Honderden hectaren land in de IJselvallei overstroomd Nieuwe Hoogovencentrale en uitbreiding Kooksovens Kort en bondig Aardig jeugdtoneel Woord en klank rond het Kerstgebeuren Films van oud op nieuw Vestigingsvergunning inwonend huispersoneel SLOT DEFECT? Autorijles?u Weihnachts-Oratorium onder Jan Booda Pauselijke Kerstrede aan de armen gewijd A.B-C. ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Kerstrede ir. A. H. Ingen Housz in majeur Nieuwjaars* advertentie Haarlems Dagblad Profiteer hiervan „De witte vogel" Biljarten Om de Houwelings- wisselbeker Vragen aan minister over toestand in Bloemendaal Zutfen staat blank; tal van boerderijen geïsoleerd ;veïe v/egen onbegaanbaar Kerstwijding in de Strafgevangenis Nachtdienst apotheken Trumans laatste rede Voor ZENDINGEN In zijn traditionele Kerstrede heeft de president-directeur der Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken ir. A. H. Ingen Housz de mening uitgesproken, dat de zware spanningen, die over de wereld gelegen hebben, meer en meer aan het verminderen zyn, waarmee hij overigens niet bedoelde te zeggen, dat er nu geen spanningen meer bestaan. „Maar er is nu in elk geval een zekere kalmering en dat is veel gewonnen, omdat het leven onder een voortdurende zware spanning een zware plaag is". Ingaande op de vraag, wat „evenwicht" wil zeggen, voorzover er dan in politiek opzicht van een zeker evenwicht sprake is. meende dr. Ingen Housz in dit opzicht minder optimistisch te moeten zijn dan in zijn generale beschouwing: ook al schijnt de neiging tot evenwicht toegenomen, een kans op verstoring is veel ernstiger dan wanneer de op dat evenwicht inwerkende krachten minder groot waren. Nieuwe centrale, meer kooks „Zo ligt er voor 1953 een zeer grote taak weggelegd. Wij hebben het begonnene ver der af te maken en er zijn nog enige zeer grote nieuwe taken die er bij komen, zei de Hoogovendirectie, sprekende over het bedrijf zelf. De Breedband zal haar koudwalserij in bedi'ijf kunnen gaan nemen, dan zeer dunne plaat gaan walsen en tenslotte daarvan het vertinde blik maken. Bij de Hoogovens zul len wij de vergrote ovens, die zo uitstekend ingelopen zijn, verder tot hun allerbeste productie kunnen brengen; ook in de Staal fabriek is nog een massa af te doen. Aan het vervoer zullen wij te hulp komen door dat wij in dit jaar hopen op te bouwen onze vierde loskraan aan de buitenhaven en onze tweede opslagkraan. Ook onze gespannen stoomvoorziening zullen wij gaan verbeteren. Er zal een grote nieuwe centrale met hogedrukketels verrijzen en met een turbine, die ook een gedeelte van onze electrische energie, voor zover die met de stoomontwikkeling is te combineren, zal opleveren. En daarnaast zijn er belangrijke andere nieuwe zaken in studie, waarvan ik in het bijzonder noem een mogelijke vergroting van onze kooks- fabriek, die dan moet samenhangen met levering van het daarin te produceren gas aan de stad Amsterdam. Wij hebben goede hoop dat de onder handelingen, die wij daax-toe voeren, zullen slagen en dat wij op deze manier onze fabriek opnieuw kunnen versterken en te gelijkertijd een pieuwe bijdrage aan de economische ontwikkeling van ons land kunnen brengen. Ir. A. H. Ingen Housz. Met een in OPEECHTE HAASLEMSCHE COUHAXT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm ƒ2.40. elke mm meer 0.20, maximum 60 mm Geheel gezet in de gewone courant- letter. Bij groter formaat en groter letters afschrijving van het bestaande contract of. indien niet aanwezig, ge wone losse-regelprijs. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan onze kantoren: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 Minister Cals heeft dezer dagen bij de behandeling van de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in de Tweede Kamer verklaard alsnog te onder zoeken of er een mogelijkheid bestaat aan de Haagse speelgroep „De witte vogel" (een afdeling van het Zuid-Nederlands Toneel) een subsidie te verlenen. Naar het schijnt hebben zijn adviseurs er niet zulke gunstige rapporten over uitgebracht, maar het zou kunnen blijken dat ook dit gezel schap goede diensten aan de vorming van scholieren bewijst. Afgaande op het sprook je „Van de koning die een kip werd" door Rolf Petersen, dat gisteren in de Stads schouwburg voor kinderen van leden der Haarlemse Kunstgemeenschap onder regie van de schrijver werd vertoond, moet ik zeggen zelden zulk aardig jeugdtoneel te hebben gezien. In de toelichting op het programma wordt gezegd dat dit tegelijk boeiende en amusante stuk is afgestemd op de inner lijke werkelijkheid van het kind en ik ge loof dat men, voor zóver dat ooit kan wor den nagegaan, er in niet geringe mate in slaagde deze bewering waar te maken. In ieder geval was het een bijzonder geluk kige vondst om bij wijze van proloog een lieve grootmoeder op een bevattelijke ma nier te laten uitleggen wat men onder fan tasie verstaat en zo het toneelgebeuren tot een groeiende realiteit in de verbeelding te maken. Deze verdubbeling van het spel karakter is in de letterlijke zin van het woord een verheugende kunstgreep. Door dat men voorts zo verstandig was ook het vervelende moraliseren overboord te gooien, bereikte men dat het in gedachte medespelen van het jeugdige publiek in alle bescheidenheid een soort van artistieke ervaring werd. Rolf Petersen bedacht een leuk verhaal tje over een lastige koning en een listige kleermaker, waaraan hij heel wat toverij te pas liet komen. Maar het allermooiste vond ik toch de wonderbaarlijke opbouw van het paleis bij open doek. De kinderen moeten hierdoor, dunkt me, het gevoel hebben gekregen er zelf aan mee te doen, als het ware op het toneel te staan en te zeggen: nu was jij de koning en jij de kok en jij de hofmaarschalkDe medewer kenden Piet Eelvelt, Jesje van Marle, Louise Ruys. Ton van Otterloo, Jan Ber ger, Ton Kcorevaar, Albert van Vegte en anderen vonden over het algemeen spelenderwijs de toon die het allemaal echt maakte. ,.De witte vogel" zoekt het !n de goede richting. D. K. Het belooft een soort traditie te worden dat de jonge kunstenaars Simon Halie (piano) en Jaap Engelberts (voordracht) op de middag van de 26ste December in de fraaie Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum komen optreden. Zij deden dat gisteren met een voorbeeldig samen gesteld programma van „Woord en klank rond het Kerstgebeuren" voor een betrek kelijk kleine schare aandachtige toehoor ders. Verleden jaar heeft mijn collega Jos. de Klerk voornamelijk het muzikale ge deelte besproken en zich daarover bijzon der waarderend uitgelaten. Ditkeer was het mijn taak de vertolking van enkele ge dichten te beoordelen. Tot mijn spijt had ik geen gelegenheid het na de pauze ko mende verhaal „De os en de ezel van de heilige stal" door Jules Supervielle (in de uitmuntende vertaling van Maurice Roelants) te beluisteren. Hoeveel bewondering men ook moet heb ben voor de merkwaardig harmonische opbouw van het programma, waarin woordkunst en klaviermuziek, zeer duide lijk onderscheiden artistieke grootheden met geheel eigen normen, elkander zinrijk afwiselen en aanvulden, toch mogen en kele bedenkingen niet onvermeld blijven. De voodracht van Jaap Engelberts is over het algemeen zeer welluidend, al heeft hij de neiging om beginvocalen te dik aan te zetten, de rijmwoorden soms te zangerig uit te halen en de letter r in het achterste van zijn keel te laten rollen. Zijn over wegend muzikale interpretatie heeft veelal echter het bezwaar dat de intrinsieke waarde van de poëzie verzwegen wordt. Dit is overigens gemakkelijker gezegd dan uitgelegd. Het is namelijk geenszins een kwestie van gewilde mooidoenerij, maar van overschatting van het klankfenomeen, dikwijls ten koste van de betekenis. Merkwaardig genoeg werd dit verschijn sel bepaald een euvel bij de declamatie van de reien van Edelingen en Klarissen uit het treurspel „Gysbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel, die al te lyrisch klonken door verwaarlozing