Overweldigende meerderheid vóór Europese eenwording Politieke commissie neemt resolutie over Marokko aan Sombere klanken in NAVO over Europees leger Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opkomst der kiezers overtrof de stoutste verwachtingen Verouderde straffen Delft en Bolsward hebben gesproken Tito breekt met Het woord is aan... Vaticaan Voox de Stille Armen Verzoek tot onderhandelingen, die tot zelfbestuur moeten leiden Morele steun voor de Franse inspanning in Indochina Hoe er gestemd is Nieuwe abonnés GRATIS Nederlandse vlieger in de V.S. omgekomen 67e JAARGANG No 138 hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, TeL 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 298 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN LONDEN is een negentienjarige jongen, geheten Derek Bentley, ter dood veroordeeld. Toen de politie hem en een nog jeugdiger rover, de zestienjarige Craig, in een jacht over de daken trachtte te grijpen schoten de jongens op hun ver volgers. Een agent werd gedood. Het tweetal heeft terechtgestaan wegens moord en Craig is alleen door zijn jeugd aan veroordeling tot de strop ontkomen. Hij WOrdt naar een tuchtschool gezonden. Bentley moet hangen, tenzij zijn verdedi ger nog iets bereiken mocht met het be roep, dat hij bij het Hof van Appèl heeft aangetekend of laatste mogelijkheid de minister van Binnenlandse Zaken gratie zou verlenen. De zaak-Bentley-Craig heeft als extreem geval de algemene aandacht getrokken temidden van een stroom processen tegen jeugdige misdadigers. Onlangs hebben wij nog geschreven over de sterk toegenomen jeugd-criminaliteit in Engeland en over het streven van Lord Goddard, de Lord Chief Justice, om lijfstraffen opnieuw in gevoerd te krijgen. Hij deed een poging in het House of Lords, maar stuitte bij de regering op een afwijzende houding. Lord Goddard is nu ook weer de rechter ge weest die de doodstraf over Bentley heeft uitgesproken, waarbij gezegd moet worden dat de Engelse rechter in moordzaken gèen andere keus heeft, wanneer de jury het woord „Guilty" (schuldig) als slotsom van haar beraadslagingen heeft uitgesproken. Tenminste als zij met algemene stemmen tot haar besluit is gekomen. Als ook maar één jurylid zich verzet spreekt de „fore man", de voorzitter van de jury, bij de terugkeer van de gezworenen in de recht zaal de in zulk geval gebruikelijke woor den: „We cannot agree, mylord". Daar volgt dan een nieuwe poging op. Faalt ook die, dan moet de hele zaak opnieuw in het openbaar berecht worden, met een andere jury. Kan ook die het niet eens worden over schuld of onschuld van de verdachte, dan is hij vrij. Want van twijfel trekt hij volgens de wet het profijt; hij krijgt hetgeen men in Engeland noemt „the benefit of the doubt". In Schotland is het in zoverre anders gesteld, dat daar een jury uitspraak bij meerderheid van stemmen kan beslissen. Welnu: Derek Bentley is dus door een Engelse jury met algemene stemmen ter dood veroordeeld. Er is in Engeland geluk kig wel een sterke beweging tegen de doodstraf ontstaan. Maar zij heeft haar pleit nog niet kunnen winnen. En als men er zelf tegenstander van is ziet men een geval als dit wel met bijzondere tegenzin. Tegenover een moordenaar van negentien jaar, eigenlijk nog een kind, al is hij dan in strafrechterlijke zin net meerderjarig, weet men in eerste instantie tot geen betere maatregel te nemen dan hem ook maar te doden. Vergelding dus en meer niet. Bentley is niet ontoerekenbaar verklaard. Toch duidt het geval van zijn medeplich tige, de pas zestienjarige Craig, er nog eens extra op dat het hier totaal-gederail leerde jongens geldt. Die veroordeling tot de