Meer zendtijd en geld voor TV; nauwere samenwerking wenselijk Hillegomse winkelsluitingsregeling na langdurige discussie aanvaard Kort en bondig Vijf jaar voor mislukte roofoverval Tunnelbouw bij Velsen en Amsterdam Chirurg Th. Th. Koot legt praktijk neer Dorstige vrachtwagen kreeg maar half zijn zin De heer Van Lierop weer bij de K.V.P. Haarlemmermeer Zandvoort Bennebroek Heemstede 8 TELEVISIERAAD ADVISEERT; Burgerlijke Stand van Haarlem Kerstbomenvuur op Zandvoortse strand Als HOY stichting is, zal de provincie subsidiëren Sjors en S]immi bij Haarlem's kinderen Wie zag dit ongeval? Rapport Commissie- ter Veen verschijnt in 1953 Bevolkingsonderzoek op tuberculose To Dees-Kion zong Kerstliederen Nieuwe woningen voor provinciale ambtenaren Schadevergoeding aan gerepatrieerden G. A. Bovenhorst 40 jaar bij Conrad en Stork Hijsch N.V. Verduisteringsgordijnen voor meisjes-H.B.S. DINSDAG 30 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Nederlandse televisieraad heeft in een lijvig rapport minister Cals dezer da gen van advies gediend omtrent de per spectieven van de televisie in Nederland en komt daarbij tot de conclusie dat ver ruiming van de zendtijd minstens tot 18 H uur dringend noodzakelijk is teneinde „de televisie gemeengoed te maken voor het grote publiek en daardoor een normale ontwikkeling van het aantal toestelbezit- ters te bevorderen". Blijkens Het Parool, dat reeds inzage van het nog niet voor publicatie vrijgegeven rapport gehad schijnt te hebben, wordt verder gezegd, dat zulk een uitbreiding van de zendtijd en kwaliteitsverbetering der t.v.-program- ma's slechts mogelijk is door grotere of meer studio's dan waarover men thans beschikt en door meer geldmiddelen, te weten een jaarlijks bedrag van 2,8 mil- lioen gulden gedurende negen jaren. Deze hulp zou geboden moeten worden in de vorm van renteloze voorschotten uit de schatkist, dan wel uit een te vormen subsidiefonds, waarin de overheid en „dc bij de televisie betrokken belangengroepen'» zouden worden geparticipeerd. Tenslotte concludeert het rapport, dat het wenselijk zou zijn, bij de programmaverzorging tot intensieve samenwerking (der omroep verenigingen) te komen, maar het voegt daar meteen aan toe, dat zulk een wijze van programmaverzorging „in Nederland geen schijn van kans heeft, tenzij de drang daartoe uit de boezem der betrokken om roepverenigingen zelf zou voortkomen". Allemaal autonoom Dit laatste behoeft, voor de leek in tele visiezaken, wat nadere toelichting. Men weet, dat de omroepverenigingen aanvan kelijk schoorvoetend aan het televisie experiment begonnen zijn, maar ook dat zij, toen de kogel tenslotte door de kerk was, allemaal op hun eigen houtje „t.v." zijn gaan bedrijven, hetgeen resulteerde in een geweldige versnippering van krachten. Elke omroepvereniging stelde eigen tele visie-staven en eigen programma's, samen, waardoor de exploitatiekosten onevenredig hoog werden en men voortdurend elkan ders arbeid doorkruiste, om van de node loze versnippering van krachten die uit dit alles voortvloeide, nog maar te zwijgen. Bit een groot aantal gesprekken, dat wij gisteren met programmaleiders, regisseurs en andere t.v.-deskundigen in Hilversum voerden, is ons gebleken, dat de enige vorm van samenwerking die er op tele visie-gebied tussen de omroepverenigingen bestaat, een sooi-t van coördinatie „ach teraf" is, die er uitsluitend toe dient, dou blures in de respectievelijke programma's te voorkomen, zodat de kijkers b.v. niet in een week twee balletten of drie toneel stukken te consumeren krijgen. Maar ove rigens gaat iedereen zijn eigen gang, zon der zich om het doen of laten van zijn collega's der andere omroepverenigingen te bekommeren, hetgeen de kwaliteit der programma's uiteraard niet ten goede komt. Vele ingewijden bleken dan ook van mening, dat een nauwer samengaan het enige middel is, dat de televisie in ons land een snelle en gezonde groei kan garan deren, maar helaas zijn de uitzichten daar op, zoals ook het rapport van de Televisie- raad concludeert, op het ogenblik wel uitermate gering. De leiders der omroep verenigingen schermen