5 3 0 2 6 Harlem T 5 2 0 3 4 H. G. A. 2 6 2 0 4 4 H. H. C. 2 6 1 0 5 2 Groot krachtsverschil Bij de dames is een duidelijke afscheiding tussen de kop en staartgroep. S.C.H. 2 nam door een overwinning op H.H.C. 2, die beide voordien nog zonder verliespunten waren, voorlopig de leiding. Naast H.H.C. 2 heeft ook Oosterkwartier slechts twee verliespun ten en met H.O.C. 2, dat twee nederlagen boekte, is hier dus nog alles mogelijk. Uit wat wij echter van de diverse wedstrijden gezien hebben moeten wij S.C.H. 2 wel als de toekomstige kampioen beschouwen. Als ge heel kansloos volgen dan Antilopen 2 en H.G.A. 2 met zes en acht verliespunten. Wie als laatste zal eindigen is nog een open vraag, daar Rapiditas 2 en Schoten nog geen winst wisten te behalen. Hier is de stand: S.C.H. 2 6 6 0 0 12 H.H.C. 2 5 4 0 1 8 H.O.C. 2 6 4 0 2 8 O.K. 5 4 0 1 8 Antilopen 2 5 2 0 3 4 H.G.A. 2 5 1 0 4 2 Rapiditas 2 5 0 0 5 0 Schoten 5 0 0 5 0 Vanavond wordt de zwemcompetitie in het Sportfondsenbad in Haai'lem voortgezet. Het programma luidt: 66 2/3 m. vrije slag heren nieuwelingen; 66 2/3 m. rugslag da mes; 4 maal 66 2/3 m. wisselslag estafette jongens adspiranten; 100 m. rugslag heren Juniores; 66 2/3 m- schoolslag meisjes en 3 maal 66 2/3 m. wisselslag estafette heren nieuwelingen. ONDERSCHEIDING VOOR MAJOOR BREONESSE. De voorzitter van de Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, majoor b. d. J. N. Breunesse, is benoemd tot officier in de orde van de eikenkroon van Luxemburg. De heer Breunesse heeft deze onderscheiding ontvangen als waardei'ing voor zijn werk voor de internationale vier daagse afstandsmarsen. In de afdelingen der Tweede Kamer is behandeld het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag van Brussel van 15 De cember 1950, betreffende de oprichting van een internationale douaneraad en van het bijbehorende protocol beti-effende de stu diegroep voor de Europese douaneunie. in hun nota naar aanleiding van het verslag der Kamer hebben de ministers van Finan ciën, van Economische Zaken en van Bui- tenlandse Zaken thans onder meer het vol gende opgemei'kt: De ministers constateren met grote vol- doening, dat de oprichting van een inter nationale douaneraad door zeer vele leden wordt toegejuicht. Op 4 November van dit jaar hebben zeven landen reeds hun acte van beki-achtiging in Brussel gedeponeerd. Daarmede is de inter- nationale douaneraad werkelijkheid ge worden. De eerste bijeenkomst van de raad zal op 26 Januari 1953 aanvangen. De ministers menen, dat de leden, die van mening zijn dat de oprichting van deze raad niet gemotiveerd is voor er uitzicht op een Europese douane-unie, voorbijzien aan de omstandigheid, dat de ï'aad tot taak heeft met alle haar ten dienste staande middelen een integratie van de Europese landen op het gebied van de douane te be- vordei-en en dus eigenlijk logisch vooraf gaan moet aan zulk een douane-unie. De omstandigheid, dat de inteimationale douaneraad thans reeds bestaat brengt voorts mede, dat de samenwerking van de Europese landen op het gebied van de douane buiten Nederland om zou geschie den, indien ons parlement zijn goedkeuring aan het verdrag zou onthouden. ADVERTENTIE De heer C. A. A. van Luttervelt heeft in de gistermiddag gehouden vergadering van de Haagse gemeenteraad ontslag ge nomen als wethouder. Hij had geantwoord op een interpellatie met betrekking tot een kwestie over de rioolwaterzuivering, waar na de burgemeester namens de grootst mogelijke meerderheid van het college van B. en W. een verklaring aflegde, waarin gezegd wex-d dat deze grootst mogelijke meei-derheid van bepaalde zaken niet op de hoogte was gesteld. Op 19 November hebben B. en W. van 's-Gravenhage de raad medegedeeld, dat bij de uitwerking van de plannen voor een rioolwatei-zuiveringsinstallatie aan de