Sport in het kort Prachtig programma van kamermuziek Kort en bondig Huis vol mysterie -Clowntje Riek 1 V.G.Z. had goede eerste helft Kerstvertellingen Boekhandel VEKO Amsterdamse amateurs winnen met 7-3 van Londenaren Nieuwe Angelusktok voor basiliek Russische boycot in kwestie - Oostenrijk donderdag 18 december 1952 T af eltenniscom petitie Burgerlijke Stand van Haarlem Boksen NIEUW HOLLANDS STRIJKKWARTET In Hoofddorp praktiseren de magnetiseur veroordeeld Joey Maxim raakte zijn halfzwaargewicht-titel kwijt aan Moore Dammen HDC verloor van Gezellig Samenzijn W. F. Hermans opnieuw vrijgesproken Voor de kinderen „De Polderrijders" Beelden bekroond FEUILLETON door Jane England Haarlems dagblad - oprechte haarlemsche courant De diverse tafeltennisteams van VGZ kun nen op een zeer goede eerste competitie-helft terugzien. Van de vier herenteams eindigden drie teams in de kopgroep van hun afdeling. Slechts het vierde team maakte hierop een uitzondering, omdat het er niet in slaagde zich uit de onderste regionen omhoog te werken. Dinsdag j.l. besloten zij de eerste helft met een stevige 19 nederlaag tegen de koplopers in afdeling 4 C, TYBB 4. Het enige tegenpunt werd gescoord door Thijs. De stand in deze afdeling is nu: 4 C: TYBB 4 7 6 1 - 53—17 13 Togido 5 7 5 1 1 48—22 11 Johez 2 6 5 - 1 48—12 10 Hotac 3 6 5 - 1 43—17 10 Dios 5 6 2 - 4 24—36 4 VGZ 4 7 2 - 5 25—45 4 OZ 5 6 2 - 4 23—37 4 Doko 1 7 1 - 6 13—57 2 Heemstede 10 6 - - 6 13—47 0 De stand in de derde klasse afd. A, waarin VGZ 1 uitkomt is: 3 A: Heemstede 4 7 6 - 1 51—19 12 GTTC 6 7 6 - 1 50—20 12 VGZ 1 7 5 1 1 51—19 11 HBC 4 6 3 1 2 31—29 7 TOG 4 7 2 2 3 31—29 6 Velsen 2 7 2 - 5 24—46 4 Prowano. 3 6 1 2 3 19—41 4 OZ 4 6 - 1 5 17—43 1 Winfried 5 5 - 1 4 16—34 1 Het tweede herenteam eindigde als derde 7 7 - 59—11 14 7 5 - 2 46—24 10 7 5 - 2 43—27 10 7 5 - 2 36—34 10 7 2 1 4 31—39 5 7 2 - 5 32—38 4 7 1 1 5 28—42 3 7 - - 7 5—65 0 met als medegegadigde voor deze plaats Geel Wit 1. 3 C: Dios 1 Johez 1 VGZ 2 Geel Wit 1 HBC 5 GTTC 7 Heemstede 6 TOG 5 Het derde team tenslotte neemt de hoogste plaats in in afdeling A, vierde klas, echter op de voet gevolgd door TYBB 3. De stand is hier: 4 A: VGZ 3 TYBB 3 Dios 3 PSVH 1 TOG 6 Johez 4 Heemstede 8 Togido 6 De persoonlijke ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Roel Zuidema (derde team) 18 gesp. 18 gew.; 2. A. Ales (eerste team) 24 gesp. 18 gew.; 3. P. Sweeren (eerste team) 24 gesp. 17 gew.; 4. J. Kluft (derde team) 18 gesp. 15 gew.; 5. W. Luyben (tweede team) 18 gesp. 14 gew. HIIIJC WINT VAN BRABO. Voor de competitie om de Lippensbeker werd op de Hoky in Den Haag de ijshockeywedstrijd gespeeld tussen HHI.TC (Den Haag) en Brabo (Antwerpen). De Hagenaars wonnen met elf—drie (5—1, 3—1, 3—1). 7 6 1 58—12 13 7 6 1 - 54—16 13 7 4 1 2 48—22 9 7 4 1 2 44—26 9 7 2 1 4 24—46 5 7 2 - 5 24—46 4 ■1 1 - 6 11—59 2 7 0 1 6 17—53 1 ADVERTENTIE voor kinderen en volwassenen. Uitgebreide keuze Zijlstraat 98 - Telefoon 11706 HAARLEM, 17 December 1952 ONDERTROUWD: 17 Dec., L. J. J. van der Weiden en G. M. A. Reijnen; A. van Soolin- gen en A. E. van den Brom; N. P. Breuring en J. J. Verhoef; J. A. Nijhof en P. Loerak ker; H. N. de Groot en E. J. Beltzer; H. Eikelenboom en A. C. E. Welter; A. G. El frink en P. J. van Pruissen; S. Pijlman en H. Robijn; B. Schildmeijer en Th. E. Niesing; J. Fabriek en T. Timmer; J. C. P. van der Laan en Chr. C. Koch; J. Herman en A. H. Derni- son; H. D. J. Slenters en C. A. Koomen; W. Langendoen en H. van der Vliet; A. Weh- nes en B. J. van Slooten; H. A. Klein en I. Clausing: J. van den Bogaardt en H. J. van Elk: M. Smit en J. M. Ohm; P. C. M. Kokke en M. W. J. Keetlaer; A. W. Houthuijs en B. J. Hoefsloot. GEHUWD: 17 Dec., G. J. Stottelaar en A. Barends; H. J. Croese en E. M. Dekker; S. Snijder en M. G. van Ommen: P. D. Spaar garen en M. H. Danko; P. Wilkes en P. C. Verkerk; S. Bosma en W. Heijmel; H. J. Th. Butot en E. C. Nieste; J. P. van Oosterhout en G. A. Stijnman; G. Biesbrouck en J. Ol denburg; R. A. L. van de Vrande en A. van Hooidonk; J. H. M. Nelis en A. C. G. Dijk- zeul; E. J. Kroes en K. de Oude; A. Meijer en H. Kroezen; N. van Wirdum en M. Spaan- sen; K. Dijkstra en E. A. Beringen; I. Katan en D. Visser; B. W. Haasbeek en L. A. M. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 16 Dec., G. E. de CarpentierTurenhout. BEVALLEN van een dochter: 15 Dec., W. SchaapGerrits; E. C. ZwitserDriessen, 16 Dec., J. H. Rührupvan Reeden; H. Oote- manSijm; C. Simonde Hondt; B. van OrdenBlankenzee: 17 Dec., A. G. Kuiper Goulooze; G. M. HorstenWassenaar. OVERLEDEN: 15 Dec., H. BijDonker, 74 j., Fuhropstraat; A. M. Koehorst—Bos, 61 j., Westerstraat; 16 Dec., M. B. BijvoetRoozen, 64 j., Zijlweg; Th. P. van Wort, 65 j., Ban- tamstraat; L. Uijl, 55 j., Hazepaterslaan. In het voorprogramma van de ontmoeting tussen Amsterdamse en Londense amateur boksers in Krasnapolsky in Amsterdam was een drietal uitgestelde kampioenspartijen van Noordholland in de B-klasse opgenomen. In het lichtgewicht kwamen de Amster dammers Maarleveld en De Vos uit. In de eerste ronde viel Maarleveld, toen zij in de clinch waren en scheidsrechter Krom begon te tellen. Het publiek protesteerde luid tegen deze handelwijze, omdat Van Maarleveld niet op een stoot zou zijn neergegaan, maar gewoon zou zijn gevallen. Toen maakte trai ner Bisschop zijn pupil met een armzwaai duidelijk de ring te verlaten en voordat de scheidsrechter tot de achtste tel was geko men, kroop Maarleveld tussen de touwen door en ging naar de kleedkamer. De voorzitter van de NBB, de heer M. S. van de Braak, deelde even later mede, dat voor deze partij geen uitslag gegeven zou worden en dat het bestuur een onderzoek zou instellen. De uitslagen waren: kampioenschap B- klasse Noordholland: vlieggewicht: Berk hout (Amsterdam) w. o. p. van Rave (Am sterdam). Zwaarweltergewicht: Sjouwer man (Amsterdam) w. o. p. van Banning (Haarlem). Invitatiepartijen: bantamgewicht: De Rooy (Amsterdam) won door opgeven na de tweede ronde van Indenbercen (Amsterdam). Middengewicht: Santilhano (Amsterdam) w. o. p. van V. d. Waard (Amsterdam). AmsterdamLonden De uitslagen van de partijen in de ont moeting AmsterdamLonden luiden: zwaar gewicht: Cor van Vlijmen (Amsterdam) on beslist met Malcolm Cowan (Londen); veder gewicht: Jan van der Zee (Amsterdam) verliest door opgeven in de tweede ronde van George Whelan (Londen). Van der Zee ging in de tweede ronde tweemaal neer. Bij de laatste keer wierp zijn helper de handdoek in de ring. Weltergewicht: Co Zwaan (Am sterdam) wint op punten van Danny Ward (Londen). Zwaarweltergewicht: Chris Lucas (Amsterdam) wint op punten van Michael Moylan (Londen). Lichtweltergewicht: Ted de Ruyter (Amsterdam) wint op punten van Andy Santos (Londen). De eindstand was: Amsterdam 7 punten, Londen 3 punten. In het zwaargewicht boksten Van Vlijmen en de Londenaar Cowan een weinig aan trekkelijke partij. De Engelsman begon goed, maar ging in de tweede ronde onzuiver bok sen. Van Vlijmen was ongetwijfeld de betere bokser en kreeg met het „onbeslist" van de jury te weinig. Van der Zee geeft op Jan van der Zee had in het vedergewicht de ondankbare taak een veel grotere tegenstander Whelan te moeten bevechten. De Engelsman bleek boven dien een kundig bokser te zijn, die strak ke harde stoten, zowel van links als van rechts lanceerde. Toen Van der Zee in de tweede ronde twee keer neerging wierp zijn vader, die hem verzorgde, de hand doek in de ring. In de tweede ronde van zijn partij tegen Zwaan in het weltergewicht verwaarloosde de Engelsman zijn dekking, waarvan de Amsterdammer een dankbaar gebruik maak te. Zwaan kon het niet tot een eindstoot brengen maar werd het ruim verschil win naar op punten. In het zwaarweltergewicht gaven de Am sterdammer Lucas en de Londénaar Moylan elkaar niets toe. Moylan ging in de eerste ronde neer en scheidsrechter De Jong telde. Maar naar onze mening