Ontsnapte gevangenen waarschijnlijk in auto's weggereden Water van de IJsel zette vijfduizend hectaren blank Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote vergissing Beloning van duizend gulden voor hun opsporing Proefvlucht van nieuwe Britse bommenwerper HP-80 met „halve maan-vleugel" Koningin-moeder Alexandrine overleden CAO voor trawlloggers loopt af Het woord is aan... Atoomgeleerde Condon in V.S. gedisqualificeerd Twee bouwputten voor gemalen bezweken Soustelle faalt, Bidault formateur Vooi de Stille Armen Generaal Winkelman overleden Pissarev blijft in bewaring In Korea gesneuveld Klaas Carel Faber: in 1944 van kwaad tot erger Indonesiërs boycotten reis van tanker Vakbondsleiders in Tunesië Eenheden Amerikaanse luchtmacht naar Spanje Onenigheid in Perzië's olieraad Vijfjarenplan voor communistisch China Nederlands programma van Radio Indonesia verkort Opperbevelhebber van land- en zeemacht in de Meidagen van 1940 Inval in speelgelegenheid te Rotterdam ,6.7e JAARGANG No 145 IHoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 29 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 29 6e JAARGANG No 305 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman INGEVOLGE de McCarran Act zijn Amerikaanse immigratieambtenaren be gonnen met een controle op de bemannin gen van buitenlandse schepen, die veront waardiging in Europa heeft gewekt. De McCarran Act is genoemd naar de senator die de vader van dit product is. Deze se nator, die de zeventig al een eind over schreden heeft en dus aanmerkelijk ouder is dan de bekendste „heksenjager" in Ame rika, senator McCarthy, behoorde wijzer te zijn. Het leven heeft hem blijkbaar nog niet genoeg geleerd. President Truman heeft getracht zijn wetsontwerp te torpe deren door er zijn veto over uit te spreken, maar het heeft niet mogen baten: ondanks deze presidentiële afkeuring heeft het een meerderheid in het Congres gehaald. En nu zit. men met de gevolgen. Er zijn speur neuzen aan boord van de schepen gekomen en zij zijn de schepelingen, gebrand op enkele dagen passagieren, onzinnige en on gemanierde vragen gaan stellen, zo in de trant van: hebt u wel eens bedwelmende middelen gebruikt? hebt u wel eens' ge knoeid met uw belastingaangiften? hebt u een echtscheiding achter de rug? Blij kens het Franse dagblad Le Monde zijn nog krasser vragen gesteld. Natuurlijk kwamen daar dan ook de eigenlijke hoofd punten bij: bent u lid of lid geweest van een communistische partij? bent u lid of lid geweest van een communistische man telorganisatie? maar daarnevens ook een zo vreemde vraag als: hebt u in een Duits concentratiekamp gezeten? Toen een kok van het Franse schip „Liberté" die beves tigend beantwoordde volgde de vraag: „Waarom?" en toen de kok zei: „Omdat ik brood van de Duitsers had gestolen", vond men dit blijkbaar een reden om hem te verbieden, aan wal te gaan. Eerst na scherp protest van de directie der Franse rederij werd het verbod in zijn geval in getrokken. De Liberté de Vrijheid zelve dus was toevallig het eerste buitenlandse schip, waarop de onvrijheids-bepalingen van de McCarran Act werden toegepast. Geen gelukkig debuut, zou men zeggen en dat te minder omdat het geweldige Vrij heidsstandbeeld in de haven van New York, dat deze merkwaardige gebeurtenis aan schouwen moest, door Frankrijk aan Ame rika is geschonken. Blijkbaar viel een en ander de immigratie-autoriteiten niet zo zeer op. Maar de Franse zeevaarders wel. Een groot deel van hen weigerde eenvoudig de malle vragenreeks te beantwoorden met de korte toelichting: dan blijven we liever aan boord. Intussen zijn ook de Engelsen, die prompt hetzelfde ervaren hebben, geducht boos geworden en de Manchester Guardian heeft daar in een hoofdartikel, onder de titel „The McCarran Lunacy" in ganselijk onomwonden termen blijk van gegeven. „Dit is een schandelijk voorbeeld van on vrijheid, in lijnrechte