Dr. Wernher von wetenschappelij k Braun is een standwerker Haarlemse hotels tijdens Flora reeds volgeboekt Won i ngpoli tiek in Noordholla Radioduel Frankrijk-Andorra Bezeten van de ruimtevaart-gedachte Prof. Romme's afscheid WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Constructeur van V-2 tracht interplanetaire plannen aan de man te brengen Tent-hotel zal in grote behoefte voorzien Bezwaren en wensen inzake de nota Kutten HFCOld Internationals gaat in ieder geval door Warouw wil commando aan Subroto teruggeven Britse atoomspion werd vrijgelaten Andorraanse herders moeten het gelag betalen Wijziging van wederop- bouwplan Oud-IJmuiden Burgerlijke stand Velsen Scheepvaart Ruimtevaart of interplanetair verkeer is een begrip dat meer en meer mensen fas cineert. In Amerika is het zelfs al zo ver dat men van een ware ruimtevaart-cultus kan spreken en deze is vooral ontstaan door toedoen van één man: dr. Wernher von Braun, de man van de Duitse „V-2" raket tijdens de oorlog. Zijn woord is eten en drinken voor duizenden volgelingen en in vele landen zien leden van verenigin gen welke zich de verwezenlijking van interplanetair verkeer ten doel stellen, tot hem op als tot een soort halfgod. Wat is deze Von Braun voor een man? Een fanaticus zouden we hem haast dur ven noemen, een bezetene, die slechts voor één ding leeft: het verwezenlijken van de ruimtevaart. In 1930 sloot hij zich als 18- jarig student aan bij de toenmalige „Ver- ein für Raumschiffahrt", welke zich be zig hield met nog primitieve expe rimenten met raketten, die overigens meestal uit elkaar vlogen. Thans, veertig jaar oud, wil hij nog even hartstochtelijk als toen naar de maan en naar Mars en Venus. Weinigen twijfelen er tegenwoordig nog aan dat zulke dingen principieel mogelijk zijn. Dat werd reeds aangetoond door ge leerde voorgangers van Von Braun. Maar ten eerste was dat in een tijd toen de techniek nog minder ver gevorderd was, ten tweede waren dit geen mensen die op de voorgrond traden. Zij wisten hun ideeën niet te „verkopen". Geheel anders Von Braun, die enige tam-tam allerminst schuwt. Achter al zijn daden staat de ruimtevaart-gedachte. Waarschijnlijk heeft hij ook de V-2 slechts als een stapje naar zijn grote doel gezien. In ieder geval was het met de door hem afgeschilderde stra tegische waarde ervan, op grond waarvan hij Hitiers fiat voor de ontwikkeling kreeg, vrij pover gesteld. Maar wel zal de V-2 in de geschiedenis geboekstaafd blijven als het allereerste prototype voor de ruimte raketten die eens mensen buiten de aardse aantrekkingssfeer zullen brengen. Von Braun is „in de raketten" gebleven en werkt thans in Amerika, waar hij be last is met de leiding van het ontwikke lingswerk aan geleide projectielen. En tevens is hij hier pas goed begonnen zijn ruimtevaart-ideeën aan de man te bren gen. Bijgestaan door kunstenaars met de tekenstift ontvouwt hij in tijdschriften met millioenen-oplagen zijn plannen voor de bouw van een ruimtestation, een kunst matige satelliet die buiten de damp kring blijvend om de aarde zal wen telen. En het reisplan voor een expeditie naar Mars met 70 man ligt eveneens klaar. Elk op zich zelf geweldige ondernemin gen, waardoor all^s wat mensenhanden tot dusverre hebben verricht, in de schaduw zou worden gesteld. Nu is er geen enkel bezwaar tegen het propageren van dergelijke ondernemingen, maar o.i. wel tegen de methode die Von Braun daarbij toepast. Bij zijn argumen tatie maakt de ontwerper een handig ge bruik van de tijdgeest door het ruimte station voor te stellen als een militaire noodzaak, een middel waardoor men de aarde kan beheersen, dus 'ook om te voor komen dat de Russen haar zullen beheer sen. Het wekt herinneringen op aan de V-2-affaire, omdat ook van het ruimte station de militaire betekenis op zeer goede gronden betwijfeld kan worden. Waar schijnlijk zouden zelfs weinig dingen zo kwetsbaar zijn als juist- zo'n „satelliet". Doch Von Braun streeft slechts één ding na: zijn plannen „erdoor drukken", met elk middel dat hij kan aangrijpen. Maar afgezien hiervan is het de moeite icaard om te weten dat al die ruimtevaart verenigingen, die dr. Von Braun zo gaarne erelidmaatschappen en andere onderschei dingen verlenen, verenigd zijn in een we reldfederatie, die de ontwikkeling van de ruimtevaart voor niet-militair gebruik uit drukkelijk en met grote instemming van haar leden als een van haar eerste doel