Raad besnoeide politie-posten maar „slikte" zij span-motor Zeven dagen Haarlem Grondverkoop aan Dr. Gerkestraat na veel discussie aanvaard Halfweg Bloemendaal WOLLEN HEREN VESTEN vanKimmenaëdc Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Bezwaarschrift van bewoners werd terzijde gelegd Tammer voor Radio Lisse VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 DE ZANDVOORTSE BEGROTING Geen hogere subsidie voor ,,'t Helm", alleen steuntje van 1000 voor „Zandvoortmeeuwen' I B Een gezellige Kerst RADIO of PICK-UP Philips - Erres - Grundig enz. ook m KERSTPLATEN Nederlandse Protestantenbond Indonesische danskunst in theater Monopole Paaltjes wit geschilderd Verbeteringen aan het zwembad te Zwanenburg Bietencampagne achter de rug zonder mouw met mouw Wollen Jersey v.a. f 15.90 v a. 23.50 v.a. ƒ32.50 Van haar voor zijn haar... Haarlems Dagblad Profiteer hiervan behoeft geen „nummer" Nederlandse Rode Kruis Kees Hana sprak over Cöte d'Azur Vóórdat de Zandvoortse raad gistermid dag in de begroting ging bladeren om deze post voor post onder de loupe te nemen, heeft de voorzitter, mr. Van Fenema, nog even geadviseerd, hoe deze loupe het best kon worden ingesteld. Hij vestigde er nog maals de aandacht op, dat het tekort niet was ontstaan door een te royaal beleid maar door het ontbreken van bijdragen, die het rijk nog voor verschillende onderdelen van diensten vooral voor de politie en de wederopbouw verschuldigd is. „Het te kort, dat de begroting buiten onze schuld vertoont, mag ons er niet toe leiden, zo zeer te gaan bezuinigen dat onze gemeentehuis houding er door in gevaar komt", zei de voorzitter. Dit advies had in het bijzonder betrek king op het politiehoofdstuk, waarop mr. Van Fenema zelf enige bezuinigingen voor stelde teneinde daardoor geld vrij te krij gen voor een dringende noodzakelijke nieuwe motor met zijspan voor de ver keerspolitie, aangezien de bestaande moet worden afgeschreven. Dit zou dan een post op de kapitaalsdienst moeten worden, in termijnen te voldoen, het eerste jaar 1100 gulden. Daar moeten een aantal bezuini gingen tegenover staan. Die, welke de voor zitter voorstelde 200 minder voor repa raties, 250 minder voor schilderwerk en 600 minder voor uitrusting, door af te zien van de aankoop van een magnetofoon voor de verkeerspolitie) waren de raad nog te laag, en dan ook lager dan de bezuini gingen die de commissie van Financiën had geadviseerd. Zowel de wethouder van Financiën als de heren Koning (A.Z.B.) en Van der Werff (C.H.) zeiden niet veel voor de nieuwe zijspanmotor te voelen, de laatste omdat „te veel politievertoon" naar zijn mening niet bevorderlijk was voor het vreemdelingenverkeer. De heren Lindeman (K.V.P.) en T a t e s (V.V.D.) gunden de politie deze motor wel, de eerste stelde echter als voor waarde dat alle bezuinigingen als voorge steld door de financiële commissie dienden de worden doorgevoerd en de tweede gaf in overweging om de personenauto, die cje politie nog gebruikt, maar af te schaffen (hetgeen hij ook het vorig jaar voorstelde. De voorzitter kreeg dus nu twee ver voermiddelen van de politie te verdedigen. De noodzakelijkheid van de auto toonde hij aan door een kostenvergelijking, bijvoor beeld voor het vervoer van gevangenen per trein of taxi. en dat de motor er per sé moet komen motiveerde hij met het gebrex aan toezicht dat nu nog bestaat op het cir cuit, waar verregaande onvoorzichtigheid en overtreding van de bepalingen al tot verscheidene ongevallen hebben geleid. „Als we die tweede motor hebben kunnen we het