Ontwerp Europese grondwet is thans gereed gekomen Weerbericht Bey van Tunis capituleert voor de Franse pressie Globemaster neergestort in V.S.: zesentachtig doden Nederlandse „Catalina" stortte neer; één dode, vier gewonden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Parlement van twee kamers en kabinet van negen leden In Parijs Gromyko klaagt over geval-Pongam Soldaten op Kerstverlof slachtoffers van zwaarste ramp der luchtvaart Het woord is aan Voo: de Stille Armen Ook naar wrak zoekend vliegtuig verongelukte; 10 personen omgekomen Ziekenfondsen en ziekenhuisverpleging Franse landingsboot op een mijn gevaren Agitatie tegen Frankrijk Explosie in Japan Wijziging in T af t-Hartley-wet? Arrestaties op Cuba Nieuwe abonnés GRATIS 67 e JAAR GANG No 141 [Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 22 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 29 6e JAARGANG No 301 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE POLITIEK heeft weer een stadium van bijzondere levendigheid be reikt. 's Heren Antoine Pinay's regering, die vanavond of vannacht misschien ten val gebracht zal worden op twee punten van belasting- en begrotingsbeleid, waar bij de premier de portefeuille-zwaai heeft ten beste gegeven, is opnieuw met een op gewekte variant voor den dag gekomen. Zij heeft 25 verhoging van de accijns op het gedistilleerd voorgesteld, om met de op brengst de pensioenen van oudstrijders te kunnen verhogen en huizen te bouwen. Verhoging van accijns met een kwart is niet gering, en gedistilleerde dranken zijn al duur in Frankrijk. De minister van We deropbouw heeft de zaak evenwel op de meest dii-ecte wijze aanbevolen, door te be togen dat het volk moet kiezen tussen hui zen en drank en dat de Franse vrouwen moeten weten, welke afgevaardigden drank boven huizen verkiezen. Dat is weer een andere keus dan die tussen kanonnen en boter, die in de practijk dezer wereld al zo vaak is uitgelopen op zoveel mogelijk ka nonnen en zo weinig mogelijk boter. Maar zoveel mogelijk drank en zo weinig moge lijk huizen schijnt toch absoluut onaan vaardbaar en welke afgevaardigde kan het erop wagen, dat de vrouwen hem zulk een voorkeur toeschrijven? „Chanteur!" heeft men in de Nationale Vergadering de mi nister van Wederopbouw toegeroepen en de Kamerpresident, de oude Edouard Her- riot, zal dit. wel afgekeurd hebben, want het woord behoort ongetwijfeld niet tot de parlementair-toelaatbare, in tegenstelling met de fraaie term „lariekoek", die ver leden week in ons parlement door presi dent Kortenhorst is gesanctioneerd. Toch kan ik mij de verontwaardiging van die Franse afgevaardigden begrijpen. Men bedreigt zijn medemannen niet met de af keuring der vrouwen: en in dit geval nog wel millioenen vrouwen. De tegenstelling tussen „het gedistil leerd" en ideëler levenszaken herinnert overigens wel aan een treffende episode in onze parlementaire geschiedenis. Eertijds hief men in ons land, in de vorm van een zegel, dat op ieder exemplaar moest voor komen, een zo zware belasting op de dag bladen, dat alleen welgestelde lieden de abonnementsprijzen konden betalen. Toen het Anti-Dagbladzegel Verbond werd ge vormd om deze misstand te bestrijden waren er maar negen dagbladen in ons land die gezamenlijk maar negentigduizend abonnés telden. (De Oprechte Haarlemsche Courant behoorde daartoe). Het Verbond won tenslotte zijn pleit dat was in het jaar 1869 toen de regering verhoging van de accijns op het gedistilleerd voor stelde om het verlies aan dagbladzegel belasting te dekken. Ik heb de Handelin gen van dat grijs