Bidault geeft zijn opdracht terug aan president Auriol Eén der ontsnapte gevangenen in Hagen gearresteerd Churchill wil Britse strategische luchtmacht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Einde en begin De doüar op de vrije valutamarkt Oud en Nieuw ontmoeten elkaar Sterke vrees bij vele afgevaardigden voor mogelijke coalitie met Gaullisten Bonn beschouwt hen als misdadigers, niet als politieke vluchtelingen Engeland streeft V.S. terzijde Einde van NA VO- taakverdeling Het woord is aan Voo; de Stille Armen Het blijft koud 67e JAARGANG No 147 WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 Mr. Stomps naar Tunesië Britse sloep zonk na een botsing met Harwichboot Koninklijke onderscheiding voor Ch. E. Visser Marathon-debat in Italiaanse Kamer Russische protest-nota \;oor Westelijken Vroegere raadsheer- commissaris gedagvaard Valse dollars in Haagse speelclubs uitgegeven Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 307 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate NA'. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman WIE VAN NATURE het nieuwe jaar met groter belangstelling tegemoetziet dan hij het oude memoreert ligt hoopvolle ver wachting nader aan het hart dan nabe schouwing. Zo zullen, denk ik, de meesten onzer het ervaren. Er komt bij, dat nabe schouwing over gebeurtenissen van alge meen belang, die zich in een zo korte spanne tijds als 365 neen, in dit geval 366 dagen hebben afgespeeld, tot weinig definitieve slotsom kan leiden. De ge schiedschrijver ervaart dit zelfs als hij gebeurtenissen van een halve eeuw of wat langer geleden in diepgaande studie neemt; ten aanzien van haar absolute betekenis zal hij tenslotte voorzichtig voorbehoud moeten maken. Men staat er nog te dicht bij om volkomen onbevangen te kunnen oordelen. In hoeveel sterker mate geldt dit voor éen enkel kalenderjaar, dat alleen door een nu eenmaal gevestigde mijlpaal traditie, geëerd op Oudejaarsavond, tot bespiegeling aanleiding geeft. Sommige dingen kan men veilig vast stellen, al is het te vroeg om er blijvende betekenis aan te schenken. Bij voorbeeld het feit, dat 1952 voor Nederland-als-ge heel in financieel-economische zin gunstig is geweest en dat het vaderlandse streven naar stabiliteit in bewind en beleid zich ook in dit jaar duidelijk heeft doen gelden. Dat is vooral in vergelijking met sommige andere landen opvallend gebleken. Wel moet hier een „maar" op volgen: de lang durige en geenszins verheffende kabinets crisis heeft het vertrouwen in de innerlijke deugdelijkheid van onze politieke stabili teit wel aangetast en in de partij en-twist om regeringszetels een gemis aan breed in zicht bewezen, dat velen heeft geërgerd en teleurgesteld. Er is in ons land in dit jaar weer hard en met toewijding gewerkt. De arbeids- vrede is niet minder goed dan in voorgaan de jaren gehandhaafd. Er zijn binnenslands waarlijk verscheidene redenen tot tevre denheid als men aan dat ene jaar denkt. Voorspellingen omtrent de verdere ont wikkeling kan men evenwel niet tot binnenlandse factoren bepalen. Gelukkig zien velen dat in, ook in Den Haag. De „kleinlanderigheid" van de kabinetscrisis vindt haar tegenstelling in sterk gegroeid begrip voor de noodzakelijkheid van een ver-gaande herziening van de staatkun dige verhoudingen in Europa, van een fe derale aaneensluiting waarbij alle betrok ken staten een dèel van hun souvereiniteit zouden moeten afstaan. De proefstemmin- gen, door de Europese Beweging in de ste den Delft en Bolsward georganiseerd, heb ben zonder twijfel dc gevoelens van de grote meerderheid in ons land bevestigd. Met „de meerderheid" bedoel ik dan tevens die, welke zich doet gelden onder hen die deze zaken in ernstig