circuit opnemen in de surveillance", zo zei hij. De bezuinigingen, die de Commissie van Financiën wilde, beliepen 1900 en die, welke mr. Van Fenema voorstelde 1450. De eerste kreeg tenslotte haar zin en zo bleef er tenslotte geen bezwaar meer over tegen de aanschaffing van de begeerde mo tor met zijspan. De bijdrage voor de Nationale Reserve 30) werd op voorstel van de heer Goo- sen (A.R.) verdubbeld. Bij het hoofdstuk Openbare Werken ves tigde de heer Van der Werff de aandacht op de oude bewaarschool aan de Duinweg, die, wanneer zij gerestaureerd wordt, een goed onderkomen kan bieden aan diverse verenigingen. De wethouder van Financiën rekende voor dat dit gebouw voor 4000, daartoe geschikt gemaakt kan worden, waarna een post van die grootte in de kapi- taaldienst werd opgenomen. Subsidies De Culturele Kring ,,'t Helm" had met het oog op haar plannen voor het komende jaar verzocht de gemeentelijke subsidie van 325 tot 750 te verhogen en vond een pleitvoerder voor haar zaak in mr. Van Fe nema, die met grote lof gewaagde van het. werk, dat zij reeds in Zandvoort heeft ge daan. Ook het overgrote deel van de raad toonde zich zeer ingenomen met het werk van ,,'t Helm" maar de voorgestelde verho ging werd te groot bevonden. Bovendien zou hieruit billijkheidshalve ook een ver hoging van het bedrag van 60 voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling moe ten voortvloeien, aangezien dit niet minder belangrijk werk doet. De heer T a t e s (V.V.D.) stelde voor met de subsidie aan ,,'t Helm" niet te ver te gaan en wel tot 500 om het de volgen de jaren geleidelijk te verhogen en voorts het Instituut voor Arbeidersontwik keling 100 te geven. Dit voorstel werd tenslotte met 3 tegen 7 stemmen verwor pen. Beide subsidies blijven dus gelijk. ADVERTENTIE Kf.VUJJJ) ImJêmëmmmm GROCTE HOUTSTRAAT 108 T£uK)4d HAAfiUrt RAD/0-en GKAMOFOONSPEC/ALIST 99 heeft U zeker met een nieuwe uit onze zeer grote collectie: hebben wij de grootste keuze De jonge leden van de afd. Zandvoort van de Ned. Protestantenbond, zullen op Donderdag 25 December des morgens om 7 uur in het gebouw Brugstraat 15 een op voering verzorgen van het Kerstspel: „De geboorte onder het Kruis". Een uit het Duits vertaald spel, geschreven door Else Moegelin. Op Maandag 29 December volgt een muziekavond, waaraan medewerken me vrouw To DeesKion, sopraan; mej. Dieuwke Joustra, alt en de heer H. Dees, orgel. Tengevolge van technische moeilijk heden is in onze editie van gisteren een deel van het verslag van de Zandvoortse raadszitting van Woensdagavond niet geplaatst. Dit gedeelte is hiernaast af gedrukt. Redactie. De heer Web er (A.Z.B.) wilde een lening van 5000 doen verstrekken aan de Sportvereniging „Zandvoortmeeuwen", die in financiële moeilijkheden verkeert. Ook de heer T a t e s wilde de gemeente te hulp doen komen, doch niet met een lening maar met subsidie. De heer Van der Werff (C.H.) vond dit inconsequent: „We hebben nu met die subsidies eenmaal een stand punt ingenomen. Ik vind „Zandvoortmeeu wen" een prettige vereniging; mijn zoon speelt er ook in, maar we moeten nu niet van het principe gaan afwijken". Toen kwam wethouder Kerkman met een oplossng. „Op de begrotng van 1952 staat nog een post van 1000 onvoorzen", ze hij, „laten we daar een éénmalige subsi die voor „Zandvoortmeeuwen" van maken. Dan zijn ze uit de moeilijkheden". Hiermee ging de raad accoord. De Zandvoortse culturele kring 't Helm heeft voor dit seizoen een zo afwisselend en aantrekkelijk mogelijk programma sa mengesteld als mogelijk was op de