verleden niet bij de hand, maar hoop ze nog eens te gaan raad plegen om na te gaan of toen een onzer ministers de euvele moed heeft gehad om de Kamer toe te roepen: „De Nederlandse vrouwen moeten weten welke afgevaar digden drank boven voorlichting van het publiek verkiezen". De negentiende eeuw, op een afstand gezien, lijkt zoveel deftiger dan de huidige en overgrootvaderen doen zich altijd aan hun achterkleinzoons als statige, brave saaierds voor. Daarom zou men willen aannemen dat zoiets in 1869 wel niet gebeurd zal zijn. Maar als men zich bezint op de buitengemeen openhar tige taal, die (enkele) schrijvers in die tijd ten beste gaven, rijst twijfel. Enfin, of de mening der vrouwen er bij gehaald is of niet: het dagbladzegel werd afgeschaft en de borrel werd duurder. Groot was de meerderheid overigens niet: in de Tweede Kamer werd het regeringsvoorstel aange nomen" met 41 tegen 31 en in de Eerste met 24 tegen 12 stemmen. Het zou misschien wel aardig zijn voor de Franse minister van Wederopbouw als hij dit stukje Nederlandse parlementaire historie kende en dus te berde kon bren gen, waarmee hij de Nationale Vergadering zeker met bewondering voor zijn histori sche kennis van Europa zou vervullen. Hij heeft wel wat goed te maken. Maar mo gelijk valt hij vandaag, met het kabinet- Pinay waarvan hij deel uitmaakt. Ofschoon deze merkwaardige regerings leider er opnieuw in geslaagd blijkt te zijn, onenigheid te verwekken in de grote Gaul listische oppositie-partij en volgens de laatste berichten Pinay's notering weer rijzende is. Onvervaardheid mag „de ge middelde burger", die nu al een klein jaartje Frans ministers-president is, zeker niet ontzegd worden en zijn evoluties hou den de wereld in groter spanning dan die van zijn veelal-verpolitiekte voorgangers Zodat men vanavond met bijzondere be langstelling zal vernemen welk lot hem ten deel gevallen is. Mocht hij afgestemd zijn, dan zal hij ongetwijfeld zacht-fluitend zijn post verlaten, thuis zijn visgerei opzoeken, die vriend opbellen waarmee hij begin Maart die afspraak om te gaan vissen had gemaakt en wellicht reeds morgen pogen, enige snoeken te verschalken. Hetgeen, welbeschouwd, een verstandige levensop vatting is. Of de beide heren, na een koude dag aan de waterkant, die al dan niet met een glaasje nog-niet-verhoogd gedistilleerd zullen besluiten is tenslotte hun zaak. R. P. De Ziekenfondsraad heeft ontkennend geantwoord op do vraag, of verplicht-ver zekerden van algemene ziekenfondsen recht hebben op de verstrekking van kli- nisch-specialistische hulp, verleend in pe rioden, gedurende welke de verpleging in een ziekenhuis niet voor rekening van de verplichte verzekering plaats vindt. In het bijzonder is hierbii gedacht aan de verpleging in een ziekenhuis na de 42ste dag. Hoewel overtuigd van de wenselijkheid van een voor de verzekerden gunstiger en ook logischer regeling, acht de raad een wijziging van de voorschriften vooralsnog niet mogelijk, gezien de financiële toestand van de verplichte verzekering. SAIGON (Reuter) Een Frans lan dingsvaartuig is Zaterdag 200 km. ten Zuid-Westen van Saigon op een mijn ge lopen. Acht soldaten zijn daarbij omge komen en vijftig werden gewond. Er wor den 28 man vermist. PARIJS (Reuier). Een commissie van parlementsleden van de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap (KSG) Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg hebben Zaterdag be sloten de instelling van een Europese politieke autoriteit aan te bevelen. Deze autoriteit zou een gemeenschappelijke buitenlandse politiek moeten