Monografie van J. G. N. Renaud over Oude Slot van Heemstede Predikbeurten Resultaten van recent bodemonderzoek Hillegom Radio Moors Churchill gaat begin Januari naar V.S. Zandvoort Heemstede Volkswagens zonder chauffeur te huur Lisse 1,Hillman"-„Humber" Haarlemmermeer Bloemendaal ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gemeenteraad Winkelsluitingsregeling Bombard leefde twee maanden op een vlot Nederlands en Noors schip in botsing Poging tot verhoging salaris gemeentepersoneel Kerstspel en declamatie Jubileum J. Waldkötter Riikstuinbouwschool Doorlichting van de bevolking Padvinders verrasten inwoners met pakketten Scheepvaart De leden van de Oudheidkundige vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek" te Heemstede, kunnen zich binnenkort verheugen over het verschijnen van het boekje „Het Huls en de Heren van Heemstede tijdens de Middeleeuwen", dat door deze vereniging in de bekende serie over de geschiedenis van Heemstede wordt uitge geven en de leden binnenkort zal worden toegezonden. Ditmaal is de heer J. G. N. Henaud, conservator aan de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, aan het woord. Onder zijn leiding werd in 1947 een aanvang gemaakt met de op gravingswerkzaamheden bij Het Oude Slot, achter de Javalaan te Heemstede. De schrijver was voornemens de resultaten van dit onderzoek onder de aandacht van de vele belangstellenden in Heemstede en omgeving te brengen, maar uit vrees dat deze studie hierdoor in een enigszins droog archeologisch verslag zou vervallen, voegde hij zijn visie op de geschiedenis van het gebouw en zijn bewoners tijdens de Middeleeuwen aan deze monografie toe. Dit besluit zal door geen enkele lezer worden betreurd, want niet alleen dat hem hierdoor wordt geopenbaard welke conclusies de bekwame bodemonderzoeker kan trekken uit een zandlaag, een potscherf of een puinhoop; ook de historische bijzonderheden over de verschillende Heren van Heemstede, die het kasteel hebben bewoond, zal de geïnteresseerde met belangstel ling in zich opnemen. Met de bouw van het slot werd waar schijnlijk reeds tussen 1200 en 1300 een aanvang gemaakt, maar in 1346 wordt het pas door de eerste Heer van Heemstede bewoond. Het is Gerrit van Heemstede, die van Margaretha van Henegouwen de „Hoge Rechten" binnen de grachten en landerijen in de omgeving ontvangt. Zijn zoon Jan volgde hem in 1382 als eigenaar op, maar een tiental jaren later viel hij bij Hertog Albrecht van Holland in ongenade. Deze was namelijk na de dood van zijn gemalin sterk onder de invloed van de even schone als intelligente jonkvrouwe Aleida van Poelgeest geraakt, die al haar charmes aan wendde om de hertog die eerst de Hoe ken bijzonder welgezind was geweest thans voor de partij der Kabeljauwen in te nemen. Dit betekende ten slotte haar dood vonnis, want de edelen, die zich met deze gang van zaken allerminst konden vereni gen, besloten Aleida boudweg te vermoor den, welk voornemen zonder verwijl ten uitvoer werd gebracht. Onze Jan van Heemstede behoorde in dit complot tot de belangrijkste samenzweerders, zodat de wraak van de hevig verbolgen Albrecht in volle omvang op hem neerkwam. Hij trachtte zich hieraan door een vlucht te onttrekken en omdat de hertog nu zijn woede niet op de persoon in kwestie koelen kon, gelastte hij in 1393 de schout van Haarlem het slot volledig af te breken en wel zo grondig, dat er „stock noch stake staan blive". De Haarlemse slopers hebben dit bevel met een pijnlijke nauwkeurigheid ten uitvoer gebracht; zij haalden de muren om, braken de funderingen geheel uit, bik ten de steen ter plaatse af en lieten slechts de troosteloze met kalkpuin gevulde bouw- sleuven op het terrein achter. Interessante conclusies En het zijn nu voornamelijk deze fun deringen, welke bij de laatste opgravingen werden bloot gelegd, waaruit de schrijver de interessantste gevolgtrekkingen maakt. Zo neemt hij bijvoorbeeld aan, dat het oor spronkelijke slot aanzienlijk kleiner is ge weest dan het kasteel, dat later door Adriaan Pauw werd bewoond. Hoewel de reeds vermelde verwoesting zo radicaal was, dat alle détails geheel verloren gingen, vond hij toch voldoende aanwijzingen om in grote lijnen de platte grond van het oud ste Huis Heemstede te kunnen vaststellen. Van daaruit konden een tweetal reconstrüc- ties worden ontworpen van het slot, zoals dit vermoedelijk voor de vernietiging en na de herbouw