Een vacantie-werkje r Dit maken we zelf Europa's Protestantisme Goede verzorging, vooral in de winter, noodzakelijk H. DE GRAAFF Sierlijke tooi voor feestelijke dagen De Basis-japon Krijgt U logés?} Slechts twee gegronde gevallen van beroep Franse Litteratuur ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 sh Hoe wij zelf tafelzuur kunnen maken VOETEN ZIJN KOSTBAAR KERKELIJK LEVEN In bijna drie jaar D.U.W. Heringa Wathrich <V oor cle^Ür o uw De vacantie staat al weer voor de deur. En daar ons klimaat nogal royaal is met regen, zal er wel eens een dag tussen vallen, dat de kinderen zich niet buiten kunnen vermaken. Er wordt dan van moeder verwacht, dat ze altijd weer nieuwe werkjes en spelletjes weet te verzinnen. QQl1 ZJftbr f/M lilt r j /- Vouw - We willen u daar deze keer een handje bij helpen. Op de tekening ziet u een soort bakje, het kan dienen om stopwol of borduurzij of zelfs een haakwerkje in te bewaren. Wilt u het gebruiken, dan hangt u het aan de punt van de stoel en u heeft uw mate riaal bij de hand. Uw dochter kan het op haar kamer gebruiken om veilig heidsspelden en afgesprongen knopen in op te bergen. Het bestaat uit drie gelijke partjes, als van een sinaasappelschil. U maakt een voorbeeld van zo'n partje, volgens tekening 1, van een, in vieren gevou wen velletje papier. Dit wordt drie maal van stevig carton, van een doos b.v., nageknipt; daarna drie maal (met naad!) van een restje katoen of zijde, dan nog drie maal eveneens met naad, van voering. Elk lapje stof kan dienen, Augurken, azijn, zout en kruiden Een van die kleine toevoegsels die een maaltijd smakelijker kunnen ma ken is het zgn. „tafelzuur". Dit in de vorm van augurkjes, uitjes, komkom mer of gemengde groenten in azijn of soms ook wel als piccalilly. Dit is dus de „inmaak in 't zuur". Bij deze methode van inmaken heeft men niet veel hulpmiddelen nodig en daarom ligt ze meer in het bereik van iedereen. Het voordeel van het zelf maken van tafelzuur is dat men zelf de kruiden kan kiezen die men lekker vindt. Laten we als voorbeeld nemen het inmaken van augurkjes (komkommer of uitjes). Benodigdheden: 1 kg. augurkjes, 2 flessen azijn, zout, kruiden. De ene azijn is veel geuriger dan de andere en het spreekt vanzelf dat de lekkerste azijn het beste resdltaat geeft. Verdunde azijnessence is niet aan te bevelen. Het is verstandig gesteriliseer de azijn te kopen daar er dan geen kans is dat er de zgn. azijnaaitj es in komen. De augyrkjes nooit koken. (Kleine au gurkjes zijn veel smakelijker dan grote, de grote zijn gauw voos, evenals dit bij radijs het geval is). Van te voren zouten we, (nadat ze gewassen zijn): le om de smaak goed te krijgen; 2e om een deel van het vocht eruit te trekken. We kunnen ze gewoon in het zout zetten, na het zouten afdrogen. Stukjes komkommer niet te lang in hét zout zétten daar ze dan te slap wordt. En het is juist de bedoeling dat het tafel zuur hard en knappend is. De.augurkjes in flessen doen met de kruiden en de azijn. Als kruiden kunnen dienst doen: mierikswortel, venkel, lau rier, peperkorrels, Spaanse peper. Hier in kan men zelf veranderingen aanbren gen en ook de hoeveelheden zullen van persoonlijke smaak afhangen. De au gurkjes moeten goed onder staan. De flessen liefst afsluiten met een stop of deksel om verdamping van de azijn te voorkomen. Voor liefhebbers van zoetzuur nóg een algemeen recept. (Zoetzuur kan ge maakt worden van peren, meloen, bie ten en kwetsen). V2 d 1 kg. vruchten, 3/4 l. azijn (1 fles), 500 gr. suiker, 5 gr. pijpkaneel, 5 gr. kruidnagelen. Van azijn, suiker en kruiden een dun ne stroop koken en de vruchten hierin, in een dichtgedekte pan, bijna laten gaar worden. De vruchten uit het vocht nemen en dit tot een stroopje laten in koken. De vruchten in de stroop weg zetten. De volgende dag controleren of de stroop niet te sterk verdund is met vocht uit de vruchten, in welk geval de stroop opnieuw ingekookt moet worden. Zo