Dollarpolitiek van Amerika en het Internationale Monetaire fonds gehekeld Vage verklaringen over Korea NAVO - conferentie rekent op verminderd oorlogsgevaar Weerbericht 1 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Terug „Met de vijanden van gisteren naar het Europa van morgen" Mr. Wesstra voorzitter van de Sociale Raad Mineurklanken in jaarrapport der OEES Tijdelijk of blijvend? China-Peking wijst Indiase resolutie af Indonesisch kabinet blijft ongewijzigd Het woord is aan... Economie boven bewapening Opnieuw bloedbad in UNO-kamp in Korea Inheemsen terechtgesteld M. Nugteren overleden Alleen investeringen der V.S. in de achterlijke gebieden kunnen Europa redden EISENHOWER WEER THUIS Communistische campagne tegen Nederland EREDOCTOR SCHUMAN ÏN TILBURG: Burgerwacht in Kenya Auto te water gereden, inzittende verdronken 67e JAARGANG No 135 'Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ;in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. [Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom M A AN D A-G IS DECEMBER 1-9 52 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 295 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EISENHOWER is van zijn Koreaanse reis teruggekeerd. Hij heeft in zestien dagen drieëndertigduizend kilometer afgelegd, een statistisch gegeven dat evenwel geen bijzondere waarde aan zijn reis verleent. Zoiets blijft allang ver beneden de records. De gekozen maar nog niet in functie ge treden nieuwe president der Verenigde Staten is op het vliegveld La Guardia ge land. Er waren niet veel mensen, maar zij juichten hem wel toe en hij zei dat zijn reis niet het einde, maar het begin had beduid van een nieuwe poging om tot een eervol einde, van de Koreaanse oorlog te komen. Hij zei evenwel niet waarin die poging zou bestaan. Hij was erg vaag. Hij had het over plannen, die naar hij ver wachtte tot een positief programma zouden kunnen uitgroeien. „De vijand in Korea komt niet onder de indruk van woorden. Daden worden vereist. Die kunnen wij zelf kiezen", zeide de generaal. Zijn be zoek had hem tot de overtuiging gebracht dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten moeten worden vergroot en hun opleiding versneld. Ook moeten militaire aanvoeren worden verbeterd. En hij gelooft dat het mogelijk is de opstellers van aanvalsplan nen duidelijk te maken dat het een nood lottige dwaasheid zou zijn, elders in de wereld branden te stichten zoals het Ko reaanse conflict. Hij had zijn reis onder nomen met het doel, te zien, te luisteren en te leren van de ervaring en de kennis van de soldaten op het toneel van de strijd. Het is wel een erg magere verklaring. En zij luidt wel heel anders dan de belofte, tijdens zijn verkiezingscampagne geuit, dat hij naar Korea zou gaan om een eind aan de oorlog te maken. Die uitlating wekte toen overal in de wereld verrassing en ver bazing. Commentators meenden, dat een dergelijk resultaat niet door een bezoek aan Korea maar alleen door onderhande ling met Moskou te bereiken zou zijn. Com mentators hebben voorshands gelijk ge kregen. Inmiddels moet in het bijzonder in Amerika de teleurstelling wel groot zijn. De aftredende president Truman heeft daar, al voor Eisenhower was terugge keerd, zijn eigen commentaar aan verbon den. Hij heeft verleden week gezegd dat de reis een stuk politieke demagogie was, een staaltje van volksmennerij dus, en die uitlating schijnt de generaal diep te heb ben getroffen en naar verwacht wordt elke kans op vriendschappelijke betrekkingen tussen het tweetal waarschijnlijk te heb ben uitgeschakeld. Achter het woord „waarschijnlijk" schijnt overigens nog enige hoop te resten. Politieke vriendschap pen kunnen trouwens geschapen en be stendigd worden door overwegingen, die met de vriendschappelijke gevoelens van gewone mensen niets gemeen hebben. Blijkbaar zal generaal Eisenhower nu met generaal MacArthur gaan praten, die heeft doen weten dat hij een oplossing van het Koreaanse