met het argument, dat de huidige figuur van autonome om roepverenigingen „op principiële basis" historisch gegroeid is en dat de televisie deze lijn door moet trekken, wil dat prin cipiële karakter niet in het gedrang komen. Maar hoe valt het dan te verklaren, dat de televisie tot op de huidige dag nog maar zeer weinig „principieels" heeft gepres teerd, maar dat K.R.O., N.C.R.V., A.V.R.O., V.A.R.A. en V.P.R.O. zich integendeel als om strijd beijveren, hun programma's zo „algemeen" mogelijk te maken? Andere argumenten vóór handhaving van de ver snipperde televisie hoorden wij uit de mond van de heer G. de Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., die ervan overtuigd is, dat een nationale televisiedienst zoals de BBC die kent, nog veel duurder zou wer ken dan het Nederlandse systeem en die bovendien in de vijf televisie-programma's HAARLEM, 29 Deceember 1952 ONDERTROUWD: 29 Dc„ J. C. van der Pol en J. Hart. GEHUWD: 29 Dec., J. Breeuwer en T Scholier; W. P. H. de Jongh en C. J. A. van Ravensberg. BEVALLEN van een zoon: 24 DecA m Bouman—de Ruigh; j. H. m. Eijking— Walop; G. P. Kops—Kloos; 25 Dec., J. M. ZwartBuijs; A. E. Hoffmanden Engelse; C. W. Geerlings—Lourenburg; E. de Haart —van Bilderbeek; N. J. Heeren—Vendel; 26 Dec., S. m. C. Burger—de Loor K. O. L. Dollé— Kimman; E. m. Karksens—Schip horst; Chr. B. m. van Ommerende Graauw; W. S. G. RuurdaKooij; 27 Dec., m. m' Weijers—Apswoude; J. m. van der Sman— Scholte; G. Langerak—Euverman; 28 Dec, W. m. Vos—Lips; H. Roosma—Jonkhof; F. J. Dammers—van Tongeren; 29 eDc., H. E. Dan- serKruijt; B. J. H. van Nieuwenhuizen ten Haaf. BEVALLEN van een dochter: 20 Dec., A. Th. de Vries—van Stijn; 23 Dec., A. M. Rij- kenberg—Ruitenburg; M. E. van Raaphorst- van der Linden; J. M. M. HartmanDreijer; A. A. Tegel—Schuring; A. C. Mesman— Lam boo; G. Sloot—Blaas; A. M. Staal— Marekens; 25 Dec., E. J. L. Kat—Muller; M. Brinkerink—Versteeg; M. E. J. H. Jochemus —van Baekel; 26 Dec., C. A. van Rossum— Duivenvoorde: A. RustenburgBlaauw- broek; P. A. Delemarre—de Veen; 27 Dec., A. H. Rip—Mutsaers; A. C. Gerrits—van der Vlist; C. M. Bijvoet—de Regt; E. R. Joustra Bartels; 28 Dec., M. E. Kleinden Nijs; C. S. van Ruiten—de Vos; A. de Vries—kers bergen. OVERLEDEN: 23 Dec., J. Jonker, 77 j., Maerten van Heemskerkstraat; 24 Dec., C. Prins—de Groot. 86 j„ Kamperlaan; C. A. Ruys—Westhoff, 90 j., Kleine Houtweg; H. van Eerde, 79 j., Berckheijdestraat; P. Bak kerSteijn, 56 j., Hazepaterslaan; 25 Dec., G. H. MulderTieland, 82 j., Molenaerstraat; 26 Dec., G. J. Wielders, 78 j., Rijksstraat weg: H. van Rooij. 84 j„ Herensingel; M. J. Duistc-rhof, 80 j.. Kamperlaan; M. A. J. Heemskerk—van Daalen, 52 j., Mr. Cornelis- straat; G. R. Persoon, 79 j„ Hagestraat; 27 Dec., J. E. Buurt. 67 j., Kenaupark; J. H. van Tongeren. 72 j., Orionweg; E. M. Bijnsdorp. 66 j„ Pieter Kiesstraat; J. H. van 't Veen- van der Vegte, 71 j„ 2e Zuidpolderstraat; J. Bosma. 65 j., Johan de Breukstraat; J. F. Smit, 82 j., Schagchelstraat; 28 Dec., M. Aarts —van der Plas, 46 j., Langeridijkstraat; J. de Mooij, 51 j., Nijlstraat; 29 Dec, 5 T. "an Breugel, 44 j„ Hazepaterslaan. zoals wij die kennen, een competitie-stimu lans ziet, welke de kwaliteit dier program ma's slechts ten goede kon komen. Minder definitief waren de uitspraken van de ver schillende programmaleiders en regisseurs die wij spraken en die uiteraard, als per soneelsleden van bepaalde omroepvereni gingen, het huidige televisiebestel niet zon der meer wensten af te vallen. Maar ook zij waren toch vrijwel algemeen van ge voelen, dat er veel meer gecoördineerd moet worden als ons land op televisiege bied niet bij het buitenland ten achter wil blijven. Straks immers zal er ook inter nationale programma-uitwisseling moeten komen en hoe zullen wij dan representa tieve Nederlandse televisieprogramma's naar het buitenland kunnen zenden, wan neer die programma's nu eens door V.A. R.A. of K.R.O., dan weer door N.C.R.V. of A.V.R.O. gemaakt zijn? Het is een aller zonderlingste figuur, die de vaderlandse „schotjes-televisie" op het ogenblik te zien geeft en alle betrokkenen zouden