pas op voor hinderlijke luchtjes Aantrekkelijke nieuwe vorm van sparen geïntroduceerd ftltëcAfce* Verrassend spel van Enny Meunier in twee Engelse éénacters „RITSA" STOFZUIGERS Plan voor Tent-hotel nu in Haarlem Goudvoorraad weer aanzienlijk gestegen Concurrentiebeding niet nagekomen MENst* EEN f/JNE Ht0<b Sparen met levensverzekering Officiële bureaux op 27 December Studentenorkest start in Haarlem Veelzijdig Kerstfeest Vijftig jaar Christelijke Mulo-vereniging 3 STOFZUIGERHUIS Agenda voor Haarlem Prof. dr. W. M. van der Scheer zeventig jaar Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 15/14 3AN. 1953 Nederlandsche Bank Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 Kampeerwagens zichtbaar van de weg KOU GEVAT... WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Als een Phoenixnoemde Bert Voe ten zijn op het eerste gehoor magnifieke vertaling van de eénacter ,,A Phoenix too frequent" van Christopher Fry, die thans in één programma met „Toevallige ont moeting" van Noel Coward door de her doopte toneelgroep Comoedia in het Cen traal Theater te Amsterdam wordt ver toond. Een titel die, gelukkig genoeg, sym bolisch mag heten voor de artistieke we deropbloei van dit dapper volhardende ge zelschap, dat dit seizoen van subsidie werd uitgesloten. Wie het eerstgenoemde stuk nog niet zo lang geleden door The London Studio Company onder regie van Walter Hudd in ons land opgevoerd heeft gezien, zal na vergelijking moeten toegeven dat Joris Ehels en de zijnen de destijds gele verde prestatie niet alleen evenaren, maar in vele opzichten zelfs ruimschoots over treffen. Het heeft weinig zin hier alle reeds des tijds gegeven argumenten pro en contra dit bizarre verzinsel van de ten onrechte zo veelvuldig met Shakespeare vergeleken moderne Engelse dichter in extenso te herhalen. Men mag in het algemeen aan dergelijke helaas nog altijd veel te wei nig vertoonde korte stukken niet de zelfde ei9en van karaktertekening stellen als aan een avondvullend drama. Mis schien komt het daardoor dat ik deze toch betrekkelijk omvangrijke paradox van Christopher Fry verre verkies boven zijn blijspelen (zoals „Venus bespied" of' „Ge lieve de dame niet te verbranden") van langere adem, waarin de versieringen zo veelvuldig het wezenlijke overwoekeren. Want hier kan men zich zonder veel voor behoud overgeven aan de luxe van een alle faculteiten der verbeèldingskracht sti mulerende woordkeus. De tovermacht der gracieus met de nodige ironie vermengde poëzie maakt het onwaarschijnlijke vol strekt aannemelijk. De fabel werd aan een verhaal van Pe- tronius ontleend. De jonge Egyptische we duwe Dynamene heeft zich vrijwillig in het graf van haar overleden echtgenoot opgesloten om zolang om hem te treuren tot zij door de dood in het Elysium met hem zal wordien verenigd. Mede onder in vloed van een paar glazen wijn ontvlamt zij echter in liefde voor een Romeinse kor poraal, die buiten op wacht stond en op het lichtschijnsel in de tombe is afgeko men. Na een hartstochtelijke uitwisseling van wederzijdse gevoelens komt de soldaat tot de verontrustende ontdekking, dat één van de zes gehangenen, die hij moest be waken, verdwenen is. Maar dan bedenkt liefdes list de paradoxale oplossing: Dy namene stelt voor het stoffelijk overschot van haar gewezen echtgenoot aan de leeg gekomen galg te hangen, teneinde haar minnaar voor strafvervolging te vrijwaren, onder het motto: „Ik had zijn leven lief en niet zijn dood. Nu kunnen wij zijn dood de kracht van het leven geven". Mede dank zij een zuivere plastiek lie ten de vertolkers der hoofdrollen, Enny Meunier en Guus Hei-mus, de gezande ADVERTENTIE vanaf 2.25 p. w., zonder vooruitbetaling. Gr. Houtstr. 132, Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen WOENSDAG 24 DECEMBER Begijnhofkapel: Christen-spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", Kerstwijding, 8 uur. Frans Hals: „De onderdaan", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Detective story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan de aapmens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scrooge", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Always in my heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De madonna der zeven manen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dood speelt mee", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 25 DECEMBER Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Frans Hals: „Vader is vrijgezel", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Limelight", a. leeft., 1, 3.45, 6.30 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight" alle leeft., 1, 3.45, 6.30, en 9.105 u. Lido: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De tante van Charley", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vlammende pijlen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gevleugelde acrobaten", „Gevaarlijk para dijs", alle leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 DECEMBER Stadsschouwburg: Haarlemse Kunstge meenschap „Van de koning die een kip werd", 2.15, uur. „De koopman van Venetië" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Concertge bouw: Haarlems Gemengd Koor „Weih- nachtsoratorium", 2.30 uur. Kerstprogram ma (cabaret), 8 uur. Frans Halsmuseum: Simon Halie (piano) en Jaap Engelberts", 3.15 uur. Bioscopen: Zie programma onder Donderdag. ZATERDAG 27 DECEMBER Stadsschouwburg: „Via Lissabon" (Neder landse Comedie), 8 uur. Concertgebouw: Jeugdkoor „Inter Nos", Kerstconcert, 8 uur. Bioscopen: Zie programma onder Donder dag. De tijden van Minerva, Spaarne en Frans Hals zijn: 2.30, 7 en 9.15 uur, van Palace en Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur en van Rembrandt en Luxor: 1, 3.45, 6.30 en 9.15 u. T Enny Meunier en Guus Hermus in „Toe vallige ontmoeting" van Noel Coward. werking var. een hartveroverend sex-ap- peal duidelijk uitkomen. Ook vocaal wa ren zij stellig voor hun taak berekend. Al kon zij de herinnering aan de kostelijke creatie van de kamenier Doto door Helen Burns geenszins uitwissen, toch moet Bep Dekker volmondig geprezen worden voor haar verrassende typering van deze ge moedelijke materialiste met haar zange rige volkstoon. Toevallige ontmoeting Is het dichtwerk van Fry een louter cerebrale comedie, de na de pauze ver toonde „Toevallige ontmoeting" van Noel Coward is ondanks het kleine bestek rijk aan menselijke bewogenheid, zoals ieder een weet die de filmversie „Brief Encoun ter" (met Celia Johnson en Trevor Ho ward) heeft gezien. Deze fragmentarische tragedie verscheen in 1935 onder de meer- zeggende doch tihans verzwegen titel „Still Life" voor het eerst ten tonele. Het spel is een reeks van vijf tafrelen, moment-op namen zoals het programma zegt, uit het leven van gewone mensen, geenszins heldhaftige karakters, die zich onder de morele dwang der omstandigheden held haftig gedragen een getrouwde arts en een getrouwde vrouw, die elkaar weke lijks op een klein station ontmoeten en gaandeweg hun genegenheid tot waarach tige liefde zien groeien. Deze ontwikkeling wordt de toeschouwer bijgebracht door flarden van gesprekken in de ongezellige restauratie, afgewisseld door het gedaver der treinen en de gesprekken aan weers kanten van het buffet. Het is waarlijk een meesterwerkje in realistische trant, sterk van constructie met zeer beperkte doch uiterst economisch toegepaste middelen en