van de een voudige regelmaat. Hier offerde Engel- bei-ts bovendien het epische element aan zijn melodische vormgeving. Ook elders trouwens ging veel van de mededelende functie van de taalmiddelen verloren. Ten slotte dient nog opgemerkt te worden dat alliteraties en asonances, tenzij onmisken baar klankschilderend gebruikt, nooit zo opzettelijk mogen aandoen als nu soms geschiedde. Verreweg de beste indruk maakte de voordrachtgever met twee verzen van An ton van Duinkerken, waarbij zich het her derslied van Freek van Leeuwen heel mooi aansloot. Maar de verzen van Aafjes en vooral het Kerstliedje van Leopold hadden veel eenvoudiger, gewoner gekund. Het muzikale deel van het niettemin op uit zonderlijk niveau staande recital bestond uit werken van Bach, Krebs, Handel, Scar latti, Mozart (de Fantasie in c). Schubert (Impromptu in Ges), Grieg en Poulenc. DAVID KONING. ADVERTENTIE AUTORIHES bij v. d. ZEE betekent R IJ B E W 13 S OKé Telef. 17355 Vrijdag is in hotel „Hof van Holland" het biljarttournooi om de Houwelings wisselbe ker begonnen. De uitslagen waren: Van Rongen 136 26 26 5,23 Stolp 250 26 74 9,61 Stolk 207 26 26 7,96 Van Dolen 250 26 48 9,61 Philippo 167 21 24 7,95 Nobels 250 21 47 11,90 Hoek 127 21 44 6,04 Stolk 250 21 56 11,90 Van Dolen250 21 51 11,90 Stolp 168 21 39 8,— Van Dolen250 31 24 8,06 Van 't Hof207 31 30 6,67 Nobels 232 26 34 8,92 Stolp 250 26 65 9,61 Van 't Hof196 41 16 4,78 Hoek 250 41 34 6,90 Hoek 250 41 34 6,09 Philippo 184 41 28 4,48 Van Dolen244 34 40 7,17 Van Rongen 250 34 26 7,35 Vandaag en morgen worden de wedstrijden voortgezet. DE SYDNEY-HOEART RACE. Onder zeer grote —■filing zijn Vrijdag zeven tien jachtrt voor de traditionele zeilrace va naar Hobart, een wed strijd over nijlen. Het filmprogramma, waarmee de Haar lemse bioscopen het oude jaar uit en het nieuwe ingaan, wordt geopend met „Lime light", welke film zowel door Luxor als Rembrandt wordt vertoond. P a 1 a c e brengt een fraai gekleurde filmversie van „De tante van Charlie", het stuk dat, sinds het in 1897 door George Brandom tot aanschijn kwam, als toneel stuk en als operette reeds een zegetocht over de wereld heeft gemaakt. En dat het vermakelijke verhaal van een vermom ming, die aanleiding is tot zoveel koddig misverstand, nog niets van zijn charme heeft verloren, bewijst deze verfilming met Ray Bolger en Allyn McLerie in de hoofd rollen. Over charme gesproken: de film „Gevleugelde acrobaten", welke het C i t y- theater vertoont, mag er ook zijn. Men kan veel genoegen beleven aan deze confron tatie met een complete vogel-maatschap pij, die dank zij een onverbeterlijk staaltje van dressuur is tot stand gekomen. Het. strekt toch. wel tot bewondering, wanneer men vogels de was ziet doen en de gemeen telijke administratie ziet bijhouden. Boven dien geeft City nog een andere film „Ge vaarlijk paradijs", bevattende de prachtige opnamen van een expeditie in de binnen landen van Afrika en de vele gevaren, die zij ontmoet. Li do projecteert het roman tische paar Tony Curtis en Piper Laurie, dat reeds in „De zoon van de Kalief" suc ces oogstte, nu nog eens in „De zoon van Ali Baba", een wilde geschiedenis in kleu ren, die beheerst wordt door een niet ge ring conflict tussen Ali Baba en een heers zuchtige Kalief, waarin zelfs de Shah van Perzië gemoeid wordt. In Frans Hals weerklinkt het bekende en nog altijd door velen zo gewaardeerde stemgeluid van Bing Crosby, die optreedt in „Vader is vrij gezel" een gemoedelijke huiselijke rolprent, waarin de verwikkelingen niet ontbreken. Gewoontegetrouw laat het Spaarne- theater de „sixshooters" lustig roken, deze keer wordt de Arizona aan het geweld onderworpen, althans tot en met vanavond, in de film „Vlammende pijlen". Van mor gen af tot en met Oudejaarsavond wordt het toneel van de strijd verplaatst naar Sjanghai, waar het „Chinees goud" zwakke broeders verleidt tot de grofste chantage en de wreedste misdaden, die zich afspelen rondom een niet onaanzienlijke