Stalin antwoordt van Amerikaans op vragen journalist Weerbericht Wilden Zeven gevangenen in Breda ontvlucht Hevig vuurgevecht in West-Berlijn Kersttoespraak van Koningin Juliana Gaullist Soustelle poogt Frans kabinet te vormen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Protest tegen arrestatie van Russische journalist afgewezen Jk geloof dat oorlog tussen V.S. en Sovjet-Unie niet onvermijdelijk is" ,Het gezamenlijke geweten moet richtsnoer worden Vooi de Stille Armen Het woord is aan... Iets kouder Allen waren tot levenslang veroordeeld Mau Mau vermoordt elf pro-Britse Kikoejoe's Nieuwe abonnés GRATIS Russische militairen schoten Duitse politieman dood »*Wij gaan een uitermate belangrijk jaar in" Het is niet onmogelijk dat Pissarev zal worden uitgewezen Indonesische stafchef bezocht Makassar Levenslang voor Duitse artsen 67e JAARGANG No 144 'Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 304 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VROEGER heette in de politiek een par tijloze man een wilde. Hij zat „als wilde" jn de gemeenteraad of in de Staten. De term schijnt meer en meer in onbruik ge raakt te zijn. Jammer. Het is wel een aar dige aanduiding. Intussen zijn de wilden ook minder talrijk geworden en met hen de wilde kiezers, die bij gelegenheid op hen plachten te stemmen. Niet geregeld, geloof ik, want daar waren zij te wild voor. Soms stemden zij helemaal niet, of ongeldig. Maar in de loop der jaren is het Nederlandse volk steeds zorgvuldiger in vakken en vakjes ingedeeld. De toepassing van een wiskundig^evenredig kiesstelsel heeft zijn neiging tot dartelheden een extra-domper opgezet. Ik weet niet hoe veel vroede wilden nog in raads- en sta- ten-zalen zetelen, maar zij moeten wel schaars zijn geworden. In het parlement vindt men hen volstrekt niet. Wel, merk waardigerwijze, doen zij zich nog voor in de kring van het hoogste uitvoerende be wind: de regering. Er zijn er daar in de laatste jaren zelfs nog wel eens drie ge weest. Nu rest er nog één. Hij heet minis ter Beyen en vormt de helft van „de twee ling" aan Buitenlandse Zaken, een welge manierd departement met zo niet hoofse, dan toch diplomatieke manieren, dat altijd het meest geschikt voor partijloze minis ters is geacht. Maar nu is er uit de Kamer toch ook verzet tegen gerezen. „Wat is dat? iemand van wie wij niet precies weten waar hij thuishoort? Êen man zonder eti ketten en vaste verbintenissen?een man die men niet eens kan tegenwerpen, dat hij iets gezegd heeft dat niet klopt met hetgeen een partijgenoot gezegd heeft, of met de een of andere belangrijke uitspraak van een belangrijk man in het verleden van zijn partij?" De nieuwe minister heeft hen, die hem beginselverklaringen tracht ten te doen afleggen, geesszins onbehendig het hoofd geboden. Hij heeft, zoals men dan ook van een wilde kan verwachten, de assegaai gegrepen en is tot de tegenaanval overgegaan. Ironisch heeft hij verklaard, gevleid te zijn dat zulk een strijd om zijn ziel is gevoerd. Ronduit heeft hij medege deeld, dat hem al door drie partijen het lidmaatschap is aangeboden. Spottend heeft hij een communistische interruptie beantwoord met: O, u ook al; dan zijn het er vier. Maar hij heeft zich nog bij geen enkele aangesloten. Om een aardige Engelse term er in vertaling bij te geven: hij ploegt liever een eenzame voor. Sommigen zal dit blijven hinderen. Ik herinner mij een directeur-generaal van een onzer belangrijkste bedrijfstakken, die een paar jaar geleden bij zijn aftreden zei: ons volk wordt een federatie van afge scheiden groepen. Wat moeten die groepen aanvangen met tussen hen rondspringende éénlingen, die zich aan indeling noch kaartsysteem storen, die stemmen op de hemel-weet-wie en dan bovendien bij ge legenheid nog hoge posten gaan bekleden ook? Anderzijds is meermalen betoogd dat men kleui* moet