scherp van sympathiek observatievermo gen, uitlopend op een aangrijpende anti climax als een toevallig binnenkomende vriendin door een stortvloed van afschu welijke conversatie de vrouw het nemen van het laatste afscheid van haar minnaar onmogelijk maakt. Met warmte en grote beheersing heeft Noel Coward, de vervaardiger van zovele brillante oppervlakkigheden, aan de eigen lijk banale gesprekken een ontroerend pathos verleend. Deze toon is door Joris Diels in zijn regie op volmaakte wijze be waard Wederom vervulden Enny Meunier en Guus Hermus de hoofdrollen. Vooral om net spel van eerstgenoemde moet men deze voorstelling gaan zien. Het is onbe grijpelijk dat men dit talent, als deze beeldspraak ermee door kan, zolang onder de korenmaat heeft gehouden. Het is een prachtig vrouwenportret dat zij ons laat zien, verheven in haar gewoonheid, ont roerend in haar verdriet. In een strikt ge nomen volkomen onbelangrijke bijrol trekt Johan Elsensohn de aandacht door zijn formidabèl talent, waarmee hij van niets een figuur weet te maken, die een heel leven suggereert, zonder in het minst daardoor de eenheid van sfeer, zo voor treffelijk door het décor van Wim Vesseur opgeroepen, te verstoren. Ook Clar,a Vi- scher en de andere medewerkenden dragen bij tot het succes, dat Coemedia met deze lofwaardige onderneming wordt toege wenst. DAVID KONING Huldiging op 17 Januari in Prov. Ziekenhuis te Santpoort Prof. dr. W. M. van der Scheer te Haren (Gr.), oud-hoogleraar aan de rijks universiteit te Groningen, hoopt Zaterdag 27 December zijn zeventigste verjaardag te vieren. Prof. Van der Scheer, thans advi seur bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor de actievere be handeling van geestelijk gestoorden, was van 1921 tot 1930 eerste geneesheer-direc teur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. In dit ziekenhuis zal de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, op Zaterdag 17 Januari 1953, des middags om 3 uur, als voorzitter van het huldigings comité en in tegenwoordigheid van prof. Van der Scheer, namens alle psychiatrische inrichtingen in Nederland aan de provincie Noordholland een beeld van prof. Van dei- Scheer aanbieden, dat vervaardigd werd door de beeldhouwer Titus Leeser te Eerde. Naar wij vernemen wordt op het ogen blik in Haarlem onderzocht of het moge lijk is dat tijdens de Flora in de omgeving van de Dreef een tenthötel wordt opge richt. Zoals men weet werd de aanvrage van de gegadigde exploitant, de heer H. J. W. Thoolen, door het gemeentebestuur van Heemstede op „aesthetische motieven" af gewezen. Het gemeentebestuur van Haar lem staat echter niet afwijzend tegenover de gedachte van het tenthötel en is in prin cipe bereid alle medewerking te verlenen. De heer Thoolen heeft een ontwerp inge diend, waarbij de tent zou schuilgaan ach ter een gevel in de vorm van een molen, die dan 's avonds geïllumineerd zal wor den. Het ligt in de bedoeling dat in deze Haarlemse „Moulin rouge" ook cabaret voorstellingen gegeven zullen worden. ADVERTENTIE Dir. W. N. WOLTERINK Bllderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Zaterdag 27 December gesloten Niet alleen de mutaties in de goud- en deviezenreserve vormen een voornaam element in de verkorte balans van de Ne derlandsche Bank per 22 December, maar ook de grote behoefte aan geld komt hierin duidelijk tot uiting. De aanstaande feest dagen en de komende jaarwisseling wer pen reeds hun schaduw vooruit. Zaterdag j.l. is óp de geldmarkt de rente van dag geld van Vi procent gebracht op pro cent en de situatie aldaar is min of meer krap. Morgen en na de feestdagen vervalt echter weer het nodige schatkist-papier: men verwacht dat de positie dan