strop kenmerkt verouderde rechts begrippen. Dat die in Engeland nog ovei> wegende invloed doen gelden is onlangs ook weer eens gebleken uit berichten om trent de opstandige beweging in de Kenya Colony. Want daar heeft men het „flogging" het afranselen toegepast op enige gevangen genomen negers. Als men, in deze tijd van steeds toenemende opstandigheid in koloniën, dergelijke niet alleen pijnlijke maar vooiral vernederende straffen op inlanders toepast lijkt dat wel de minst verstandige manier om tot de samen werking te komen, die men zegt te wensen. The Observer heeft enige verstandige opmerkingen naar aanleiding van de zaak- Bentley-Ci-aig gemaakt. Het is nu wel ge bleken, zegt het blad, dat sommige al te simpele verklaringen van de jeugd-crimi naliteit niet opgaan. Het is niet waar dat geweldpleging noodwendig samen moet gaan met armoede. Het jongetje Craig be hoort tot een welgesteld gezin uit de middenstand. Het is evenmin waar dat de moraal van de jeugd door ranselen ver beterd wordt. Lord Goddai-d beweerde in een andei-e zaak dat de daarin beschuldig den, twee broers van zeventien en veei'tien jaar, zich beter gedragen zouden hebben als zij een stevige aframmeling hadden gehad. Maar later bleek dat zij de kinde ren waren van een gepensionneerde sergeant-majoor, die de gewoonte had hun bijna elke avond een pak slaag toe te dienen. Er is geen gemakkelijke ver-klaring van de gevallen-Bentley en -Craig. Hebben de ouders gefaald? Hebben sommige films en beeldromans schade verooi-zaakt? The Observer geeft geen positief antwoord, maar stelt een probleem. Het blad oppert ook nog, dat de oorzaak zou kunnen liggen in de omstandigheid dat veel jongens na hun vijftiende jaar, als zij in Engeland de school verlaten, tot hun achttiende, wan neer zij in militaire dienst gaan dus in hun moeilijkste jaren min of meer los gelaten woi-den. Dit lijkt voor ons vreemd, want in die drie jaar kunnen zij toch een vak leren, tenminste geregeld aan het werk zijn. Maar het weekblad zal wel over nauwkeurige statistische gegevens be schikken. Op verscheidene Engelse kostscholen worden nog steeds lijfstraffen zij het in milde vorm: met het rietje voor kin derlijke vergrijpen gegeven. Alle respect voor hetgeen de Engelsman in zo menig opzicht heeft bereikt, maar dit lijkt alles totaal verouderd en verkeerd. Laten wij aan zulke dingen vooral geen voorbeeld gaan nemen: het zou een stap achteruit zijn. Lijfstraf is zeker een eenvoudig middel, dat wil zeggen: voor wie het toedient. Hij hoeft er niet bij te vragen hoe het kind tot het vergrijp is gekomen en wat de blij vende schade, door de straf teweegge bracht, zou kunnen zijn. Hij hoeft er niet bij te denken, geen diepgaande belangstel ling te hebben. Is het ontbreken van die belangstelling juist niet de grote nalatig heid? Men kan zich altijd beroepen op kinderen die slaag hebben gehad en tot geslaagde mensen zijn opgegroeid. Maar zou men niet moeten toevoegen: niettemin? Is er niet een litteken in hun innerlijk gebleven? En hoeveel zijn er zoals de zoons van die Engelse sergeant-majoor, die onder begeleiding van de vaderlijke pakken slaag al zo vroeg in de misdaad beland zijn? Behalve sommige films en beeldromans geven tal van gebeux-tenissen in de huidige v-v--'voorbeeld aan de jeugd. Met een meerderheid zo overweldigend als zelfs de grootste optimisten niet hadden durven dromen, hebben Delft en Bolsward gisteren vóór de Europese eenheid gestemd. Delft kwam uit de bus met 93,08 procent ja-stemmen, uitgebracht door bijna drie kwart van het totaal der plaatselijke kiezers; het kleine Bolsward deed het nog wat beter met een opkomstpercentage van 88,26 procent, waarvan