Het kopen van een pels is een zaak van vertrouwen Baby gaat er op vooruit Televisie vraagt de aandacht Nuttige en plezierige nieuwigheden BONT- ALLERLEI Hardegarijp krijgt toch bijzondere school ZATERDAG 3 JANUARI 1953 Wandeling langs de winkelramen Dit maken we zelf KERKELIJK LEVEN COLD WAVE Kerkelijk Nieuws Alma Musica naar Rome en Parijs Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw banden Kroon verwierp beroep tegen stichting ervan Mr. Delprat voorzitter Amsterdamse K.v.K. Dubbel woonhuis te Rosmalen in brand ^Uoor de^O rouw „Het bontvak is een heel raar vak", betoogde bontwerker Wijkhuizen toen wij bij hem eens ons licht kwamen opsteken omtrent zijn werk, dat zo direct te maken heeft met De Vrouw. „Meer dan een gewone kleermaker heeft de bontwerker te kampen met de grillige mode en de niet minder grillige eisen van de vrouw, die soms na jarenlang sparen eindelijk in staat is een echte pels aan te schaffen". In de eerste plaats is het dan ook niet zozeer het sóórt bont, dat de kostbaar heid van een bontmantel veroorzaakt, maar veelal bepalen mode en de vraag naar een speciale bontsoort de prijs er van. En dat is juist het „rare" van ons vak. Bontsoorten, waar veel vraag naar is, worden op een gegeven ogen blik schaars en ga je de inkoop dan naar dergelijke bontsoorten, bijvoorbeeld lamsvellen, richten, dan bestaat er plot seling niet beters en begeerlijks dan geitenvellen Zo waren het in vroeger tijden, toen het slechts notabelen en edellieden ver oorloofd was bont te dragen, de marter-, bunzing-, otter- en konijnenvellen, waarmee men zich bij uitstek tooide en die het stempel van distinctie drukten op de draagster. Het was ook in die tijd, dat in Noord- Amerika en Canada bevervellen dienden als betaalmiddel in de handel tussen Indianen en blanken. Doch wij laten liever het verleden voor wat het is of was en keren weer terug naar het voor ons meer reële tijd perk van de twintigste eeuw, waarin vooral tijdens de laatste, naoorlogse jaren een ware omwenteling is geko men in de bontindustrie, vooral in Ne derland. Vóór de laatste wereldoorlog was Nederland lang niet zo „fur-min- ded" als andere Europese landen zoals Frankrijk, Hongarije, Tsjechoslowakije en Duitsland. Tijdens de oorlog echter en kort daarna, toen men overal met grote textielschaarste had te kampen, kwam men ook in Nederland tot de ont dekking, dat bontjasjes van de toen be schikbare goedkope bontsoorten zoals van katten-, konijnen- en geitenvellen, niet te versmaden waren, waarmede de kiem werd gelegd voor de thans groei ende voorliefde voor bont. Men heeft toen namelijk kunnen er varen, dat een bontmantel van betrek kelijk goede kwaliteit jarenlang gedra gen kon worden en wanneer de mantel begon te slijten of het model ervan uit de mode raakte, kwam de bontwerker er aan te pas om reparaties te verrich ten of veranderingen aan te brengen, een werk, dat naast de nodige vakken nis een aan het bovenaardse grenzend geduld vereist: dagenlang moet er soms gezocht worden naar een enkel stukje bijpassend bont en wanneer we nu weten, dat er bijvoorbeeld alleen van geitenvellen zo ongeveer tien verschil lende soorten bestaan, dan kunnen we ons enigszins een beeld vormen van de chaos, die er op een bontatelier heerst wanneer de voorraadladen met de tal loze bontsoorten op tafels worden uit gegooid om er het enige goede stukje uit te kiezen.De bontbewerking als zo danig mag dan misschien een ambacht zijn, dat reeds duizenden jaren oud is, wij geloven toch wel, dat er voor de bontmantel van de hedendaagse vrouw heel wat meer komt kijken dan voor de vachten, waarmee onze voorouders van eeuwen terug zich kleedden. Nadat de vellen toen op primitieve wijze waren gelooid, werden ze zo mogelijk op nog primitiever wijze in