De Algemene Vergadering gaat verder dan politieke commissie De Koningin onthulde een monument in de hoofdstad Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Magnaat Sovjets weer becritiseerd op Weens vredescongres Stille Arme is voor alles een mens met eigen persoonlijkheid Geschrapt amendement weer in resolutie aangebracht Nederlandse vliegboot bij Syrië vermist Voode Stille Armen Het woord is aan Herinnering aan Februaristaking Ook morgen zacht weer Lattimore voor de rechter MAROKKO IN DE UNO Geredden van de „Spica" naar Nederland Steun voor Frankrijk Opgave predikbeurten Nieuwe abonnés GRATIS Resolutie in politieke commissie over Oostenrijk Mevrouw J. Wijnekus-Wiebinga: g7e JAARGANG No 140 iHoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 300 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman WILLIAM RICHARD MORRIS is uit zaken gegaan. Sinds veertien jaar voert hij de titel Lord Nuffield, maar buiten zijn vaderland zegt de doodgewone Engelse naam Morris de mensen meer. Onder die naam heeft hij immers zijn auto's gepro duceerd, hem voor verschillende modellen koppelend aan de stadsnamen Oxford en Cowley. De Morris-Oxford en de Morris- Cowley hebben hem, al tientallen jaren geleden, tot millionnair gemaakt en daarna is het succes van deze Britse grote zaken man, deze „captain of industry", hand over hand blijven groeien. Een soort Engelse Henry Ford is hij geworden. Nevens zijn Morris-typen is hij andere aan de markt gaan brengen. De naam Wolseley dringt zich op. Verleden jaar is hij door een fusie van zijn firma met die, welke de Austin produceert, leider geworden van op drie na de grootste automobiel-industrie ter wereld. Dat is natuurlijk een bijzonderheid, waar aan de Amerikanen speciale aandacht heb ben geschonken. Dat zij er niet bij geseind hebben welke die drie grotere concerns zijn mag bescheiden heten. Maar het kan ook zijn dat zij aannemen, dat iedereen het toch wel weet. En een van hun persbureaux heeft Lord Nuffield een autokoning ge noemd. Dat is ook echt iets voor hen. In Europa doet zulke aanduiding tegenwoor dig een beetje ouderwets aan. Vroeger placht de Oude Wereld haar met vlotheid na te praten, maar tegenwoordig zien wij in een geslaagde groot-industrieel geen koning meer. De Staat heeft hem aan teveel touwen gelegd, zijn macht is zeer beknot en zijn initiatief te zeer geremd, om te zijnen aanzien nog speelse vergenjKingen met ae absolute monarchie te kunnen maken. Nu William Richard Morris uit zaken is gegaan omdat hij de leeftijd van vijfen zeventig jaar heeft bereikt, en de leiding heeft overgedragen aan zijn oude Austin- concurrent L. P. Lord, heb ik ergens ge lezen dat deze opvolger „zijn leven lang alleen aan auto's heeft gedacht". Ik hoop dat het niet waar is. Ik vind dit om te rillen. Stel u iemand voor, die zijn leven lang en L. P. Lord is al vijfenvijftig alleen maar aan zijn product denktof dat nu auto, radiotoestel, straalkachel of zelfs kunstwerk heet. Morris heeft niet alleen aan zijn product gedacht. Zijn carrière? Hij is op zijn zestiende jaar als leerling-rijwiel hersteller begonrfen. Een arme jongen, die het ver zou brengen. Dat doet ook echt denken aan Amerikaanse verhalen, of schoon het daarin meestal krantenventer tjes waren, die het tot milliardair brachten. Dit evenwel is een Engels geval, behorend tot de twintigste eeuw, want daarin begon zijn succes pas. Van fietsenmaker werd hij motorfietsbouwer en daarna wierp hij zijn eerste kleine auto op de markt als concur rent van Henry Fords onvergetelijke T- model, de hoogpoot met de twee versnel lingen en de sterke motor, met vriendschap pelijke ironie