ruim 96,5 procent de eenwording van ons werelddeel onderschreven. Daarmee zijn in feite alle records van soortgelijke buitenlandse proefstemmingen gebroken en daarmee is tevens in prin cipe beantwoord, hoe het Nederlandse volk-als-geheel tegenover de Europese inte gratie staat. Kiezers, organisatoren en promotors van deze referenda kunnen dan ook ruimschoots tevreden zijn met dit resultaat van hun gezamenlijke inspanning, dat stellig ook in het buitenland de aandacht zal trekken en onze reputatie als een der meest Europees-voelende landen opnieuw zal bevestigen. Waar het hier de eerste keer was, dat „het volk" zelf zich kreeg uit te spreken voor of tegen de integratieplannen en de stemming bovendien vrijwillig was, heeft het tot op het laatste ogenblik volkomen in de lucht gehangen, hoe de Delftenaren reageren zouden. In Bolsward, dat al da genlang op de plezierigste wijze blaakte van Europese geestdrift, was dit nauwe lijks een vraag, maar in de slaolie- en spi- ritusstad lagen de zaken anders. De tijd van voorbereiding was daar, zoals loco burgemeester Lausberg ons nog gisteren beaamde, eigenlijk te krap geweest om alle kiezers naar behoren te kunnen „bewer ken" en al gaf de grote belangstelling op de voorlichtingsavonden hoop, alle 39900 kiesgerechtigden kon men daarmee toch niet bereiken, zodat niemand een antwoord kon geven op de vraag, hoeveel procent van het electoraat zich naar de stembus zou laten „lokken". Er moeten gister ochtend dan ook door alle betrokkenen wel luide zuchten van verlichting geslaakt zijn toen de dooi de straten schoongeveegd bleek te hebben en er zelfs af en toe een mager zonnetje door de wolken heen- priemde, want bij slecht weer zou het stellig niet zo hard gegaan zijn met de op komst van de plaatselijke Europeanen. Nu echter was de animo des morgens al direct zeer groot, zodat kort na tienen al een kleine 4800 kiezers hun plicht gedaan hadden. Om één uur kon de heer Cramer, onvermoeibare secretaris van het comité van voorbereiding, melden dat men de 25 procent gepasseerd was, waarop hij tegen vier uur de trotse aankondiging kon laten volgen, dat toen vrijwel de helft van het kiezersvolk gestemd had. Daarmee was het pas recht spannend, want toen om vijf uur de kantoren en fabrieken uitgingen, kwa men de stemmers niet meer bij enen en tweeën binnendruppelen, maar stroomden zij in gesloten gelederen de stemlokalen binnen: een aflossing agenten, die op weg naar moeder-de-vrouw nog even „Europa 'n zetje kwam geven", groepjes verpleeg sters, pas aan de stemgerechtigde jaren toe en deswege nog wat onwennig gieche lend om het plechtig stemceremonieel, dan weer een ploegje arbeiders of een plukje huisvrouwen met volgeladen boodschap pentassen, zodat de stembureaux-voorzit- ters en hun helpers soms handen tekort kwamen om het zaakje snel te laten cir culeren. Maar zelfs op deze spitsuren wachtte iedereen geduldig zijn beurt af, mopperen of weglopen was „er niet bij", zelfs niet wanneer het een kwartiertje wachten werd, zoals dat rijtje dames er voer, dat juist aan het stadhuis arriveerde toen de mannen van het filmjournaal daar de deuren sloten om een geluidsfilm-repor tage te kunnen draaien. „Ach, we wachten al zo lang op dat nieuwe Europa, dat zo'n kwartiertje er nog wel bij kan", filoso feerde een van die dames - welke treffen- de kenschetsing ook buiten Delft velen stof tot ovei-peinzing zou kunnen geven, de regeringen der West-Europese landen inbegrepen. Geestdrift in de raadszaal En zo ging het crescendo, totdat om acht uur de stemlokalen op slot gingen en de oogst geteld kon worden met het reeds ge melde heugelijke resultaat. Het duurde lang, voordat