wat rui mer zal worden. De bankbiljettencirculatie vertoont een zeer belangrijke stijging van 2.960 mil- lioen tot 3.067 millioen, dus de circulatie is deze wiek met liefst 107 millioen ge stegen. Ook voorschotten en rekening cou rant vertonen een ongewone verhoging, deze week 73 millioen tegen vorige week 41 millioen. De banken hebben eveneens moeten bijspringen, want zij zagen haar tegoed met 29 millioen verminderd tot f 30 millioen. Deels kan dit verband houden met de aankoop van schatkistpapier; het rijk heeft immers zijn'tegoed, ondanks de behoefte aan geld die ook daar gevoeld moet wor den, met 4 millioen versterkt tot 923 millioen. Ook ditmaal heeft de bank haar goud voorraad aanzienlijk vermeerderd en wel met 241 millioen, hetgeen nog 14 mil lioen meer is dan de recordaanwas 'van vorige week. Waar vorderingen en papier in buitenlands geld met 196 millioen ver minderd zijn, mag wederom worden ver ondersteld, dat deze waarden zijn omgezet in edel metaal. Overige mutaties hebben ertoe geleid, dat de deviezenreserve met 224 millioen verminderd is, doch goud en deviezen tezamen met 17 millioen ver meerderd zijn tot 3.685 millioen, een nieuw hoogtepunt in 1952. Onderdirecteur van „l)e Ommelanden' veroordeeld De president van de Leeuwarder recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de coöperatieve condens fabriek „Friesland" te Leeuwarden en de heer B. Vooistra aldaar. De heer Vooistra is sedert 4 December als onderdirecteur in dienst van de coöpe ratieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen. Vóór die tijd was hij in dienst van de „Friesland". Hij heeft toen een zogenaamd concurrentie beding getekend, waarbij hij zich verbond tot geheimhouding van alles wat hem in zijn functie bij de condensfabriek ter ken nis is gekomen omtrent fabricage en afzet der producten. Gedurende vijf jaar na het einde van zijn dienstbetrekking zou hij zonder toestemming van de directie der condensfabriek „Friesland" geen nieuwe functie in dezelfde branche mogen aan vaarden op straffe van betaling van 10.000.— Namens de condensfabriek „Friesland" was geëist dat gedaagde zich zal onthou den van alle arbeid bij „De Ommelanden" en van het verblijven op het terrein van de fabriek en van alle contact met de lei ding, het personeel en de verkooporgani satie van de fabriek. Voorts was lijfsdwang gevraagd, indien de heer Vooistra zijn werkzaamheden bij „De Ommelanden" voortzet. De president heeft deze vordering toe gewezen. Hij achtte lijfsdwang in dit geval mogelijk, evenwel slechts na betekening van het vonnis. Voor de eerste overtreding zal dan een lijfsdwang van 14 dagen wor den toegepast en voor een volgende de wettelijke termijn van 1 jaar. Bovendien werd de heer Vooistra veroordeeld in de kosten van het geding. ADVERTENTIE Op Tweede Kerstdag zal de N.C.R.V. in een uitzending die om tien uur 's avonds be gint trachten een verbinding tot stand te brengen met de dan tussen Eindhoven en Venlo voortsnellende Holland-Italië-Expres, met het Djakarta-vliegtuig van de K.L.M. dat dan vermoedelijk boven Italië vliegt, met een schip van de K.N.S.M., met een loodsboot bij Hoek van Holland, met een der mijnen in Limburg, met een uit Zwitser land terugkerende vrachtauto van een Ne derlandse transportonderneming, met Ne derlandse haringvissers in Dieppe en met de piketwacht van de Koninklijke Landmacht ergens in Nederland. ADVERTENTIE Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vij hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het 1-vat o.a. chlorophyl en zorgt voor een?' 3dsfrisse woning. Reeds geruime tijd bestonden er bij de spaarbanken, aangesloten bij de Neder landse Spaarbankbond, plannen tot het in voeren