bekennen en dat dit moed vereist. Dit laatste lijkt in menig geval aanvechtbaar. Bijvoorbeeld in dat van een minister, wiens ambtelijk bestaan in ons land niet zeer veilig mag 'heten, als hij geen enkele Kamerfractie achter zich heeft. Hij kan zich troosten met de gedachte aan een illustere ambtgenoot uit het verleden, de Fransman Aristide Briand, die al spoedig zijn partij verliet en daarna nog vele malen minister van Buitenlandse Zaken en zelfs minister-president was. Maar in Frankrijk aanvaardt men wilde ministers gemakke lijker dan hier; de troost is dus schraal. Voor het overige komt een Nederlander, die geen kleur bekent, bij verscheidene ambtelijke en zelfs niet-ambtelijke benoe mingen niet in aanmerking. Het zal mij benieuwen hoe lang minister Beyen's mi nisteriële leven zal duren. Nu moet u niet denken dat hij in zijn 9ptreden een wildeman is. Helemaal niet. Een keurige man op een keurige post. Maar ja, hij wil zich nu eenmaal niet aan een partij en haar program binden. Men hoeft daar geen dolle Hans of geen flierefluiter voor te zijn; men kan alleen maar erg sterk aan zijn eigen overtuiging gehecht zijn en toevallige inzichten huldigen, die niet in het preciese kader van enige parij passen. Men kan het eensdeels met één partij, an derdeels met een andere eens zijn. Niet waar? Allen die in zulk geval verkeren zullen minister Beyen zonder moeite be grijpen en de wens koesteren dat men in het vaderlandse groepen-stelsel erkende extra-ruimte open laat voor één: die der wilden. Erkend of niet, zij zal er trouwens toch zijn en blijven bestaan, al komt zij bij vele benoemingen niet in aanmerking. Hetgeen jammer is, want er zijn altijd ori ginele mensen bij, mensen met verbeel dingskracht, die wij in dit land vaak zo nodig hebben. Aanvaard dus de wilden. Zij zullen er altijd zijn. R. P. Op Tweede Kerstdag hebben zeven politieke delinquenten tijdens de viering van het Kerstfeest in de strafgevangenis van Breda kans gezien om te ontvluchten. Zij zijn nog voortvluchtig. Het zijn zeven Nederlanders, alle zeven politiek delinquent en alle zeven veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Zij waren gekleed in battledress, de gewone dracht van de gevangenen. Hoe de mannen kans hebben gezien bui ten de gevangenismuren te komen, is nog niet opgehelderd, meldt het Algemeen Dag blad. Tegen acht uur in de avond was voor de gevangenen een Kerstfeestje georgani seerd, dat zou volgen op een gemeenschap pelijke maaltijd. Tijdens die maaltijd werd ontdekt dat zeven mannen aan de tafels ontbraken. Onmiddellijk werd met het onderzoek een begin gemaakt, maar van de zeven ontsnapten was geen spoor meer te be kennen. De zeven ontsnapten zijn, volgens het Algemeen Dagblad, de 33-jarige Van dei- Neut, de 37-jarige Touseul, de 31-jarige Borgers, de 30-jarige Faber, de 35-jarige Bikker, de 30-jarige Be Jonge en de 36- '•jarige Polak. NEW YORK (Reuter). Volgens de New York Times heeft maarschalk Stalin geantwoord op een aantal vragen van de diplomatieke correspondent van het blad, die hem waren voorgelegd door bemidde ling van de Russische ambassade in Wash ington. Op de vraag van Reston aan Stalin of hij bij het begin van het nieuwe bewind in de V. S. nog steeds de overtuiging is toe gedaan, dat de Sovjet-Unie en de V. S. de komende jaren in vrede kunnen leven, luidde het antwoord: „Ik geloof nog steeds, dat oorlog tussen de V.S. en de Sovjet-Unie niet als iets onvermijdelijks kan worden beschouwd en dat onze landen in vrede kunnen blijven leven". Op de vraag waar naar zijn oordeel de oorzaken van de huidige tegenstelling ge zocht moeten worden, antwoordde Stalin: „Overal waar de politiek van de koude oor log tegen de Sovjet-Unie haar aggressieve uitdrukking vindt." Restons vraag of maarschalk Stalin di plomatieke besprekingen met vertegen woordigers van de regering-Eisenhower, waarbij