tegenspraak met iedere behoorlijke traditie in de Ameri kaanse geschiedenis", zegt het Engelse blad. „Niets heeft de reputatie der Ver enigde Staten meer geschaad dan het stre ven, geïnspireerd door de senator uit Reno en zijn mede-reactionnairen, om een Mc Carran-gordijn boven de geheiligde kusten der Verenigde Staten op te trekken. Wij in Europa zouden dit nooit doen, omdat het teveel zou lijken op hetgeen achter het an dere gordijn gebeurt, maar wij zouden een gerechtvaardigde vergelding toepassen als iedere Amerikaanse bezoeker van Europa op een dergelijke manier ondervraagd werd als in de Amerikaanse havens wordt toe gepast". De Guardian is tenslotte van mening dat Eisenhower's gezond verstand zal moeten blijken uit een poging zijner zijds om de wet geamendeerd te krijgen. Gij ziet dat de term is hier tenvolle toepasselijk de boot aan is. Het onrust wekkende in de zaak ligt misschien min der in het feit, dat men tot zulke plompe bejegening van bevriende buitenlanders overgaat dan in de omstandigheid, dat men in zijn beduchtheid voor communistische spionnen op zo ondoordachte wijze zulke dwaze maatregelen neemt. Als een com munistische spion Amerika wil binnenko men zal hij heus door dergelijke controle niet gestuit worden. De gedachte dat hij de vraag, of hij soms communist is of lid van een communistische mantelorganisatie, be vestigend zou beantwoorden, is al bespot telijk. En wat heeft het voor zin iemand te vragen, of hij in een Duits concentratie kamp heeft gezeten en hem het landen te beletten als het blijkt dat hij brood van de Nazi's heeft gestolen toen die zijn vader land bezet hadden en voortdurend besta len? Het mag dan moeilijk zijn, in een zo geweldig groot land als Amerika controle te houden op ongewenste vreemdelingen, met name op spionnen vooral als men geen organisatie bezit gelijk onze dienst van de Burgerlijke Stand maar dan kan men dat beter in verscherping van het binnenlandse politietoezicht zoeken dan in een middel als de McCarran Act. Het is voorwaar te hopen dat Eisenhower, als hij over ruim drie weken president wordt, zijn gezag zal aanwenden om een eind aan deze onzin te maken. Het is, in ruimer zin, te hopen dat hij er in het algemeen in slagen zal, wat meer rust en zelfbeheersing ten aanzien van het communistische gevaar te scheppen onder dat deel van zijn landge noten, dat kennelijk zulke kalmering be hoeft. Als hij daarin slaagt zal dat ook die talrijke Amerikanen verheugen, die zich zeker evenals hun aftredende president aan de McCarran Act. hebben geërgerd en er gaarne mèt hem hun veto over zouden hebben uitgesproken. R- P. De inbewaringstelling van de wegens verdenking van spionnage gearresteerde Rus Pissarev is met zes dagen verlengd. Hierna zal de rechtbank beslissen of hij gevangen gehouden zal worden. Van de resultaten va,n- het vooronderzoek zal af hangen of P .zich voor de Nederlandse strafrechter zal hebben te verantwoorden. De beslissing hierover ligt bij de officier van justitie te 's-Gravenhage. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 24 December in Korea is ge sneuveld de soldaat J. M. ter Ellen, gebo ren op 26 Februari 1930. Hij was afkom stig uit Baarn en ongehuwd. De officier van justitie bü de rechtbank te Breda heeft medegedeeld, dat duizend gulden wordt uitgeloofd voor degene of degenen, die aanwijzingen geven, die leiden tot de aanhouding van een of meer der zeven uit de strafgevangenis te Breda ont snapte gevangenen. De ontsnapten zijn: Willem Albertus Polak, geboren te Amster dam 31-5-1915; Hubertus Bikker, geboren te Wijngaarden 15-7-1915; Jacob de Jonge, geboren te Den Ham 11-2-1922; Willem van der Neut, geboren te Nieuwkoop 6-1- 1919; Antoine Touseuil, geboren te Breda 27-6-1921; Klaas Carel Faber, geboren te Haarlem 20-1-1922, en Sander Borgers, geboren te Nieuw Leusen 13-10-1917. Over hun ontvluchting wordt medege deeld dat