Ir. H. Vos bepleit hulp aan onontwikkelde gebieden Kerstbomen gingen in vlammen op Kort en bondig J Clowntje Rick Massaal verbranden groot succes SLEUTEL WEG? Studentenconferentie in Bentveld de redactie rieven aan 10 DE SLEUTELSPECIALIST Haarlemmer heeft bromslee uitgevonden F. H. Proper zestig jaar Burgerlijke Stand van Haarlem Gouden jubileum M. Dijkhoffz Diefstal van zestien zilveren rijksdaalders Nieuw Haarlems adresboek verschijnt dit voorjaar Voor de kinderen Ijsbaan geopend Partieel uitbreidingsplan aan Zuidlaan te Aerdenhout Dure kus Afscheid M. J, Gozeling Dokter Thöne uit Leiden volgt huidarts H. J. Polak op HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Even flakkerde de sigarenaanstekker van de agent, toen vatte het papier vlam en direct daarop volgde het knetterend-verzengen van de eerste dennennaalden. Een enorme rookzuil steeg op en spoedig staken de helrode vlammen hun monstertongen uit. Zo begon gistermiddag op zeven plaatsen in Haarlem het massaal verbranden van Kerstbomen. Op initiatief van de inspecteur van politie, de heer J. Dijkstra en met de volle medewerking van hoofdinspecteur A. F. Suurcndonk is men tot het georgani seerd verbranden van bomen onder deskundig toezicht van brandweer en politie overgegaan, omdat er de laatste jaren steeds meer klachten binnen kwamen over het te pas en te onpas verbranden van Kerstbomen omstreeks de jaarwisseling. Onge lukken konden daarbij niet uitblijven en voordat dit volksgebruik, mogen wij wel zeggen, kon ontaarden in een bijzonder gevaarlijke onderneming, heeft de Haarlemse politie het raadzaam geacht in te grijpen. Gistermiddag was het dan zover. Van heinde en ver kwamen de duizenden kin deren met hun boompje aanzeulen. De klein jes liepen aan de hand van vader of moeder, de grotere jongens en meisjes kwamen met de boom op de fiets, slee of autoped. Enkele ondernemende kinderen in Haarlem-Noord duwden zelfs uit alle macht een hoogopgeladen handkar voort. Deskundig vormden politie en brand weer van de bomen een hoge stapel en toen was het wachten alleen nog maar op het sein, dat het feest kon beginnen. „Achteruit", geboden de agenten, toen de brand in de massa dennengroen was gestoken. Maar zij hadden net zo goed de mond kunnen houden, want voor één keer luisterden de Haarlemse kinderen niet naar de gebiedende woorden van de politie. Zij hadden alleen nog maar oog voor de wit gloeiende vlammenzee, die hen, of zij wil den of niet, toch een paar stappen achter uit deed gaan. Steeds meer bomen werden aangesleept en onder oorverdovend geschreeuw van de duizenden kinderen verdwenen de „af dankertjes" in de ziedende hel. Zo was het op het Batavierenplantsoen en zo was het ook aan de Planetenlaan, waar het geheel bijzonder veel weghad van een winter-schilderij van Pieter Breughel. Een grote sneeuwvlakte, be zaaid met stoeiende en hollende kinderen, opgewonden hondjes en in de verte een trots vuur, dat scherp afstak tegen de heldere vrieshemel. Kampioen Wij persoonlijk willen echter de jongens en meisjes uit de buurt van het Theems- plein tot „kampioen-kerstboom-ophalers" uitroepen. Deze kinderen hadden zo'n enorme stapel bijeengebracht, dat, toen de berg eenmaal brandde iedereen en zelfs de kinderen een ogenblik zonder te spreken dit prachtige schouwspel bewonderden. Wij hebben een der kleinste toeschou wers, een jongetje van een jaar of vijf. gevraagd hoe hij 't nou wel vond. „Veel mooier dan een locomotief", zei hij stil en bij nadere informatie bekende hij ons blozend, dat hij altijd machinist had willen worden. „Maar brandweerman is ook mooi", sprak hij aarzelend en met open mond keek hij naar de stoere brandweer lieden, die, toen er van de honderden Kerstbomen alleen nog maar een bergje as was overgebleven, het resterende vuur blusten Een grote, zwarte brandvlek bleef over. Maar volgende week Woensdag begint het feest opnieuw en wanneer de kinderen u komen vragen de Kerstboom af te staan voor het ,.verbranden-met-de-politie", geeft u hem dan, want ge helpt