wapen smokkel. Het ingrijpen van humane vecht jas Gary Cooper is dan ook dringend ge wenst. Minerva brengt heel iets liefelijkers met de alleen al om de melodie zo bekend geworden Doris Day-film „Lullaby of Broadway" die men overigens alleen hedenavond nog kan gaan zien en vervol gens met „Friihling auf dem Eis", een be koorlijke ijsrevue met Eva Pawlik en Hans Holt, gelardeerd met een simpel ver haaltje en heel veel meeslepende Weense muziek. Het Tweede Kamerlid mejuffrouw Zee- lenberg (Arbeid) heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken, van Sociale Za ken en Volksgezondheid en voor Maat schappelijk Werk schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal aan de afgifte van een vestigingsvergunning voor inwonend huispersoneel de voorwaarde verbindt, clat de werkgever een verkla ring tekent, waarin hij zich bereid ver klaart tot het betalen van de eventuele kosten van onderstand van de werknemer gedurende een jaar na de datum, waarop de dienstbetrekking wordt beëindigd? 2. Kunnen de ministers mededelen, of Bloemendaal ten deze alleen staat? 3. Zijn de ministers niet van oordeel, dat een dergelijke handelwijze in strijd is met de Woonruimtewet 1947, wordende im mers dusdoende deze wet niet slechts toe gepast voor het doel, waarvoor zij, blijkens haar considerans, is gegeven (te weten bevordering van een doelmatige verdeling van de woongelegenheid), doch tevens tot beperking van de eventuele verplichtingen, welke ingevolge de Armenwet ten laste van de gemeenten komen? 4. Indien de ministers van mening zijn, dat een dergelijke handelwijze niet strijdig is met de wet, achten zij dan een derge lijke handelwijze niet ongewenst door de moeilijkheden welke deze oplevert voor de arbeidsbemiddeling? 5. Zo ja, zijn de ministers dan bereid op korte termijn te bevorderen, dat artikel 4, lid 1, der Woonruimtewet worde gewij zigd in die zin, dat aan de vergunning slechts voorwaarden mogen worden ver bonden, welke uitsluitend strekken tot be scherming van die belangen, om welke het vereiste van vergunning is gesteld? 6. Zijn de ministers mede bereid om aan burgemeester en wethouders van de ge meente Bloemendaal en eventueel andere gemeenten, die dezelfde of soortgelijke niets met de bevordering van een doel matige verdeling van de woongelegenheid te maken hebbende voorwaarden stellen, ten spoedigste te doen weten, dat zij het stellen van dergelijke voorwaarden in strijd met de wet, althans ongewenst, achten? ADVERTENTIE Levert voor Oudejaarsavond de welbekende schotels Hors d'oeuvres Russische eieren STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 Zalmsalades Huzarensalades Saucijzenbroodjes, Pasteitjes en Croquetten Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST'' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De IJsel heeft op de middag van de Tweede Kerstdag een groot gebied van de gemeenten Steenderen en Warnsveld over stroomd. Nog is de Baakse Overlaat niet gedicht, dat wil zeggen: de gemalen, welke in het millioenenplan zijn geprojecteerd, zijn nog niet gereed, zodat het voortdu rend wassende water van de IJsel ook nu weer honderden hectaren bouw- en wei land overstroomde en tal van boerderijen isoleerde. Gisteravond liepen verder tal van wegen in dit gebied onder, waardoor het locale verkeer grote stagnatie ondervond. De landbouwers in het overstroomde ge bied hebben in allerijl de aardappelen uit de kuilen gehaald en hun voorraden hooi en stro naar hoger gelegen plaatsen over gebracht. Ook Zutfen is thans omringd door het water. Weiswaar is de situatie wat gun stiger dan in vroegere hoogwaterperioden, aangezien de weg naar Emmerik (die een deel van de Baakse Overlaat vormt) is opgehoogd doch dit betekent allerminst dat Zutfen reeds voor hoog water is ge vrijwaard. Ook hier zijn de dichtingswer- ken namelijk nog niet voltooid en in plaats van over de Emmerikse weg zoekt het water zich nu via de Baakse beek een uitweg over de landerijen. In Zutfen is de straat