Onze puzzle 1952 heeft een goed cijferrapport Huis vol mysterie |G -Clowntje Riek BMHC speelde gelijk in voetbalwedstrijd tegen HFC RR c ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 Effecten- en Geldmarkt V. FEUILLETON door Jane England Voetbal Biljarten Derde Nederlander in tournooi 47/2 Schaken Het vijftiende Hoogoven-tournooi Handbal Hellas werd officieus kampioen van Nederland Wielrennen Schulte en Van Vliet reden in Gent H. Keizer overleden Sport in 't kort Rederij en kapitein van de „Elis" in gebreke gesteld „Velser affaire" terug naar rechtercommissaris Zionistenbond hield zijn 50ste algemene vergadering Instandhouding van het Concertgebouw-Orkest Voor de kinderen Na de zware Kerstpuzzle, nu maar eens een kruiswoord van wat lichter allooi, waarmee men wel weinig moeite zal hebben. Horizontaal: 1. deel v. h. jaar; 6. kleur i. d. wapenkunde; 11. voorzetsel; 12. plaats in Gelderland; 13. bergplaats; 14. bij woord; 15. niet droog; 16. boom; 17. soorte lijk gewicht; 18. titel; 20. titel; 22. zwijn; 25. kaartspel; 28. plaats in Overijsel; 30. muzieknoot; 31. al de machtige Go den; 33. vreemde munt; 35. lidwoord; 36. groente; 38. voeg woord; 39. tovernimf: 40. vreemde munt; 41. Niet vast; 43. bloeiwijze; 46. helder; 48. voedster; 51. titel; 52. halfbloed; 53. ri vier in Duitsland; 55. muzieknoot; 56. deel v. e. wiel; 58. hert; 59. deel v. h. gezicht; 61. voertuig; 62. in het jaar onzes Heren; 64. spil; 65. op die dag; 66. zweertje; 68. in dit geval; 69. heen en weer; 71. voor; 73 stek; 76. opstand; 77. goedig (Eng.). Verticaal: 1. afgunstig; 2. staatsbedrijf; 3. karakter; 4. godin; 5. zijtak v. d. Donau; 6. tennisterm; 7. hetzelfde; 8. omlaag. 9. familielid; 10. te gast gaan; 17 A. Pers. voorn.woord; 19. bezigheid tot ontspan ning volgens bepaalde regels; 20. rangtel woord; 21. rivier in Italië; 23. huid; 24. deel v. d. mast; 26. gewicht; 27. telwoord; 28. pers. voorn.woord; 29. lyrisch gedicht; 32. duivel; 34. opbrengst van gelden; 37. lokmiddel 40. bijbels figuur; 41. lijnvormig; 42. bid (Lat.); 44. bloedvat; 45. register- lijst; 46. kloosterzuster; 47. werk uit de oud-IJslandse litteratuur; 49. gelijk; 50. hoofdstad van Assyrië (bijbels); 52. hij heeft het zelf gemaakt (Lat. afk.); 54. ge loof; 57. klaar; 60. rivier in Azië; 61. stand der edelen: 63. het zelfde; 66. voor (voor voegsel); 67. wig; 70. eerst volgend; 74. windrichting; 75. voe'dsel. Oplossingen moeten ingevuld op het hierbij afgedrukte diagram worden in gezonden bij onze bureaux te Haarlem, Gr. Houtstraat 93 of Soendaplein 37, of te IJmuiden, Kennemerlaan 186. Zij moeten voor Woensdag a.s. te 17 uur in ons bezit zijn. Op de enveloppe vermelden „Oplos sing puzzle" en geen mededelingen inslui ten. De goede oplossingen dingen mee naar de prijzen ad f 7.50, f 5.en f 2.50. De prijswinnaars der vorige puzzle zijn: I. H. D. van Turen, Meer en Boslaan 18, Heemstede f 7.50; 2. Mevr. Kuiper-Beek man,De Ruyterweg 18, Haarlem f 5.3. J. M. Warburg, Julianalaan 91, Overveen f 2.50. De oplossing van onze vorige puzzle luidt als volgt: Horizontaal: 1. web; 4. Letland; 10 Ali; 13. Edam; 15. baars; 16. oren; 17. leken; 19. sta; 20. opeen; 21. Ie; 22. aa; 24. st: 25. nr; 27. no; 29. Laren; 32. la; 34. w; 36. lava; 38. doos; 40. fa; 41. nee; 43. man; 44. erf; 45. oog; 46. legio; 47. flora; 48. Ada; 49. opa; 5" ale; 54. iet; 55. N.S.; 56. smet; 57. sire 59. Ie; 60. eg; 61. lopen; 63. ka; 65. 