President Auriol aanvaardt ontslag-aanvrage van Pinay Alle opvarenden van de „Champollion" van boord Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vertrouwen J Londen wil met Washington over de bewapening spreken De Wijzen uit liet Oosten Brits protest tegen nieuwe heksenjacht De Gaulle bereid tot steun aan „nationale en sociale hergroepering" Koninklijk gezin naar Sankt Anton Velen redden zichzelf; vermoedelijk 14 doden Voot de Stille Armen Uit de Bergrede Churchill gelooft niet aan „warme" oorlog Russische journalist in Den Haag gearresteerd Wisselvallig weer tijdens Kerstdagen Franse zeelieden mogen niet aan wal in de V.S. Botsing in Tunesië Nieuwe abonnés GRATIS Hij wordt verdacht van spionnage 67e JAARGANG No 143 WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 iHoofcïkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 303 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOORAL in tijden van oorlog moet menigeen gehoopt en gebeden hebben op Kerstmis, dat een nieuwe geest vaardig zou worden onder de mensen. En waarom zou dat niet eenmaal geschieden? Ge kunt het onmogelijk achten, ge kunt het een droom of een onvervulbaar wonder noe men maar wat beduiden tenslotte deze woorden, die alleen maar iets weer geven waarvan wij het ontstaan niet ken nen en dat wij niet verklaren kunnen? Dit schreven wij een jaar geleden aan de vooravond van Kerstmis en dat worde hier opnieuw geschreven: in vertrouwen. In dat diepe vertrouwen op de Kerstbood schap, dat de kleine mens steeds weer nieuwe moed kan schenken, als hij luis teren wil en zichzelf zien zoals hij is: niet kleiner dan de hem gegeven mogelijk heden zijn, maar vooral ook niet groter, zich niet opblazend in een aanmatigend verzet tegen hetgeen buiten zijn bereik en begrip ligt. Het Vrede op Aarde weerklinkt opnieuw in een menselijke samenleving, die aan haar eigen mogelijkheden niet in de verte beantwoordt, maar waarin toch zeer velen op schijnen te zijn om de Bood schap van Kerstmis beter te verstaan. On danks „koude oorlog" die voortduurt, on danks brandende oorlog die nog steeds ge streden wordt in Korea, ondanks zo tal loze andere conflicten die niet alleen in de strijd en wedijver tussen staten woeden. Want er zijn oprechte vredestichters onder de mensen en hun aantal en hun overtui gingskracht nemen toe. Hetgeen vereist wordt is dat men hen helpt en zich niet onttrekt in een vaag scepticisme, dat zijn meest gebruikelijke uiting vindt in woor den als „Wij kunnen er toch niets aan doen, wij zijn toch machteloos". Dat is niets, dat is alleen maar leeg gepraat en gebrek aan vertrouwen. Er ligt rpaar een enkele graad verschil in met het cynisme van degeen die zegt: het zal mijn tijd nog wel uithouden daarmee iedere verant woordelijkheid voor zijn medemens, ook voor de jeugd die in vertrouwen tot de volwassenen opziet, van zich afschuivend. Dus ieder spoor van liefde tot de mede mens verloochenend. Maar er werken andere krachten onder de mensen dan de zijne. Wie, ondanks een voortgezette wed strijd in bewapening die zeker niet het middel is om vrede te brengen, toch ge looft dat die kracht dus dat begrip voor de Boodschap van Kerstmis onder de mensen toeneemt moet daar misschien een verklaring van pogen te geven. Als hij haar zoekt in de verstandelijke overwe ging, dat wij verder verwijderd raken van de mens-onterende slachting die de tweede wereldoorlog geweest is, dat de ontwrich ting en verwarring der geesten door een toenemend herstel en een optreden van ge nezende krachten gevolgd zijn, dan is dat niet meer