Europese NAVO-landen voelen zich aanzienlijk minder bedreigd Resolutie over Marokko in de politieke UNO - commissie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT V.S. zouden Duitsland ten koste van alles willen bewapenen Indonesisch verwijt aan het Westen Amerikaanse gezant in Tanger geschorst De tarieven voor inter- locaal telefoonverkeer De Bey van Tunis is halsstarrig Radio-Peking kondigt inneming van Seoel aan Het woord is aan... 2Ï Prof. Romme's afscheid van De Volkskrant Voo; de Stille Armen Vijftien ongelukken in twee weken g.7e JAARGANG No 136 De honderdduizend er uit SPOKENJACHT Amerikaans schip in tweeën gebroken Naguib protesteert bij Engeland „Mee helpen zoeken" Stakers bestormden Japanse Rijksdag Engeland houdt vast aan aanspraken op Perzische olie Genturion-tanks voor Nederland Hogere loongrens sociale verzekeringswetten Sneeuw verandert aanschijn der hoofdstad Tussen Haarlem en Amsterdam: Adenauer wil West- Europees „serie-contact" iHoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 16 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 296 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (A.N.P.). De Atlantische Raad heeft Maandag- in zijn eerste zitting in het Palais de Chaillot een beslissing ge nomen, die de vrijheden der militaire lei ders in de N.A.V.O. inperkt. De N.A.V.O.- generaals zullen voortaan geen militaire oefeningen op grote schaal meer op touw mogen zetten, zonder dat de politieke im plicaties ervan door de raad onderzocht zijn- Deze beslissing is een uitvloeisel van het Bornholm-incident tijdens de vloot- oefening „Mainbrace" in de Scandinavi sche wateren, dat tot Russische protesten in Kopenhagen heeft geleid. Pas heden zou de Atlantische raad met zijn politieke discussies beginnen ook over de vraag, in welke gcvarenklasse het Europese toneel op dit ogenblik dient te worden gerang schikt. Hoezeer de vrees voor een directe be dreiging verminderd is, bleek Maandag al wel uit de drie redevoeringen, waarmede de zitting van de raad plechtig en in het openbaar werd geopend. De Deense pre mier Ole Björn Kraft, die de raad presi deert verklaarde: „Wij naderen thans het punt, waarop wij ons veilig kunnen gevoe len tegen buitenlandse aanvallen". Een uiting van toenemende gerustheid, ook al voegde de Deen eraan toe, dat deze niet tot verzwakking der vastberadenheid zou mogen leiden, omdat „het beeld zeer plot seling zou kunnen veranderen." De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, die de veertig ministers en hun ruim vierhonderd mede werkers welkom heette, sprak over „de redelijke overtuiging, dat het doel, dat wij ons hebben gesteld voor het grijpen ligt". En de Italiaanse minister-president De Gasperi, de derde woordvoerder, trok de aandacht voornamelijk naar het thuisfront door de noodzaak voorop te stellen, de sociale problemen der veertien N.A.V.O.- landen door gezamenlijke economische in spanningen aan te pakken. Het waren deze sociale problemen, die bij de eerste besloten zitting van de raad de meeste aandacht vroegen. De Italiaan se, de Griekse en de Turkse vertegen woordigers deden een gezamenlijk beroep op de bondgenoten om ernst te maken met de gegeven beloften van samenwerking op sociaal gebied. In het bijzonder wensten zij, dat de partners hun sluizen verder zouden openen om emigranten door te laten uit die landen die onder overbevol king te lijden hebben. „Er zijn sociale problemen die onopgelost dreigen te blij ven door gebrek aan voldoende practische solidariteit", zo zei De Gasperi. De raad heeft zich overigens bezig ge houden met een groot aantal technische problemen. Daarbij werd geconstateerd, dat inzake de standaardisering van wapens „langzame vooruitgang" is gemaakt, het minste in de categorie der lichte wapens, waar de mogelijkheden nog afhangen van nieuwe proefnemingen. De