onderzoek en over weging hebben genomen. Dat wij, als wij over de grenzen kijken, in de toestand der wereld weinig of geen verbetering hebben zien intreden zal de voorstanders van nieuwe aaneensluiting der landen in hun oordeel versterken. Want het bewijst dat men onder het oude statuut, bij de over leefde afscheidingen tussen de volken, geen beslissende vooruitgang kan maken, geen grote nieuwe opbouw voltrekken. Zij die Verenigde Staten van West-Europa als een ontwikkelingsphase zien, als een be langrijke stap naar nog breder aaneenslui ting, kijken ver vooruit maar weten zeer wel dat zij practische idealisten zijn, met de nadruk op practisch. Dat anderen dit niet beamen kan hen weinig deren; te allen tijde hebben grote nieuwe plannen scepti cisme ontmoet. Hoeveel is niettemin, ook op dit terrein van de aaneensluiting van volken, tot stand gebracht en hoe duidelijk zien wij in deze phase, dat wij-in-Europa achteropgeraakt zijn! In 1952 is het beleid in het Westen ge remd door de langdurige verkiezings-voor- bereiding in dat machtigste en materieel- rijkste land ter wereld: de Verenigde Sta ten. In vroeger tijden konden zij zich zulk een langdurige „politieke zelfinkeer", eenmaal in de vier jaar, beter veroorloven dan nu zij zo toonaangevend in de wereld gebeurtenissen zijn géwordén. Wie weet: misschien zal de jongste ervaring spoedig voeren tot herziening van een beleid, dat teveel bezwaren oplevert. In elk geval welke koers ook het republikeinse bewind onder Eisenhower's aanvoering moge gaan varen zal in 1953 meer daadwerkelijks in het Westen kunnen geschieden dan in dit jaar. Daarom alleen reeds kunnen wij het in spanning tegemoetzien. De toestand in het Verre Oosten, de toenemende onrust in verscheidene landen in Afrika wat is daar niet al bij betrokken! En welke vorderingen in zijn ontwikkeling naar sterker eenheid zal Europa daarbij maken? Ik kom daar telkens op terug omdat het antwoord op die vraag ook onze Neder landse toekomst beheerst. Het nieuwe jaar zou waarlijk een heel belangrijk jaar kunnen worden. Wellicht met afnemend gevaar voor een grote oorlog: een gevaar dat in '52 al minder dreigend is gaan schijnen. Nevens de grote algemene problemen staan de vragen in ieder mensenleven. Ge zoudt ten aanzien van die milliarden levens een terugblik op het oude jaar wil len werpen en zijt daartoe volkomen bui ten staat. Ge duizelt bij de gedachte aan al die werelden, die zich voor u openen zouden als het mogelijk ware. Het besef dat de menselijke persoonlijkheid in het menselijk beleid niet door denken in mas- saas en jongleren met massaas verdrongen mag worden zal in het streven van het Westen sterke richtlijn moeten blijven. In •ie kerken en in de beslotenheid der wo ningen zullen op Oudejaarsavond talloze gebeden Gods hulp vragen. Mogen zij ver hoord worden, moge 1953 een gezegend jaar zijn. R. P. De Nederlandse Bank deelt mede, dat zij met ingang van 2' Januari de U.S. dol lar heeft toegevoegd aan de valuta's, die op de vrije valutamarkt worden verhan deld. Met ingang van 2 Januari kunnen deviezenbanken termijntransacties in U.S. dollars voor eigen rekening met haar cliënten afsluiten. Ditmaal niet vader Tijd met zijn zand loper en een klein jong kereltje, dat zijn plaats gaat innemen. Ditmaal een symbool uit de realiteit der mensenwereld zelf. Het vrouwtje keert ons de rug toe en zal straks verdwijnen in de onbestemde ruimte voor haar. Het jonge tje huppelt ons onbe zorgd tegemoet. Moge het zo onbezorgd blij ven als het zich aan ons voordoet. En zo wij er zelf zorgen over hebben: laat het ons toch welkom zijn. Het zal ons vaak ge noeg blij maken'. (Van onze correspondent in Parijs) Na de Gaullist Soustelle heeft thans ook de