Delft geteld was - Bolsward was daarmee om negen uur al klaar en stond te springen om zijn trotse einduit slag wereldkundig te maken, maar uit Europese solidariteit bleef men zwijgen tot In Delft brachten 29.188 (74,77 procentvan de 39.039 kiezers hun stem uit. Daarvan stemden 27.168 (93,08 pet) voor een verenigd Europa, 1551 (of 5,31 pet) tegen en 469 blanco (of van onwaarde). Bolsward bracht het tot 3714 stemmers van de in totaal 4208 stemgerechtigden (88,26 pet), waar van er 3586 of 96,55 pet de gestelde vraag met ja beantwoordden. Daar tegenover stonden slechts W5 neen- stemmers en 23 ongeldige stemmen. 300000COD0CCX Tal van autoriteiten waren Woensdag in het stadhuis van Delft aanwezig bij het' tellen van de stemmen voor de Europese verkiezingen. In het Delftse stadhuis was. de centrale gevestigd en ook de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns gaf blijk van zijn belangstelling. In de raadszaal schreef de loco-burgemzèster van Delft, de heer J. A. Lausberg (rechts), de binnenkomende uitslagen op een bord, terwijl van links naar rechts de heren K. Vorrink, ds. O. T. Hylkema (voorzitter Landelijke Raad Europese Federatie) en minister Luns, met spanning de uitslagen volgden. ook de Delftse cijfers bekend zouden zijn. Het was al tegen half elf, toen loco burgemeester Lausberg eindelijk opening van zaken kon doen, maar de verrassende cijfers, die hij toen onthulde, vergoedden ruimschoots het lange wachten in de over volle Delftse raadszaal. Toen hij de per centages noemde barstte er een geestdrif tig applaus los, waaraan zelfs de aanwezige hoge autoriteiten, onder wie minister Luns en verscheidene Kamerleden, broederlijk deelnamen. Minister Luns, die wij nog even apart konden krijgen, vertelde nog, dat de regering groot vertrouwen heeft in deze stemming en de uitslag van veel be lang acht, ds. Hylkema, voorzitter van de Uitvoerende Raad der Europese Beweging, glom letterlijk van vreugde over de stem bus-uitslag en getuigde in een welspre kend betoog, dat dit al zijn verwachtingen verre in de schaduw gesteld had. Die vreugde was trouwens algemeen en wij hebben slechts één Delftenaar gesproken, die er niet content mee was, namelijk een lid van het comité van Gereformeerde kie zers (onderhoudende art. 31 k.o.) die ons als zijn mening gaf, dat het federalisme een verderfelijke mythe is, revolutie wil en Europa naar de afgrond zou voeren. Ieder zijn mening, nietwaar, maar er zijn er niet velen die deze inzichten delen: dat heeft de stembus wel bewezen. BELGRADO. (Reuter). De Joegosla vische onderminister van Buitenlandse Za ken, dr. Ales Bebler, lieeft gisteren de zaakgelastigde van de Pauselijke nuntia tuur te Belgrado, mgr. Silvie Oddi, een nota overhandigd, waarin het Vaticaan wordt verzocht zijn vertegenwoordiging in de Joegoslavische hoofdstad terug te trek ken. De regering baseert haar verzoek op de opvatting, dat het Vaticaan zich bemoeit met de betrekkingen tussen de Katholieke kerk en de staat in Joegoslavië. Het Joegoslavische verzoek volgt op cri- tiek van maarschalk Tito op de benoeming van aartsbisschop Stepinac tot kardinaal. Het staatshoofd noemde dit Dinsdag in een rede een „belediging" voor Joegosla vië. Stepinac was een „oorlogsmisdadiger" en zijn benoeming was bedoeld als een po litieke zet om de Joegoslavische staat te verzwakken, zei Tito en hij voegde er aan toe, er borg voor te staan, dat de aartsbis schop nooit naar zijn bisdom in Zagreb zou mogen terugkeren. Hooggeplaatste kringen van het Vaticaan spraken hun leedwezen uit over het Joego slavische besluit om de betrekkingen met het Vaticaan te verbreken. De maatregel had hen echter niet verrast. Onlangs