openingszitting van de Atlantische raad heeft een uiterst sober karakter ge had. Zij duurde niet langer dan een half uur. De delegaties arriveerden bij de vlag gen der veertien naties in het noodgebouw aan de voet van het paleis Chaillot, waai de N.A.V.O. thans haar hoofdkwartier heeft opgeslagen. De republikeinse garde zorgde voor de gebruikelijke kleurige om lijsting en voor het even gebruikelijke trompetgeschal. Binnen was alles sober en zakelijk. Duitse bewapening- Onze Parijse correspondent schrijft: Het is begrijpelijk, dat de belangstelling van de politieke waarnemers zich vooral richtte op zaken, die niet in de conferen tiezaal zelf, maar eerder achter de scher men voorvallen. Men weet zo, dat Ache- son een onderhoud met Eden heeft gehad en iedereen neemt aan dat de heren het daarbij over de Perzische olie hebben ge had. Van groter belang schijnt echter een ar tikel in de doorgaans goed geïnformeerde New York Times, dat hier sterk de aan dacht heeft getrokken en waarin wordt gezegd dat Washington nu vast besloten is in elk geval Duitsland te bewapenen. Daarvoor zou een termijn van uiterlijk twee jaar zijn vastgesteld. Zo mogelijk bin nen het Europese leger, maar desnoods op nationale voet. Met dit doel zouden vol gens de New York Times in Amerika aj sedert geruime tijd grote wapenvoor- In de 517de Staatsloterij, vijfde klasse, veertiende lijst is heden de prijs van 100.000 gevallen op nummer 16843. De prijs van 50.000 viel op nummer 7325. raden zijn aangelegd, en die reserves zou den zijn uitgespaard op de leveranties aan Frankrijk en aan andere Europese landen. Daarin zou de oorzaak liggen van de ver tragingen van de wapenaanvoer van Ame rika naar Europa, hetgeen dus in flagrante tegenstelling is met de officiële verklarin gen, die de Koreaanse oorlog voor die ver tragingen tot dusverre aansprakelijk plach ten te stellen. De bekende Kerstpotten van het Leger des Heils gaan weer de straat op. De op brengsten zijn ivederom bedoeld voor de armsten der armsten een prettig Kerst feest te bezorgen. De Nederlandse premier dr. Drees was een der eersten die hun gave deponeerden. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft Maandag bekend gemaakt, dat de gezant te Tanger, John Carter Vincent, geschorst is, nadat een regeringsraad, die een onderzoek instelt naar de betrouwbaarheid van Amerikaan se functionarissen, te kennen had gege ven, dat „er een redelijke twijfel bestaat over zijn loyaliteit". Vincent is naar Washington ontboden, waar president Truman de kwestie met minister Acheson zal bespreken, zodra deze is teruggekeerd van de bijeenkomst van de NAVO-raad te Parijs. In het begin van dit jaar werd Vincent verhoord door de sub-commissie voor de veiligheid uit de Senaat. Later werd hij door de voormalige hoofdredacteur van het communistische blad „Daily Worker" Louis Budenz, die thans hoogleraar aan een universiteit is, er van beschuldigd communist te zijn. De door de minister van Verkeer en Wa terstaat in de Memorie van Antwoord in zake de P.T.T.-begroting aan de Tweede Kamer aangekondigde verlaging van de tarieven voor interlokale telefoon-gesprek- ken, welke in de loop van 1953 regionaals- gewijze van kracht zal worden, komt op het volgende neer: Zóne A. Voor gespi-ekken in Zóne A, binnen een afstand van 10 km, wordt thans voor de eerste minuut 6 cent betaald en voor elke minuut meer 3 cent. Het nieuwe tarief voor deze gesprekken wordt 4 cent per minuut. Zóne B. Voor het verkeer in Zóne B, over een afstand van 10 tot 25 km, wordt op het ogenblik voor de eerste halve mi nuut 15 cent betaald, voor elke 30 secon den meer 3 cent. Het nieuwe tarief wordt 8 cent voor de eerste 30 seconden en 4 cent voor iedere volgende halve minuut. Zone C. Telefoongesprekken over een afstand van meer dan 25 km, vallende binnen Zóne C, kosten thans 27 