dan een poging. Meer verkla- rir»" schijnt er niet te zijn. Er moet wel ouwen zijn. Als men zo vaak van p misme onder jonge mensen hoort ver neemt men iets, dat geenszins nieuw is, dat zo menig vroeger geslacht ook als tijdsver schijnsel heeft zien optreden. Maar altijd waren er jonge mensen die zich daar niet door lieten bevangen, die het leven aan vaardden zoals het hun gegeven was en zich in de kracht van hun jeugd tegen alle moeilijkheden opgewassen voelden. Die zijn er ook nu. Zij hebben geen tijd om te morren en te piekeren. Zij hebben ver trouwen. Als zij het gevonden hebben in Kerstmis zal het onverbrekelijk sterk zijn. Menigeen meent dat hij verstandig is als hij zegt niet in wonderen te geloven. Hier werd gisteren geschreven over een beeld, pas onthuld in Amsterdam, geschapen door een groot kunstenaar. En wij schreven over een wonder, want dat is het zoals ieder waarlijk kunstwerk dat voordien is ge bleken en in de toekomst zijn zal. Wij kunnen het gèheim, waarvan het spréékt, niet ontsluieren. Niemand kan dat. Een man is gegeven, dit te scheppen. Ge zoudt van zoveel andere wonderen kunnen ge tuigen: in uw eigen bestaan, in de natuur om u heen, in schier dagelijkse ervaringen die zich in uw leven voordoen. En ge zoudt niet in het wonder geloven? Luister mor gen naar de klokken van Kerstmis en naai de stilte die op hun luiden volgt en poog dan nog tegenover uzelf vol te houden, dat gij het niet ervaart. Het spreekt van Ver trouwen. R- P WASHINGTON. (Reuter). Engeland heeft Dinsdag de protest-nota overhandigd inzake het ondervragen van zeelieden, die Amerikaanse havens aandoen. Zoals ge meld, vreest Engeland, dat de retourvaar ten der schepen door de formaliteiten ver traagd zullen worden. In een tweede nota wordt geprotesteerd tegen de nieuwe regeling, volgens welke personen, die ingezetenen der V.S. zijn en bij een buitenlandse diplomatieke missie werken, hun immigratievisum of hun di plomatieke status verliezen. Noorwegen heeft bezwaren tegen dezelfde regeling doen gelden. Nederland, Frankrijk, Zweden en Italië hadden reeds bezwaar gemaakt tegen de veiligheidsmaatregelen ten aanzien van zeelieden. Volgens de nieuwe wet zullen commu nistische zeelieden niet op het vasteland toegelaten worden. Waarnemers zijn ech ter van mening, dat nazi's, falangisten en leden van dergelijke totalitaire organisa ties wel toegelaten kunnen worden op grond van de stelling, dat zij geen voor standers zijn van een totalitaire dictatuur voor de Verenigde Staten. Meer dan een kwart van de 974 koppen tellende bemanning van het Franse schip „Liberté" zal geen toestemming krijgen om Woensdag in New York van boord te gaan. De nieuwe Amerikaanse immigratie- wet treedt Woensdag in werking. De „Li berté" is het eerste schip, dat na het van kracht worden van de wet de haven aan doet. Er bevindt zich een immigratie-in specteur aan boord van het schip om de bemanning te ondervragen. 269 leden heb ben geweigerd op vragen te antwoorden. Twee van hen, aldus de inspecteur, had den connecties met het communisme. Van 71 anderen waren de papieren niet in orde. r j m „Toen nu Jezus geboren was te Bethlehem in Judea, kwamen wijzen uit het Oosten te Jeruzalem, en vroegen: Waar is de Koning der Joden, die geboren is? De ster die zij hadden gezien in het Oosten, ging hen voor, totdat zij kwam en stond boven de de plaats, waar het kind was. En zij gingen het huis binnen en zagen het kind met Maria, zijne moeder, en vielen neder en bewezen hem hulde. En zij ontsloten hunne kostbaarheden en boden hem geschenken