werd in het tijdschrift over bui tenlandse zaken van de Joegoslavische re gering gezegd, dat het Vaticaan hoopt op de vorming van een Rooms-Katholieke Donou-federatie, waartoe ook Slowenië en Kroatië zouden behoren. Zolang het Vati caan deze hoop koestert, is een goede ver standhouding tussen Joegoslavië en het Vaticaan niet mogelijk, aldus het tijd schrift. Voorts werd in het betrokken artikel meegedeeld, dat Joegoslavië per jaar 52 millioen dinar besteedt voor steun aan de Rooms-Katholieke kerk, een veel groter bedrag dan de bijdrage aan de orthodoxe kerk, die meer leden telt. H. M. Tomlinson: Wij zien de dingen niet zoals zij zijn, maar zoals wij zijn. Negende verantwoording N. N. 1,M. F. 10,Mevr. W. v. d. E. ƒ1,—; C. ƒ25,—; N. N. ƒ5,—; B. A. C. ƒ2,50; H. J. M. 1,—; A. E. v. T. 4,—; A. J. 3,—; Loge G. M. III ƒ11,—; J. d. V.—O. ƒ2,50. Bridgeclub „Bos en Vaart" 16,de L. en S. ƒ10,-; Wed. W. v. St. ƒ10,-; H. P. 8 ƒ14,50; E. V. ƒ2,—; B. K. ƒ1,—; Ellen ƒ5,—; H. M. de V. ƒ1,—; J. A. A. ƒ2,50; Pitje ƒ1,—; E. W. ƒ5,—; W. I. ƒ3,—; A. D. S. ƒ1,—; Mevr. H. ƒ5,—; A. R. 7,50; V. V. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; G. A. G. ƒ5,—; Mevr. E. C. K—B. 2,50; J. H. K. 5.A. T. T. W. 4,De Jokerpot ƒ3,50; J. W. ƒ2.50; Abonné ƒ2.50; J. H. ƒ1,—; Dr. G. J. T. ƒ25.—; N. Z. H. V. M. f25,—; Ir. E. C. E.—Z. ƒ25,—; J. A. B.—1. B. f20,—; J. S. 15.—; E. d. G. 10.—; D. N. 10,J. P. 10,—; W. K. d. B. 10,—; C. N. H. d. J. ƒ10,—; W. J. d. B. ƒ10,—; W. A. M. H.—B. 10.—; G. J. v. R. 10,—; G. S. B. 10.—; J. A. H. 10,—; M. J. S.—K. 10,—; M. W.—E. ƒ10,—; W. J. V. ƒ5.—; N. N. ƒ5,—: M. H. ƒ5,—; J. Th. v. B. ƒ5,—; H. d. G. ƒ5,—; J. G. D. 5.—; A. K.—v. d. L. 5,—: Joh. C. A. B. ƒ5,—; H. J. P. ƒ2,50; C. J. E. D. ƒ2,50; J. F.—G. R. ƒ2,50; A. E. d. B.—B. ƒ2,50; S. R. F. ƒ2.50; N. H. ƒ2.50; J. A. P. ƒ2.50; H. M. C. d. V.—d. B. ƒ2.50; M. E. B.—d. G. ƒ2,50; W. A. P. ƒ1,50: Dames B. S. K. ƒ1,—; R. H. 25,—. Dagtotaal ƒ501,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ6950.31. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post girorekening 273107, onder vermelding „Voor de stille armen". Op de rijksweg van Tilburg naar Breda nabij de toegang tot de vliegbasis Gilze- Rijen is bij een aanrijding de 21-jarige on gehuwde soldaat G. H. uit Den Haag om het leven gekomen. NEW YORK, (Reuter) De politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft Woensdag met veertig tegen vijf stemmen bij elf onthoudingen de door Pakistan geamendeerde Latijns- Amerikaanse resolutie over Marokko aan vaard. Hierin wordt verzocht om spoedige onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko met het doel zelfbestuur te ver lenen aan de Marokkanen. De oorspronkelijke resolutie der elf La- die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Januari U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE >ÓOC030DTOOOOCOOOOOnClOC»XOOOOCX»CCOOCOOOOOOOOCOOOOCX»OOOÖ PARIJS (A.N.P.) De mogelijkheden van verwezenlijking van de Europese ver dedigingsgemeenschap waren Woensdag het voornaamste onderwerp der beraadsla gingen van de Atlantische raad. De raad heeft het noodzakelijk gevonden de rati ficering van het verdrag, dat de Duitse deelneming aan de verdediging mogelijk moet maken, een stimulans te geven door een Italiaanse resolutie te aanvaarden, Het ging er gemoedelijk toe in het stembureau te Bolsward. De leden van het bureau werden verwend met erwtensoep. Men hoeft het heus niet bij fictie alleen te zoeken; de werkelijkheid is vaak erger. Daarom ook is dit zeker een moeilijke tijd om kinderen in op te voeden. Grote belangstelling en toewijding zijn de enige mogelijkheden. R. P. PRIJS VAN 1000.