cent voor de eerste 10 seconden, en voor elke 10 se conden meer moet 3 cent worden betaald. De tariefsverlaging houdt in, dat deze ge sprekken 16 cent voor de eerste 12 secon den zullen kosten en dat voor iedere vol gende 12 seconden 4 cent moet worden betaald. De groep van Aziatische en Arabische landen heeft in de politieke UNO-commis- sie een resolutie ingediend, waarin de Franse regering en de Sultan van Marokko wordt verzocht onderhandelingen te begin nen teneinde zo spoedig mogelijk tot een vreedzame overeenkomst te komen, die in overeenstemming is met de souvereiniteit van Marokko, de wensen van het Ma rokkaanse volk en met het handvest van de UNO. Ook constateert de Arabisch -Aziatische groep, dat „de huidige toestand in Marok ko diepe bezorgdheid veroorzaakt en een nadelige invloed heeft op de Frans-Ma rokkaanse betrekkingen en de vreedzame verhoudingen in de wereld". In tegenstelling met de resolutie, welke de groep ten aanzien van de Tunesische kwestie had ingediend, wordt in deze re solutie niet geëist, dat de UNO in Marokko tussenbeide komt. Zoals bekend werd het Arabisch-Aziatische voorstel inzake Tu nesië verworpen. Inmiddels werken de Braziliaanse en andere Latijns-Amerikaanse delegaties aan een ontwerpresolutie, waarin de Franse re gering wordt gevraagd „de fundamentele vrijheden van het Marokkaanse volk te be vorderen en zijn vrije politieke instellin gen te ontwikkelen, rekening houdende met de wettige rechten en belangen". Vertegenwoordigers van de Arabisch- Aziatische groep hebben Maandag de voor zitter der Algemene Vergadering verzocht, een beroep op Frankrijk te doen om het terechtstellen van nationalisten in Tune sië en Marokko te staken. Afgevaardigden uit Afghanistan, Irak en Indonesië vroegen voorts, er bij de Franse regering op aan aan te dringen geen druk op de Bey van Tunis en de Sultan van Marokko uit te oefenen. De Indonesische afgevaardigde Palar verklaarde Maandag in de politieke com missie van de UNO inzage te hebben ge kregen van een telegram. Volgens dit tele gram zou Frankrijk de Sultan van Marok ko met afzetting hebben bedreigd. Palar zeide voorts dat „het grootste ge deelte van de politieke commissie een par tijdige houding ten gunste van Frankrijk aanneemt, cm de eenheid van het Wester se blok in de koude oorlog te handhaven". De vertegenwoordiger van Groot-Brit- tannië, Selwyn Lloyd, herhaalde dat zijn delegatie de UNO niet bevoegd acht zich TUNIS ("Reuter). vHoewel de Bey van Tunis aanvankelijk resident-generaal De Hauteclocque had toegezegd, dat hij zijn zegel zou hechten aan twee decreten, die betrekking hebben op plaatselijke hervor mingen, is het Maandag toch niet tot on dertekening van de stukken gekomen. Een woordvoerder van de resident-generaal deelde mee, dat de Hauteclocque Dinsdag avond vroeg naar Parijs vertrok voor drin gende besprekingen met zijn regering, zulks in verband met de hardnekkige houding van niet-samenwerking van de Bey van Tunis. Naar verluidt zullen de resident- generaal en minister Schuman de moge lijkheid onder ogen zien om de Bey van zijn functie te ontheffen. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen zou de resident-generaal weigeren verder met de Bey te onderhandelen, in dien deze zijn belofte om de twee decreten te tekenen niet zou nakomen. met de gang van zaken in Marokko in te laten. De leider der Belgische delegatie, Fer- nand van Langenhove, verklaarde dat het debat in de politieke commissie over Ma rokko „niet slechts tot geen enkel positief resultaat zal leiden, doch het vinden van een oplossing slechts zal bemoeilijken". De Amerikaanse afgevaardigde Jessup zei dat er weliswaar overeenkomst bestaat tussen de Tunesische en de Marokkaanse waagstukken, maar dat laatstgenoemde problemen ingewikkelder zijn en zeer veel staatsmanschap vereisen. Hij drong er op aan