aan. Goud, wierook en mirre". (Uit Mattheus 2, 1-12) Email uitgevoerd door Leonard Péndcaud, te Limoges, tussen 1490 en 1530, zich bevindend in het museum Adrien-Du- bouehé te Limoges. Foto: Hans Sibbelee. (Van onze correspondent in Parijs) Na een ochtend en middag van onafge broken besprekingen heeft president Auriol Dinsdagmiddag de ontslag-aanvrage van minister-president Pinay eindelijk aanvaard. Het was toen duidelijk, dat, hoe men de zaak ook keerde of wendde, het pleit voor de Franse regering in alle op zichten beslist was. Vandaag consulteerde president Auriol 's lands oud-minister-presidenten en par lementaire fractieleiders en er bestond een kleine mogelijkheid, dat er nog laat op de vooravond van Kerstmis een formateur uit de politieke loterijbus zou komen. Zijn wij goed ingelicht, dan tracht Auriol in eerste instantie te komen tot een nieuwe Kamermeerderheid, omdat hem duidelijk is geworden, dat de meerderheid, die Pinay 9 maanden in het zadel heeft ge houden, een oneervolle dood is gestorven. Verwacht mag worden, dat een eerste poging zal worden gewaagd om de Gaul listen in de regeringspolitiek te betrekken, al was het alleen maar om aan te tonen, dat zij daar uit hoofde van hun starre doctrinaire opvattingen ongeschikt voor zijn. In verband hiermede is het echter zeer belangrijk, dat generaal De Gaulle giste ren laat in de avond een communiqué heeft vrij gegeven, waarin hij verklaart, dat zijn beweging elke poging om te komen tot een ware nationale en sociale hergroepering der politieke partijen zal steunen. De Franse dagbladen spreken zonder een uitzondering van een zeer ernstige crisis. In het openbare leven van Parijs merkte men daar gisteren nog in het ge heel niets van. Voor het grote publiek, dat aan kabinetscrises al even gewend is als aan vei-keersongelukken, is deze crisis gelijk aan al die ontelbare voorgaande. Op merkelijk is, dat de Parijse beurs gisteren nog betrekkelijk rustig reageerde. In politieke kringen in Parijs heerst echter de grootste opwinding. In het Pa lais Bourbon is de atmosfeer haast ondra gelijk geladen. Pinay, de man die de psychologie der grote massa zo goed heeft begrepen en daardoor 's lands economie en financiën tot een zeker tijdelijk evenwicht wist te brengen, is het slachtoffer geworden van intrigues en combines in de wandelgangen van het Palais Bourbon tijdens een storm achtige nachtelijke zitting. Bidault aan de beurt Er wordt in politieke kringen in Parijs naarstig gegist naar het verloop der crisis. Volgens vele waarnemers zal eerst een Katholieke volksrepublikein als kabinets formateur zijn best mogen doen de crisis op te lossen. De meest genoemde naam is sedert weken die van Geoi-ges Bidault, ere voorzitter van de M.R.P.. Andere namen zijn die van Pierre Henri Teitgen, voor zitter van de M.R.P. en van Robert Schu- man, de bekende minister van Buiten landse Zaken. Het wordt echter waar schijnlijk geacht, dat de Katholieke for mateur, hoe hij ook heten mag, zal falen. Als volgende formateur wordt nu reeds René Mayer genoemd, die er wellicht in zou kunnen slagen een regeringsmeerder heid te vinden voor een kabinet, dat meer technisch vertrouwen inboezemt dan poli tieke binding bezit. Ook de namen van Henri Queuille en René Pleven, die beiden een uitstekende indruk als minister-presi dent hebben achtergelaten, en kunnen bo- ge op sympathieën zowel bij de socialisten, Katholieken als op de rechtervleugel, wor den genoemd. Natuurlijk betreft het hier slechts gis singen. Op het eerste gezicht lijkt het uiterst moeilijk deze