Haarlems hotel wordt met Marshall-geld gemoderniseerd Dokter Van de Belt promoveert Ook nieuwe woningen aan Vondel weg krijgen een onderhuis Inzameling voor „Stille Armen" ook nu bittere noodzaak Kort en bondig 1 Kersttoelage verdubbeld A.N.W.B.-actie tegen „de schillen en de dozen" VoEkswagens zonder chauffeur te hu Roos Boelsma zong bij het 31-toons orgel Koplampen aan in de mist „Vrijere loonvorming wenselijk en mogelijk" Beelden van onbekende politieke gevangene Vijverbergprijs voor Theun de Vries Goed nieuws voor gesteunden Koopman verdacht van flessentrekkerij Beplanting bij de Van Zeggelenschool Burgerlijke Stand van Haarlem Slagzin gevraagd ur „Het leven roept ons tot de daad" Sint bij kinderen van oud-illegale werkers Zinken cent verdwijnt Katholieke commissie brengt rapport uit Onderzoek naar smokkel van deviezen Dichter Bert Voeten kreeg de Jan Cam pert prijs DINSDAG 9 DECEMBER 1952' HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdag 18 December wordt niet alleen een belangrijke dag voor de heer H. ;L. Dahmen, directeur van hötel „Oud St. Jan" aan de Jansweg, en zijn gezin, maar ,ook voor de stad Haarlem, die de tourist .dan weer betere Iogiesgelegenheid zal heb ben te bieden. Want hotel „Oud St. Jan" is met een niet .onaanzienlijk bedrag aan Marshall-hulp aanzienlijk gemoderniseerd. Ilct verstrek ken van die Marshall-hulp is op zichzelf reeds een bijzonderheid, omdat die als regel alleen aan zogenaamde eerste-klaszaken wordt verstrekt. De heer Dahmen wil namelijk niets anders dan een tweede-klashötel dus 'n inrichting die door haar tarieven bezocht lean worden door de grote middengroep. Deze mensen krijgen geen luxe, wel com fort en een goede verzorging voor de prijs die zij betalen. Dat blijkt onder meer uit het feit, dat in hötel „Oud St. Jan" de gast ,gcen badkamers ter beschikking staan, wel een aantal douchecellen, waarvan zonder prijsverhoging gebruik kan worden ge maakt. Dat er toch voor „Oud St. Jan" 33 mille aan Marshall-hulp is verstrekt, is vooral het gevolg van de omstandigheid dat dit hötel een zeer hoog percentage 'aan vreem delingen onder zijn gasten, ielt, namelijk wel 70 tot 80 procent. Dit komt door het hechte contact dat de heer Dahmen onderho-jüt met de Associa tion touristique des c'/ieminots, een interna tionale organisatie Van spoorwegpersoneel. Zodoende kom^n in het Haarlemse sei zoen, dat door aë vroege bollentijd langer is dan elders, .geregeld groepen van onge veer veertig ijnan in „Oud St. Jan" logeren. Daarnaast, hebben de heer en mevrouw Dahmen, dje in vijf jaar tijd het enigszins in verval -geraakte hötel hebben weten op te werke/i tot de goede naam, die het voor de oorlog bezat, een steeds groter worden de ker^ van vaste relaties, die zich bij hen op h^n gemak voelen. T jt dat gemak zal de huidige verbouwing belangrijk bijdragen. Er komt een nieuwe rcstaurantzaal, é'en biljartzaaltje,' een ki'eine bar „Het Kennemer hoekje", zo als de heer Dahmen het noemt en een zeer gezellige lounge. Tevens is er een aparte eetzaal voor besloten gezelschappen, die 's winters ook voor enkele verenigingen beschikbaar is. De capaciteit 52 bedden wordt niet vergroot. Wel begint in Januari de gelei delijke modernisering van de kamers. De heer Dahmen een rasechte Limburger, Het college van burgemeester en wet houders van Haarlem heeft in zijn van morgen gehouden vergadering besloten de Kerstuitkering van dit jaar voor de krachtens de gemeentelijke steunregeling financieel gesteunden te brengen op 50 van. dg steunnormen. Het college is hiertoe gekomen wegens de vroeg en ongewoon streng ingetreden winter. Weliswaar is de brandstoffentoe- slag van drie gulden tot f 3,50 per week verhoogd met het oog op de huidige kolen- prijzen, maar het college neemt toch aan dat onder deze omstandigheden er onvol doende speelruimte voor andere bijzondere behoeften in dit jaargetijde bestaat. In voorafg?/ande jaren bedroeg de Kerst- uit.kermg 2,5 van de steun norm, waarbij als basis -de voor ieder van de door de ge meente gesteunden geldende richtlijnen werd genomen. De^e maatregel geldt niet voor hen die een. 