van een nieuwe spaarvorm, het spa ren met levensverzekering. De plannen zijn thans volledig uitgewerkt, zodat bij een aantal Nederlandse spaarbanken deze spaarvorm binnenkort zal worden inge voerd. Ook de Nutsspaarbank te Haarlem is dezer dagen met deze spaarmethode be gonnen. Het systeem is afkomstig uit Amerika, waar het reeds enkele jaren met veel suc ces wordt toegepast. Het komt in wezen neer op een combinatie van sparen met levensverzekering, waarbij echter het ken merk van het zuivere sparen geheel onaan getast blijft. De deelnemers aan deze spaarvorm ver binden zich tot het sparen van een totaal bedrag van 600,te storten in 60 maan delijkse termijnen van 10,Tegelijk wordt een overeenkomst van levensverze kering gesloten, hetzij op het leven van de De diensten en bedrijven der gemeente Haarlem zullen op Zaterdag 27 December de gehele dag gesloten zijn. Op die dag zijn echter geopend: Het bureau van de Burgerlijke Stand van 910 uur, doch uitsluitend voor aan giften van geboorten en overlijden; het kantoor van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst van 911 uur, doch uit sluitend voor het verkopen van muntme terpenningen; het kantoor van de Dienst van de Hout, de Plantsoenen en de Begraafplaatsen van 912 uur, doch uitsluitend de afdeling Be graafplaatsen; het kantoor van het Havenwezen aan de Koudenhorn. De bureaux van de Provinciale Griffie van Noordholland, Dreef 3 te Haarlem (w.o. het bureau Buitenlandse Paspoorten en het bureau Aangifte Rijbewijzen, Wjl- helminapark no. 29), zullen op 27 Decem ber a.s. gesloten zijn. Het huisvuil wordt die Zaterdag niet opgehaald. ADVERTENTIE F i het betere damesverband i ff k De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de Zandvoorter M M. ontslagen van rechtsvervolging. Hij was in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de kanton rechter die hem had veroordeeld tot een geldboete van 25, omdat M. in strijd met de Zandvoortse politieverordening op een terrein aan de Verlengde Haltestraat kam peerwagens had geplaatst, die zichtbaar van de weg waren. De rechtbank heeft o.a. in haar vonnis overwogen, dat de verordening in redactie en strekking op onjuiste wijze is gehan teerd. Naar wij vernemen zal de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank in cas satie gaan; de zaak zal dus binnenkort door de hoge raad behandeld worden. ADVERTENTIE In de morgen van 27 April, enkele uren voor de Varsity begon, kwamen in Utrecht op initiatief van de praesides der muziek gezelschappen van de erkende corpora in den lande bijeen om de mogelijkheid te bespreken een Nederlands studenten orkest op te richten. Er bleek veel belangstelling te bestaan en nadat in de universiteits steden een onderzoek was ingesteld, waar bij men tot de conclusie kwam, dat een orkest levensvatbaarheid zou hebben, kreeg een stichting op 6 Augutus rechts vorm. Van eind Augustus af wordt regel matig op drie Zondagen in de maand in het Universiteitshuis te Utrecht onder leiding van Yvon Baarspul. dirigent van het Provinciaal Óverijsels Orkest gerepe teerd. Van tien instellingen, waar hoger onderwijs wordt gegeven, komen studen ten bijeen. Het orkest telt ruim zeventig leden, waaronder enkele beroepsmusici, omdat men niet alle plaatsen kon bezetter- Het doel is gezamenlijk te musiceren met studenten uit alle universiteitssteden van ons land, voorts om concerten te gever en het batig saldo te gebruiken ter onder steuning van medische en sociale noden onder de studenten in ons land. Het bestuur der stichting, onder leiding van de heer W. Bertsch, heeft reeds een tcurnooi voorbereid voor de eerste weken in Januari. In Haarlem wordt het eerste concert gegeven en wel op Maandag 