aangeduid als Tin Lizzie. Hij handhaafde zich niet alleen, hij won toe nemende erkenning en stijgend succes. Toen hij in zijn jongensjaren fietsen ging maken was zijn aanvangskapitaal vier pond. Nu hij zijn bedrijf heeft verlaten schat men de waarde daarvan op 72 mil- lioen. Zelf moet hij veel meer verdiend hebben. Dat blijkt uit de mededeling dat hij in de loop der jaren meer dan 250 millioen pond voor verschillende schone doeleinden heeft gegeven. Bij het scheiden van de markt bezit hij niet meer dan één millioen. Meer heeft hij niet nodig. Dit zij zonder verwondering gezegd. Ook als men in aan merking neemt dat hij zo ongeveer drie kwart van zijn inkomen aan belasting zal moeten betalen blijft nog genoeg over van de opbrengst van een millioen pond ster ling, zelfs als een landgoed als Nuffield Place, nabij Henley-on-Thames, eruit ge financierd moet worden. Voor het overige is een man, die een dergelijke carrière ge maakt heeft, natuurlijk geen oppotter van geld. Als dat zijn aanleg was geweest, zou hij nooit geslaagd zijn. De aloude universiteit van Oxford is bij Lord Nuffield's goedgeefsheid vooral gebaat geweest. Hij heeft haar vele tientallen .mil- lioenen geschonken. Hij heeft dat met be paalde bedoelingen gedaan: in de eerste plaats om tegenover een te ver doorgevoerd specialisme de beoefening van de natuur wetenschappen in synthese te stellen. Zijn grote schenkingen waren dan ook niet al leen bestemd om nieuwe gebouwen te stichten en kostbare laboratoria in te rich ten, maar ook om fondsen te vormen waar uit begaafde geleerden blijvend worden ge salarieerd. Alleen op die wijze leek hem de samenhang in de beoefening der natuur wetenschappen te verwezenlijken. De uni versiteit heeft destijds zijn plan en daar mee zijn schenkingen aanvaard en hij is ze ook later blijven voortzetten. Uit deze grote belangstelling voor de wetenschap valt wel af te leiden, dat hij zelf in zijn jeugd graag een wetenschappelijke loop baan had willen kiezen. Daar kreeg hij, zestig jaar geleden, niet de kans toe; als zestienjarige moest hij zijn brood al gaan verdienen. Welnu, langs een omweg is hij tenslotte toch bij de universiteit terecht gekomen en heeft tenminste veel voor haar kunnen doen. Ook zijn hem eredoctoraten geschonken nevens zijn opeenvolgende adeltitels eerst baronet, daarna baron, tenslotte viscount maar die zullen het onveiwulde verlangen der jeugd niet heb ben kunnen vergoeden. Merkwaardig, zo'n Europese magnaat. Er kunnen er niet veel meer zijn. Misschien zullen zij over een jaar of twintig volkomen zijn uitgestorven. Lord Nuffield, die zijn geweldig kapitaal ook rijkelijk in alge meen-sociale zin heeft aangewend, is onge twijfeld een man die zijn welslagen ruim schoots ten bate van anderen heeft doen komen. En die dus geenszins „alleen maar aan auto's heeft gedacht". R. P- Professor Owen Lattimore, gewezen raadgever van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die er van be schuldigd wordt zeven maal valse verkla ringen te hebben afgelegd voor de sub commissie van de Amerikaanse Senaat voor de binnenlandse veiligheid, is Vrijdag ochtend te Washington voor de rechter verschenen. Lattimore verklaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Hij is, tegen een borgstelling van 2000 dollars, op vrije voeten gesteld tot de aanvang van het proces, dat tegen hem aanhangig zal worden gemaakt en dat vermoedelijk in Maart 1953 zal beginnen. NEW YORK (Reuter). De Algemene Vergadering der UNO heeft Vrijdag de be slissing van de politieke UNO-commissie te niet gedaan, door een geamendeerde resolutie goed te keuren, waarin het amendement der Latijns-Amerikaanse