nodig, de vruchten nog even laten meekoken. Het zoetzuur kan in wille keurige potten of flessen bewaard wor den, afgesloten met een deksel, een doekje, cellophane of perkamentpapier, er is nl. nagenoeg geen gevaar voor be derf of uitdrogen. zelfs verschillende kleuren kunnen leuk staan. Nu wordt op de achterkant van elk lapje stof het cai-ton gelegd én er met een grote flanelsteek strak om gespan nen (tekening 2). Daarna de voering ertegen zomen, goed glad, en de partjes op één kant na, aan elkaar zomen. Zo u dan ziet, sluit het bakje van zelf, om het te openen drukt u de pun ten iets naar binnen. Tot slot het koordje, waarin we aan 't eind een knoop hebben gelegd en de restjes uitgerafeld (zie tekening) ste vig op de punten vast naaien. Om het nog mooier te maken kun nen de partjes ook eerst gefestonneerd en dan aan elkaar gezet worden, of kunnen de einden van het koord met kralen worden versierd. De grootte van het bakje kunt u ook variëren. We hopen u hiermee uw taak een beetje te hebben verlicht. L. C. B. In de donkere dagen ro«nd de jaar wisseling komen de Parijse en Londen- se mode-ontwerpers met speciale crea ties voor het voetlicht. Die collecties zijn dan steeds ontworpen met grote toewijding en fantasie. De fraaiste stof fen worden er voor te voorschijn ge haald. Maggy Rouff verwerkte fraaie zijden weefsels en zachte, soepele flu weel in stemmige tinten groen, grijs en rood naast zwart en stralend wit tot jurkjes en geklede pakjes met een een voudige lijn, die een juist décor vormde voor de niet minder verfijnde sieraden, ter opluistering gedragen. Fraaie borduursels Hier en daar worden de mooie stof fen verlucht door een fraai uitgevoerd, maar allerminst uitdagend borduursel. Reeds maanden tevoren werden deze op haar borduur-atelier uitgevoerd door haar Franse borduursters, die met De Basic-dress. kortelings in ons land verschenen, verdient zeker ons aller aandacht, door de grote hoeveelheid mogelijkheden, die hij bezit. Het idee is, de simpelste van alle simpele japon nen, soms zelfs een beetje naar een overgooier hellend, op te vrolijken met losse manchetjes, kraagjes, pochet- jes en dergelijke grapjes. Telkens iets anders, zodat in één enkele jurk uw garderobe ligt opgesloten. We hebben hier een japon getekend, die nog wacht op z'n „aankleding". Volgende maal zullen we een paar versieringen laten zien. Hoe rustiger van kleur en weefsel u de stof voor uw japon kiest, des te meer geeft u de kans aan de accessoi res, waarvan u dan een grotere serie kunt toepassen. Voor de winter dus b.v. stevige effen wollen stof. Is voor de zomer voor u dat stevige grijze ver pleegsterslinnen iets, dat in Parijs zo'n succes heeft? Het patroontje is getékend voor stof 1 130 cm breed. U heeft er pl.m. 3.25 m voor nodig. De overblijvende stukken kunt u gebruiken voor zakken in de zijnaad gezet; voor een paar cein tuurs een brede voor 's ochtends, een smalle voor 's middags voor wat kraagjes en manchetjes. De rok is een halve cirkel de stof ligt dubbel; ge tekend is dus twee maal 1/8 cirkel. De rokmaten: taille en roklengte. Voor het lijfje de maat nemen van: taille, rug en taillelengte, schouder plus lengte van 3/4 mouw en halswijdte. De hals is voor en achter wat omhooggeknipt voor het mooie aansluiten. De buste naad loopt naar de taille; Voor. ik het vergeet,1 maar misschien wist u het al: wollen stoffen eerst hele maal met een vochtige doek strijken om ze krimpvrij te maken. Een vervelend werkje, dat echter latere narigheden voorkomt. EVELINE i Dit sierlijke jurkje voor feestelijke da gen is uitgevoerd in robijnrode taft. Het wijde rokje heeft een aparte ruche garnering en zwart fluwelen hand schoentjes zorgen voor een stemmig kleur-contrast. Paquin in Parijs heeft het ontworpen. eindeloos geduld uren en uren met naald en draad in de weer zijn, om zelfs het kleinste motief zo volmaakt mogelijk uit te werken. Een borduur kunst die werkelijk nergens is