conflict heeft bedacht een oplossing waarbij uitbreiding van de oorlog zou worden verhoed. Indertijd wist hij die juist niet. Hij voerde op eigen houtje een beleid dat gevaarlijk in de rich ting van uitbreiding ging en president Truman ontsloeg hem als opperbevelheb ber in het Verre Oosten. Nu heeft hij ge zegd dat hij de juiste weg heeft gevonden, en dat hij Eisenhower daaromtrent zal in lichten als die het wenst. Eisenhower heeft geantwoord dat hij hem gaarne zal ont vangen en dit maakt ook wel weer een heel andere indruk dan zijn houding tij dens de verkiezingscampagne. Hetgeen al zeer weinig hoopvol klinkt in Eisenhower's verklaringen bij zijn terug keer in Amerika is zijn opmerking over uitbreiding der Zuid-Koreaanse strijd krachten en versnelling van hun opleiding. Ervaring heeft wel geleerd dat dit soort plannen niet op korte termijn verwezen lijkt wordt. Zij duiden op verlenging van de strijd. Moet men zich dan gaan ver heugen op een volstrekt verrassende vondst van MacArthur, die een snel einde aan de oorlog zal maken? Tot dusver ont breekt er helaas ieder motief voor. Zodat, treurig genoeg, de beschouwing van al deze mededelingen niet anders besloten kan worden dan met een zucht. R. P. Te Thomson Falls (Kenya) zijn Zater dag vier inheemsen opgehangen wegens het vermoorden van medeburgers, aldus is officieel te Nairobi bekend gemaakt. Dit is de eerste maal dat inheemsen zijn te rechtgesteld sedert in de herfst de bedrij vigheid van de Mau-Mau in Kenya op laaide. Zaterdagmiddag heeft de Sociale Raad te Haarlem met grote meerderheid mr. Th. A. Wesstra tot zijn voorzitter gekozen. De waarnemend voorzitter, mr. F. van der Goot, heeft waarderende woorden ge wijd aan de scheidende president, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, die verhin derd was de vergadering bij te wonen. Ook huldigde mr. Van der Goot de secretaris, mr. P. E. Barbas, die de Sociale Raad met pensioen gaat verlaten. In gelijke zin sprak ook de nieuwe voor zitter, mr. Wesstra, bij het begin van de afscheidsreceptie in „Brinkmann" van mr. Barbas en zijn echtgenote. Andere spre kers waren de heren J. H. Varekamp, lid van de Reclasseringsraad en directeur van het Medisch maatschappelijk consultatie bureau voor alcoholisme en T. Dorrepaal, penningmeester van het Nederlands Ge nootschap tot reclassering. Voorts kwam een aantal sociale werksters en afgevaardigden van verenigingen de heer en mevrouw Barbas ten afscheid de hand drukken. Te Heemstede is op 56-jarige leeftijd overleden de heer M. Nugteren, bedrijfs leider van het Heemsteedse bedrijf van de N.V. Luxe Electrische Broodfabrieken H. Franken Jr. In 1927 werd de heer Nugteren bij dit bedrijf te Haarlem aangesteld als bakker. Dank zij zijn capaciteiten kreeg hij bij de oprichting van een bakkerij in Heemstede aldaar de functie van bedrijfsleider. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 17 December om 3 uur op de Algemene Eegraafplaats te Heemstede. De optimistische tonen, die de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking) anderhalf jaar geleden nog aansloeg, toen zij voorspelde, dat de Westeuropese landen in vijf jaren tijds hun productie met 25 procent zouden kunnen opvoeren en daardoor hun bewapenings program zonder veel pijn zouden kunnen voltooien, hebben thans voor meer gereserveerde geluiden plaats gemaakt. Het thans uitgebrachte rap port der O.E.E.S. over 1952 concludeert bijvoorbeeld dat de deskundigen hopen, dat eind 1954 de totale industriële productie der achttien landen „een kleine zeven procent boven die van 1951" zal liggen. De onbevredigende ontwikkeling der productie in de eerste negen maanden van 1952 wordt in het rapport grotendeels toe geschreven aan tijdelijke factoren, zodat „geen reden voor ontijdig pessimisme" aanwezig wordt geacht. In een ander deel van het rapport wordt echter op grond van de berichten der aangesloten landen vast gesteld, dat er „ongelukkigerwijs geen reden is om te