was de Engelsman gevallen en niet neergeslagen. Lucas bokste gevarieerder dan zijn tegenstander en werd winnaar op punten. Ted de Ruyter lichtweltergewicht zet te de Londenaar Santos een verrassend hoog tempo voor, waartegen deze niet de juiste tactiek kon vinden. De Ruyter werd win naar op punten. FANGIO VOOR MASERATI. De Ar gentijnse coureurs Juan Fangio en Froilan Gonzales hebben een contract getekend dat zij in het aanstaande seizoen voor Maserati in enkele grete prijzen zullen rijden. Als derde man voor het officiële Maserati-team is aangewezen de Italiaan Felice Bonetto. SCHAGEN—SNOEK UITGESTELD. De bokspartij om het kampioenschap van Ne derland in het halfzwaargewicht tussen Willy Schagen en Wim Snoek zal niet begin Januari in de Apollohal worden gehouden, maar op 3 Februari 1952 in Bellevue. BOS—SCHOENMAKER OM HET WEL- TERKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De bokswedstrijd om het welterkampioen- schap van Nederland tussen Harrie Bos, titelhouder, en Nico Schoenmaker is defini tief vastgesteld op 9 Januari in de Haagse dierentuin. MOORE WINT DE HALFZWAARGE WICHT TITEL. In een bokspartij over vijftien ronden, om het wereldkampioen schap halfzwaargewicht, heeft Archie Moore op punten gewonnen van de titelhouder Joey Maxim. Het gevecht werd bijgewoond door dertienduizend toeschouwers. ZWEDEN LEIDT TEGEN FINLAND. Op de eerste dag van de halve finale van het tennistournooi om de Koning Gustaaf-beker tussen Finland en Zweden in Helsinki heb ben de Zweden met tweenul de leiding genomen. Johansson sloeg Forsmann met 97, 62, 62 en Bergelin zegevierde over Salo met 4—6, 5—7, 7—5, 6—2, 6—4. De nieuwe Angelusklok Gabriëldie door de parochianen van de Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haarlem aan de kerk is aangeboden, werd gisteravond op plech tige wijze geconsacreerd door de plebaan, mgr. H. W. Agterof. Wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde De bokswedstrijd om het wereldkampioen schap halfzwaargewicht tussen de titelhouder Joev Maxim en de uitdager Archie Moore is door de laatste op punten gewonnen. Dertien duizend toeschouwers woonden de wedstrijd, die over vijftien ronden ging, bij. In Amsterdam speelde de damvereniging „Gezellig Samenzijn" I in de hoofdklasse tegen de Haarlemse Damclub I. De gedé- tailleerde uitslag luidt: Bord 1. R. C. Keller—J. B. Sluiter Jr. 2—0: 2. J. H. Vos—H. T. Luif 1—1; 3. W. Rusten burgJ. H. Meure 20; J. SteenhuisJ. W. van Dartelen afgebroken in gewonnen stand voor Van Dartelen; 5. Herm. de JongNico Blom 20, 6. J. H. AnsemsC. Hovius 20; J. Bedolla—G. Hekelaar 1—1; H. C. Willemse J. H. Blom 11; L. J. HellingmanH. Sie- beling 20; P. G. van HoutA. Smit 20. Voorl. uitslag dus 15—3 voor de Amster dammers. De uitslagen in de eerste klasse waren: Beverwijkse Damclub IHaarlem I 137; Hillegom IHaarlemse Damclub II 10—10. Tweede klasse: Hoofddorp IBeverwijkse Damclub III 1010; Beverwijkse Damclub II Sportief I (IJmuiden) voorlopig 79; KNC II (Haarlem)Cruquius I (Haarlemmer meer) 515. Bij het beschouwen van de strijkkwar tetten, die door de meesters der toonkunst geschreven zijn, valt het op hoe zuiver de muziek zich in deze kunstvorm heeft kun nen openbaren. In het strijkkwartet, in de klank der snaren van violen, altviool en violoncel, vond de componist het ideale uitdrukkingsmiddel voor de meest eigen muzikale ontroering. Het is geen bevreem dend verschijnsel dat in de eerste ontwik kelingsjaren van de tijdgeest der roman tiek ook de ontwikkeling van het strijk kwartet in deze zin begon. Men neemt die groei al waar bij Haydn die, eerst nog steunend op vormen als divertimenti, later zijn strijkkwartetten een grote gevoels diepte gaf in een eigen stijl. Van deze geniale meester kwam gister avond in het Minerva-theater te Heemste de een kwartet "tot uitvoering, dat een prachtig voorbeeld van vormvervolmaking genoemd mag worden. Het was het Strijk kwartet in Es opus 76 nr. 6, dat als eerste werk