1.1.; 66 as; 67. TT; 69. ok; 71. liter; 73. ore; 75. voren; 78. ares; 79. deern; 81. slee; 82. men; 83. Ierland; 84. als. Verticaal: 1. wel; 2. edel; 3. baken; 5. eb: 6. tas; 7, later; 8. ara; 9. N.S.; 10. Arena; II. leer; 12. Inn; 14. me; 16. op; 18. na; 20. Ot; 23. Alva; 24. snor; 26. Finland; 28. OL; 30. aan; 31. Ede; 32. LS; 33. bagatel. Balans opmaken is cijferwerk. En wan neer men zich een beeld wil vormen van wat het jaar 1952 ons in financieel en economisch opzicht heeft gebracht, is er een overstelpende hoeveelheid cijfermate riaal, dat ons daarbij kan helpen. Maar dr. A. Kuyper, die een groot journalist was, heeft zijn collega's geleerd dat men met cijfers zo spaarzaam mogelijk moet zijn om een artikel niet onsmakelijk te maken en we zullen ons daarom een grote beperking moeten opleggen. Laten we be ginnen met te zeggen dat het afgelopen jaar algemeen gesproken een goed cijfer rapport heeft. En dat het beeld van de financiële en economische positie van Ne derland aan het einde des jaars aanmer kelijk beter is dan in het begin en de ver wachting van het begin overtreft. Wan neer men in aanmerking neemt dat op de goederenmarkten sinds de Korea- hausse van begin 1951 een slechts af en toe onderbroken daling van de goederenprijzen heeft plaats gehad en het gemiddeld niveau thans weer tot ongeveer dat van voor die hausse is gedaald, stemt het tot grote te vredenheid dat de Nederlandse conjunc tuur deze scherpe teruggang zonder al te grote schokken heeft kunnen opvangen. Een paar cijfers. Het indexcijfer van Moody voor de grondstoffenprijzen dat midden 1949 met 334 het laagst was, na de oorlog en kort voor de Korea-hausse 394, steeg tot 535 begin Februari 1951 en is sedert weer tot 399 teruggelopen, nog altijd een vrij hoog cijfer wanneer men het vergelijkt met het gemiddelde van 1938, toen het 114 bedroeg. Men kan dus wel zeggen dat de abnormale stijging als ge volg van de vrees voor een nieuwe we reldoorlog is ongedaan gemaakt en thans op een meer normaal niveau tussen vraag en aanbod een nieuw evenwicht is gevon den. Dit is niet alleen een gevolg van de sterk verminderde aankopen, maar ook van een stijgende productie, welke ook nu nog aanhoudt en die de vraag doet rijzen of het thans gevonden evenwicht zal kun nen worden gehandhaafd. Dit hangt er voor een groot deel van af of de pogingen tot verdere integratie van Europa en de voorgenomen steun aan de z.g. onontwik kelde gebieden voldoende effect zullen hebben. Er bestaat op dit punt nog een grote maté van onzekerheid, omdat de in ternationale problemen, welke zich hierbij voordoen, nog maar al te vaak uit een na tionale gezichtshoek worden bekeken. Maar het is in elk geval verheugend, dat ons land zijn positie in de loop van 1952 krachtig heeft kunnen versterken en de eventualiteiten van het nieuwe jaar met grotere weerstand tegemoet treedt. Terwijl de jaren 1947 1951 een groter of klei ner tekort op de betalingsbalans hebben doen zien, sluit 1952 vermoedelijk af met een overschot van 2 milliard, tengevol ge waarvan de goud- en deviezenvoorraad bij de Nederlandse Bank, die op 23 Juli 1951 nog slechts 900 millioen bedroeg, thans tot 3670 millioen is gestegen. De vrije uitwisseling van valuta is nog altijd geen feit, maar bij de pogingen om tot dit doel te geraken is het voor ons land van de grootste betekenis dat de monetaire vooreerst geen reden tot zorg geeft. Van een dollaragio is dan ook geen sprake meer, ook al hebben we nog altijd een dollartekort, dat ook in 1953. wel zal blij ven bestaan omdat we voor de import van de V.S. afhankelijk zijn en de export niet in voldoende mate kan worden opgevoerd. Oud-minister Steenberghe heeft er dezer dagen op gewezen dat dit niet alleen een gevolg is van de Amerikaanse belemme ringen, maar ook van de voor de V.S. on voldoende kwaliteit van de Nederlandse exportgoederen. Het is intussen verblij dend dat Nederland in de E.B.U. thans een heel wat beter figuur maakt dan een jaar geleden. Weliswaar hebben de laat ste maanden weer een klein tekort opge leverd, waar we hebben dan toch een voordelig saldo van 290 millioen. terwijl Engeland een tekort heeft van $960 mil lioen en Frankrijk van S 540 millioen, waar bij moet worden opgemerkt dat Engeland hard bezig is op zijn tekort in te lopen. Herhaaldelijk is de opmerking gemaakt dat het gunstig verloop van handels- en betalingsbalans voor ons land ten dele aan abnormale factoren is te danken, met name aan een min of meer geforceerde beperking van de import, welke thans langzamerhand ten einde loopt, mede als gevolg van de maatregelen tot bevordering van de werk gelegenheid, waarvoor, zoals minister De Bruyn heeft medegedeeld, in de loop van 1953 een bedrag van 409 millioen zal ADVERTENTIE IN DE WINTER WORDT ER VAN DE HUISVROUW nog meer gevraagd dan in de zomer. Daarom verdient het aanbeveling de dagelijkse maaltijden aan te vullen met een vitamine B-preparaat, dat de gezondheid versterkt en het weer standsvermogen verhoogt. VITAMINE GISTVLOKKEN. een pro duct van de Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek, bevatten het volledige Vitamine B complex, bene vens een hoog percentage eiwit. 