deze omgeving heeft opge luisterd. Het opmerkelijke hierbij is, dat elk spoor van een brug of een poort uit die jaren volkomen ontbreekt. De reconstruc ties waarvan de illustraties eveneens in het boekje werden opgenomen berusten dan ook voornamelijk op fantasie, zodat niet meer te achterhalen is hoe het kasteel er werkelijk heeft uitgezien, waar Jan van Heemstede voorname gasten als Graaf Jan van Blois ontving. Helaas moet ook hier het onherroepelijke van een totale verdwij ning worden aanvaard. Tweede verwoesting Toch is het frappant te vernemen, welke historische feiten door een dergelijk des kundig en verantwoord bodemonderzoek aan het licht kunnen worden gebracht. Zo wist Jan van Heemstede zich tenslotte weer met hertog Albrecht te verzoenen; hij In de vergadering van de gemeenteraad van Hillegom op Maandag a.s. zal de Raad hebben te beslissen over de benoeming van een nieuwe directeur van Openbare Wer ken. Op de voordracht van B. en W. komen de volgende namen voor: 1. Chr. G. F. de Jong, Nieuwer Amstel; 2. K. Zwering, Hendrik-Ido-Ambacht; 3. Jos. Hugens, Berkel en Rodenrijs. Op de voordracht van B. en W. ter be noeming van een onderwijzer aan dè O.L. school komen voor: 1. W. M. Wïnterink, Haarlem; 2. R. J. Jansen, Oude Tonge; 3. G. H. J. v. d. Horst, Hilversum. In het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een winkelsluitingsregeling adviseert dit College een verplichte halve- dagsluiting vast te stellen op Dinsdagmid dag voor alle winkels met uitzondering van de slagerswinkels, waarvoor de Maandag middag wordt voorgesteld, en de bakkers winkels waarvoor B. en W. voorstellen geen verplichte sluiting in te voeren. i ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM LONDEN (Reuter). De Britse premier Winston Churchill, heeft officieel bekend gemaakt, dat hij begin Januari een bezoek zal brengen aan New York en Washington om besprekingen te voeren met generaal Eisenhower en president Truman. Churchill vertrekt 31 December met de, Queen Mary voor een verblijf van twee weken op Jamaica. Onderweg zal hij twee of drie dagen in New York de gast zijn van Bernard Baruch. Tijdens zijn verblijf al daar zal hij informele besprekingen voeren met generaal Eisenhower. Churchill zal ook een bezoek brengen aan president Tru man in Washington. De nieuw gekozen Amerikaanse presi dent, generaal Eisenhower, zeide, toen hij het nieuws van Churchill's komende be zoek vernam, dat het hem „buitengewoon veel genoegen" zou doen de Britse minis ter-president te ontmoeten. (A.F.P.). In de naaste omgeving van generaal Eisenhower wordt gezegd, dat de generaal besloten heeft in de komende maanden „een groot strategisch plan" voor het gehele Verre Oosten uit te voeren. Het doel van deze „aanvallende strate gie" zou zijn de communisten in het defen sief te dringen, te verhinderen, dat zü op een nieuw front aanvallen, hen tot het tekenen van een „eerzame vrede" in Korea te nopen en de vrede in Indochina en Ma- lakka te herstellen, daarbij de veiligheid van Formosa, Japan en de Philippijnen verzekerend. Het is waarschijnlijk, zo wordt ver klaard, dat Eisenhower Churchill van zijn plannen op de hoogte zal brengen als deze hem |n Januari bezoekt. Jan Wiegman maakte een mooie sepia- tekening van het Oude Slot met de monumentale brug. werd in 1398 opnieuw in de Grafelijke Raad opgenomen en verkreeg daarnaast toestem ming zijn slot weer te doen herrijzen. Nu is het lange tijd aan twijfel onderhevig ge weest, of het kasteel reeds kort daarop in 1405 opnieuw door de Haarlemmers werd verwoest, die aldus van hun haat ten op zichte van de Hoekse edelen blijk gaven. In het Stedelijk Archief te Haarlem bevindt zich een oorkonde, waarin staat vermeld dat „Heer Jan van Heemstede sijn huys, bosch, renten, etc. tot twee malen verdur ven was". Dit wijst dus op een tweede ver nieling, welke door de laatste opgravingen bevestigd werd. In de nabijheid van het poortgebouw ontdekte de heer Renaud namelijk brandsporen, terwijl uit het puin bovendien een klomp gesmolten daklood te voorschijn kwam. Ook vond men nog een aantal scherven, dat uit het begin van de vijftiende eeuw gedateerd kon worden. Al dus kon met vrij grote zekerheid worden vastgesteld, dat de. tweede verwoesting in derdaad heeft plaats gevonden. Het is maar goed dat deze uiting van vernielzucht intus sen is verjaard, anders zouden de Haar lemmers van vandaag misschien nog