'rijksuitkering ontvangen. Bij de Haarlemse politie waren klachten binnen gekomen over een zestigjarige koop man die zich aan flessentrekkerij zou heb ben schuldig gemaakt. De man werd aange houden en uit een onderzoek kwam aan het licht dat verdachte bij verscheidene Haar lemmers goederen kocht zonder te betalen of een gedeelte te betalen. De aangehoudene wordt er van verdacht bij een Haarlemse textielhandelaar twee karpetten en een loper te hebben besteld en meegenomen. De waar de was 1200.doch hij heeft slechts 15.— betaald. Bij een andere textielhande laar kocht hij twee hcrencostuums voor 348 en betaalde niets, bij een derde han delaar een karpet voor 350.en bij een vierde een karpet voor 370.De man heeft laatstgenoemde een bedrag van 25.— betaald. Voorts kocht de koopman van Haarlem mers een damesfiets voor 370.— en vier paar schoenen en een fiets voor f 67.50. Be taling is echter niet geschied. De koopman heeft de goederen op open bare veilingen laten verkopen. Het raadslid J- Willemse (Partij van de Arbeid) had aan het college van B. en W. vragen gesteld over de verwaarloosde toe stand bij de Van Zeggelenschool in Haar lem-Oost. B. en W. hebben in hun antwoord toege geven, dat de toestand niet ideaal is. Zij zijn voornemens, in afwachting van de defi nitieve bestemming van het terrein, een eenvoudige beplanting aan te brengen, zoals ook geschied is bij de Planetenlaan voor de Dagopenluchtschool. Het werk wordt uitge voerd door de gemeentelijke sociale werk voorziening. HAARLEM, 8 December 1952 ONDERTROUWD: 8 Dec., C. van der Wee- Ie en C. A. de Kwaadsteniet. BEVALLEN van een zoon: 5 Dec.. E. Haak Kalf; 6 Dec., A. Casteleinvan der Plas; W. H. KuipersPeeters; F. C. Koersde Boer; T. Keizervan Leeuwen; A. I. Tref fersvan Troost; 7 Dec., S. E. de Jong Smits; E. S. M. Neeven—Lichleitner; M. Bee- repootSnoeks; 8 Dec., T. BonnDolstra; H. W. Kinkhouwersvan Ewijk; M. C. Willems van Drunen. BEVALLEN van een dochter: 5 Dec., T. van Dansik—van Stipriaan; G. Westerman Schmitz; 7 Dec.. M M. Brandvan Schaick; H. A. J. BuschmanWeijers; D. Swaans- wijk—Keijzer; M. H. Rutte—Preenen; S. E. A. M. Angenentvan Eeden; 8 Dec., H. M. J. LeijenRoeien. OVERLEDEN: 5 Dec., F. van Wort—Boe rendans, 79 j„ Generaal .Toubertstraat; A. van P'ijenburghvan den Berg, 80 j.. Hoofman- s -aat; A. P. Niemann, 77 j., Schotersingel: 7 Dec.. J. H. van AkooijHering, 76 j., Zo- merkade; J. Koedijk, 63 j., Maerten van Heemskerkstraat. die er naar streeft zijn bedrijf ook tot cen trum van de in deze streek wonende land genoten te maken vertelde ons dat het verkrijgen van de Marshall-hulp hem zeker zer jaar vooruit brengt met de verbetering van zijn accomodatie. Dat is niet alleen een voordeel voor hem, maar ook voor Haarlem, dat nu een hötel rijker is geworden, dat in zijn prijsklasse het tegen Amsterdamse concurrentie kan opnemen, zodat er een categorie touristen minder is, die na het verblijf in Haarlem naar de hoofdstad moet om vertier te zceken. Naar wij vernemen zal de Haarlemse airls J. J. van de Belt op Donderdag 18 December aan de Amsterdamse Universi teit promoveren. Zijn promotor is profes sor dr. L. van der Horst. Dokter Van de Belt, die het vorig jaar zijn zilveren jubileum als arts te Haarlèm vierde en dit jaar 25 jaar aan de Haar lemse strafgevangenis was verbonden, heeft bij die gelegenheden kunnen bemer ken dat hij algemeen gewaardeerd wordt, als arts èn als mens. Hij is thans zestig jaar en dat maakt het feit van zijn promotie tot een bijzonder heid. De A.N.W B. heeft besloten tot het voe ren van een actie tegen de weer hand over hand toenemende verontreiniging van na tuur en landschap. Vijfentwintig jaar geleden heeft de ANWB eveneens tegen dit euvel stelling genomen, onder het populair geworden motto: „Laat niet als.dank voor het aange naam verpozen de eigenaar van het bos de schillen en de dozen". Deze campagne heeft toen allerwege weerklank gevonden. Zelfs nu is men dit rijmpje nog niet vergeten. De schillen en dozen zijn er echter weer volop en slechts een nieuwe actie kan naai de mening van de bond aan de huidige massale verontreiniging paal en perk stellen. De ANWB zal in het nieuwe seizoen voor deze actie de medewerking van de overheid en van verschillende organisaties en in stanties inroepen. Thans heeft de bond een prijsvraag uitgeschreven voor een slagzin, die als motto voor de actie kan dienen. Drie prijzen van respectievelijk 250, 100 en 50 worden hiervoor uitgeloofd. Beoogd wordt een beroep te doen op het publiek om na picknick of kamp, papieren lege dozen, resten van maaltijden en der gelijke niet te laten liggen en geen