7) Constance kreeg een kleur. Ze voelde zich boos worden en toen ze weer begon te spreken, merkte ze, dat haar tem trilde. „Het lijkt me beter, mevrouw Fincham'', zei ze zo kalm mogelijk, „dat we mijn werkzaamheden onder vier ogen bespre ken". „Inderdaad, veel beter", merkte Neill op en zijn jonge stem klonk opeens hard en afwijzend. Constance moest er zich van weer houden om vinnig op te merken: „Ik sprak niet tegen jou". Ze voelde zich wei nig op haar gemak en bedwong met moei te een gevoel van hevige irritatie. „Ik blijf hier niet", zei ze tot zichzelf. „Het is onmogelijk! David moet stapel zijn ge weest om mij hierheen te turen. Hij heeft er blijkbaar geen idee van gehad hoe de situatie hier in werkelijkheid is". „Goed, goed, dat -.uilen we samen bespreken," zei mevrouw Fincham, opeens weer een en al vriendelijkheid. „Maar niet op dit moment. Laat Fiona u nu meenemen naar boven, om u uw kamer te laten zien." Met een gevoel van intense opluchting stond Constance op. Alles was beter dan worden uitgegeven. Reeds thans kan wor den geconstateerd dat na de zomerdepres- sie de industriële bedrijvigheid in ons land weer toeneemt. De gemiddelde dagproduc tie was in Juli tot 135 (1938 100) ge daald, maar staat thans weer op 153, slechts weinig beneden het recox-d van Maart 1951 (157) en het gemiddelde voor 1952 zal vermoedelijk nog iets hoger zijn dan van het voorgaande jaar (145). Vooral de me- taalindusti-ie, de scheepsbouw, de electrici- teitsbedrijven en de rubberfabrieken tre den hier op de voorgrond, zoals ook wel uit de orderportefeuilles blijkt. Alleen de tex tielindustrie blijft achter, al is hier een verbetering waar te nemen. Het zal nu voor 1953 de grote vraag zijn of het Nedex-landse bedrijfsleven de geld middelen zal kunnen vinden om tot een verdere uitbreiding van de productie te komen. Er zijn in 1952, mede dank zij de verhoging van het rentegamma van 4 tot in Februari grote bedragen losge komen, welke echter grotendeels aan de overheidslichamen zijn toegevloeid. Het bedrag der obligatie-emissies bedroeg niet minder dan 735 millioen, waarvan alleen aan 4'4 gemeenteleningen 530 mil lioen. Maar de aandelenemissies hebben niet meer dan 85 millioen bedragen tegen 568 millioen in 1951 en zal het goed zijn, dan moet deze achterstand in 1953 worden ingehaald. Het feit dat vele maatschappijen de laatste tijd stockdividenden uitkeren, De leden van de hockeyvereniging B. M. H. C. z(jn de enige hockeyers uit deze om geving geweest, die beide Kerstdagen heb ben gespeeld. De eerste Kerstdag om te voet ballen en de tweede Kerstdag om tezamen met hockeyers van BDHC en Rood Wit on derlinge mixed-hockcy-wedstryden te spelen. Een elftal van hockeyers, bestaande uit de meer oudere leden van BMHC, heeft de traditie getrouw op de middag van de eei-ste Kerstdag in een genoeglijke partij voetbal de strijd aangebonden tegen een voornamelijk uit veteranen bestaande ploeg van HFC. De wedstrijd werd gespeeld op het veld aai de Spanjaardslaan. De strijd was gedurende vrijwel de gehele wedstrijd een gelijk opgaande, waarbij de hockeyers steeds de eersten waren met doel punten, welke voorsprong steeds door de ploeg van HFC te niet werd gedaan. Met rust was de stand tweetwee; in de tweede helft werden er nog tweemaal drie doel punten bijgemaakt. Voor BMHC kwamen al deze doelpunten voor rekming van J. K. Hage, die voetbal lend een dus nog betere schutter