stellingen heeft vastgelegd! Het eerste resultaat dat Von Braun met zijn fantastische plannen heeft bereikt, is dat het groe publiek denk dat de techni sche problemen vrijwel zijn opgelost en dat tochten naar de planeten zo goed als voor de deur staan. Hij stelt nl. zeer be wust de zaken te gemakkelijk voor, al thans in het publiek. Zelf moet hij maar al te goed weten dat het juist de techni sche détails zijn die de verwezenlijking op een veel langere baan zullen schuiven dan hij ons thans voorspiegelt. De mannen van de praktijk op het proefterrein van de White Sands woestijn kunnen ervan meepraten, hoewel de hoogteraketten waaraan zij werken nog maar speelgoed dingetjes zijn, vergeleken met de veel ge compliceerder en honderden tonnen zware installaties waarmede Von Braun de ruimte in wil. Zij krijgen kippevel alleen al bij de gedachte aan een start van nog maar de kleinst mogelijke onbemande raket, bestemd om in een satellietbaan rond de aarde gebracht te worden. Hierbij te bedenken dat voor elke kilo nuttige last die daarheen gebracht wordt, het 300- a 400-voudige gewicht aan uitrusting en brandstoffen bij de start nodig is. Dit geeft dan tevens alvast enig idee van de „economie" van dergelijke ondernemingen! Von Braun beweert dat zijn ontwerp voor een bemande kunstmatige satelliet het ruimtestation in tien jaar uitge voerd kan worden en vier milliard dol lars zal kosten. Niemand beter alweer dan Von Braun zelf moet weten dat beide be weringen een slag in de lucht zijn. Met die „begroting", bewijst hij weliswaar zijn Amerikaanse klantjes, die altijd gevoelig zijn voor getallen, goed te kennen, maar niettemin is zij een paskwil. De ontwik keling omvat zoveel nog onbekende en niet te voorziene problemen op schier elk technisch terrein, dat dit alleen maar een „long term project" kan zijn, onmogelijk nauwkeurig af te bakenen en te calculeren. Dr. von Braun wil het allemaal nog in zijn leven meemaken en waarlijk, we kun nen ons de gemoedsgesteldheid indenken van iemand die zo doordrongen is van de grootsheid van het „interplanetaire avon tuur" als hij. Zijn ongeduld doet hem af dalen van de ivoren toren der wetenschap en optreden als standwerker om zijn plan nen aan de man te brengen. O nderwijzersverenigi ng b ij een In het Kurhaus in Scheveningen heeft de Nederlandse Onderwijzersvereniging gisteren haar jaarvergadering gehouden. In een referaat constateerde de heer F. Evers, dat de huidige overgang van het gewoon lager onderwijs naar de daarop volgende schooltypen in het algemeen niet bevredigend kan worden genoemd. Vele bezwaren die aan het huidige onder wijsstelsel zijn verbonden, zouden, naar zijn mening, kunnen worden opgelost, wanneer er een algemeen vormend volksonderwijs van acht jaar komt, bestaande uit een eer ste leerkring van vijf jaren en een tweede leerkring van drie jaren. In de eerste leerkring van vijf jaren (het basisonderwijs) zou het leerplan uitsluitend fundamentele en parate kennis moeten om vatten benevens elementaire vaardigheden en grondbegrippen. De tweede leerkring diende dan het ka rakter van een instituut ter determinering van de verschillende typen van kinderen te hebben, waarbij het zelfstandig leren wer ken met de in de eerste leerkring verwor ven kennis een voorname plaats in zou nemen. Voorts moest voor deze leerkring uitbreiding van de leerstof in de richting van de waarschijnlijke bestemming der leerlingen kenmerkend zijn. De overgang van de tweede leerkring naar het voortgezet onderwijs achtte de inleider mogelijk na een, twee of drie jaren. Voorts refereerde de heer A. Boogaard over „Het vraagstuk U.L.O.A.M.S." Hij achtte de indeling der nota-Hutten van het voortgezet onderwijs in twee hoofdrichtin gen voor theoretisch en voor practisch intelligenten onjuist. Het onderwijs systeem, geprojecteerd in de nota-Rutten, dwong de leerling, evenals het huidige systeem, tot het kiezen van een bepaalde studie of opleidingsrichting na het door lopen van de zesjarige basisschool, ofschoon de principiële inleiding van de nota dit ten stelligste ontraadt. Als onmisbare voor waarde voor een organisch geheel van voortgezet onderwijs beval spreker een betere selectie aan, beginnende in een tweede leerkring voor alle leerlingen. De heer Boogaard achtte het onjuist om via wetsontwerpen aan het V.H.M.O. een theoretisch geconstrueerde Algemeen Mid delbare School op te dringen, die boven dien een zeer