Lev- weg, waartoe de raad op 10 Maart 1952 het besluit had genomen, moeilijkheden zijn ontstaan. „Deze zijn terug te voeren" zo schreven zij „op het feit, dat het Rijksinstituut voor de Zuivering van Af valwater (R.I.Z.A.), dat bij de voörbêfcèi- ding van de Haagse plannen ten nauwste betrokken was geweest, op het ogenblik, dat deze nagenoeg voltooid waren, van standpunt bleek te zijn veranderd en dien- ovei-cenkomstig aan het Hoogheemraad schap Delfland (dat erin betrokken is met het oog op de lozing) adviseei'de. De wethouder van Openbare Werken, de heer Van Luttervelt (V.V.D.) werd er door enige dagbladen van beschuldigd, dat hij de raad bewust' mededelingen omtrent deze aangelegenheid 'heeft ont houden. Deze hele ontwikkeling leidde tot een interpellatie van de hex-en mr. H. Schür- mann (K.V.P.) en H. Smitskamp (A.R.). De heer Schtirmann herinnerde ex-aan, dat het raadsbesluit van 10 Maart 1952 tot strekking had de aanleg van een zuive ringsinstallatie, bedoeld voor een stad van 800.000 inwoners. Het bedoelde te komen tot een volledige omschakeling van de huidige afvoer naar zee op zuivering. Van bezwaren van de zijde van het R.I.Z.A. en het Hoogheemraadschap was niets geble ken, zodat men kon 'zeggen, dat alles in kannen en kruiken was. Van 10 Maart tot 18 November was de raad in de mening, dat aan de uitvoering van het raadsbesluit werd gewerkt. Uit een interview, dat de weihouder op 18 November aan een Haags dagblad heeft vex-leend, bleek, dat na 10 Maart het R.I.Z.A. bezwaren had gemaakt, waardoor complicaties waren ontstaan. De heer Smitskamp (A.R.) was van oor deel, dat niets ex-op wees, dat er moeilijk heden zouden ontstaan, totdat de publi caties kwamen. Deze moeilijkheden ble ken al aanstonds na het raadsbesluit naar voren te zijn gekomen. „Als de kranten niet gekomen waren met publicaties, zou de raad nu nog niets weten", aldus de tweede interpellant. Nadat de wethouder op de interpellatie had geantwoord, las de burgemeester de verklaring van de college-meerderheid voor, waax-in deze mededeelde evenals de raad van vex-scheidene belangrijke za ken betreffende de zuivering onkundig te zijn gelaten. Wethouder Van Luttervelt gaf toe, dat er fouten zijn gemaakt, die achteraf be treurenswaardig zijn gebleken, ook door hem, het meest door hem. „Ik heb me niet aan de verantwoordelijkheid ervoor ont trokken", zeide de wethouder, opmerkend, dat uit de verklaring van de burgemeester blijkt, dat de meerderheid van het college medeverantwoordelijkheid afwijst. Hij vroeg zich af hoe de overtuiging, waarvan de verklaring spreekt kan leven, waar een der wethouders zelf hoogheemraad is. Hij zeide slechts één gevolgtrekking te kunnen maken, en wel dat de mogelijkheid van collegiaal overleg niet meer bestaat. De laatste dagen zijn vex-schillen van inzicht gebleken, zeide de wethouder. „Met deze feiten voor ogen", aldus de heer Van Luttervelt, „is er slechts één ge- volgtx-ekking mogelijk en wel deze, dat ik de raad bij deze mededeel ontslag te ne men als wethouder". De vergadering is daarna geschorst'. De Braziliaanse afgevaardigde De Souza heeft Maandag in de politieke commissie der UNO l»ij het debat over de kwestie- Tunesië, samen met andere Latijns-Ame rikaanse landen, een ontwerp-resoliitie in gediend waarin op Fx-ansen en Tunesiërs een beroep wordt gedaan om de onder handelingen te hervatten. In deze ontwei-presolutie wordt de hoop uitgesproken dat beide partijen de onder handelingen zullen voortzetten met het doel om tot zelfregering voor de Tunesiërs te komen. Volgens cle Amerikaanse vertegenwoor diger dr. Jessup moeten Frankrijk en Tu nesië onder elkaar het lot van het Noord- Afrikaanse gebied bepalen. Over de vraag of de UNO bevoegd is het probleem te behandelen Frankrijk en Groot-Bx-ittannië zijn van oordeel dat