crisis op te lossen. De gelegenheidsoppositie, die Pinay de afge lopen dagen tegneover zich vond en die op het laatst niet alleen de communisten,, socialisten en Gaullisten, maar ook de M.R.P. bevatte, is uiteraax'd een té hetero geen gezelschap om samen in zee te ste ken onder gemeenschappelijke vlag. Ver der zal moeten blijken in hoeverre het experiment-Pinay, dat onder het motto „verdediging van de franc" het land zeker geen kwaad heeft gedaan, kan worden voortgezet zonder Pinay zelf, die verklaard heeft niets meer te voelen voor een mi nistersfunctie. Op het ogenblik heet het, dat de socia listen weinig voelen voor deelneming aan een nieuwe regering en liever wachten tot de gemeenteraadsverkiezingen, die het volgend jaar plaats hebben, achter de rug zijn. Zaterdag zullen de Koningin en ae oud ste drie prinsessen naar Sankt Anton (Oos tenrijk) reizen om daar gedurende veer tien dagen de wintersport te beoefenen. Op uitnodiging van de Koningin zullen de burgemeester van U.trecht en mevrouw De Ranitz de reis meemaken. Prins Bern- hard zal zich kort daarna naar Sankt Anton begeven om gezamenlijk Oudjaar te vieren. Begin Januari zal.de Prins met degenen, die de Spaanse lessen op het paleis volgen, enkele dagen doorbi-engen op de Canari- Sehe eilanden. TUNIS (Reuter). De Franse politie heeft bij een actie ten Zuiden van Bizerta twee opstandelingen gedood. Bij een tref fen met een groep opstandelingen werden verscheidene politiemannen gewond. Veertig Tunesiërs werden tijdens de controle op identiteitskaarten aangehou den. Op drie na werden zij allen vrijge laten. 2ooooocx>ocooocooc*xiococoocoooccor*!X)ccocooocococoooooocoo die per kwartaal wensen te betalen ontvangen ons blad tot 1 Januari U' kunt zich opgeven aan één onzei kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE PARIJS (Reuter) De directeur van de „Messageries Maritimes" heeft van zijn agent in Beiroet gisteravond mededeling ontvangen, dat alle passagiers en de ge hele bemanning van de „Champollion" zijn gehaald. Volgens de laatste berichten zijn slechts één passagier en 13 leden van de bemanning verdronken, aldus deelde de directeur verder mede. De kapitein verliet als laatste het schip, dat als totaal verloren moet worden beschouwd. A.F.P. verneemt, dat het Bureau voor hulp aan Palestijnse Vluchtelingen al zijn middelen ter beschikking van de autori teiten heeft gesteld: een ontvangstcentrum met 40 bedden, tenten en geneesmiddelen. Een dertigtal opvarenden van de „Cham pollion" zijn er reeds opgenomen. Alle passagiers en leden van de beman ning, die nog aan boord waren, zijn met twee motorboten van boord gehaald, nadat minstens vijftig hunner zichzelf reeds had den gei-ed door overboord te springen en naar de wal te zwemmen. Een medewerker van Reuter schrijft: „Meer dan 24 uur stonden duizenden aan de küst, vurig verlangend de schipbi-euke- lingen van de „Champollion" te helpen, maar waren daartoe niet in staat. Zij zagen hoe reusachtige golven het schip steeds meer tot een wrak sloegen en hoorden de kreten der ongelukkigen aan boord'. Zij zagen de lijken van hen, die gepoogd had den de kust zwemmende te bereiken, maar die hierin niet geslaagd waren, ronddrijven. Na de vele vertwijfelde en vergeefse pogingen van Libanezen om met schepen de „Champollion" te bereiken, zijn twee Libanese zeelui, de broers Radwan en Salah Balpajy er gisteren in geslaagd alle nog op het wrak zijnde opvarenden op motorboten in veiligheid te brengen. De held van de redding is de Libanese zeeman, kapitein Radwan, de schipper van de