elkaar gezet en de bontmantel was draagklaar. Voor dat het bont thans echter als materiaal bij de bontwerker komt, heeft het al heel wat stadia doorgemaakt. Iedere bont soort vraagt bovendien andere bewer kingen van reinigen, drogen en looien, tot verven en strijken aan toe. Tijdens een bezoek aan de bereiderij en ververij van bontvellen, de N.V. „Union" te Haarlem, werden ons ook nog staaltjes getoond van het kunstig omtoveren van Hollandse bunzinghuiden, tot de hyper luxe natuurnertz. Ook Indische lams vellen plegen zodanig bewerkt en ge verfd te worden, dat zij van de grijze persianer door een leek niet te onder scheiden zijn, waardoor het kopen van een bont kledingstuk voornamelijk een kwestie van vertrouwen is. Bij pelterijen wordt in eerste instan tie verschil gemaakt tussen de zoge naamde gebruikskleding zoals lamme ren, schapen en geiten, en de luxe kle ding zoals nertz, hermelijn en edelvos- sen, die overigens niet alleen in koudere streken worden gedragen maar eveneens in het subtropische klimaat. Ook Nederland spreekt in de bont handel een woordje mee, want naast zijn export van nertzvellen, die in en kele speciale nertzfokkerijen worden „gekweekt", staat Nederland bekend om zijn katten-, bunzings- en niet te ver geten mollen velletjes, die vooral in Amerika veel aftrek vinden. En hier kunnen wij de uitlating van de bont werker, dat het „bontvak een raar vak is" met de daarachter gevoegde bewe ring bij wijze van verduidelijking dat „de bontwerker zo direct te maken heeft met De Vrouw", dan ook wel be grijpen. De Nederlandse vrouw, die als het ware temidden van de mollen leeft, prefereert Chinese geitjes en Indische lammeren; de Amerikaanse vrouw daar entegen voelt zich in de Hollandse mol letjes best op haar gemak; is er wel een duidelijker bewijs van de onbereken baarheid van de vrouw waar het mode, kleding en smaak betreft? J. S. Bont de oudste kleding ter wereld, doch ook de sierlijkste. Hoe sierlijk kleedt dit jurkje van dunne wollen stof met een witte ruche als garnering! Een zeer smal ceintuurtje en een strikje aan de hals verhogen het verfijnd cachet. Een voorbeeld voor stemmige kledij van Dorville in Londen. In mijn nieuwe zakagenda zijn enige pagina's voor „Notities" vrijgehouden. Dit woord heb ik op één bladzij veran derd in „Nuttigheden" en op een vol gende in „Plezierigheden". Ik ben na melijk van plan daaronder alles te no teren wat ik bij het winkelen tegen kom en niet direct kan aanschaffen. Vooral na Kerst en Oudjaar zijn de goede voor nemens vele en een daarvan is, alvorens iets te kopen eerst deze wenslijstjes te raadplegen. Wellicht helpt het. Trou wens, na de dure Decembermaand is vrijwel niemand meer tot kopen in staat, nietwaar? Toch zijn er enkele dingen die ik bij mijn wandeling langs de winkelramen achter de étalageramen zag liggen en in ieder geval goed zijn te onthouden. Wie gewend is met een maas bal haar kou sen te stoppen kan dat tegen woordig bij het onvoldoende lichtschijnsel van de sche merlamp doen zonder de ogen te bederven. Namelijk met gebruik van 'n verlichte maasbal, die in een ijzerhan del achter de ramen lag, maar zeer zeker ook in ieder electrische appara- tuurzaak verkrijgbaar is. Men heeft al leen een stopcontact nodig. Het appa raat heeft een paddestoelmodel, steel en hoed zijn van bakeliet en in de laatste is het lampje verborgen. De hoed is net als bij een melkzwam niet bol maar een beetje hol. Dit laatste heeft het voor deel dat de stopnaald gemakkelijk door de stof glijdt. Voor liefhebbers van „elke dag één glaasje" is er iets nieuws ver krijgbaar. Vier kleine bekertjes (van alpaca meen ik), even groot als borrelglaasjes zonder voet, passen pre cies in elkaar. Geschoven in een met vilt beklede leren foudraal nemen ze weinig