Vrijdagavond, als onderdeel van de Kerstviering, een gemeenschappelijke maaltijd werd gehouden, welke in de re creatiebarak buiten de gevangeniskoepel was aangericht. Na deze maaltijd zou een filmvoorstelling worden gegeven, waartoe de gedetineerden van de recreatiebarak naar de koepel werden geleid. In een koe pelgevangenis, waarvan er drie zijn in ons land, namelijk in Haarlem, Breda en Arnhem, liggen de cellen langs een ronde muur zodat in het midden een grote cir kelvormige ruimte is. Ongeveer 170 gede tineerden, onder wie de zeven vluchtelin gen, zouden de filmvoorstelling bijwonen. Toen allen zich binnen het eigenlijke ge vangenisgebouw bevonden, hebben de zeven gedetineerden kans gezien via de stookkelder het gebouw te verlaten en zo op het buitenterrein te komen, dat om geven is door een circa vijf meter hoge muur. Drie der ontsnapte gedetineerden waren tewerk gesteld als stokers, waar door zij met de situatie zeer goed bekend waren. Zij genoten iets meer vrijheid dan de anderen en gingen geregeld naar de stookkelder, zodat hun afwezigheid niet direct wantrouwen wekte. Toen het tijdens de filmvoorstelling don ker was zijn de drie stokers waarschijnlijk in gezelschap van de vier anderen naar het ketelhuis gegaan. Gebleken is dat zij een hek van de kelder hebben geforceerd, waardoor zij op het buitenterrein konden komen. De vaste stoker was wegens ziekte afwezig en zijn plaatsvervanger was niet precies op de hoogte met alle omstandig heden. Uit de kelder hebben de zeven ge vangenen een laddertje, dat anders ge bruikt werd om op de ketels te klimmen, meegenomen. Het was voor hen gemakke lijk over de gevangenismuur te komen. Dat hun ontsnapping vrij snel ontdekt werd is te danken aan het feit dat in de pauze van.de film voorstelling, als contröle- maatregel de gevangenen werden geteld en toen bleek dat zeven hunner ontbraken. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld, waarbij bleek dat het zevental via de stookkelder was ontvlucht. (Van onze correspondent in Londen) Voor de Britse luchtvaart volgt de laat ste jaren het ene succes op het andere. Ditmaal betreft het de Handley Page-bom- menwerpes, de H.P. 80, die op dag voor Kerstmis met goed gevolg de eerste proef vlucht heeft gemaakt. Het is een met vier straalmotoren uitgeruste bommenwerper, die al het andere dat de Engelsen op dit gebied presteerden, in de schaduw stelt. Snelheid, vlieghoogte en vliegbereik zijn groter dan van enig ander toestel. Boven dien kan een record hoeveelheid bommen worden vervoerd. Deze ene bommenwer per doet evenveel als tien der zwaarste bommenwerpers uit de tweede wereldoor log. De snelheid ligt even onder die van het geluid en deze snelheid geeft een grote bescherming tegen jagers, die waarschijn lijk de grootste moeite zullen hebben de H.P. 80 onder vuur te nemen omdat zij in een gevecht ettelijke malen door de ge luidsbarrière zullen moeten heenbreken, iets wat niet gemakkelijk is. Het bijzon dere van de nieuwe bommenwerper wordt gevormd door de vleugels in de vorm van een halve maan of van een kromme sabel en navigatiemechanismen aan de voorkant van deze vleugels, waardoor de machine bij lagere snelheden en bij lan dingen gemakkelijk in de hand kan worden gehouden. Reeds enkele maanden geleden heeft de RAF bestellingen voor het nieuwe toestel geplaatst zonder de proefvlucht af te wach ten. De halve maans-vleugel comb meert alle aero-dynamische en operationele voor delen van de modernste vleugelvormen. KOPENHAGEN (Reuter). Koningin moeder Alexandrine van Denemarken is Zondagochtend om 7 uur overleden. Koningin Alexandrine, de moeder van Koning Frederik, is 73 jaar geworden. Zij is deze maand, na verscheidene vroegere operaties wegens ingewands- en maag stoornissen, geopereerd. Vrijdagnacht ge raakte zij in een toestand van bewusteloos heid. In 1898 trad zij op achttienjarige leeftijd in het huwelijk