geloven, dat de huidige moeilijkheden zouden worden veroorzaakt door ongewone factoren, die mettertijd zullen verdwijnen." en dat de oorzaken der thans bestaande hindernissen, zoals de ver dedigingsinspanning en het verlies van de handel met Oost-Europa, eerder van blij vende aard zijn. Ook de Nederlandse vertegenwoordiger in de raad der OEES, minister mr. J. W. Beyen, heeft daarop Zaterdag tijdens het tweedaagse beraad, dat de raad aan het rapport wijdde, de aandacht gevestigd. De taak der OEES was volgens minister Beyen niet langer het zoeken naar maat regelen om een ogenblikkelijke noodtoe stand te overwinnen, doch eerder het ba nen van een weg naar een duurzame situatie, die geen noodtoestand-karakter zou hebben. „Van twijfelachtige waarde" Hij achtte bespreking en aanvaarding van het rapport door de ministers dan ook „van twijfelachtige waarde", zolang nog altijd geen der achttien regeringen aan de aanbevelingen van het rapport gebonden was. De toekomstige betekenis der OEES zag hij vooral in het vormen van een cen trum van samenwerking tussen de Euro pese landen, tussen deze en het Britse ge menebest en de Noord-Amerikaanse lan den. Maar dit kan slechts belangrijk en vruchtbaar blijven indien de OEES een practische taak blijft hebben. Zo niet, dan was zij echter veroordeeld niets meer dan een studiecexitiixm te worden. Minister Beyen zeide dat het dollartekort onverbrekelijk verbonden was aan het ver dedigingsprogram, waardoor een samen werking der OEES met de NAVO dringend nodig was. Wat de beperktheid der mone taire reserves betreft, oefende de minister scherpe critiek uit op de politiek der lei ding van het Intex-nationale monetaire fonds. Het fonds moest eindelijk zijn aar zeling overwinnen om zijn grote reserves, tussen twee en drie milliard dollar, te ge bruiken. Hier was de Amerikaanse hou ding beslissend. Nieuwe initiatieven nodig De ministers hebben tenslotte het rap port der organisatie over 1952 aanvaard. PARIJS. (AFP.). Het communistisch Chinese persbureau „Nieuw China" heeft in de nacht van Zondag op Maandag de tekst van een boodschap van minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai aan de voorzitter der algemene vergadering der UNO, Lester Pearson, bekend gemaakt, waarin wordt meegedeeld, dat communis tisch China de Indiase resolutie inzake een regeling van het Koreaanse conflict van de hand wijst. De inhoud van deze resolutie, die op vijf December door de algemene vergadering werd aanvaard, was de vol gende dag ter kennis van de regeringen van communistisch China en Noora-Korea gebracht. In een begeleidende boodschap had Pearson een beroep op beide regeringen gedaan om het Indiase plan te aanvaarden. In de resolutie wordt voorgesteld, on middellijk het vuren te staken en vervol gens een speciale commissie te benoemen ter regeling van de repatriëring van krijgsgevangenen het enige punt dat een bestand in Korea in de weg staat. In zijn antwoord zegt minister Tsjoe en Lai onder meer dat zijn regering de aan vaarding der resolutie onwettig acht, om dat dit geschied is zonder dat afgevaar digden van de Chinese Volksrepubliek en Noord-Korea aan het debat hebben kun nen deelnemen. Bovendien is de minister van mening, dat het plan in wezen neer komt op een „opgelapte versie" van het voorstel, dat door minister Acheson werd ingediend namens de 21 landen die in Ko rea de UNO steunen. Het Indiase plan steunde het standpunt der Ameiikaanse regering „voor gedwongen vasthouding •van krijgsgevangenen in strijd met de in ternationale conventies" en „vergemakke lijkt het voortzetten en uitbreiden van de oorlog", aldus minister Tsjoe en Lai. In kringen van de UNO te New York wordt het afwijzend antwoord van de re- gering te Peking betreurd. Men twijfelt ex- niet aan, dat Noox-d-Korea binnenkort op dezelfde wiize op de boodschap van Lester Pearson zal reageren. Het bevat een serie aanbevelingen van middelen om de Europese productie te sti muleren en de dollars ruimer