onder de spoor- en verkeersbrug overstroomd, zodat zij af gesloten moest worden. Tal van tuinen achter woningen staan eveneens blank. De Berkel, die het water niet meer op de IJsel kan afvoeren, heeft de plantsoenen onder water gezet. Overigens heeft ook dit riviertje dat nu in een snelvlietende stroom is veranderd bij Zutfen vele hect aren blank gezet. De Berkel heeft een grote breedte gekregen, maar de stand van het water is nog niet bepaald verontrus tend. In de IJselvallei zijn behalve vele bouw en weilanden ook tal van boomgaarden overstroomd. Het woonwagenkamp bij Zutfen moest in allerijl ontruimd worden. Met behulp van trekkers werden de wagens door het water naar hoger gelegen terreinen ge bracht. Hoewel Keulen val meldt, stijgt het wa ter van de IJsel nog voortdurend. Wegen, waarover gistermiddag het verkeer nog ongehinderd doorgang kon vinden, wa ren 's avonds onbegaanbaar geworden. Een bus van de Gelderse Tramweg maatschappij raakte van de weg af en de passagiers moesten met behulp van paard en wagen uit hun weinig benijdenswaar dige positie v/orden gehaald. Grote spanning heerst ook onder de ar beiders bij de putten van de in aanbouw zijnde stoomgemalen bij Zutfen en Bronk- horst (onder de gemeente Steenderen). Tot nu toe hebben de dijken om deze put ten de druk kunnen houden, doch de kracht van het stijgende water is der mate groot, dat men in allerijl hulpkrach ten moest mobiliseren om een doorbraak te voorkomen. Bij Deventer In de afgelopen nacht is de stijging van het IJsel water bij Deventer vrijwel tot stilstand gekomen, na een zeer snelle was tot een stand van 5.90 meter -f N.A.P. Aan de stadszijde staat het water nu op de IJselkade De Welle, hetgeen in jaren niet meer is voorgekomen. Het voet- en rijwiel- veer tussen de rechter- en linlkerrivier- oever doet thans nog dienst, omdat de aan legplaats op de linker IJseloever op het nippertje watervrij is gebleven. Gisteren had het IJselwater in Deventer het gehele wandelpark „De Worp" op de linker rivieroever overstroomd. Alle uiter waarden in de streek tussen Zutphen en Deventer elsmede die tot Olst en verder staan die onder water. Maaswater zakt De scheepvaart op de Maas bij Maas tricht is Tweede Kerstdag gedeeltelijk hei-vat. Wanneer de val van het water aanhoudt, zal heden het scheepvaartver keer weer volledig door-gang kunnen vin den. Voorlopig wordt nog geschut door de sluizen bij Limmel en Sint Pieter. De stuw bij Borgharen was vanochtend vroeg nog buiten werking. Nijmegen niet ongerust De stand van de Waal voor Nijmegen was vanochtend 12.56 meter. Men ver wacht in de loop van de dag lichte val. De kelders van de huizen aan de Waalkade zijn onder water gelopen. De gemeente heeft langs de huizen vlonders laten leg gen om de bewoners gelegenheid te geven droogvoets hun woning te kunnen be reiken. De lage kade stond hedenochtend onge veer anderhalve meter onder water. De dijken steken echter nog twee meter boven de watervlakte uit. Van de Bovenrijn werd heden over de gehele lengte, tot Lobith toe, val gemeld. ADVERTENTIE HAARL. AUTORIJSCHOOL Plein 33 - Tel. 13000 Gedipl. K.N.A.C. Instructeur In de kerkzaal van de Haarlemse straf gevangenis is Vrijdagmiddag een Kerst wijding gehouden, waarbij de gehele ge stichtsbevolking tegenwoox-dig was. Men heeft met grote aandacht geluistex-d naar een kerstspel, waaraan het Oosterkerkkoor zijn medewerking verleende. Na afloop werd gemeenschappelijk gezongen „Wat heil, een kind is ons geboren". Hetgeen geboden werd stond op hoog peil en de aanwezigen stelden de uitvoering bijzon der op prijs. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Apotheek Nolfs, Kruisstraat 26, tel. 11174. President Ti-uman heeft een Kerstbood schap tot het Amerikaanse volk gericht. Het was de laatste officiële radiorede, die de px-esident voor zijn aftreden (op 20 Januari) uitsprak. Truman deed een beroep op zijn land genoten om voor hun vijanden te bidden, „opdat Gods geest deel zal hebben aan hun levens en in hun landen zal heer sen". Hij zeide dat de Koreaanse oorlog, on danks zijn bloedvergieten en de verwekte bittex-heid, een hoopvolle betekenis voor de wereld heeft, daar hij het aanzijn heeft gegeven aan een gemeenschappelijke wor steling van de niet-communistisclie lan den, om een rechtvaardige en duurzame vrede te vestigen". Haarlems Gemengd Koor handhaaft in onze stad de traditie van de uitvoering van het Weihnachts-Oratorium van Bach op de Tweede Kerstdag. Een mooie, gerecht vaardigde traditie, want het gaat hier om de uitvoering van cantatemuziek van grote schoonheid, die ons kan brengen in de sfeer van blijde verrukking om het won derbaarlijke Kerstgebeuren. Bach bereikt zijn doel met pure muziek. Realismen als in zijn Matthaus Passion zal men er niet in aantreffen en al wil de Echo-aria in het oratorium ons de werke lijkheid van de echo doen beleven, zij be rust in wezen op een principe, dat voor de achttiende eeuw vaak een stijlkenmerk is gaan worden. Opvallend is de eenheid van tekst en muziek. Die eenheid betreft niet alleen de vocale fragmenten. Zij vindt als het ware een voorzetting in de zuiver in strumentale Sinfonia, de geniale inleiding tot het Evangelie-verhaal van de herders in het veld. Men kan zich er voorts over verbazen hoe Bach zelfs met een andere van zijn wei-ken ontleende fragmenten (bij voorbeeld „Jauchzet, frohlocket" en „Schlafe, mein Liebster") die eenheid van woord en klank, dit ideale evenwicht der functies van tekst en muziek, heeft weten te bewaren. Als bij uitvoeringen in vooi-gaande jai-en beeft de dirigent Jan Booda ook bij deze vertolking van het werk door H. G. K. in gegrepen in de vex-houding van woord en toon. De muziek ging daarbij niet zelden gebukt onder romantische nadrukkelijkheid en had te lijden van overdreven nuan cering en tempowisseling. Door dit ingrij pen moest zij zich ook een paar amputaties laten welgevallen, die niet door de beugel konden. Onbegrijpelijk was zo'n coupure in het prachtige koor „Ehre sei dir Gott ge- sungen", waarmede men misschien vijftien seconden aan tijd spaarde. Te meer was dit te betreux-en, omdat de vertolking zo voor treffelijk verliep. Het koor heeft, zich trouwens op deze Kerstmiddag uitstekend gehouden. Welis waar hadden de sopranen wat kernachti ger kunnen zingen, maar dit nam niet weg, dat met vrijwel strak vertolkte koren als „Jauchzet, frohlocket" en „Herrscher des Himmels" en het machtige „Ehre sei Gott (waarvoor de extra-verbx-eding op „Friede auf Erden" geen zin had) indrukwekkende hoogtepunten verkregen konden worden. Het mannenkoor onderscheidde zich hier bij zeer bijzonder. De zangeres Akke de Vries vervulde de omvangrijke altpartij met' intelligent be grip; ook in vocaal opzicht was haar zang zeer te waarderen. De tenor Han le Fèvre, die met opvallend buigzame stem zong, blonk uit als de Evangelist. Een voortref felijke prestatie werd zijn vertolking van de aria „Fx-ohe Hix-ten". Een goede indruk wist de bas Herman Hülsmann te geven. Deze zanger zong ditmaal vrijer dan bij voorgaande uitvoeringen van het orato rium. De sopraan Nely de Bock kwjxm met de Echo-aria zeer behoorlijk voor de dag, ook al kreeg zij vrij weinig steun van de orkest-begeleiding. De problemen der ge luidsweerkaatsing bleken niet altijd ge makkelijk op te lossen. Overigens heeft de Haarlemse Orkestvereniging de uitvoering met een goede begeleiding gesteund. Piet Halsema bespeelde het orgel. Het stemde vóór de pauze niet met het orkest. Ook de registex-s onderling zweefden hin derlijk en bovendien kwam er een storende „hanger" op g. In de tweede helft van de middag waren deze bezwaren vrijwel op geheven en toen had de organist eer van zijn werk. P. ZWAANSWIJK. VATICAANSTAD (AFP). Paus Pius XII heeft zich in zijn Kerstboodschap van dit jaar in het bijzonder gericht tot de „armen en verdrukten". Hij betreurde het „verlies van persoonlijkheid" van de mo derne mens". „Elk program", aldus zegt hij, „moet ingegeven worden