blijkt te zijn dan hij in het hockeyspel reeds is. Onderling mixed-tournooi Onderlinge mixed-wedstrijden werden op de tweede Kerstdag op de velden achter Zomerzorg in Bloemendaal gespeeld door elf tallen, waarin leden van BMHC en de dames clubs BDHC en Rood Wit uitkwamen. Verleden jaar waren er ongeveer twee honderd deelnemers en dit jaar was de op komst der hockeysters en hockeyers ander half maal zo groot, waarbij de dames het grootst in aantal waren. In vier en twintig ploegen teams van twaalf tot veertien speelsters en spelers om een ieder maar te kunnen laten spelen streden dames en heren, meisjes en jongens in vier poules om de eer van de beste ploeg. Als winnaar trad uiteindelijk naar voren de ploeg onder aan voering van P. Zeven, die in de finale het team van F. Elhorst Jr. met een vier—nul van het veld stuurde. De winnende ploeg werd daarmede ongeslagen Kersttournooi- houder 1952. De kampioenen in de overige twee ploegen waren de ploegen van H. Reus en W. Eli as. De voorzitter van de BMHC, de heer W. Jongejrn, reikte na de laatste wedstrijd in het clubhuis een fraaie médaille uit aan de winnaars. Om Europese titel. Aangezien alleen Galmiche sterk genoeg wordt geacht Frankrijk in het biljarttour- nooi om het Europese kampioenschap 47/2, dat van acht tot en met elf Januari in Gro ningen wordt gehouden, te vertegenwoor digen, is het mogelijk geworden dat in de plaats van de tweede Fransman een Neder landse speler deelneemt. Zo zal van Ne derlandse zijde behalve Van de Pol en De Ruyter ook de Hagenaar Metz in het tour- neoi uitkomen. Verder nemen, zoals bekend, de Belgen Van Hassel en Vingerhoed! en de Duitsers Ltitgehetmann en Tiedtke aan de strijd deel. BOKST NEUHAUS TEGEN BRION? Aan de Duitser Neuhaus, kampioen van Europa zwaargewicht, is telegrafisch een beurs van vijftienduizend dollar aangeboden voor een wedstrijd over tien ronden tegen de Argentijn Cesar Brion, te houden in Maart in Buenos Aires. langer in dit vertrek te moeten blijven. Ze wilde dolgraag even alleen zijn om na te kunnen denken. „Ik zal uw bagage naar boven brengen," bood Neill aan. „De oude gedienstigen zou den er niet alleen niet toe in staat zijn, maar ook weigeren het te doen." „Ik doe altijd een dutje tussen theetijd en het avondeten," zei mevrouw Fincham. „Niemand mag me ooit storen tussen half zes en half acht. U kunt in die tijd rustig doen wat u wilt, juffrouw Fairlie." „Dank u," zei Constance. De benauwde atmosfeer van de kamer begon haar on passelijk te maken. Ze keek naar een vaas met verdorde narcissen en constateerde vaag, dat de vaas van kostbaar antiek por- celein was. De kamer stond vol met antiek, afgewisseld met waardeloze prullen. De voorwerpen begonnen voor haar ogen te draaien, ze snakte naar frisse lucht. De lucht in het vertrek was bedorven, de ramen werden waarschijnlijk nooit ge opend en er hing een muffe geur van ge dragen kleren „Kom mee," zei Neill vriendelijk, „u trekt helemaal wit weg, u hebt buitenlucht nodig." Hij gooide de deur van het vertrek open en via de hal kwam frisse lucht naar bin nen. Mevrouw Fincham huiverde. „Je wilt me kou laten vatten, Neill," zei ze klage lijk. „Doe die deur onmiddellijk dicht." Constance was het vertrek al uit en stond in de hal. Ze hield haar hand tegen haar mond en had de grootste moeite haar ge voel van onpasselijkheid te bedwingen. De ADVERTENTIE SSTR Dames - Heren Monty-Coats wijst er op dat gewone aandelen-emissies nog geen succes beloven, ook al begint de belangstelling voor de aandelenmarkt op de beurs toe te nemen. Het algemeen indexcijfer voor de aan delenkoersen dat ultimo 1951 143.5 bedroeg en in April tot 127 daalde, is weer tot 136.5 gestegen, maar nog altijd is het koersniveau op de aandelenmarkt laag en zijn dienten gevolge de rendementen hoog. Nu het ren dement van staatsfondsen tot beneden 4 is gedaald, lijkt het niet onwaai'schijnlijk dat ook de voorzichtige belegger zich meer voor aandelen zal interesseren, hetgeen voor de beurs de belofte van