duizenden jongens en meisjes aan een onvergetelijke middag. Op het strand De gehele dag heeft de Zandvoortse jeugd Vrijdag langs de huizen geleurd om gebruikte Kerstbomen te verzamelen en deze naar het strand te brengen vóór de Rotonde. Dit had tot gevolg dat in de loop van de dag de stapel bomen een respec tabele afmeting aannam en een groot aan tal belangstellenden zich des avonds daar omheen verzameld had. Onder de talrijke toeschouwers waren óók de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema met echtgenote en de korpschef van politie, de ADVFRTENT'F ft tr LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Na drie jaar knutselen heeft de heer C. P. de Jonge, amanuensis aan het Coorn- hert-lyceum in Haarlem een bromslee ge fabriceerd, die voortbewogen wordt door een motortje van veertig c.c. en waarmee hij met een snelheid van veertig kilometer per uur over het ijs kan glijden. De slee is uitgerust met een complete stuur- en reminstallatie, voor- en achter licht, motorkoeling, claxon en rugleuning. En wanneer de sneeuw gesmolten is, dan gaat het motortje weer in het kleine auto- tje, dat hij voor zijn zoon gemaakt heeft. Dinsdag hoopt de heer F. H. Proper, Saenredamstraat 52 rood, secretaris van de Haarlemse Kegelbond, zijn zestigste ver jaardag te vieren. De aanstaande jarige, die ambtenaar is bij het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland, is een ge ziene figuur in kegelkringen. Hij is bijna vijfentwintig jaar bestuurslid van de HKB, waarvan geruime tijd penningmeester, en vervult vele jaren het secretariaat van de wedstrij dcommissie. HAARLEM. 2 Januari 1953 ONDERTROUWD: 2 Jan., W. van Putten en L. E. van Rosmalen. BEVALLEN van een zoon: 30 Dec., A. de Jong—Keip; 31 Dec., D. de Leeuw—van der Ham; 1 Jan., J. Heemskerk-Zwemmer; J.E. v. 1 Jan., J. HeemskerkZwemmer; J. E. van Wanrooijvan Wooning; A. W Weiland Fopma; E. C. Verveer—Meijer; M. H. Bak kerEos. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec., A. M. Kraaijenoord—van der Burgh; G. Visser —Bol; 31 Dec., G. W. M. Slager—Toonen; A. de Bonte—van Roon; B. J. J. M. Hoemans— van der Biezen; J. B. Baardse—Bakker; 1 Jan., T. J. Kloos—Wevers; 2 Jan., H. van der Plas—Eikerbout; J. H. Zwart—van Dus- se'dorp, OVERLEDEN: 31 Dec., J. J. Koelemeijcr— Bijrij, 76 j.. Waldeck Pyrmontstraat; R. B. Bouman, 7 d., Vosterman van Oyenstraat; 1 Jan., E. Stelleman—Speters, 82 j., Fabricius- straat. heer H. P. Huijsman. Precies om half acht overgoot de Zandvoortse brandweer de kerstbomen-toren met enkele emmers ben zine en een brandende lap in de nabijheid was reeds voldoende om een laaiende s'eekvlam omhoog te doen schieten, waar na met knetterend geweld en onder enor me vonkenregen de geweldige stapel al spoedig ineenschrompelde tot een zielig hoopje gloeiende takken. Met de witte branding van de zee op de achtergrond vormde het fel brandende vuur een im posant schouwspel, waarvan jong en oud genoot. Ongetwijfeld zal deze eerste proefne ming met massale kerstboom-verbranding, die de vuilophaaldienst véél werk bespaar de en bovendien de met vacantie zijnde jeugd een welkome afleiding bezorgde, in de komende jaren worden herhaald en dan s+ellig rog groter belangstelling genieten, alhoewel men daarover ook reeds deze eerste maal niet te klagen heeft gehad. De Zandvoortse politie had voor een doel matige afzetting zorggedragen en de brand weer was met de materiaalwagen op het strand aanwezig. Jam mei- Het was jammer, dat tijdens het ver branden der Kerstbomen op het Prinsen Bolwerk een achtjarig meisje door een hond gebe'en werd. Zij liep twee wonden op aan het hoofd (één aan het gelaat en één aan het achferhocfd). Per auto is het meisje naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht, waar de wonden gehecht zijn. Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de heer M. Dijkhoffz de leiding nam van de N.V. Boekhandel M. D'ikhoffz voorheen A. van Hoogstraten en Zoon te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van dat goud-en jubileum was er Vrijdagmiddag een ontvangst in de kleine zaal v?n hotel „Central", waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De Haagse wethouder van onderwijs, de heer J. van Zwijndregt, vertegenwoordigers van de Vereniging ter bevordering va-n de be langen d-es boekhandels en van de Neder - landsche boekverkopersbond, tal van boek handelaren, uitgevers en letterkundigen en vele vrienden brachten de jubilaris en diens echtgenote persoonlijk hun geluk wensen. De heer P. J. Venemans, voorzitter van de 's-GraverJhaagse boekhandelaarsvereni ging. sprak tijdens de ontvangst de jubila ris toe. Hij herinnerde er aan, dat deze 45 jaar lid is van de 's-Gravenhaagse boek handelaarsvereniging en roemde voorts de persoonlijke hoedanigheden en'het veie wat de heer Dijkhoffz in landelijk verband voor de boekhandel heeft gedaan. Aan de jubilaris werd het erevoorzitterschap van de Haagse vereniging aangeboden. Behalve de oorkonde had de jubilaris ook een vul pen en een vulpotlood namens de Haagse vereniging in ontvangst te nemen. Vrijdag heeft de Haarlemse recherche een zescnveertigjarige werkster aangehou den, verdacht van diefstal in dienstbetrek king. Zij werkte bij een Haarlemse familie en heeft gisteren acht zilveren rijksdaal ders weggenomen. Deze geldstukken zijn in beslag genomen. Verder bekende zij in de maand December twee keer vier rijks daalders te hebben weggenomen van de zelfde familie. De werkster is ingesloten. Filmavond Haarlemse brandweer In „Brinkmann" werd gisteravond een filmavond gehouden voor en door brand weerlieden. De organisatie was in handen van de samenwerkende brandweerbonden, die twintig bijeenkomsten in het hele land houden. De commandant, de heer H. C. Vernout, opende de avond. Door de Shell-filmdienst zijn voor deze bijeenkomsten films beschikbaar gesteld. Voor de Haarlemse brandweerlieden werd een film over olieboring-winning en -ver werking vertoond, evenals een film van de motorraces op het eiland Mann en van de Ralley Monte Carlo 1952. Knetterend laaiden de vlammen op en nieuwsgierig, maar toch een beetje bang, schuifelden de kinderen naderbij. Bij de Uitgeverij G. Eikelenboom en Zoon te Haarlem is sinds geruime tijd een nieuwe uitgave van het officiële adresboek voor Haarlem in bewerking. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het adresboek eind 1952 zou verschijnen. Dit is echter niet mogelijk gebleken, omdat er tus sentijds een adresboek van Velsen-IJmuiden en een plattegrond van deze gemeente moes ten gemaakt worden, welke uitgaven intus sen zijn verschenen. Het adresboek van Haarlem gaat nu over een paar maanden ter perse, zodat verwacht mag worden dat het werk voorjaar 1953 ge reed komt. De gegevens voor de namenlijst en de stratenlijst worden weer verstrekt door het gemeentelijk Bevolkingsregister. Nu dit over een citograaf beschikt worden de benodigde gegevens door middel van deze machine geleverd. Dat is een belangrijke verbetering voor het adresboek. Immers, voorheen moesten de na men door ambtenaren worden overgeschre ven van de persoonskaarten; een werk dat ongeveer drie maanden in beslag nam en nu draait deze machine alles af binnen een week. Dat betekent veel minder mutaties en het komt de betrouwbaarheid ten goede. Stelt men prijs op een juiste vermelding van ambt of beroep dan geve men hiervan tijdig kennis aan het Bureau Burgerlijke Stand en Bevolking aan het Stadhuis. In het gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld is Vrij dagavond de derde in Nederland gehouden winterschool geopend. De D(emoeratisch)- S(ocialistische) S(tudenlen) V'(ereniging) „Politeia" is de organisator van deze onder auspiciën van de I(nternational) U(nion) S(ocialist) Y(outh) staande conferentie, waar het aantal deelnemers uit Duitsland dat der Nederlanders overtreft. Er zijn bovendien afgevaardigden van socialistische jongeren uit Frankrijk, Denemarken en Canada. De conferentie zal een volle week duren en is gewijd aan Afrika. Op de vorige bijeenkomsten, in 1949 en 