De huizen met de beelden aan de Nieuwe Gracht Aan de Leidsevaart komt een tekenfilmbedrijf op toeren Agenda voor Haarlem Letterkundige oudejaarsparade Nieuwe uitgaven Van Van Deyssel tot Dubois HARTENDORP Nieuwe de la Mar-theater geopend Schoonheid in Haarlem en omgeving TALENT EN DURF LITTERAIRE KANTTEKENINGEN Z.I.G.E.A. en Melophilia gaven Kerstuitvoering in H.J.M.V.-gebouw Betaling abonnementsgeld per giro ZATERDAG 27 DECEMBER 195$ De percelen Nieuwe Gracht 3 en 5 te Haarlem zijn tot het overdadige toe versierd met beeldhouwwerk. Toen de Nieuwe Gracht tengevolge van de iepenziekte enkele jaren geleden haar zware bomen verloor, heeft het stadsbeeld geleden. Die omgeving vraagt flinke bomen, zodat gehoopt wordt dat de kleine, die er nu staan, flink zullen groeien. Maar er is een voordeel aan deze kaalheid verbon den, men heeft nu een vrij uitzicht op de huizen. Daardoor valt het op dat er „vogels van diverse pluimage" staan, die toch met elkaar zorgen voor een waardig, een deftig, aspect. Naast het statige en forse perceel No. 7, de vroegere ambtswoning van de Commis saris der Provincie Noordholland (aan dit huis wijdden wij reeds enkele artikelen) staan de panden 3 en 5; vaak aangekondigd als „de huizen met het beeldhouwwerk". Er is geen kans dat er verwarring ontstaat met „het huis met de Witte Beelden" aan de Wagenweg, tegenover de Spanjaards laan, want de tegenstelling daarmee is wel heel sterk. Binnenkort komt ook dat in deze serie aan de beurt. Het is nu juist 70 jaar geleden dat die De dragers onder een der balken. huizen aan de Nieuwe Gracht gebouwd zijn. Ontwerper was de heer P. Kleiweg Dyserinck, de bouw geschiedde onder lei ding van de heer H. J. Geyl, die aan het hoofd stond van de in die tijd in Haarlem bekende aannemersfirma Martens en zoon. Voor het ontwerpen van de gevels heeft de heer A. J. C. van Gemund zijn medewerking verleend, een toen nog jong architect, die evenwel gauw naam begon te maken. De gevels zijn opgetrokken in gewijzigde Hollandse renaissance. Het beeldhouwwerk is gemaakt van Franse zandsteen. Vroeger heeft op dezelfde plaats „een hótel" van de Commissaris der Koningin gestaan. Ter herinnering aan de titularis sen, die er vroeger gewoond hebben, zijn op de kariatiden, die de cordonlijst van de bel-étage dragen, de wapens van de voor naamste Noordhollandse steden aange bracht in volgorde van de Jansweg naar Heren van zeventien. Roman door Booth Tarkington. Uitgegeven in de Prisma-reeks door Het Spectrum. Utrecht- Antwerpen. De onuitstaanbare gewoonten, die heren en dames van zeventien plegen te vergezellen zijn door de Amerikaanse schrijver Newton Booth Tarkington (1869—1946) nauwkeurig geregistreerd in zijn in 1917 verschenen „Heren van zeventien". Hij doet dat met de nodige ironie en humor, die hij vooral be lichaamt in een klein meisje, dat zo moge lijk een nog grotere rol speelt in zijn ver haal dan de sweet seventeeners", die er de hoofdfiguren van uitmaken. Men volgt dan ook de kalverenliefdes, die de auteur be schrijft, vooral met interesse, omdat het kleine meisje als een kleine intrigante daar bij voortdurend de functie van noodlot ver vult. Jammer alleen, dat de conversatie, die de 17 jaren tellende jongelieden voeren zo bijzonder uitvoerig is weergegeven. Die conversatie is namelijk dikwijls grenzeloos kinderachtig en dientengevolge grenzeloos vervelend. Eet men zich door deze gestolde pap heen dan blijft er nog genoeg over om te savoureren. Tarkington verstaat uitne mend de kunst de wereld der zeventien jarigen voor u op te roepen. Tot uw ergernis bijwijlen, wanneer hij overdijft, maar toch ook tot uw vermaak. Fr. Juliana Regina 1952 door D. Wijn- deck, uitgave Hollandia, Baarn. Een chronologisch overzicht van de voor naamste gebeurtenissen uit 1952 met prach tige foto's van het Koninklijk gezin en de Prinsesjes. De Koningin op de voet ge volgd, zou de vertaling van de titel kunnen zijn. de Kruisweg: Amsterdam, den Helder, Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Haarlem. Op