lan den, dat de politieke commissie uit de re solutie had geschrapt, weer was ingelast. In dit amendement wordt gezegd dat de UNO hoopt dat Frankrijk en Marokko „de dringende noodzaak zullen inzien van het houden van besprekingen, om te komen tot de ontwikkeling van vrije politieke in stellingen voor het Marokkaanse volk". De algemene vergadering heeft dit be sluit genomen met 45 tegen drie stemmen, terwijl elf delegaties zich van stemming onthielden. Onder de 45 voorstemmers bevonden zich onder meer de Verenigde Staten. De Belgische, Luxemburgse en Zuid- Afrikaanse delegaties stemden tegen. Groot-Brittannië, Nederland, de vijf le den van het Sovjet-blok, Australië, Pa kistan, San Salvador en Guatemala .ont hielden zich van stemming. Frankrijk boycotte ook de bespreking door de Algemene Vergadering van het punt „Marokko" door zijn delegatie weg te laten blijven. Voor de stemming hield de leider der Sovjet-Russische delegatie, Zaroebin, een toespraak, waarin hij het had over de „bloedige terreur", die de Fransen volgens hem tegen het Marokkaanse volk toepas ten. Zaroebin beschuldigde Frankrijk er ook van Marokko als een kolonie te hebben behandeld. Hij zeide voorts, dat „het aggressieve Noord-Atlantische blok" over Tunesië en Marokko wenst te beschikken, „om deze gebieden als bases voor een aanval op de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën te kunnen gebruiken". „De Sovjet-Unie zal zich van stemming onthouden", aldus Zaroebin, „daar zij de onderhavige resolutie onvoldoende acht". Arrestaties Gisteravond zijn te Casablanca verschei dene nieuwe arrestaties verricht onder de leden van de nationalistische partij en de leiders der vakbeweging, zo delen de Franse autoriteiten mede- De Marokkaanse arbeiders hebben Vrij dag geen gehoor gegeven aan een stakings- oproep van de nationalistische „democra tische onafhankelijkheidspartij", een klei- KOPENHAGEN, (Ritzau) Zes Neder landse zeelieden, die deel hebben uitge maakt van de bemanning van het Neder landse motorschip „Spica", dat Dinsdag plotseling is vergaan, zijn Donderdagavond met het Zweedse schip „Laponia" in Ko penhagen aangekomen. Enkele stalen platen van de Spica wer den door de woeste zee ingedrukt en de bemanning had nauwelijks tijd om in de boten te springen. Na 15 uur te hebben rondgedobberd in de hevige storm ont dekte de Laponia de schipbreukelingen, die voortdurend vuurpijlen afschoten. Vrijdagmiddag zijn de Nederlanders met een vliegtuig naar Nederland vertrokken. Een Franse trawler heeft op de Noord zee een reddingboot opgepikt, die van de Spica afkomstig is. In de boot lagen twee Nederlandse vlaggen en een jas van de kok ïi. J. Olinga van de Spica. nere groepering dan de nationalistische „Istiqlal" beweging. Vele winkels bleven echter gesloten. In hoeverre dit met de staking verband hield, was moeilijk uit te maken, aangezien vele winkeliers gewoon züjn Vrijdag hun zaken te sluiten. De democratische onafhankelijkheids- partij staat onder leiding van Mohamed Bel Hassan Oeazzani, die thans de bijeen komst van de Algemene Vergadering der UNO te New York bijwoont. Vier leiders van de Istiqlal zijn aange houden op beschuldiging van het vormen van partij cellen in het havengebied van Casablanca. PARIJS (Reuter). Jean Letourneau, de Franse minister voor aangelegenheden betreffende Indochina, heeft Vrijdag in de Nationale Vergadering verklaard, dat na het besluit van de Noord-Atlantische raad om Indochina te helpen, één land van de N.A.V.O. Frankrijk hulp heeft aangeboden. De minister trad niet in bijzonderheden en noemde ook niet de naam van het land. Inzenders van Predikbeurten wordt