opstellen, en de bestaande kolen- en staalgemeenschap en de voorgestelde Europese defensie-gemeenschap moeten besturen. De commissie was in gesteld door de speciale assemblee van de KSG en had als opdracht tegen 10 Maart verslag uit te brengen over een politieke grondwet voor een Verenigd Europa. Voorzitter van de commissie was de Duitse Christen democratische afgevaardigde Von Brentano. De commissie stelt een parlement voor, bestaande uit twee Kamers. De Tweede Kamer (volkskamer) zou worden gekozen bij algemeen kiesrecht en 63 afgevaardig den voor Duitsland, 63 voor Frankrijk, 63 voor Italië, 30 voor België, 30 voor Neder land en 12 voor Luxemburg tellen. Kies districten zouden niet nationale grenzen moeten overschrijden, doch candidaten zouden niet noodzakelijkerwijs de nationa liteit van hun kiesdistrict moeten bezitten. De leden van de Europese Senaat zou den worden gekozen door de nationale parlementen van de ledenstaten, en wel 21 voor Frankrijk, 21 voor Italië, 21 voor Duitsland, 10 voor België, 10 voor Neder land en 4 voor Luxemburg. De Europese politieke autoriteit zou ver antwoordelijk zijn aan dit parlement en Europese politieke uitvoerende commissie heten. Zij zou negen leden tellen. De voor zitter zou worden benoemd door het Euro pese parlement of door een ministercomité, dat elk der ledenregeringen zou vertegen woordigen. Deze voorzitter zou zelf zes leden van de politieke uitvoerende commissie kiezen. Voorts zouden de president van de hoge autoriteit van de K. S. G. en de voorzitter van het commissariaat van de Europese verdedigingsgemeenschap lid van dit ka binet zijn. Engeland De commissie van parlementariërs legde eenstemmig de nadruk op de wens, dat Engeland nauw verbonden zal zijn met de Europese politieke gemeenschap. Hierom voorziet de ontwerpgrondwet in geasso- NEW YORK (A.F.P./Reuter) Gromyko, het plaatsvervangend hoofd van de Sovjet delegatie bij de UNO, heeft Zaterdagavond een brief aan Pearson, de voorzitter van de Algemene Vergadering, gezonden, waarin hij heeft gevraagd de behandeling van een resolutie over de „massamoord door Ame rikaanse autoriteiten op Koreaanse en Chi nese krijgsgevangenen op Pongam" op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De commissie van orde heeft besloten, dat de Sovjet-klacht door de Algemene Verga dering besproken zal worden. De Amerikaanse afgevaardigde Jessup zeide, dat op het eiland Pongam geen Chi nese of andere krijgsgevangenen zijn. Op het eiland bevonden zich 9200 burgerlijke Koreaanse geïnterneerden. Jessup zeide, dat de opstand uitbrak on middellijk na het verwerpen door continen taal China van de resolutie van de Assem blee, die zich tegen gedwongen repatriëring uitspreekt. Zekerlijk, zo zeide Jessup, had communistische instigatie geleid tot de on geregeldheden, die beantwoord moesten worden met disciplinaire maatregelen. Hij liet zich in. krachtige termen uit over „deze weerzinwekkende, armetierige propagan- datruc." Het Chinese Nieuwsbureau „Nieuw Chi na" deelt mede, dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, aan de voorzitter der Algemene Vergadering een telegram gezonden heeft, waarin hij pro testeert tegen „het doden en verwonden van 207 Chinese en Koreaanse krijgsgevan genen op het eiland Pongam." Gromyko heeft later in de Assemblée de V.S. beschuldigd van het verschepen van 1400 Noordelijke krijgsgevangenen naar Amerika als „Chinese biggetjes" voor atoomexperimenten. Deze beschuldiging wekte grote verba zing onder de afgevaardigden van de As semblée. De 1400 gevangenen waren volgens Gro myko in Mei 