te evenaren! Onder de kristallen luchters, als antieke kaarsenkronen een stemmig licht verspreidend, kwam Carven ons daarna met haar sprookjes verrassen. Een dergelijk geheel op verfijning af gestelde kledij waarbij de fantasie niet aan banden hoeft te worden gelegd om wille van allerlei practische over wegingen, ligt juist deze vrouwelijke ontwerper uitstekend! Zacht zilvergrijs, tinten met de matte glans vanoud goud, of met fijne motieven in goud en zilverdraad doorweven, zeer dunne groen die bij het feest passen, afgewis seld door stralend rood, warm, paars en wit, zijn de kleuren die Carven voor haar fantasieën koos. De dunne zijden stoffen werden sier lijk gedrapeerd en de zwaardere zijden weefsels verwerkt tot modellen met een wijde, eerst ver beneden de heupen in een sierlijke ruimte uitgolvende rok en een aansluitend corsage. Zelfs de schoentjes waren volmaakt afgestemd op het geheel en van dezelfde zijde als de jurk, of van fluweel in zwart of heel donkerrood en muisgrijs vervaardigd. Feestelijk en bereikbaar Een speciale verrassing bracht Lola Prussac in haar kleine salon waar het handwerk steeds op de eerste plaats komt. Als feestelijke kledij lanceerde deze ontwerpster handgebreide of handgemaakte truitjes van zeer dunne wol, met glanzende zijden of zilveren en gouden draden geborduurd. Bij en kele van die geklede truitjes werd het patroon geheel ingebreid. Eveneens op eigen atelier ontworpen sieraden goed passend bij dit fraaie handwerk, com pleteerden deze wel zeer aparte feest kleding. Dat stond erg gedistingeerd en de Parisiennes waren voor deze een voudige en toch zeer charmante tooi dan ook bijzonder enthousiast! Wat er ook met niet al te kostbare middelen op het gebied van feestelijke kleding te bereiken is, wist deze handwerkster duidelijk naar voren te brengen. „Juist iets. voor ons land", dachten wij dan ook, toen zij ons haar creaties toonde. Nu koning Winter officieel is gearri veerd, zijn klachten over pijnlijke voe ten bij regen en sneeuw niet van de lucht. Vooral de winterteen viert dan hoogtij met alle onaangename gevolgen van dien. Wij hebben ditmaal daarom eens een gediplomeerd voetkundige, de heer G. van Eijken, die tevens bestuurs lid is van de Algemene Nederlandse Organisatie voor Voetverzorging, aan het woord gelaten omtrent de verzor ging en behandeling van onze voeten en wij zijn toen tot de conclusie gekomen, dat er juist door onwetendheid op dit gebied veel meer wordt geleden dan nodig is. Bij het aanschaffen van nieuwe schoenen wordt dikwijls al de eerste fout gemaakt: men is namelijk van mening, dat nieuwe schoenen gerust wat krap mogen zitten, omdat ze nog „uitgelopen" moeten worden. „Ver keerd" zegt de vakman, „een schoen, een nieuwe zowel als een oude, moet ruim zitten, de tenen mogen niet sto ten tegen de neus; alleen om de wreef behoren ze strak te zitten. Immers, wanneer een nieuwe schoen direct goed loopt, blijft het juiste model er vanzelf in, terwijl de voeten worden behoed voor knellingen en te zware druk, die dikwijls de oorzaak zijn van verschil lende voeteuvelen. Door knellende schoenen wordt onder andere de bloeds omloop gestremd met als gevolg: winter voeten en wanneer men dan bovendien niet oppast voor tocht en natte voeten, is de ramp helemaal niet te overzien én betekent een vorstperiode één lange lijdensweg. Wanneer men aanleg heeft voor wintervoeten is het aan te beve len om in de nazomer al te beginnen met zoute wisselbaden tot halverwege de kuiten. Maar nu die schoenmaat, dat is wel een heel teer punt! Want een kleine schoen staat immers zo elegant. En toch is het werkelijk voor uw eigen bestwil, wanneer u zich de eerstvolgende keer, dat u zich een paar nieuwe schoenen kunt veroorloven, niet laat verleiden door die „enige zwarte pump met hoge hak", die u eigenlijk een halve maat te klein is.... Ja, nu kunt u wel zeg gen, dat 36 een maat is, die u al meer hebt gedragen, maar is het ook de maat, die uw voet verlangt? De heer Van Eijken vertelde ons een aardig hulpmiddeltje om de juiste schoenmaat te weten te komen: u zet uw voet even op een natte doek en daarna direct op een droge plek op het zeil bijvoorbeeld. Op die manier krijgt u een nauwkeurige afdruk van uw voet en wanneer u nu bij het begin en het eind een streepje zet en dan de lengte van de afdruk opmeet, kunt u de juiste schoenmaat gewaar worden. Bij de op gemeten lengte telt u ll/2 cm en dit ge tal vermenigvuldigt u met l'A; bij voorbeeld: lengte voet 241/2 cm. plus U/2 cm 26 cm X 1^2 =39 cm. Zie.