de kwestie met geduld en voorzichtig heid te behandelen. De Amerikaanse re gering, zo zeide Jessup, twijfelt niet aan de oprechtheid van Frankrijk. ROME. (AFP en Reuter). Het ravitail- leringsschip „Grommet Reefer" van de Amerikaanse marine is ter hoogte van Li- vorno door een hevige storm in tweeën ge broken. Op het achtergedeelte van het schip, dat nog drijvende is, bevinden zich ongeveer veertig personen. Het voorste gedeelte is gezonken. Helicoptères en sleepboten zijn naar het wrak vertrokken. Er staat een zware zee. Men weet thans nog niet of er slachtoffers te betreuren zijn. Amerikanen en Italianen hebben heden de pogingen hervat om verkleumde zee lieden te redden van het gebroken schip, dat inmiddels op de rotsen bij Livorno is gestrand. Drie leden van de bemanning werden gisteren langs een lijn naar de wal ge bracht, maar daarna brak de verbinding en op het achterschip bleven nog 37 man nen over, die daar op het ogenblik al 30 uur verblijven. CAïRO (Reuter). De Egyptische pre mier, generaal Naguib, heeft Maandag met de Britse ambassadeur, Stevenson, ge sproken over de Palestijnse resolutie, die door de politieke commissie van de U.N.O. verleden week werd aanvaard. In deze resolutie, die Engeland steunde, werd gevraagd om directe onderhandelin gen tussen Israel en de Arabische landen zonder vooraf voorwaarden te stellen. Na guib protesteerde tegen de Britse houding. De politieke commissie van de Arabische liga zal Zaterdag bijeenkomen om de Palestijnse resolutie en de houding dei- Arabische landen ten aanzien daarvan te bespreken. Volgens een woordvoerder van de Brit se regering zouden soortgelijke protesten tegelijkertijd bij de Britse vertegenwoor digers in andere landen van de Arabische liga ingediend worden. De recherche te Deventer is op zoek naar een vreemdeling, Zuidelijk type, die in Deventer een winkelier van 500,heeft beroofd. De vreemdeling gaf te kennen geen Nederlands, Frans, Duits of Engels te verstaan. Hij beduidde met gebaren een bankbiljet van 100 te willen wisselen voor 'biljetten van 20,Na zijn vertrek uit de winkel bleek het de winkelier, dat uit de geldlade ƒ500,was verdwenen. Hij had de vreemdeling gfiee laten zoeken naar de biljetten van SEOEL, (AFP en Reuter) In Seoel is een uitzending van radio-Peking opge vangen waarin werd verklaard, dat vóór Kerstmis de communistische legers Seoel zullen binnentrekken. In militaire kringen van de UNO te Tokio is dit bericht kalm opgenomen. Men ziet in deze uitlating een antwoord op bespiegelingen in de wereldpers, naar aan leiding van Eisenhowers bezoek aan Korea, volgens welke de geallieerden van plan zouden zijn het front naar het Noorden te verleggen tot de lijn Pjongjang-Wonsan. Het schijnt voorts, dat deze verklaring slechts is uitgezonden door zenders, die programma's voor Korea verzorgen. Omtrent de opstand van communistische krijgsgevangenen in het kamp op het eiland Pongam, waarbij 82 krijgsgevange nen het leven hebben verloren en 120 werden gewond, wordt nog het volgende gemeld. De opstand was waarschijnlijk een on derdeel van een plan tot een algemeen uitbreken der negenduizend Noord-Kore- aanse communistische militairen, die in het kamp op Pongam krijgsgevangen zijn. Zij hebben allen verklaard naar door de communisten bezet gebied terug te willen worden gezonden. Als kampbewaking fungeerde een Zuid- Koreaans bataljon. Voorts bevindt zich een aantal Amerikaanse officieren van administratie op het eiland. Drie rijen van krijgsgevangenen storm den op de bewakers af. Waarschuwings schoten hadden geen uitwerking. Pas toen een massale uitbraak der communistische krijgsgevangenen dreigde werd door de bewakers gevuurd. Ten tijde van de opstand stond de wind dwars over het terrein, hetgeen het ge bruik van traangasbommen onmogelijk maakte. Zodra het oproer was bedwongen, werd