1951 naar Amerika gebracht. In dezelfde maand „staken Amerikaanse beulen bij 18 gevangenen de ogen uit". Ook hadden de Amerikaanse strijdkrachten „800 gevangenen levend verbrand bij proe ven van vlammenwerpers." Britse en Amerikaanse afgevaardigden barstten in lachen uit over deze beschuldi gingen. Zij hebben ze later als propaganda bestempeld. De Russische resolutie werd later met grote meerderheid van stemmen ver worpen. Alleen de vijf landen van het Sovjetblok stemden voor. Er werden 45 stemmen tegen uitgebracht. Het debat in de Assemblée eindigde kwart voor vijf in de ochtend. Het was het langste in de geschiedenis van de Assem blée. Gromyko kreeg het laatste woord. Hij ontkende dat, zoals de afgevaardigden van Amerika en Engeland gezegd hadden, zijn verklaringen op propaganda berustten. „Dit zijn feiten", zei hij, „onbetwistbare feiten". TOKIO (Reuter). In een ammonium- sulfaatfabriek te Nagoya, in Midden-Japan, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor dertig personen om het leven zijn gekomen. Er zijn 550 gewonden, waar onder 130 ernstig. cieerde leden, die nauw met de politieke gemeenschap willen samenwerken zonder echter het supranationale beginsel te aan vaarden. Voorts is de commissie voorstandster van instelling van Europese paspoorten en andere rechten, die zouden leiden tot het scheppen van werkelijke Europese bur gers. Doch dit zijn kwesties, waarover het toekomstige Europese parlement zou moe ten beslissen. De minister van Arbeid in het toekom stige kabinet van Eisenhower, Martin Dur- kin, heeft in een radio-uitzending o.m. verklaard, dat hij wijzigingen in de ar beidswet van Ttaft en Hartley zal aan brengen om deze in het openbaar belang aanvaardbaar te maken voor werkgevers en werknemers. Sayid Hibatoedin al Hoessaini al Sjah- ristani, Iraaks religieus leider, heeft Za- teraag een beroep op de Mohammedanen gedaan zich te haasten met hulp aan hun broeders, „die tegen het militarisme en het imperialistische Frankrijk strijden". De Tunesiërs en Marokkanen zuchten zwaar onder het buitenlandse juk, aldus de religieuze leider. Irak zal deelnemen aan de conferentie van Mohammedanen, die in de lente in Teheran zal worden gehouden. Het doel der conferentie is te zoeken naar middelen om hulp te- bieden aan Tunesiërs en Ma rokkanen. HAVANNA (Reuter). Admiraal Ro driguez Calderon, hoofd van de Cubaanse marine, heeft Zaterdag medegedeeld, dat Aguila Ruiz, voormalig marinechef, en negen vóormalige marine-officieren ge arresteerd zijn. Op het hoofdkwartier van de Cubaanse marine is verklaard, dat de gearresteerden leden van groepen waren, die de discipline van de strijdkrachten trachtten te onder mijnen en steun zochten bij marine-officie ren voor een opstand tegen de regering van president Batista. President Batista verklaarde Zaterdag avond, dat hij er sedert vier maanden van op de hoogte was, dat „slechte Cubanen" wapens in de Verenigde Staten kochten. Hij zeide het droevig te vinden, dat het geld dat hiervoor was besteed vier millioen dol lar niet ten goede was gekomen voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de jongste wervelstorm of, nu met Kerstmis, gediend had voor het brengen van wat vreugde aan de armen. Het geld was door de leden van de voor malige regering uit de staatskas genomen, aldus Batista. (Van onze correspondent in Parijs) De Bey van Tunesië heeft Zaterdag, nadat hij een Frans ultimatum had ont vangen en verder ook nog wel enige pres sie op hem was uitgeoefend, eindelijk twee decreten ondertekend, waarmede de Franse resident-generaal De Hautecloque