toenemende affaires zou betekenen. In 1952 waren ze geringer dan in 1951. Toen 389 millioen, ditmaal 320 millioen aandelen en ook de obligatiemarkt vertoonde tenslotte nog een kleinere bedrijvigheid (omzet c.s. 700 mil lioen tegen 900 millioen in 1951). Er zijn dus bij de jaarwisseling voor de effectenbeurs betere perspectieven, niet het minst ook omdat de regering tot het inzicht komt dat de fiscale druk op het bedrijfs leven en het risicodragend kapitaal moet worden verminderd om de noodzakelijke expansie te stimulei~en. En de beste Nieuwjaarswens, die we el kaar kunnen meegeven, is daarom: Minder naar de fiscus. De samenstelling van de internationale hoofdgroep van het vijftiende Hoogoven Schaaktournooi, dat van zes tot en met achttien Januari in Beverwijk wordt ge houden, heeft enkele wijzigingen onder gaan. De groep telt thans de volgende deel nemers: dr. Euwe, Cortlever, Van Scheltin- ga, Donner, Bouwmeester, Kramer (allen Nederland), O'Kelly De Galway (België), Toran (Spanje), Rossolimo (Frankijk), Heidenfeld (Zuid-Afrika), Janofski (Ca nada) en Trott (Engeland). In de internationale jeugdgroep zullen de volgende spelers uitkomen: Van Geet, De Geus, Kersten, Van Son, Hameka (allen Nederland), Scavarelli (Italië), Heilemann en Heim, beiden West-Duitsland. In het RAI-gebouw in Amsterdam zijn op tweede Kerstdag de wedstrijden gespeeld om het officieus zaalhandbalkampioenschap voor heren, georganiseerd door het Neder landse Handbal Verbond. De uitslagen waren: Poule A: Hellas (Den Haag)Catchers (Amsterdam) 62; Olympia (Hengelo)Hel las 47; HellasNiloc (Amsterdam) 74; NilocOlympia 23; CatchersNiloc 16; OlympiaCatchers 43. Poule B: AalsmeerConcordia (Haarlem) 3—1; DES (Eindhoven)—Aalsmeer 2—2; AalsmeerPSV (Eindhoven) 66; PSV— DES 65; ConcordiaPSV 15; DESCon cordia 42. De winnaar van poule A. Hellas, moest uitkomen tegen de winnaar van poule B PSV. De uitslag hiervan was 85. Hellas heeft hiermede beslag gelegd op het offi cieus kampioenschap van Nederland. deur naar buiten stond echter open en door de frisse lucht, die hierdoor binnen kwam, begon ze zich beter te voelen. Ze zag Fiona naast zich staan, die haar bezorgd en bijna vriendelijk gade sloeg. „Voelt u zich niet goed?", vroeg ze. „Ze zal dadelijk wel weer bijtrekken," zei Neill. „De meeste mensen krijgen iets na een half uur in die benauwde kamer gezeten te hebben. Luister eens, juffrouw Fairlie, we zullen u nu uw kamer wijzen en wat vindt u ervan om daarna met ons mee te lopen naar de boerderij? Ik moet er heen, en Fiona moet eieren halen." „Dat lijkt me een uitstekend idee," ant woordde Constance. Ze voelde zich dood moe, maar het leek haar goed om dit twee tal zo spoedig mogelijk nader te leren ken nen. Ze zou dan later wel rustig over een en ander nadenken en overleggen wat ze moest doen. Op dit moment vond ze het echter een ondragelijk idee om alleen boven op haar kamer te blijven met ergens beneden in huis de afstotelijke mevrouw Fincham en haar twee aftandse gedien stigen. „Gaat u maar mee," zei Neill. „Ik hoop, at u niet schrikt van uw kamer. Fiona en ik hadden u liever een minder groots ver trek gegeven, een beetje dichter in onze buurt, maar tante Chloë scheen deze ver gane grootheid speciaal voor u geschikt te vinden." Constance grinnikte en zag er hierdoor opeens jaren jonger uit. „Ik haat vergane en alle grootheid," zei ze. „U moet het zelf maar bekijken," zei In Gent werden Eerste Kerstdag inter nationale wielerwedstrijden gehouden waaraan onder andei'e werd deelgenomen door de Nederlanders Schulte en Van Vliet. Schulte kwam uit in een ploeg omnium tussen een buitenlands team (Schulte, Gil len (Lux.), Strom (Austr.) en Arnold (Austr.) en een Belgische ploeg, bestaande uit Bruneel, Arsene, Rijckaei-ts, Glorieux, Buyst. Alle drie de onderdelen: de punten- race, de achtervolging en de race over 1 km. tegen het uurwerk, eindigden in over winningen voor de buitenlandse ploeg, die in het eindklassement met 3 punten won vóór de Belgische équipe