smalle financiële basis, waarover men beschikt. Voorzitter mr. A. Merens beloofde in een toespraakje na de pauze dat het bestuur, gesterkt door de loffelijke woorden van de burgemeester en enkele raadsleden tijdens de begrotingszitting en tot extra inspan ning geprikkeld door de teleurstellende afwijzing van het verzoek tot verdubbe ling der subsidie, op de ingeslagen weg zal voortgaan. Maar als men bij voorbeeld ook behoorlijke toneelgezelschappen in Zandvoort wil zien, zo voegde hij eraan toe, dan zal het ledental verdubbeld moe ten worden. Gisteravond kon men in het comforta bele theater Monopole kennis maken met enige proeven van Indonesische danskunst, vertoond door Indra Kamadjojo, zojuist teruggekeerd van een buitenlandse tour- née, die hem zelfs naar de Verenigde Sta ten van Amerika bracht. Als steeds was zijn programma dank zij de achteraf ge geven verklaringen vooral paedagogisch belangwekkend. Het artistieke effect werd in niet geringe mate bedorven door een achterdoek met bonte tierelantijnen, waar van de dansbewegingen zich onvoldoende los konden maken. Ook de uitwerking van de costuums leed hier schade van. Het is voor Zandvoort te wensen dat de directie van Monopole ertoe zal overgaan een effen gordijn décor of een blauwe horizon aan te schaffen. Een voorbeeld van de klassieke Javaan se danskunst werd gegeven met de Prabu Kelono, de boeiende demonstratie van ijdelheid van een verliefde vorst. Bijzon der sierlijk was de suggestie van de boot tocht in de Ambonese vissersdans. Overi gens overheerste in dit programma op een bijna bedenkelijke wijze de krontjongstijl. Op zichzelf heeft deze wel aantrekkelijke eigenschappen, maar thans werden de vo cale nummers (uitgevoerd door het trio Mawar, Melatti en Iskandar) toch wel erg ver in de populaire Hawaiian-trant getrok ken. En de zoetgevooisde begeleiding van een Sumatraans gestyleerd effect was bij zonder ontoepasselijk. Om begrip te wekken voor de Oosterse cultuurvormen, een streven waar Indra Kamadjojo veel eer mee inlegt, is het toch niet noodzakelijk deze met decadente in vloeden te denatureren. D. K. Enige tijd geleden richtte de A.N.W.B. een verzoek tot de Rijkswaterstaat dat in hield, zo sipoedig mogelijk de betonnen paaltjes, welke langs de straatweg Amster damHaarlem de afscheiding aangeven tussen de rijweg en de trambaan, wit te schilderen. De Rijkswaterstaat heeft aan dit ver zoek gehoor gegeven en za.l, zodra de weersomstandigheden dit toelaten, deze paaltjes aan de bovenste 50 cm. wit schil deren. Het zwembad te Zwanenburg heeft vele jaren een enigszins kwijnend bestaan gele den. Enkele jaren geleden is men echter begonnen met de noodzakelijke vernieu wing van dit bad. Want het is duidelijk dat deze enige zwemgelegenheid in deze beide, van jaar tot jaar uitgroeiende, dorpen in een behoefte voorziet. Terecht spreekt het bestuur over een levensbelang voor deze plaatsen, daar steeds meer vooral jonge, mensen de behoefte aan een zwembad gaan voelen. Om nu een mogelijkheid tot nog grotere vernieuwingen in het komende seizoen te scheppen heeft men een spaarsysteem uit gedacht, waarbij èn het bad èn de baders direct zijn gebaat. Men hoopt door dit spaarsysteem een belangrijk bedrag voor de verbouwingen te kunnen verzamelen. Gisteren voor het laatst hing de weeë, zoete lucht die de suikerfabriek „Holland" te Halfweg gedurende bijna drie maanden over Zwanenburg en Halfweg heeft uitge spreid, over deze plaatsen. In plaats daar van spuit zij nu grote, witte stoomwolken de lucht in: laatste verschijnselen van