- hier uw schoenmaat: 39. Dit systeem past de voetspecialist in feite ook toe wanneer hij ter bestude ring van de te behandelen voeten een voetafdruk wil krijgen. Alleen met dit verschil, dat hij inplaats van met natte doeken met blauwdrukken werkt. Ter voorkoming van transpirerende voeten dienen de voeten in eerste in stantie droog gehouden te worden. Dit mag misschien paradoxaal klinken, doch er zijn enige maanden geleden speciale zooltjes in de handel gebracht, die de hyperhydrosis voorkomen en die, in tegenstelling met de diverse prepara ten, welke in de handel zijn, absoluut onschadelijk zijn gebleken voor de huid en die bovendien de nylonkousen in geen enkel opzicht beschadigen. Wist u overigens, dat nylonkousen de transpi- ratie bevorderen? Om nu nog even op die hoge hak terug te komen; we kunnen u wel ver tellen, dat deze uit de boze is. Het steunpunt van het lichaam rust name lijk onder de hiel en wordt hierdoor overgebracht op de voorvoet. Bij het Elegante robe in donkergroene zijde met een charmante stola als enige gar nering. Deze creatie is een ontwerp van Jean Dèsses. dragen van schoenen met hoge hakken nu wox-dt het steunpunt van het lichaam geheel overgebracht op de voorvoet, waardoor onder andere doorgezakte voorvoeten ontstaan. Daartegenover kan het echter voor sommigen ook ver keerd zijn om op sportschoenen te lopen, in deze gevallen is een driekwart hak aan te bevelen. Een kijkje in het archief van de voet afdrukken gaf ons dan ook een be angstigend duidelijk beeld van het aan tal vervormde en „slechte" voeten, dat alleen al de Haarlemse straten en wegen bewandelt. Waarlijk, al uw ijdelheid zou bij het aanschouwen van deze droe vige voorbeelden verdwijnen als sneeuw voor de zon; slechts één wens zou u nog resten: „goedgevormde voeten, waarop ik tot mijn laatste levensdag kan lopen". En tijdens het bestuderen van al die blauwdrukken kwamen we aldra tot de conclusie: „laat me uw voetafdruk zien en ik zal zeggen welk beroep ge hebt"; kellners, kappers, winkelmeisjes, buf fetjuffrouwen, ze zijn er zó uit te halen. Door het lange staan krijgen de voet spieren namelijk niet de juiste bewe ging. In dergelijke gevallen kan echter heel veel worden bereikt met tijdige massage en hier treffen we het hart van de voetverzorging, die de schakel vormt tussen publiek en arts. Het beroep van pedicure is weliswaar nog steed niet als zodanig erkend dooi de overheid, doch steeds meer ervaart men, dat de erkenning van dit beroep uitei-st belangrijk is. Men' zal dan kun nen overgaan tot het oprichten van een Algemene Nederlandse Bond (waartoe momenteel de eerste stappen reeds zijn ondernomen) en het bestuur van deze Bond, dat uiteraard uit enkele ervaren deskundigen zal bestaan, zal dan een duidelijk overzicht kunnen hebben van en een verantwoord toezicht kunnen uitoefenen op al het werk van zijn leden, die pas na een opleiding van drie jaren als deskundigen gekwalificeerd worden, in tegenstelling met de toe stand van het ogenblik, nu men zich zelfs na een cursus van drie maanden voor deskundige uitgeeft! Tot slot werd ons nog met lichte ver ontwaardiging gewezen op het dragen van schoenen met die heerlijke dikke rubberzolen. Maar de waarschuwing om nimmer langer dan één of twee dagen achter elkaar het zelfde paar schoenen te dragen, hebben we echter ter harte genomen. Het is