hulp geboden aan de slachtoffers. De ge wonden werden naar het strand en van daar per schip naar een veldziekenhuis en een hulpverleningspost op het eiland Koje vervoerd. TOKIO, (Reuter) Ongeveer 10.000 Japanse regeringsambtenaren, leden van de ruim anderhalf millioen leden tellende bond van overheidspersoneel, zijn Maan dagavond bij een betoging voor het ge bouw van de Rijksdag te Tokio in botsing gekomen met de politie. Ongeveer 2000 betogers slaagden er in door te dringen tot de terreinen van het Rijksdaggebouw, die zij pas drie uur later verlieten. PARIJS, (Reuter) Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag te Parijs zijn Amerikaanse ambt genoot, Dean Achesn, medegedeeld, dat Engeland volledige schadeloosstelling van Perzië zal blijven eisen voor het verlies van zijn olie-industrie. Eden zeide, dat Engeland rekening houdt met de mogelijkheid, dat de Per zische olie weer zou vioeien door een over eenkomst tussen internationale oliemaat schappijen en de Perzische premier. Eden was evenwel niet bereid, in te stemmen met een regeling die afbreuk zou doen aan Engelands wettige aanspraken op de Per zische olie en een billijke schadevergoe ding voor zowel de installaties van de Anglo Iranian als het verlies aan inkom sten van de maatschappij. De beide ministers hadden een bespre king onder vier ogen na de opening van de zitting van de Noord-Atlantische raad. (Van onze correspondent in Londen) Gisteren is in Londen het contract gete kend voor de bouw van 500 Centurion Mark III tanks, die voor Amerikaanse re kening door Engeland zullen worden ge bouwd en bestemd zijn voor Denemar ken en Nederland. Het totale bedrag van de bestelling is iets minder dan 90.000.000 dollar. Het is een grotere som dan in het afgelopen jaar, eindigende in Juli, in totaal voor materiaal in Engeland voor Amerikaanse rekening werd besteld. De leveranties zullen spoedig beginnen. In het geheel zullen 107 fabrieken aan de uitvoering van de opdracht werken, in clusief de staats-artillerie-inrichtingen. In de Memorie van Antwoord op de be groting voor Sociale Zaken en Volksge zondheid aan de Tweede Kamer, zegt de minister het in beginsel alleszins wenselijk te achten, dat in de loongrenzen van de verschillende sociale verzekeringswetten gelijkheid wordt gebracht. Op korte ter mijn zal bij de Kamer een wetsontwerp worden ingediend, waarbij wordt voorge steld de loongrens van de Invaliditeitswet, de Ziektewet en het Ziekenfondsenbesluit van 4952 te brengen op 5025. De verhoging geschiedt met het oog op de met ingang van 1 Juli 1952 verleende compensatiebijslag voor het werknemers deel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. RobertLouisStevenson: Een vriend is een geschenk om aan uzelf te geven. Romantiek van een oude stad. De sneeuw veranderde gisteren het aanschijn van Amsterdam. De scherpe contouren vielen weg. De stad zag er uit als in Breitners'. dagen en de fotograaf liet de gelegenheid niet voorbijgaan het stemmingsbeeld vast te leggen. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Romme's aftreden met ingang van het nieuwe jaar als politiek hoofdredac teur van De Volkskrant heeft op begrijpe lijke wijze in politiek journalistieke als ook in politieke kring heel wat opzien ge baard. Sommigen uitten reeds enige jaren geleden de mening, dat het ongewenst en onjuist was het politieke hoofdredacteur schap van een dagblad met de functie van politiek, namelijk Tweede Kamerfractie leider, gepaard te doen gaan. De krant in kwestie zou daardoor onvoldoende zelf standigheid kunnen ontplooien, bijv. te genover de fracties. Verder werd eveneens als een bezwaar geopperd, dat onwillekeu rig de politieke hoofdredacteur in andere hoedanigheid, te weten die van aanvoer der. van zijn partij, van bepaalde feiten en verschijnselen ten behoeve van het blad, waaraan hij