Katholieke voorman Bidault zijn infor matieve opdracht aan president Auriol te ruggegeven. Na de categorische weigering der socialisten om aan een regering-Bidault deel te nemen, heeft de ere-voorzitter der M.R.P. getracht een meerderheid te vinden, die zich uitstrekte van zijn eigen partij tot de Gaullistische Kamerfractie, de breedst mogelijke basis, die denkbaar is bij uitslui ting van communisten en socialisten. Maar ook voor een dergelijke brede basis bleek de tijd niet rijp te zijn. Bidault ontmoette veel tegenstand bij de radicalen, onafhan- kelijken en andere gematigd rechtse afge vaardigden. Met slechts één stem meerderheid besloot gisteren de Kamerfractie van de radicalen Bidault te steunen in zijn poging tot het vormen van een nieuwe regering. Dit wil echter zeggen, dat Bidault er op kan reke nen bijna de helft van de radicale fractie tegenover zich in de oppositie te vinden. Deze minderheid van radicalen wil name lijk, evenals de socialisten, niets weten van een regering-Bidault, die op een Kamer meerderheid wil steunen, waarin de Gaul listische fractie een belangrijke rol speelt. Het is namelijk de Gaullistische fractie ge- Eén van de zeven uit de gevangenis te Breda ontsnapte gevangenen, Herbertus Bikker, is gisteren in Hagen aan de Ruhr aangehouden en in de gevangenis aldaar opgesloten. Hij vervoegde zich bij een sociale instelling en vroeg financiële hulp, omdat hij, naar hij zei, een politieke vluchteling was en geen werk had. Terwijl Bikker een aanvraagformulier invulde, waarschuwde de ambtenaar die hem te woord had ge staan, de politie. Deze arresteerde Bikker op grond van een bevel tot inhechtenis neming van de West-Duitse federale opsporingsdienst. Een dergelijk bevel was aan alle politiebureaus in de bondsrepubliek doorgegeven. Het ministerie van Binnen landse Zaken van de bondsrepubliek heeft intussen verklaard, dat de zeven Neder landers als criminele misdadigers worden beschouwd en niet als politieke vluchtelingen. In bevoegde kringen in Den Haag toonde men zich Dinsdagavond voldaan over dit standpunt van de regering der West-Duitse Bondsrepubliek. De Nederlandse zaakge lastigde te Bonn, ambassaderaad dr. H. A. Helb, heeft de Nederlandse regering hier van in kennis gesteld. Hij heeft de Duitse autoriteiten de straflijsten der gevluchte misdadigers ter hand gesteld. Ondanks de voldoening in Den Haag verheelde een woordvoerder niet dat men er zich wel over heeft verwonderd dat de desbetreffende Duitse instanties, die de vrijlating der voortvluchtige gevangenen na hun illegale grensoverschrijding hebben bewerkstelligd, geen overleg hebben ge pleegd met de Nederlandse autoriteiten, zoals in dergelijke gevallen gebruikelijk is. Onjuist is het, aldus werd verklaard, dat men pas Zondag de Duitse autoriteiten van de ontsnapping in kennis heeft gesteld. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn via de gebruikelijke communicatie-middelen alle aan Nederland grenzende posten in het buitenland van de ontvluchting op de hoogte gebracht en is een verzoek tot aan houding gedaan. Ook de politie in Kranen burg en Kleef moet ingelicht zijn geweest. Opgehelderd zal ook moeten worden hoe het mogelijk is geweest dat de ge vluchte misdadigers na hun aanhouding en bestraffing met een geldboete voor hun illegale grensoverschrijding weer werden vrijgelaten. Ieder, die zonder geldige papieren de grens overschrijdt wordt aangehouden en gestraft en dient zich ter beschikking te houden vdn de autoriteiten. Dat houdt in dat men zijn verblijfplaats dient op te geven. De plaatselijke politie is verant woordelijk voor naleving van dit voor schrift. Indien het vermoeden bestaat dat iemand zich hieraan niet zal houden, kan hem een