hem al maanden vergeefs achtervolgde. Door die ondertekeningen krijgen nu twee besluiten kracht van wet, die in de rich ting gaan van een democratisering van het gemeentelijke en departementale bestuur. De decreten maakten deel uit van een Frans hervormingsplan, dat al uit 1950 dateerde en reeds tweemaal werd herzien. De Bey heeft toegezegd dezer dagen nog MOSES LAKE Reuter-A.N.P.). Zes entachtig van de honderdvijftien personen aan boord van een C-124 Globemaster, een groot transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht, zijn Zaterdag om het leven gekomen, doordat het toestel bij Moses Lake in de staat Washington even na het opstijgen neerstortte en in brand vloog. Dit is de ergste vliegramp, die ooit is voorgekomen. Vele der negenentwintig overlevenden, die zelf uit het brandende toestel ontsnapten of er uit werden gered, zijn ernstig gewond. Het toestel vervoerde militairen, die met Kerstverlof naar huis gingen. De Globemaster was zojuist opge stegen van de luchtmachtbasis Larson. An dere militairen, die met verlof zouden gaan, zagen de ramp gebeuren. De brokstukken lagen honderden meters verspreid. Er viel sneeuw op het ogenblik van de ramp. De benzinetanks in de vleugels scheur den open en de wegvloeiende benzine voedde de brand, die uitbrak. Reddings ploegen waren door de intense hitte niet in staat de meeste in het wrak opgesloten inzittenden ie bereiken. Er is een onderzoek begonnen naar de oorzaak van het ongeluk. Sedert de lucht macht in 1949 Globemasters begon te ge bruiken zijn er drie verloren gegaan. Er zijn onlangs verscheidene transportvlieg tuigen in het Noordelijke gebied van de Grote Oceaan neergestort, waardoor meer dan tweehonderd personen het leven ver loren. De Douglas C-124 „Globemaster II" is een viermotorig transpörtvliegtuig dat in gebruik is bij de Amerikaanse luchtmacht. Het toestel biedt plaats aan tweehonderd soldaten met hun velduitrusting of aan 127 op draagbaren liggende gewonden en 52 zittende gewonden of verplegend personeel. De „Globemaster II" heeft een span wijdte van 52.48 meter. Aan lading kan meegenomen worden 22.700 kg. Maximum gewicht van toestel en lading is 79.450 kg. Wanneer toestellen van dit type worden gebruikt voor troepenvervoer vinden de manschappen plaats op twee dekken, in totaal zijn er drie dekken. De maximum hoeveelheid benzine die meegenomen kan worden bedraagt 41.532 liter. Het toestel is bijna twee en een half keer zo groot als de „Skymaster". De snelheid bedraagt on geveer vijfhonderd kilometer per uur. In totaal zijn dit jaar bij achttien vlieg rampen reeds 499 personen omgekomen. Een van de grootste rampen van dit jaar was tot dusver het verongelukken van het K.L.M.-toestel „Koningin Juliana", dat op 22 Maart bij Frankfort neerstortte. 45 per sonen kwamen toen om het leven. De op een na grootste vliegramp in de geschiedenis van de luchtvaart was het verongelukken van een Britse „Tudor" in Maart 1950 in Wales, waarbij 80 personen het leven verloren. Een 22-jarige overlevende zeide: „Ik wist dat wij zouden verongelukken, daar om kroop ik in elkaar en ik bad. Het ge zicht van een van mijn kameraden werd in elkaar gedrukt en ik droeg hem naar buiten. De meesten van ons die gered waren probeerden terug te gaan en ande ren naar buiten te brengen, maar wij kon den het niet door de vlammen". De Amerikaanse senator Russell, de af tredende president van de commissie voor de strijdkrachten, heeft gevraagd de vlieg tuigen van het type „Globemaster" niet meer te gebruiken totdat het onderzoek naar de oorzaken van de ramp te