rekening gehouden wordt met de mogelijkheid van een gesprek van maar schalk Stalin en generaal Eisenhower over het verzwakken van de spanningen in de wereld, zou toejuichen, werd door Stalin bevestigend beantwoord: „Ik voel veel voor deze suggestie". Ten slotte verklaarde Sta lin te willen medewerken aan nieuwe di plomatieke pogingen om een einde te maken aan de oorlog op Korea, „omdat de Sovjet-Unie hier belang bij heeft". Radio-Moskou heeft Donderdag de ant woorden van maarschalk Stalin op de hem door James Reston gestelde vragen gepubli ceerd. Dulles reactie John Foster Dulles, die in de nieuwe Amerikaanse regering minister van Buiten landse Zaken zal zijn, heeft Vrijdag na een telefoongesprek met de nieuwe Ameri kaanse president, generaal Eisenhower, een verklaring uitgegeven waarin maarschalk Stalin wordt uitgenodigd, „concrete voor stellen" te doen ter bevordering van de vrede. De verklaring belooft, dat zij in „ernstige en welwillende" overweging ge nomen zullen worden. In zijn verklaiing zegt Dulles met be langstelling van de publicatie van Stalins antwoorden kennis genomen'te hebben. Dulles zegt verder, dat voor de uitwisse ling van gedachten, bedoeld om wegen te vinden ter bevordering van de vrede en de internationale goede verstandhouding, al tijd de diplomatieke kanalen of die van de UNO ter beschikking staan. In Franse diplomatieke kringen zegt men onder meer: „Het vooruitzicht van een ver minderde internationale spanning te ver welkomen", waarbij men er evenwel op wijst, dat de Franse mening is dat deze spanning het resultaat is van een koude oorlog, die eerder daadwerkelijk door de Sovjet-Unie is begonnen en wordt gevoerd, dan dat er sprake zou zijn van een „Weste lijke koude oorlog tegen de Sovjets". Er wordt in deze kringen op gewezen, dat Stalins verklaring afwijkt van de inhoud van in Russische dagbladen gepubliceerde verklaringen. Onder Britse leiding staande Engelse en inheemse troepen zijn Eerste Kerstdag het reservaat der Kikoejoe's en omliggende ge bieden binnengetrokken voor een onder zoek naar de Woensdagavond door de Mau- Mau gepleegde moorden op Kikoejoe's die het Britse gezag trouw gebleven waren, waarbij in totaal elf personen werden ge dood. Politiemannen en legerpatrouilles zoeken naar de moordenaars. die per kwartaal wensen te betalen ontvangen ons blad tot 1 Januari U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE BERLIJN. (Reuter). Russische militai ren hebben Donderdagochtend een West- Berlijnse politie-agent in de Franse sector doodgeschoten, aldus een mededeling van de West-Berlijnse politie. De agent stierf op weg naar liet ziekenhuis. Hij had met een aantal andere agenten Russische mili tairen tegengehouden, die, gewapend met automatische wapenen, een honderdtal me ters de Franse sector waren binnengeko men, om, naar de West-Berlijnse politie verklaarde, drie personen te ontvoeren. Volgens de West-Berlijnse politie wer den drie West-Duitsers gearresteerd toen zij een woning bij de Oost-Duitse zóne- grens verlieten. Twee Russische militairen sleurden hen over de grens. Een der ar restanten, een vrouw van middelbare leef tijd, viel flauw en de andere twee ver zochten de militairen haar terug te mogen brengen naar de woning. Deze lieten de vrouw naar de woning brengen, waarvan de bewoners vervolgens de deur sloten. Toen West-Berlijnse agenten ter plaatse kwamen, werden zij onmiddellijk onder vuur genomen. Een van hen werd getrof fen en mocht door de Russische militairen niet weggevoerd worden. De West-Ber lijnse agenten verzochten tenslotte om as sistentie. Deze bestond uit vijf met kara bijnen gewapende politemannen. Zij open den het vuur en joegen de Russische mili tairen op de vlucht, aldus de lezing van de West-Berlijnse politie. De Franse commandant te Berlijn heeft bij de Russische autoriteiten geprotes teerd tegen het doodschieten van een West- Berlijnse politieman door Russische sol daten. De vertegenwoordiger te Berlijn van de Russische controlecommissie, heeft aan de Franse commandant van Berlijn, generaal Pierre Carelet, een schrijven gericht waar in hij protesteert tegen „provocaties van West-Berlijnse politie-agenten, die Don derdagochtend getracht hebben Russische militairen aan de grens tussen de Russi sche zóne en de Franse sector te ont voeren". 