verblijfplaats worden toegewezen. In de meeste gevallen is dat een zogenaamd doorgangskamp, waarin hem een beperkte bewegingsvrijheid wordt toegestaan. De zeven vluchtelingen zijn echter vrij gelaten. Een onderzoek naar hun antece denten blijkt de bevoegde autoriteit niet nodig te hebben geacht. De woordvoerder in Den Haag kwalifi ceerde de door de Duitse autoriteiten in deze gevolgde gedragslijn als „zeer non chalant". Onze correspondent in Bonn meldde ons heden telefonisch, dat nu in geheel West- Duitsland wordt gespeurd naar de overige zes ontsnapte gevangenen. Over het alge meen nemen de meeste Duitsers de zaak niet zo ernstig op als de Nedex-landers. Vele Duitsers begrijpen niet dat het hier misdadigers van het ergste allooi betreft. Vandaar dan ook dat alle Duitse kranten het woord oorlogsmisdadigers tussen aan halingstekens plaatsen. Wie hielp de gevangenen? In bevoegde kringen in Den Haag is men van mening, dat bepaalde Duitse organisa ties in de ontvluchting de hand hebben ge had. Dat het werk dezer groepen onder meer erin bestaat diegenen, voor wie de grond, wegens hun politieke misdragingen in de oorlogsjaren te warm onder de voeten is geworden, te doen uitwijken naar Afrika of Zuid-Amerika, is aan de ge allieerde autoriteiten genoegzaam bekend. Vele voormalige SS'ers hebben door deze hulp de wijk kunnen nemen naar Egypte en doen daar dienst als instructeurs in het leger. Ook het Franse Vreemdelingen legioen is een wijkplaats voor velen met een minder vlekkeloos verleden. De directie van de Bredase strafgevan genis, noch de bewakers hebben iets ge merkt van de contacten, die de gevangenen met de buitenwereld moeten hebben gehad. Veel onderduikers in West- Duitsland Een West-Duitse opsporingsambtenaar heeft verklaard dat het zoeken naar de vluchtelingen gelijk staat met het speuren naar een speld in een hooiberg. In West- Duitsland bevinden zich vele lieden die niet officieel zijn geregistreerd. Onderdui ken is er een weinig riskante onderneming. Volgens de politie in Diisseldorf zijn uit Nederlandse strafkampen talrijke gevan genen naar de bondsrepubliek gevlucht, waar hun asylrecht is verschaft. De mees ten hunner zouden als bouwvakarbeiders in Rijnland-Westfalen werken. Tot nu toe is volgens de politie slechts één Nederlan der uitgeleverd, die gezocht werd wegens inbraak. Alle anderen bevinden zich in vrijheid. Ongeveer dertig van deze mensen, die allen wegens dienstneming bij de Waf- fen S.S. of wegens samenwerking met de vijand tot gevangenisstraffen van tien tot dertig jaar waren veroordeeld, zouden zich in de omgeving van Diisseldorf ophouden. Op verzoek van de Tunesische vakbon den heeft de Internationale commissie tegen de concentratiekampen onderhan deld met de Franse regering en de resident- generaal van Tunesië, De Hautecloque, over het instellen van een onderzoek naar de omstandigheden waaronder een aantal Tunesische nationalisten op het ogenblik geïnterneerd wordt gehouden. De Franse autoriteiten hebben zich ac- coord verklaard met een zodanig onder zoek. Voor de commissie, die binnenkort haar werkzaamheden zal beginnen, is ook uitgenodigd de Haarlemse advocaat mr. B. W. Stomps. Mr. Stomps heeft de uitnodi ging aanvaard. Alle 24 opvarenden gered HARWICH (Reuter). Bij Harwich is een Brits marinevaartuig met 24 matrozen aan boord in botsing gekomen met het Ne derlandse passagiersschip „Prinses Bea trix", dat even tevoren in dichte mist uit de haven vertrokken was. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, hoewel het marinevaartuig zonk. De marineboot was met matrozen van een oorlogsbodem op weg naar de haven. De Prinses Beatrix", die 4000 ton meet, is op weg naar Hoek van Holland. Reddingboten, afkomstig van andere, in de haven van Harwich liggende schepen, haalden de Britse matrozen van de zwaar beschadigde marineboot, die na de aanva ring nog enige minuten ronddobberde en toen in de golven wegzonk. Drie Britse matrozen raakten na de aan varing te water. Éen hunner werd door de ..Prinses Beatrix" opgepikt, de twee ande ren wisten naar de kust te zwemmen. De „Prinses Beatrix" heeft slechts ge ringe averij. (Van onze correspondent in Londen) De onthulling, dat Engeland over de snelste en grootste straalbommenwerper ter wereld beschikt de van vier straal motoren voorziene Handley Page 80 schijnt verband te houden met het feit, dat Churchill (die gisteravond per Queen Mary naar New York vertrok) Eisenhower op de hoogte zal stellen van zijn plan om een machtige afdeling strategische bommen werpers te vormen, vliegtuigen, welke atoombommen over lange afstanden kun nen vervoeren. In Londen verluidt verder, dat Churchill waarschijnlijk zal voorstellen een Brits- Amerikaanse luchtvaartraad te stichten, die zeggenschap zou krijgen over de Britse strategische luchtmacht en de derde Ame rikaanse luchtmacht, die in Engeland is ge- stationneerd. De opbouw van een eigen luchtmacht voor strategische bombardementen (anders dan luchtaanvallen ter ondersteuning van het front) past in de nieuwe zienswijze van de Engelse regering, dat Engeland zich ge zien de economische moeilijkheden, zal moeten concentreren op de allernieuwste wapens en daardoor op kwaliteit in plaats van kwantiteit. Dit betekent het einde van het oorspron kelijke NATO-defensieplan, berustende op een taakverdeling, waarbij Amerika zou zorgen voor de gehele strategische lucht macht, terwijl Engeland slechts de tactische luchtmacht (voor steun van de strijdkrach ten te velde) zou bijdragen. Ook afgescheiden van de financiële kant van de zaak, ligt het nieuwe plan meer in de lijn van Churchill, die Engeland tot een gelijkwaardig partner van de Verenigde Staten wil maken, wat tot de mogelijk heden is gaan behoren, nu de Engelsen zelfstandig hun atoombom hebben ont wikkeld. Churchill heeft met de nieuwste aan winst. van Engelands luchtvloot een be langrijke troef in handen om Eisenhower te winnen voor zijn denkbeeld van op „kwaliteit berustende verdediging." In een heden gehouden bijeenkomst van commissarissen, directie en personeel der Drostes Cacao- en chocoladefabrieken N.V. te Haarlem ter gelegenheid van het aftre den van de heer Ch. E. Visser als presi dent-directeur en zijn benoeming tot gede legeerd commissaris, heeft de burgemees ter van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, medegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd de heer Visser te benoemen tot Officier in de Orde van Oranjo-Nassau. weest, die zich gisteren als eerste achter Bidault en zijn formatiepoging heeft ge schaard. Deze verrassende wijziging van de parlementaire tactiek der autoritaire en in wezen anti-parlementaire R.P.F. heeft veel verwarring gezaaid in de rijen der Franse volksvertegenwoordiging. Socialis ten, vooraanstaande radicalen en talrijke andere afgevaardigden gaven echter in de loop van de laatste dagen te kennen, dat de nieuwe tactiek der Gaullisten hun geen enkel vertrouwen inboezemde. Ook in Frankrijk geldt, dat de vos wel zijn haren verliest, maar niet zijn streken Het waren niet alleen doctrinaire over wegingen, die radicalen en andere rechtse afgevaardigden hebben doen besluiten zich heftig tegen het toelaten van deze passie- prekende Gaullistische vos in het hoender park der regeringspartijen uit te spreken. De politieke partijen, die enkele jaren te rug tezamen de inmiddels overleden derde macht vormden, vrezen namelijk met de gemeenteraadsverkiezingen in het vooruit