ter verantwoording geroepen worden en met de kosten van een restauratie belast. Aan de hand van dergelijke gegevens is het de schrijver gelukt de verdere historie van het kasteel en zijn bewoners vrij nauw keurig vast te stellen en wanneer het puin dan uitgesproken was, riep hij de inhoud van de rijke stedelijke archieven te hulp, die hem de ontbrekende feiten gul verstrek ten. Hij behandelt in dit boekje de geschie denis tot de komst van Adriaan Pauw, waarover een vroegere uitgave van de ver eniging de belangstellende lezer nader in licht. Een apart hoofdstuk werd gewijd aan de talrijke gebruiksvoorwerpen die opgegra ven werden en waarvoor nog steeds geen passend onderkomen gevonden is. Wanneer de schrijver zijn boekje dan ook besluit met de wens, dat deze attributen nog eens in een behoorlijke omgeving te bezichtigen zullen zijn, dan doelt hij hier kennelijk op een Oudheidkamer, welke nog steeds tot de vrome en niet vervulde wensen van Heem stede behoort. Het boekje, dat met talrijke duidelijke foto's en tekeningen werd geïllustreerd, is weer bijzonder smaakvol uitgevoerd en zal ongetwijfeld ook hierdoor met genoegen door de leden worden ontvangen. Veertig pond afgevallen LONDEN (A.F.P.) De Franse arts dr. Alain Bombard, die na een reis van ruim twee maanden over de Atlantische Oceaan te Barbados is aangekomen, vertelde daar dat hij geleefd heeft van rauwe vis, die hij gevangen had behulp van een apparaat voor de jacht-onder-water. Als drank had hij gebruikt het vocht, dat hij uit de vissen geperst had, en 'verder regenwater, dat hij opgevangen had in een reservoir op zijn vijf meter lange vlot. Het vangen en doden van haaien was niet moeilijk, maar hun vlees bleek een weinig te zout. Zijn ergste vijanden waren de zwaardvissen, die her haaldelijk het rubbervlot lek hadden ge stoten. Ook tengevolge van de hoge golf slag had hij enige benauwde ogenblikken doorgemaakt. Bombard verklaarde voorts dat hij 27 da gen met windstilte te kampen had gehad en bovendien uit de juiste koers geraakt was, waardoor hij een maand later aan kwam dan hij had verwacht. De Franse arts heeft op zijn reis 20 kilo aan gewicht verloren. NEW ORLEANS (Reuter). Twee kleine stoomschepen, de Nederlandse „Bacchus" en de Noorse „Holberg", zijn Donderdagochtend vroeg in de Golf van Mexico in aanvaring gekomen, dicht bij de in mist gehulde monding van de Missis sippi. De „Bacchus", op weg van Houston in Texas naar New Orleans, kreeg schade aan de stuurinrichting. De „Bacchus" is een K.N.S.M.-schip van 2255 ton. Het Noorse schip is eigendom van de rederij Paul Jeb- sen te Bergen. Het schip meet 2434 ton. ZONDAG 28 DECEMBER 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10 en 7 geen dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Jeugddienst Ds. B. van Gelder. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.3Q: Ds. J. Bronsgeest. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. A. J. RaSker. Bakenesserkerk, Vrouwe straat. 9.30: Kinderkerk. Ds. H. Visser, van Bloemendaal. 10.30: Geen dienst. Kapel Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. A. J. van Rhijn. 10.45: Dr. O. Norel, van Lei den. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dient. Jeugdkapcl. Noord, Molenaerstraat. 10.30: J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Wika Timmer. West, Leidsestraat 10: W. C. de Groot. Centrum, O. Groenmarkt 10: J. Jongkind. Ver. van Vrijz. Hervormden, Ja cobstraat 6. 10.30: Dr. A. van Biemen. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10.30: Service présid£ par le pasteur J. F. Baudraz (Spint- Cêne)., Stads Evangelisatie, Lange Hgrenstr. 6. 10 en 7.30: F. A. v. d. Horst, van Leiden. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee. 5: Dezelfde Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamen- komst o.l.v. P. D. Bardelmeyer. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Ds. F. J. Nijkamp, uit Utrecht. Evan gelisch Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Ger. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. E. B. A. Poortman, van Leiden. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wilhelminakerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 9: Ds. J. W. v. d. Gronden. 5.30: Ds. J. C. Maris. Baptiste Gemeente, geb. H. J. M. V.. Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Wee- nink. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Ver gadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Sa menkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Jac. Ruysdaellaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.39: Sa menkomst. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Lange Margarethastraat 13 Zater dag 27 Dec. 6.30: Kleuter Kerstfeest met ge kleurde filmtrips voor 4 t/m. 9 jaar. o.l.v. Mej. M. Trip. uit Hilversum. 8: Jeugd Kerst feest met gekleurde filmtrips voor 10 t/m. 15 jaar o.l.v. H. v. Brummelen, uit Hilversum van het Kinder Evangelie Genootschap. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente. Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Pre diking. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zending kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Evangelisatie „Immanuël". 8: Brigadier P. Haas. Gemeente Gods, Park laan 21. 4 en 7.30: J. Jeeninga. Soefi-Bewe- ging, Nassauplein 8. Geen dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits, Haarlem. Theologisch-Philosofische be schouwingen met renliek. Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Christen-Geloofsgemeenschap, „Rosenha- ghe", Hoofmanstraat. 10: Samenkomst. 8: Garenkokerskade 27: Samenkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag. 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. Geen dienst. Le ger des Keils, Ceramstraat 4. 10: Heiligings samenkomst. 8: Verlossingssamenkomst. 7: Openlucht Soendaplein. Kants. v. d. Woude. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10 30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkd. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 4: 'Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminuplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J W. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Ds. E. Frater Smid. Hv„ Am sterdam. Meer en Bos. Kanel Irene. 10: Dhr. Geursen. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp Camplaan. 10. Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 1015: Ds. E. Saraber. uit Zandvoort. Relig. Kring. Eikenlaan 5. Geen dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10. Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. IJ. v. d. Zee. te Nieuw Vennep. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Ds. Jac. Geuzebroek, van Am sterdam. Vrije Kath. Kerk, Fopellaan 1 10.30: Ingevolge een door de gemeenteraad van Zandvoort met algemene stemmen genomen besluit hebben B. en W. van Zandvoort zich tot de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten gewend nopens de mogelijkheid om tot verbetering van de bezoldiging van de gemeente-ambtenaren te geraken. B. en W. zijn mét de raad van oordeel, dat de bezoldiging van de ambtenaren on voldoende is en dat het mogelijke moet worden gedaan om tot verbetering te ge raken. De gemeentewet kent de raad op het terrein der bezoldiging van het per soneel autonomie toe, maar de toenassing, welke door de regering aan artikel 126 der Ambtenarenwet wordt gegeven, heeft er toe geleid dat de gemeenteraad op dit punt volkomen afhankelijk is van de in zichten der regering. Daar de bezoldiging van het overheids personeel en in het bijzonder dat van de zogenaamde middengroepen momenteel meer dan anders in de publieke belang stelling is getrokken, is bij hen de vraag gerezen of ten deze de min of meer apa thische houding welke door de gemeen ten tot dusver als gevolg van de toepas sing van artikel 126 der Ambtenarenwet werd aangenomen, niet moet wijken voor een meer actieve gedragslijn. Zij hebben daarover het oordeel der vereniging gevraagd. Voor de opvoering van het spel „De Kerstmis van Broeder Thomas en de drie rovers" door de toneelgroep van de Ka tholieke Jongerenbeweging in de parochie Valkenburg op de avond van Tweede Kerstdag in het Verenigingsgebouw, be stond een flinke belangstelling. Jammer genoeg was het grootste deel van het auditorium te jeugdig om de diepere zin van dit Kerstspel le begrijpen, zodat het nu en dan nogal onrustig in de zaal was. Ondanks dit bezwaar heeft de groep goed werk verricht. Vergeleken met vorige op voeringen is men aanzienlijk vooruitge gaan. Vooral de rollen van de drie rovers werden zeer goed vertolkt. Ter afwisseling declameerden de dames Toos Buijs en Gon van der Sloot tussen de bedrijven Kerstgedichten van moderne Nederlandse en Vlaamse dichters. Op 1 Januari hoopt de heer J. Wald kötter de dag te vieren