door het beginsel dat de mens, als persoon, als bewaker en bevorderaar van de menselijke waarden, staat boven de dingen en de toepassingen van de technische vooruitgang en dat bovenal de fundamentele vormen van de sociale orde bewaard moeten worden voor een ongezond verlies van pei-soonlijkheid". Een beroep doende op de solidariteit tus sen de mensen, spooi-de de Paus de gelovi gen aan in het bijzonder hulp te geven aan hen die lijden, zeggend dat geen enkele liefdadige organisatie voldoende hulp kan bieden aan de ongelukkigen zonder een „noodzakelijk persoonlijk optreden, vol zorgzaamheid, om de afstand te overbrug gen tussen de hulpbehoevenden en hen die hulp bieden; allen broeders in Christus". „Wij zouden willen dat een intenser en veelzijdiger liefde voor de armen als het ware een vloedgolf van hulp zou opwek ken", zeide de Paus. „Het is niet voldoende de arme door te sturen naar het bureau of sociaal centrum in de mening dat men zijn persoonlijke verplichting voldoende is na gekomen door bijdragen aan dergelijke in stellingen." De Paus uitte zijn scepticisme over de mogelijkheid van oplossing van problemen als die van de werkloosheid door algemene fox-mules. De Paus critiseerde de verkeerde opvat tingen volgens welke men hulp zal willen bieden in persoonlijke en collectieve be hoeftigheid door een stx-eng eenvormige en onbuigzame organisatie en koude theoreti sche formules. Het zou echter, aldus de Paus, ook in strijd met Gods plannen zijn al zijn hoop uitsluitend te stellen op de scheppende krachten van de activiteit van elk individu. Op internationaal niveau, aldus de Pau selijke Kerstboodschap, moet een einde ge maakt worden aan de wanverhoudingen tussen het levenspeil van de verschillende volken. De Paus betreurt de beperkingen, gesteld aan de opvoering der kinderen of aan de vrijheid van arbeid. „Zelfs in de vrije wereld hebben eex*st de oorlog en daarna '.ie koude ooi-log aan de maatschappelijke betrekkingen een strekking gegeven in een richting welke onvermijdelijk de uitoefening van de vrij heid zelve belemmert, een strekking welke BINNENLAND B. en W. van Naarden hebben aan de gemeenteraad een nota doen toekomen waarin zij uitvoerig het. vraagstuk bespre ken van annexatie met Bussum. Zij komen tot de slotsom, dat de gemeentei-aad deze annexatie niet moet aanvaarden. Op de hoek van de Haarlemmerweg en dc Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam is Vrijdag een personenauto in botsing geko men met een tram van de N.Z.H.V.M. De bestuurder van de auto werd gewond en is in een ziekenhuis opgenomen. De auto werd ernstig beschadigd. De tram liep ernstige schade op. De Nederlandse ambassadeur te Parijs heeft onderscheidingen uitgei-eikt aan func tionarissen van de Suez-kanaal Maatschap pij, ter gelegenheid van het feit dat honderd jaar geleden van Nedei-landse zijde contact werd opgenomen met de maatschappij. De president van de Raad van Commissax-issen, F. C. Roux, werd begiftigd met het groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. De directeur-genei-aal. M. Homolle, werd groot officier in de Orde van Oranje Nassau. Tot commandeur in deze orde werden benoemd vice-admiraal L. Lucas en P. Blanquet, hoofd van de technische dienst. Op 17 Juli is in Amsterdam een 55- jai'ige vei-huizer van een balcon van een pas gebouwd huis aan de Middenweg gevallen. Hij leunde.tegen een gietijzeren hek, dat nog niet was vastgemaakt. De vei-huizer kwam bij deze val om het leven. Tegen de 31-jarige aannemer van het timmei-wei'k, die mede verantwoordelijk werd geacht voor dit on geluk. is een maand gevangenisstx-af geëist. In Haamstede is overleden de oud directrice van het Koningin Emmaziekenhuis Tjikini te Batavia, zuster C. S. Weverink. Zij was directrice van dit ziekenhuis van 1929 tot 1934. Zuster Weverink is 72 jaar geworden. Henri de Greeve, die na een langdurige ziekte geheel hersteld is, heeft Dondei-dag zijn 60ste verjaai-dag gevierd. Een afge vaardigde van het huldigingscomité