loodsboot van de haven van Beiroet. Toen men tot de ontdekking was ge komen dat het water te ondiep was voor de „Kenya" van de Britse vloot, bood Radwan vrijwillig aan een poging te wagen waartoe hij van de Libanese autoriteiten permissie kreeg. Hij voer drie keer naar het wrak en terug. De overlevenden aan boord raakten in het geheel niet in paniek toen Radwan met zijn boot langszij kwam. Zij daalden kalm de touwladder af tot het bootje geheel met mensen was gevuld en voeren daarna naai de kust. Toen de mannen, vrouwen en kinderen aan land aankwamen knielden zij neer voor een dankgebed. Kapitein Radwan voer terstond terug en haalde nog twee keer een lading mensen van het- schip. Veertiende verantwoording N. N. ƒ2,—; v. d. W.—P. ƒ5,—; B. Schr. ƒ1,—; H. L. de W. ƒ10,—; M. B. S. ƒ25.—; W. B. ƒ5,—; J. L. T. 2,50; R. en J. ƒ2,50; J. D. R. ƒ2,50; D. H. v. d. V. ƒ1,—; C. S. ƒ25,—; J. Th. K. ƒ200,—; v. d. J. ƒ2,50; J. v. V. f5,—; H. J. v. E. ƒ1,—; Gedeka f5,—; W. J. G.—S. ƒ10,—; Roeit je ƒ2,50: F. T. ƒ5,—; W. C. B. ƒ5,—; J. W. ƒ2,50; W. E. H. ƒ5,—; J. v. G. ƒ5,—; Mevr. B. ƒ2,50; Mej. J. J. d. V. ƒ1,—; M. S. te B. ƒ3,50; Mej. W. A. H. ƒ1,—: fam. K. ƒ2.—; S. S. ƒ20,—; A. J. K. B. 2,50; de J. ƒ10,—; „1906" ƒ10,—; V. U. ƒ2,50; D. St. P. ƒ2.—; S. C. P. ƒ4.—; A. D. M. ƒ1,—; B. W. ƒ5,—; J. L. F. ƒ2,50; S. H. ƒ2,50; M. G. ƒ1,50; G. W. v. M. ƒ5,—; V. L. H. ƒ10,—; Mevr. L. Ie C. ƒ5,—; E. V. ƒ2,50; J. H. D. ƒ10,—; H. T. ƒ2,—; J. N. S. ƒ2,50; Gr. ƒ5,—; C. P. ƒ1,—; T. en H. ƒ5,—; M. B. ƒ2,50; P. v. S. ƒ2,50; Mevr. S. K. f2,50; Lima 5,—; Wim 1,—; de V. 7,50; J. M. M. ƒ5,—; H. W. v. H. ƒ5,—; N. N. ƒ2,50; J. de J. ƒ1,—; W. V. ƒ1,—: H. S. 10,—; H. de G. ƒ.3,—; Bezorgers H. N. ƒ1,50; Haarl. Grond en Heiwerkers Patroons ver. ƒ30,C. G. B. ƒ6.—; L. Z. ƒ5,—; X. Y. Z. ƒ200.—; D. H. ƒ25,—; Dr. K. C. A. V. ƒ25,—; J. J. P. f25,—; Mr. W. B. J. A. ƒ20,—; W. C. K. ƒ15.—; J. A. K. ƒ10,—; P. P. ƒ10.—; A. M. E. W.—'t V. 10,—; T. J. W.—v. O. 10,—; E. H. H. 10,—; A. d. M. 10,—; „Bridge club S. S. S. E." 10,—; „Bridgeclub N. N." ƒ10,—; F. Ch. G. C. ƒ10,—; J. C. S.—d. O. ƒ8,—; J. G. W. ƒ7,50; fam. v. B. ƒ5,—; J. H. W. E.—d. K. ƒ5,—; M. R. A. P.—v. 't W. ƒ5,—; Dr. M. N.—V. ƒ5,—; C. S. Th. v. G. 5,—; H. J. L. 5,—; P. M. V. 5.—: E. J. V. f5,—; Benjo ƒ5.—; L. ƒ5.—; M. J. H. ƒ3,50; J. H. f2,50; K. N. H.—J. A. L. ƒ2,50: „Steen tje" ƒ2.50: E. L. S. ƒ2,50; J. B. d. 1. F.—v. B. f 2,50; P. H. R. ƒ2,50; J. V. ƒ2,50; Ir. A. C. T. ƒ2.50; F. A. L.—L. G. v. d. A. ƒ2,50: H. J. F. N. f 2,50; J. J. A. B.—D. 2.—; A. J. T. f 1,—; K. T. 1,—: L. K. 1,—; P. v. T. 1 D. v. M. ƒ1,—; Joh. E. Z. ƒ200,—; Th. v. H. ƒ7,50. Dagtotaal 1251, In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 10.646,78. Bij het Comité voor de Stille Ai-men is Bidt en u zal gegeven worden; zoekt en gij zult vinden; klopt en u zal opengedaan worden. Want een ieder, die bidt, ontvangt, en wie zoekt, vindt, en wie klopt, die zal opengedaan worden. O) welk mens onder u zal, als zijn zoon hem om brood vraagthem een steen geven? Of als hij een vis vraagt, zal hij hem toch geen slang geven? Indien dan gij, hoe wel gij slecht zijt, goede gaven weet te geven aan uw kinderen, hoeveel te meer zal uw Vader in de hemelen het goede geven aan hen, die Hem daarom bidden. (Evangelie naar Mattheus 7 7-11). binnengekomen: N. N. 2 mantels; N. N. 1 koffer klex-en: N. N. 1 doos kleren; N. N. 1 winterjas. Gestort bij de Twentsche Bank: R. K. W. F. ƒ50,—; N. V. S. P. R. Co. ƒ50,—; Gebrs. W. ƒ1,—; Gebrs. B. ƒ50,—; B. R. ƒ5,—; V. ƒ5,—; N. V. B. ƒ25,—; Ned. R. v. P. P. ƒ50,—: Mevr. E. A. G. de M. de K. ƒ5,—; V. V. H. ƒ10,—; J. O. en Zn. ƒ5,—. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bui-eaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post- gii'orekening 273107, onder vermelding „Voor de stille ai-men". Gister-en zijn meer dan zeshonderd Haar lemse gezinnen gelukkig gemaakt met een Kerstgave van het Comité voor de Stille Armen en ook vandaag zullen nog enkele tientallen huishoudens worden bezocht. Al deze gezinnen hebben de gebruikelijke enveloppe met twintig gulden gekregen. Evenals vorige jaren hoopt het Comité dat voor 1 Januari nog een aantal gezinnen geholpen kan worden uit de gaven die nu nog binnen komen. (Van onze correspondent in Londen) In Londen wordt verwacht, dat Eisen hower begin Januari een persoonlijke ver tegenwoordiger naar Engeland zal zenden voor informele besprekingen met Chur chill cn Eden over Brits-Amerikaanse we reldpolitiek. Deze besprekingen zullen derhalve aan Eisenhower's ambtsaanvaar ding voorafgaan. Als mogelijk afgezant van de toekomstige president worden twee namen genoemd, namelijk die van senator Lodge en generaal Clay. Eisenhower's raadsman zal waarschijnlijk ook een be zoek brengen aan Parijs en de hoofdsteden der andere NAVO-landen. In Lenden wordt gehoopt, dat er aan de langdui-ige periode van onzekei'heid - als gevolg van de pi-esidentsverkiezing - in de samenwerking tussen Engeland en de V.S. thans zo spoedig mogelijk een einde zal ko men. Een van de dringende problemen is de omvang en het tempo van de bewape ning, die voor Engeland hoe langer hoe be- zwaax-lijker wordt. De leus van Londen is, zoals Eden in Parijs uiteenzette, dat Euro pa zich dient toe te leggen op de kwaliteit der wapens en niet op de kwantiteit, om dat wat deze laatste betreft, het Westen toch nooit de Russen zal kunnen evenaren. De luchtslag om Engeland wordt als be wijs aangevoerd, dat een kleine supérieure macht tegen het grotere getal is opgewas sen. Thans bezitten Amerika en Engeland in de nieuwste wapens belangrijke troeven. Dat Engeland het kalmer aan wil doen, komt ook door het standpunt van de Bi'it- se regering, die van mening is, dat de Russen niet meer willen dan een langge rekte koude oorlog. Churchill verklaarde onlangs, zoals men weet, dat het gevaar voor een werkelijke oorlog is verminderd. Dulles, de komende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zakén, is echter van me ning, dat de Russen in hun politiek wel degelijk rekening houden met de mogelijk heid van een gewapend conflict en dat de bewapening-inspanning daarom niet mag worden verslapt. De klacht van Engeland is echter, dat de V. S., zoals Truman heeft toegegeven, gezien hun economische capaciteit, zelf de .'s GRAVENHAGE, 24 Dec. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Gisteravond is de Russische journalist Lev Constantinowiteh Pissarev door de Haagse politie onder verdenking van spion nage gearresteerd. De heer Pissarev trad in Nederland op als correspondent van het Russische persbureau Tass. Bij zijn arrestatie bleek Pissarev in het bezit te zijn van geheime documenten. De verdachte is in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de zaak nader wordt on derzocht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambassade van deze ar restatie op de hoogte gebracht. Het A.N.P. verneemt nog dat de jour nalist Dinsdagavond om half negen op de Houtrustibrug te 's-Gravenhage is gear resteerd. Hij stond al enige tijd onder ver denking. Hij is 37 jaar en gehuwd. Sinds 1938 is hij journalist. In Februaii 1951 kwam hij naar Nederland. Hij