zicht een nauw en intensief samengaan van de M.R.P. en de R.P.F. Met een hartstoch telijk beroep op de patriottische gevoelens van het Franse volk en een voortdurend herinneren aan de roemruchte jaren van het verzet, de geboortejaren zowel van de M.R.P. als van het Gaullisme, is het. hele maal niet onmogelijk, dat een coalitie M.R. P.R.P.F. dan in vele Franse gemeenten grote overwinningen zou behalen. Omdat geheel Frankrijk zich echter al geruime tijd verheugt op een spoedig ineenstorten van de R.P.F., wordt een opleving van het Gaullisme uiterst onwelkom geacht. President Auriol zal waarschijnlijk in de loop van de dag een beroep doen op een radicaal. De meest genoemde naam is die van René Mayer. Naar Reuter later op de ochtend meldde zal president Auriol inderdaad vandaag nog de radicale leider René Mayer verzoe ken een nieuwe regering te vormen. Hoofdingenieur A. Hellemans, de nieuwe directeur van de Staatsmijnen, die dr. ir. Ch. Th. Groothoff per 1 April 1953 zal opvolgen. ROME (Reuter). De Italiaanse Kamer bespreekt thans het door de regering inge diende wetsontwerp inzake kiesrechther vorming. De afgevaardigden zetten Dins dagavond de discussies voort na slechts een paar uur slaap te hebben genoten. Eer der op de dag was de Kamer uiteengegaan na twaalf uur achtereen beraadslaagd te hebben. Er werden in die tijd slechts twee redevoeringen gehouden, waarvan een van negen uur door de communist Capolazza, die het ontwerp scherp veroordeelde. De neofacistische leider almirante sprak in een rede van drie uur eveneens zijn afkeuring uit. Na de hervatting sprak een sociaal democraat zich uit voor het ontwerp, maar een linkse socialist wees het in een rede van vijf uur van de hand. Hij zeide, dat het ontwerp een anti-democratische strek king heeft. BERLIJN (Reuter). Generaal Was- sily Tsjoeikof, hoofd van de Sovjet-con- trólecommissie in Duitsland, heeft Dinsdag voor de tweede maal in twee maanden de onmiddellijke ontbinding van alle anti communistische organisaties in West-Ber- lijn geëist. Hij zond gelijkluidende nota's naar de drie Westelijke hoge commissarissen. De organisaties zouden misdadige acti viteit sabotage, terreur en ondermij ning bedrijven jegens Oost-Duitsland. In de nota worden genoemd: „de strijd groep tegen onmenselijkheid", de Ameri kaanse radio in West-Berlijn (RIAS), „het comité van onderzoek van vrije ju risten" en het bureau voor Oost-Duitse zaken van de Christen-democratische par tij van bondskanselier Adenauer. De Westelijke hoge commissarissen heb ben in November Tsjoeikofs beschuldigin gen tegen de organisaties van de hand ge wezen. In de nota wordt nu gezegd, dat leden van de strijdgroep order hadden gekregen het hoofdstation van Dresden op te blazen. Er zouden intussen twee nieuwe anti communistische organisaties zijn opge richt, geleid door leden van de Ameri kaanse geheime dienst. Just Havelaar: Elke tijd is overgang, want tij' betekent beweging en bewegiri verandering. Waar geen overgaru is daar is geen loven. A. P. Z. en P. J. V. 15,—; S. ƒ2,50; Mevr B. geb. V. ƒ5,—; N. N. ƒ2,—; M. V. ƒ2,50: Dr. A. D.—J. ƒ5,—: M. C. F.—v. d. W. 20,— Mr. G. W. C. P.—N. H. M. d. V. ƒ10,—: H. C. R.—d. L. ƒ5.—; E. S.—W ƒ5.—: M. T. ƒ5.—; J. T. H. U.—R. ƒ5,—; K. D. S. ƒ3,—; J. V. S.—T. ƒ2,—; C. W. W.