dit niet het geval is zeide Jessup dat een „bezadigd oordeel" de hoofdpersonen in het geschil misschien tot de conclusie zou brengen dat de een of andere actie juri disch mogelijk maar politiek onverstandig zou zijn. De Verenigde Staten blijven de bestaan de verdragen tussen Frankrijk en Tunis erkennen. Het doel van de besprekingen van de UNO moet zijn de taak van Frank rijk het leiden van het volk naar demo cratisch bestuur in eigen aangelegenheden te vex-gemakkelijken. De Verenigde Staten hebben vertrouwen in Frankrijk, aldus Jessup. Over de ingediende resolutie van de Souza zeide hij dat de Verenigde Staten haar zullen steunen. 27) Irmtrud haalt een biljet van honderd mark uit haar tasje. „Daar kom je tot mor gen wel mee toe. Aan de andere kant van de grens krijg je de rest." „Hoeveel?" „Dat is mijn zaak. Dat zie je wel. Waar logeer je momenteel?" „Dat zeg ik liever niet." „Zoals je wilt. Dan ga ik nu. Vaarwel." Betty steekt haar hand uit, maar Irm trud negeert het en loopt zonder verdere groet het café uit. Bewegingloos staart Betty haar na. Het politieapparaat rust niet. Van alle mogelijke zijdien wordt de zaak Andreas aangepakt. Zelfs in Amerika is men op een spoor gekomen. Men heeft de Duitse auto riteiten er van in kennis gesteld, dat men zijn terugkeer naar Europa niet voor on mogelijk houdt. Els wordt heimelijk in het oog gehouden, omdat de kans bestaat, dat haar vader of moeder contact met haar zal zoeken. Sobatka wordt gearx-esteerd maar weer vrijgelaten, daar men moet toegeven, dat hij van de misdaden niet heeft geweten, en zich aan de zijde van de politie schaar de to6n de zaak aan het licht kwam. Hij schijnt ook niets te weten over de ver blijfplaats van zijn zuster of zwager. Stilzwijgend is de leiding van het on derzoek in handen van Kirchner gelaten. Dagelijks bereiken hem allerlei rapporten, en vastberaden onderzoekt hij alles, wat een aanwijzing kan inhouden. Hij heeft er zich erg over opgewonden, dat hij net een uur te laat in Höchen- schwand aankwam, en dat hij er niet in is geslaagd mevrouw Andreas in Freiburg aan te iiouden. Een lang telefoongesprek met commis saris Lippmann levert weinig nieuws op. Kirchner hoort alleen, dat een zekere Smith van Locke en Co. bij Lippmann is geweest en over Andreas heeft gepraat. Kirchner besluit contact op te nemen met die Smith. Misschien dat er toch een of ander spoor in zit. Hij telegrafeert naar Locke en Co. om het adres van Smith. Het antwoord komt snel en kort; „Smith bij ons niet bekend". Hij telegrafeert uitvoeriger, en zegt dat het gaat over Smith, die de zaak Bx-own behandeld. Weer een kort antwooi*d: „Zaak Brown bij ons niet bekend. Er moet een vergis sing in het spel zijn". Vreemd, daar klopt iets niet. Een nieuw onderhoud met Lippmann brengt geen op heldering. Kirchner laat dit niet lopen, maar gooit zich toch eerst weer op de hoofdzaak: een spoor vinden van de vluchtelingen. Op een gegeven dag krijgt hij een diensttelegram uit Aken. „Intrek genoxnen bij Roder onder de naam Sehulz. Mevrouw Roder voordien plotseling naar Freiburg vertrokken". Kirchner springt op. Röder? Mevrouw Roder is de zuster van mevrouw Andreas.. De familieverhoudingen kent hij nu wel voldoende cm zich dat meteen te realise ren. Het treft hem als hoogst merkwaar dig, dat mevrouw Röder plotseling naar Freiburg is gegaan, de stad waar mevrouw Andreas het laatste is geweest bij zijn weten. Daar moet verband tussen liggen. Hij belt naar Freiburg met het verzoek onmiddellijk voor hem te willen vaststel len of opgave gedaan is van het verblijf van een zekere mevrouw Röder uit Aken, Na enige minuten kan men hem ant woorden. Neen, geen aangifte gedaan. Twee jaar geleden heeft ze wel voor een paar weken bij de Schlüters gelogeerd. „Dank u". Een minuut later gaat de telefoon bij Schlüter