1950, werd beide keren over de problemen in Zuid- Oost Azië gesproken. Het nu gekozen onderwerp zal, behalve door sprekers uit ons eigen land, eveneens onder de loupe worden genomen door sprekers uit enige der linden, waaruit de deelnemers afkomstig zijn. De voorzitter van „Politeia", de heer L. A. Ankum, heeft er in zijn openingswoord het vertrouwen in uitgesproken, dat deze conferentie zou kunnen meewerken aan het bevorderen van vrede en vriendschap, waaruit men dan zou kunnen komen tot een betere samenleving in de wereld. Met de uitspraak trots te zijn op een zo gro'e schare van bui'enlandse sprekers en deel nemers aan oen bijeenkomst van een be trekkelijk kleine studentenvereniging, ver klaarde hij de internationale winterschool voor officieel geopend. Vervolgens heeft ir. H. Vos, oud-minister van Economische Zaken, als eerste spreker op deze conferentie, het probleem Afrika nader belicht, waarbij hij in hoofdzaak de ontwikkeling, de levensstandaard en de problemen in dit werelddeel besprak. Hij memoreerde, dat in Afrika waar 150 mil- uoen inwoners leven de ontwikkeling op een imperialistische wijze tot stand was gekomen. Door hulp de levensstandaard daar op te voeren, zag hij als taak der socialisten uit de oude wereld. Het is goed deze levensstandaard eerst in het eigen land te verbeteren, maar ook moet men het in economische- en technische zin arme land helpen. Zoals Nederland door de Mar shall-hulp de moeilijkheden te boven heeft weten te komen, op deze manier kunnen de Europese socialisten Afrika tegemoet ko men. Op deze wijze kan Afrika in ongeveer twintig jaar worden ontsloten. Als elk land op zich zelf blijft aangewezen, dan zien wij, aldus ir. Vos, de rijke landen rijker worden, maar de arme landen blijven arm. In Afrika is het verschil tussen arm en rijk groter dan in welk land ook in Europa. En wat die verhouding in een land betreft, vergeleek ir. Vos de rijkdom van de voor malige koning Faroek tegenover de nood druftige inwoners van zijn land met de toes'and in de Benelux-landen. Over de mogelijkheden van hulpver lening aan de tot ontwikkeling komende landen, meende de spreker, dat het zenden van voedsel alleen niet voldoende is. Ir. Vos constateerde nog de afwezigheid van een socialistische beweging in Rusland (waar een dictatoriale macht het heft in handen heeft) en in Amerika. In Amerika is immers geen socialisme in de ware zin van het woord. Ir. Vos gaf enige voorbeel den van de technische achterstand van het zwarte werelddeel. Bij een stijging van de levensstandaard zullen ook andere proble men minder worden; "het tegenovergestelde is eveneens het geval. Sprekende over de landbouw, zei ir. Vos, dat de boeren meer kennis omtrent het eigen bedrijf moeten krijgen. Verder is de bevolkingsaanwas groeiende, hetgeen hij onder meer een gevolg achtte van de ma- laria-bestrijding. Tot besluit werd de noodzakelijkheid be toogd om te komen tot een programma van alle socialistische partijen om Afrika vrij heid te geven en er verbetering te brengen. De lezing van ir. Vos werd in het Engels, de voertaal op deze conferentie, gehouden. Een der Duitse deelnemers gaf een zeer duidelijk beknopt resume in zijn taal, waar na nog enkelen gebruik maakten van de gelegenheid om vragen te stellen. Van de minister-president, dr. W. Drees, werd in de loop van de avond een telegram ontvangen, waarin hij de congressisten succes toewenste. Politieke problemen Vanochtend is de Afrika-conferentie van Politeia in Bentveld begonnen met een beschouwing van het Engelse Labour Lagerhuislid John Dugdale over de poli tieke problemen van het zwarte wereld deel. Deze problemen vloeien altijd voort uit het feit dat in Afrika drie rassengroe- pen met onderling strijdende belangen naast elkaar moeten leven. De grote meer derheid vormen de Afrikaanse rassen die men de werkende stand zou kunnen noe men, maar er zijn ook millioenen Indiërs die de middenklasse uitmaken. Het derde ras is dan het Europese, die op het ogenblik in hun rol als overheersers