namelijk noodzakelijk de schoen geregeld tijd te gunnen om uit te wasemen, hetgeen zowel het behoud van gezonde voeten als van de schoenen zelf waarborgt. J. S. In de „Semeur Vaudois" geeft Pfarrer Freundler, secretaris van het Hulpwerk der Zwitserse Protestantse kerken, een over zicht over het Europese Protestantisme in 1952, waaraan wij het volgende ontlenen met betrekking tot de minderheidsgroepen in enkele landen. Spanje. In dit land leven 20.000 Pro testanten op een bevolking van 21 millioen. Hex-haaldelijk is, vooral ook weer in de laatste tijd, de aandacht gericht op deze kleine minderheid, die een zeer moeilijke positie inneemt. Zij moet, meer of minder, in het vei-borgene haar gang gaan, terwijl zij niet de gunst van de burgerlijke auto riteiten geniet. Italië. Op een bevolking van 45 mil lioen telt het land ongeveer 60.000 Pro testanten. Sinds vijf jaar wacht deze min derheid op een wetswijziging, die haar metterdaad vrijheid van godsdienst garan deert, een vrijheid, die nog steeds in de practijk in discussie schijnt te zijn. In de loop van 1952 konden de kei-ken in Col- ferro, Bari, Terni en Agrigente worden herbouwd of gesticht. Griekenland. Op 8 millioen inwo ners behorend tot de Grieks-Orthodoxe kerk zijn er 6000 Pi-otestanten. Hun situatie vereist veel moed en beleid, Maar het gaat hier om een levende kerk in de verstrooiing. Dit kunnen de 100 leken, die in het kerke lijk wei-k bezig zijn, reeds bewijzen, maar ook de enkele honderden Zondagsschool- krachten en bijbelcolporteurs, het kinder huis in Kastri en de vluchtelingengemeente in Katerini. Zij hebben zelfs voor een ge legenheid gezorgd om kerkdiensten te hou den en verkregen een zaal met 1500 zit plaatsen, die eigenlijk al te klein is. Joegoslavië. Dit land heeft 160.000 Protestanten op een bevolking van 14 mil lioen, waarvan de helft orthodox is. De Protestanten vindt men vooral in het dal van de Donau en in het Noorden. De meer derheid hunner is boer. Zij werden hard getroffen door de dropgte van dit jaar. Maar zij tonen een geestelijke honger door de sterke vraag naar Bijbels en andere lec tuur. België. Onder de 8 millioen inwoners telt België 100.000 Protestanten, waarvan er overigens slechts 30.000 gerekend kun nen worden tot de actieve gemeenteleden. De Belgische Zendingskerk draagt haar naam met ere, doch ook de overige groe peringen, thans samengebracht, vertonen een actief beeld. F r a n k rij k. Tot de Franse Protestantse kerk behoren 250.000 leden, tot de Lutherse kerk eveneens 250.000 leden en dan zijn er nog 50.000 Hervormden in de Elzas. Het Protestantisme leeft hier midden in een gesaeculariseerd volk. Het land telt nog slechts 6 millioen praktiserende R. Katho lieken, maar ook reeds bijna 2 millioen Mohammedanen. Het speciale probleem van ADVERTENTIE ONZE BEKENDE COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen, samen voor 78.60 1 pers. divanbed met verende matras en kapokkussen, samen voor 96.80 1 pers. opklapbed met matras cn kussen, samen voor 73.80 Wollen dekens vanaf 19-85 Alleen bij: HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 - Telefoon 11485 Begin 1950 hebben de ministers van Wedex-opbouw en Volkshuisvesting en van Sociale Zaken als onderdeel van maatre gelen, welke beogen het overleg met de Stichting van de Arbeid over zaken de Dienst Uitvoering Werken (D.U.W.) be treffende te regelen, ook voor het district Haarlem een beroepscommissie D.U.W. in gesteld. Deze commissie heeft tot taak zich uit te spreken in die gevallen, dat een D.U.W.