met zes punten. In de sprint wedstrijden werden de meeste overwinningen geboekt door de En gelsman Hai-ris. Hij versloeg al zijn tegen standers, te weten Plattner (Zwitserland), Senfftleben (Frankrijk), Ghella (Italië), Gosselin (België) en Van Vliet (Ned.). Van Vliet won van Senfftleben en Ghella. Gos selin won van Van Vliet, Senfftleben, Platt ner en Ghella. Plattner versloeg Ghella, Van Vliet en Senfftleben. Senfftleben versloeg Ghella. Ghella boekte geen enkele overwinning. Het klassement luidde: 1. Harris 5 pnt.; 2. Gosselin 6 pnt.; 3. Plattner 7 pnt.; 4. Van Vliet 8 pnt.; 5. Senfftleben 9 pnt. en 6. Ghella 10 pnt. Op 57-jarige leeftijd is in Amsterdam overleden de heer H. Keizer, een in biljart kringen zeer bekende figuur. De heer Kei zer, die reeds jai'en aan asthma leidende was, verbleef pas twee drgen in het zieken huis. Woensdagmiddag is hij na een asthma- aanval gestorven. De heer Keizer heeft als biljai'tjournalist en door zijn radioreportages van biljart wedstrijden grote bekendheid verworven. Van 1930 tot 1935 was hij administrateur van de Nederlandse Biljart Bond. Met wijlen de heer W. H. Smit ontwierp hij in 1927 de statuten, het huishoudelijk regle ment en het wedstrijdreglement van de N.B.B. Ook is de heer Keizer vele jaren (van 1925 tot 1939) als internationaal arbi ter opgetreden. BOZON VERBETERT WERELDRECORD 100 METER RUGSLAG. Tijdens zwem wedstrijden in Troyes is de Fransman Gil bert Bozon er in geslaagd het wereldrecord 100 meter rugslag te verbeteren en te bren gen op 1 min. 3,3 sec. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Stack met 1 min. 3,6 sec., op 4 Februari 1949 in New Haven gemaakt. Gilbert Bozon evenaarde dit record op 25 Maart 1952 in Troyes. Tot nu toe was deze evenaring echter nog niet ei'kend. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE WEST-BERLIJN. Bij in ^nationale boks wedstrijden in West-Berlijn heeft Hans Sti-etz, kampioen van Duitsland middenge wicht, door opgeven in de negende ronde gewonnen van de Belgische kampioen De Keersgieter. De Duitse welterkampioen Gustav Scholz won door knok out in de vier de x-onde van de Franse kampioen in het middengewicht Royer Crecy. GüNTHER WTNT VAN SERRèS. De Duitse zwaargewicht bokser Günther Nürn- bei-g heeft de Luxemburger Jeris Serrés door een knok out in de vijfde ronde buiten ge vecht gesteld. De ontmoeting was bijna met een dubbele knok oud geëindigd, want in de vijfde ronde plaatsten beide boksers tege lijkertijd een zware treffer met het gevolg dat ze alle twee neer gingen Nürnberg her stelde zich het eerst en sloeg onmiddellijk toe zodra Seri-es overeind kwam. En dit maal bleef de Luxemburger langer dan 10 tellen liggen. Neill, „als u het er niet uithoudt, is er nog wel een kamer in de buurt van ons. Ze hoeft er niets van te weten. Dat regelen we onderling wel." Hij nam twee kostbare leren koffers van Constance's bagage op. „Bij ons is de lucht ook zuiverder," voegde hij er enigszins ge heimzinnig aan toe, terwijl hij de brede trap begon op te lopen. HOOFDSTUK 2 Fiona liep voor Constance uit de trap op. Ze voelde zich ontstemd en wist niet goed, wat ze ervan denken moest. Alles liep anders dan ze gedacht had. Ze was van plan geweest zó onhebbelijk tegen deze Constance Fairlie op te treden en Neill te bewegen hetzelfde te. doen, dat Constance onmiddellijk weer de benen zou nemen. Het was al erg genoeg om bij de schrik wekkende tante Chloë te moeten inwonen zónder de aanwezigheid van een bazig mens uit Londen, dat orde op zaken kwam stellen. Maar tot haar verwondering kon zo haar gevoel van antipathie niet hele maal volhonden en dit ontstemde haar. Na tuurlijk zou die Constance aan tante Chloë's kant staan. Ze zou wel moeten. Ze werd er immers dik voor betaald! De deur van de slaapkamer ging open en Constance zag een vertrek met hoge ramen, omlijst door zware donkere gor dijnen, en een enorm hemelbed, dat ook behangen was mef stoffige bi-ocaten gor dijnen. De kamer deed kil aan, ondanks het stralende