de middelste pilaster (het centrum) staat het wapen van Noordholland met de gravenkroon gedekt. Van de 9 kariatiden zijn er 4 voorzien van vrouwen- en 2 van mannenkoppen, de drie anderen zijn geheel gevuld met orna menten. De 6 sluitstenen boven de ramen ver tonen koppen van vrouwen in nationale klederdracht. Zij zijn afkomstig uit Mar ken, Noordholland, Noord-Brabant, Fries land en Zeeland. De sluitstenen boven de ramen van de eerste étage vertonen (weer in de volgorde van Jans- naar Kruisweg) een boer, een aanspreker, een soldaat, een schipper, een artist, een schutter, een bak ker en een anonymus. Onder de ramen der eerste étage is een eenvoudig ornament als versiering aange bracht. De gevellijst heeft 9 uit Portlandse cement gegoten leeuwenkoppen. De onder de balcons aanwezige dragers stellen satyrkoppen voor, eindigend in een ornament. Het beeldhouwwerk werd gemaakt door de heer Stracké te Haarlem. De gevel is gemetseld van oud-Hollandse Waalsteen. Het grauwe van de zandsteen steekt daartegen mooi af. Wanneer men deze huizen nauwlettend bekijkt, ontkomt men niet aan de indruk dat het vele beeldhouwwerk het geheel iets onrustig maakt. Maar dit verhindert toch niet dat het geheel een goede indruk geeft van de smaak die toen heerste onder dege nen die zich de weelde van veel geld uit geven konden veroorloven. De beeld houwers, die nu moeten trachten aan de kost te komen, zullen ongetwijfeld naar de tijd terugverlangen dat zoveel werk van gevels werd gemaakt. Ook al zouden ze het nu anders doen. C. J. VAN T. OVERDENKENDE, HOE ik dit overzicht van een jaar letterkundig leven zou be ginnen, kwam mij een gedicht in de herinnering, dat ik tijden niet onder ogen had gehad, maar waarvan mij, behalve de strekking, de toon was bijgebleven toon van milde beschouwelijkheid ik bedoel „De dood van een jaar" van Albert Verwey. „Jaar", aldus de openingsregel, „jaar, wat zijt gij een vreemd oud-jaar: heet dat geen sterven?" Niet het geringste bleek bij het herlezen dit nobele gedicht van zijn bezwerende tover verloren te hebben: wéér zou ik er mijn hand voor in het vuur houden, dat dit één van de schoonste verzen is van onze moderne litteratuur, één van de waardigste, één van de innigste. Maar er is geen Verwey meer en er is neg geen jonge dichter, die hem in dit haast klassiek meesterschap kan evenaren. Zijn generatie die van Tachtig ging volstrekt heen met haar laatste, al tijdens zijn leven legendarische vertegenwoordiger: Lodewijk van Deyssel, op de zesentwintigste Januari van dit jaar. ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbergerweg 51, Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen Nog één grote dode moet worden her dacht: Henriëtte Roland Holst. Zijn er velen die de kringloop van hun leven zo zinvol en de laatste wake vóór het vallen van de eindeloze nacht zo hoog-uitgestegen boven het aards-vergankelijke volbrach ten? Wij hebben geen ander Pantheon dan ons hart. Maar daar heeft zij dan ook een ereplaats, voor goed. Velen jubileerden overeenkomstig de traditie van ons tientallig stelsel, dat, hoe willekeurig op zichzelf, van tijd tot tijd gelegenheid biedt tot een betuiging van eerbied en dankbaarheid voor duurzame bijdragen tot onze bedreigde kuituur. Nes- cio en Ritter werden zeventig, Dirk Coster, Albert Besnard, Jac. Bloem en P. N. van Eyck vijfenzestig; zij behoren allengs tot de oudste in leven zijnde dichtergeneratie, bij wie zich de beide zestigjarigen, Vic. van Vriesland en Constant van Wessem als „jongeren" aansluiten, op de voet (en tè voet, want hij zwerft steeds, ook als hij „thuis" is) gevolgd door de piepjonge Bel- campo, die vijftig werd. Lauwerkransen alom En dan de gekroonde hoofden in de hof der letteren: ik laat ze hier in feeststoet voor het forum paraderen: Vic. van Vries land voorop, met de prijs voor litteratuur van de stichting Kunstenaarsverzet 1942 Mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, heeft Dinsdagavond het ge'heel herbouwde