verbonden was, gebruik zou kunnen maken. Intussen diene hieraan ter stond te worden toegevoegd, dat prof. Romme naarstiglijk en eerlijk getracht heeft, minder gewenste gevolgen van die persoonlijke unie te voorkomen. Zo oefen de hij in feite in 1951, toen hij „informa teur-formateur" was, en insgelijks dit jaar gedurende de kabinetsformatie, zijn func tie van politiek hoofdredacteur niet uit: hij onthield zich van publicaties over het geen hij onder het zegel van geheimhou ding of vertrouwelijkheid in zijn parle mentair staatkundige functie had verno men. De critische gevoelens, die in politieke groepen en organisaties tegen de Rom- miaanse twee-eenheid „fractieleider-poli tiek hoofdredacteur van de Volkskrant" bestonden golden vooral hei feit dat ge noemd blad het orgaan is van de Katho lieke Arbeiders Beweging, terwijl prof. Romme als staatkundig leider van de K.V.P. op de bres had te staan en staat voor handhaving van de eenheid tussen de uiteenlopende richtingen binnen de partij. Nu kan men zich zonder grote in spanning voorstellen dat de K.A.B. menig maal tegenover conservatiever elementen in de K.V.P. aan een forser geluid de voor keur zou hebben gegeven, dan aan hetgeen de politieke hoofdredacteur via haar or gaan liet horen. Wanneer hij de pen ter hand nam kon hij noch wilde hij zich plots van zijn jasje van aanvoerder van de K.V.P.-fractie ontdoen. Dit zou hij met zijn verantwoordelijkheidsbesef nooit in over eenstemming hebben kunnen brengen. Zo is dan verklaarbaar dat men bij de Volks krant allengs de bestaande toestand toch onbevredigend begon te vinden. Het mqge waar zijn, dat anderzijds sommige meer rechtse elementen in de K.V.P. niet konden waarderen, dat de fractieleider schreef zoals hij schreef, maar het is toch het in zicht van de K.A.B. respectievelijk van De Volkskrant geweest dat geleid heeft tot beëindiging van prof. Romme's functie aan dat blad. En men is er dan ook volkomen naast zo men meent dat aandrang uit de partij de oorzaak zou zijn. Voor staatkundig Nederland betekent het een verlies, want juist de artikelen van Romme lazen ook zijn politieke tegenstan ders met grote belangstelling. Zijn politiek hoofdredacteurschap vormde dan ook voor hen. voor wie de bovengeschetste bezwaren niet direct, konden gelden, een bijzondere aantrekkelijkheid. Een levendig element in de politieke gemeenschap zal dus teloor gaan. Het besluit, waartoe de leiding van De Volkskrant tezamen met prof. Romme reeds op 30 October jl. is gekomen, bete kent geenszins een eerste stap op de weg naar verandering in het leiderschap van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer. Men heeft, naar ik verneem, alleen te ma ken met de verwezenlijking van een door De Volkskrant gekoesterde wéns. Zevende verantwoording M. C. ƒ1,—; A. M. T. ƒ5,—; C. E. P. ƒ2,50; M. C. P. ƒ1,—; E. L. ƒ2,50; P. R. ƒ10,—; M. S. 1,—; B. B. 1,—; Mevr. G. M. H. 1,—; H. W. S. ƒ1,—; N. N. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; M. B. v. d. M. 1,— J. V. 1,—; O. v. B. 2,50; Zr. A. D. 10,v. B. K. 2,50; Esvano 1, N. P. V. ƒ2,50; Ds. G. W. H. ƒ5,—; H. F. T. ƒ10,—; G. A. R. ƒ7,50; C. W. J. ƒ10,—; Br. club Marjomian f25,Stadsevangelisatie ƒ10,—; D. J. L. H. ƒ2,50; R. R. W. F. ƒ2,—; Coralia ƒ13,50; W. B. ƒ2,50; H. F. ƒ4,50; „De Kaartpot" ƒ4.—; Mr. P. E. B. ƒ25,—; J. B. S. ƒ2,50; Fam. S. ƒ5,—; N. N. ƒ2,—; G. S. 1,—; Pot „King Louis" 10,Mej. B. 1,—; A. A. ƒ2,50; P. P. C. C. ƒ2,—; N. N. ƒ100,—; C. P. B. 25.—; Dr. F. C. v. H. 25.—; J. F. v. D. 25,—; L. C. G. ƒ10,—; Mr. A. A. G. C. 10,— „T. W." 10,—; K. J. 10,—; I. M. H. I. 10,—; C. S. 10.—; T. K.—O. 10,—; G. v. H. ƒ10,—; P. C. W. ƒ10,—; Ir. S. K ƒ10,—; N. N. 10,—; L. B. 10,—; A. G. v. S. 10,—; G. K. ƒ10,—; M. L. ƒ10,—; E. J. C. ƒ10,—; H. C. A. ƒ5.—; W. M. ƒ5,—; D. M. V. ƒ5,—; Dr. C. B. ƒ5.—; J. S. ƒ5,—: H. S. ƒ5,—; M. A. C. 5.