door het Nieuw Hollands Strijk kwartet op een avond van de Heemsteedse Kunstkring gespeeld werd. De fraaie Fan tasia treft wel in het bijzonder door grote uitdrukkingskracht. De snellere delen staan op eenzelfde hoog plan, al gaat het hier om een bewegelijker en geestig to nenspel. Met de hierop volgende uitvoering van het Kwartet in g opus 10 van Debussy werd een grote sprong in de tijd gemaakt. De ontwikkeling, door Haydn begonnen, was voortgezet door Mozart en Beethoven. Ook andere componisten als Schubert, Brahms en Franck wijdden zich er aan. Eindelijk kwam Debussy met zijn kwartet, een meesterwerk, geschreven met nieuwe muzikale mogelijkheden - melodische, har monische en rhythmische. En ook dit werk werd een kwartet, waarin de componist zich persdonlijk uitsprak, hartstochtelijk bewogen vaak, maar ook stil ontroerd. Tenslotte kwam het Kwartet in e opus 59 nr. 2 van Ludwig van Beethoven tot uitvoering, een der Russische kwartetten, zo genoemd omdat zij aan de Russische ge zant te Wenen, graaf Andreas Kyrillowitsj Rasoemofsky, werden opgedragen. Beet hoven verwerkte er een Russisch volks melodietje in. De moderniteiten, die Beet hoven in zijn strijkkwartet toepaste, wer den niet zo maar aanvaard. Zij verwekten zelfs jvrevel en ergernis. Maar de tijd voor de overwinning zou voor Beethovens kwar tet ook komen en nu spreekt zijn muzikale laai direct tot ons hart. En wij vonden het geen bezwaar, dat Beethoven heel on chronologisch pas na Debussy aan het woord kwam. De schoonheid is van alle tijden en wij vonden haar bij Haydn, De bussy en bij Beethoven in gelijke mate. Het voortreffelijke Nieuw Hollands Strijkkwartet heeft ons een prachtige avond geschonken. Er viel in het uitne mende samenspel van Nap de Klijn (eers'e viool), Johan van Helden (twfeede viool), Paul Godwin (altviool) en Carel van Leeu wen Boomkamp (violoncel) geen enkele inzinking waar te nemen. De vier kunste naars musiceerden op een zeldzaam hoog niveau, met verrukkelijke klank, klare te kening en met die geladenheid, die elke vertolking de kracht van overtuiging gaf. Het Minerva-theater hield zich op deze avond in acoustisch opzicht bijzonder goed. P. ZWAANSWIJK Het gerechtshof te Amsterdam heeft he denmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Nederlandse schrijver W. F. Her mans die, naar men zich zal" herinneren, ervan beschuldigd werd zich over het Rooms-Katholiekfe volksdeel van ons lancl in zijn roman „Ik heb altijd gelijk" op be ledigende wijze te hebben uitgelaten. Het gerechtshof kon zich verenigen met het vonnis van de rechtbank, zodat de schrijver opnieuw is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, overeenkomstig de eis van de procureuf-generaal. Weer verder ging het. Ze lieten de rivier achter zich en reden op een lange weg met hoge bomen; dat gaf schaduw. ,,We zijn echte reizigers!", lachte Rick. „Zoveel hebben we nog nooit achter elkaar gereden!" Ja, dat ivas nog eens wat anders, dan op school zitten. De school? Die waren ze allang vergeten; en het zou nog een paar weken duren, vóór ze er weer naar toe moesten. Het was nu vacantie en ze genoten er volop van. Het leuke was, dat ze zo'n groot deel van het land te zien kregen. Telkens weer andere mooie streken reden ze door, en iedere keer zagen ze weer nieuwe dingen. Als ze ergens langs een kasteel kwamen of door een aardig, oud stadje, vertelde oom Tripje er allerlei van; zo leerden zé nog ook. Ja, het ivas toch maar 'n gezellig huis op wielen, waarin ze woonden. En het eten en slapen vonden ze een van de aardigste dingen. Soms reed oom Tripje 's avonds nog door, als het al donker was; dan gingen de kop lampen aan en iverd de weg een heel eind ver helder verlicht. Dat vonden ze ook prach tig. Dan zagen ze de bomen aankomen en weer in het donker verdwijnen. Voor de tweede maal behandelde de Haarlemse Kantonrechter gisteren de zaak tegen de Leidse magnetiseur W. J. J. v. d. K. De magnetiseur werd ervan verdacht