nadelige invloed op andere schooltypen kan hebben. De ULO-school, die grondig gesaneerd behoort te worden, kan juist voor de uiterst moeilijk te selec teren „middengroep" van heel grote be tekenis zijn. Spreker meende dat de nota- Rutten pas dan practische waarde zou krij gen als de kloof tussen de school voor een voudige administratieve werkkringen en het voortgezet onderwijs voor algemene doeleinden verdwijnt. De referent was van mening dat voor de opbouw van een organisch geheel van in richtingen van voortgezet onderwijs wets ontwerpen in dit stadium als verwerpelijk moesten worden beschouwd. Wel achtte hij voorzichtige experimenten en nauwere con tacten tussen alle schooltypen dringend nodig. Op het ogenblik wordt door het Haar lemse bedrijf van Openbare Werken uit gemaakt of het tent-hötel, dat tijdens de Flora zal meehelpen het grote aantal pas santen op te vangen, geplaatst kan wor den in het Frederikspark achter het Sport- fondsenbad. Deze plaats acht de exploitant, de heer H. J. W. Thoolen .aanzienlijk gunstiger dan de aanvankelijk door de gemeente ge wenste plaats, het terrein naast „Het huis met de beelden" aan de Wagenweg. Dit ligt immers veel te excentrisch. Dat dit tent-hotel, dat zoals wij de vo rige week reeds meldden de naam „Mou lin rouge" zal dragen en ook door te bie-, den cabaret- en variétéprogramma's aan dat vermaarde Parijse établissement her inneringen zal opwekken, in een 'dringen de behoefte zal voorzien, blijkt wel uit de omstandigheid dat thans reeds alle hotels in Haarlem, die een gezamenlijke capaci teit van 288 bedden hebben, voor de maan den dat de Flora wordt gehouden volge boekt zijn. Het tent-hótel zal 202 bedden tellen, al is het mogelijk dat dit aantal wat kleiner zal worden omdat niet de volle lengte van de tent in het Frederikspark zou passen. Bovendien zal ook de provincie dan mede werking moeten verlenen, want de grond is daar gedeeltelijk haar eigendom. Belangrijk is voorts dat op 22 Maart de wedstrijden van de afdeling Noordholland en Utrecht van de Nederlandse Danssport- unie in „Le Moulin rouge" zullen worden gehouden. Niet minder dan 350 paren zul len op de tien bij twaalf meter grote dans vloer naar het kampioenschap dingen en dan zullen er nog duizend kijkers omheen kunnen zitten. Alles in het groot Het is trouwens logisch, dat alles in een tent van 106 bij 22 meter in het groot zal gaan: er kunnen 2500 maaltijden per et maal geserveerd worden, terwijl de ex ploitatie zestig tot negentig man personeel zal vergen. De tent weegt tachtig ton en is voor 180 mille verzekerd. De opbouw ervan verschaft gedurende tien dagen acht man werk. Er komt natuurlijk ook een wisselkan toor voor buitenlandse valuta en een in lichtingenbureau. Het hotel dat wil zeggen de slaap kamers gaat 's avonds om half tien open en ihoet 's morgens om tien uur ont ruimd zijn. Er wordt slechts per nacht ge reserveerd, juist om speciaal de „noodge vallen" van dienst te kunnen zijn. Wel wil de heer Thoolen nu reeds bij zondere groepen buitenlanders inschrijven, omdat die elders toch al geen plaats meer krijgen. Zo hebben zich al drie groepen van vijftig Fransen gemeld. Naar Londen De heer Thoolen is overigens al hard bezig om na de Flora de tent emplooi te verschaffen. Hij heeft namelijk plannen zijn mobiel hötël in of bij Londen op te slaan tijde|is de kroningsfeesten in de zomer van -het volgend' jaar. WEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De traditionele voetbalwedstrijd tussen HFC en de Oud-Internationals op Nieuw jaarsdag gaat in ieder geval door. Het be stuur van HFC heeft maatregelen genomen om het veld sneeuwvrij te maken. Deze gaat echter liever met pensioen DJAKARTA. (Aneta). Kolonel Gatot Subroto, de door luit.kol. Warouw van zijn functie ontheven militaire commandant n Oost-Indonesië, heeft geweigerd het commando weer op zich te nemen. Hij wenst gepensionneerd te worden en heeft hiertoe reeds driemaal een verzoek inge diend, aldus heeft de woordvoerder van het territorium Oost-Indonesië medege deeld. Eén dag voor de aankomst in Ma kassar van de fungerende chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten kolonel Bambang Sugeng, bracht luit.kol. Warouw met een aantal officieren een bezoek aan kolonel Subroto, waarbij deze werd ver zocht het commando weer op zich te ne men. Dit was in overeenstemming met de verklaring van luit.kol. Warouw op 16 No vember dat hij het commando weer zou teruggeven als de aangelegenheid was af gedaan. Met de komst van de nieuwe chef staf wais deze kwestie in een eindstadium gekomen, aldus de woordvoerder, die hier nog aan toevoegde, dat kolonel Subroto volledige bewegingsvrijheid geniet. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat voor Nederland is aangewezen als executieve director van het Internationale Monetaire Fonds en van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington, en wel met ingang van 1 Ja nuari 1953, de heer mr. D. Crena de Iongh. Met ingang van dezelfde datum is aan prof. dr. A. M. de Jong, directeur-secretaris van de Nederlandse Bank op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit deze functies. Zoals men weet, legt prof. mr. C. P. M. Romme met ingang van morgen zijn staat kundig hoofdredacteurschap van De Volks krant neer. In zijn afscheidsartikel schreef hij onder meer: „Bij dit afscheid moge ik allereerst geven de in uitzicht gestelde toelichting op de beweegreden ervan. Tot de onafhankelijkheid van de hoofd redacteur behoort naar mijn opvatting niet alleen het voorlichten overeenkomstig zijn eigen mening. Daartoe dient eveneens te behoren, dat hij ook in het oog van hen, die de krant uitgeven en die haar beheren, de meest aangewezene is voor de plaats die hij bezet. Dit laatste werd zo gezien in 1945, toen ik mijn staatkundig hoofdredac teurschap aanvaardde. Het werd ook zo gezien, toen ik in 1946 dit hoofdredacteur schap ging combineren met de nieuwe functie van voorzitter der katholieke Twee de-Kamerfractie. Tot vrij kort geleden is dit inzicht onveranderd gebleven. Maar het is niet te ontkennen, dat de publieke om standigheden, waaronder het werk moest worden verzet, zich allengs wijzigden. Hier uit is gegroeid een gevoel van onwenselijk heid, dat in het geheel van ons katholieke dagbladwezen alleen de Volkskrant de aparte plaats zou blijven innemen, welke in de politieke voorlichting en beïnvloe ding haar deel was van 1946 af tot nu toe. Terecht heeft een der bladen in verband met mijn heengaan geschreven, dat ik „wel steeds sociale belangstelling betoonde, maar zorgvuldig vermeed (mij) als eenzijdig ver dediger van het arbeidersbelang op te wer pen". Het ligt, dunkt mij, wel voor de hand, dat ik hierin eerder te zorgvuldig dan te weinig zorgvuldig te werk ben gegaan wat intussen onder omstandigheden óók zijn bezwaren met zich kan meebrengen. Daarenboven heeft men de overweging doen gelden, dat de steun aan een katho lieke politiek, welke zonder onderscheid naar rang en stand de zaak van het gehele volk in al zijn geleidingen wil dienen, soms beter kan worden gegeven van buiten af dan van binnen uit. Het spreekt vanzelf, dat ik de consequentie van deze gehele op- va'ting waarvan ik het goed recht van die haar aanhangen erken zonder meer heb getrokken. (Van onze correspondent in Londen) De 41-jarige atoomgeleerde dr. Alan Nunn May, die op 1 Mei 1946 wegens spionnage tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, en Maandag is vrijge laten, verliet de gevangenis in Wakefield gedurende de nacht zonder te worden op gemerkt. Het gerucht van zijn komende vrijlating, dat was uitgelekt, bracht in de vroege ochtend een menigte op de been, die geduldig voor de gevangenispoort wachtte. Later riep een gedetineerde uit het raam van zijn cel, dat Nunn May om half twee 's nachts was vertrokken. Hij had zes jaar en acht maanden van zijn straf uitgezeten en had zich als een voorbeeldige gevangene gedragen, zoals van iemand van zijn intellectuele standing mocht worden verwacht. Hij is thans vrij om te doen wat hij wil. Als hij naar het buitenland wenst te gaan, zullen de autoriteiten moeten beslis sen, of hij een paspoort zal kunnen krijgen. Nunn May was voor zijn arrestatie lec tor in de natuurkunde aan de Londense universiteit. In April 1942, toen hij een veelbelovende student in de experimentele physica was, nam hij deel aan het toen aan de gang zijnde atoomonderzoek. Ge durende 1943 ging hij met het Britse team van geleerden naar Canada ter voortzet ting van het onderzoek en bleef daar tot September 1945. Verdenking tegen hem rees pas in het begin van 1946. Nunn May werd gescha duwd. Hij gaf bij zijn arrestatie toe, dat hij in Canada informaties had verstrekt aan een persoon, die hij weigerde te noe men. Zijn advocaat onthulde, dat Nunn May hem had gezegd, dat dit een Rus was. Vrijwel algemeen wordt