van het zwarte werelddeel een zeer gevaarlijke politiek bedrijven. Als voorbeeld hiervan noemde spreker de politiek van Malan in Zuid- Afrika, welke niet alleen zijn eigen land maar ook andere landen en rassen in Zuid- Afrika in gevaar brengen. Niet alle blan ken zijn het echter eens met deze politiek. In Centraal-Afrika liggen de problemen al niet veel anders. De Britse politiek al daar achtte de heer Dugdale bijzonder ge vaarlijk. Op het ogenblik is in Londen een conferentie bijeen die beslissen wil over een federatieve status voor Zuid-Afrika, doch daarbij doet zich het vreemde feit voor dat geen Afrikaanse gedelegeerde aan deze conferentie deelneemt. De Afrikanen hebben namelijk verstek laten gaan, omdat zij wantrouwen koesteren tegen de bedoe ling van deze conferentie, die het oogmerk zou hebben van Rhodesia en Niassa- land een zelfstandige dominion te maken, dat dus vrij zou zijn van alle controle van het Britse koloniale bestuur. Nu liggen de zaken echter zo dat in Zuid-Rhodesia de positie der Afrikanen het best verge leken kan worden met die van een minder waardig ras. Ook daar ziet men aparte queues van kleurlingen voor de postkan toren, zij worden onder meer geweerd uit bepaalde hótels, zodat hun positie veel overeenkomst vertoont met die van de Afrikanen in de Unie van Zuid-Afrika. Nu vrezen de bewoners van Noord-Rhodesia en Niassaland door een eventuele federale status in eenzelfde positie te zullen komen, want zij menen aan te kunnen nemen dat het bestuur van zo'n te vormen dominion voor de overgrote meerderheid uit blanken zou worden samengesteld. De actie der Mau Mau in Kenya zeide spreker te laken, hoewel hij niet wilde ontkennen, dat het Britse bestuur te wei nig rekening had gehouden met gerecht vaardigde wensen der inheemsen ten aan zien der verdeling van de cultuurgrond (die in Kenya zeer beperkt is) en met be trekking tot de politieke ontwikkeling der bevolking. Daar gingen ze, net als de ganzen op 'n rijtje achter elkaar aan, het pad O-f- Er was gelukkig een leuning van stokken en paaltjes, waaraan ze zich konden steunen; anders waren ze vast wel duizelig geworden. Het duurde nog een heel poosje, voor ze beneden waren, want het was een hele klim geweest. Eindelijk stonden ze weer op de grond. „Hè, hèdal was 'n eind!", blies Bunk ie. ..Dat hebben we weer gehad", zei oom Tripje. Stap in. jongens, we gaan weer rijden!' Ze stegen in de bus en oom Tripje nam plaats achter het stuur. Rrrroemmmm rrroemmmm!, ging de motor. En ze begonnen weer te rijden. „Toch jammer van mijn muts", zei Rick. „Ja, dat wel", gaf Bunkie toe. „Maar oom Tripje heeft beloofd, dat je een nieuwe krijgt". „Ik had toch liever mijn ouwe terug!", zuchtte Rick. Maar hij bleef er niet over zeuren. Het was nu eenmaal zo, daar kon toch niets aan veranderd worden. De bus reed weer verder Die was aan de voet van de berg geparkeerd geweest, maar reed nu weer het vlakke land tegemoet. ,,In de eerste stad, die we tegen komenkopen we een nieuwe muts voor Rick", be loofde oom Tripje. In het Krelagehuis te Haarlem is gisteravond een basketballwedstrijd gespeeld tussen het Haarlemse team en de Nederlandse Militaire Basketballploeg. Onze stadgenoten verloren met 3642. Een spelmoment tijdens een aanval op het doel van het soldatenteam. Wederom orgelbespeling in Concertzaal uitgesteld Daar de polsbreuk van de stadsorganist George Robert nog steeds onvoldoende her steld is, moet ook de voor 6 Januari vast gestelde bespeling van het orgel van Ca- vaillé Coll in de gemeentelijke Concertzaal tot nader order worden uitgesteld. Op dit concert zou Georgette Hagedoorn de eerste uitvoering geven van „Het meisje met de zwavelstokken" naar het sprookje van An dersen op een tekst van Mies Bouhuys en met muziek van Sas Bunge. De ijsbaan Eindenhout is weer voor het publiek geopend Tot hedenavond elf uur blijft de baan voor de schaatsliefhebbers ter beschikking Ook volgende dagen tenzij de dooi intreedt is de baan de gehele dag open. Bij de gemeenteraad van Bioemer.daal