-arbeider tegen de hem opgelegde straf van ontslag of schorsing bij haar in beroep komt. Zij is samengesteld uit een buiten de partijen staande lid-voorzitter, een lid-werkgever en een lid-wei-knemer. De betrokken inspecteur van de D.U.W. zal als adviseur de vergaderingen van de com missie bijwonen. Bovendien werd nog een Centrale beroeps-instantie in het leven geroepen. Na enkele mutaties fungeren thans als lid der commissie de lieer J, de Ruiter te Heemstede (werkgever), en bij toerbeurt de heren E. J. Stam, J. J. M. Sens en D. Meyer (werknemex-s), terwijl na de heren ir. C. G. Meeder en A. de Back thans de heer H. L. C. Kruse te Haarlem als secre taris fungeert. Door het overlijden van de heer dr. ir. W. M. van RosSum du Chattel is het hoofd van de inspectie D.U.W. ver vangen door de heer ir. W. van Laer. Voor zitter is mr. H. B. Wildt Meyboom. Van de aanvang af tot heden heeft de commissie 19 beroepsgevallen te behande len gekregen. In het algemeen waren deze beroepen niet bijzonder belangrijk. De be slissingen van de commissie werden steeds eenstemmig genomen. In 15 gevallen werd de door de Inspectie van de D.U.W. opge legde straf door de commissie bevestigd. Twee personen werden in hun beroep niet- ont vankei ijk verklaard, eenmaal werd een ontslag gewijzigd in een schoi-sing, terwijl ook eenmaal de opgelegde straf van schor sing is vernietigd. Uit de omstandigheid, dat in een periode van ongeveer 2jaar voor een gebied, waarin regelmatig verscheidene honderden telkens wisselende personen in de D.U.W. werkzaam zijn, slechts 19 beroepsgevallen zijn voorgekomen waarvan er dan nog maar eigenlijk twee als redelijk gegrond zijn aan te merken mag zeker met vol doening de conclusie worden getrokken, enerzijds dat hier in goede onderlinge ver houdingen door de tewerkgestelden als regel een gepaste arbeidsprestatie wordt verricht en anderzijds, dat door de inspec tie van de D.U.W. en door hen, die overi gens leiding aan het werk geven, bij me ningsverschillen rechtvaardige beslissin gen worden genomen. Eveneens kan wor den aangenomen, dat alleen al door de preventieve werking, die van deze beroeps mogelijkheid uitgaat, de rechtszekerheid voor de betrokkenen is bevoxberd, zo staat er in het verslag van de beroepscommissie. het Franse Protestantisme ligt in het sociaal-economische vlak: de ontvolking van het platteland door de trek naar de ste den. Deze vereist een reorganisatie van de kerkelijke arbeid in de voorsteden, waar de Protestanten „onderduiken", terwijl tege lijkertijd overal waar dit mogelijk is, op het land centra voor kex-kelijke arbeid dienen te worden gesticht. Vele kerken wachten op herbouw, maar kunnen niet worden her bouwd, omdat zij nog zuchten onder de oorspronkelijke bouwschulden. Het overzicht vermeldt geen gegevens over de Protestanten in Oostenrijk, Honga rije, Tsjechoslowakije en Roemenië. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Jacques Perry „L'Amour de rien", édit. Julliard, Paris. De Prix Théophraste Renaudot is ten deel gevallen aan Jacques Perry (geboren in 1921) voor zijn roman „L'Amour de rien". Een openbaringeen mislukking. Tussen deze uitersten beweegt zich de Franse errtiek. Perry verdiént niet die ver heerlijking, maar zeker allerminst die ver guizing. L'Amour de rien is ontegenzegge lijk een der knapst geschreven romans van dit jaar. Het bevat de psychologische analyse van een mens, die niet de overeen stemming met de wereld kan vinden. Hier door schaart deze roman zich echter niét in de rij van litteraire werken der laatste jaren, die de tegenstelling mens-wereld tot onderwerp hebben. De uit die tegen stelling voortvloeiende levensljoudiriig der hoofdpersonen was min of me^r philoso- phisch gefundeerd en de schrijvers tracht ten er een algemeen geldend karakter aan te geven. De auteur van L'Amour de rien echter analyseert een zeer bijzonder „ge val". De verklaring van dat bijzondere mensenlot is, naar het ons toeschijnt, te vinden in de eerste 17 Van de ruim 500 bladzijden tellende roman, n.l. in die, waarin de naamloze hpofdpersoon de eer ste 15 jaren van zijn jeugd vertelt. Deze hoofdpersoon de roman vormt het door hemzelf opgeschreven chronolo gisch verhaal van zijn mislukte leven heeft zijn vader niet gekend en is van zijn 2e tot zijn 8e jaar verlamd geweest. Daar na is hij door zijn enigszins dwaze