5 Januari in het Concertgebouw. Als solist treedt op de pianist Abbey Simon die met orkest zal spelen het Pianoconcert nummer 3 van Beethoven en de Suite voor strijkers en piano van G. Landré. Het programma luidt verder Suite no. 2 van Bach, Akadé- mische Feestouverture van Brahms en Petite Suite van Roussel. Daarna volgen concerten in Den Haag, Arnhem, Utrecht, Heerlen, Amsterdam, Groningen en Hengelo. Het batig saldo zal ten goede komen aan het Nederlands Stu denten Sanatorium te Laren. Abbey Simon werkt ook mee in Den Haag, Willem An- driessen heeft zich bereid verklaard in Arnhem en Den Haag te spelen en op de andere concerten treedt Janine Dacosta op. De besturen van de Nederlandse Chris telijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond (N.C.A.B.) en de Nederlandse Christelijke Bouwarbeidersbond (N.C.B.) hebben geza menlijk een verklaring uitgegeven, waarin zij alle daarvoor in aanmerking komende organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf met klem oproepen, thans op Korte termijn het overleg te openen over de wijze waarop in deze bedrijfstak de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal moe ten worden verwezenlijkt. In het kerkgebouw van de Protestanten bond aan de Jacobstraat te Haarlem gaf de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gistermid dag een kerstuitvoering, die merkwaardig mocht heten om haar veelzijdigheid, welke tevens een logische eenheid betekende. Alles wat men zoal tot een vrome kerst viering kan rekenen, was hier bij elkaar gebracht: Voorlezing van het Kerstevan gelie, het gemeenschappelijk zingen van bekende Kerstliederen (onder meer het fraaie oud-Nederlandse „Nu sijt welle- comen"), voordracht van Kerstliederen (Duits en Frans) voor meerstemmig vrou wen koor, een Kerstcantate, voorlezing van Kerstlegendes, passende declamaties en ten slotte een voorstelling in de geest van een Kerstspel. Een belangrijk deel van dit niet alle daagse Kerstprogramma werd verzorgd door de declamator Tob de Bordes. Deze wist veel indruk te maken met de Evan gelische parabel van de verloren zoon. Zijn natuurlijke spreektoon kon het hier win nen van de poging om aan de rei der Burg- zaten uit Vondels Gijsbreght haar barokke orgelklank in gewenste registratie te geven. De moderne verskunst van een Aart van der Leeuw ligt deze jonge decla mator beter. Het gedicht „De Kathedraal" werd stemmig besloten met het „Laudate Dominium" van Mozart, zij het dan per gramofoon ten gehore gebracht. Na een duidelijke en niet onwelkome uiteenzetting van het gegeven, vertolkte de heer De Bor des het spel „Masscheroen 1941" van prof. W. A. P. Smit, deels als duivel, deels als engel optredend. De indruk die wij er van kregen kon ons doen zeggen met de pastoor uit Marieke van Nimwegen: ,,'t is beter dan een sermoen!" Vooral de plastiek van Tob de Bordes was zeer te prijzen. Het Bachkoraal „Wohl mir, dass ich Jesum habe" was een zinrijk besluit van dit quasi-kerstspel. Het koor van de afdeling zong onder de pittige en zeldzaam lenige directie van Cor Tgesz met veel succes een Kerstcantate van Attie Dyserinck. De klank van het ensem ble was zeer mooi. Een drietal door Léon Roques bewerkte Franse Noëls waren een lust om te beluisteren in hun naïeve volks melodieën, die wel eens erg profaan kun nen klinken en dan echt het karakter be zitten van de klassieke „reveillon". Doch vooral werden wij getroffen door het Duit se tweestemmige Kerstmotet „Wohlauf zu diesen Frist" uit de eerste helft van de zeventiende eeuw van de Brunswijke can tor Heinrich Grimm. Dit mooie stuk werd bijzonder fraai gezongen. Ook de piano begeleidingen waren uitstekend. Rest ons nog te zeggen dat de vice-pre- sidente