voorjaai-sweer. Naast het Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan over het zinken van de door de Nederlandse sleepboot „Elis" gesleepte onbemande Franse hopperzuiger „Boulon- naise" op 23 Augustus in de Middellandse Zee. De sleep was onderweg van Port Said naar Antwerpen. De Raad voor de Scheepvaart is van oor deel, dat bij voldoende zorgvuldigheid van de kapitein en de rederij van de sleepboot de N.V. Holland te Haarlem, het ongeluk niet zou zijn gebeurd. Men is volgens de raad op vele punten nalatig geweest ten aanzien van de voorafgaande inspectie van de zuiger, de uitrusting der beide vaartui gen en op zee, toen de zuiger begon te zinken. Aan boord van de zuiger was geen accomodatie voor runners, zodat controle op de tros of lekkage onmogelijk was. Van de twee runners, die de rederij had gezon den en die aan boord van de „Elis" bleven heeft men geen nut gehad: het waren on ervaren werkkrachten. Voorts ontbrak op de hopperzuiger bergingsmat.eriaal en moest zij zonder lichten varen. Aan boord van de „Elis" was een bei'gingspomp, maar geen slangen. Er ontbrak cement of ander materiaal om lekken te dichten. In plaats van onder deze omstandigheden onder het bereik van de kust te varen, koos de kapitein volle zee. Toen op 22 Augustus de zuiger neiging tot zinken ver toonde, zoch hij niet de kust op. Het lek had waarschijnlijk met eenvoudige midde len gedicht kunnen worden, als men de moeite daai-toe had genomen, verklaart de Raad voor de Scheepvaart, die voorts van oordeel is dat de kapitein voor deze gang van zaken de verantwoordelijkheid draagt en de ramp aan zijn schuld is te wijten. Er moet echter zo vervolgt de raad met nadruk op worden gewezen, dat de gedragingen van de rederij ernstige afkeu ring verdienen. Zij had moeten zorgen voor voldoende uitrusting van de sleepboot en, toen zij runners uitzond, voor accomodatie op de zuiger. Het optreden van de rederij maakt een indruk van ondeskundigheid. Een opmerking van gelijke strekking is reeds gemaakt naar aanleiding van het ver lies door de „Elis" van twee vaartuigen in October-November 1951, aldus de raad, die de kapitein van de sleepboot, de 45-jarige J. S. uit IJmuiden, heeft gestraft met hem de bevoegdheid om als kapitein te varen te ontnemen voor de tijd van drie maan den. Naar wij vernemen is de „Velser affaire" terugverwezen naar de rechter-commis- saris. Dit houdt dus in, dat het complex van zaken opnieuw in behandeling komt bij de Haarlemse rechtbank, zodat de openbare zitting van het rechtscollege naar een latere datum verschoven wordt en het be sluit over de competentiekwestie, waar over wij in onze vorige editie uitvoerig publiceerden, waarschijnlijk naar een latere datum wordt verschoven. Op 24 en 25 December is te Amsterdam de vijftigste algemene vergadering van de Nederlandse Zionistenbond gehouden. In zijn begroetingsrede zeide de voorzitter, mr. I. L. Hamburg, dat er de laatste jaren in de bond een gevoel van malaise heerst door een leegte, ontstaan na de stichting van de staat Israel, door het gebrek aan kader ten gevolge van de in de oorlog ge leden verliezen en door het vertrek van vele goede krachten naar Israel. Desal niettemin zal de N.Z.B. nog veel zegen rijke arbeid kunnen verrichten, zeide hij. Op 24 December is te Amsterdam ten overstaan van notaris J. J. Geluk de Ne derlandse Orkeststichting opgericht ten doel hebbende de bevordering van de Ne- dei-landse muziekcultuur door het instand houden van het Concertgebouw Orkest en het geven van concerten door dit orkest hoofdzakelijk in het Concei'tgebouw te Amsterdam. Overeenkomstig de statutaire bepalingen treedt een voorlopig bestuur op, bestaande uit de heren dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling kunst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. A. de Roos, wethouder voor kunst zaken in de hoofdstad, mr. J. W. de Jong Schouwenburg, lid van de raad van be stuur van de N.V. Het Concertgebouw en P. C. Heuwekemeijer, lid van het dagelijks