over. Het meisje neemt de hoorn op. „Met het huis van de familie Schlü ter". „Een brutale vraag, juffrouw. Wilt u op een gemakkelijke wijze tien mark ver dienen?" „Met wie spreek ik?" „Over een kwartier ben ik op straat, bij de hoek vlak bij uw huis. Ik loop met mijn hoed in de hand. Wanneer ik u daar ontmoet, zonder dat u tevoren met iemand anders hierover hebt gesproken, krijgt u tien mark van mij" „Ik begrijp u niet. Wie bexxt u en wat wilt u „Afgesproken dus? Over een kwartier ben ik er. Ik reken er op u te zien". Zonder een verder antwoord af te wach ten legt Kirchner de telefoon neer, trekt zijn jas aan, neemt een taxi en rijdt naai de villa van Schlüter. Daar stapt hij uit en gaat naar de hoek van de straat. Een meisje, kennelijk een dienstmeisje te zien naar haar kleding komt hem tegemoet. Hij zet zijn hoed af en blijft wachten tot ze naderbij is gekomen. „U verwachtte mij, is het niet juf frouw?" „O, bent u die heer die net opbelde?" „Inderdaad. Laat ik maar meteen met de deur in huis vallen. Logeert bij u op het ogenblik een mevrouw Röder uit Aken?" „Ja, die is er al een tijdje". „Mooi. Meer hoef ik voorlopig niet te weten. Bedankt voor de inlichting, en hier zijn de tien mark". „Maareh, ik weet eigenlijk niet.." „Hier, neem aan. En wanneer u mij nog een genoegen wilt doen en eventueel nog eens iets extra's wil verdienen geef me dam gelegenheid, u vanavond ergens te ontmoeten". Het meisje denkt een ogenblik na. „Van avond kan ik er moeilijk tussen uit", merkt ze aarzelend op. „Moeilijk, maar misschien gaat het toch wel. Probeer het rjaar. U hoeft niet bang te zijn dat er moeilijkheden zijn. Ik wil alleen wat inlichtingen hebben en een afspraak maken, dat u mij helpen zult". Het meisje kijkt Kirchner enige tijd ernstig aan en schijnt dan resoluut een besluit te nemen. „Goed. In café Reek". Ze spreken een tijd af, en Kirchner drukt haar op het hart, dat ze over dit onderhoud niets aan anderen vertelt. Op het vastgestelde uur treffen zij el kaar in het eenvoudige en stille café. „Het wordt jiu eindelijk tijd, dat ik me eens voorstel", begont Kirchner het ge sprek. „Mijn naam is Hoffmann. Ik heb de opdracht van mijnheer Röder in Aken om zijn vrouw in het oog te houden. Ik hoop dat u mij daarbij wilt helpen". Ze bloost en kemt eindelijk wat uit de plooi. „O, dat is opwindend. Ik dacht dat zoiets in werkeliikheid nooit voorkwam". „Hoe heet u eigenlijk?" „Janny, Janny Geiger". „Goed, Janny. Vertel me nu eerst eens, of we bondgenoten zijn, of je me helpen wilt?" „Ik heb geen idee, hoe ik u zou kunnen helpen. Wat wilt u weten?" „Om te beginnen: hoelang is mevrouw Röder al bij jullie gelogeerd?" „Ze is hier een week geleden aangeko men". Kirchner is teleurgesteld. Een week ge leden zat mevx-ouw Andreas nog hoog en droog in Zwitserland zonder enige vrees, dat ze gezocht wei-d. Maar toch, een ont moeting tussen de twee zusters was niet uitgesloten. „Wat doet mevx-ouw Röder eigenlijk de hele dag? Wat heeft ze bijvoorbeeld gis teren en vandaag gedaan?" Het gesprek levert eigenlijk niets nieuws op voor Kirchner, die alleen hoort dat er bij de Schlüters ook een jongedame uit Parijs logeert, al sedert dale weken, die dezer dagen naar Parijs terugkeert. Ze spreken af dat het meisje proberen zal zoveel mogelijk te weten te^ komen over de contacten van mevrouw Röder en zal trachten haar telefoongesprekken af te luisteren. De villa van de Schlüters wordt voort durend in het oog gehouden. Op de avond van het eerste onderhoud van Kirchner met het dienstmeisje wordt een interessant telefoongesprek afgeluis terd. „Met Schlüter". „Ik wou graag mevrouw Röder even spreken". „Met wie kan ik zeggen „Zij weet van mijn telefoontje af. Zegt u maar dat een dame haar wenst te spreken". (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6