moeder nog enige jaren -opgesloten gehouden in zijn kamer, zonder dat hii iets leerde noch ook maar iets te weten kwam van het le ven achter de voor hem steeds gesloten deur en het ondoorzichtig venster. Het is dan ook niet te verwonderen, dat „de kamer", bekend symbool in de psychoana lyse, een grote rol in zijn verdere leven speelt. Hij sluit er zich na elke tegenslag in op, als in een beschermend omhulsel, met zijn door zijn abnormale opvoeding geschapen en later trots aangekweekte inactieve eenzaamheid. Als hij enige jaren na de dood van zijn moeder in Parijs aankomt, kent hij van het léven slechts de schaduwzijden, alle ondeugden en alle vormen van armoede, die hij geleerd heeft, zwervend door de havenwijken van Marseille, als scheeps- maatje in Zuid-Amei-ika, als boerenknecht je in de Provence. Zijn eenzaamheid met zich meedragend, zichzelf noch het leven kennend, zonder familie of familietradi tie is hij niet in staat zich een bestaans vorm te kiezen, noch, bij gebrek aan vast heid in het heden, zich een toekomst voor te stellen. Toch geeft Parijs hem de gele genheid zich aan het leven'te binden door hem vaste levenswaarden te bieden. Hij ontmoet er de prachtig getekende biblio- phiel Théclet, die hem gastvrijheid ver leent en dank zij wiens bibliotheek hij zich, autodidact, voedt met de meest he terogene lectuur uit de 18e eeuw; hij ont moet er de vriendschap door de mondaine romancier Quelse, die, schepper van figu ren als hij is, onze levensvreemde tracht te voxmen; hij ontmoet er de liefde, door de jonge schilderes Martine Sandy. Dat alles loopt op mislukking uit door zijn steeds terugkerende hang naar eenzaam heid, door zijn in die eenzaamheid ge kweekte trots en egoïsme, door zijn alles uiteenrafelende geest. Mislukking ook, omdat voor hem, die nooit de waarde van iets geleerd heeft, alles van gelijke waarde is. Mislukking tenslotte, omdat, bij gebrek aan een mystieke ontmoeting, die hem aan zichzelf ontrukt zou hebben, hij zich aan niets met diepe overtuiging kan geven en evenmin aan de noodzakelijkheid, van iets kan geloven. Zo vervolgt deze volwassene, die zich niet kan aanpassen aan het werkelijke le ven, zijn eenzame weg. En deze terecht naamloze, daar hij „niemand" is, vindt tenslotte de enige uitweg" in de welover wogen, bewuste zelfmoord. Voor hij daar toe overgaat, verricht hij een positieve, zij het formele daad: hij verhaalt zijn leven, maakt de balans ervan op, waar-bij hij de ambitie heeft „alles" te zeggen. Deze da&d is psychologisch juist: het was de enige mogelijkheid voor hem om zich geheel Uit te leven. Dit laatste hoofdstuk, dat veelbeteke nend „de kamer" heet. is het minst ge slaagde van de roman. Men voélt er te zeer een constructie van de schrijver in. Kan een figuur als de hoofdpersoon uit L'Amour de rien, die gestorven is, omdat hij niet wist te leven, die zichzelf, allen en alles voortdurend ontleedt, de belangstel ling van de lezer vast houden? De aan dacht verslapt inderdaad een enkele keer daar waar de verteller Onbelangrijke reacties te uitvoerig analyseert en hij door de ontleding van identieke gevoelens en situaties vervalt in een herhaling, die de lectuur vertx-aagt. De omvang van de ro man had beknopter kunnen zijn. „Alles" zeggen betekent niet: niets verzwijgen, on danks dit gebrek heeft de vernuftige ana lyst Jacques Perry getoond een begaafd verteller en een opmerkelijk schrijver te zijn: hij heeft voor de tenslotte negatieve naamloze hoofdpersoon van zijn roman het medegevoel van de lezer weten op te wekken. Zijn „bijzondere geval" boeit vrij wel voortdurend als de poging van een mens om, ondanks tegenslagen, hardnek kig zichzelf te vinden en zich aan het le ven te binden. S. E. (De in ons blad van 29 November be sproken roman van Jean Dutourd: „Au bon beurre" is, zoals, onze recensen ver wachtte, inderdaad bekroond en wel met de Prix Interallié).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3