dat hij 40 ja ren werkzaam is in dienst der gemeente Heemstede. Eerst heeft hij zijn krachten gegeven aan de gemeente gas-, duinwater en electricifeitsbedrijven, doch de laatste jaren is hij werkzaam op de gemeente secretarie. Op sociaal terrein vervult hij al tal van jaren de taak van penningmeester van het tegenwoordige Witte Kruis, vroeger de Vereniging voor Wijkverpleging. Zij, die van hun belangstelling blijk willen geven worden daartoe in de gele genheid gesteld on 1 Januari ten huize van de jubilaris Raadhuisplein 23 te Heem stede, des middags van halfvier tot vijf uur ADVERTENTIE ,T A X I -1 3 0 0 0' PLEIN 33 TEL. 13000 Voor het in de Rijkstuinbouwschool ge houden examen voor tuinbouwvakonder- wijzer bloembollenteelt slaagden de heren P. v. a. Ben', Jac. Eigenbrood, C. A. Geh- rels, J. Liemburg, C. v. d. Tang, C. B. van Woerden allen uit Ir.sse; P. J. van Arum en A. de Zoete van Haarlem; C. J. de Jong uit Hillegom: Th. F. van Beek en P. A. le Clerq, van Sassemheim; W. F. G. Boo gaards, van Noordwijk; C. H. J. Kroft, van Noordwijkerhout: C. Gelein, van Alkmaar; A. G. A. v. d. Nes, van Den Haag; L. N. Onderwater uit Bree-zand en S. P. v. d Peet, uit Heemskerk. DRAAGT ELKANDERS LASTEN De jaarlijkse actie van de plaatselijke com missie van het T.B.C.-fonds „Draagt el kanders lasten", heeft te Lisse en aan de Lisserdijk in totaal opgebracht de som van f 598.—. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De doktersdienst wordt Zondag waarge nomen door dokter A. J. Duijmaer van Twist Hereweg 295, tel. 3453. ADVERTENTIE Amsterd. Rijtuig Mij. - Official dealer Gez. II. Mis. Soefi-Beweging, Acacialaan 28. 11: Universele Eredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Prof. Dr. G. C. van Niftrik, Hoogleraar te A'dam. IIILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10- Ds. Knottnerus. 17: Ds. Eerhard. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlem. 7: Jeugd dienst o.l.v. Ds. P. J. Mackaay, van H'lem. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Monster, v. Katwijk. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30: Dr. G. E. Meuleman, van Vijfhuizen. 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 3: M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. J. A. v. Boven. Bethelkapel. 10: Dr. R. B. Evenhuis, van Amsterdam. 7: Ds. G. A. Alma, van A'dam. Geref. Kerk. 9.30 Ds. H. Hoornstra, v. Hoofd dorp. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. v. Hoofddorp. 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10: Ds. M. Ros, van Hoofddorp. 3.30: Ds. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk 19: Ds. D. ter Steege. De Toorts nog onbekend 19: Ds. D. ter Steege. De Kapel nog onbekend SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. Eksterstraat. 10.30- Ds. J. Kroon ZANDVOORT. N'ed. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. van Amsterdam. Maandag 29 Dec.: 8: Kerkmuziekavond. Geref. Kerk. Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. Voorber. H. Avondmaal. 17: Dr. P. J. Richel, van Heemstede. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. „Ons Huis". Dinsdag 8: Oudejaars-sa- menkomst. Joh. H. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Ds. H. W. Walvaart, van Sassenheim. Geref. Kerk 10 cn 5: Dr. Th. Huijs Jr. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Leesdienst. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Geni. 9.30 en 3: Leesdienst Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. II. W. I Eerland. I Ook in de gemeente Haarlemmermeer wordt overgegaan tot massale doorlichting van haar inwoners. De doorlichting zal waarschijnlijk in Maart van het komende jaar geschieden. Daar het welslagen van dit onderzoek voor een groot deel afhangt van de medewerking der bevolking zal men door middel van huisbezoeken de bewoners opwekken zich er aan te onderwerpen en dan tevens de gegadigden registreren. Men heeft daartoe vrijwillig krachten opgeroepen om de gezinnen te bezoeken. Reeds hebben zich 200 medewerkers ge meld, doch er zullen er nog tweemaal zo veel nodig zijn, alvorens alle gezinnen be zocht kunnen worden. Gerekend is dat elke bezoeker of bezoekster 15 huisbezoe ken aflegt. Maandagavond 29 December wordt in hötel „De Beurs" te Hoofddorp een propa- gande- en instructiebijeenkomst gehouden. Het programma luidt: Openingswoord door mr. J. F. Jansonius, burgemeester van Haarlemmermeer; een