heeft hem namens vele duizenden radiovrienden een belangrijk bedrag als verjaardagsge- schenk overhandigd. Op 81-jarige leeftijd is te Amersfoort overleden brigadier F. Stel. gepensionneerd officier van het Leger des Heils en x-idder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Stel was de gx-ondlegger en vele jaren de leider van de landkolonie „Groot Batelaar" te Lun- teren. Hij heeft voorts zitting gehad in de Reclasseringsx-aad te Amersfoort. De torpedobootjager „Piet Hein, zal op 15 Januari uit Hongkong verti-ekken. Hei, schip woi-dt begin Maart in Nieuwediep ver wacht. Het fi-egat „Johan Maurits van Nas sau", op weg naar de Koreaanse watex-en ter aflossing van de „Piet Hein", wordt op 10 Januari te Hongkong verwacht. Het fx-egat „Boeroe" is van Nieuw Guinea onderweg naar Nedex-land. Het wordt begin Februari in Nieuwediep verwacht. Begin Januari wordt in Nieuwediep verwacht het netten- werkschip „Cerberus". Dit schip is op 10 November in de Verenigde Staten in dienst gesteld. In een vergadering van aandeelhoudei-s van de Leidse textielfabi-iekcn Gebrs. Van Wijk en Co. N.V. is medegedeeld dat de ven nootschap over de eerste helft van het lopende boekjaar een vei-der verlies heeft geleden Van f 1 millioen gulden, zonder dat afgeschreven wei'd op machines en andex-e vaste goederen. Aan de nog zittende com missax-issen werd op hun verzoek eervol ontslag vex-leend. Er werd een geheel nieuw college van commissax-issen benoemd. De ere-medaille in zilver vex-bonden aan de Orde van Oi-anje Nassau is vei-leend aan sergeant-electromonteur G. van de Pas en aan sergeant-torpedomaker H. van den Ende. Bij het uitbreken van een felle olie- brand aan boox-d van Hr. Ms. ondex-zeeboot O 21 bij een oefening op een diepte van ruim honderd meter in het kanaal bij Cher- boux-g op 11 Juni hebben zij elf man door de vlammenzee geloodst en met een watex-- dichte deur gesloten. Beide onderofficieren hebben door hun optreden waarschijnlijk het schip voor ernstige schade weten te be hoeden. Verscheidene leden der vaste commissie voor de Sociale Vex-zekering in de Tweede Kamer hebben in het verslag over het wets ontwerp tot. wijziging van de wet van 21 December 1950 tot uitbreiding van het Zie- kenfondsenbesluit de aandacht er op geves tigd. dat onder de opsomming van nieuwe categorieën de mobilistatieslachtoffers 1914 1918 ontbreken. Men was van oordeel, dat ook deze groep de voordelen van de voor gestelde wijziging behoort te genieten. In de commissie werd nog de mogelijkheid ge opperd, de wet eveneens van toepassing te verklaren op de slachtoffex-s van het verzet in de jai-en 19401945. „Goede voornemens" is de titel van het jaaroverzicht van Polygoon-Profilti, dat in de Nederlandse bioscooptheatei-s zal worden vertoond. Het scenario is van Kees Stip, de montage van P. Buis. HAARLEM EN OMGEVING Voor het, examen M. O. handelsweten schappen A en Q is geslaagd de heer J. Mex-ks te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands x-echt de heer H. E. Römeling te Bloe mendaal. ADVERTENTIE groot of klein, is niet te evenaren. Barrevoetestraat 2 Besteldienst ABC Haarlem Tel. 18428, na 6 uur 14810 14155 in een ander gedeelte van de wereld zich tot de uiterste consequentie heeft ontwik keld", aldus de Pauselijke Kerstboodschap. Ook spreekt de Paus in zijn boodschap over de verdrukte positie van de christe nen in de landen met communistisch regiem. '1 en aanzien van de overbevolking in sommige delen van de wei-eld zegt de Paus dat sommigen proberen dit probleem op te lossen door geboorteregeling. Hij noemt dit „mechanisatie van het geweten". Het kan niet ontkend worden dat in verscheidene gebieden ter wereld problemen van over bevolking ontstaan, aldus de Paus, doch geen poging om deze problemen op te los sen met de formule, dat het aantal mense lijke wezens bepaald moet worden door de openbare economie, mag de wetten van de natuur omverwerpen".

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10