verzocht, de mededelingen over dien sten op de beide Kerstdagen vóór Dins dagochtend 10 uur ter redactie te be zorgen, daar opneming anders niet meer mogelijk zal zijn. die per kwartaal wensen te betalen ontvangen ons blad tot 1 Januari U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE Reddingsvliegtuigen van de Britse lucht macht zijn vanmorgen vroeg opgestegen van het vliegveld Nicosia op Cyprus om te zoeken naar een Nederlandse Catalina- vliegboot, die sinds gisteravond vermist wordt. Voor zover bekend waren er negen mensen aan boord van het vermiste vlieg tuig, dat gisteren tegen het vallen van de duisternis voor het laatst zijn positie opgaf. Het bevond zich toen op tachtig km. ten Noorden van Palmyra in Syrië. Het toestel, vermoedelijk een marinevliegtuig, was onderweg naar Nicosia. NEW YORK (Reuter). De politieke commissie van de algemene vergadering van de U.N.O. heeft Vrijdag met grote meerderheid een beroep op de vier grote mogendheden gedaan om een „nieuwe en dringende poging te doen om overeenstem ming te bereiken over de bepalingen van een Oostenrijks staatsverdrag" en daardoor een einde te maken aan de bezetting van Oostenrijk. Achtenveertig landen stemden vóór de resolutie, die was ingediend door Brazilië, Libanon, Mexico en Nederland. De Sovjet- Unie, Polen, Oekraïne, Wit-Rusland en Tsjechslowakije, die wel aanwezig waren, namen geen deel aan de stemming. Elfde verantwoording De L. ƒ3.50; Annie ƒ2.50; fam. K. ƒ5.—; Eerste Haarlemse Muziek- en Amusements ver. „De Melodisten" 70.—; A. B. 2.50; Ir. M. 5.—; Mevr. M. 10.—; D. en H. 10.—; N. N. f 2.50; W. 3.— S. S. 2.50; C. M. J. F. L. 2.50; Marouff 5.—; D. H. T. 2.50; Salon M. 10.—; N. v. S. 25.—; N.N. 5.—; N.N. ƒ10.—; C. M. ƒ2.50; C. V.—M. 25.—; J. en M. ƒ5.—; H. M. ƒ2.50; E. S. ƒ2.50; Gez. V. ƒ2.— A. L. ƒ2.50; W. K. ƒ25.—; C. A. B-—J. ƒ2.50; H. H. ƒ5.—; N. V. ƒ1.—; Ir. J. V. 5.—; J. v. A. 2.50; Kees en Wiebe 3.—; van E. 1-Mevr. J. de B. 2.50; R. v. E. ƒ1.—; J. M. ƒ10.—; N. v. d. V. ƒ2.50; W. E. K. ƒ2.50; N. S. U. ƒ2.—; P. ƒ10.—; J. E. S. ƒ2.50; fam. Tim ƒ5.— J. W. B. ƒ1.—; N.N. 50.—; J. C. v. H.—M. ƒ50.—; E. T. B. C. H. 25.—; X.X.X. 25.—; H. v. D. 20.—; J. K. G. 10.—; G. J. J. 10,—; A. v. T. ƒ10.—; Mr. J. D. R. 10.—; S. J. v. S. 10.—; M. E. J. d. W.—R. 10.—; W. S. 10.—; M. J. B. 10.—; J. H. M. d. B. 10.-^; J. H. v. P.—R. f 10.—; Ir. W. B. G. 10.—; Mr. H. K. K. f 10—; G. K.—K. ƒ10.—; J. en J. ƒ5.—; H. K. K. ƒ5—; C. W. ƒ5.— D. H. ƒ5.— A. F. V. ƒ5.—; Ir. J. H. S. ƒ5.—; A. P. B. ƒ5.—; G. L. ƒ5.—; J. W. R. ƒ5—; S. M. R. ƒ5.—; J. M. F. K. ƒ5.—; A. D. J. ƒ5—; J. B. ƒ5.— V. A. B. ƒ5.—; J. P. A. ƒ5.—; J. S. ƒ5.—; J. T. ƒ5—; G. J. S. ƒ5—; J. J. v. R. ƒ4.—; J. H. d. S. ƒ2.50; G. C. F—V. ƒ2.50; D. J. H.v. D. 2.50; „A" Aannemersbedr. ƒ2.50; A. H. C—d. B. ƒ2.50; J. G. T. ƒ2.50; Anonymus: De vraag is niet of gij geëerd wordt, maar wie u eart; herken daarin uw waarde. H. G. v. H. 2.50; J. B. 2.50; A. M. d. K—B. ƒ2.50; A. J. S. W. W. .ƒ2.50; P. W. J. S. ƒ2.50; G. H. H. ƒ2.50; E. S. B. ƒ1—; D. D. 1 S. A. W. 1.—; R. W. N. 1.—. Dagtotaal 730.50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 8336.81. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post girorekening 273107, onder vermelding „Voor de stille armen". Bij de Twentse Bank zijn de volgende gif ten gestort: H. O. en Zonen 5.—; Mevr. v. D.—K. ƒ10—; B. R. ƒ10—; G. D. ƒ2.50; H. en P. 10.— Fa. L. 25—; Fa. C. 10—; Mej. A. de G. ƒ10.— NV. B. en Expl. Mij. 20—; C. H. V. 25.—; Mej. J. Q. v. R. A. 5—; N. V. S. 10.—; L B. 10—; A. v. D. 10.—; J. P. F. M. 10.—; W J. I. en Zonen 10.—; N V. C. 10.—; v. W. G. 10.—: H. F. K. W. K—W. ƒ10—; H. M. v. S. ƒ5.—; N.N. 100—; S C. ƒ2.