bestuur van de vereniging van leden van het Concertgebouw-orkest. Mr. Guillaume Landré zal zich met de uitvoering der besluiten van dat bestuur belasten. bed was geen bedlampje, doch in het mid den van de kamer hing een afschuwelijke kristallen kroon. „U ziet het", zei Neill, terwijl hij de luxueuze moderne koffers, die in deze om geving helemaal niet pasten, neerzette. „Ik heb niet overdreven. Wat vindt u ervan?" „Het is niet te geloven", antwoordde Constance. „Dat drukt het inderdaad pi-ecies uit", zei Neill, terwijl hij haar met een wonder lijke blik in zijn grijze ogen aankeek. Ze voelde bij hem een zelfde reactie als ze ook bij Bagnet opgemerkt had: een zekere argwaan jegens haar, bijna iets van ver achting. Dat was natuurlijk ontstaan, door dat ze ei-van op de hoogte waren wat ze hier kwam doen. Ze zagen in haar een ge huurde spionne.... Ze voelde een kleur van verontwaardiging op haar wangen ko men. Het vervelende was, dat ze nog ge lijk hadden ook! Tenslotte was haar eigen reactie op David Parkinson's voorstel in dezelfde geest geweest. Ze besefte nu, dat ze zich *ot deze baan had laten overhalen door haar grenzenloos verlangen om in de wereld te slagen en geld te verdienen. Even had ze een haar vreemd aandoend gevoel van spijt. Maar ze vermande zich onmiddellijk, er was niets meer aan te doen. Ze zou hier drie maanden gebonden zijn, zo kon deze afspraak niet verbreken. „Ik zou heel graag een eenvoudiger kamer willen hebben", zei ze langzaam. Neill keek naar Fiona en zag een afwij zende uitdrukking in de ogen van het meisje. Even was het stil, toen ant woordde hij: „Als u wilt, kan Fi wel naar uw verdieping verhuizen. Is 't niet, Fi?" Fiona knikte, ,,'t Is mij best", antwoord de ze onverschillig. Constance voelde zich steeds minder op naar gemak. Ze had zich nog nooit, zo on zeker gevoeld als in de afgelopen uren. 't Was heel vervelend en wonderlijk. Het behoorde eigenlijk andei-som te zijn: Neill en Fiona zouden zich niet op hun gemak moeten voelen, in plaats van haar met een nauwelijks verholen minachting te behan delen! „T "*5om' laten we naar Philip gaan", zei Neill. „We kunnen later de kwestie van die kamer nog wel verder bekijken". „Ze mag wel andere schoenen aantrek ken merkte Fiona met een spottend lach.ie op. „Dat is zo gebeurd", zei Constance, ter wijl ze haastig een koffer begon open te maken. „We wachten op u in de hal", zei Fiona, terwijl ze de kamer verliet, gevolgd door Neill. Constance knikte en begon te zoe ken naar een paar wandelschoenen. Die twee staken nu de hoofden bij elkaar om over haar te praten, dacht ze geïrriteerd. Het was hoogst onaangenaam jezelf het onderwerp van spot en argwaan te weten. (Wordt vervolgd). Toen ze die avond gingen slapen, hoorden ze de regen nog altijd op het dak van de bus kletteren. „Zou het morgen ook nog zulk weer zijn?", dachten ze. Maar toen ze de volgende ochtend vroeg wakker werden, scheen het zonnetje door de ramen naar binnen! „Ha, jongens!", juichte Bunkie, die gauw naar buiten was gestapt. „De zon is er weer! Het is prachtig weer geworden!" Ja, de regen had opgehouden en de warme zomerzon stond weer stralend aan de hemel. Nu zag alles er weer jris en vrolijk uit. „Zie je wel, ik heb al gezegd, dat die regen niet altijd zou duren!", zei Bunkie. „Hoor die Bunkie!", lachten Rick en Oepoetie. „Zo'n wijsneus Ze konden nu weer goed zien, waar de bus reed; het uitzicht werd nu niet meer door de regen belemmerd. En zo konden ze de prachtige streek bewonderen, waar ze door reden. Het vlakke land had opgehouden; de bus reed nu door hoge heuvels. De weg ging naar boven en naar beneden en ze hadden een prachtig uitzicht. De jongens keken hun ogen uit. Het was ook zo mooi daar! De heuvels waren groen, hier en daar zagen ze gele korenvelden en overal bomen. En in de zon zag het er allemaal zo vrolijk uit! „Wacht maar", zei oom Tripje. „Hoe verder we komen, hoe mooier het wordt, dat zul je wel zien!"

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6