—; M. B.—C. d. 1. S. 5.—; G. W. K. ƒ5,—; F. M. S. ƒ5.—; G. J. B. ƒ5,—; W. W. 4.25; A. S. D. 3—; A. H. L.—W. 2.50; G. K. v. d. H. ƒ2,50; J. H. ƒ2,50; Ir. A. J. v. B. H. 2.50; E. C. H. V. 2.50; T. W. S. 2.50; J. H. ƒ2,50; J. B. ƒ2.50 E. M. ƒ2.—; M. C. M. ƒ1,50; J. B. R. ƒ1,—: K. B. ƒ1,—. Dagtotaal ƒ621,75. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ5711,91. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post girorekening 273107, onder vermelding „Voor de stille armen". Gistermiddag reed een personenauto tijdens een hevige sneeuwbui tegen een lichtmast op de weg tussen Haarlem en Amsterdam, waarhij de twee inzittenden ernstig werden gewond en de wagen werd vernield. De chauffeur V. uit Amsterdam, die tamelijk hard over de gladde weg reed, kon zijn wagen even voorbij Halfweg niet hou den en slipte, waarop de auto, na enkele malen te zijn rondgetold, met zo'n kracht tegen de zware lichtmast sloeg, dat deze paal werd ontwricht en met wagen en ai op de trambaan van de N.Z.H. plofte. De chauffeur en zijn passagier moesten met ernstige wonden naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam worden vervoerd. Het tramverkeer ondervond een vertra ging van ruim een half uur. Toen agenten van de Rijkspolitie uit Halfweg op de plaats van het ongeluk bezig waren e'n het verkeer regelden, deed zich nog een incident voor. Een trampas- sagiere weigerde van de rijweg, opdat moment door het slechte zicht en de glad heid levensgevaarlijk, te gaan en trachtte daar, ondanks ettelijke sommaties, met pas serende auto's te liften. Tenslotte protesteerde zij gillend van verontwaardiging over het politionele in grijpen, waarop ze hardhandig werd ver wijderd en haar optreden met een proces verbaal beloond zag. Dat het publiek ook anders reageren kan bij de abnormale moeilijkheden en ge varen waaraan het wegverkeer in deze dagen bloot staat, bewees de hulpvaardig heid, die ongeveer veertig toeschouwers dezer dagen betoonden, toen op de Am sterdamse straatweg onder Halfweg, tijdens zware mist twee auto's in botsing kwamen en midden op de weg een gevaarlijk ob stakel vormden. In koor riep het aan beide zijden van de weg opgestelde publiek: „Pas op! Langzaam rijden!" Dit behoedde vele weggebruikers voor brokken. Gisteren noteerde de politie te Halfweg het vijftiende door een gladde weg veroor zaakte ongeval in amper twee weken. De West-Duitse bondskanselier, Adenauer, heeft in een vraaggesprek met een ver slaggever van het Franse blad „Figaro" gepleit voor een geregeld bijeenkomen van de premiers van Groot-Brittannië en de zes landen van het Europese leger. Hij achtte dit noodzakelijk omdat het naar zijn mening onmogelijk is een ge meenschappelijke defensie op te bouwen zonder een gemeenschappelijke buiten landse politiek, aldus het verslag in de „Fi garo". Diplomatieke kringen te Parijs zeggen dat berichten uit Parijs bij Adenauer de indruk hebben gewekt dat de kansen op een bekrachtiging van het verdrag aan gaande het Europese leger zonder ingrij pende wijzigingen zeer klein zijn. Waarnemers te Parijs waren van me ning dat Adenauers voorstel ten doel heeft uit het dilemma te komen. SNEEUW EN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk sneeuw, overgaand in regen. Tot krachtig of hard toenemende wind, aanvankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West tot West. Aanvankelijk lichte vorst, later temperatuur oplo pend tot boven het vriespunt. 17 December Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 9.37 uur. onder 16.28 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 December Hoog water: 2.49 en 15.05 uur. Laag water: 10.50 en 23.07 uur. Woensdag 17 December Hoog water: 3.34 en 15.49 uur. Laag water: 11.28 en 23.53 uur. y .-x>x;cooooooccik>coccccaMccocooo6TOcootoooonc.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1