met Koning Christiaan, die in 1912 zijn vader Frederik VIII opvolgde en in 1947 overleed. Koningin-moeder Alexandrine zal in de kathedraal Roskilde, waar Denemarkens koningen en koninginnen hun laatste rust plaats hebben, worden begraven. Koningin Alexandrine was bijzonder ge liefd bij het Deense volk wegens haar grote eenvoud en haar warme belangstelling voor dc noden van het volk. Zeer waarschijnlijk hebben de mannen hulp van buiten gehad. De Bredase politie stelde vast dat op het ogenblik der ont snapping enige auto's in de nabijheid der gevangenis hebben gestaan. Deze waren kort nadien verdwenen. Een politiehond raakte op de Nassau- singel, waaraan de gevangenis is gelegen, het spoor der ontvluchten bijster. Men is hierdoor versterkt in de mening dat de ontsnapten van voertuigen gebruik hebben gemaakt. Alle politiebureaux en grensposten zijn terstond gewaarschuwd, maar tot dusver tast men nog in het duister omtrent de verblijfplaats van de .ontvluchten. De thans voortvluchtige Klaas Carel Faber is niet degene die de Haarlemmers kennen als „de beruchte Faber", zoon van een door Hannie Schaft geliquideerde banketbakker. Dat was zijn broer Piet Faber, die op 10 Juli 1948 gefusilleerd werd als gevolg van een door de Bijzon dere Raad van Cassatie bevestigd vonnis van de Groningse kamer van het Bijzon dere Gerechtshof te Leeuwarden. Deze Faber was in Haarlem wacht meester bij de toenmalige Staatspolitie, waarbij hij nauw samenwerkte met even beruchte figuren als Krist en Willemsen. Op Dolle Dinsdag nam hij met zijn broer Klaas Carel de wijk naar Groningen, waar hij zich pas goed liet Kennen als een man die voor niets stond waar het het bestrij den van het vaderlands verzet gold. Klaas Carel was in Haarlem veel minder opgevallen, maar verviel in Groningen ook van kwaad tot erger. Evenals Piet maakte hij deel uit van verschillende executie pelotons. Onder meer was hij tegenwoor dig bij het fusilleren van zes verzetslieden in Westerbork in October 1944. Van een tweetal andere executies werd zijn aan deel niet wettig bewezen geacht omdat zijn broer Piet de schuld op zich nam. De advocaat-fiscaal bij de Groningse kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden eiste levenslang, maar het Hof sprak de doodstraf uit. Deze sententie werd door de Bijzondere Raad van Cassatie vernietigd en in levenslang gewijzigd. Tijdens de viering van het Kerstfeest in de strafgevangenis te Breda zijn zeven tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde politieke delinquenten ontsnapt. Hier ziet men enige leden van een muziekgezelschap, dat aan de Kerstfeestviering medewerkte, het gebouw van de strafgevangenis verlaten. Volgend jaar om precies te zijn op de le Januari eindigt de oude collectieve ar beidsovereenkomst voor de trawlloggers. Dit gedeelte van de C.A.O. voor de Noord zeevissers had eigenlijk al opnieuw gere geld moeten worden bij de herziening van het hele contract in het afgelopen voorjaar, maar het is toen blijven hangen. Inmiddels zijn de besprekingen tussen de Unie Verkeer en de Redersvereniging voor de Haringvisserij begonnen. De werkne mers gaan onder meer van het standpunt uit, dat de basisgage verhoogd dient te worden van 41 tot 50 per week. Daar de trawlloggervloot niet voor de eerste week in het nieuwe jaar naar zee zal gaan, zal de vaststelling van de nieuwe C.A.O.al dan niet door bemiddeling van een neutrale instantie, voor de 2e Januari een feit moeten zijn. DJAKARTA (Aneta) Achttien ma trozen, leden van de Persatuan Buruh Minjak, een vakvereniging van oliearbei ders, hebben besloten de reis van het motorschip „Nassau" van de B.P.M. naar West-Nieuw Guinea te boycotten, aange zien zij menen, dat het probleem West- Irian een der belangrijkste nationale kwes ties van Indonesië is. De genoemde vakver eniging zal, indien de tanker „Nassau" andere matrozen aanmonstert, sancties toe passen. De 