lezing vdn dr. A. van Vliet over „Waarom bevolkings onderzoek?" Na de pauze is er gelegenheid tot vragen stellen, waarna de film: „De Tuberculose" wordt vertoond. Frans Nienhuys, Lilly Rest en de heer Van Amsterdam zullen schetsen opvoeren. Drieëntwintig gezinnen en alleenstaande personen, inwoners van de gemeente Bloemendaal en een gezin in Haarlem- Noord moeten Woensdagavond ongetwij feld voor een raadsel hebben gestaan, toen er luide werd gebeld, doch zij bij het ope nen van de deur niemand zagen, maar bij nadere inspectie op de grond een pakket •ontdekten, waarin zich levensmiddelen bevonden. Deze verrassing werd hun be zorgd door de padvinders van de Bloe- mendaalse Elswoutgroep, die hiermede hun gebruikelijke Kerst-goede-daad ook dit jaar hebben voortgezet. Zij werden hiertoe in de gelegenheid gesteld door de gaven, die de ingezetenen in de bij win keliers in Overveen, Bloemendaal en Santpoort staande Kerstmanden hadden gedaan. De leiding van de padvinders- groep was van mening, dat de oogst van deze actie dit jaar rijker was dan de vorige Kerstactie in 1951. Eerder op de avond waren de leden van de Elswoutgroep bijeen gekomen voor een Kerstwijding in hun groepslokaal aan de Bergweg. Zij houden hun jaarsluiting op Oudejaarsdag in de Hervormde Kerk aan het Kerkplein te Bloemendaal, onder lei van de oubaas D. C. Knook. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts. Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal. telefoon 22261. In-hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo. Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, tele foon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de aootheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt tot Woensdag 31 December alleen in spoedeisende geval len verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemen- daa)seweg 341, Overveen. telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek, (drs. K. Zijp), Bloemend aal sestraatweg 145, Santpoort-sta tion, telefoon K 2560 8249. Amstelveen, pas. 23 Wight n. Curacao. Arendsdijk, 23 v. New York te Philadelphia. Agatha, 23 v. Saigon n. Haiphong. Alhena, 23 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alblasserdijk. 24 v. Antwerpen n. Havana. Amsteldijk, 30 Le Havre, verw. Arundo, 23 v. New Orleans n. Rotterdam. Amstelkroon. 23 v. Balikpapan te Fremantle. Amsteldijk, 23 470 m. Z. Kp. Race. Aagtedijk. 26 v. Victoria n. Bahia. Aardijk, 26 v. Galveston te Tampa. Abbokerk, 24 v. Singapore n. Penang. Agamemnon, 25 v. Cp. Haiitien n. New Yoric. Alcyone, 277 v. Karachi te Bombay. Aldiafoi, 25 te Antwerpen. A'degor.da. 28 v. Pladju te Bangkok verw. Almkerk, 26 v. Colombo n. F rem'an tie. Aludira, 27 te Madras. Amerskerk, pass. 26 Kp. Finisterre n. Marseille. Ampenan, 26 te Bar.dorshapur. Amor, 28 v. Haifa n. Kaüamata. Arendskerk. pass. 25 ten Z. eil. Socotra. Arnedijk, 24 v. New York n. Rotterdam. Aalstim, 27 Dakar verwacht. Abbedijk, 26 v. New York n. Baltimore. Al'geniib, 27 v. Rio Grande do Suil 1e Porto Alegre Alt air, 24 v. Porto Alegre te Rotterdam. Aiwaki, 28 Rio de Janeiro verw. Amsteldr'ep, 26 770 m. W. Seilly's. Angos, 24 te Rotterdam. Axeld-iik, 24 v. Bremen te Rotterdam. Aalsdijk, 25 te Antwerpen. Al-dhiba, 23 le Bahia. AHothi 22 te Montevideo. Alnati, 26 200 m. Z.t.O. Bahia. And ijk, 24 te Houston. Arkeldij'k, 24 te Havana. Averdijk, 26 Key West gepass. Bimtang, 23 Kp. Comorin' gepass. Boissevain, 25 Manilla verwacht. Britsum, 4 of 5 Jan. v. Narvik te Mobile verw Batoela, 23 v. Toli te Menado. Bantam, 23 330 m. W. Kp. St. Vincent. Blitar. 23 210 m. W.ZW. Kangeroo eil. Bali, 25 v. Port Swettenharn te Singapore. Barend recht, 26 v. Port Said. Beng.kalis, 28 v. Port Soedan te Suez verw. Bimtang, nacht 26-27 Penamg verw. Bloemfontein, 26 v. Southampton n. Antw. B'Iommersdijk, 25 te Antwerpen. Borneo, 25 rede Singapore. Bosch fontein, 26 te Antwerpen. Breda, 24 v. Trinidad n. Antwerpen. Raam, 26 v. Valparaiso n. San Antonio. Bemneko-m, 27 v. Port of Spain n. Curagao. Boskoop. 26 v. Punta Arenas n. Buenaventura. Blitar. 25 Albany gepass. Clavella, 24 v. Pladju te Singapore. Celebes, 22 te Priok. Caltex Utreoht, 26 250 m. N.NO. Kp. Finisterre. Caltex Nederland, pass. 26 Kp. Tenez. Caitex Permis, pa<ss. 26 Algierse. Caltex The Hague, 25 v. S'don n Rotterdam. Caitex Delft, 24 v. Rotterdam n. Sidon. Ceram, pass. 26 Ouessant n. Livorno. Ohama, 26 te Suez. Cistula, 26 v. Singapore te Hongkong. Cleodora, 27 v. Singapore te Fremantle. Coneostroom. 