99- 99 Hare Majesteit Koningin Juliana heeft op Kerstmicldag voor de beide Nederlandse zenders een rede uitgesproken, waarin zij onrler meer zeide: „Het licht schijnt in de duisternis dit is altijd weer het heil, dat wij zoeken en waarvan wij de uittreding verwachten van alles wat ons hart bezwaart. Wij beleven en verwerken het ieder op onze eigen manier, en toch ook weer allen samen. Het is goed, stil te luisteren en te kijken naar wat het Kerstfeest ons brengt, voordat wij zo straks een nieuw jaar in gaan, een jaar, waarvan wij beseffen, dat het voor ons en voor de gehele wereld uitermate belangrijk zal zijn, en dus ook voor elk van ons afzonderlijk. In de vele eeuwen, sinds het „Vrede op Aarde" ons werd verkondigd als richt snoer en als einddoel, zijn wij onverstoord doorgegaan met het in 't verderf storten van de ene mensengroep door de andere Eerst waren dit kleine gemeenschappen Toen sloten deze zich uiteindelijk geleide lijk aaneen, en werden Versmolten tot gro tere groeperingen, en het werd dan binnen die groeperingen steeds moeilijker, elkaar op gewelddadige wijze te bestrijden zoals dat kon voor de vereniging plaats had. Dit geldt ook voor onze tijd, nu we aan het begin staan van een samengaan als we relddelen of groepen van werelddelen. Door schade en schande hebben wij veel geleerd, en nog nooit was het begrip zo universeel als nu, dat een laatste strijd, op de groot ste schaal, volkomen onaanvaardbaar is. Wetenschap en techniek dragen er toe bij de mensheid te verweven tot een ge heel. Langzamerhand groeit algemeen het begrip, dat zij ook in waarheid een een heid behoort te wezen, en ook dat, willen wij blijven voortbestaan, die enheid te verwerkelijken moet zijn en dus in een niet te verre toekomst moet liggen. Zo hebben wij dan door deze noodzaak een dieper besef leren kennen van het le ven en een dieper begrip voor de wereld- nood. Wij kunnen alleen maar dankbaar zijn voor dit besef, dat een begin is van het dagen van een licht dat in de duisternis schijnt, ook al lijkt het nog onzeker en kil, zoals het eerste lengen der dagen in de winter. Voor een ieder is het het grootst denk bare voorrecht te mogen medewerken voor vrede op aarde en voor het welzijn dei- mensen. Aan zovelen dringt zich in onze tijd de vraag op: wat kan ik hierin doen als en keling? En dat lijkt dan vaak zo goed als niets. En toch is dat niet zo. Bestaat de we reld soms niet uit enkelingen, en dus uit persoonlijkheden? De mogelijkheden ten goede, ieder mens gegeven, zijn verba zingwekkend. Hoe ontzaglijk groot is niet de actieradius van een mens die naar zijn geweten handelt. Als ik u en mij zelf nu één ding toe zou willen wensen met dit Kerstfeest en ook in het komende jaar, dan is het wel dit, dat ieder, voor zich, van zijn persoonlyk geloof uit, er toe zal meewerken het gezamenlijk geweten levendiger te maken en op te voeren tot sterker krachtuitstraling. Het moet de controle zijn voor al wat gebeurt, in hot klein maar evenzeer in het groot, overal waar levensbelangen op het spel staan. Het moet zijn stem kunnen verheffen met macht. Er moet naar ge luisterd worden, en naar gehandeld. Zo er al een zeker evenwicht bestaat tussen goede en kwade elementen, waar door de wereld is, zoals zij is, en niet nog erger alleen door het handelen naar ons aller geweten kan de schaal ooit om- ,s1-=n naar welzijn, naar waarachtige wel vaart voor allen. Een