tweemaal per week spreekuur in Hoofd dorp gehouden te hebben, waarbij hij soms geneesmiddelen voorschreef. Gisteren werd als getuige prof. W. H. C. ten Haeff, docent in de para-psychologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht, ge hoord. Professor Ten Haeff geloofde wel, dat sommige magnetiseurs op grond van hun resultaten bij de behandelde patiën ten, de belangstelling van de medische wereld waard zijn. Hij was van mening, dat de wet op de geneeskunde van 1865 verouderd is. De bona-fide magnetiseurs moeten, volgens hem, in de gelegenheid worden gesteld hun beroep onder controle van een dokter uit te oefenen. Od de vraag van de Kantonrechter, mr. M. Stokvis, of er een regel bestond voor bona-fide magnetiseurs, antwoordde ge tuige, dat de magnetiseurs onderling con trole uitoefenen. Professor Ten Haeff achtte echter een nauwere samenwerking van Justitie en politie bij het opmaken van rapporten, waarbij vooral gelet moet worden op de persoonlijkheid en de resul taten, bijzonder gewenst. De verdachte verklaarde hierna, dat hij niet in s+aat was iedere patiënt te behan delen. Alleen zenuw- en rheumapatiënten kunnen bij hem terecht en hij informeert altijd of de mensen bij een dokter zijn ge weest, zo niet, dan stuurt hij de patiënten naar een arts. De verdachte gaf toe, dat hij kruiden besteld had voor personen, die hierom vroegen. De volgende getuige, dr. H. J. Postell uit Leiden, zei, dat er een overdracht van krachten van de ene mens op de andere bestaat. Dr. Postell stond niet sceptisch tegenover magnetiseurs indien er maar geen ongelukken gebeuren. Getuige dr. J. A. F. H. Bul, arts te Hoofd dorp, ontkende dat hij zoals verdachte be weerde, een patiënt naar deze magnetiseur had gestuurd; wel zegt hij altijd tegen zijn patiënten, dat men vrij is naar een mag netiseur te gaan, indien men maar onder zijn controle bleef staan. Na het horen van de getuige H. M. J. v. d. Schaafbhenen, die de kruiden had geleverd, verklaarde de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, dat hij de feiten die ten laste waren gelegd bewezen achtte.* Hij meende dat het magnetiseren behoorde tot het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Indien de verdachte niet ophoudt met het behande len van patiënten zal een nieuw proces verbaal volgen. De ambtenaar eiste een geldboete van honderd gulden voor het voorschrijven van geneesmiddelen en voor het spreekuur houden een voorwaardelijke boete van driehonderd gulden met een proeftijd van twee jaar. De Kantonrechter, mr. M. Stokvis, ver enigde zich met het requisitoir. Ook hij meende dat er wel bepaalde geneeskundige krachten zijn, doch hij achtte het onge wenst, dat onbevoegde personen het vak van medicus uitoefenden. Hij veroordeel de de verdachte tot tweemaal vijfentwintig gulden boete. Wegens de zeer slechte toestand van de wegen in en om Halfweg, heeft de Halfwegse automobielclub de „Polderrijders", de oriën- tatierit welke Vrijdagavond zou worden ge houden, afgelast. In plaats daarvan komen de leden bijeen voor een gezellig samenzijn in restaurant Cornelissen te Halfweg, om te overleggen wanneer de rit zal kunnen wor den gereden. BINNENLAND De oud-minister president prof. mr. P. S. Gerbrandy, die sedert 30 November in een Haags ziekenhuis verblijft en die op 2 De cember een operatie onderging, heeft het ziekenhuis verlaten. Prof. Gerbrandy leed aan een middenoorontsteking. De Amsterdamse rechtbank heeft con form de eis, de hoofdredacteur van het „Nieuws van de Dag" veroordeeld tot een boete van tien gulden wegens het opnemen van een voetbalprijsvraag in dit blad. Da rechtbank was met de officier van justitie van mening, dat met deze prijsvraag de Lote- rijwet werd overtreden. De N. C. R. V. heeft haar 300.000ste lid ingeschreven. Daarmee heeft deze omroep vereniging haar ledental sedert 1946 verdrie voudigd. In Deventer is een 26-jarige ongehuwde boekhouder aangehouden die bekend heeft dat hij in een tijdsbestek van drie jaren f5000 heeft verduisterd ten nadele van de firma waar hij werkzaam was. HAARLEM EN OMGEVING In de Kerstwijdingsdiensten, die de af deling Heemstede-Bennebroek van de Ned. Protestantenbond in het kerkgebouw Post- laan op 20 en 23 December houdt, zal door ouderen en jongeren het Kerstspel „Bethle hem" van W. A. Wagener worden gespeeld. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal op de Zaterdagen 20 en 27 De cember geen spreekuur houden. De arrestatie van twee Haarlemmer^ en een Amsterdammer, waarover wij gistereq berichtten, is niet geschied wegens oplichting van het Prins Bernhardfonds maar van da Prins Bernhardstichting, een organisatie voor hulp aan militairen. Aangezien de heer H. J. Slingcnberg zijn benoeming tot lid van de Staten de» provincie Noordholland in de vacature-mr. R. C. Bakhuizen van den Brink (V.V.D.) niet heeft aangenomen is thans benoemd verklaard in deze vacature jhr. H. P. F. Coenen van den Oosterhoff te Aerdenhout. De Nederlandse Padvinders Band Haar lem zal Zaterdagmiddag de sportlieden, die ten bate van de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind handtekeningen zullen geven aan de Haarlemse jeugd, om twee uur van het station halen. Postaal Genoegen geeft Zaterdag 20 December de traditionele kindermiddag in het gebouw van de H.K.B. Er is voor deze gelegenheid een gevarieerd programma samengesteld. De kinderen krijgen dank zij enkele milde gevers de gebruikelijke trae- taties. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het artsexamen me juffrouw A. A. Holscher uit Overveen. Vanavond wordt in het Rembrandt- theater voor de leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap de film „Le Diable au Corps" vertoond. Daardoor vervalt de twee de openbare avondvoorstelling in dit theater. NEW YORK (Reuter) De Sovjet- Unie'heeft gisteren medegedeeld, dat zij elke bespreking van het Oostenrijkse vredesverdrag door de UNO zal boycotten. Deze aankondiging werd gedaan bij de opening van het debat over deze kwestie in de politieke commissie, De commissie had voor zich een Braziliaans voorstel om een beroep te doen op de grote mogendheden, haar beloften aan Oostenrijk na te komen, doch de Russische afgevaardigde Andrei Gromyko betoogde, dat de UNO Piet be voegd is om deze kwestie te behandelen. Op voorstel van Mexico werd de Oosten rijkse minister van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, uitgenodigd aan het debat deel te nemen. Het communistische blok was hier op tegen. Dr. Gruber nam daarna plaats aan de vergadertafel. De Braziliaanse afgevaar digde Henrique de Souza Gomes opende het debat met de indiening van een reso lutie, die een „ernstig beroep" doet op de bezettende mogendheden in Oostenrijk „om een hernieuwde en dringende poging te doen, teneinde overeenstemming te berei ken over de voorwaarden van een Oosten rijks verdrag met het oog op een spoedige opheffing van de bezetting van Oostenrijk en de volledige uitoefening door Oostenrijk van de aan zijn souvereiniteit verbonden i-echten." Dr. Gruber sprak van de „gevaren, die verbonden zijn aan het voortduren van de huidige bezetting van Oostenrijk." Hij her innerde aan het afwijzen door de Sovjet- Unie van Westelijke voorstellen, om tot een „protocol van evacuatie" of een „beknot vredesverdrag" te komen. Op de te Antwerpen gehouden voor tentoonstelling ter selectie van beeldhouw werken, die te Londen zullen meedingen naar een bekroning door het Instituut van hedendaagse kunst van een monument - voorstellende „de onbekende gevangene" - dat in de Engelse hoofdstad zal worden opgericht, hebben drie Nederlandse kun stenaars prijzen verworven. Het zijn W. Couzijn en H. Verhulst uit Amsterdam, be nevens de heer Verhaak uit Breda. Er zijn in totaal negen werken van Nederlandse, Belgische en Luxemburgse kunstenaars voor uitzending naar Londen aangewezen. HOOFDSTUK I Sinds haar kinderjaren had Constance die wonderlijke, benauwende