verpak kingen van sigaretten, chocolade, ijsjes, onder het fietsen of wandelen weg te gooien. De ANWB vraagt een slagzin die dit streven op korte en kernachtige wijze weergeeft. Deelneming aan de prijsvraag staat voor iedereen open. De inzendings termijn sluit op 15 Januari. ADVERTENTIE „T A X I - 1 3 0 0 0' PLEIN 33 - TEL 13000 „Liefdadigheid is een belediging van het behoeftige volk, doch sociale voorziening is een weldaad". Dit woord van wijlen Eva Perón werd ons door een lezer toegezonden, naar wij aannemen uit de overtuiging dat de inza meling voor de Stille Armen toch eigenlijk iets is dat bij een vervlogen tijdperk past en vervangen dient te worden door een stelsel van sociale voorzieningen. Wij geloven dat deze lezer over het hoofd ziet, dat bij elk systeem van sociale maatregelen er altijd een groep mensen zal blijven die, om welke reden dan ook. juist buiten een bepaalde steunregeling zal vallen, omdat er nooit door de wetge ver voorzien kan wordenwelke gevallen zich zullen voordoen. De actie voor de „Stille Armen" zou men dan ook het best kunnen aanschrij ven als de inzameling voor degenen voor wie nie's gedaan word' of kan'worden. En die groen is aanmerkelijk groter dan men denkt. Zij heeft slechts het nadeel da' men haar niet zo spoedig opmerkt. Het zijn vaak mensen waarvan de bui tenwereld zegt „dat ze er altijd zo ne'jes bij InDen" of in bet uifers'e geval ..dat ze hef niet breed hebben, maar er toch altijd nog van kunnen komen". Jawel, dat „komen" is er dan ook naar. Dat gaat van verdiensten d=e geen enkele speling meer overlaten wanneer er ge zorgd is voor iedere dag altijd weer even degelijk voedsel, de huishuur en de aller- noödzakeli.jks'e kledingstukken. De vervanging van de grotere s'ukken in het huishouden is in het budget van de „Stille Arme" al lang niet meer begrepen, laat staan enige uitgave voor die dingen die wat kleur in het leven kunnen brengen., voor cultuur, ontwikkeling of normale ontspanning. Immers ieder jaar nadert in de zomer weer het schrikbeeld van de winter met de angstige vraag of de vorst zich midden October of pas in Januari zal aandienen Dat scheelt immers maanden en weken van piekeren en puzzelen niet alleen hoe met het schaarse geld uit te komen, het scheelt ook vele tries'e uren van kou lij den, van schreiende of prikkelbare kin deren, van avonden waarop men na het eten maar naar bed gaat. omdat dat ten minste een beetje behagelijkheid geeft die vuur noch licht kost. „Niemand kent ze, niemand verwent ze", Maandagavond sprak in restaurant Brink- ma nn de heer Frater Smid over „Het leven roept ons tot de daad". Spreker onderwierp het begrip leven, zowel van de biologische als van de religieuze kant aan een diep gaande beschouwing. Biologisch gezien is leven actie en wisseling van stof. In de waarheid is er echter geen verandering, is er alleen maar de eeuwig levende, alom tegenwoordige Godheid zelve, die zich ver werkelijkt. De roeping van de mens is. dat hij een scheppende functie bezit en daar mede het materiaal van zijn leven moet om vormen tot een waarde, waardoor hij zich geestelijk kan verheffen en weer nader ko men tot de oorsprong waaruit hij stamt. De daad waartoe het leven roept, mag niet de onbezonnen daad in het wilde weg zijn, maar een daad die haar oorsprong vindt in het geestelijk centrum, dat iedere mens in zijn diepste zelf bezit. Sinds 1945 houdt de Bond van Öüd-illegale werkers in Haarlem ieder jaar een Sint Ni- col aasfeest voor de kinderen van in de oorlogsjaren gevallen verzetsstrijders. Een rroot aantal kinderen kwam hiervoor bijeen in het sociëteitsgebouw van de B O- I. W in de Kokstraat. Na een kort openingswoord van de voor zitter van de vereniging, de heer H. Cox en het uitdelen van versnaperingen kwamen Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht de kin deren gelukkif maken met prachtige cadeau tjes, die in overeenstemming waren met de verlanglijstjes die de kinderen hadden inge leverd. Verder sprak de Sint tot de moeders van de kinderen en tot de afgevaardigden van Stichting 1940—'45. Enige korte kinder films besloten dit prachtige feest. Te Arnhem overleed in de ouderdom van 74 jaar de heer F. A. van Breen, oud inspecteur telegrafie en telefonie bij het hoofdbestuur der P.T.T De crematie zal ge schieden op „Wr" -fop Donderdag na aankomst van dc r< n die om 14.01 uur aan de halte „Driehuis-Westerveld" aankomt. heeft Speenhoff eens gezegd van achter buurtkinderen. Die regel gaat ook op voor de Stille Armen. Arm zijn, het is een hard woord. Maar het moet ook eens hard gezegd worden dat het feit nog 'steeds be staat. We zullen in de komende dagen nog gelegenheid te over hebben om daarvan een paar schrijnende illustraties te geven. Maar wellicht wilt u niet wachten tot wij die gepubliceerd hebben. En komt u mor gen naar een onzer kanforen om door uw eigen bijdrage mee te helpen een mede mens in nood ook in ma'eriële zin iets te laten verstaan van de vrolijkheid van het Kerstfeest. Zondagmiddag verzorgde dr. Anthon van der Horst voor de tweede keer een bespe'ing van het 31-toons orgel in Tey- lers Museum. Hij stelde een programma samen waarin de gevaren van chromatiek en modulaHe vrijwel waren on'zien, door stukken 'e kiezen van componisten die de gelijkzwevende temperatuur niet gekend hebben, of die, zoals Joan Cabanillea. in de overgangsperiode leefden. Diens „Toc- ca'a en do major de ma esouerza" (Portu gees voor: Toccata in C voor een weinig ontwikkelde linkerhand) bleek een opge wekt, pittig gerhyfhmeei-d stukje, dat zich braaf om zijn tonaal middelpunt beweegt, dus in zijn eenvoudige harmonieën geen ex'ra spanningen teweeg kon brengen. Een „Toccata" cn een „Capriccio pasto rale" van Frescobaldi klonken best in de aangewende midden'oonsoort, al blijft het een feit dat wij er ons gehoor op moeten afstemmen, vooral wat betreft de drie klanken met leid'oonfupcfie. Wie veel met a-capella-koorzang fe maken heeft, kenf deze aks geduchte plekken en is er speciaal op bedacht teneinde het diaDason op peil te houden. Laat ons aannemen dat men dit indertijd anders aanvoelde. Een stukje van Francisco 'Peraza uit de tweede helft van de zestiende eeuw kon vooral interesseren door zijn zelfstandige cliscan'partij, zich bewegend boven een ver-af-liggend harmonisch fond. Het mo- nodisch karakter gaf aan de melodie een bewegingsvrijheid, die haar als het ware losmaakfe van het eenvoudig harmonisch stramien. De alt Roos Boelsma was wederom uit genodigd mee te werken aan het maande lijks concert. Zij verraste ons met een prachtig lamento: „Ach dass ich Wassers gnug hatle", dat - zoals ik om stylistische redenen al direct vermoedde - niet van Joh. Christian Bach (de jongs'e der com ponisten, gesproten uit het beroemde mu zikantengezin) was, zoals het programma vermeldde, maar vermoedelijk van zijn, een eeuw vroeger levende, oud-oom Hein- rich Bach. Onder diens naam heeft André Pirro het althans als manuscript in de bi bliotheek van de universiteit van Uosala ontdekt. Doch er bestaat ook een Duitse uitgave van het merkwaardige stuk, die het aan Joj»ann Chris'oph Bach, de zoon van HeinrWn, toeschrijft. Pirro wijst er niet alleen op, dat we met deze muziek al dicht in de buurt zijn van de wijze waarop Joh. Seb. Bach de diepste droef heid wist uit te drukken, maar hij maakt tevens een vergelijking tussen de sterke geladenheid van deze kunst zonder uiter lijkheid en die der Italiaanse tijdgenoten, met hun al te gemakkelijk ontvlambaar pathetisch bravour. Dit stuk, dat ons de beroemde lamento's van Monteverdi en Purcell te binnen riep, kreeg een frap pante uitvoering, hoe sober de begeleiding f oorspronkelijk met viool-obligaat) dan ook door het orgel kon worden weerge geven. De Alleluja-jubel van een lied van Schiitz schalde heerlijk onder de koepel van het gebouw en buitengewoon sterke indrukken wist Roos Boelsma te wekken met twee Psalm-composities uit de „Pa- ihodia sacra" yan Constantijn Huygens, de vader van de wiskunstenaar Christiaan Huygens, die het 31-toonssysteem heeft uitgerekend. Deze monodische psalmen ademen geheel de geest van de geniale Monteverdi: als men ze zo doorvoeld en zo rijk geschakeei-d hoort zingen en verant woord begeleiden, voelt men zich geneigd de dilettant „Constanter" een meer dan gewoon muzikaal talent toe te kennen. Men zal vergeefs naar een land- en tijd genoot van hem zoeken, die hem in deze stijl evenaarde. Het werd een prach'ig besluit van dit middagconcert met een be zielde climax van orgelklank en zang stem. JOS DE KLERK Wanneer de raad morgen met het plan accoord gaat (en dat zal wel) zal Haarlem over tien maanden, in October van het volgende jaar dus, onder andere vier nieuwe blokken huizen rijk zijn. In Haarlem-Noord zal lussen de