ingezien, dat de nieuw te bouwen woningen zoveel mogelijk moeten verrijzen daar, waar de werkgelegenheid blijvend wordt uitgebreid, zulks ten einde te bereiken, dat de economische ontwikkeling van het land met de geringste offers wordt gediend, ook op lange termijn gezien", aldus merken Gedeputeerde Staten in hun Memorie van Antwoord op het verslag der afdelingen uit de Provinciale Staten op naar aanleiding van vragen met betrekking tot de gevolgde woningpolitiek. Gedeputeerde Staten delen dit inzicht en hebben daarbij mede overwogen, dat er steeds meer aandrang op hen wordt uitgeoefend tot het betrachten van de grootst mogelijke zuinigheid bij het ge bruik van cultuurgrond voor niet-agrari- sche doeleinden en tot bescherming van het platteland tegen een onnodige verste delijking. Deze overwegingen voeren tot grote voorzichtigheid ten aanzien van in williging van de wensen dergenen, die,, hoewel zij werkzaam zijn in de steden, er prijs op stellen op grotere of kleinere af stand daar. vandaan te blijven of te gaan wonen. Wel brengt de noodzakelijke uit wisseling van arbeidskrachten tussen ver schillende plaatsen met zich, dat ook op het platteland enig forensenwezen bestaat en zal blijven bestaan. Mede met het oog op gevallen, dat werk- noch woongemeen*e aan een forens, die woningbehoevend is of wordt, woonruimte wenst te verschaffen, hebben Gedeputeer de Staten aan alle werkgemeenten ver hoging van haar richtcontingenten in uit zicht gesteld op basis van één woning voor elke woningbehoevende eenheid, welke die gemeenten van buiten meer opnemen dan vandaar vertrekken (zulks gemeten naar de burgerlijke staat van de vrouw). Deze maatregel kan uiteraard niet baten, wanneer zich een gelijk aantal uitwissel bare gevallen tussen gemeenten voordoet; die gevallen zijn echter op te lossen in intercommunale samenwerking. De maat regel van Gedeputeerde Staten is eerst toepasselijk zodra zich vestigingsoverschot ten voordoen. Aan gemeenten, waar op grond van de uitbreiding der werkgelegenheid vesti gingsoverschotten mochten worden ver wacht, hebben Gedeputeerde Staten ter bevordering van de economische ontwik keling toegestaan haar richtcontingenten Er zijn zoveel grote conflicten in de wereld, dat men de kleine al niet meer opmerkt. En toch zijn die vaak veel interessanter en in ieder geval amusanter. Neem nu eens dat al jaren durende conflict tussen Frankrijk en Andorra, de dwergstaat in de Pyreneeën Echter ook dwergstaten beschikken over een troef welke hen bezwaarlijk ontnomen kan worden. Dat is de aether en wanneer nu zo'n lilliputland dicht biji het Franse taalgebied ligt, dan wordt die aether bijzonder waardevol. Want sinds de oorlog kunnen „Mon Savon", „Soir de Paris", „St. Raphael„Byrrh „Cinzano" of welke andere geurige, smakelijke of verleidelijke fabrikaten ook hun namen alleen nog maar via de antennes van buiten Frankrijk staande radiozenders in de huiskamers van hun clientèle laten schallen. En nu zijn er in totaal nog maar drie van die miniatuurstflten over van waaruit dat kan gebeuren: Luxemburg, Monaco en Andorra. tot een voor elke gemeente bepaalde grens te overschrijden, welke overschrijding („migratie-voorschotten") met de werke lijk geconstateerde vestigingsoverschotten worden verrekend. Migratie-voorschotten Het is gebleken, dat het van deze maat regelen verwachte effect is opgetreden. In de typische werkgebieden zijn sedert 1 Januari 1951 inderdaad in het algemeen veel meer personen van buiten toegelaten dan vandaar zijn vertrokken. De meeste der verleende „migratie-voorschotten" zijn thans reeds geheel „afgelost". De voor migratie aan de gemeenten toegewezen woningen worden inderdaad direct of in direct voor dit doel gebruikt. Uit de door de daarvoor in aanmerking komende ge- gemeenten verstrekte en gecontroleerde ge gevens is komen vast te staan, dat in 1951 en de eerste helft van 1952 ongeveer 5.500 woningbehoevende eenheden van elders méér zijn opgenomen dan vertrokken, ten dele in nieuwe woningen. Van deze 5.500 eenheden zijn volgens beschikbare gege vens pl.m. 2.350 afkomstig uit andere pro vincies dan Noosdholland. De toewijzing van het Rijk aan Noordholland ten be hoeve van de interprovinciale migratie, ter grootte van 2.661 woningen voor de jaren 1951 tot en met 1953, lijkt dus niet toe reikend te zullen zijn. Gecieputeerde Sta ten hebben echter het volle vertrouwen, dat de Regering geen belemmeringen