te doen vloeien, in het algemeen soortgelijke aan bevelingen als reeds in menig voorgaand rapport waren neergelegd. In het bijzonder dringt het rapport er bij de Amerikanen op aan meer dollars te in vesteren in de onontwikkelde landen, op dat Europa dollars kan verdienen uit bron nen buiten de Verenigde Staten en zo doende tot economisch evenwicht te ge raken. „Het is hoog nodig, dat nieuwe in ternationale initiatieven de huidige stil- slaixd doorbreken. Ieder plan van actie zal bij het aanpakken van het dollartekort moeten beginnen," zo heet het in het rap port en dit wordt geïllustreerd door de be richten uit menig land, volgens welke nieuwe verminderiixgen van de import te wachten staan, die alle pogingen om tot een uitbreiding der Europese productie te komen, tot vrome wensen dreigen te maken. Over Nederland concludeert het OEES- rapport, dat onze defensieuitgaven geen bedreiging voor prijspeil of betalingsbalans inhouden. De Nedex-landse economie heeft een over het geheel gezien bevredigende betalingbalanspositie, die waarschijnlijk zal kunnen worden gehandhaafd zolang geen buitengewone wijzigingen op de wereld markt optreden. De verhoging van de nationale productie, die voor de volgende twee jaar wordt voorzien, schijnt laag in verhouding tot de hoge investeringsquota. Dit wordt toegeschreven aan het klaar blijkelijk minder wordende aandeel, dat de industrie in de investeringen heeft. NEW YORK. (Reuter). Generaal Eiseixhower is Zondag van zijn reis van zestien dagen, waarbij hij een bezoek aan Korea bracht, te New York teruggekeerd. De „Constellation", waarmee de nieuwe Amerikaanse president uit San Francisco kwam, landde twee uur later dan men ver wacht had op het vliegveld La Guardia. Een kleine menigte juichte de generaal toe, toen hij het toestel verliet. In een korte verklaring zeide hij, dat zijn x-eis „niet het einde, doch het begin van een nieuwe poging" om te komen tot een eer vol einde van de strijd in Korea betekende. „Ik ben teruggekeex-d met een hernieuwd vertrouwen dat het bereiken van een be- vrëdigendè oplossing in Korea kan worden bespoedigd", aldus Eisenhower. „Zulk een oplossing vereist gezond verstand en zorg vuldigheid, veel ovex-leg en veel geduld", zo voegde hij hieraan toe, „maar in Korea, niet minder dan ergens anders in de we reld, ligt het binnen de macht van vrije mensen om tot een eervolle vrede te ko men, wanneer zij dit doel met verstand en energie nastreven". „Zolang ik nog niet het ambt van pre sident bekleed", zo vervolgde de gene raal, „past het mij niet te spreken met het gezag dat aan dit ambt verbonden is, maar iedereen is van oordeel, dat wij iets geleerd hebben om dit tot het beginpunt te maken voor het opstellen van plannen, en wij verwachten tot een positief plan te komen". In een schriftelijke verklaring, die aan de vex-slaggevers werd overhandigd, wordt nog gezegd: „Wij zien ons (in Korea) ge plaatst tegenover een vijand, van wie wij rxiet kunnen hopen dat wij op hem met woorden, hoe welsprekend ook, indruk kunnen maken, doch alleen met daden, ten uitvoer gelegd onder omstandigheden, die wij zelf kiezen". „Ik geloof, dat het mogelijk is de op stellers van aanvalsplannen duidelijk te maken, dat het een noodlottige dwaasheid zou zijn, elders in de wereld branden te stichten als het Koreaanse conflict", aldus de verklaring van Eisenhower. „Ik geloof dat wij, indien wij helder genoeg denken, met voldoende zorgvuldigheid plannen op stellen en met de vereiste onvermoeibaar heid werken, zowel de vrijheid kunnen redden als de vrede kunnen verzekeren". Het doel van zijn reis naar Korea noem de Eisenhower „te zien. te luisteren en te ..leren" van de ervaring en de kennis van de soldaten op het toneel van de strijd. De toekomstige ministc-r van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, die met hetzelfde vliegtuig als de generaal terugkeerde, ver klaarde dat Eisenhower verder geen ver klaringen over zijn reis naar Korea zal af