—V. ƒ1,50; R. F. 1,—; M. W. T. 50,—. Dagtotaal ƒ139,50. In het geheel is bij ons blad binnengeko men 11.933,62. De inzameling is thans gesloten. Opbrengst voor de Stille Armen te Haar lem over twee jaar: Sociale Raad 1951 1952 ruim 18.000 gulden ruim 16.000 gulden Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsehe Courant 1951 12.955,69 gulden 1952 11.933,62 gulden In totaal werd dit jaar dus ongeveer 28 mille bijeengebracht, een resultaat waarvoor wij, namens het Comité, gaarne onze erken telijkheid betuigen aan de milde geefsters en gevers. ZaakM enten De Officier van Justitie te Amsterdam heeft mr. F. P. Th. R. te Bloemendaal ge dagvaard om op 17 Maart voor de recht bank te verschijnen, zo meldt De Telegraaf. Volgens dit blad zou mr. R., die raads heer-commissaris in de zaak-Menten is ge weest, ten laste worden gelegd in die zaak meineed te hebben gepleegd, toen hij als getuige werd gehoord. Tevens zou -mr. R. worden vervolgd wegens het opmaken van een vals proces verbaal. Verder werd gemeld dat mr. R. door zijn raadsman, mr. P. J. Witteman, een be zwaarschrift tegen de dagvaarding heeft laten indienen. Mr. Witteman wenste ons echter van morgen in dit stadium van de zaak geen inlichtingen te verstrekken. Onze parlementaire redacteur deelde naar aanleiding hiervan nog mede: Op een vraag aan het ministerie van Justitie of hier gehandeld is in opdracht van de minister moest men het antwoord schuldig blijven. Het bleek mij in de loop van het gesprek dat in het algemeen het de gedragslijn van het departement is om alleen wanneer om principiële redenen, namelijk om een be paalde rechtsvraag beslist te krijgen, de minister opdracht tot vervolging geeft, daaromtrent mededelingen te doen. Wanneer het echter louter beleidskwes ties betreft acht men ten departemente het verstrekken van inlichtingen aan het pu bliek over eventuële contacten tussen minister en Openbaar Ministerie onjuist, aangezien het dan zuiver interne zaken betreft. In dergelijke gevallen deelt men dan, gelijk thans, niets mee onverschillig of een opdracht is gegeven of niet. De Rotterdamse recherche heeft enige personen aangehouden, onder wie de gros sier M. van den B. uit Voorschoten. Allen schijnen te behoren tot de vaste bezoekers van Haagse speelgelegenheden en zouden een aantal valse dollars in hun manipula ties betrokken hebben. Van den B. wordt er van verdacht verscheidene dollarbiljet ten, waarvan hij wist dat ze vals waren, te hebben uitgegeven. Het K.N.M.l. deelt mede: In bijna geheel Europa zijn de tempera turen de laatste dagen langzaam gedaald. Strenge vorst komt echter alleen in Noord- Zweden en Rusland voor. In Denemarken, Duitsland en Frankrijk vriest het over het algemeen slechts licht. Boven Engeland bevindt zich een hoe veelheid minder koude lucht, die gisteren op weg was in de richting van ons land, maar die door de ontwikkelingen van de afgelopen nacht nu naar het Zuiden weg stroomt. Bij Schotland is namelijk een diepe depressie verschenen, die zich langs de Engelse Noordzeekust naar het Zuiden beweegt. Deze storing veroorzaakte van ochtend in het Westen van het land reeds sneeuw. De krachtige wind neemt geleide lijk af en draait naar richtingen tussen Noord en Oost, waarbij in de kustgebieden tijdelijk Noordzeelucht kan binnenstromen met temperaturen even boven het vries punt. Het koude weer duurt echter voort. In het binnenland, waar de sneeuw blijft liggen, is in de komende nachten matige vorst waarschijnlijk. "■VYT-XXC- «COCfTTCOOft: AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door he: K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Malige wind uit Oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. x Januari Zon op 8.48 uur. onder 16.39 uur. Maan op 17.54. onder 9.52 uur. 2 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.40 uur- Maan op 19.08 uur. onder 10.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag I Januari Hoog water: 4.29 en 16.10 uur. Laag water: 0.04 en 12.26 uur. Vrijdag 2 Januari Hoog water: 5.07 en 17.10 uur. Laag water: 0.47 en 13.06 uur. oxoocorocococ»>DCO^o«r>^oonon»

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1