in de weg zal leggen aan de verdere inter provinciale migratie naar Noordholland. De vestigingsoverschotten in de hierboven bedoelde gemeenten uit andere Noordhol landse gemeenten (ca. 3.150 in 1951 en het eerste halfjaar van 1952) hebben een omvang aangenomen, welke doet verwach ten, dat het daarvoor gereserveerde con tingent (4.609 woningen) geheel zal wor den uitgeput. Voor de eerste twee is er geen kou aan de lucht, want die hebben bij internatio naal verdrag elk een golflengte toegewe zen gekregen. Weliswaar heeft het groot hertogdom er nog één in bezit genomen, en nog wel op de lange golf, maar die on rechtmatigheid duurt al twintig jaar en wordt bovendien met het geweld van vele kilowatts uitgeoefend, zodat iedereen er mee genoegen is gaan nemen. Maar voor de Andorranen ligt de zaak anders. Want die zitten op de middengol ven zoals dat in de woonruimtewet zo keu rig heet „zonder recht of titel" en hebben zich maar ergens tussen gewrongen. Met het gevolg dat zenders van het naburige Frankrijk werden gestoord. Evenwel heb ben die Fransen endge tijd geleden ge merkt dat een zender met allerlei knor- en giergeluüden onhoorbaar kan worden gemaakt en ze zijn dat trucje dan ook ijve rig gaan toepassen op Radio-Andorra. Men moet echter niet denken dat ieder een in het land van de wijn het met die bestrijding eens is, want tenslotte wordt Radio-Andorra geëxploiteerd door een Franse maatschappij, de Sofirad, die het weer moet hebben van Franse fabrikan ten die hun producten willen aanprijzen met behulp van Tino Rossi, André Claveau of Reneé Lebas. En nu is die maatschappij gaan dreigen dat ze in Andorra nog een zender wil op richten. Daarop is in Frankrijk de maat zo vol geworden, dat men tot het afkondigen van sancties is overgegaan. De herders uit Andorra krijgen geen passen meer om hun acht duizend schapen aan de Franse zijde der berghellingen te weiden, hetgeen voor de schapenhouderij van het bergstaatje een onoverkomelijk obstakel vormt, omdat deze gedurende acht koude maanden op het dal van Aude is aangewezen. Na de vaststelling van het Wederop- bouwplan C (Oud IJmuiden), op 2 Mei 1950 hebben de inzichten omtrent de be hoeften van dit deel der gemeente zich zo danig ontwikkeld, dat een wijziging van dit plan gewenst moet worden geacht, al dus een raadsvoordracht. In verband hiermede hebben B. en W„ gelet op de voorschriften van de weder- opbouwwet en met in achtneming van het gestelde in het wederopbouwplanbesluit, een ontwerp van een plan tot herziening van het wederopbouwplan doen opmaken. Het heeft ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage gelegen; gedurende dezë térmijn zijn daartegen geen beiwaar- schriften ingebracht. GEBOREN: J. DammersMeijerink, z., J. P. Coenstraat 109, IJmuiden; P. C. de Pee Ophorst. d„ Wijkeroogstraat 190, Velsen-N. OVERLEDEN: A. G. Goed, 45 j., echtge note van J. D. Kraayeveld, Wijkerstraatweg 315, Velsen-N.; J. de Kort, 70 j., echtgenoot van H. C. J. Paddinge, Terrasweg 60, Sant poort. GEHUWD: H. van Slooten en J. van Sloo- ten; M. Hennevanger en E. M. Webbe. Aagtekerk, pass. 29 Kp. Finisterre n. Antw. Aalsdijk, pass. 29 Lands End. Aalsum, 29 v. Dakar n. Taibou. Alchiba, 28 te Rio de Janeiro. Akkrumdijk, 30 te Colombo. Ai-endskerk, pass. 29 Ceylon n. Singapore. Armilla, 30 v. Saigon te Haiphong. Arundo, pass. 30 Bermuda. Abbekerk, pass. 30 Sabang n. Aden. Alkaid, pass. 29 Gibraltar n. Antwerpen. Amstella.nd, pass. 30 Ouessant n. Tanger. Aletla, 29 v. Pladju n. Port Swettenham. Aagtedijk, 29 1 20 m. Z. Recife. AUblasserdijk, 29 190 m. N. Madeira. Almikerk, 29 460 m. NW. Cocos eil. Arnedijk, 29 690 m. O. Kp. Race. Amsteldiep, 29 320 m. O. Kp. Race. Averdijk, 29 v. New Orleans n. Houston. Aludra, 29 84 m. ZO. Colombo. Amsteldijk, 31 v. Le Havre n. Bremen. Argos, pass. 31 Kp. Vilano Alhema, 31 te Santos. Almdiijk, 31 te Tampico. Alnati, 30 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alphacca, 30 v. Buenos Aires n. New York. Alphard. 31 v. Las Palm as n. Antwerpen. Altair, 30 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alwaki, 31 te Santos. Ariadne, 29 v. Curagao te New York. Agatha, 30 v. Haiphong naar Pladju. Amor, 30 v. Kalamata n. Messina. Amstelveen, pass.-30 Azoren. Bali, 30 v. Pangkalpinang te Tj. Priok. Boissevain, 29 v. Hongkong n. Kobe. Batoela, 30 v. Taruna n. Petta. Baud, 30 v. Singapore te Tj. Priok. Bontekoe, 30 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Buru, 30 v. Palembang te Singapore. Breda. 