leggen. Hij deelde voorts mee, dat hij met de aanstaande president op dierxs terug reis uit het Verre Oosten „de basis van een waardevolle politiek voor de komende jaren" had gelegd. Verkoeling President Trumans verklaring, dat Eisenhowers reis naar Korea een „stuk politieke demagogie" was, heeft generaal Eisenhower diep getroffen en zal waar schijnlijk elke kans op vriendschappelijke betrekkingen tussen hen in de toekomst onmogelijk maken, aldus is Zaterdag ge meld. Trixman legde Donderdag bovengenoem de verklaring af op een persconferentie. DJAKARTA, (Aneta) Het kabinet- Wilopo blijft in zijn huidige vorm ge handhaafd en de beslissingen van het P. N.I.-congres te Soerabaja beïnvloeden de positie van de ministerraad niet, aldus heeft de minister van Voorlichting, de heer A. Mononutu, na afloop van een kabi netsvergadering aan journalisten medege deeld. Gedrukte en gestencilde pamfletten, waarin leuzen voorkwamen als „Jaag alle Nederlandse onruststokers weg", werden Zondagavond in verschillende delen van Djakarta, in sommige straten huis aan huis aangeplakt. In de pamfletten worden re présailles geëist tegen de maatregelen van de „reaetionnaire Nederlandse rege ring", onder meer door de Nederlandse militaire missie weg te sturen, wier leden „gevaarlijke imperialistische spionnen" worden genoemd. Eichendorf f Niets lijkt in de nacht zo duister of de morgen maakt het weer goed De politie heeft Zondagnacht acht per sonen gearresteerd, onder wie twee leden van de communistische partij, die hadden deelgenomen aan het opplakken van de pamfletten. Na een verhoor zijn zij Maan dagochtend op vrije voeten gesteld. Moedige verklaring In Soerabaja, waar de vorige week op het P.N.I.-congres met felheid werd aan- gedrogen op het ontslag van de minister van Defensie en op het wegsturen van de Nederlandse missie is Zaterdag een pers conferentie gehouden door kolonel Nazir, de maritieme commandant van Soerabaja. Deze heeft daarbij onomwonden te kennen gegeven, dat de Indonesische marine, de A.L.R.I., zich niet wenst te laten meesle pen in politieke verwikkelingen en de Ne derlandse militaire missie nodig heeft tot 1960. PARIJS (A.N.P.) Een langzamer tempo der bewapening der Europese N.A.V.O.-landen ten gunste van een ver sterking der economische stabiliteit zal, naar te Parijs wordt verwacht, worden be pleit op de vierdaagse conferentie van de raad van ministers der Atlantische organi satie die vandaag begon. Lord Ismay, de secretaris-generaal der N.A.V.O., heeft aan de vooravond van de confereixtie bij zondere nadruk gelegd op de xxoodzaak om de beperking binnen zulke perken te hou den, dat geen nationaal bankroet van som mige der 14 landen der organisatie zal wor den geriskeerd. „Onze bescherming hangt niet alleen af van het opeenstapelen van wapentuig; de militaire en burgerlijke inspanningen moe ten hand in hand gaan," zo zeide Lord Ismay. De vraag, of het 10 maanden geleden in Lissabon opgestelde plan voor 50 divisies en 4000 vliegtuigen in 1952 in overeen stemming was met de economische moge lijkheden, beantwoordde Lord Ismay be vestigend, „voor zover betreft de vaste verplichtingen die de regeringen op zich hebben gexxomen." De raad van de N.A.V.O. zal deze week zijn overwegingen baseren op een rapport van Lord Ismay, waarin ook de verwach tingen omtrent de waarschijnlijke Russi sche strategie zijn opgenomen. Het zijn deze verwachtingen, die naar het schijnt een langzamer bewapeningstempo in Euro pa zouden kunnen rechtvaardigen. De conclusies van het rapport sluiten aan bij de verwachting, die reeds sedert de N.A.V.O.