Theater de la Mar in de Marnixstraat tegenover de artisteningang van de Stadsschouwburg officieel ge opend. De restauratie blijkt al uit de voor gevel, thans versierd met een aantal groen- geschilderde jalouzieluiken. Boven de en- trée is een Londense luifel aangebracht. De grootste wijziging onderging het in térieur. De toneelzaal (waaruit de vroe gere zijloges zijn gesloopt) biedt thans plaatsruimte aan ongeveer vijfhonderd personen, die allen goed kunnen zien wat er op het toneel gebeurt. Er is geen mid denpad. Ter verhoging van de capaciteit is er een op bijgaande foto duidelijk zicht baar balcon aangebracht. Achterin de zaal bevinden zich nieuwe loges. Voorts is er een filmcabine, daar de directie ook over een bioscoopvergunning beschikt. De inrichting is geheel afgestemd op de Franse stijl anno negentienhonderd. Het toneel is gevat in een gouden lijst met daarboven een draperie in twee kleuren rood. In de zaal is groen de overheersen- Sierlijk gewelfde lijnen kenmerken het intérieur van het nieuwe De la Mar-theater de kleur. De indirecte verlichting van vroeger is vervangen door gewone lampen in kristallen empirezakken aan het ge welfde plafond. De foyer is ingericht in Biedermeiertrant. Een belangrijke verbetering heeft ook het toneel ondergaan, onder meer door een vergroting naar voren met ongeveer an derhalve meter. De inrichters hebben ge streefd naar een zo gunstig mogelijke ver eniging van moderne outillage en ouder wets gezellige sfeer. De directie van het theater wordt gevoerd door de heren Wim Sonneveld, Paul Kijzer en mr. P. Meer burg. Behalve het gezelschap van eerstge noemde, dat gisteren de hoofdstedelijke première van „Het meisje met de grote voeten" gaf .zullen er dit seizoen optreden: De Nederlandse Comedie, Comedia, de to neelgroep Puck, het gezelschap van Jan Musch, het Scapinoballet en het Salzbur- ger Marionettentheater. 1945; twee jongeren dan, de welgevulde regeringsreisbeurs torsende: Ed. Hoornik en Hans Edinga, gevolgd, ietwat stillekens, door Til Brugman, die de Marianne Phi- lipsprijs verwierf. Volgt met vlag en wim pel J. W. Schulte Nordholt, door de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde be kroond met de Van der Hoogtprijs (zoiets als een litteraire Nederlandse Leeuw). Wat ruimte dan, opdat voor een jongere, een heel jongere, de pen der letteren gepresen teerd kan worden: voor Kees Stempels, die, bescheiden als hij is, zich tot zijn verbazing zag aangemoedigd door de Reina Prinsen Geerligsprijs. En tenslotte dan de dezer dagen door de Jan Campertstichting ge- lauwerden: Theun de Vries (Vijverberg- prijs), Pierre H. Dubois (Essayprijs), Bert Voeten (Poëzieprijs) en twee nog, die wegens niet geringe verdienste afzonderlijk onderscheiden werden: mr. Abel Herzberg en Maria Dermoüt. Een feestelijkheid, dit zij het één van een stijlvoller aard dan de „Boekenweke- lijkse" expositie van boeken en .schrijvers. Waarmee niets ten kwade gezegd wil zijn van de jaarlijkse propaganda voor het boek, ter gelegenheid waarvan er in 1952 ontelbare insecten uitzwermden over het land, uitgebroed door Manuel van Loggem of, beter, juist niét uitzwermden: het arme gedierte was beklemd geraakt in het „plastic" van deze tijd en als zodanig vleu gellam. Hetgeen niet belette dat er vrijelijk gezwermd en „geschwarmt" werd op het geletterde boekenbal, nadat het cabaret van Wim Sonneveld van de Parnassus tot het Amsterdamse Montparnasse was afge daald. Donkersloot sprak bij die gelegenheid terwijl achter de schermen van zijn dich terlijke en professorale decorum de feest- mutsen al ongeduldig ritselden feeste lijke èn behartenswaardige woorden over de waarde van de stilte en de aandacht, de toegewijde aandacht, voor het boek, op de toekomst waarvan hij niet gerust was: „Aandachtverschuiving," zei hij woordelijk, „maar wat men sneller visueel kan op nemen, is nog geen aandachtverhoging, evenmin is versnippering van aandacht en verhaasting van aandacht, gelijk wij alom waarnemen, voor