18 stakers zijn slechts bereid uit te varen, indien met inschakeling van de gewestelijke arbeidscommissie door de B.P.M. de garantie wordt gegeven, dat het schip niet naar Nieuw Guinea zal gaan. TUNIS (A.F.P.). De vertegenwoordi gers van het „Internationale verbond van vrije vakverenigingen" (I.V.V.V.), die op het ogenblik een bezoek aan Tunesië bren gen, de Nederlander Vermeulen van het N.V.V. en de Belg De Keyzer, hebben een aantal besprekingen gevoerd met leiders van het Tunesische algemene vakverbond. Voorts brachten zij een bezoek aan de weduwe van Ferhat Hached, de vakbonds leider, die onlangs werd vermoord. Zater dagochtend hadden zij een onderhoud met resident-generaal De Hautecloque. Zij drongen er op aan de acht Tunesische vakbondsleiders, die sinds de moord op Ferhat Hached op 6 December te Remada in Zuid-Tunesië zijn geïnterneerd, vrij te laten. De resident-generaal zeide, dat hij slechts genegen was aan het verzoek te voldoen, wanneer de orde blijvend hersteld was. Honoré de Balzac: De meeste mensen zowel als de meeste dieren schrikken van en stellen zich gerust met nietigheden WASHINGTON, (Reuter) De com missie inzake on-Amerikaanse activiteit uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft verklaard, dat dr. Edward Condon, die in de tweede wereldoorlog bij liet atoomonderzoek betrokken was, niet geschikt is om enige positie, waarbij de nationale veiligheid op het spel staat, te bekleden, zulks op grond van zijn „ge neigdheid om om te gaan met personen van twijfelachtige betrouwbaarheid". Vier jaar geleden had de commissie hem „de zwakste schakel in de keten van onze atoombeveiliging" genoemd. Dr. Condon, die toen het hoofd was van het regerings bureau voor natuurkundig, chemisch en technisch onderzoek, bestreed deze uit spraak krachtig en betichtte de commis sie er van, dat zij hem geen gelegenheid had gegeven, op de beschuldigingen te antwoorden. De commissie verklaart thans, dat zij weliswaar niet over inlichtingen beschikt, dat dr. Condon communist is of zich aan spionnage schuldig heeft gemaakt, maar dat het niet wenselijk is, hem een belang rijke post toe te vertrouwen wegens zijn kennissen en „zijn minachting voor de vei ligheidsbepalingen". Dr. Condon nam in 1951 ontslag uit de regeringsdienst, omdat hij, naar zijn zeg gen, „de hiermee samenhangende zware financiële last" niet langer kon dragen. Zijn ontslag werd door president Truman „met leedwezen" aanvaard. Dr. Condon heeft de tegen hem inge brachte beschuldigingen met klem ont kend. Hij noemde de houding van de com missie een „leugenachtige onoprechtheid", voortvloeiende uit „politieke wrok". WASHINGTON, (Reuter) Volgens kringen, die in nauw contact staan met het Amerikaanse ministerie van Defensie, zul len waarschijnlijk de Amerikaanse lucht machteenheden, die in Groot-Brittannië zijn gestationneerd, in 1953 gedeeltelijk naar Spanje worden overgebracht, wan neer de onderhandelingen met de Spaanse regering inzake het vestigen van militaire bases met goed succes worden afgesloten. Een en ander zou echter afhangen van de beslissingen van Amerikaanse militaire leiders en de N.AV.O.. zo voegden ge noemde kringen hieraan toe. TEHERAN (A.F.P.) Dr. Ali Sjayegan en dr. Karin Sandjabi hebben Zaterdag hun ontslag als lid van de olieraad inge diend. Het bericht, dat ook Hoessein Makki zulks besloten zou hebben, is nog niet. be vestigd. Ook Kazem Hassibi is als lid van de Per zische olieraad afgetreden. Slechts de mi nisters van Financiën en Arbeid zijn nog aangebleven. Oorzaak van het geschil is de benoeming van dr. Reza Fallah tot direc teur van de raffinaderij te Abadan Fellah 'wordt als Britsgezind beschouwd. Door de zeer hoge stand van de rivier de IJsel is Zaterdagavond omstreeks 9 uur de bedijking om de bouwput van het in aan bouw zijnde electrische gemaal „Baakse Beek" gelegen aan de weg van Baak naar Zutphen