de jaarlijkse bietencampagne die nu bijna ge ëindigd is. Gisteren omstreeks het middaguur arri veerden de laatste bieten aan de fabriek en om ongeveer acht uur gisteravond wa ren alle suikerbieten verwerkt. Van dat ogenblik af is men begonnen met de af wikkeling der campagne. Gezien de abnormale moeilijkheden waarmee men dit jaar, voornamelijk bij het transport, te kampen heeft gehad, zal het voor velen die de verantwoordelijkheid voor de goede gang van zaken hadden, een verlichting betekenen dat deze jaarlijkse tijd van werken-onder-hoogspanning, weer achter de rug is. Men is echter tevreden, want alle bieten zijn verwerkt. Er zullen geen door intensief riiverkeer extra gevaar lijke wegen meer zijn, die bovendien door de van de bieten losgeraakte klei nog glad waren. De forens uit Zwanenburg vindt geen gesloten brug meer, waar lange slepen van bietenschepen doorvaren, juist als hij zijn tram niet missen mag! En last but not least: de Haarlemse forens die per auto van en naar zijn werk gaat, hoeft zich geen oponthoud meer te getroosten, als colonnes vrachtauto's de straatweg naar de fabriek overstaken en de verkeerspost hem een halt toeriep. BURGERLIJK ESTAND GEBOREN: C. MuddeStroomer, d.; H. Veenstravan Steenis, z. GEHUWD: M. Timmer en M. A. Schaap; F. B. Jansen en Chr. C. G. Michon. OVERLEDEN: E. W. Abeleven, 65 j.; J. H. C. Kroner, 88 j.; W. Ph. van Aken, 72 j.; A. de Vries, 78 j. ADVERTENTIE Spaarnwouderstraat 47-80 - Tel. 21392 Eresaluut Zij hebben in deze dagen wel eresaluut verdiend, die chauf feurs van stads- en interlocale busdiensten. De laatsten voor al, want wij verzekeren u dat het geen kleinigheid is bij het ochtendkrieken zo'n zware Crossley of Leyland door be sneeuwde ijsvelden te ploegen. Natuurlijk: U heeft wel drie bussen vol voorbij laten gaan en in de vierde zweefde u er gens tussen hemel en aarde. U ging in de volstrektste zin van het woord op in de massa. Maar dat is nu een keer on vermijdelijk bij de Nederland se vervoerstoestanden, waar het geëerd publiek zich het bestaan van tram of bus alleen schijnt te herinneren bij ontij. Voorop staat onze bewonde ring voor de bestuurders die gedurende vaak zeer lange werktijden er niet alleen in slaagden hun passagiers veilig op de plaats van bestemming te brengen, maar ook nog hun goed humeur wisten te be waren. Busbrieven l En nu we het toch over de bussen hebben: de in ons blad van 6 December gepubliceerde voorgenomen wijzigingen in het Stadsnet hebben uiteraard weer enige reacties opgeleverd. Zo stelt iemand voor de lijnen 3 en 4 niet te combineren in het Kleverpark, maar 4 de route van lijn 3 te laten vol gen tot Santpoorterplein en dan via Engelszstraat naar de Marnixstraat en verder. Lijn 3 zou dan volgens deze lezer de oude route van de tram moeten volgen, dus Van Ostadestraat en Kleverpark weg. Deze lezer ziet echter over het hoofd dat men beter wat lan ger kan lopen naar een halte, maar daar dan ook een fre quenter dienst treft. Reeds vroeger heeft men die ervaring opgedaan in de Heemsteedse schildersbuurt, waar langs verschillende routes werd ge reden. Bij de voorgestelde route 3 en 4 gelijk tussen Postkantoor en Santpoorter plein wordt het Kleverpark precies doorsneden, zodat men nergens een grote afstand be hoeft af te leggen voor men bij een halte is. Dan is er nog een lezer die de bussen uit de Santpoorter straat wil hebben omdat de huizen zo te lijden zouden hebben van het gedreun. Dat is natuurlijk onpleizierig. Slechts fundering van de straat kan daartegen helpen. Verleg ging van het