— Bij het Comité ingekomen. Huize P. 18.25; Mevr. A. S.—O. ƒ2.50; Mej. G. ƒ10.—; N.N. 1 winterjas; N.N. 1 pak kleren. Wanneer mevrouw J. Wijnekus-Wieben- voorziening op. Als regel zijn zij dan ont- WENEN (Reuter). De redevoeringen, die Vrijdag op het vredescongres te Wenen zijn uitgesproken, kenmerkten zich door critiek op de Sovjet-Unie en de door haar gevoerde politiek. Een Amerikaanse afgevaardigde, mevrouw Minnie Carter, een negerin, onderschreef de critiek, die de Deense verzetsstrijdster Eiin Appel op eep rede van de Russische schrijver Ilja Ehrenburg had geleverd. Naar aanleiding van de aanvallen van Ehren burg op de Verenigde Staten zeide mevrouw Carter: „Het heeft geen nut te pogen om het communistische systeem te wijzigen, maar ook het Amerikaanse sociale stelsel kan niet worden veranderd tegen de wil van het volk". Het congres heeft op de slotvergadering twee moties aangenomen. De ene behelst een oproep aan Amerika, China, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie, om een vresdesverdrag te sluiten. De tweede motie roept de volken op te verklaren, dat geen geschil tussen twee landen te groot is voor een regeling door middel van onderhandelingen. De laatste motie houdt nog een aantal punten in, die onder meer worden aan bevolen: Regeling van het Duitse vraagstuk volgens de overeenkomst van Potsdam en het hand vest. De volken worden opgeroepen zich te verzetten tegen het ratificeren van de Duitse verdragen met het Westen en tegen „de pogingen West-Duitsland op te nemen in het Atlantisch pact, hetgeen een gevaar voor de vrede betekent". Duitsland, aldus de resolutie, dient niet opgenomen te wor den in enig blok, dat tegen een andere macht gericht is. Voorts wordt aanbevolen: een onverwijld begin van onderhandelingen over een Oos tenrijks vredesverdrag. Een onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden in het Verre Oosten en terugtrekking der buiten landse strijdkrachten. Het toekennen van het zelfbeschikkingsrecht aan alle volken. Het sluiten van een „werkelijk vredesver drag" met Japan en het terugtrekken van alle buitenlandse strijdkrachten. „Onmid dellijke beëindiging van de bacteriologische oorlog". Erkennen en naleven van de con ventie van Genève door alle landen. ga, de sociale werkster van ;,Humanitas", aan de „Stille Armen" binnen haar ar beidsveld denkt, dan heeft zij vooral het oog op vele ouden van dagen. Want er zijn er heel wat die alleen van Dreesleven, zonder bijsteun. Zij zouden die wel kun nen aanvragen, maar dan zijn zij bevreesd voor verhaal op hun kinderen, die het in vele gevallen ook niet breed hebben. Wanneer zulke oudjes met Kerstmis nu eens een extraatje krijgen van twintig gulden dat is dat voor hen al een hele rijk dom. Na de bejaarden zijn het vooral ook de langdurig zieken, of degenen die een lang ziekbed achter de rug hebben, die in zor gelijke omstandigheden leven. Vooral bij de tbc-patiënten doet zich het eigenlijk tragische feit voor, dat tijdens de ziekte de normale ziekte-uitkering doorgaat, maar zodra deze mensen genezen zijn houdt die Op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam heeft de Koningin gistermiddag het monument ter herinnering aan de staking van 25 en 26 Februari 1941 onthuld. Deze korte maar indrukwekkende plechtigheid in de voormalige Joodse wijk van de hoofdstad werd bijgewoond door talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten, ver tegenwoordigers der verschillende kerkelijke gemeenten, personen die indertijd nauw bij de organisatie van deze staking betrokken waren en door familieleden van hen, die als gevolg van deze daad het leven hebben