bezweken. Hetzelfde deed zich kort daarna voor by het gemaal „Grote Beek" bij Rronkhorst in de gemeente Steenderen. Beide werken worden uitge voerd door de firma Beljon te 's-Graven hage voor het dichten van de Baakse Over laat. De schade bedraagt vele duizenden guldens en de gehele dichting van de Baak se Overlaat zal vertraging ondervinden. De IJsel heeft thans ruim 5000 hectaren land onder de gemeenten Steenderen en Warnsveld ten Zuiden van Zutphen over stroomd. Gedurende het weekeinde stuwde de rivier nog voortdurend via de Baakse Beek grote hoeveelheden water het land in, zo dat nog meer wegen blank kwamen te staan en boerderijen werden geïsoleerd. De Gelderse Tramwegen hebben derhalve de route van de busdienst Zutphen-Doetin- chem moeten omleggen over Vorden. Door dat de ruimte rondom de bouwputten voor de grote gemalen, geprojecteerd in het plan voor de dichting van de Baakse Over laat, was bezweken en in korte tijd ook de putten aan de Zutphen-Emmerikweg en te Bronkhorst onder de gemeente Steenderen waren volgelopen, zal het werk niet alleen langdurige stagnatie ondervinden, maar ook zal er te zijner tijd weer veel verwerkt moeten worden om de funderingen en het stalen vlechtwerk vrij te maken Op het ogenblik staat het water ongeveer 30 centi meter hoger dan in het voorjaar van 1952. Het overstroomde gebied is dan ook veel omvangrijker dan toen het geval was De tuinen van vele tientallen woningen in de buitenwijken van Zutphen zijn eveneens overstroomd. Water in de huizen Aan de Welle te Deventer staat het wa ter nu vrij hoog in de huizen langs deze IJselkade. Aan het Pothoofd, een andere IJselkade, staat de havenspoorweg blank bij de laad- en losinrichtingen. De bodem der loodsen van het Deventer Overslag bedrijf zijn nog juist watervrij, maar de schepen kunnen hier deze loodsen niet be reiken. Vele kelders der huizen langs de IJseloevers zijn inmiddels vol gelopen. Het blijkt, dat vele boeren, die hun bouwland hebben op de linker IJseloever, verrast zijn door het hoge water en niet tijdig hun hooi en stroo, alsmede hun voe derbieten en aardappelen in veiligheid hebben gebracht. Daardoor is vrij veel verloren gegaan. Dat is niet alleen bij De venter het geval, doch ook onder Wilp en benedenstrooms bij Terwolde en Welsum. Vele boomgaarden staan hier diep onder water. Dat de IJsel op deze plaatsen buiten de oevers trad, ondanks de ingetreden val der bovenrivieren, is voornamelijk toe te schrijven aan de grote waterafvoer der in de IJsel afstromende zijrivieren. PARIJS. (AFP en Reuter). Jacques Soustelle heeft zijn Gaullistische fractie en het partijbestuur medegedeeld, dat hij zijn pogingen om een kabinet te vormen heeft opgegeven. Hij heeft president Auriol van zijn besluit op de hoogte gesteld. Voor een deel is de mislukking te wij ten aan de weigering van de radicalen en gematigde conservatieven, om Soustelles formatie te steunen. President Auriol heeft daarop Georges Bidault (M.R.P.) aangezocht om een re gering te vormen. Bidault is reeds twee maal premier ge weest. Sinds de bevrijding van Frankrijk behartigde hij gedurende vier jaar de por tefeuille van Buitenlandse Zaken. HONGKONG (Reuter). Communis tisch China zal in 1953 beginnen met de uitvoering van zijn eerste vijf-jarenplan, zo heeft premier Tsjoe en-Lai Woensdag mee gedeeld aan de permanente commissie van de raadgevende volksvertegenwoordiging te Peking. Tsjoe en-Lai deelde de commissie voorts mee, dat verkiezingen voor een „volkscon gres" zullen worden gehouden, waaraan alle burgers zullen kunnen deelnemen. Tsjoe zei, dat de toestand thans rijp is voor een normaal regeringsstelsel, een door het volk gekozen congres en regering, zoals kort na het aan de macht komen van het nieuwe regiem was bepaald. Het volkscon gres zal het hoogste politieke orgaan zijn. DJAKARTA, 29 December (P. I. Aneta). Met ingang van 1 Januari wordt het Nederlandse