Moses Lake en een ongeluk dat vorige maand met een dergelijk toestel plaats had, is ge ëindigd. vijf andere decreten te zullen bekrachti gen. Maar "met beloften is de Tunesische souverein nooit karig geweest. In Parijs maakt dan ook niemand zich veel illusies dat met de aanvaarding van deze twee verordeningen, die de invloed van het volk ten koste van de Bey op het binnenlandse bestuur verhogen, de strijd tussen Tunis en Parijs zou zijn beslecht. Dat de machtsstrijd tussen Tunesië en Frankrijk met deze capitulatie nog aller minst is beslecht, blijkt ook wel uit een proclamatie, die vanwege de nationalisti sche Neo-Destour-partij is uitgegeven, en waarin wordt gezegd dat de handtekenin gen van de Bey hem zijn afgeperst en daarom geen enkele geldigheid bezitten. De Fransen hadden de Bey heel duide lijk laten voelen, dat zij eventueel ook wel zonder zijn medewerking hun doel einden, de uitvoering van het hervor mingsplan, konden bereiken, en Sidi La- mine, zoals de tegenwoordige Bey heet, wist dat er een plan was opgesteld om een soort voogdijraad in het leven te roe pen om de taak van het staatshoofd over te kunnen nemen. De kardinale moeilijkheid voor de Fransen is en blijft intussen dat na de deportatie der ministers en Neo-Destour- leiders geen enkele politicus van beteke nis zich meer bereid heeft willen tonen met de Fransen in zee te gaan. Van morgen af komt de kwestie-Tune- Een Zu id-A f rika an Jy hou talent in die eensaamheid; karakter in die maalstroom van die wereld. Twaalfde verantwoording Fa. L. de J. ƒ10,—; C. K. A. ƒ5,—; D. R. ƒ2,50; Mevr. O. v. B. ƒ2,—; D. K. ƒ5,—; P. E. K. 10,—; C. de F. ƒ2,—; N. N. ƒ2,50; Mej. C. M. B. ƒ2,50; G. M. L. ƒ2,50; P. C. F. S. ƒ5,—; M. K. ƒ1,—; C. M. ƒ2,50; G. B. ƒ2,50; G. H. ƒ1,—; Gr. Br. ƒ2,—; M. J. ƒ2,50; N. N. ƒ2.50; C. B. ƒ2,50; N. N. ƒ4,„Spreeuw" ƒ10,—; N. N. ƒ5,—; H. M. ƒ1.—; Kantoor en Incassopersoneel „Ziekenfonds Ziekenzorg" 27,45; X. ƒ1,N. N. ƒ5,en pak kleren; Zuster R. 1,fam. R. v. D. 5,H. de L. ƒ5,—; J. v. d. V. f2,50; S. D. ƒ2,50; v. O. en B. ƒ7,50; A. B. ƒ1,—; J. E. ƒ25,—; P. M. H. ƒ2.50; V. H. B. ƒ3,Kaartpot Vader en Zoon ƒ2.50; Fam. de W. ƒ5,—; N. N. ƒ2,—; K. G. ƒ3,—; Kegelclub „H. J. B. G. V." ƒ21,50: G. H. B. ƒ20,—; A. C. v. B.—D. 10,—; J. L. K. ƒ10,—; H. K.—P. ƒ10,—; M. R. ƒ5,—; J. C. v. G. 5,—; Ir. S. 5.—; M. M. D. 5,—; C. W. v. B. ƒ5,—; K. T. ƒ5,—: J. v. d. H. R.— v. D. 5.—: Ir. J. F. 5,—; W B. 5.—; N. N, ƒ5,—; R. S. ƒ5.—; J. L. ƒ5,—; G. A. B. ƒ5,—: H. C. M. B. L.—J. ƒ5.—; J. V. ƒ5,—; Dames Bridgeclub G. J. R. Z. 5,A. C. N. ƒ5.—; G. S. ƒ5.—; C. S. S. ƒ2,50; N. N. ƒ2.50; A. J. ƒ1.—; J. v. G. ƒ1,—. Dagtotaal 354,95. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 8691,76. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post girorekening 273107, onder vermelding „Voor de stille armen". ciie per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Januari U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE sië in de Franse Kamer in behandeling aangenomen tenminste dat Pinay vandaag niet ten val wordt gebracht en poli tieke kringen zijn zeer benieuwd daarbij dan bijzonderheden te vernemen over de gedragslijn, die Schuman en vooral De Hautecloque, die vaak als resident-gene raal een even persoonlijke als ongeluk kige politiek gevoerd heeft, tegenover het protectoraat verder denken te zullen volgen. Een Catalina-vliegboot van de Neder landse Marine Luchtvaartdienst, die, zo als wij Zaterdag nog in een deel van onze editie meldden, in het Midden-Oosten werd vermist, is door een vliegtuig van de Libanese luchtmacht gevonden op de