plaatsruimte in, niet meer dan bijvoorbeeld een flink gevulde heren- portemonnaie. De borrelbekertjes zijn onbreekbaar en ze kunnen menig stootje verduren voor er een deuk in komt. Het is heel goed denkbaar, dat men, heer zijnde, op een vacantietrektocht ergens in het dorp een flesje met inhoud heeft gekocht, waarvan men 's avonds op de kamer graag wat zou willen nuttigen. Dan zijn deze borrelbekertjes practi- scher en prettiger dan de dikke water glazen van de zit-slaapkamer uit het dorpslogement. Eén ding is niet'op mijn wenslijstje terechtgekomen, maar heb ik meteen aangeschaft, alle goede voornemens ten spijt. Dat heeft de grootse naam van Nyletta wonderschuurder. Of het een wonder is weet ik niet, maar het is wel iets heerlijks in de keuken. Deze schuur- bal van nylon is zacht, maakt geen krassen in de pan en kan zelfs gebruikt worden om schalen die zijn aangezet, zonder beschadiging te reinigen. De prijs is hoger dan van de gewone harde schuurbal of het bekende panlapje, maar toch nog beneden de gulden en waarschijnlijk gaat deze nylonschuurder langer mee. Een ander wonderding kan hier met een even genoemd worden en wel de „wondermat". Dit wonder bestaat even wel al enige jaren. Met de wondermat kan men borstplaat, fondant en bruid suikers in diverse motieven gieten. De mat is gemaakt van reukloze rubber en heeft verschillende vormpjes. De mat ten zijn in drie maten verkrijgbaar, de grootste heeft kleine en grote vormen. Als de borstplaat is bereid giet men de hete massa in de natgemaakte rubber- gietmat en dan laat men alles koud wor den. Is de borstplaat hard dan buigt men de rubbermat en de zoetigheid springt er in ettelijke modellen uit. Het is te .proberen op een Zondagmiddag als ge onverwachts 's avonds bezoek krijgt en niets in huis hebt bij de thee. Tegenwoordig nemen veel mensen 's nachts een warme kruik of gummi waterzak mee naar bed. Het enige na deel van de gewone kruiken en zakken met op zij sluitende schroefdop is dat ze op den duur gaan lekken doordat het gummi ringetje van de dop zoek is of door slijtage. Nu zag ik in een étalage liggen platte kruiken met viltbekleding, waarbij de sluiting niet op zij maar boven op de kruik was aangebracht. De vorm doet even denken aan een lang werpig koektrommeltje. Dit soort kruik heeft een platte bodem zodat zij moei lijk ondersteboven kan komen te liggen. Wie last heeft van een lekkende kruik zou het eens met dit model kunnen proberen. ANNEKE. De vorige week hebben we een basic- dress voor u getekend. Heeft u hem al af? Wel, dan kunnen we nu aan de leuke afdeling beginnen. U zult zien dat, als u daar eenmaal mee bezig bent, u van zelf steeds weer iets nieuws in valt. Hierbij enkele tekeningetjes om mee te beginnen. Fig. I. Een dasje van georgette of een satijnen streepje, met 'n aardige broche. Fig. II. Een pochette van mooi fijn katoen, roze op bruin bijvoorbeeld of paars op zwart, met een grote knoop vastgezet. Fig. III. Een grote rand van fantasie bandjes houten kralen, zigzagjes e.d. in één of meer kleuren, losjes op de rok gezet, zodat hij er voor de was of de „volgende japon" af kan. Wit of groen op het verpleegsterslinnen geeft een kostelijk effect. Zeker heeft u intussen al gedacht aan die grappige ceintuur die u nog heeft en die nu weer gebruikt zal wor den om uw basic-dress-garderobe met een stuk te vermeerderen. EVELINE Steeds meer omgeven wij volwassenen ons met comfort, maar de jeugd en zelfs de allerkleinste wereldburgers, die nog niet of maar nauwelijks aan hun eerste stapjes toe zijn, worden daarbij evenmin vergeten! Immers ook voor baby brengt de moderne industrie allerlei practische kleinigheden, vernuftig ontworpen voor het speciale doel waarvoor ze bestemd zijn. Zo handig zijn ze in het gebruik, dat wij ons