Vondel- weg en de Roemer Visscherstraat een ge heel nieuwe woonwijk verrijzen en wij zijn eens gaan praten met de architect van een groot gedeelte van deze huizen, de heer Lau Peters. Architect Peters zal de bouw van vier- entachtig woningen voor zijn rekening nemen cn reeds half Januari moet hij het werk hebben aanbesteed. De huizen, die in opdracht van de Rooms-Katholieke woningbouwvereniging Sint Bavo Noord" gebouwd zullen wor den zullen drie verdiepingen en een on derstuk krijgen. Dit onderhuis bevat en kele slaapkamers, die bij de eerste verdie ping behoren en tevens bevinden zich er bergplaatsen voor fietsen. De woningen zélf bestaan uit een huiskamer, slaap kamers, een keuken en een wasgelegen heid met douche en wastrog. Het aantal slaapkamers varieert uiteraard, doch ver reweg het grootste gedeelte van de wonin gen is bestemd voor de grote gezinnen. De woonkamer heeft een oppervlakte van zes!iep vierkante meter en de meeste slaapkamers zijn ongeveer drie bij vier meter, terwijl de kamers voor de kinderen doorgaans iets kleiner zijn. Alle was'.roggen zullen voorzien zijn van een geyser, die ten doel heeft, dat de trog ook werkelijk als zodanig zal worden gebruikt en niet, zoals zij dikwijls het ge val is, dient als kolenbergplaats. Bij vier woningen voor zeven personen is de proef genomen met een woonkeuken. Een keu ken dus waarin men woont, öf, zoals men wil, een woonkamer, waarin ook gekookt kan worden. De huizen, die opge'rokken worden in de ..kapbebouwing" zullen gemeenschappe lijke tuinen krijgen, zogenaamde kijk- tuinen, die de woningbouwvereniging dient 'e onderhouden. In deze tuinen is plaats uitgespaard voor en- 15 December worden de zinken centen ongeldig. Dat de Nederlandse automobilist spaar zaamheid betracht, kan men hem in dit tijdsgewricht moeilijk kwa'ijk nemen. Maar wanneer hij zijn spaarzaamheid zo ver drijft, dat hij bij mist hardnekkig weigert méér dan zijn stadslichten aan te steken, wordt zij een levensgevaarlijke gewoonte. De laatste dagen met hun dikke mist heb ben nochtans overduidelijk aangetoond, dat er veel mensen zijn die liever het leven van hun accu rekken, dan dat van zichzelf öf dat van anderen. Slechts een z^er klein deel van de automobilisten reed namelijk zoals dat tegenwoordig zelfs voorge schreven is met de koplampen aan. Het heeft tol aal geen zin met stadslich ten in de mist te rijden. De tegenligger ziet dan namelijk éérst de auto en dan pas de lichtjes. Controleert u het maar. Én let ■dan ook eens op hoe verschrikkelijk dicht bij zo'n wagen dan al is. Ontsteekt men daarentegen (bij dag) gróót licht, dan zijt ge over dubbele afs'and zichtbaar, 's Nachts is het natuurlijk zaak met gedimd licht te rijden, aangezien ge anders door eigen licht verblind wordt. Dat men voorts werkelijk zijn accu zou sparen door met stadslicht te rijden, is na tuurlijk niet waar. Maar zelfs al zou men het geloven, dan is het nog een misreke ning cm 'e denken, dat zulks a. een aanrij ding en b. een bekeuring waard zou zün. Al moet, wat dat laatste betref', worden gezegd, dat deze uiterma'e gevaarlijke overtreding tot de jca'egorie behoort, die in de politië'e aandacht nog steeds geen voorrang heeft boven de formele „stil staande" vergrijpen zoals verkeerd par keren. Een door het R.K. Centrum voor Staat kundige Vorming ingestelde commissie heeft een rapport uitgebracht betreffende een aantal problemen van de loonpolitiek. De commissie heeft haar beschouwinge: en conclusies beperkt tot die groep van Ir-ontrekkenden, wier arbeidsvoorwaarden momenteel de facto de goedkeuring behoe ven van het College van Rijksbemidde laars, dat zijn dus zij, die in feite onder hevig zijn aan de werking van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. Zij acht het wenselijk en mogelijk, bij de bestaande sociale en economische situatie van ons land over te gaan tot een vrijere loonvorming, hetgeen niet betekent een advies, terug te keren tot een proces van loonvorming gelijk dit vóór 1940 domineer de, maar waarbij grotere verantwoorde lijkheid en zelfstandigheid gelegd wordt bij het georganiseerde bedrijfsleven. De commissie is van mening, dat het juist is in die bedrijfstakken, die daarvoor de nodige staat van rijpheid reeds verwor ven hebben, bedrijfschappen te bekleden met verordenende bevoegdheden betref fende lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De