verdieping van aandacht gunstig." Kan men wel genoeg aandacht vragen voor de aandacht? Dit verscheen en dat Opzienbarende romans leverde ook 1952 nagenoeg niet op. Er werd verdienstelijk geëxperimenteerd met de „nieuwe" roman vorm door Bert Schierbeek. Helman ver raste met een uitnemend „vervolg" op zijn „Stille Plantage": „De laaiende stilte." Vestdijk bleef beneden zijn record: hij haalde „de drie" niet, vervolgde, terugge keerd uit de klassieke regionen van Apollo, de dokter van het lichte meisje, en dat nog wel „Op Afbetaling". Bordewijk publiceer de één van zijn knapste werkstukken: de roman „De doopvont" (dat ik binnen zeer kort hoop te bespreken). En dan, kort voor de jaarwisseling verscheen als sieraad niet alleen van dit litteraire jaar, maar van onze moderne roman-litteratuur „Een vin ger op de lippen", de eerste roman van Pierre H. Dubois, met onverdeelde lof ont vangen. Dit dan als oogst, verrijkt nog met wat aan verzamelde werken verscheen: van Jacob Israël de Haan, Leopold en Van Ostayen het gehele oeuvre; van Gorter het slotdeel, van Couperus, in een zeldzaam fraaie uitgave (hulde aan de uitgever Van Oorschot!) het eerste deel, ondanks de spellingsrol, die het proces tegen Hermans naar de kroon stak. „Ondanks de uitslag" van dit proces (waarbij hij werd vrijge sproken) zou, verklaarde Hermans, hij „altijd precies zó schrijven." Het zal toch niet waar zijn? Aldus, in kort bestek, de chronique „joyeuse" en „scandaleuse" van het litte raire jaar 1952. Proficiat, lezers. De 25-jarige Wim Knotter, een talent rijke jongeman, die terdege doordrongen is van de lang niet eenvoudige eisen, waarvoor de makers van tekenfilms wor den gesteld, maar zeker ook van de perspectieven, die zulk een bedrijf in Ne derland heeft, is van jongsaf reeds „be zeten van dit idee. Hij oogstte veel lof en rendement als reclametekenaar, welk be roep hij op achttienjarige leeftijd in Haar lem begon uit te oefenen, hij illustreerde tal van kinderboeken vooral sprookjes maar het statische karakter van pren ten stemde niet overeen met zijn dynami sche fantasie. Vandaar dat hij al spoedig nog maar de helft van de dag aan de re clame besteedde en zijn overige tijd on verdeeld aan de studie van de tekenfilm wijdde. Zo schiep hij zich samen met zijn vrouw, die ook veel tekentalent en uitge rekend dezelfde interesse bezit als hijzelf, een basis, waarop een paar jaar geleden, uiteraard op een bescheiden schaal, het be drijf is begonnen. Het was aanvankelijk gevestigd aan de Zijlweg 39 maar daar is het uitgegroeid, zodat de tekenafdeling er van zes maanden geleden aan de Leidse Vaart werd gehuisvest. Ook daar begint het nu al weer ras te klein te worden, zo dat Wim Knotter al weer naar nieuwe be drijfsruimte uitziet. Eigen stijl Voordat de kleuren-tekenfilm „De Droom" op stapel werd gezet, maakten zijn echtgenote en hij reeds een inleidend filmpje van ongeveer veertienhonderd tekeningen voor het filmprogramma van de N.I.W.I.N. voor de Nederlandse troepen in Indonesië, een opdracht, die door een Nederlandse filmmaatschappij bij hem werd uitbesteed. Voor dergelijke projecten moet men zich uiteraard geheel richten naar de inzichten en verlangens van de op drachtgevers en zoveel volgzaamheid kan Wim Knotter, boordevol eigen ideeën en zelfstandigheidsdrang, niet opbrengen. Het gaat hem er vooral om, juist in de teken film iets nieuws te brengen. Aan de vele figuren, die in zijn kleuren-tekenfilm gaan optreden ziet men een onmiskenbare eigen stijl en een nieuwe, speelse anatomie, die sterk afwijkt van die van een Disney of een Fleischner. Verre van te streven naar het belachelijk onmogelijke of de heroïsche dwaasheid, die zovele „cartoons" in de voorprogram ma's der bioscopen kenmerken zoekt Wim Knotter op de achtergrond van zijn caricaturen een schoonheidsideaal te ver wezenlijken. Wanneer men enkele van de tot in ragfijne détails uitgewerkte en in prachtig harmoniërende kleuren gevatte landschappen voor de film ziet, dan twij felt men daar niet