eenvoudig afvragen waarom men nog niet eerder op het idéé is gekomen, zoiets te vervaardigen. In Engeland, in Frankrijk, in Amerika en ook in ons land hebben verschillende jonge, enthousiaste ontwerpers en ont werpsters zich speciaal toegelegd op het creëren van doelmatige en aardige meu belen of andere nuttige artikelen, uitslui tend voor baby en zijn omgeving be stemd. Kort geleden kregen wij in Londen en even later in Parijs de gelegenheid een tentoonstelling van deze speciaal voor baby ontworpen nieuwtjes te bezoeken. Wat daar op dat gebied zoal te vinden was, bleek werkelijk een verrassing. Een „Walkie Pen", een handig wan delstoeltje, waarin baby lopen leert zon der al te gevaarlijke capriolen te kunnen uithalen, brengt uitkomst. Dit practische meubelstuk voor eerste pasjes werd in Engeland ontworpen en is thans ook in ons land reeds voorhanden. In een me talen frame, waarvan de stangen naar onder toe ver uitwijken, is aan deze „Walkie Pen" een soort broekje beves tigd van stevig, waterdicht linnen, zodat ook onverwachte plasjes geen rampen opleveren. Baby trekt dat broekje aan en daar mee meteen het loop-meubel op wielen! De met rubberbeklede uitstekende stangen van het frame doen dienst als „bumpers". Die zorgen er voor dat hij op veilige afstand blijft van alles, dat al wandelend op zijn weg komt. Stuift hij met haastige dribbelpasjes op de Een reiswiegje is handig maar nog practischer is zo'n bezit wanneer het ook als normaal staand wiegje te ge bruiken is. Het frame van dit wiegje is geheel opvouwbaar en kan zelfs in een klein week-end koffertje meege nomen worden. tafel af, dan kan hij het tafelkleed net niet grijpen en vóór zijn hoofdje on zacht kennis maakt met de knop van het kastdeurtje, heeft één van de met gummi afgeschermde stangen de stoot reeds opgevangen. Dit wandel-stoeltje is bovendien zo geconstrueerd, dat baby er keurig in leert lopen, want de „Walkie Pen" zorgt er voor, dat hij daarbij als vanzelf de juiste houding aanneemt. Wiegjes met mogelijkheden Reiswiegjes voor baby zijn reeds ja renlang in gebruik. Niet elk model dat voor op reis heel doelmatig is, blijkt echter even geschikt om op de plaats van bestemming als slaapgelegenheid voor het kleintje te gebruiken. Ook daarop is wat gevonden! Een geheel opvouwbaar reiswiegje van canvas of zeildoek, dat met een afneembaar en eveneens opvouwbaar frame is toege rust. Die standaard neemt in opgevou wen toestand maar heel weinig plaats ruimte in en kan dan ook makkelijk onder in een koffer worden meege nomen. In minder dan geen tijd is zo'n reis wiegje met behulp van dat frame tot een normaal staand .wiegje van de juiste hoogte om te bouwen, waarin baby slaapt als thuis. Is baby groot genoeg voor een „echt" bedje dan kan de hele wieguitrusting in een kast worden opgeborgen, wat bij het dikwijls voorkomend ruimtegebrek in de huidige woningen een uitkomst is. Wij ontdekten zelfs een reiswiegje, dat niet alleen als staande wieg maar ook als wagentje te gebruiken is. On nodig te zeggen hoe practisch zo'n drie delige combinatie wel is. Ook op het gebied van de kinder stoelen worden er momenteel allerlei nieuwtjes gebracht, die voor de klein tjes prettig zijn en moeder heel wat gemak opleveren. Een kinderstoel die telkens is om te bouwen en tot na de kleuterleeftijd dienst kan doen, is daar van o.a. een voorbeeld. Hij kan als tafel- maar ook als lage speelstoel dienst doen. Het eigenlijke stoeltje is echter bovendien geheel uitneembaar. Dat kan na enkele makkelijk aan te brengen veranderingen nog gebruikt worden tot de leeftijd dat baby reeds een schoolkind is. Mama kan er tevens van verzekerd zijn, dat baby's rug en beentjes al zittend de juiste stand in nemen, want dit kindermeubel is vol gens medisch voorschrift