taak van de bedrijfschappen zal zijn loon-minima en -maxima aan te geven, waarbinnen per onderneming nadere loon- bepaling plaats kan vinden. De commissie meent ook, dat de overheid ter-wille van werkgelegenheid en betalings balans een globaal toezicht op het proces der loonvorming dient uit te oefenen. Dit toezicht moet betrekking hebben op de grenzen, in beginsel voor het bedrijfsleven zelf gesteld, waarbinnen het bedrijfsleven zich vrij kan bewegen. Deze controle moet zich uitstrekken zowel tot de verordenin gen als tot de C.A.O.'s. De commissie be veelt een repressief toezicht aan, gekoppeld aan een mededelingsplicht opgelegd aan het bedrijfsleven ten opzichte van de over heid De taak van de S.E.R. wil de com missie vooralsnog beperkt laten tot het uitbrengen van advies. kele zandbakken voor de kleuters. De wo ningen zelf hebben zowel aan de voorkant als aan de achterkant een balcon. Het ach- terbalcon is vooral bedoeld om de mensen gelegenheid te geven te genieten van hun gezamenlijke tuin. Architect Peters heeft reeds vele grote werken op zijn naam staan; wij noemen hier sléchts de over de zeshonderd wonin gen in tuindorp Slotermeer (Amsterdam), een groot aan'al huizen in Wijk aan Zee, de nieuwe ambachtschool in Beverwijk en zo kunnen wij doorgaan Men verwacht, dat het werk acht maan den zal duren, hoewel men natuurlijk re kening zal moeten houden met onverwach te moeilijkheden. Immers men kan nooit bepalen wat voor weer het in een be paalde periode zal zijn! Men heeft echter goede hoop, da' de huizen op tijd gereed zullen zijn. zodat vele gezinnen vóór de winter 1953'54 een gerieflijk onderdak hebben. Op last van de rechter-commissaris bij de Haarlemse rechtbank, mr. H. G. Ram- honnet, is een onderzoek ingesteld naar de safes van een thans in Bremen wonende Nederlandse ingenieur. Er is namelijk reeds een half jaar een onderzoek gaande naar een smokkelarij van deviezen waarbij die ingenieur be trokken zou zijn. Nu is het openen van safes van bij eco nomische delic'en be'rokken personen door de Justitie een normale zaak. De bankdirecties s'ellen in zo'n geval dat zij geen sleu'els van verhuurde safeloketten hebben, zodat de smid eraan te pas moei komen. Dat is in het onderhavige geval bij de Twentse en de Middens'andsbank ook be' geval geweest. Alleen heeft zich bij de Middenstandsbank even een woorden wisseling tussen de directeur en de rech- er-commissaris voorgedaan, omdat de eer ste vooraf een zekerheid om'rent de scha deloosstelling voor de geforceerde safe wilde hebben, die de rech'er-commissaris uiteraard niet kon geven omdat dit niet tot zijn competentie behoort. Overigens vernamen wij van de Officier van Justitie belast met de Economische Zaken, mr. J. Wiarda, dat het nog de vraag is of er zijnerzijds tot een vervolging kan worden overgegaan. Wel schijnt het Rotterdamse parke' daar'oe voldoende aanwijzingen te heb ben. Een moeilijkheid is echter dat de in genieur thans buitenslands vertoeft. In het begin van dit jaar werd door het Institute of Contemporary Arts te Londen een internationale prijsvraag voor beeld houwkunst uitgeschreven. Als onderwerp werd gekozen: „de onbekende politieke ge vangene". Daar er zich 3500 deelnemers uit 57 lan den hebben aangemeld, was het Engelse instituut wel genoodzaakt, bij dit overstel pende aantal, de inzendingen regionaal te jureren. Zo werd dan in Antwerpen Za terdagmiddag de tentoonstelling geopend, waar het werk van de kunstenaars uit de Benelux-landen tezamen kwam. De jury internationaal samengesteld uit de heren: jhr. W. J. H. B. Sandberg, K. E. Schuurman, Paul Fierens.'W. Vanbeselaere en Claus Cito -- krijgt de moeilijke taak uit de ruim honderd inzendingen negen candidaten te kiezen voor deelneming aan de uiteindelijke wedstrijd te Londen. De bekende Engelse beeldhouwer Henry Moo re zal waarschijnlijk de jury voorzitten. De burgemeester van Antwerpen wees er in zijn openingswoord od. dat dit in'er- nationale concours een unieke kunstmani festatie zal worden De stad Antwerpen ge tuigt dan ook metterdaad van haar inte resse door het beschikbaar stellen van vier prijzen tot een bedrag van 20.000 Belgische francs. Het onderwerp: de onbekende politieke gevangene, hoewel een verschijnsel door de gehele geschiedenis heen aanwezig, is toch' van deze tijd in het bijzonder een zeer actueel en tragisch aspect. Het