droom ge had. In die droom kwam ze uit de veilige beschutting van een slaperig stil dorpje terecht op een eenzame weg die leidde naar een ommuurde tuin. Er was altijd een blauwe lucht in haar droom en het weer was stralend en warm. Bloeiende bomen aan weerskanten van de weg verspreidden een zoete geur van bloesem en voorjaar. Aan het eind van de weg was een om muurde tuin, waartoe een oud ijzeren poortje toegang gaf. Daar bij dat poortje stond altijd iemand, doch die figuur bleef vaag en ze kon hem zich nooit goed meer herinneren. En in die tuin wachtte iets afschuwelijks..In haar droom trachtte ze altijd weg te komen en weer terug naar het dorp te rennen, de figuur bij dat poor tje liep met haar mee, maar of dit was om haar te helpen, of om haar lastig te vallen, wist ze nooit met zekerheid. Er kwam een grote angst over haar, de eenzame weg scheen eindeloos te zijn en haar voeten schenen als in drijfzand weg te zinken Toen ze een klein meisje was, had Con stance deze nachtmerrie dikwijls gehad, maar toen ze ze was opgegroeid, gebeurde het nog maar zelden. Op haar 25e was ze eigenlijk deze droom uit haar kinderjaren vergeten. En zeker dacht ze er niet aan, toen ze op een dag in Mei haar duur-uit- ziende koffers pakte om naar Courtney Devitt te reizen. Ze bepeinsde, dat ze er goed aan had gedaan deze kostbare kof fers op een verkoop te kopen, waar ze voor een bespottelijk lage prijs van de hand waren gegaan. Goede koffers waren haast nog belangrijker dan goede kleren voor iemand, die in de wereld wilde slagen. En op succes in de wereld was heel haar stre ven gericht. Ze was een jonge vrouw, die haar ziel en zaligheid verkocht voor dat doel, zoals haar oude vriendin en be schermster, Sara Goodwood, altijd beweer de. „Je bent geen echte, warm-voelende jonge vrouw, Constance", placht Sara op haar droge manier te zeggen, „maar alleen een perfect functionnerende machine. Op een zekere dag, als die machine niet meer zo goed werkt, zul je merken, dat er niets dan leegte om je heen is. Een vrouw, die de liefde volkomen uit haar leven bant. zal nooit verdriet en pijn leren kennen. En pijn en verdriet zijn essentieel voor een menselijk wezen". „Je benit een lief sentimenteel oudje", was Constance's reactie op dergelijke op merkingen, „en je leeft nog in de vorige eeuw". „Dat kan wel zijn", merkte Sara op, „maar ik ken het leven en weet wat waar devol is. Je moet je gang maar gaan en je eigen weg volgen. Dat nieuwe baantje, dat je aangenomen hebt, lijkt me anders alles behalve aantrekkelijk". „Het is heel winstgevend", had Constan ce geantwoord op een toon, die verdere discussie uitsloot. Ze dacht aan wat David Parkinson haar gezegd had, toen ze de vorige avond met hem had gedineerd. „Dit baantje is geknipt voor jou, Con stance. Die oude vrouw, voor wie je gaat werken, is schat en schatrijk en volkomen normaal. Er gebeuren daar in huis alleen geheimzinnige dingen. Er verdwijnen klei ne bedragen aan geld, naar ze zegt, en kunstvoorwerpen van waarde. Er wonen een neef en een nicht bij haar in huis en ik geloof, dat ze één van die twee ver denkt. „Hoor eens", onderbrak Constance, „ik ben niet geschikt voor speurderswerk, David, 't Lijkt me helemaal geen baan voor mij. Laat die oude vrouw een particulier detective aanstellen". „Dat wil ze juist niet", antwoordde Da vid Parkinson ongeduldig. „Ze is één van mijn oudste cliënten. We behartigen haar belangen sinds jaren en mijn vader be hartigde reeds de belangen van haar va der. Ze is heel oud en wil nu een capabele jonge vrouw gedurende een maand of drie om zich heen hébben, om de volledige con trole van het huishouden op zich te nemen, de rekeningen te betalen en de boeken bij te werken, kortom om orde te stellen op hetgeen er in haar huis omgaat, en haar deze zaak uit handen te nemen. Bovendien moet deze jonge vrouw diplomatiek kun nen optreden, voor het geval er werkelijk iets onaangenaams aan het licht mocht ko men. Ze schijnt