ontworpen. Beide handen vr\j! Een ander nieuwtje voor de kleintjes en hun moeder of verzorgster is de baby-draagband. In de „salon de l'en- fance", een speciaal voor baby en kleu ter ingerichte tentoonstelling, werd die z.g. porte-bébé voor het eerst getoond en sinds vond deze reeds haar weg door de verschillende landen. Zo'n baby-drager bestaat uit een linnen stoeltje, aan een band van stevig can vas bevestigd. Mama draagt dat stoel tje zoals een schoudertas. Ook baby gaat er op vooruit in onze tijd. En van het comfort dat voor hem wordt bedacht plukt moeder niet min der de vruchten! FLORENCE De televisie is druk bezig de wereld te veroveren. De belangstelling ervoor neemt steeds groter vormen aan. In ons land staan we nog aan het begin. Maar ook hier kan men ervan overtuigd zijn, dat de tele visie er z a 1 komen. Dat ook de Kerk van haar belangstelling doet blijken^ behoeft wel geen betoog. In ons land zijn de stappen, die de ker ken op dit terrein tot dusver ondernamen, nog slechts klein in getal, hetgeen niet te verwonderen is, gezien het stadium waarin de gehele televisie in Nederland nog ver keert. In andere landen, waar men al heel wat verder gevorderd is, strekt de Kerk haar bemoeienissen met de televisie reeds vrij ver uit. Proef uitzendingen In West-Duitsland kreeg speciaal de Evangelische Kerk de gelegenheid om op eigen gebied de waarde en mogelijkheden der televisie te onderzoeken. Voor de zender-Hamburg werd kort vóór het Kerstfeest de gelegenheid gegeven enkele proefuitzendingen voor te bereiden. Onder meer werd een „prediking in beeld" gegeven. Dit hield in de vertelling van de Kerstgeschiedenis als heilsgebeuren aan de hand van bekende schilderijen en reproduc ties, een ronde-tafelgesprek, een kinder uurtje over Kerstfeest en de uitzending van een kerkdienst met daaraan aansluitend een lekenspel. Natuurlijk was men zeer benieuwd naar de resultaten. Over het geheel genomen kan worden gezegd, dat het resultaat wel met de verwachtingen overeenstemde, hoe wel zich toch ook wel enkele verrassingen voordeden, die een eind maakten aan ge maakte theorieën. Hoe waren dan de resultaten? Vrijwel geen problemen leverden het ronde-tafelgesprek en het kinderuurtje op. Des te meer deden deze zich echter voor bij de „prediking in beeld". Hoewel deze ter dege was voorbereid bleef het bereikte ver beneden de verwachtingen. Men was er van uitgegaan dat schilderijen uit de veertiende en vijftiende eeuw met hun vertellende kunst ook moderne en onkerkelijke „kij kers-luisteraars" iets wezenlijks zouden kunnen zeggen, vooral wanneer de camera zinvol verschillende détails zou belichten. Dit bleek echter niet zo te zijn. Het resul taat van deze poging was niet meer dan een min of meer eentonige kunsthistorische uit eenzetting-met-lichtbeelden op religieuze grondslag. Godsdienstoefening De voornaamste zorg ging echter uit naar de „gewone" godsdienstoefening. Een en ander werd nog erger toen de bij de proefne mingen betrokken kerkelijke autoriteiten de voorbereidingen zagen in de kerk die werd gebruikt. Deze was in een soort atelier ver anderd. Felle schijnwerpers verlichtten het schip van het gebouw. Op de kansel stond een operateur met een rode alpinomuts op, druk gebarend aanwijzingen te geven.... De gemeente was op deze vreemde dingen natuurlijk voorbereid en liet zich door de brutale inbreuk der techniek niet al te zeer storen. In het gemeentegebouw naast de kerk zaten de crit,ici. Natuurlijk was men zeer benieuwd naar hun reacties. Welnu, het bleek reeds spoedig, nadat men de zingende gemeente en de spelende organist in het beeld had gebracht, men in het belendende gebouw door de korte preek zeer werd ge boeid. Zelfs het feit, dat men in de kerk dacht, dat de voorganger er niet erg „over