is lid van de Buiten landse Persvereniging in Den Haag. Voorts verneemt het A.N.P. dat P. be loften zou gedaan hebben en geschenken zou hebben aangeboden aan lagere amb tenaren indien deze voor hem zouden wil len werken. Hij heeft hiermee echter geen succes gehad. Evenmin had hij dit met zijn pogingen om met officieren van het leger in contact te komen. De inlichtingen, die P. wenste, betroffen voornamelijk mili taire aangelegenheden. grens van het mogelijke nog niet hebben bereikt, terwijl dit voor Engeland en West- Europa wel het geval is, tenminste wan neer de vredes-economie zoveel mogelijk in stand gehóuden wordt. Als Churchill van mening was. dat er zeker oorlog zou komen, zoals hij in de dertiger jaren deed, zou hij zonder twijfel het Engelse volk aansporen tot de grootst mogelijke defen sie-inspanning, zelfs ten koste van het nor male bestaan. Nu moeten echter de dingen zorgvuldig worden afgewogen om een eco nomische catastrofe te voorkomen, die het Westen als rijpe vrucht in de schoot van het Kremlin zou doen vallen. Andere mening Er gaan hier echter ook stemmen op, die het in Parijs genomen besluit te riskant achten. De „Observer" voelt niet veel voor het gepraat over kwantitatieve en kwalita tieve bewapening en haalt de schouders op over de nieuwe nadruk op Azië boven Europa en op koude oorlog boven warme, omdat er volgens het blad weinig blijkt van wei-kelijke plannen tot verhoging van de kwaliteit der bewapening, van nieuwe militaire of economische maatregelen in Azië en voor een doelmatiger optreden in de koude oorlog. Het Westen deinst terug voor de kosten der bewapening, doch zal een heviger en tragischer prijs moeten be talen, als de Russen terugkeren tot de aggressieve politiek, die zij tijdelijk hebben verlaten, toen zij in 1951 werden gecon fronteerd met de kennelijke vastberaden heid van het Westen, zo besluit het blad. He: K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa staat geheel onder invloed van een uitgestrekt gebied van lage luchtdruk op de Atlantische Oceaan, waarvan het centrum vrijwel sta- tionnair bij IJsland ligt. In West-Frankrijk en Zuid-West-Enge- land steeg de temperatuur daarbij tijde lijk tot iets boven 10 graden. Wel is waar wordt thans over de Oceaan wat koudere lucht van polaire oorsprong aangevoerd, maar deze heeft een zo lange weg over het betrekkelijk warme Oceaanwater afge legd dat de temperatuur in West-Europa iets boven normaal zal blijven. Men rekene dus voor de Kerstdagen op veranderlijk weer met enkele buien maar ook flinke opklaringen, matige tot krach tige wind hoofdzakelijk uit het Zuid westen en temperaturen iets boven nor maal. :*x>oooococccoooccoooocooooccoccQcoooc*x>oc:x«Mccoa MORGEN FLINKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur" Enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets minder zacht. 25 December Zon op 8.47 uur. onder 16.33 uur. Maan op 12.35 uur. onder 2.31 uur. 26 December Zon op 8.47 uur, onder 16.34 uur. Maan op 12.53 uur onder 3.55 uur. 27 December Zon op 8.47 uur, onder 16.35 uur. Maan op 13.17 uur. onder 5.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 December Hoog water: 9.14 en 21.46 uur. Laag water: 4.36 en 17.03 uur. Donderdag 25 December Hoog water: 10.19 en 22.55 uur. Laag water: 5.36 en 18.08 uur. Vrüdag 26 December Hoog water: 11.28 uur. Laag water: 6.48 en 19.21 uur. Zaterdag 27 December Hoog water: 0.04 en 12.34 uur. Laag water: 8.02 en 20.26 uur. oooococxsococoorxxoocooxoDococoocoooooonooncooor*-*-^-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1