25 laat te Dakar. Coril'la, 26 Port Said. Cottica, 26 v. IJmuiden n. Dover. Danae, 23 v. Tanger n. Gibraltar. Delfshaven, 26 v. Rotterdam te Spezia. Diemerdijk. 25 v. Portland Or eg te Seattle. Duivendreoht, 26 v. Port Harcourt n. Lagos. Delfland, 24 te Pto Alegre. Esso Rotterdam. 28 ca. i4 u. v. Bay town te Rot terdam-Perms verwacht. Bendracht, pass. 25 Gibraltar n. Iskenderun. Ena, 26 v. Yokohama te Mtri. Erinna, 24 v. Mirl n. Balikpapan. Esso Amsterdam, 25 v. Rotterdam te Aruba. Kirema, pass. 26 Gibraltar. Elmtna, 27 v. W. Afrika te Amsterdam. Eos, 27 v. MJddell. Zee te Amsterdam. Filesland ,(KRL) 24 v. Gdynia te Antwerpen. Friesland tSSM), 24 v. Setubal te Rotterdam. Fairsea, 26 540 m. Z. Cocos eil. Fell pes, 26 v. Haiphong te Pladju. Farmsum, pass. 23 Key West. Glessua, S3 v. Hebbura *v. Curagao. Groote Beer, 27 ts Las- Palm as. Gadila, 26 210 m. Z1W. Ouessant 30 bij Kielerkan. verwacht. Gordias, pass. 25 Gibraltar n. Bremen. Gaasterland, 27 v. Recife te Bahia verw. Hecuba, 23 v. Grenada naar Amsterdam. Hydra, 23 v. Frederik baai n. Norfolk. Helicon, 23 23U m. ZW. Flores. Hera, 23 280 m. W.t.Z. Ouessant. Her-mes, 23 v. Ciudad Bolivar n. Mackenzie. Haarlem, 2 Jan. v. Amsterdam te San Juan verwacht. Heemskerk, 26 te Genua. Hoogkerk, pass. 26 Gibraltar n. Le Havre. H-aihor, pass. 26 Gibraltar n. Algiers. Hector, 26 v. Algeciras n. Rotterdam. Helena, pass. 26 Seilly's n. Antwerpen. Hersilia. 27 Cp. de Schelde n. Antwerpen. Ilos. 25 v. New York te Ciudad TrujiWo. Iwdrapoera, 26 v. Rotterdam n. Bremen. Jagersfontein, 23 360 m. W. Tanger. Japara ,KRL), 27 v. New York te Calcutta. Joh. v. Odenibarnevel't, 26 260 m. O.NO. Dl ego Garcia naar Aden. Jupiter, 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Kali-anget, 20 v. Penang n. Singapore. Klipfontein, 26 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Kot a Baroe, pass. 2-5 Sabang. Kota Gede, 26 te Halifax. Koia Inten, 26 v. Rotterdam n. Tampa en New Orleans. Loenerkerk, 24 te Colombo. Limburg, 20 v. New Orleans te New York. Laertes, 42 v. Liveipool n. Port Said. Langkoeas, 23 te Colombo verm. 24 v. Colombo naar Aden. Loppersum, 24 v. Eagholi n. Casablanca. Lutterkerk. 24 te Genua. Laagkerk, 25 rede Adelaide. Laurenskerk, 23 v. Calcutta n. Rotterdam. Lekkerkerk, 27 Genua verw. Leopolderkerk, 26 v. Port Soedan n. Dubai. Leuvekerk, 26 v. Bombay n. Karachi! Lirjge, 26 v. Monrovia n. Dakar. Lombok, 25 rede Singapore. Loosdireeht, 26 te Suez. Lareniberg, pass. 26 Fimiserre. Leerdam, 25 v. Baltimore te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 24 v. Perz. Golf te Rdam Mapia, 24 te Belawan. Modjokerto, 24 v. Maikassar te Soerataaja. Manoeran, 23 Mintcoy gepass. Murena, 23 t.h.v. Manilla. Maetsuycker, 21 v. Fremantle te Singapore. Maashaven, 28 v. W. Afrika te Londen verw. Maaskerk, 25 te Bordeaux. Mataram, 26 v. Port Swettenham n. Penarag. Mentor, 27 v. Tunis te Piraeus. Merwede. 26 te Le Havre. Molenkerk, 26 Dar es Salaam te Mozambique. Myon-ia, 25 v. Liverpool te Avonmouth. Maas, 24 v. Rotterdam n. Amsterdam. Maasdam, 26 Crooked eil gepass. Maasland, 26 v. Cabedello n. Las Palmas. Mariekerk, 26 Str. Messina gepass. n. Genua, Marken, 26 Malta gepass. n. Port Said. Muiderkerk, 25 v. Calcutta te Rotterdam. Nigerstroom, 24 te Lagos. Nieuw Holland, 22 te Sydney. Noordwijk, 24 v. New York n. Bahamas. Nieuw Amsterdam. 27 v. Barbados te La Gu-alra. Orion, 23 te Tripoli n. Lattakia. Ovula, 23 410 m. O.NO. Fayal. Oberón, 24 v. New York te Curagao verw. Ondina, 26 v. Sta vanger te Aalesund. Oranjefontein, 27 v. Durban te East London. Oranjestad, 26 v. Curasao te Trinidad. Ootmarsum, 26 v. Jacksonville n. Le Havre. Poel au La ut. 22 v. New York n. Baltimore. Prins Alexander, 23 v. Southampton. Prins Joh. W. Friso, 23 v. Montreal te R'dam. Pygmalion, pass. 23 Kp. San Antonio. Papendreoht, 25 v. A.'dam te Curasao. Polydiorus, 25 v. New Orleans n. Charleston. Poseidon, 25 v. Turksetland n. New York. Prins Freö. Willem, pass. 26 Gibraltar. Prins Maurits, pass. 26 Finisterre. Prins Willem III, 24 v. Rotterdam te Malaga. Phrontis, pass. 26 Kp. Bon. Rijnkerk, 23 v. Aden n. Karachi. Rotula, pass. 24 San Miguel n. Curagao. Rotti, 25 v. Londen te Hamburg. Raki, 23 850 m. W.t.Z. Fayal n. Beiroet. Radja, 26 v. Calcutta te Rangoon. Rempang, 25 v. Tj. Priok op rede Singapore. Roepat, 