tuigend'; uitzag verhinderde niet, dat men er volkomen „in" was en bleef. Na afloop was men het er over eens, dat een goed-voorbereide en boeiend uitgespro ken prediking door het televisie-beeld aan waarde wint. Gedurende de predicatie bleef de camera volkomen stil en liet alleen de predikant zien, zoals men die in de kerk ziet, d.w.z. tot de rand van de kansel. Mede hierdoor werd de preek het beste deel van de uitzending. Bij de uitvoering van het lekenspel bleek, dat alles aankomt op de technische voor bereiding. Hierbij moet zeker niet vergeten worden, dat het niet gaat om een „repor tage" als van bijvoorbeeld een voetbal wedstrijd. ADVERTENTIE Ja, maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 Telef. 19706 - Haarlem (te bereiken met buslijn 3 en 4) p. f. Geref. gemeenten Beroepen te Goes W. de Wit te Moer- kapelle. Beroepen te Ermelo F. Mallan te Brui- hisse. Bedankt voor Passais (U.S.A.) A. Ver- gunst te Zeist. Bedankt voor Tholen M. Blok te Rotter dam-C. Vrij Evang. gemeenten Beroepen bij de Presb. Church in Canada H. H. W. Zegerius te Dordrecht. Geref. kerken Aangenomen naar Bleiswijk W. Wier- singa te Visvliet. Bedankt voor Assen (3e pred.pl.) A. Brouwer te Barneveld. Benoemd tot ziekenhuispred. te Hooge- veen („Bethesda"), W. Faber a.s. em. pre dikant aldaar. Beroepen te 's-Graveland, H. C. Ende- dijk te Woimerm. Bapt. gemeenten Beroepen te Hengelo (O.) J. Broertjes te Arnhem. Beroepen te Noordbergum J. A. Scholte te Nieuw-Weerdinge. Ned. Herv. kerk Beroepen te Lienden J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Chr. Geref. kerken Bedankt voor St. Thomas (Ontaria) (Old Chr. Ref. Church) J. H. Vekema te Zwolle. Tweetal te Middelharnis G. Blom te Meerkerk en W. F. Laman te Rotterdam- West. Het ensemble Alma Musica - bestaande uit Everard van Royen, Haakon Stotijn, Paul Godwin, Johan van Helden, Carel van Leeuwen Boomkamp en Gusta van Royen - heeft een uitnodiging aangenomen te concerteren voor de Academia Filarmo- nica Romana op 5 Januari in het Teatro Eliseo te Rome. Eind Januari begint Alma Musica zijn. vijfde tournée in'Frankrijk. Van groot belang is intussen wel het feit, dat de proef in Hamburg heeft aangetoond, dat de televisie zeker niet ongeschikt is om de bijbel ook daar te brengen, waar hij niet zo gemakkelijk komt. Dit zal dan ook wel via de Noord-West Duitse Radio Hamburg geschieden. Met een zendbereik van honderd km zou met het Kerstfeest begonnen wordén met de uit zending van televisie-programma's, binnen kort zal nog een aantal relayeer-zenders worden ingeschakeld. Intussen heeft dus de Kerk bemerkt, dat er ook voor haar kansen op dit terrein liggen. Die zullen zich ongetwijfeld ook in ons land gaan voordoen. Het staat wel vast, dat deze ook hier zullen worden aangegrepen. Dat er mogelijkheden zijn is nu wel be wezen. ADVERTENTIE Thans heeft ook de Kroon het beroep verworpen, dat aanvankelijk bij Gedepu teerde Staten en later bij de Kroon was ingesteld tegen de stichting van een bij zondere school voor gewoon lager onder wijs in het dorp Hardegarijp, gemeente Tietjerksteradeel in Friesland. De gemeenteraad van Tietjerksteradeel besloot in zijn vergaoenng van 10 rviei 1951 de gevraagde medewerking te ver lenen aan de „Vereniging tot stichting en instandhouding van een School met de Bijbel", gevestigd te Hardegarijp, tot stich ting van een bijzondere lagere school ter plaatse. Tegen dit besluit werd door de heer G. Zijlstra en 16 anderen beroep aange tekend bij Gedeputeerde Staten, die na een nauwkeurig onderzoek dit beroep ver wierpen, omdat de ouderverklaring, die moet worden overgelegd bij de aanvrage tot het ontvangen van de voor de stichting van een schoolgebouw benodigde gelden, huns inziens wel voldeed aan de daaraan gestelde eisen volgens