traject heeft al leen maar tot gevolg dat dan de bewoners langs de nieuwe route gaan klagen. Busbrieven II Heel jammer is het dat de N.Z.H. niet over exacte ge gevens beschikt over de om vang van het reizigersverkeer op haar lijnen. Heel wat klachten over de onmisbaar heid van een met opheffing bedreigd traject zouden dan aan de feiten kunnen worden getoetst. Nu is iedere bewering een slag in de lucht. Zijn wij goed ingelicht dan worden in Amsterdam regelmatig tellin gen verricht, waardoor het be drijf steeds op de hoogte blijft van de vervoersbehoeften. Tram brieven En dan zijn er nog steeds men sen die verzuchten: „Hadden we die tram nog maar!" Zij zijn natuurlijk al vergeten dat die veertig jaar oude vehikels in tegenstelling tot de bus in de winter ijzig koud waren en dat bevroren wissels grotere obstakels vormden dan nu een flink pak sneeuw. Maar ja, we hebben nu een keer de neiging om het verle den met een rose randje te zien en dat geldt waarlijk niet alleen voor de tram. T achtigjarige Tachtig jaar te worden en toch nog steeds een zeer werkzaam aandeel te hebben in het maat schappelijk leven is een feit dat zeker verdient gememo reerd te worden. Daarom heb ben we het in deze rubriek over de heer F. H. Richters, waarvan ouderen zich nog wel zullen herinneren dat hij een kruidenierswinkel dreef in de Comité „Stille Armen" op stap met de gaven die sinds 6 De cember zijn ingezameld voor hen die anders maar een kou de Kerstmis zouden beleven. Nog heeft u de gelegenheid het aantal dergenen wie een verrassing kan worden bereid te vergroten. U weet de weg: Grote Hout straat 93 of Soendaplein 37. Vakwerk De leerlingen van de Dr. Huet- school, school voor buitenge woon lager onderwijs, zitten niet stil. Alle bezoekers van de tentoon stelling, die Woensdag gehou den werd kunnen dit beamen, want het werk, dat daar ge- exposeerd lag, zag er zo ver zorgd uit, dat velen zich ver wonderd afvroegen of dit nu wel gemaakt was door kinde ren, die om de een of andere reden niet goed kunnen mee komen. Van alle zes groepen lagen er tekeningen en schriften. En wanneer men die eens door bladerde, dan kon men zien, dat er op deze school een ge heel ander systeem gevolgd wordt dan op een gewone la gere school. De leerkrachten zijn echter dank zij speciale methodes in staat hun pupil len het nodige bij te brengen. De aardrijkskundeles bijvoor beeld wordt volgens een ge heel nieuw, door de betrok- wijs kan beoefenen. De drie artisten, die op deze tentoon stelling hun kunstwerken on der de ogen van het publiek brengen, Maud Smit, Chris Steenbergen en Archibald Dumbar hebben allen hun op leiding genoten aan de Kunst nijverheidsschool in Amster dam. En ook nu nog experi menteren zij bij elk brocheje of speldje, dat zij ontwerpen. Vele tekeningen zijn nodig om uiteindelijk tot het gewenste Pieter Kiesstraat, die op Eer ste Kerstdag de acht kruisjes hoopt te bereiken. De belangstelling van de heer Richters gaat vooral uit naar de gevangenen, die hij nu al jaren trouw in hun cel op zoekt. Vroeger deed hij dat namens de Gereformeerde Vereniging voor drankbestrij ding. Toen later de Protes tants-Christelijke Reclasse- ringsvereniging werd opge richt, werd hij bestuurslid van de Haarlemse afdeling en vertegenwoordigde hij die organisatie in de Reclas- seringsraad. Nog steeds is hij een gewaardeerd lid en een rapporteur op wiens adviezen grote prijs wordt gesteld. Voorts maakte de heer Rich ters verscheidene keren deel uit van het College van ouder lingen der Gereformeerde kerk; ook is hij scriba