— MET PREMIE VAN 30.000— In de 517de Staatsloterij, vijfde klasse, zestiende lijst is op nummer 12171 een prijs van f 1000.- gevallen met premie van f 30.000.-. waarin men de nadruk legt op het over wegende belang van een spoedige aanvaar ding van het verdrag. Daarbij liet hij niet na, nogmaals zijn zegen te geven aan de garanties, die door de N.A.V.O.-landen aan de partners van de Europese verdedigings gemeenschap in uitzicht zijn gesteld voor namelijk met het oog op een eventueel „uitbreken" van Duitsland uit de gemeen schap. Van al de partners der Europese verde digingsgemeenschap heeft echter alleen Nederland in deze zitting een spoedige aanvaarding van het verdrag in uitzicht kunnen stellen. De mededeling dat het wetsontwerp tot ratificatie van het Ver drag spoedig bij de Kamer zou worden in gediend, kort voor of na 1 Januari, was wel het vóórnaamste lichtpunt in de be spreking van de situatie, waarin het ver drag door de moeilijkheden in Frankrijk en Duitsland geraakt is. De andere betrokken ministers konden de Nederlandse vertegenwoordiger niet volgen in zijn stellig klinkende verzeke ring. Wat minister Schuman wèl deed, was de zes partners op te roepen, de ver traging van de inwerkingtreding van het plan te benutten om reeds voorbereidende organisatorische maatregelen te treffen, zodat de parlementaire vertraging niet door een organisatoi'ische gevolgd zou be hoeven te worden. Hoezeer de Franse minister nog heeft te worstelen met de vrees in zijn eigen volk, werd naar de mening van waarnemers te Parijs weer eens aangetoond doordat de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het pact van Brussel van hun verblijf in Parijs gebruik maak ten voor een samenkomst. Het pact van Brussel is ontstaan als een bondgenoot schap tegen Duitse aggressie en daarom kon het hier niet onopgemerkt blijven, dat hier nog eens aan het voortbestaan van deze verdragsgemeenschap werd herinnerd op het moment, waarop de N.A.V.O. ander maal de noodzaak van het bondgenoot schap met Duitsland in het licht stelde. In bevoegde kringen werd verklaard, dat de samenkomst der vijf ministers gezien moet worden als een bewijs, dat het pact van Brussel niet automatisch als verouderd kan worden beschouwd nu de verhoudin gen in West-Europa gewijzigd zijn. Ondanks de weinige optimistische gelui den, die inzake de Europese verdedigings gemeenschap nog konden klinken, heeft de raad toch in alle beslistheid aan het Euro pese leger vastgehouden. Een alternatief voor dit leger, in de vorm van een recht streeks Duitse bewapening onder Ameri kaans toezicht, is in het geheel niet ter sprake gekomen. Indochina De tweede resolutie, die de raad Woens dag heeft aangenomen, betrof Indochina. Zij legt de overtuiging van de raad vast, dat de Franse strijd in Indochina als ge richt tegen de communistische vijand de „voortgezette steun der N.A.V.O.-regerin- gen" zal dienen te krijgen. De resolutie is na de Franse hulpkreet door de Ameri kaanse delegatie ingediend en zij legt aan geen der regeringen andere verplichtingen op dan die welke in het N.A.V.O.-verdrag zijn neergelegd. Zij wordt hier in hoofd zaak gezien als een morele steun voor de Franse regering ook tegenover haar eigen parlement. In bevoegde kringen wordt op gemerkt, dat er in de Atlantische raad overeenstemming over bestaat, dat prac- tisch alleen Amerika in staat zal zijn aan het Franse verzoek om meer steun te vol doen. Het ligt daarbij, zo wordt voorts van goed-geïnformeei-de zijde verklaard, niét in de bedoeling manschappen naar Indo china te sturen. De steun waarom Frank rijk in algemene vorm gevraagd heeft, kan alleen in verstrekking van financiële en materiële middelen bestaan. De raad