radioprogramma van Radio Indonesia met 1 uur ingekort, zodat het Nederlandse radioprogramma thans drie uur per dag zendtijd heeft. Sinds ander half jaar geleden de tijd voor het Neder landse programma verminderd werd was er dagelijks tussen 19 en 23 uur een pro gramma in de Nederlandse taal, benevens op Zon- en feestdagen van 8 tot 12 uur 's morgens. Het nieuwe schema stelt de zendtijd van 21 tot 22 uur ter beschikking van het programma voor de strijdkrachten, zodat het Nederlandse programma nog loopt van 19 tot 21 en van 22 tot 23 uur. Zestiende verantwoording N. N. ƒ1,—; T. Y. f2,50; H. G. T. 1,— Harry B. 20,—; C. K. K. 1,50; M. M. 10,—; N. N. ƒ1,—; V. B. ƒ2,50; Kerstwijding P. E. N. ƒ.31,46; X. Y. Z. ƒ250,—. Dagtotaal ƒ320,96. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ11.693.52. Generaal Winkelman Generaal H. G. Winkelman, oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, is Zaterdag te Soesterberg in de ouderdom van 76 jaar overleden. De crematie zal Dinsdagmorgen te 11 uur te Westèrveld geschieden, op uitdruk kelijke wens van de thans overledene in alle stilte. Henri Gerard Winkelman is op 17 Augus tus 1876 te Maastricht geboren. Na de hogere burgerschool te hebben doorlopen ging hij naar de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Op 11 Augustus 1895 werd hij benoemd tot tweede luitenant bij het vierde regiment infanterie. Op 25 No vember 1901 volgde zijn benoeming tot eerste luitenant, in welke functie hij onder meer werkzaam was bij het departement van Oorlog, afdeling generale staf. Op April 1913 werd hij kapitein bij het eerste regiment infanterie. Enige maanden later volgde zijn overplaatsing naar het zesde regiment en op 2 Juni 1916 kwam hij in functie bij de generale staf. Op 24 December 1923 werd de heer Winkelman bevorderd tot majoor. In deze rang is hij ondermeer sous-chef van de staf van het hoofdkwartier van het veld leger geweest. Deze functie aanvaardde hij op 17 Auguustus 1925. Op 2 Mei 1926 werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel bij de generale staf. Op 1 November 1928 werd hij chef van het hoofdkwartier van het veldleger. Op 17 Januari 1928 volgde zijn bevordering tot kolonel bij de generale staf. Na in Augustus 1931 te zijn benoemd tot commandant van de vierde divisie, met gelijktijdige bevordering tot generaal-ma- joor, verliet de heer Winkelman in 1934 de dienst als luitenant-generaal. Bij de mobilisatie van 1939 keerde hij in militaire dienst terug als commandant van de luchtverdsdigingskring Utrecht-Soester- berg. In Februari 1940 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van land- en zee macht, als opvolger van generaal Reyn- ders. Hij heeft de oorlogsjaren als krijgs gevangene in Duitsland doorgebracht. Na de oorlog heeft generaal Winkelman zitting gehad in een der bijzondere ge rechtshoven. Op 14 April 1946 werd hij benoemd tot Grootkruis in de Orde van Nederlandse Leeuw. De politie te Rotterdam heeft een inval gedaan in een huis aan de Mathenesser- laan, waar gelegenheid werd gegeven rou lette te spelen. Een buitenman had er in enkele uren tijd een bedrag van f 4400. verspeeld. Vijf mannen en twee vrouwen zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een drietal is in bewaring gesteld. De roulette, ruim f 4400.en een hoe veelheid drank zijn inbeslaggenomen. axxxxxoootym^rrvvvyrmy^vrYYv^^^ VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen en overwegend droog weer. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Matige tot zwak- e wind hoofdzakelijk tussen Noord- "ist en Noord-West. 30 December in op 8.48 uur, onder 16.37 uur. Taan op 15.33 uur. onder 8.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 December iog water: 2.08 en 14.27 uur •*e water- 10 10 en 22.26 uur Dinsdag 30 December loog water: 2.59 en 15.15 uur. Laag water: 11.01 en 23.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1