erbij ge baat zijn, als men dit nieuwe communica tie-medium nu eens werkelijk een natio naal aspect kon geven zonder elkaar in de principiële wielen te blijven rijden. Zolang men daar geen oren naar heeft, zal ook de thans voorgestelde millioenen- investering en zendtijd-uitbreiding waar schijnlijk niet het gewenste effect sorteren; integendeel: bij verlenging van de zendtijd zullen de problemen en moeilijkheden der afzonderlijke televisiestaven zich immers nog vele malen vermenigvuldigen. Vijf jaar met aftrek van het voorarrest is de 62-jarige transportarbeider T. C. uit Haarlem vanochtend opgelegd door het Amsterdams gerechtshof, dat uitspraak deed in de zaak van de mislukte roofover val op de alleenwonende landbouwer Van den Heuvel in diens boerderij in de Haarlemmermeer. Tegen C. was 8 jaar geëist. In eerste in stantie was hij door de Haarlemse recht bank tot 6 jaar veroordeeld. Met een Haarlemmer heeft C. in de nacht van 4 op 5 April j.ï. een bezoek ge bracht aan de boerderij. Van de bewoner deed het gerucht de ronde, dat hij steeds veel geld in een zakje op zijn borst droeg. Voor het echter zover was, lichtte de Haarlemmer achter de rug van C. om de politie over het plan in. Het resultaat was, dat drie agenten in de bewuste nacht het tweetal in de boerderij opwachtten en C. bij zijn binnenkomst gearresteerd werd. Hij verzette zich daarbij hevig en diende een der agenten met een ijzeren staaf een klap op het hoofd toe. Zijn metgezel werd niet aangehouden en is niet vervolgd. De Zandvoortse politie stelt de inwoners van Zandvoort in de gelegenheid een mas saal kerstbomenvuur op het strand voor de Rotonde te aanschouwen. Vrijdag 2 Januari zal men de gebruikte kerstbomen de gehele dag kunnen inleve ren aan de politiepost bij de Rotonde, waarna de bomen des avonds om halfacht zullen worden verbrand. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in hun Memorie van Antwoord op het algemeen verslag der afdelingen van de Provinciale Staten, betreffende de be groting 1953, herinnerd aan de initiatieven ten aanzien van de versteviging van de financiële grondslag van de Haarlemse Orkest Vereniging. Besprekingen met het bestuur der HOV en met een aantal gemeentebesturen in de provincie hebben geleid tot het vaststellen van een schema voor een subsidieregeling, waarvoor de dekking van het exploitatie tekort voor de eerstvolgende jaren verze kerd zal zijn. Het schema onderstelt de medewerking van achtentwintig gemeen ten, die geacht mogen worden een meer of minder direct aanwijsbaar belang te hebben bij het voortbestaan van het orkest. Vijftien gemeenteraden hebben reeds een beslissing genomen tot subsidiëring over eenkomstig het schema. Indien de plannen zich volgens de verwach tingen van Gedeputeerde Staten ontwik kelen, zal de HOV worden omgezet in een stichting welke het alsdan provinciale orkest zal beheren. Omtrent de subsidië ring van die stichting door de provincie zullen Gedeputeerde Staten te gelegener tijd een voorstel aan de Provinciale Staten doen. Zij hopen, dat dit spoedig zal kun nen zijn. In antwoord op vragen van leden van de Provinciale Staten bij de behandeling in de afdelingen van de begroting delen Gedeputeerde Staten mee, dat de vol tooiing van de tunnel bij Velsen, blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de ontwerp-begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor 1953, eerst in 1958 tegemoet gezien kan worden. Met betrekking tot de noodzake lijke verbeteringen van de oeververbindin gen bij de Hembrug en bij het IJ is de vraag gerezen, of een tunnel bij de Hem brug de prioriteit moet hebben boven de door de gemeente Amsterdam ontworpen tunnel onder het IJ of dat beide tegelijk moeten worden uitgevoerd. Deze vraag is wegens de hoge, aan de uitvoering van deze projecten verbonden investeringen van groot belang. Bovendien doen zich hier problemen voor ten aanzien van de wijze, waarop de tunnels moeten worden ver bonden met de wederzijdse wegennetten ten einde voor het verkeer op korte en lange afstand het meeste nut af te werpen. Daarbij zal ook aandacht geschonken moe ten worden