27 v. Belawan te Colombo. Ridderkerk, pass. 26 Str. Messina. Rijndam, 26 390 m. W. Valentia. Rijnland, 27 te St. Vincent. Stad Maassluis, 25 v. Vlaardingen te Klrkenaes verwacht. Saroena, 23 ten anker Mulberry Pierhead. Seherpendrecht, 23 410 m. W.ZW. Flores. Sommelsdijk, 23 9!0 m. W. Flores. Stad Alkmaar, 23 530 m. O.t.N. Bermuda. Stad Brbda, ?3 350 m. Z, Kp. Sable. SaJatiga, 26 van Singapore te Manïlüa. Saparoea, 26 200 m. w. Flores. Schied'ijk. 26 v. Semaranig te Tj. Prio-k. Sliedirecht, pass. 26 Kp. Frio. Soestöiik, 25 v. New York te New Orleans. Stad Maastricht, 26 v. Piombino te Casablanco S-tad Schiedam, pass. 27 Ouessarut. Straat Banka, 25 te Singapore. Straat Ma-kassar, 20 Kaapstad verw. 31 raat Matakka, 26 v. Lorenzo Marques te Durban Sumatra, 26 v. Marseille n. Genua. Sunetta, 25 v. Stockholm te Gefle. Schie, 27 v. Oran te Nemours. Slamat, 26 te Marseille. Themisto, 23 v. Mobile voor anker Queenstown T.jibantjet, 23 v. Durban n. Mauritius. Tara, 23 v. Ilheos n. Bahia. Tero, 24 v. Newport News te Rotterdam. Tiba, 23 v. Porto Alegre te Buenos Aires verw. Tosari. pass. 23 20 u. Finisterre. Tjikampe.k, 24 le Soerabaja. Tiiluwah, 23 v. Tj. Priok n. Semarang. Taria. 23 780 m. NO. Sombrero eil. Tiberius, 23 180 m. NW. Aruba. Tjlbodak, 22 v. Kobe n. Ocaka. Tjipondok, 20 v. Singapore te Shimtzu. T.jlsadane, 23 630 m. W.t.N. Kaapstad. Triton, 23 v. Pto Cabello n. Maracaibo. Tab!an, 26 v. Djedda'h te Suez. Tab-iota, 24 rede Belawan. TawaM. 26 Algiers n. Port Said. Tegelberg. 26 v. Tj. Priok n. Mauritius. Teiresias, pass. 25 Kp. Guardafui n. Penang. Ternate, pass. 26 Finisterre. Teueer, 25 v. Belawan te Port Swettenham. Thalatta, 25 v. Banias te Le Havre. Tomori, 26 v. Tj. Priok n. Oheribon. Trompenberg, 31 v. Charleston te Houston verw. Van Outhoorn, 23 v. Soerabaja n. Ball. Van Heutz, 20 v. Makassar n. Kobe. Westland, pass. 24 Kp. Frio n. Las Palmas. Willemstad, verm. 24 v. Amsterdam n. Crislohal. Waterland. 24 v. Buenos Aires te Amsterdam. Winterswijk, pass. 23 Finisterre. Wleldrecht, 31 te Panama verwacht. Waibalong, 23 v. Belawan n. Ti. Priok. Waiwerang. 23 v. Singapore n. Bali. Waal. 26 dwars Kp. St. Vincent. Willem Ruys, 27 te Singapore. Wonosari, 25 v. Chiftagonig. Weltevreden. 26 in Golf v. Suez. IJsel, 23 te Istanboel n. Izmir. Zaan, 20 v. Gefle te Tunadal. Zeeland vKRL), 26 v. Banjuwangi te Makassar. KLEINE VAART Arnoudspolder, 24 v. Oporto n. Antwerpen. Asuncion, 24 v. Norresundet n. Rouaan.. Albergen, 23 v. Requejada naar Gent. Betty. 24 v. Stralsund n. Kotka. Birmingham, 23 van I.onden n. Rotterdam. Ba-b-T, 23 te Vastervik v. Oxelosund. Caland, 23 v. Gothenburg te Rochester. Deneb, 23 v. Newburgh n. Londen. Dcni, 24 v. Port Talbot te Swansea. Dollard. 23 op het Veeneimeer. Duiveland, 23 v. d. Tyne n. Amsterdam. Dorinda, verm. 23 v. Teignmouth n. Amsterdam Elsenburgh. pass. 23 Ouessant. Fvertsen, 23 v. Garston n. Swansea. Hast I. 23 v. Londen te Southampton. Hast IV, 24 v. Hull naar Rouaan. Heemskerk, 23 v. Newcastle te Grangemouth. Helvetia, 23 v. Lithoyen n. Amsterdam. Henrica b, 24 v. Morlaix te Par verw. Ingeborg. 24 v. Duinkerken te Rotterdam. In Spe. 24 v. Great Yarmouth te R'dam verw. Julia, 24 v. Eltng te Dordrecht. Kemphaan, 24 op de rede Vlissingen. Lies, 23 v. Veyle n. Stettin. 23 v. Aarhuus te Antwerpen. Larix. 23 Brunsbiittel gepass. n. Zaandam. Markab, 24 v. Amsterdam te IJmuiden. Midsland. 23 v. Rotterdam te Grangemouth. My fern, 23 v. An'werpen te Garston. Mypuck. 23 v. Stralsund te Stettin. Nefta, verm. 24 v. Aiaccaia n. Port Talbot. Nero, 23 te Amsterdam v. Kopenhagen. Oranje, 24 v. Kasko te Roterdam verw. Prior. 24 v. Catania n. Napels. Pon to, 23 te Vastervik v Stockholm. Poortvliet, 24 v. Londen n. Rotterdam. Saba. 23 v. Cardiff te Honfleur. Servus. 23 v. Kopenhagen n. Fort William. Spurt, pass. 24 Kp. Sabinal. Theodora, 24 v. Horsens te Rotterdam verw. Toos, 23 v. Raoders te Antwerpen. Van Brakel, 23 v. Londen n. Kristlansand. Walenburgh. 22 v. Guernsey te Bordeaux. Westkust, 23 v. Aalborge te Norresundby. Westpolder, 23 v. Oporto n. Antwerpen. Wilpa, 23 te Zaand-am v. Kage. SLEEP VAART Noordholland. 24 te Port Said. Oceaan, met zuiger en bak 23 dwars Wesipum Kreta. Poolzee, met zuiger en bak pass. 23 Wight. Rode Zee, 23 800 m. O. ten N. Bermuda. Thames, 23 v. Torbay n. Aden. Tyr.e, 23 v. Geelong te Albany

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9