mevrouw GroosmullerVoet een inleidingswoord sprak en dat een der Kerstlegendes door mevrouw VisserBru- tel de la Rivière met duidelijke dictie en goede intonatie gelezen werd. JOS. DE KLERK spaarder, hetzij op het leven van een derde. Indien de verzekerde echter overlijdt vóór dat het spaardoel van 600,is bereikt, zal niettemin aan de spaarder of diens rechtverkrijgenden het volle bedrag van 60Ó,worden uitbetaald. Over de gestorte spaartermijnen wordt bovendien een rente vergoed van 2 per jaar. De kosten van de levensverzekering worden geheel door de spaarbank gedragen. Als enige voorwaarde voor deelneming is bepaald, dat de verzekerde (degeen op wiens leven de verzekering is gesloten) ouder moet zijn dan 1 jaar en jonger dan 40 jaar. Met betrekking tot de leeftijd van de spaarder zijn echter geen beperkende bepalingen gesteld. Misschien zijn er mensen die zelfs in deze tijd meer kunnen overhouden dan 10, per maand. Zij kunnen dan ook 20, 30,of 40,naar de spaarbank bren gen, zodat zij aan het eind van de vijf jaar respectievelijk ontvangen 1200, 1800, of 2400, vermeerderd met 2 rente op rente. Het aantrekkelijke van deze spaarvorm is voorts gelegen in de dwang, welke de spaarder zich vrijwillig oplegt, om gedu rende een niet te lange periode van 5 jaar elke maand 10,opzij te leggen. Zonder deze lichte dwang zou er anders in een aan tal gevallen van sparen misschien niets ge komen zijn, hoewel de mogelijkheden daar toe wellicht aanwezig waren. Het essentiële kenmerk van het sparen, het vrije beschikkingsrecht over het ge spaarde bedrag, blijft ook bij deze methode geheel onaangetast. Indien de spaarder om de een of andere reden niet meer in staat zou zijn de spaartermijnen te voldoen, be houdt hij de vrije beschikking over de ge storte spaartermijnen, vermeerderd met 2 rente op rente, doch onder aftrek van een gering bedrag wegens betaalde premies en onkosten. In de practijk komt dit hier op neer, dat na het eerste jaar deze kosten vrijwel geheel uit de rente bestreden kun nen worden. Het betalen van een afkoop som komt bij deze spaarvorm dus niet voor. Het sparen met levensverzekering kan voor verschillende doeleinden uitstekende diensten bewijzen. In de eerste plaats voor een goede oplei ding van de kinderen; voorts ter verschaf fing van een uitzet aan de dochter; ook kan men hiermede de nodige uitrusting aan schaffen voor de vestiging van zijn zoon na voltooiing van diens opleiding. In het algemeen kan men met deze spaarvorm zorgen voor een ruggesteuntje voor zijn na bestaanden, vrijwel zonder kosten. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. De vereniging tot behartiging van de belangen der Christelijke scholen voor Mulo in Nederland heeft in Krasnapolsky te Amsterdam het eerste deel van haar al gemene vergadering gehouden, 'waarop het 50-jarig bestaan is gevierd. Dinsdagmor gen heeft het gemeentebestuur de deelne mers op het stadhuis ontvangen en des avonds werd een feestelijke samenkomst gehouden. Vanochtend werd de vergade ring voortgezet en besloten. De vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W., dl'. J. H. Wesselings, raadsadviseur in algemene dienst, Amster dams wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos, en de vertegenwoordiger van het Christelijk Nationaal Vakverbond de heer R. Hagoort woonden de bijeenkomst bij. In zijn herdenkingstoespraak over „ver leden en toekomstverwachting" releveer de de voorzitter, de heer H. van Tol, d" strijd om de erkenning en de gelijkberech tigdheid van de vrije school. Hierna voerde een lange rij van spreker het woord, die het bestuur met het gouden jubileum complimenteerde.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5