29 870 m. ZW. Flo res. Barito, 29 v. Makassar n. Kendari. Bloemfontein, 31 O. Afrika te A'dam. Baarn, 31 te Antofagasta. Bintang, 29 te Singapore. Bantam, 31 te Port Said. Barendrecht, 30 dwars Aden. Blitar, 30 v. Fremantie n. Aden. Caltex The Hague, pass. 29 Pantellaria. Corilla, 29 t.h.v. Djeddah. Ceram, 30 v. Tj. Priok te Pangkalpinang. Caltex Delft, 29 150 m. W. Algiers. Caltex Nederland, pass. 30 Westpunt Kreta. Caltex Utrecht, pass. 30 Kp. Bougaront. Ceronia, pass. 30 Sa bang. Cistula, 30 v. Hongkong n. Mlri. Cleodora, 30 v. Fremantie n. Perz. Golf Congostroom, 31 v. Freetown te Monrovia. Cottica, 30 t.hv. Oporto n. Madeira. Caltex Pernis, 31 v. Sidion n. R'dam. Chama, pass. 31 Malta. Cronen'burgh, 31 v. Bilbao te Rotterdam verw. Duivendrecht, 29 v. Lagos n. Las Palmas. Diemerdijk, 28 v. Rotterdam te Vancouver. Dongedijk, 28 v. Los Angeles. Douro, 29 te Barcelona n. Genua. Drente, 31 te Halifax. En-a, 30 v. Miri te Pulusambu. Etrema, 30 v. Pta Cardon te Malta. Esso Amsterdam, 29 250 m. NO. Sombrero ell. Esso Rotterdam, verm. 6 Jan. v. R'dam n. Auba E-nggano, 31 v. Hamburg te Rotterdam verw. Friesland (SSM), 30 v. Rotterdam te Stettin. Farmstim, 29 500 m. O.NO. Bermuda. Felipes, 29 str. Soendia gepass. Fadrsea, 30 v. Fremantie n. Melbourne. Garoet, 30 v. Rotterdam te Tj. Priok. Gaasterkerk, 30 v. Tanga n. Dar es Salaam. Gadiila, 30 v. Holtenau. Glessula, pass. 30 ten O. St. Maria. Graveland, 30 v. Hamburg te Amsterdam. Groote Beer, 30 Kp. Finisterre gepass. Groote Kerk, 30 v. Antwerpen te Amsterdam. Gooiland, 30 v. Victoria n. Ilheus. Gaasterland, 30 v. Rio de Janeiro. Helena, 30 v. Tampa te Rotterdam. Hestia, 30 v. Curasao n. Antwerpen. Haulerwijk, 30 v. Khorramshar n. Bahrein. Hector, 30 dwars Kp. Finisterre n. R'dam. Heel sum, pass. 29 ten W. v. d. Burlings. Hold and, 30 te Beira. Hoe ernstig deze Franse maatregel is, blijkt wel uit het feit, dat sinds mensen heugenis de Andorranen nimmer een strobreed in de weg werd gelegd om hun vreedzaam bedrijf uit te oefenen. Verscheidene Franse gedeputeerden heb ben het al voor het nabuurvolk opgenomen en het gerucht gaat dat de heer Pinay zelf, of degene die straks Pinay zal zijn, tussenbeide zou komen om te verhinderen dat de sancties effectief zouden worden. Veel moeite zal dat wel niet kosten, want het jongste verleden heeft geleerd dat dat het lot van alle sancties is. En anders moet de kwestie maar voor de UNO. J-H.B. Hecuba, 29 850 m. ZW. Flores. Hera, 29 170 m. ZW. Flores. Helder, 29 730 m. ZW. Flores. Hydra, nacht 29-30 Kp. Halteras. Haihor, pass. 30 ten N.- .Malta n. Kalamata. Hoogkerk, 30 te Le Havre. Indrapoera, 1 Jan. v. Hamburg te R'dam verw. Java, t Jan. vè Singapore te Hoilandia verw. Jupiter, pass. 30 Ouessant n. Tunis. Jagersfontein, 29 210 m. Z.ZW. Kp. Palmas. Japara ,KPM), 29 200 m. ZO. Kp. Cambodia. Job. v. Oldenfoarnevelt, pass. 31 Guardaful. KlipTonteln, 30 v. East London te Durban. Karsik, 30 v. Hongkong te Pnompenh verw. Kota Baroe, 29 200 m. ZO. Minlcoy. Kertosono, 31 te Manilla. Kota Agoeng, 30 6 u. v. Massawa. Lindekerk, 30 v. Mena al Ahmad! te Koewait. Le Maire, 30 v. Singapore te Belawan. La ren berg, 29 t.h.v. Startpolnt. Langkoeas, 29 320 m. W. Minlcoy. y Leuvakeik, 29 rede Karachi. Lieve Vrouwekerk, pass. 29 Helgoland. Lekkerkerk, 30 v. Genua n. Alexand.rië. Linge, 30 v. Dakar. Lombok, 31 Singapore te Zamboanga. Laertes, pass. 31 Kreta. Macoma, 29 v. Bahrein te Bombay. Madoera, 29 v. Makassar n. Soerabaja. Myonia, 29 v. Avbnmouth te Rotterdam. Molenkerk, pass. 29 Quelimane n. Beira. Maasland, 29 125 m. N. St. Pauls Rock. Metula, 29 160 m. V/.NW. Sharks bay. Musi, 31 te Pladju verwacht. Murena, 29 pass. ten N. v. Banka. Maaskerk, pass. 30 Finisterre n. Dakar. Marken, 30 v. Suez n. Djeddah. Mentor, 30 v. Alexandrië n. Beirouth. Manoeran, 29 te Belawan. Mataram, 28 te Belawan. Meerkerk, 30 v. R'dam n. Kobe. Nigerstroom, 29 v. Takoradi n. Sinoel. Noordam, 30 420 m. ZO. Kp. Race. Oranjefontein, 31 v. Port Elizabeth te Kaapstad verwacht. Ootmarsum, 29 1 20 m. NW. Bermuda. Ovula, 29 1000 m. NO. Guadeloupe. Oberon, 29 v. Pto Cabello n. Maracaibo. Orestes, 29 120 m. ZW. Flores. O-ndina, 31 v. Aalesund te" Rotterdam. Oranje, 30 Lissabon gepass. n. Port Said.. Oranjestad, 30 5O0 m. NO. Barbados. Orion, 30 v. Iskenderun te Mei-sin- Perna, 25 v. Balilcpapan n. Singapore. Prins