Ce- dres, een van de hoogste toppen van de Libanon. Eén der inzittenden, de 27- jarige sergeant-vlieger J. H. Roeby, bleek te zijn omgekomen. Van de overige acht inzittenden hebben sommigen verwon dingen gekregen, echter niet van ernstige aard. Een Dakota van de Syrische Luchtvaart maatschappij, die opdracht had gekregen van zijn route af te wijken en mee te hel pen zoeken, is eveneens verongelukt, on geveer negentig kilonieter ten Noorden van Damascus. Van de 14 inzittenden (5 be manningsleden en 9 passagiers) zijn tien om het leven gekomen en zes gewond, van wie drie zeer ernstig, zo bericht A.F.P. De Marine-Voorlichtingsdienst deelde mede dat de vliegboot, de Catalina V-P Een C-124 Globemastervan de Ameri- 2" ^an het squadron 321, op weg was van kaanse Luchtmacht is Zaterdag bij Moses Lake in de staat Washington, even na het opstijgen neergestort. De radiografisch overgebrachte telefoto geeft een beeld van de verwoesting; op de volkomen versplin terde romp is nog het kenteken van de Amerikaanse luchtmacht zichtbaar. Nieuw Guinea naar Nederland. Het vliegtuig vertrok op 19 December om 16.30 uur plaatselijke tijd van het vliegveld Chaiban bij Basra, en meldde hei laatst zijn positie om 23.00 uur plaatselijke tijd op ongeveer 80 kilometer ten Noorden van Palmyra iri Syrië. Het was op weg naar het vliegveld Nicosia op Cyprus. Op- sporings- en reddingsvliegtuigen van de R.A.F. zijn Zaterdag zodra het licht werd naar het vermiste vliegtuig gaan zoeken. Het vliegtuig had om 23.30 uur plaatselijke tijd te Nicosia moeten aankomen. Het zoeken werd door laaghangende wolken bemoeilijk. Zodra het toestel was gevonden ging een reddingsexpeditie naar de plaats van de ramp. De Marinevoorlichtingslienst te 's-Gra- venhage heeft medegedeeld, dat de luite nants ter zee vlieger H. R. M. Scheeren en A. Haan, die bij het ongeluk niet ernstig werden gewond, worden verpleegd in een militair hospitaal in de buurt van de plaats van het ongeval. Hun toestand is bevredi gend en gaat nog steeds vooruit. In een telegram is meegedeeld dat zij, zodra dit mogelijk is, naar Nederland zullen terug keren. De luitenant ter zee vlieger eerste klasse J. R. Schuiling, die slechts zeer licht werd gewond, blijft ter plaatse. De overige over levenden vertrekken op 23 December met een toestel van de K. L. M. naar Neder land. De mogelijkheid wordt overwogen om het stoffelijk overschot van de sergeant vlieger J. H. Roeby naar Nederland te ver voeren. De andere overlevenden zijn de majoor vliegtuigmaker J. J. Visser, de korporaals- vliegtuigmaker K. Olthof en J. A. Dekker, de korporaal-vliegtuig-telegrafist J. Mül- ler en de vliegtuigtelegrafist eerste klasse F. H. Ros. De pogingen om het wrak van de „Ca talina", dat op de berg Cedres ligt, te ber gen, heeft men opgegeven. Dit is onmoge lijk geworden door de koude en de sneeuw stormen ter plaatse. BEN GOERION FORMATEUR. De Israëlische president Ben Zvi heeft volgens de Israëlische radio aan David Ben Goerion opdracht gegeven een kabinet te vormen. DDCXX5COOOCOOOOOCX: oooooocencco NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en aan regen of motregen, maar later enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Zachter, voor namelijk in de nacht en ochtend. 23 December Zon op 8.46 uur. onder 16.32 uur. Maan op 12.06 uur. onder Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 22 December Hoog water: 7.25 en 19.48 uur. Laag water: 2.59 en 15.25 uur. Dinsdag 23 December Hoog water: 8.18 en 20-44 uur. Laag water: 3.45 en 16.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1