aan de mogelijkheid ten Oos ten van Amsterdam een oeververbinding te maken. Ten einde zich hierover te laten voor lichten is de minister van Verkeer en Wa terstaat voornemens een commissie in te stellen, waarin de hierbij betrokken hoofd belangen hun vertegenwoordiger hebben. De commissaris der Koningin zal het voor zitterschap van deze commissie op zich nemen. Naar wij vernemen zal de heer Th. Th. Koot per 31 December zijn praktijk als chirurg neerleggen. De heer Koot is meer dan 35 jaar aan de Mariastichting en Joannes de Deo verbon den geweest. Hij werd in 1891 te Utrecht geboren, studeerde ook in die stad, was later in Berlijn werkzaam en vestigde zich in 1920 in Haarlem. Toen dr. Jessurun de Mariastichting als chirurg verliet werd hij door de heer Koot opgevolgd, die zich in de loop der jaren een grote reputatie verwierf. De heer Koot heeft ook grote maatschappelijke belang stelling gehad, hetgeen onder meer tot uiting kwam in een (door de oorlog kort stondig) lidmaatschap van Provinciale Staten. Bij het gouden jubileum van de Maria stichting werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Dokter Koot zal worden opgevolgd door de heer B. M. M. Delamarre, die twaalf jaar chirurg is geweest aan het St. Lauren- tius-ziekenhuis te Roermond. De heer Delamarre werd op 25 April 1915 geboren en studeerde te Leiden. Onder leiding van Henry Strater trad gisteren- en Zondagmiddag in gebouw St. Bavo te Haarlem Neerlands revue- en to neelgroep uit Amsterdam op met de nieuw ste avonturen van Sjors van de rebellen club en zijn zwarte makker Sjimmi: Dit maal hadden ze 't aan de stok met Pedro, de paardendief, en de veertig rovers van Ali Baba. Deze toneelgroep trekt door het hele land om bij het jonge goed de belangstel ling voor deze beroemde figuren levendig te houden. We kunnen niet anders zeggen dan dat zij hierin volkomen is geslaagd. Hetgeen bleek uit de reacties van de kin deren, voor wie deze twee belhamels aller minst verjaard zijn. Zij leefden van het be gin tot het eind mede, dank zij de sugges tieve geluidstechniek. Als attractie ging vooraf het „verzin gen" van een cowboy- of indianencostuum. Vijf kinderen uit de zaal verschenen op het toneel en beconcurreerden elkaar door de overbekende deun „Naar de speeltuin" ten gehore te brengen. Het langste applaus bezorgde hen een costuum. Op 11 Dec. om 13.25 u. werd op de hoek van het Wilhelminapark en de Koninginneweg in Haarlem een 16-jarige wielrijdster aan gereden door een onbekend gebleven vrachtauto. Wie iets naders over dit onge val weet wordt verzocht zich te wenden tot de verkeerspolitie aan de Lange Wijn gaardstraat. De commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland stelt zich voor het gebied van Noord-Ken- nemerland te behandelen in het deel van haar rapport dat thans het eerst en, naar zij verwacht, in de loop van 1953, zal ver schijnen. In dit deel zullen tevens Midden- en Zuid-Kennemerland en mogelijk ook het „Middengewest" worden behandeld. Maandagavond kwam de gemeenteraad van Hillegom bijeen in openbare vergade ring onder voorzitterschap van burgemees ter jhr. mr. dr. O. F. A. II. van Nispen tot Pannerden. Aan het begin van de vergadering legde de heer F. C. vanLierop een verklaring- af, dat hij op verzoek van het bestuur der K.V.P. en in overleg met de propagandis ten van zijn onafhankelijke R.K. partij be sloten heeft zich weer aan te sluiten bij de K.V.P., zodat hij vanaf heden weer deel zal uitmaken van de K.V.P.-fractie in de raad. Besloten werd het gymnastieklokaal van de R.K. Sportvereniging „Concordia" te huren en dit lokaal met de daarbij gele gen sportvelden beschikbaar te stellen aan het R.K. Schoolbestuur der St. Joseph- parochie voor het onderwijs in lichamelijke oefening. De heer V an Lierop drong er op aan zuinig te zijn met de terreinen, zo lang deze nog niet zijn goedgekeurd dooi de K.N.V.B. De heer Van Egmond (Prot. Chr.) Vroeg hoe het staat met de plannen voor een gemeentelijk gym nastieklokaal. De voorzitter antwoordde, dat het overleg hieromtrent reeds geruime tijd gaande is, doch dat de vooruitzichten momenteel niet zeer gunstig zijn. Het vermenigvuldigingscijfer van het schoolgeld voor het uitgebreid lager on derwijs werd verlaagd van 1 tot 0,8. Op een vraag van de heer Stokman (K.V. P.) antwoordde de voorzitter, dat de be slissing over een eventuele verlaging van het schoolgeld voor het gewoon lager on derwijs niet bij het gemeentebestuur ligt. De datum van de ingang der benoeming van mej. H. J. Plevier als onderwijzeres aan de openbare lagere school werd nader bepaald op 1 Februari 1953. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd met algemene stemmen be noemd de heer W. M. Winterink te Haar lem. Nieuwe directeur Openbare Werken Eveneens met algemene stemmen werd tot directeur van het bedrijf voor Open bare Werken benoemd de heer Chr. G. F. de Jong te Nieuwer-Amstel. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten tot aankoop van het zgn. „Concor- dia"-terrein voor doortrekking van de Prinses Marijkestraat. Op een vraag van de heer Loerakker (K.V.P.) antwoordde de voorzitter, dat het in de bedoeling ligt de feitelijke overdracht eerst te doen plaats hebben nadat het terrein vrij van huur is. Over vast te stellen regelingen ingevolge de nieuwe Winkelsluitingswet ontspon zich een vrij langdurige discussie. De heer Versteege (K.V.P.) verklaarde in principe tegen elke sluiting te zijn. Nu on- Hedenmorgen vroeg raakte een trekker m et aanhangwagen van het expeditiebedrijf Joh. Kreijger in het Spaarne bij de Groente markt te water, waarschijnlijk tengevolge van het weigeren van de remmen. Met behulp van een drijvende 'bok werd de wagen op het droge gehaald. In Maart 1953 zal in Haarlemmermeer een bevolkingsonderzoek op tuberculose worden gehouden. Ter voorbereiding hier van werd gisteravond in hotel „De Beurs" te Hoofddorp, onder leiding van het ge meentebestuur van Haarlemmermeer een openbare vergadering gehouden om te trachten het aantal dames en heren, dat voor het onderzoek nodig is, uit te lorei- den. De burgemeester van de Haarlem mermeer mr. J. F. Jansonius uitte zijn voldoening over de grote opkomst. Het aantal gevallen van tuberculose ligt in Haarlemmermeer ver boven het gemiddelde en daarom is het gemeentebestuur van mening dat een algemeen onderzoek nood zakelijk is. Dit is echter alléén mogelijk als de gehele bevolking meewerkt. Grote vol doening wekte de mededeling dat de E.H. B.O., het Witte Kruis en het Rode Kruis medewerking hadden toegezegd. Er zijn nog meer helpers nodig. Spreker deed een beroep op alle aanwezigen hun daadwer kelijke medewerking te verlenen. Vervolgens gaf dr. A. van Vliet, medisch adviseur van de Stichting Massa-röntgeno- logisch onderzoek te Amsterdam een uit eenzetting over het ontstaan en de gevol gen van tuberculose. Het sterftecijfer is in derdaad sterk gedaald, het aantal gevallen echter niet. Vooral kinderen beneden de vier jaar en jonge mensen van 16 tot 25 jaar zijn uiterst vatbaar. Wij kunnen be smetting voorkomen door een massa- onderzoek, hetgeen nu dank zij het ingrij pen van het gemeentebestuur en met een klein offer der bevolking mogelijk is. Spre ker zette uiteen waarom dit onderzoek in Haarlemmermeer absoluut noodzakelijk geworden is. Frans Nienhuis, Lilly Post en Van Am sterdam voerden de aardige schets ..De en quêteur op pad" op, waarin duidelijk de moeilijkheden waarvoor de huisbezoeker kan komen te staan naar voren werden ge bracht. Nadat de film „De Tuberculose" was vertoond werd de geslaagde avonds geslo ten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Geertruida Marga- retha. d. van J. P. J. Beemsterboer en M. Calvelage; Derk, z. van D. O. van der Vecht en G. Doddema: Willem, z. van J. D. Buitenhuis en G. Hooftman; Wilhelmina, d. van C. van der Woude en W. Groen; Adria- nus, z. van H. Oostlander en A. Timmer; Anneke Janna Paulina, d. van J. Kinkel en A. Kuijper; Janna, d. van R. Schutte en P. Huisman; Cornelia Johanna, d. van F. van Leeuwen en E. H. Huibers; Jan, z. van L. Overbeek en A. J. van Groeningen; Jacob, z. van S. J. van Andel en G. Roffel; Bernardus Gerardus, z. van T. J. Kuit en P. S. de Ge- ringel; Martin Cornelis Hubertus, z. van D. C. Mostert