Willem III, 29 v. Valencia n. Burriana. Pygmalion, 29 v. Oranjestad n. Maracaibo. Parkhaven, 29 300 m. Z.ZO. Kp. Race. Pygmalion, 30 v. Oranjestad te Maracaibo. Prins Fred. Willem, 29 100 m. N. Kp. Vilano. Poelau Laut, 31 v. Baltimore te Galveston. Prins Maurits, 30 v. Valencia te Burriana. Polydorus, 31 te New York. Prins Willem IV. 30 v. Maassluis n. Valencia. Raki, pass. 30 Gibraltar n. Beirouth. Rijndam, 29 120 m. ZO. Kp. Race. Rempang, 25 v. Singapore n. Belawan. Rotti, 30 v. Hamburg te Amsterdam. Rotula, 29 1020 m. ZW. Flores. Rodas, 30 v. Jamaica te Trinidad. Rijnland, 29 470 m. Z.ZW. St. Vincent. Rita, 29 ten n. S ngapore eil. Rijnkerk, 31 te Port Okha. Ruys, 29 v. Kobe n. Hongkong. Roepat, 31 te Cochin. Rondo, 31 v. Karachi n. Bombay. Singkep, 29 v. Amurang n. Bitung. Soestdijk, 29 v. New Orleans te Lake Charles. Sehie, pass. 29 Lissabon n. Rotterdam. Samarinda, 25 te Seattle. Sarangan. 29 720 m O.NO. Honolulu. Sabang, 29 laat v. Singapore te Palembang. Sigïl, 29 v. Tj. Priok n. Padang. Scherpendrecht, 29 t.h.v. Margarita eil. Stad Alkmaar, 28 450 m. W.ZW. Bermuda. Stad Breda, 29 310 m. N-NW. Fibres. Sliedreehl, 29 180 m. O.ZO. Fort Aleza. Straat Soerida, 29 750 m. W. Chagos Archipel. Stanvac Benakat, 29 v. Belawan n. Sungeigerorg Stanvac Djirak, 29 v. Tj. Uban n. Sungeigerong Sapredon, pass. 31 Scilly's. Schiedijk, 31 te Singapore. Straal Makassar, 1 Jan. v. Kaapstad te Port Elizatbeh verwacht. Straat Malakka, 30 v. East London n. Port Eliza beth. Slamat, pass. 30 Kp. St. Vincent. Sommelsdijk, 31 ten anker bij Vlisslngen. Stentor, 30 v. Trinidad n. Paramaribo. Stad Arnhem, verm.'31 v. Middlesbro n. Narvik Stad Vlaardingen, 30 v. Wabarta n. Rotterdam ol Vlaai-dingen. Teiresias, pass. 29 laat Ceylon. Ternate, 30 v. Indonesië te Rotterdam. Tiberius, 29 Key West gepass. Tara, 29 350 m. Z. Kaap Verdische eil. Tomori, 29 v. Semarang n. Soerabaja. Tosari, 29 120 m. O.t.Z. Malta. Tabinta, 30 v. Singapore n. Tj. Priok. Ta wall, 31 te Port Said. Thalatta. 30 dwars Kp. Finisterre. Titus, 30 Kp. St. Vincent gepass. Tjimenteng, 27 v. Hongkong n. Yokohama. Tjitjalengka, 28 v. Rio de Janeiro te Yokohama. Themisto, veim. 1 Jan. v. Queenstown. Tamo, 2 Jan. v. New York n. Philadelphia en Baltimore. Westland, 29 St. Pauls Rock gepass. Waal, 30 v. Amsterdam te Souse. Westerdam, 30 540 m. W. Ierland. Wieldirecht, 30 v. Panamakanaal. Weltevreden, 30 3 u. van Aden. Wins-urn, 30 v. Monrovia te Lagos. I.Tsel, 29 v. Tstanboel op rede Izmir. Zeeland (SSM), 30 v. Rotterdam n. Kopenhagen KLEINE VAART Algarve, verm. 30 v. Antw. n. Bremen. Att, verm. 30 v. Manchester te Lissabon. Audacia, pass. 30 Gibraltar. Berndsse, 29 v. d. Tyne n. Boncau. Barracuda, pass. 29 Gothenburg. Batavier III, 30 v. Rotterdam te Bordeaux verw. Birmingham, 29 v. Leith n. Blyth. Caland, 30 v. Rooheser te Antwerpen. Dacapo, 30 v. Amsterdam te I.andskrona. Deneb, 31 v. Londen n. Rotterdam. Deni. 30 v. Dublin te Liverpool. Dollard. 29 te Amal. Elisa. pass. ."0 Casquets. Elsenburgh, 27 v. R'dam te Casablanca. Franka II. pass. 30 Kp. Gris Nez. Gerry, verm. 30 v. Sluiskil n. Kopenhagen. Glashaven, 31 v. Svendborg te Rotterdam verw. Harlel, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Harold, pass. 30 Brunsbüttel. Haskerland. 29 v. Harl.ngen te Goole. Hof!aan, 28 v. Sunderland te Nantes. Joost, 27 van Hargshamn n. Zaandam. Java, 29 v. Faaborg te Assens. Jo, 30 v. Londen n. Middelharnis. Leuvehave.n, 31 Rotterdam te Gothenburg verw Leemans, 29 v. Berwick te Newcastle. Markab, 29 v. Esbjerg n. Brussel. Merak, 29 v. Mbntevideo n. Port Stanley. Mirfak. 30 v. Las Palmas te Montevideo verw. Nassauhaven. verm. 31 v. Gothenburg n. R'dam Nieuwland, 30 v. Rotterdam te Harllngen. Nottingham, 29 v. d. Tyne n. Rotterdam. Pavo, 28 te Mantyluoto v. Sundsvall. Ponea, 29 Kiel Holtenau gepass. n. Kalmar. R. P. S., verm. 30 v. Riva de Sella n. R'dam. Rapid, 29 v. Boston naar Rotterdam. Strijpe, verm. 30 v. Hamburg n. Amsterdam. Sambre, 29 v. Le Havre. Shamrock, 30 v. Londen n. Middelbamis. Sirius, 29 v. Vlaardingen n. Londen. Spes, 30 v. IJmuiden te Kopenhagen. Tilly, 28 te Newcastle v. Marsviken. Ton, verm. 30 v. Dublin n. Swansea. Vrijburgh, 29 v. Duinkerken te Londrn. Walenburgh, 28 v. Bordeaux te Casablanca. SLEEPVAART Hudson, 29 van Suez. Oceaan, met zuiger en bak 29 v. Suez. Witt* Zee, met &s. Englestan pass. 29 GaleU.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 16