meer aan. Ook zijn liefde voor het ballet brengt hij in ver scheidene hoofdfasen tot uitdrukking. Keukengeheimen Het is hem gelukt een systeem te vin den, waarvan de uitvoering ten eerste het wordingsproces van tekenfilms kan ver snellen en bovendien de vaak hinderlijke trillingen in de lijnen van het bewegend beeld, tot een minimum kan beperken. Een voorwaarde voor een goede toepassing ervan is natuurlijk dat zijn gehele groep volkomen ingewerkt is. Het is vooral ook door deze vinding - uiteraard een keuken geheim -, dat verscheidene grote bedrij ven, waaronder Philips, zich voor zijn werk interreseren. Het wegwerken van dergelijke trillingen is namelijk ook zeer belangrijk voor getekende gedeelten - van technische films. Een ander keukengeheim van Wim Knotter is een speciaal procédé voor het aanbrengen van de verf, dat het „bladderen" in de warmte van de belich ting voorkomt. De opnamen van de tekenfilm geschie den in zijn oude atelier aan de Zijlweg. De muziek ervoor, waarin zoveel mogelijk aanpassing wordt gezocht aan de geluiden, zal worden nagesynchroniseerd. „Inkleursters" brengen de verf op de figuren aan. Wim Knotter heeft zich van de beste medewerkers en medewerksters kunnen verzekeren na een zorgvuldige selectie van zeer vele grage sollicitanten. Op het ogen blik wordt het bedrijf uitgeoefend door vier tekenaars, twee „inkters" en drie „in- kleursters", in totaal een negental, dat, in dien de bedrijfsruimte het toeliet, allang uitbreiding zou hebben gekregen. Twee avonden in de week houdt hij met zijn mensen tekenoefeningen, waarbij hij ze vertrouwd maakt met de anatomie, die hij voor zijn filmfiguur heeft bedacht. Des zomers schetsen hij en zijn staf zoveel mo gelijk in de natuur, voor hem de bron van alle inspiratie. Wanneer zijn tekenaars goed zijn inge werkt hoopt hij een productietempo te be reiken van „twee minuten" tekenfilms in twee maanden. Wat daarvoor nodig is wordt wel duidelijk, wanneer er aan toe gevoegd wordt, dat voor één enkele secon de 24 tekeningen nodig zijn. Wanneer men alle tekeningen voor het filmpje, dat hij nu aan het maken is, naast elkaar legt, krijgt men een strook papier van zo'n slordige negen kilometer. Het grote geduld en de nauwgezetheid, die bij voorbeeld vereist zijn voor het tekenen van de talrijke tussenstadia voor een be weging, kunnen slechts opgeleverd worden door medewerkers met een zeer grote liefde voor dit werk. „En die is er," zegt Wim Knotter, „het is de ervaring van ons allemaal, dat wie hiermee begint er zo door in beslag geno men wordt, dat hij nooit iets anders meer zal willen doen." ADVERTENTIE Neem tijdig sterk desinfecterend N.V. PHILIPS-ROXANE Pharm.-Chem. Ind. "Duphar" Amsterdam - Olst - Weesp C. J. E. DINAUX De hoofdpersoon in het kleurenteken- filmpje, dat thans in het atelier van Wim Knotter wordt vervaardigd: het aapje, dat een nachtmerrie beleeft, in de weergave waarvan de ontwerper zijn fantasie ruim schoots tot gelding heeft gebracht. Zaterdag 27 December Stadsschouwburg: „Via Lissabon" (Neder landse Comedie) 8 uur. Concertgebouw: Jeugdkoor Inter Nos, Kerstconcert, 8 uur. Rembrand', en Luxor: „Limelight", alle leef tijden, 6.30 en 9.15 uur. Palace: „De tante van Charlie", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: „Met gouden oorringen", 18 jaar, 11.30 uur. Spaarne: „Vlammende pijlen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Gevaarlijk Paradijs" en „Gevleugelde acrobaten", alle leefttijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vader is vrijgezel", alle leef tijden, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lullaby of Broadway", alle leeftijden 7 en 9.15 uur. Zondag 28 December Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar", 8 uur. Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeftijden, 1, 3.45, 6.30 en 9.15 uur. Palace: „De tante van Charlie", alle leeftijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Zondag morgenvoorstelling „For Ever amber", 18 j., 11 uur. „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Chinees goud" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Frühling auf dem Eis", alle ieeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Vader is vrijgezel", alle leeftijden 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: „Gevaarlijk paradijs" en „Gevleugelde acrobaten", alle leeftijden, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 29 December Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeftijden, 2.00, 6.30 en 9.15 uur. Palace: „De tante van Charlie", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zaan van Ali Baba". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Chinees goud", 18 jaar, 2-30, 7 en 9.15 uur. City: „Gevaarlijk paradijs", „Gevleugelde acrobaten", alle leeftijden, 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vader is vrijgezel", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Frühling auf dem Eis", alle leeftijden, 2.30, en 8.15 uur. In het gebouw van de H.J.M.V. gaf Dinsdagavond het vrouwenkoor Z.I.G.E.A. onder leiding van Rie Schouten een Kerst uitvoering met een niet onbelangrijk pro gramma. In het eerste gedeelte van het concert vertolkte het koor onder meer „Christkindlieder" van Max Bruch met sopraan- en alt-solo. Ik heb er alleen de laatste twee nummers van kunnen horen, die een zeer goede indruk maakten. De frisse muziek werd lenig en bijzonder klankschoon uitgevoerd door het koor en de beide solisten, Annie Koppenol en Ans Wiersema, waren zeer te prijzen. De niet eenvoudige klavierpartij was bij mevrouw W. P. Stengervan der Velde in goede handen. Aan de avond werkte ook het kamer orkest „Melophilia" mee, een twaalftal strijkers plus pianiste, onder leiding van Rie Schouten. Het instrumentale ensemble had vóór de pauze een suite van Saint Georges gespeeld en gaf in het tweede ge deelte van de avond een verdienstelijke vertolking van een Trio-Sonate van Co- relli, waarbij het stevig regelende spel van de cellist bijzonder gunstig opviel. Men speelde ook een Andante van Haydn. Het orkestje verrichte tevens goede diensten bij de verklanking van een Kerst cantate, kerkelijke gebruiksmuziek van Vincent Lübeck (16541740), voor vrou wenkoor, sopraansolo en begeleiding. De tweestemmige koortjes uit dit werk gaven aan de geroutineerde zangeressen van het ensemble alle gelegenheid om ze op haar waarde te toetsen, qua klankgehalte en muzikale vaardigheid. En de soliste Annie Koppenql viel ook hier op door haar goed getimbreerd geluid. Mej. Schouten dirigeerde verder een U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van HaarlemsDagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 16.10, post- abonnés 1 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. tweetal oude Kerstzangen in driestemmige bewerking van Henk Bading, die zeer zui ver vertolkt werden.Wij kunnen haar toe wensen dit goede ensemble op deze wijze, met artistiek verantwoorde nummers, op dit plan te handhaven. Tenslotte declameerde mevrouw H. HommesZoethout met succes Kerstzang teksten en een vernederlandste Franse Kerstlegende. Zij verdiende een compli ment voor haar voortreffelijke articulatie en haar natuurlijke wijze van vertellen. Een geslaagde avond, waarvoor behoor lijk veel belangstelling was. JOS. DE KLERK Achter een woning aan de Leidse Vaart, in een paar reeds weer te krap wordende vertrekken, worden tekeningen onder vaardige en nauwkeurige handen vermenig vuldigd. In dit nog slechts enkele jaren geleden opgerichte bedrijf „Wim Knotter - Tekenfilm", waar thans negen jonge mensen werken, groeit seconde voor seconde een kleuren-tekenfilm van 6 a 6l/2 minuut, het eerste product, dat waarschijnlijk over een paar maanden gereed zal zijn. Aan deze rolprent? die de boze droom van een aapje tot onderwerp heeft, is reeds bijna twee jaar gewerkt, en dat behoeft geen verwondering te baren wanneer men weet, dat er bijna tienduizend tekeningen voor gemaakt moeten worden!

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5