van de kerkeraad geweest. Gezondheidsredenen nopen de aanstaande jarige zijn ver jaardag in besloten kring te vieren. Maar velen die hem kennen en waarderen zullen op 25 December aan deze beschei den figuur en stille werkkracht denken. Finish nadert Maandag gaan de eerste vriendschapsboden van het ken leraar uitgedacht, systeem gegeven. De kinderen moeten eerst het huis bekijken, dan de straat, de stad, de omge ving en zo komt men uiteinde lijk waar men wezen wil: de landkaart. In de hogere groepen krijgen de jongens timmerles, terwijl de meisjes gaan handwerken. Van beide categorieën lagen er werkstukken uitgestald en de zelfgemaakte schorten, krantenbakken en eierrekjes doen voor vakwerk zeer zeker niet onder. Het is een buitengewoon goed idee geweest om deze tentoon stelling te organiseren, want de doorsnee-Haarlemmer weet toch eigenlijk tè weinig af van dit soort onderwijs. En deze school bestaat toch al haast veertig jaar. Kunst In het bijzonder smaakvol in gerichte tentoonstellingszaaltje achter de kunsthandel van de heer Leffelaar aan de Wagen weg houdt het atelier Martins hof uit Eefde een expositie, die bedoeld is om de kunst van het edelsmeden in een wijdere kring bekendheid te geven. De kunst, inderdaad, het ont werpen van gouden of zilve ren sieraden is namelijk geen bezigheid, die men spelender- „Tweezaam is de mens", een gouden broche van Maud Smit resultaat te komen. Het is dan ook zeer goed te begrijpen, dat de ontwerpsters en ontwer pers slechts vierentwintig hangers, broches, sierspelden of ringen per jaar afleveren. En wanneer wij langs de kunstzinnig vervaardigde vi trines van de beeldhouwer Piet Siegers lopen en wij bekijken de vaak grillige, maar toch wonderschone voorwerpen, dan wanen wij ons in een ge heel andere wereld: wij bevin den ons aan de hoven van vor stelijke families en zien in het kaarslicht het flonkeren van de saffieren en diamanten op de dof-glanzende gewaden. Het rood van de robijnen weer kaatst in het edele metaal en het gele beryl vermengt zich met de bruine tint van het topaas. De meest wonderlijke vormen hebben de ontwerpers aan hun kunstwerken gegeven. Men ziet een kloeke rechte ring naast een sierlijke hanger lig gen. De broche, die geïnspi reerd is op de woestheid der golven hangt naast het on deugende figuur, dat de maak ster, Maud Smit, „Tweezaam is de mens" gedoopt heeft. Zij wil hiermee duidelijk maken, dat de mens alléén niet leven kan. Het geheel is in goud uit gevoerd (gedreven, zegt de vakman) en is sprankelend van humor. Het zou te ver gaan om hier alle voorwerpen te beschrij ven, doch indien ge zelf van al dit schoons wilt genieten en ge wilt ontdekken, dat twee parels en een staafje goud niet altijd een „saaie" speld worden, dan raden wij u aan zelf eens te gaan kijken. De tentoonstel ling blijft in Haarlem tot 27 December. ADVERTENTIE Brylcreem Het ideale Kerstgeschenk County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam Bij de behandeling van de agenda die in de Zandvoortse raadszitting van Woens dagavond aan de begroting voorafging, was een punt, waarover zeer uitvoerig gedis cussieerd werd. Dat was het voorstel van B. en W., waarin de raad gevraagd werd, nu toch maar grond aan de Dr. Gerkestraat aan „Eendracht maakt macht" te verko- kopen, een voorstel, dat de raad op 25 November besloot te doen aanhouden om te laten onderzoeken of in de plaats hier van deze tvoningbouwvereniging niet ten Noorden van het hockeyveld zou kunnen gaan bouwen. Bij dit voorstel had zich inmiddels een adres aan de raad