verloren. Deze staking was de eerste spontane en massale uiting van verzet van Amsterdams burgerij tegen de vervolging van de Joodse stadgenoten. Op de voorzijde van het monument, dat een dokwerker voorstelt, door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen in opdracht van het gemeentebestuur vervaardigd, staat: „1941, 25 Februari". De inscriptie aan de achterzijde luidt: Februaristaking 1941. Daad verzet der burgerij tegen de Joden vervolging door de Duitse bezetters". De Koningin en Prins Bernhard arriveer den om kwart over twee op het Jonas Daniël Meyerplein. Hier hadden de ge nodigden en ongeveer duizend belangstel lenden zich rondom het monument opge steld, waarvoor een erewacht van oud- BS'ers stond aangetreden. De burgemeester van de hoofdstad, mr. A. J. d'Ailly, hield een korte toespraak, waarin hij zei dat Amsterdam trots is op de Vrijdagmiddag heeft Koningin Juliana op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam de onthulling verricht van het verzets- monument ter herinnering aan de Februaristaking in 1941. Bij deze plechtigheid waren Prins Bernhard en vele autoriteiten aanwezig. Een overzicht van de plechtigheid, na de onthulling van het monument, genaamd .JDokwerker', en vervaardigd door de beeldhouwer Mari Andriessen. Van links naar rechts: Prins Bernhard, Koningin Juliana en de burgemeester van Amsterdam mr. Am. J. d'Ailly. 25ste Februari 1941, toen de burgerij, aan vankelijk in een enkele groep, later bijna algemeen, haar duidelijk verzet demon streerde tegen de gevangenneming van medeburgers. Toen de Duitsers openlijk het beginsel van gelijkheid van rechten van alle burgers schonden werd het volk zich bewust van de aantasting van dit grote be ginsel. Heldhaftig trad men in de bres voor de verdrukte mede-burger, vastbe raden bleef men in het grote beginsel, barmhartig zorgde men voor de ver trapte landgenoten waar dit nodig was. Zo brak een staking uit, die zeldzaam is in de geschiedenis, een staking ter wille van medeburgers, terwiRe van de beginselen, waarop ons volksbestaan sinds eeuwen en thans nog vast is gegrondvest. Het door breken op dat moment van dit besef gaf de stoot tot het zich geleidelijk organiserend verzet in het bezette gebied. De aanslag op onze heilige beginselen wekte ons uit de staat van verwardheid en vormde de kiem van de sedertdien voortdurende opstand tegen een ondragelijk regiem. Deze ge dachte moet de beeldhouwer hebben be zield, toen hij het thans hier geplaatste beeld ontwierp. In de figuur is belichaamd de ontwakende kracht van de mens, die zich tot dusverre nog niet van zijn houding bewust was. Het beeld symboliseert de ziel van een volk. Na deze toespraak van de burgemeester trok de Koningin aan een lint, waardoor de Amsterdamse vlag met devies, die het beeld bedekte, eraf gleed en aan de ernaast geplaatste vlaggestok in top werd gehesen. Nadat de Koningin, de Prins, de^bur- gemeester kransen aan de voet van het beeld hadden gelegd, stelde de burgemees ter de beeldhouwer Mari Andriessen aan het Koninklijk Paar voor. De Koningin en de Prins bezichtigden het beeld en onderhielden zich nog korte tijd met de heer Andriessen. Na het vertrek begon het défilé van ge nodigden en belangstellenden langs het beeld en werden door nabestaanden van de tien mannen, die als répresaille voor de staking door de Duitsers zijn gefusilleerd, en door oud-verzetsorganisaties bloemen neergelegd. De Koningin en de Prins gebruikten de thee in de ambtswoning van de burgemees ter, waarbij de leden van de gemeenteraad tegenwoordig waren. Omstreeks halfvier vertrokken de Ko ningin en de Prins per auto naar paleis Soestdijk. slagen