-conferentie van Rome in Novem ber 1951 in de organisatie leeft, dat de Sovjet-Unie geenszins van plan zou zijn in Europa tot een aanval over te gaan. Generaal Ridgway en zijn Amerikaanse medewei'bers in het hoofdkwartier der N.A.V.O. hebben zich met kracht verzet tegen de veldwinnende overtuiging, als zouden de onmiddellijke oorlogsgevaren op het Europese toxxeel zijn verminderd. Lord Ismay heeft laten doorschemeren Zondag zijn op Schiphol met het lijntoestel uit Tokio zes militairen van het Nederlandse UNO-détachement uit Korea gearriveerd. Het zijn een officier van gezond heid en vijf gewonden. Na zijn ere-promotie in Tilburg heeft minister Robert Schuman in een grote rede allereerst dank gebracht aan de senaat van de Katholieke Economische Hogeschool, zowel als aan de rector-magnificus prof. Smeets en de promotor prof. Kaag. Hij zei te moeten bekennen, dat zij hem deze pro motie gemakkelijker hebben gemaakt dan die welke hij deed in 1910 voor de facul teit van recht en politieke wetenschappen in Straatsburg. „Toen ik daar destijds als student luis terde naar professoren en redenaars," zo zei minister Schuman, „bestond overal het overdreven nationalisme als een waarheid, als een definitieve leer,-die niet alleen werd beschouwd als een deugd, maar zelfs als een middel tot persoonlijke volmaaktheid. Wij weten, wat het in practijk brengen van deze axioma's heeft betekend. De edelste gevoelens hebben door hun overdrijving tot misdaad geleid en de ergste rampen vex-oox-zaakt. De volken hebben echter thans begrepen dat wij een nieuwe weg moeten zoeken, een weg, die bijna tegen overgesteld is aan de oude. De oorlog en zijn verwoestingen zijn, evenals de bevrij dende overwinning, een gemeenschappelijk werk geweest. Als wij willen dat de vrede een blijvende overwinning op de oorlog wordt, dan zal hij moeten wox-den verkre gen door gezamenlijke krachtsinspanning van alle volkeren. Na zovele mislukkingen van de diploma tie staan wij tegenover de verschrikkelijke bedreigixxgeix, die door de oxxtwikkeling van een hooghartige wetenschap zijn veroor zaakt. Zo zün we teruggevoerd naar de Christelijke wet van edele maar nederige broederliefde. Door een paradox die we kwalijk zouden aanvaarden als we geen Christexxeix warexx, zij het misschien onbe wuste Christenen, reiken we nu de hand aan onze vijanden van gisteren, niet alleen om hen te vergeven, maar om met hen gezamenlijk het Europa van morgen op te bouwen. Sancties tegen oorlogsdrijvers Deze politiek is niet ingegeven door een sentimenteel pacifisme. Aan de oorlog moet zijn reden van bestaan worden ontnomen. Niemand, zelfs niet de minst scrupuleze regering, moet er nog belang bij kunnen hebben, een oorlog te beginxien. Ik ga nog verder," aldus Schuman: „Wij willen deze regeringen de middelen ontnemen om een oorlog voor te bereiden en te riskeren. Zij zullen niet meer de vrije beschikking mo gen hebben over kolen en staal, die immers onmisbaar zijn voor het voorbereiden van een ooxdog, noch over een nationaal leger, noch over enig onafhankelijk bewape- ningspotentieel. Deze politiek is de basis voor onze nieu we gemeenschap en het is in de geest van deze idee," zo besloot Schuman, „dat ik deze eer, hier bewezen aan hen, die in onze twee landen strijden voor de ver wezenlijking daarvan, gaarne wil aan vaarden. Dat deze idee van een vex-zoend Europa, verenigd en voortaan sterk, het wachtwoord moge zijn voor de jonge gene ratie, die verlangend is de eindelijk van vrees en haat bevrijde mensheid te dienen, waai'door na een te lange verscheurdheid de Christelijke bx-oederliefde opnieuw wordt bevestigd." Nadat de rector-magnificus de promotie ceremonie met een gebruikelijk woord had besloten, werd door allen uit volle borst het Wilhelmus gezongen. Het was een in drukwekkend besluit dezer bijeenkomst. In de foyer hadden de genodigden de gelegen heid de jonge ere-doctor persoonlijk de hand te dx-ukken. Men begaf zich vervolgens naar het raadhuis, waar minister Schuman recipieerde en waar hij vervolgens met de genodigden de maaltijd gebruikte. Het hoogtepunt van de herdenking van het vijfde lustrum van de katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg vormde Zaterdag de ere-promotie van de Franse staatsman Robert Schieman, minister van Buitenlandse Zaken. De plechtigheid werd door vele Nederlandse en