ieder kan niet alleen hebben, maar heeft onberekenbaar grote invloed om zich heen. Deze ten goede aan te wenden is ieders eigen verantwoordelijkheid, maar kan alleen een zegenrijke werking hebben, natuurlijk in de eerste plaats in eigen kring, maar ook in niemand weet hoe veel wijdere kringen daaromheen. De Koningin besloot haar toespraak al dus: „Het Kindeke, in de Kerstnacht ge boren, heeft ons voor alle tijden als bood schap achtergelaten: Hebt goede moed, ik heb de wereld overwonnen. Het is nog altijd Christus, die door de mens is vereerd als de lichtbrenger en God het meest nabij. Zo moet de mens wel bekennen dat hij het zonder dit licht niet kan klaren noch met zichzelf, noch met anderen. Daarom brengen wij ieder jaar het sym bool der kerstlic'nten in onze kamers. De Kerstnacht, de nacht bij uitnemend heid, doet ons ervaren, dat in de diepste duisternis het licht geboren wordt". Vijftiende verantwoording M. D. 10,—; Rie 1,—; A. H. K. 7,50; J. W. ƒ1,—; L. S. ƒ2,50; R. R. ƒ2,50; N. N. ƒ10,—; D. M. ƒ3,50; V. O. ƒ2,50; W. H. f 10,N. V. II. ƒ100,—; W. H.'fl,—I H. E. P. G. 15,—; van V. en Z. ƒ10.—; F. T. 25,—; Mej. H. Th. v. G. ƒ2,50; Z. ƒ2,50; R. J. ƒ2,50; M. P. ƒ5,Dames bridgeclub D. K. R. F. G. B. ƒ35.—; Kienavond Pers. Techn. Bur. Stam 158.78; P. F. 10,—: Brem ƒ5,A. M. ƒ10,Suusje en Willemien ƒ2,—; L. A' hout ƒ10.—; H. te O. ƒ10,—; „Onbekende" ƒ2,50; A. B. C. ƒ25,; N. N. ƒ2,50; Mevr. K. ƒ10,—; Ph. Gr. ƒ5,—; A. P. de Z. ƒ2,50; Jans 5,—; J. Cl. ƒ2.50; Peter ƒ3,25; Fam. F. ƒ2,—; V. v. V. v. V. 46,—; E. H. 2,—: M. H. H. 2,50; W. W. 3,—; C. Pol ƒ5,—; Wed. B. ƒ2.50; H. H. ƒ2,—; dames E. en L. ƒ2,50; Greetje ƒ2,50; Josta ƒ2,—; de R. ƒ2,50; Dr. A. M. P. A. S. ƒ5,—; Boe- Fliegende Blatter: Zeg uw kind minder hoezeer gij het liefhebt; zeg het, hoezeer gij uw ouders hebt liefgehad. tenpot bezorgers H. D. ƒ1,75; W. L. 25,—; J. A. ƒ10,—; S. M. M.—S. f 10,—A. K. ƒ10,—; B. M.—d. B. ƒ10,—; V. P. W. H. ƒ10.—; „Dames V." ƒ5,—; J. L. K. ƒ5,—; 0. C. ƒ5,—; A. G. ƒ5,—: A. H. ƒ5,—; W. E. W.—v. H. ƒ5,—; E. F. W. ƒ5.—; A. E. A d. 1. P. 3,—: W. R. 2,50; Drs. S. E. 2,50; Ir. H. G. B. ƒ2,50; G. v. d. B. ƒ2,50; A. P. H. W. B. ƒ2.50; J. A. R. ƒ2,50; G. P. ƒ2,50; W. Chr. S. ƒ1,—. Dagtotaal 725,78. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 11.372,56. 's-GRAVENHAGE. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Een pro test, dat door de Russische ambassade in Den Haag was ingediend tegen de arrestatie van de Tass-correspondent in Nederland, de heer Lev Constantinovitsj Pissarev, is van de hand gewezen. Bovendien werd afgewezen het verzoek van deze ambassade om een Sovjet-vertegenwoordiger het verhoor van Pissarev door de reHiter-commis- saris te laten bijwonen, daar noch het Nederlandse, noch het internationale recht zulks noodzakelijk maken. Nederland is bereid, rechtskundige bijstand vo^r de Tass- correspondent, die onder verdenking van spionnage Dinsdagavond in Den Haag is gearresteerd, te aanvaarden. Uit het feit dat Pissarev al enige tijd onder verdenking stond en dat geen verdere arrestaties zijn verricht, moet worden ge constateerd dat de personen, met wie de Tass-correspondent contact had gezocht, zulks aan de politie hebben gemeld. Pissarev, die in tegenstelling tot zijn voorganger, geen diplomatieke status be zat, maar die wel genoemd is in het Neder landse besluit waarbij de bewegingsvrij heid van de Russische diplomaten werd beperkt, vertoefde uitsluitend als journa list in ons land en was dan ook aangeslo ten bij de beroepsvereniging. Als zodanig zocht hij uiteraard ook contact met over heidspersonen, met wie hij vriendschap probeerde te sluiten. De Russische journalist Lov Constantino- witch Pissarev, die door de Haagse politie onder verdenking van spionnage is gearresteerd. Hij zocht voornamelijk contact met lager personeel. De Russische journalist begon met hen