initia tief van het I.C.A. overschrijdt de alleen- artistieke be'ekenis van de wedstrijd: hiermee wordt door kuns'enaarsarbeid een monument opgericht voor de gehele we reld. Een teken van solidariteit met de slachtoffers van eigen overtuiging in de politieke en sociale dynamiek van de mo derne tijd. Het was voor secretaris Baudouin niet gemakkelijk al de maquettes naar behoren op te stellen. Er is bovendien uiteraard een veelvoud van opvattingen te aanschou wen: ontwerpen met overheersend archi- ectonisehe vormen, maquettes met la- ileaux, vaak décorachtige zets'ukken. groe- >en van figuren, episoden uit het gevan- genenleven. of een enkele figuur, realis tisch of symbolisch. Men vindt een aan'al overtuigende werkstukken. Soms is de schets tot een bezield, in zichzelf voltooid kunstwerk gegroeid. Op dergelijke ten toonstellingen ziin deze ervaringen voor de bezoeker een verademing. In de loop van deze maand wordt de beslissing van de jury bekend gemaakt. De namen der kunstenaars treden dan ui* de anonimi'eit naar voren. Zeker zal blij ken dat vele bekende beeldhouwers hun krach'en aan deze wedstriid gegeven heb ben. Want de internationale betekenis van dit soort concours is artistiek zeer belang rijk en de opgave was boeiend door zijn heroïsche en humane strekking. De organisatoren hebben nog geen be- naalde plaats op het oog waar het gekozen beeld zal worden opgericht. Dr. Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld De heer C. J. M v. d. Hidde, een inter nationale figuur in de wereld van de zee sleepvaart, die geruime tijd in Amerika ver toefde. zal op Vrijdag 12 December in restau rant „Boekenroode" voor de leden van de vereniging Buurtbelang Aerdenhout Bent veld een lezing met lichtbeelden houden over de hulp van zeesleepboten aan schepen in nood. De lezing is getiteld: ,.S. O. S" Het secretariaat van de vereniging deelt verder mede, dat het plan bestaat een comité te stichten, dat ten doel heeft de sledevaart bij de rijpere jeugd te stimuleren Voor deze sport zou een zeer geschikt ter rein bij het Aerdenhouts Kopje zijn te ge bruiken. wanneer een comité zich garant zou willen stellen voor eventueel veroor zaakte schaden aan het aldaar geplaatste hek. Voor alle mogelijke inlichtingen kan men terecht bij het secretariaat van de B. A. B. Rijnegomlaan 35, Aerdenhout. Tel. 27639. Door de Rijksgebouwendienst is aan besteed het bouwen van enige laboratoria voor de Technische Hogeschool te Delft. Er kwamen 36 inschrijvingen binnen. De laag ste was die der Nederlandse Basaltmaat- sehappij te Zaandam met f2 649.000 en de hoogste van de firma De Wilde te Gouda met f4.312.000. Drs. F. Weinreb, die aan de economische faculteit van de Universiteit van Indonesië als hoogleraar statistiek en econometrie zal doceren, is naar Djakarta vertrokken. Prof. Weinreb, die in November 1910 te Lcmberg 'Polen) werd geboren, was woonachtig te Rotterdam. Hii heeft zich verbonden op een contract, van drie jaar. Vijf mijnwerkers, die in een Limburgse mijn werkten, zijn dezer dagen ontslagen, omdat zij de veiligheidsvoorschriften voor de ondergrondse mijnbedrijven niet in acht hadden genomen. Zij hadden ondanks streng verbod de kooi van een „opbraak", welke alleen voor het vervoer van materialen mag worden benut, voor personenvervoer gebruikt. Blijkens de in de Staatscourant opgeno men staat van de geval'en van besmettelijke veeziekten in Nederland gedurende October waren in ons land in totaal in die maand 13.916 dieren van 623 eigenaren aangetast door de varkenspest. Bij deze 13.916 dieren warén 6504 nieuwe gevallen van 264 eigenaren. In de vacatures, ontstaan door het over lijden van prof. mr. B. C. Slotemaker en door hot ontslag van de hoor A. C. de Bruijn als lid van de Sociaal Economische Raad, zijn benoemd tot lid van het dagelijks bestuur prof. dr. G. M. Verrijn Stuart en de heer J. A. Middelhuis. Maandagavond heeft pref. dr. G. Bril- lenburg Wurth in de grote aula van de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken aan de Oudestraat te Kampen het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger nrof. dr. A. D. R. Polman. Prof. Brillenburg Wurth hield een rede over „Liefde en angst in de moderne psychologie en in het Bijbels denken". De verdediger van de wegens moord op Keosie Schrcrs door hel Bossche gerechts hof tot twaalf jaar veroordeelde 42-jarige weduwe J. M G.