is een request van een aantal inwoners, wonende aan de Zuidlaan en omgeving te Aerdenhout, binnen gekomen, houdende verzoek om inzake het voorstel tot vast stelling van het partieel uitbreidingsplan Zuidlaan te worden gehoord, alvorens een beslissing te nemen. B. en W. stellen de raad voor aan dit verzoek in die zin te voldoen, dat requestranten in de gelegen- hid worden gesteld hun bezwaren toe te lichten ten overstaan van de Woningwet- oomralssle. SKIPTON, (Engeland) (United Press). De 30-jarige John Burrows legde zijn arm om een knappe brunette, die alleen met hem in een trein-coupé zat en pro beerde haar te kussen. „Ik hoop dat we elkaar in Skipton zullen ontmoeten zeide hij. „Stellig, want ik ben de nieuwe politie agente", antwoordde Colleen Asquith hem. Gisteren bepaalde de rechter de kosten van de zoen voor Burrows op vier pond. De heer M. J. Gozeling, commies A. bij de gemeentelijke gas-, duinwater- en electrici- teitsbedrijven, heeft in restaurant „Groe- nendaal" na een diensttijd van ruim veertig jaren afscheid genomen van het bedrijf en de collega's. De scheidende ambtenaar werd op hartelijke wijze toegesproken door wet houder H. Disselkoen, namens het gemeente bestuur en de heer J. Goossens namens de directie; voorts spraken collega's welgemeen de woorden van waardering voor de grote collegialiteit en vriendschap die de heer Go zeling steeds heeft getoond. Als blijk van waardering werd hem een zestal boeken uit de componistenserie aange boden, waarmede de heer Gozeling, die een zeer actief lid van een der Heemsteedse mu ziekcorpsen is, zeer ingenomen bleek te zijn. BINNENLAND Directeuren der Vrije Universiteit heb ben wegens de benoeming van prof. dr. J. Zijlstra tot minister van Economische Zaken drs. J. W. de Pous. thans secretaris van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, benoemd tot lector in de economische faculteit voor het onderwijs in de theoretische economie De rederij Ehrhard en Dekkers te Rot terdam heeft aan „De Schelde" te Vlissingen opdracht gegeven tot de bouw van een tanker van 18.300 ton De tanker zal worden voort bewogen door turbines met een vermogen van 8500 p.k. Enige tijd geleden hebben huisartsen en dierenartsen in Twello, Neijbroek, Terwolde, Deventer, Epe, Oene en Vaassen te kennen gegeven, dat zij na 1 Januari geen visites meer zouden brengen aan bewoners van de 7 km lange Veluwse Dijk tussen Neijbroek en Terwolde wegens de verregaand slechte staat waarin deze weg verkeert. Zij hebben echter voorlopig van deze actie afgezien nu er plannen zijn tot verbetering van de weg. Volgens voorlopige gegevens heeft Neder land in December in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalingsunie deelnemende landen een overschot van ruim 6 millioen verworven. Een veekoopman uit Haastrecht, de 22-jarige P. H. van Dijk, wordt sinds Vrijdag morgen vermist Hij is toen naar Achterveld bij Amersfoort vertrokken. Uit Achterveld is hij per bus naar Amersfoort gegaan, om van daar per trein naar Zwolle te reizen, waar hij de veemarkt wilde bezoeken. In de bus is hij nog gezien sindsdien ontbreekt ieder spoor. Waarschijnlijk had hij vrij veel geld bii zich. De suikerfabriek Puttershoek heeft haar campagne geëindigd Hoewel de fabriek na de belangrijke uitbreiding, die kort vóór deze campagne kon worden voltooid, nog niet in alle opzichten bevredigend heeft gewerkt, kon in deze campagne reeds een hoeveelheid van ruim 525 millioen kg suikerbieten worden verwerkt. De minister van Landbouw heeft het houden van varkensmarkten weer toegestaan in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijsel, in het gedeelte van Gel derland ten Oosten van de IJsel en, van de aftakking dezer rivier bij Westervoort tot de Duitse grens, rechts van de Rijn. in de Noord- Oostpolder, op het eiland Texel en in Zeeuws- Vlaanderen. Deze beschikking treedt op 5 Ja nuari in werking. Door de gladheid is gisteren de 33-jarige motorrijder J. Knooren uit Heer bij Maas tricht op de weg van Heer naar Grondsveld geslipt. Hij botste tegen een stilstaande per sonenauto. waardoor hij zo ernstig werd ge wond dat hi1 later in het ziekenhuis ,.St. An- nadal" te Maastricht is overleden. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Het douanekantoor aan de Nieuwstraat te K^rkrade krijgt een dépendance op slechts enkele tientallen meters afstand van het Duitse kantoor. Daardoor kan de slagboom, die zich thans op het kruisnunt Nieuwstraat Holzstraat bevindt, verdwijnen. Thans moet deze slagboom elke dag honderden keren ook worden geopend voor voertuigen die niet naar Duitsland gaan. In het Instituut voor de Perswetenschap te Amsterdam is Vrijdagmiddag de tentoon stelling „Jacob Willem van den Biesen en zijn krant, Algemeen Handelsblad. 1828 1953" geopend. Deze expositie is door het Instituut voor de Perswetenschap ingericht ter gelegenheid van het 125-jarige bestaan van de Nieuwe Amsterdamse Courant-Alge meen Handelsblad. Op initiatief van de stichting Nijmeegs Museum voor beeldende kunsten wordt van 10 Januari af in het Waaggebouw te Nij megen een tentoonstelling onder de naam „Start" gehouden, van werken van ongeveer 40 jonge Nederlandse schilders uit alle de len van het land. Aan prof. dr. A. Th. Knoppers is we gens zijn vertrek naar de Verenigde Staten wegens het aanvaarden van een functie al daar, eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar in de medische faculteit voor het onderwijs in de physiologie en de phar macologic aan de Vrije Universiteit. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op Vriidag 26 Juli een bezoek bren gen aan Middelburg ter hijwoning van de door de stichting Nieuw Walcheren georga niseerde herdenking van het gereed komen van Walcherens herstel. HAARLEM EN OMGEVING Op Zonda? 4 Januari zal de toneel groep van de Katholieke Jongerenbeweging in het R.K. Verenigingsgebouw nogmaals een opvoering geven van het spel „De Kerst mis van Broeder Thomas en de drie rovers". Dokter H. J. Polak, die veertig jaar arts is geweest en zich de laatste vijfentwintig jaar gespecialiseerd heeft op huidziekten, heeft Woensdag j.l. zijn werxzaamheden aan een jongere collega overgedragen. De praktijk zal worden voortgezet door de zesendertigjarige dokter A. Thöne. hoofdassistent voor huid- :iekten aan het Academisch Ziekenhuis in ->iden. (Verkort weergegeven) Moderne comfort. N£et grote ver bazing neem ik altijd kennis van de opmerkingen, die de lof zingen van onze moderne techniek, welke zoge naamd de mens een overvloed aan comfort biedt. Met verbazing, omdat ik dagelijks moet constateren dat die techniek juist de mens alle werkelijke comfort ontneemt. Als ik denk aan de genoeglijke manier, waarop onze voorouders zich te voet, per trekschuit of per diligence verplaatsten onder gezellige kout (en overal altoos op tijd aankwamen) dan moet ik met nog temeer afschuw de wijze van vervoer be schouwen, waarop wij moderne mensen zijn aangewezen. Eigenlijk zijn wij de grootste dwazen van alle tijden, dat wij ons een voudig schikken in een toestand, die niets menselijks meer heeft: Ik bedoel het ver voer met bussen. Gedurende de sneeuw- dagen van de laatste tijd heeft iedereen het aan den lijve kunnen constateren. Hij werd, na eindeloos wachten in de snijdende kou, als een slachtkalf in een niuwe ruim te geperst, waar de lucht van natte kleren en benzine hem verwelkomden. Men ging op zijn tenen staan, men duwde, dreigde, vervloekte en verstikte hem in een gan getje van nauwelijks 50 centimeter breed tussen twee rijen volbezette stoelen. Men liet hem geen ruimte als hij eruit wilde, hij moest met de ellebogen vechten om zich een doorgang te banen. Zijn tas of koffer werd verkreukt en verwrongen, zijn kle ren werden van zijn lichaam gesjord en voor dat alles mocht hij de som van vijf tien centen neertellen, opdat hij thuis zou komen op een uur, dat ver lag na het tijd stip waarop hij thuis had moeten zijn. Moderne comfort! Laten we er eens hartelijk om lachen! H. A. B.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12