uit te nodigen voor voetbal- en ijshockey-wedstrijden. Bij dergelijke ontmoetingen werd vaak gesproken over de Nederlandse en Russi sche politiek. Pissarev zei dan, dat hij niets moest hebben van de Nederlandse communisten, maar dat hij meer ver trouwde op zijn nieuwe „vriend". Maar deze mocht vooral met niemand over hun De Ierse minister-president De Valera, die reeds geruime tijd in Utrecht vertoeft voor een oogheelkundige behandeling, vierde met zijn zoon het Kerstfeest in een van de Utrechtse hotels. (Van onze correspondent in Parijs) De kabinetscrisis in Frankrijk heeft reeds 11a drie dagen een verrassende wending genomen. Jacques Soustelle, de intelligente en on vermoeibare woordvoerder der R.P.F. in de Nationale Vergadering en trouw schild knaap van generaal De Gaulle, heeft op verzoek van president Auriol zich als eerste politicus bereid verklaard de ver schillende politieke partijen te polsen ter vorming van een nieuwe regering. Hedenmiddag zou Soustelle aan Auriol het definitieve antwoord geven, of hij de opdracht om een nieuwe regering te vor men zal aanvaarden of niet. In politieke kringen in Parijs worden de kansen van De Gaulle's paladijn nauwe lijks serieus genomen. De poging van Soustelle om desalniette min tot overeenstemming met de andere fractieleiders te lcomeh voor wat betreft een minimum-program, zal zo denkt men de R.P.F. geen windeieren leggen. De beweging van de generaal kan meer goodwill bij het grote publiek op het ogen blik best gebruiken en aan Soustelle wordt thans alle gelegenheid geboden zijn poli tieke tegenstanders in verlegenheid te brengen. De woordvoerder der Gaullisti sche Kamerfractie immers heeft de poli tieke partijen een minimum-program voorgelegd, dat door middel van een grond wetswijziging de uitvoerende macht in het land meer gezag en vrijheid van handelen ten opzicht van de wetgevende vergade ring wil geven. 18 kabinetscrises in 7 jaar tijd hebben de Fransen ervan overtuigd, dat versteviging van het gezag geen over tollige luxe is. En daarom zal het De Gaulle's tegenstanders moeilijk vallen de voorstellen van Soustelle zonder meer af te wijzen. Ook al zal Soustelle weinig of geen belangstelling voor zijn program ont moeten, zodat hij van een kabinetsforma tie zal moeten afzien wat algemeen wordt verwacht dan nog kan generaal De Gaulle in zijn handen wrijven, omdat de R.P.F. altijd propagandistische munt zal kunnen slaan uit het gebrek aan mede werking, dat Soustelle dan bij de andere Kamerfracties heeft ondervonden. Het heet, dat na Soustelle eindelijk de veel genoemde ere-voorzitter van de M.R.P. Georges Bidault een beurt krijgt. Ook de naam van René Mayer, de gema tigde liberale financiële specialist, die bo vendien een straf regeerder is, is nog in de circulatie gebleven. De socialist Guy Mollet had eerder een uitnodiging om een nieuwe regering te vormen van de hand gewezen. Goudprijs stijgt Als gevolg van het aftreden van de re- gering-Pinay is de goudprijs op de markt te Parijs Woensdag opnieuw gestegen. De prijs van baar goud, die Dinsdag 514.000 francs per kilogram was, werd Woensdag 524.000 francs. DJAKARTA. (Aneta). De fungerende chef-staf der Indonesische landstrijd krachten, kolonel Bambang Sugeng heeft een bezoek aan Makassar gebracht, dat 30 uur duurde. Hij had een bespreking op het stafkwartier en gebruikte een maaltijd met kolonel Subroto, de door luit.-kol. Warouw van zijn functie ontheven com mandant van Öost-Indonesië. Kolonel Sugeng deelde mede, dat kolonel Subroto nog steeds in functie is. Op her haalde vragen hieromtrent stelde hij de wedervraag: „Weet u van enige verande ring in dit opzicht?" De chef-staf wilde geen mededelingen doen over eventueele mutaties. Luitenant kolonel Warouw was door een ernstige ziekte verhinderd bij de ontvangsten van Bambang Sugeng in Makassar aanwezig te zijn. Bij aankomst op het vliegveld van Ma kassar zeide de chef-staf zijn reis te heb ben gemaakt, met het oog op berichten over de ziekte van luit.