ergens bang voor te zijn". Constance fronste haar wenkbrauwen. Ze deed dit op een zeer aantrekkelijke ma nier. Haar fijne wenkbrauwen werden sa mengetrokken en haar grijze ogen leken opeens heel donker. Het was van belang David Parkinson te vriend te houden. Hij was advocaat en had te maken met vele belangrijke en invloedrijke mensen. Hij had altijd goede banen te vergeven, banen, waardoor je in het buitenland kwam en interessante en opwindende mensen leerde kennen Parkinson sloeg haar peinzend- gade. Hij waardeerde haar koele en beheerste le venshouding niet minder dan haaf wel verzorgd aantrekkelijk uiterlijk; het krul lende lichtblonde haar. dat haar wat scherpe ovale gezichtje verzachtte, haar voortreffelijke make-up en haar uitstekend gekozen kleren. Bovendien was ze eer zuchtig. David Parkinson hield van eer zuchtige mensen. Zulke mensen k'on hij gebruiken. Ze lieten zich niet in de war brengen door allerlei gevoelsverwikke- lingen. Hij wilde wel eens zien, hoe ze de zaak bij de oude mevrouw Fincham zou aanpakken. Hij beschouwde deze vrouw diep in z'n hart als een oude ziel, die niet meer de volledige beschikking over haar verstandelijke vermogens had, maar het beheer over haar aardse goederen was be langrijk voor hem. „Mevrouw Fincham is bereid 150 pond te betalen voor een verblijf van jou ge durende drie maanden", merkte hij op. „O....", zei Constance, terwijl haar ge zicht iets opklaarde en haar stem belang stelling verried. „Bovendien zul je volkomen vrij zijn, een en ander naar eigen inzicht aan te pakken", voegde hij er aan toe. „Hoe zit 't met dat nichtje?" vroeg Con stance aarzelend. „Dat is pas 16 jaar oud, en naar ik ge hoord heb, een zwak wezentje. Ze heeft geen ouders meer, ze is al tien jaar wees". „En die neef?" vroeg Constance. „Een jongeman van 21", antwoordde Parkinson, „en vermoedelijk de erfgenaam. Hij moet heel bekwaam zijn, tenminste op litterair gebied. Hij schijnt eenter niet ge makkelijk te zijn. De oude vrouw is dol op hem. Het nichtje daarentegen staat niet in de gratie. Ik heb zo'n gevoel, dat die neef met al die geheimzinnigheid wel iets te maken heeft. Ze schijnt hem kort te hou den „Waarom gaat hij daar niet weg en zoekt een baan?" vroeg Constance. Parkinson haalde zijn schouders op. „Ik neem aan, dat hij geen aanleiding voor zo'n drastische maatregel ziet, met het vooruitzicht binnen niet al te lange tijd een zéér rijke jongeman te zullen zijn. Maar het is altijd verkeerd zo iemand vast te houden en weinig geld ter beschikking te stellen.vooral wanneer hij weet, dat hij zal erven. Als hij zo nu en dan eens iets wegneemt, vindt hij dat waarschijnlijk vol komen gerechtvaardigd; hij ziet het als een voorschot op de erfenis. Tenminste als hij een jongeman met een niet al te sterk ka rakter is". „Juist", zei Constance. Ze voelde zich heel goed in staat om jongemannen met zwakke karakters tot de ordë te roepen. „En na die termijn van arie maanden, wat dan?" voegde ze er aan toe. „Als jij orde op de boeken en de uit gaven hebt gesteld en het lek hebt kunnen vinnen' aan neem ik aan, dat ik de rest wel ter hand kan nemen. Ik kan dan een oudere, betrouwbare kracht voor langere duur aanstellen. Ralph Filton gaat over een maand of vier zijn reis naar het bui tenland beginnen en zoekt tegen die tijd een goede privé-secretaresse. Misschien zou dat dan iets voor jou zijn?" „O ja", antwoordde Constance gretig. „Goed, ik zal deze baan aannemen. Wan neer moet ik beginnen?" „Overmorgen", zei Parkinson. „Dan heb je dus nog tijd genoeg om een en ander te regelen en je bagage te verzorgen. Je kunt de trein, die om 10 uur van Kings Cross Station vertrekt, nemen Ik zal mevrouw Fincham op de hoogte stellen en zij zal er dan wel voor zorgen, dat iemand je in Courtney Devitt van het station komt ha len. Het is een klein dorpje eh je zult over moeten stappen in een boemeLtje". „Afgesproken", zei Constance. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9