en daarmee afhankelijk van Sociale Zaken. Tegelijkertijd echter hebben zij betere voeding en meer versterkende mid delen nodig dan een ander en wie maar enigszins op de hoogte is met de nazorg voor tbc-patiënten weet dat het voor die categorie uiterst moeilijk is om weer aan de slag te komen. Overigens, zo zegt mevrouw Wijnekus, is ieder geval van stille armoede weer an ders. Het is bijzonder moeilijk om te gaan zitten uitrekenen, dat de weduwe die door haar zoon wordt onderhouden, hoewel zij daardoor een blok aan het been vormt voor de jongen omdat die trouwplannen heeft, het moeilijker of minder zwaar heeft dan een gezin met veel kinderen, dat door ziekte achterop is geraakt en krampachtig zijn best doet om oude schulden af te be talen. Voor „Humanitas" komt daar nog die bijzondere omstandigheid bij, dat juist deze organisatie zich tot een groep richt de buitenkerkelijken waar de stille arme langer onontdekt blijft dan bijvoor beeld bij de kerkgenootschappen, die een oudere band met hun lidmaten onderhou den, het geval is. Gelukkig beschikt mevrouw Wijnekus als sociale werkster over een groot aantal vrijwilligers, die, ingedeeld in secties voor de kinderbescherming, de bejaarden, de reclassering en de gezinsverzorging bij huisbezoek wel ontdekken hoe een bepaald gezin er voor staat. „De buitenkerkelijken zijn zeker niet minder geneigd om te steu nen dan anderen, doch zij zijn veel minder georganiseerd en al heeft „Humanitus" sinds een paar jaar die lacune gevuld, de organisatie is nog geheel in het groeista- dium", zo verklaart mevrouw Wijnekus. In de korte tijd dat zij in Haarlem werk zaam is, heeft zij overigens al veel te veel gevallen van stille armoede ontmoet. Een enkele keer komt het dan zelf voor dat men aarzelt in te grijpen omdat men voelt dat men de Stille Ai-me met de aangeboden hulp diep in de ziel zou kwetsen. Want het kenmerk van de Stille Arme is juist dat zij niet als zodanig gekend en ontdekt wil zijn. En, zo besluit mevrouw Wijnekus het onderhoud, juist bij onze hulpverlening moeten wij in het oog houden dat de ge holpene voor alles een mens is met een eigen persoonlijkheid, die geëerbiedigd moet worden, opdat zij verstaan dat ar moede geen schande is. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het front van een diepe depressie bij IJsland ontstond gisteren een kleine depressiekern, die over Engeland naar de Noordzee koerste. Vanmorgen werd deze ten Noorden van de Waddeneilanden aan getroffen. De storing veroorzaakte sneeuw en legen en werd gevolgd door belangrijk zachtere lucht, die vannacht met Weste lijke winden ons land binnenstroomde en overal aan de vorst een einde maakte. Uit het Westen zijn nieuwe massa's zachte lucht in aantocht, zodat tijdens het week einde geen vorst verwacht behoeft te wor den. In de zachte lucht naderen ook en kele storingen, die tijdelijk regen zullen veroorzaken. ■Jx^**y^ryxx*>^oonfyicooooc)or*DfXX*!>roooocccooooooonorrr>rioo' AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen, maar ook tijdelijk enige regen. Matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tus sen West en Zuid. Aanhoudend zacht weer. 21 December Zon op 8.45 uur. onder 16.31 uur. Maan op 11.38 uur. onder 22.19 uur. 22 December Zon op 8.46 uur. onder 16.31 uur. Maan op 11.52 uur. onder 23.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 20 December Hoog water: 5.49 en 18.06 uur. Laag water: 1.26 en 13.51 uur. Zondag 21 December Hoog water: 6.34 en 18.56 uur. Laag water: 2.12 en 14.37 uur. Maandag 22 December Hoog water: 7.25 en 19.48 uur. Laag water: 259 en 15.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1