— H. uit Zierikzee. heeft beroep van cassatie aangetekend. Pe Volksuniversiteit te Amsterdam be staat in Januari 40 jaar. Zij was de eerste volksuniversiteit in ons land. De viering zal bestaan uit enige kunstavonden van bijzon dere aai-d in bet voor- en naiaarsprogramma. Bij K. B. is prof. dr. F. L Polak be noemd tot commissaris voor de werkgele genheid en als zodanig ter beschikking ge- ste'd van de mmister van Sociale Zaken en Volkgezondheid. In Hovtin.ghage is naar aanleiding van een nabij Drachten gepleegde inbraak, op ■>anwiizing van de gemeente-politie te Smal- lingerland gearresteerd de 35-jarige los werkman A. T. Na onderzoek bleek dat de man in de loop van enkele jaren een reeks inbraken in de Zuid-Oosthoek van Fries land en het Groninger Westerkwartier heeft gén'eegd. De buit varieerde daarbij van f6000 tot f6,60. Pe Hnnrrse rechtbank heeft hedenmor gen de wasindustrieel F. H. W. K. vrij gesproken Hem was ten laste gelegd dat hij te hoge rekeningen had uitgeschreven voor de wasbehandelinc van het Marine-opkomst centrum te Voorschoten en dat hij aan een ambtenaar van dit centrum cadeaux had "sgeven. De officier had deswege 10 maan den gevangenisstraf geëist, maar de recht bank achtte het ten laste gelegde feit niet wett'en overtuigend bewezen. Burgemeester II. Dallinga heeft het ge bouw van de firma Van der E'st en Jans, «roothandel in panier gevestigd aan de Weesnerstraat 106 te Diemen. officieel ge- oiend. architect van het gebouw is de heer H. A. Heids'rg te Haarlem. B en W. van ««sterdam hebben met ingang van 1 Juni 1952 benoemd tot conser vator der gemeentemusea de heer O Meijer, leraar in de kunstgeschiedenis aan het In stituut voor Kunstnijverheidsonderwijs, De scheepvaart op het I.Tselmeer onder vindt neg steeds last van het ijs. De boot diensten naar Lemmer en Kampen ftmetion- neren normaal. Van de Oraniesluizen tot Marken levert de iisgang nog enige moeilijk heden op. Langs de Zuidwestziide van het TTselmeer bevindt zich vm Marken tot Har- de'viik middelzwaar drüfiis. De scheepvaart is hi"r vering. Voor Muiden ligt nog steeds een ijsdam. HAARLEM EN OMGEVING Op Donderdag 11 Dec. zal voor de Anti- Revohitionnairo Kiesvereniging „Dr. H. Ba- vinck" in het Hervormde Jeugdgebouw aan de Schoterweg spreken over het actieve kiesrecht der vrouw, mevrouw L. A. Lever Brouwer, onder de titel: „De vrouw oök hier tot hulpe". Tot Ieraar in het trompetsnel aan de Muziekschool^an de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst te Haarlem is be noemd de heer C. H. Tukker. In Utrecht is geslaagd voor het tand artsexamen de heer N. A. Beets uit Heem stede. Onder verscheidene officieren van cle Nederlandse luchtmacht die in Januari 1953 in Engeland en in Amerika cursussen zuilen volgen, is ook de vaandrig J. Flohil uit Haarlem. Maandag heeft de Haarlemse recherche, als verdacht van verduistering aangehouden een vijfendertigjarige melkventer. Bij zijn klanten geïnde bedragen droeg hij niet aan zijn patroon af. Het verduisterde bedrag wordt op f700 geschat. De heer Jean d' Esme spreekt op Dins dag 16 December in „Brinkmann" voor „Les conférence francaises" over De Lattre, maar schalk van Frankrijk. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterfijk op Woensdag te worder, betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE In zijn vergadering van 6 December heeft het bestuur van de Jan Campert- stichting besloten de Vijverbergprijs, groot 1.500, toe te kennen aan Theun de Vries voor zijn roman „Anna Casparii". De Jan Campertprijs, groot 500, viel dit keer de dichter Bert Voeten ten deel voor zijn uit 41 inzendingen uitverkoren dichtbundel „Met het oog op morgen". Uit een geringer aantal inzendingen werd van Pierre H. Dubois de bundel essays „Een houding in de tijd" bekroond met de essay prijs van de stichting, eveneens van vijf honderd gulden. Het bestuur achtte „Nog pas gisteren" van Maria Dermoüt als uitvoerige novelle van zo bijzondere litteraire kwaliteit, dat het meende dit werk afzonderlijk te moe ten bekronen met een prijs van gelijke waarde. Eenzelfde prijs viel ten deel aan mr. Abel Herzberg, voor zijn „Kroniek van de Jodenvervolging" de uitvoerige, zeer bewogen en toch zeer objectieve beschou wing, aldus de jury, voorkomende in het verzamelwerk „Onderdrukking en verzet". i

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7