gevoegd, dat aanleiding was tot een levendige discussie. Dit adres was afkomstig van bewoners van de Dr. Gerkestraat, die bezwaar maakten tegen het plan om hieraan grenzende terreinen aan „Eendracht maakt macht" te verkopen. „Partciulieren benadeeld" In het bijzonder de heer T a t e s (V.V.D.) nam het op voor de bezwaarden. Hij zeide bevreemd te zijn door de motivering van B. en W. voor deze terugkeer naar het vroegere voorstel. (B. en W. hebben in het prae-advies medegedeeld dat een bouwrijp maken van het terrein ten Noorden van het hockeyveld veel duurder zal zijn en bovendien zo lang zal moeten duren in clusief het wachten op de goedkeuring van Gedeputeerden dat daardoor de termijn waarin het bouwvolume voor deze wo ningen geldig blijft, zal verstrijken vóór dat er gebruik van gemaakt wordt, het geen dus op een verlies zou neerkomen). Met alle lof voor „Endracht maakt macht" achtte de heer T a t e s de belangen van de particuliere bouw, die zijns inziens juist aan de Dr. Gerkestraat welkom is, veront- achtzaamd door de voorgestelde verkoop aan deze woningbouwvereniging. Hij zeide zich te kunnen voorstellen dat de villabe woners aan de Dr. Gerkestraat er geen prijs op stellen wanneer een woningbouw vereniging, „die onvermijdelijk een stem pel op de omgeving drukt", daar komt bouwen. Hij drong er op aan deze terreinen voor particulieren te reserveren. Voor het verlopen van het bouwvolume hoefde men naar zijn inzicht geen vrees te koesteren. De heer Van der Werff (C.H.) achtte deze bezwaren ongegrond omdat het hier toch huizen geldt, die er zijn mo gen en de heer Van Kuyk (P.v.d.A.) meende in het betoog van de heer Tates iets te hebben horen doorklinken van „minderwaardigheid", toegeschreven aan de leden van het bedoelde project van E.M.M.. „Deze woningbouw past hier juist heel goed in het wederopbouwplan", zei hij. Ook de heer Mol (C.P.N.) juichte het plan toe, maar de heer Weber (A.Z.B.) had er dezelfde bedenking tegen als de heer Tates, namelijk dat men hierdoor particulieren de pas afsnijdt. Ook hij zei de bezwaren der bewoners te begrijpen: de bestaande huizen zullen tengevolge van deze verdere bebouwing in waarde dalen. Hetzelfde werd ook geaccentueerd door de heer Lindemann (K.V.P.). Daarop werd door de heer Goosen (A.R.) een voorstel aangekondigd om dertig meter van de weg af E.M.M. te laten bouwen maar de strook daartussen voor de par ticuliere bouw te bestemmen. De heer Koning (A.Z.B.) kwam tenslotte met een algemene klacht betreffende de wo ningnood. Dat deze nog steeds bestond kwam volgens hem doordat juist door wo ningbouwverenigingen mensen zijn aange trokken, „die voor de oorlog helemaal niet in Zandvoort hoorden". Afwegen van belangen In zijn antwoord zei de voorzitter, mr. Met een in 0P?ecHTE HAARLEMSCHE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 2.40, elke mm meer 0.20, maximum 60 mm. Geheel gezet in de gewone courant- letter. Bij groter formaat en groter letters afschrijving van het bestaande contract of. indien niet aanwezig, ge wone losse-regelprijs. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan onze kantoren: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 Van Fenema, onaangenaam getroffen te zijn door een zinsnede in het betoog van de heer Tates al zou het college de ma terie niet onder de knie hebben en de raad een onjuiste voorlichting geven. Inderdaad heeft men om te komen tot dit voorstel verschillende belangen moeten afwegen. Maar die van de woningzoekenden, voor wie E.M.M. gaat bouwen, wegen het zwaarst. Er is voor de particuliere bouw nog genoeg grond te vinden. „Bovendien heren, waar praten we nu eigenlijk over?", zei de voorzitter, „over een reeds lang ge leden door u goedgekeurd plan, volgens hetwelk op deze plaats juist huizen van, deze klasse zouden worden gebouwd. In het hele plan voor het toekomstige Zand voort is een logische gradering van de wel stand aangebracht en daarin neemt dit project precies de juiste plaats in". Ook wethouder Kerkman (P.v.d.A.) wees op het belang van dit project en zeide dat de bezwaarden dit vooruit had den kunnen weten omdat hun huizen er pas verrezen nadat deze bestemming al aan deze gronden was gegeven. Een door een tussentijdse vermaning van de voorzitter onuitgesproken vinnig- heidje van de heer Tates aan het adres van wethouder Kerkman werd door de laatste beantwoord met de uitdaging om met de hand op de gemeentewet aan te tonen dat zijn positie als wethouder on verenigbaar zou zijn met zijn voorzitter schap van „Eendracht maakt macht". Wethouder Slagveld (C.H.) had in middels een klemmend beroep op de raad gedaan om toch in de eerste plaats de woningnood in het oog te houden bij de stemming over dit voorstel, dat kort daar na met alleen de stem van de heer Tates tegen werd aangenomen. Tevoren had de heer uuusen zijn voorstel om particulieren voor aan de straat te laten bouwen dertig meter daarachter de woningbouwvereniging - laten varen, nadat de voorzitter hem had gewezen op het gevaar, dat er dan voor aan de straat een „niemandslandje" zou ontstaan. Alle andere voorstellen, waarover wii reeds eerder hebben bericht, werden slechts met hier en daar enkele opmer kingen en informaties aanvaard. ADVERTENTIE Talrijk zijn mijn Cliëntèle in Haarlem en omstreken, en allen zijn tevreden. Uit voorraad leverbaar alle prijsklassen en merken (Philips Radio vanaf 136.—, Platenspelers, enz.) Ook vakkundige en billijke reparatie-inricht. KLEVERLAAN 176—178 (t. o. Sportterrein) Telef. 14753. (Betaling te regelen). Dnderdagavond werd in de veilingzaal van de HOBAHO een ledenvergadering gehouden door de onlangs opgeriente af deling van het Nederlandse Rode Kruis. De voorzitter, mr. Punt, bracht de bestuurders van de afd. Haarlemmermeer dank voor de eerste stoot die zij gegeven hebben tot het oprichten van de afdeling Lisse. Hierna werd in het kort weergegeven hoe de af deling tot stand is gekomen. Zij telt thans reeds 130 leden. De heer Broeser gaf een overzicht van de oorsprong van het Rode Kruis en hoe dit orgaan zich in de loop van 100 jaar over de wereld heeft uitge breid, en op welke wijze het Rode Kruis zich nuttig maakt zowel in oorlogs- als in vredestijd. In Nederland bieden 12.000 vrijwilligers in georganiseerd verband op velerlei terrein hulp. Hierna werden ver toond de films „Bloedtransfusie" en „Hoorntransplantatie". Bij bestuursver kiezing werd het voorlopig bestuur in zijn geheel gekozen. In de Nachtegaal werd Donderdagavond de tachtigste algemene ledenvergadering gehouden van de vereniging van Oud- Leeriingen van de Rijks-Tuinbouwschool te Lisse. Na het welkomstwoord van de heer C. A. Gehrels werd de bestuursver kiezing aan de orde gesteld. De aftredende heren A. v. d. Vlugt C. v. d. Meer en Jac. Uitenbogaard werden herkozen. De heer Kees Hana hield een lezing, verlucht met een mooie collectie lie" - beelden over „Lente-glorie aan de Có e d'Azur"; de heer Hana voerde zijn gehoor mede naar de omgeving van de Rivièra, waarbij spreker opmerkte, dat in April deze omgeving wel het mooist is.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12