-kol. Warouw. Bij zijn vertrek uit Makassar zeide de staf chef, dat hij goede wil had geconstateerd cm mede te werken voor het herstel van de'eenheid in de 'landmacht. ontmoetingen spreken. Hij informeerde ook belangstellend naar de gezinsomstan digheden en het salaris van zijn contact persoon en maakte er toespelingen op, dat hij veel meer zou kunnen verdienen als hij wat voor de Sovjet-Unie zou kunnen doen. Pissarev begon dan aan te dringen op de levering van vertrouwelijke ge gevens, welke verband hielden met be veiligingsmaatregelen in ons land, met per sonen op belangrijke posten en met be paalde organisaties. Dit was voor zijn journalistiek werk van belang, zei hij. Men was er in Den Haag van op de hoogte, dat Tass-correspondenten ook in andere landen gegevens verzameld hebben over militaire aangelegenheden, over oor logsindustrieën en de aanleg van verster kingen. Dcor het optreden van de Haagse politie kon dit in Nederland worden voor komen. Een der contactpersonen, die Pis- sarevs bedoeling doorzag, heeft alles aan zij n chef gerapporteerd. Voorts is aan het licht gekomen dat Pissarev, toen hij vond dat hij zijn con tactpersoon voldoende in zijn macht had, met grovere middelen begon te werken. Zijn relatie zou een agent van de Sovjet- Unie moeten worden. Toen bleek dat de Nederlander niet direct toehapte, begon Pissarev bedreigingen te uiten. De Sovjet- Unie had een machtige arm, die hem zou weten te grijpen, wanneer hij hun ver trouwelijke besprekingen aan anderen zou overbrieven. In overleg met de autoriteiten werden toen speciale „geheime documenten" ge reed gemaakt, welke aan de Rus ter hand werden gesteld. Dinsdag werden de documenten aan de Rus gegeven en toen hij zich hiermede naar de Russische ambassade begaf, werd hij gearresteerd. Wat er met Pissarev zal gebeuren, is on zeker. Daar hij geen diplomatieke status bezit, kan hij hier worden veroordeeld. Het is echter niet onmogelijk dat hij zal worden uitgewezen. METZ (Reuter) Een militaire recht bank te Metz heeft de Duitse dokters Eugen Haagen en Otto Pickenbach tot levenslange dwangarbeid veroordeeld we gens medische proeven op geïnterneerden tijdens de oorlog in het concentratiekamp Natzweiler-Strutbof. Twee andere artsen, Hirt en Ruhl, zijn bij verstek ter dood veroordeeld. Beklaagde Bong, eveneens bij verstek berecht, werd vrijgesproken. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa blijft nog onder invloed van een depressie-systeem waarvan het cen trum vanmorgen ten Zuiden van Ierland was gelegen. Aangezien de depressie opvult nemen de windkrachten af. Het weer in ons land zal morgen vrij rustig zijn. Kleine storingen kunnen hier en daar nog enige regen veroorzaken, maar er zullen ook plaatselijke opklaringen voorkomen. De directe aanvoer van Oceaanlucht is nu ten einde en als gevolg daarvan zal de temperatuur wat lager worden waarbij tegen de ochtend het kwik plaatselijk tot even onder het vriespunt kan dalen. De nachtelijke afkoeling zal bovendien hiel en daar mist doen ontstaan. IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk mist en hier en daar enige regen of motregen. Iets kouder met in het binnenland vannacht temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 28 December Zon op 8.48 uur. onder 16.35 uur. Maan on 13.50 uur. onder 6.85 uur. 28 December Zon op 8.48 uur. onder 16.36 uur. Maan op 14.35 uur onder 7.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 December Hoog water: 0.04 en 12.34 uur. Laag water: 8.02 en 20.26 uur Zondag 28 December Hoog water: 1.12 en 13.36 uur. Laag water: 9.08 en 21.29 uur. Maandag 29 December Hoog water: 2.08 en 14.27 uur. Laag water: 10.10 en 22.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1