en A. G. Krauth; Jaap-Jan, z. van A. I. de Vries en E. de Visser; Gerardina Jo hanna, d. van C. L. Freijser en J. M. Zwart; Jacob Theodorus, z. van J. Wit cn A. E. Groot; Virginia Johanna, d. van J. W. Th. Wit en P. A. Paulowna; Teunis Jan, z. van M. J. van Oeveren en F. Veltkamp. ONDERTROUWD: Hendrik Willems en Jannetje Anna Tieleman; Cornelis Gutter en Elisabeth Bakker; Johannes de Ruijte en Johanna Maria Warmerdam. GETROUWD: G. J. Lagendijk en Tj. H. Hofman; A. van Veen en J. W. Pouw; M. L. van Tol en H. A. Tit; L. W. van der Geest en M. J. van der Peet; H. J. van Winsen en A. A. van der Klauw; W. van Grootveld en H. L. Bakker; L. W. de Groot en W. Kamer man: J. Jansen en H. M. Moeliker. OVERLEDEN: L. A. Cornelisse, 10 mnd., z. van M. W. Cornelisse en M. van der Pol; Laurens van der Voet. 75 j„ e. van P. Schalk; Maria Hulsebosch, 89 j., w. van A. van Kam pen; Erris van Amerongen, 73 j., w. van J. M. Vleugels. der de middenstanders echter een tendens tot sluiting aanwezig is, wilde hij niet aan zijn principe vasthouden. Het voorstel van burgemeester en wethouders om één be paalde sluitingsmiddag voor alle winkels vast te stellen was hem niet onsympathiek, daar een dergelijke regeling voor het pu bliek overzichtelijk is. Hij wilde de winke liers zich echter branche-gewijze laten uitspreken over de vraag óf sluiting op die bepaalde middag óf in het geheel geen slui ting. De voorzitter meende, dat dan toch een chaos zou ontstaan, hetgeen B. en W. juist wilden vermijden. De heer Ver meer (Prot. Chr.) kon zich in grote lijnen met het voorstel verenigen. Om principiële redenen verzocht hij echter namens zijn fractie aantekening, dat bezwaar bestaat tegen de bepaling, welke het mogelijk maakt bepaalde winkels geopend te doen zijn op de Zondagmiddagen in het bloem bollenseizoen. Voorts verzocht hij een be paling op te nemen om de winkels op Oudejaarsavond tot 10 uur geopend te doen zijn, aangezien in de vóóravond vrijwel ieder een kerkdienst bezoekt. Dit laatste voorstel werd door B. en W. overgenomen. De heer Loerakker had niet zonder wrevel gezien, dat sómmige georganiseer de winkeliers zich niet ontzagen tezamen met ongeorganiseerden een van het advies van de bond afwijkend voorstel aan B. en W. te doen. Verder bepleitte hij inzake de middagsluiting geen uitzondering te maken voor de bakkerswinkels. De voorzitter meende deze uitzondering te moeten hand haven, daar de bakkers zich van de aan vang af tegen elke sluiting hebben verzet. De heer Van de Boer (Prot. Chr.) brak een lans voor de groenten- en krui denierswinkels, welke zaken hij resp. wilde doen sluiten op Maandag- en Woensdag middag. De voorzitter verzette zich ten sterkste tegen uitzonderingen, daar dan een chaotische toestand zou ontstaan. Dan zien B. en W. nog liever van elke rege ling af. De heer Key z er (P. v. d. A.) merkte op, dat de kruideniers de voorkeur geven aan de Woensdagmiddag, aangezien hun gehele reclame-actie is ingesteld op deze vrije middag van de schooljeugd. Wethou der V a n Dam meende, dat die actie dan maar naar de vacanties moet worden ver schoven, waartegen de huismoeders zeker geen bezwaren zullen hebben. Het voorstel van B. en W., aangevuld met dat van de heer Vermeer, werd daarna aangenomen met 13 tegen 2 stem men (tegen stemden de heren Beyersber- gen en Versteege). De voorzitter dankte vervolgens de raadsleden voor de prettige samenwerking in het bijna afgelopen jaar en wenste hen een gelukkig en voorspoedig jaar 1953. De heer Loerakker beantwoordde als oud ste lid deze wens. De tweede avond van kerkmuziek ten bate van het orgelfonds van de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Protestan tenbond, die Maandag in „Ons Gebouw" plaats had, werd wederom gegeven door de organist Herman Dees, met medewer king van To Dees-Kion (sopraan) en dit keer bovendien de violiste Dieuwke Jou stra. To Dees-Kion wist de schoonheid van drie oud-Duitse Kerstliederen in de be werking van Felix de Nobel door een in getogen zingen en pakkende voordracht duidelijk tot uitdrukking te brengen. Ook de drie oud-Nederlandse Kerstliederen, waarvan „Uit Oostenlanden" wel het hoog tepunt vormde, kregen een devote ver klanking. „Das zitternde Glanzen" van G. F. Han del (voor sopraan, viool en orgel) gaven ons niet die ontroering van de eenvoudige Kerstliederen. Enkele ongeregelmatighe- den in het samenspel van viool en orgel konden niet onopgemerkt blijven. In de Sonate in F van dezelfde componist toon de de violiste een vaardigheid op haar in strument, die bewondering wekte. De techniek sprak echter sterker dan het ge voel. De kleine inzinking in het slot-allegro ontstond door het uit het hoofd spelen van deze vrij ingewikkelde compositie. In Alle gro en Adagio uit de Sonate in e van Joh. Seb. Bach werd een welluidend muzikaal geheel verkregen. Een prachtige vertolking bracht de heer Dees van de partita „Meinen Jesum lass ich nicht" van Joh. Gottfr. Walther, waarmee de mogelijkheden van het fraaie concertharmonium bijzonder goed tot hun recht kwamen. Met een indrukwekkende vertolking van „Wir glauben all' an einen Gott" werd de avond besloten. De voorzit ter van de afdeling, de heer A. Elffers, bracht de uitvoerenden na afloop hartelijk dank. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: H. P. Pijpers en C. Heemskerk. M. PLUIMVEEVERENIGING „DE EENDRACHT". Maandagavond hield de Pluimveevereni ging „De Eendracht" een ledenvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw onder lei ding van de heer R. Donkelaar. Een der leden, de heer Volkers, is onlangs 80 jaar geworden. De heer Volkers, die op de ver gadering aanwezig was, werd gelukge wenst. Besloten werd deel te nemen aan de ten toonstelling te Beverwijk, waarvoor een aantal extra prijzen ter beschikking was gesteld. Wat de bouw van woningen voor amb tenaren van de provinciale bedrijven van Noordholland betreft, delen Gedeputeerde Staten mee, dat de mogelijkheid bestaat, dat een levensverzekeringsniaatsohappii de woningen als beleggingsobject tot stand brengt en voor een periode van twintig jaar aan de provincie verhuurt. De opzet achten Gedeputeerde Staten, indien met de betrokken verzekeringsmaatschappij op be vredigende wijze overeenstemming valt te bereiken, voor de bedrijven meer geëigend dan de woningen in beheer te geven aan een woningbouwvereniging. BINNENLAND Te Goes is overleden de nestor der Ne derlandse notarisen, de heer E. C. van Dis sel. Hij bereikte de leeftijd van 86 jaar. De heer Van Dissel werd op 4 October 1907 notai'is te Goes. Hij was lid van de Kamer van Toezicht op Notarissen en Candidaat- notarissen. Tot nu toe is de Rhein-Main-Express Frankfort—Emmerik—Rotterdam de enige internationale trein die te Arnhem stopt. In gaande 5 Januari echter zullen ook de overige twee treinen te Arnhem gaan stop pen, te weten de Rheingold-express en de nachttreinen. De economische politierechter te Assen heeft twee Duitsers, die thans verblijven in het Huis van Bewaring te Assen, wegens overtreding van het deviezenbesluit veroor deeld tot zes weken hechtenis met verbeurd verklaring van de in beslag genomen koffie, thee en tabak. Tegen een inwoonster van Zwartemeer, die wegens medeplichtigheid aan de overtreding van het deviezenbesluit terechtstond, werd een boete van f 600 ge- eist. De economische politierechter te Assen heeft 26 telers en dorsers van tarwe wegens het onjuiste invullen van dorsbriefjes ver oordeeld tot geldboeten van f25 tot f600. De gemeenteraad van Eindhoven heeft een voorstel van B. en W. aangenomen tot het beschikbaar stellen van een crediet van 6 millioen gulden voor de voltooiing van het gemeentehuis. Het eerste gedeelte van het gemeentehuis werd in Januari van dit jaar in gebruik genomen. Thans zullen wor den gebouwd het representatieve gedeelte van het stadhuis met de raadzaal, de bur gerzaal, de hal en de toren, alsmede twee vleugels voor de administratie. Begin 1953 zulen drie filmpjes door de Maarten Toonder Studio's te Amsterdam worden uitgebracht als propaganda voor de vereniging van Europa. In de week van 14 tot en met 20 Decem ber is één nieuw geval van kinderverlam ming aangegeven, namelijk in Roggel (Limburg). Voorts zijn aangegeven 183 ge vallen van roodvonk en 