zal heden zijn besprekingen be ëindigen. Daarmee zal de Parijse zitting teneinde zijn zonder dat belangrijke be sluiten werden genomen. Deze werden met het oog op de regeringswisseling in de Verenigde Staten dan ook niet ver wacht. TVJinister Beyen verklaarde ons Woensdagavond, dat men daaruit niet mocht concluderen, dat de bijeenkomst overbodig was geweest. Men moet wennen aan vaste periodieke bijeenkomsten van de raad en afstappen van de gedachte, dat elke bijeenkomst van de Atlantische raad sensationale beslissingen zou bren gen. Minister Beyen zeide voorts, dat in N.A.V.O.-kringen thans tevredenheid be staat over de Nederlandse bewapenings plannen. „Wij zijn voor het jongste N.A.V.O.-examen geslaagd", zo zeide hij. tijns-Amerikaanse landen had onderhan delingen voorgesteld „ter bevordering van de vrije instellingen van het Marokkaanse volk", maar Pakistan stelde een concretere formulering voor, die werd goedgekeurd. De commissie verwierp de Arabisch- Aziatische resolutie, waarin besprekingen tussen Frankrijk en Marokko werden voorgesteld met het doel een regeling te treffen „in overeenstemming met de sou- vereiniteit van Marokko, de verlangens van het Marokkaanse volk en het hand vest van de UNO. Tegen de Latijns-Amerikaanse resolutie stemden de V.S., Zuid-Afrika, België, Ne derland en Luxemburg. Tot de landen, die zich van stemming onthielden, behoorden dè Sovjet-groep, Engeland en enige lan den van het Britse gemenebest. De reso lutie is aangenomen met een zodanige meerderheid, dat aanvaarding door de Al gemene Vergadering, waar een twee derde meerderheid vereist is, te voorzien is. In de resolutie wordt nog het vertrou wen uitgesproken, dat Frankrijk zal trach ten de fundamentele vrijheden van het Marokkaanse volk te bevorderen, in over eenstemming met de doelstellingen en be ginselen van het handvest van de UNO. De Franse afgevaardigde heeft niet deel genomen aan de debatten over Marokko, daar zijn land van mening is, dat de UNO niet bevoegd is de kwestie te behandelen. Tunesië De Algemene Vergadering heeft met 44 tegen drie stemmen (Zuid-Afrika, Luxem burg en België) en acht onthoudingen de resolutie van de politieke commissie ten aanzien van Tunesië goedgekeurd. Hiei-in worden beide partijen uitgenodigd zich te onthouden van alle daden, die de spanning zouden kunnen verhogen. Tevens wordt de hoop uitgesproken, dat zij onverwijld hun besprekingen zullen voortzetten, „teneinde hun dispuut in overeenstemming met het handvest te regelen". De onderhande lingen dienen volgens de resolutie erop gericht te zijn de Tunesiërs in staat te stellen het bestuur zelf in handen te nemen. De korporaal-vlieger P. J. E. Peters uit Steyl (Limburg) die in de Verenigde Sta ten werd opgeleid tot straaljagerpiloot, is tijdens een nachtelijke oefenvlucht om het leven gekomen. Ook de Amerikaanse in structeur vond de dood. Korporaal Peters was 21 jaar en ongehuwd. O0Orvv- vYïyY-^-YYn^yyvYrrvvrr'TOJCCCncrfCfm^rrroaXX IETS LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Plaatselijk mist, overigens zwaar be wolkt met verspreide opklaringen en slechts hier en daar nog enige neer slag. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. Iets lagere temperatu ren met in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. 19 December Zon op 8.44 uur, onder 16.30 uur. Maan op 10.57 uur. onder 19.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 December Hoog water: 4.19 en 16-34 uur. Laag water: 12.16 uur. Vrijdag 19 December Hoog water: 5.04 en 17.19 uur. Laag water: 0-38 en 13.04 uur. jrjnry-r-x^-jrï-rinOOrxXXXJCOQOOOOOCOCXDOOOOtXOncOCOt^r»

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1