Franse autoriteiten bijgewoond. Minister-president dr. W. Drees biedt Robert Schuman na zijn promotie tot doctor honoris causa zijn gelukwensen aan. Op de achtergrond van links naar rechts: mr. J. Jonkman, de voorzitter der Eerste Kamer en de oud-minister van Economische Zakenprof. dr. J. R. M. van den Brink. dat deze opvatting niet strookt met zijn zijn eigen voorstellingen. Deze schijnen ge baseerd te zün op de overtuiging dat de Russische tactiek in Europa erop gericht zou zijn de Westelijke weerstandskracht te ondermijnen door de koude oorlog voor minstexxs 20 jaren gaande te houden. Hoewel dus aangenomen kan worden dat de noodzaak der economische en sociale stabiliteit der West-Europese landen in deze confex-exxtie op de voox-grond gesteld zal worden, is het reeds bij voorbaat zeker dat in dit stadium niet tot opzienbarende koersveranderingen zal worden besloten. Het staat reeds vast dat de raad der N.A.V.O. besluiten van ingrijpende bete kenis zal uitstellen tot na de regerings wisseling in de Verenigde Staten. TOKIO, (Reuter). Ruim 80 Noorde lijke burgergevangenen in een kamp op het eiland Pongam zyn Zondag by een opstand gedood en 120 gewond, aldus een mede deling van het opperbevel der UNO in Korea. In de verklaring wordt gezegd dat on geveer 3.000 van de 9.000 geïntex-neerden in het kamp in opstand zijn gekomen. Het kamp wordt bevolkt door Noord-Korea- nen die naar het door de communisten beheerste gebied wensen terug te keren. De beweging nam een aanvang toen gevangenen zich organiseerden om mili- taix-e oefeningen uit te voex-en. Op een hooggelegen punt in het kamp kwamen zij tezamen. Een dx-ievoudige rij tartte arm in arm oprukkende militairen terwijl an- dex-e gevangenen over de aangesloten rijen een regen vaix stenen wierpen. Toen is de opstand door geweervuur onder drukt. Hondex-den inheemsen in Kenya hebben zich opgegeven voor dienst bij de „burger wacht", die door Gitsjoeroe, een stamhoofd te Dagoretti, acht kilometer vaxx Nairobi, en de inheemse leider in de wetgevende raad, Eiioed Mathoe, is opgericht ter be strijding van terx-ox-istische activiteit. In de i'ivier de Tsjinga in het Zuidelijke deel van het Nyeri-reservaat, heeft men Zondag de lijken van twee inheemsen ge vonden. Men vermoedt, dat het hier twee van de drie hoofdmannen betreft, die reeds verscheidene dagen worden vermist. Het Indiase Congres in Kenya heeft zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat Engeland zijn plannen voor een poli tieke evolutie in de kolonie heeft opge schort. Het vex-trouwen van de Aziaten en Afx-ikanen in de goede bedoelingen van de Bx-itse x-egering is geschokt, zo wordt in een verklaring van het Congres gezegd, waarbij er voorts de nadruk op wordt gelegd, dat onschuldiger! niet het slachtoffer mogen wox-den van stx-affen, die voor de schuldi gen zijn bedoeld. De 52-jax-ige E. B. Lehmann uit Utrecht is vanmorgen omstreeks negen uur op de Amstex-damse stx-aatweg onder Zuilen met zijn auto in het Amsterdam-Rijnkanaal gereden, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van de weg. De wagen kon na ongeveer een uur door de Utrechtse brand weer op het droge worden gebracht. De heer Lehmann was overleden. Het slacht offer was eigenaar van een boekbinderij. rmrco-rtvy^ooTrofro~»v^''*vrry*y>co^rrrr*'y* rmc« ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan- j dagavond tot Dinsdagavond, opgemaaki om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Langs de kust aanvankelijk nu en dan krachtige, ove. j rigens zwakke tot matige wind in i hoofdzaak tussen Zuid-West en Noord- West Weinig verandering in tempera tuur. 16 December Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 8.34 uur. onder 15.22 uur. Hoog en laag water in IJmuidei\ Maandag 15 December Hoog water: 2.08 en 14.24 uur. Laag water: 10.04 en 22.15 uur Dinsdag 16 December Hoog water: 2.49 en 15.05 uur. Laag water: 10.05 en 23.07 uur. i

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1