87 gevallen van dihpterie, waarvan in Noordholland respec tievelijk 45 en 19, in Zuidholland respectie velijk 55 en 41. Het voorlopige onderzoek heeft uitge wezen, dat het verongelukken van de Cata- lina „V.P. 211" van de Marineluchtvaart dienst in de Libanon niet kan worden ge weten aan fouten of gebreken van het ma terieel. Het is wel zeker, dat het ongeluk een gevolg is geweest van de slechte weers omstandigheden. HAARLEM EN OMGEVING Wegens ziekte zal de uitvoering van de kinderoperette van Geertruida van Vlade- racken ..De Sneeuwmannetjes" onder leiding van mejuffrouw W. van Eldik. uitgaande van de Bloemendaalse Muziekschool, niet op 2 Januari, maar op 16 Januari in het Jeugd- gebouw te Bloemendaal worden gegeven. De Kennemer Volksdansvereniging geeft Zondagavond 4 Januari in het Krelage- huis een Nieuwjaarsfeest. Henk Honhof heeft de leiding; medewerking verlenen Ma- rius Ruijsink (fluit), Job Nieuwenhuizen (viool) en Kees Bakker (piano). De woningen aan de Herensingel 63, 65, 67 en 69 rood verkeren in zo slechte staat, dat B. en W. van Haarlem de raad voorstel len deze huizen onbewoonbaar te verklaren. B. en W. van Haarlem stellen voor het huis aan de Generaal Cronjéstraat 21 voor f 15.500 te verkopen aan de heer G. Mol. De prijs is door drie deskundigen bepaald. Aan de Technische Hogeschool is ge slaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur S. A. Hulshoff, Overveen. Benoemd tot schrijver van 's Rijks Be lastingen, de aspirant-schrijver R. van Zorge te Haarlem. De heer A. J. Geeling adjunct-commies bij de Belastingdienst te Haarlem viert op 1 Januari zijn zilveren ambtsjubileum. De heer W. N. la Maitre, wagenmaker bij de Nederlandse Spoorwegen te Haar lem viert op 2 Januari zijn 40-jarig ambts jubileum. B. en W. van Haarlem stellen voor de heer W. J. de Konink over te plaatsen als onderwijzer van de Teylerschool naar de mr. J. H. Thielschool. Het crediet voor de woningstichting „Het Oosten" ten behoeve van de herbouw van de door het bombardement van 1943 ver woeste woningen aan de Betje Wolffstraat moet nogmaals verhoogd worden tot f66.156.50. Oorspronkelijk was een crediet van f56.300 verleend. Commissierapport is gereed De Commissie Achterstallige Betalingen, ingesteld bij besluit van de staatssecretaris voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen van 4 December 1951, om een onderzoek in te stellen naar de schade, die door Indische gerepatrieerden werd geleden onder meer als gevolg van het feit, dat de Indo nesische regering na de souvereiniteits- overdracht de rehabilitatieregelingen voor Indische oorlogsslachtoffers niet heeft uit gevoerd, is gereed met haar rapport. Zij heeft ook aan de materiële oorlogsschade aandacht gewijd op grond van de destijds in de Tweede Kamer aangenomen motie- De Graaf. De commissie heeft na een jaar intensieve arbeid de omvangrijke stof geordend en voorstellen gedaan om tot een herstel van de geleden schade te geraken. In een korte bijeenkomst in de directie kamer van de scheepswerf Conrad en Stork Hijsch N.V. werd vanmorgen de heer G. A. Bovenhorst gehuldigd. De heer Bovenhorst werd in het bijzijn van mede-directeuren, bedrijfsleiders en hoofdbeambten, hartelijk toegesproken door de directeur-ingenieur C. H. Holgen, die hem tevens een couvert met inhoud en een radiotoestel overhan digde. Hierna volgde een bijeenkomst met de collega's in de cantine, waarbij wederom talrijke geschenken aan de jubilaris wer den gegeven. De heer Bovenhorst, die reeds als der tienjarige jongen in dienst van deze N.V. getreden is, heeft veertig jaar lang zijn beste krachten aan het bedrijf gegeven. De Haarlemse meisjes H.B.S. beschikt met over een afzonderlijk projectielokaal, zodat het enige jaren geleden aangeschafte apparaat voor lichtbeelden in een van de gewone leslokalen moest worden geolaatst. De gebruiksmogelijkheden voor het "toerei zijn daardoor zeer beperkt. Om deze toestand te verbeteren stellen"" B. en W. voor zeven honderd gulden be schikbaar te stellen voor aanschaffing van verduisteringsgordijnen in de aula.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10