art. 73 eerste lid, sub a der lager onderwijswet. Hierop ging de heer G. Zijlstra, nu met 24 anderen, in beroep bij de Kroon, die eveneens het beroep ongegrond heeft ver klaard. Hierbij overwoog de Kroon onder meer, dat van de 61 kinderen, wier namen voor komen op de door het schoolbestuur over gelegde ouderverklaring, een negental bui ten beschouwing moet blijven, aangezien deze kinderen een binnen de afstand van 4 kilometer van hun woning gelegen ge lijksoortige bijzondere school zouden ver laten, ofschoon in die school in het voor hen bestemde lokaal plaatsruimte beschik baar zou blijven. Voorts is de Kroon met Gedeputeerde Staten van oordeel, dat het schoolbestuur ten aanzien van de overige kinderen ten tijde van de indiening van de ouderverklaring redelijker wijze mocht aannemen, dat deze kinderen de nieuw op te richten bijzondere school zouden be zoeken. De appellanten hadden in hun beroep schrift de mening van de hoofdinspecteur van het lager onderwijs aangevoerd, dat hier sprake is van „het aanwenden van een middel, dat hoewel formeel in orde schijnend, in strijd is met de bedoeling van de wet en niet in overeenstemming te brengen met de redelijke toepassing van de wettelijke bepalingen". Voorts beriepen de bezwaarden zich op het feit. dat deze bijzondere school in Hardegarijp niet in een dringende behoefte voorziet, zoals vol gens hen is gebleken uit een verklaring, afgelegd door het hoofdbestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs, alsmede uit een verklaring van de generale synode der Nederlands Hervoi-mde Kerk. Het is naar de mening van appel lanten in strijd met de wet, te kleine of niet nodige scholen te stichten. In de plaats van mr. Chr. P. van Eeghen, die Dinsdag afscheid nam als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, is tot voorzitter gekozen mr. D. A. Delprat. Bij de verkiezing van de voorzitter der kamer op de eerste openbare vergadering in het nieuwe jaar werden 43 stemmen uitgebracht, waarvan 41 op mr. Delprat, 1 op ir. Damme en 1 op de heer A. A. Blessing. D. A. Delprat werd op 10 Januari 1890 te Amsterdam geboren en studeerde aan de Amsterdamsé Universiteit af in de rechtswetenschappen. Sinds 27 Mei 1927 is hij directeur van de N.V. Stoomvaart maatschappij „Nederland". De heer Delprat is voorts president commissaris van de K.P.M. en de Konink lijke Java-China Paketvaartlijnen. Hij vervult commissariaten van diverse andere vennootschappen. Sinds September 1947 heeft de heer Delprat zitting in het be stuur van de Suez-Kanaal-Maatschappij en is hij lid van het bestuur van de Inter nationale Kamer van Koophandel en vice- voorzitter van de International Chamber of Shipping. Tevens is de heer Delprat lid van het dagelijks bestuur van de Onder- nemersraad voor Indonesië. Hij was sinds 1945 vice-voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel. De heer Delprat is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de Orde van Oranje-Nassau. Gistermiddag om half twee is een brand uitgebroken in een dubbelwoonhuis te Rosmalen, in de helft, die door de heer J. van der Sluis werd bewoond. In allerijl moesten de bewoners het brandende huis verlaten. Daar het dak uit stro bestond liepen omringende woningen ook gevaar. De gehele huishoudelijke inboedel ging verloren. Bij de medebewoners van het dubbelwoonhuis werd in allerijl de inboe del naar buiten gedragen. De brand kon door het optreden van de brandweer be perkt blijven tot de woonhelft, waar hij begonnen was. Deze brandde geheel uit. De verzekering van woonhuis met in boedel dekt slechts gedeeltelijk de schade. De oorzaak schijnt te liggen aan een lek dn de schoorsteen. De schade wordt geschat op tien a vijftienduizend gulden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11