tsaltifë goedkoper TRUMPY ^Spiegel ^Sporten Kees Broekman versloeg Roald Aas op 5000 meter; tweede in klassement Groot enthousiasme van scholieren bij finale van basketballtournooi Sportconferentie over coördinatie onderwijs in lichamelijke opvoeding Afgelaste wedstrijden Nederlandse team in B-groep geplaatst Haarlems team verloor van het Nederlands militaire team NWB-vierdaagse in zelfde week als die van NBvLO Dumesnil slaagde niet op 200 meter in kwaliteit/ ZATERDAG 3 JANUARI 1953 5 SCHAATSWEDSTRIJDEN IN OSLO Wandelsport Ledenwinst NWB Vierdaagse NBvLO IJshockey Voetbal Roozen weer opgesteld Motorsport Het BMW-raceteam Geen overeenstemming Zwemmen Tennis De beste tien tennissers Wim mm 8Qc Eenheid van werken Micro-korfbal Kwaliteiten Weer één gesloopt Tennis-circus K ernprogram ma Waterpolo Kikvorsen tegen de Rest van Nederland Bridge Parenwedstrijden van de meesterklasse Sport in 't kort Vrijdag-avond werden de schaatswedstrijden in het Bisletstadion in Oslo voortgezet. De omstandigheden waren wat gunstiger dan op Nieuwjaarsdag. Het sneeuwde niet meer, maar het ijs was kleverig en er was wind. Op de 1500 met^r werd Roald Aas eerste in 2 min. 21.7 sec. en Kees Broekman bezette de tweede plaats met een tijd van 2 «min. 22.8 sec. Op de 5000 meter kwamen belde rUders tegen elkaar. Na een fraaie strijd versloeg onze landgenoot de Noor met ruim een twaalfde seconde in de tijd van 8 min. 33.7 sec., een, de omstandigheden in aanmerking genomen en gezien het feit dat het seizoen pas begonnen is, heel goede tijd. In het algemeen klassement over de vier afstanden werd Roald Aas eerste met Kees Broekman op de tweede plaats. Er waren maar vijfduizend toeschouwers in het Bislet-stadion toen het startsein werd gegeven voor de 1500 meter. Kees Broek man reed in de tweede serie en noteerde een tijd van 2 min. 22.8 sec. zonder te forceren. Een tijd, die naar later bleek, ruim voldoen de was voor een fraaie tweede plaats achter Roald Aas, die 2 min. 21,7 sec. liet afdrukken. Broékman legde de eerste 300 meter af in 29 seconden. Zijn volgende 400 meter wer den ingeschreven met 36 seconden en ver volgens liet hij 38 seconden afdrukken met een slotronde van 39,8 sec. De verrassing op deze afstand kwam van de nieuwbakken seniorrijder Knut Tangen, die 2 min. 23,6 sec. noteerde in zijn rit tegen de eveneens zeer jeugdige Knut Johannesen, die er slechts 0,2 sec. langer over deed. Alleen Ivar Mar- tinsen, die snel had geopend met 28,5 sec. over de eerste 300 meter, zag nog kans zich tussen de beide jeugdige knapen te neste len met 2 min. 23,7 sec. Roald Aas startte in dit nummer als laat ste. Hij had een goed tijdschema opgesteld namelijk 28,5 sec., verder 36 en 38 seconden over de twee volgende ronden een snellere slotronde dan Kees Broekman. Met 39,2 sec. over de laatste 400 meter versloeg hij Kees- Broekman. Tegen Aas Onze landgenoot kwam op de 5000 meter tegen Roald Aas uit, omdat hü en de Noor respectievelijk tweede en eerste waren ge worden op de 3000 meter van de eerste dag. Beide rijders waren vrij snel begonnen, het geen niet naar de zin was van Klaas Schenk, die deze eerste internationale wedstrijd van zijn pupil meer als training beschouwde ten eens wilde zien hoe de krachten lagen. Hij had voor Broekman een schema van 8 min. 40 seconden opgesteld. Wel had de Nederlandse leider berekend dat Kees Broekman 13,2 sec. sneller moest zijn dan zijn tegenstander om nog op de eerste plaats in het algemeen klasse ment beslag te kunnen leggen, maar Schenk dacht er niet over om deze krachttoer uit te halen. Kees Broekman bleef steeds voor Roald Aas, die alles in het werk stelde om te blijven hangen. De 3000 meter werden gepasseerd in 5 min. 8 sec. Aan het rijden van de Liere naar kon men duidelijk zien, dat hij niet alles gaf. Hij volstond met Roald Aas te slaan zonder te trachten een fantastische tijd te maken. Uitslagen De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Roald Aas 2 min. 21,7 sec.; 2. Kees Broekman 2.22,8; 3. Knut Tangen De voetbalwedstrijden die voor vandaag en Zondag waren vastgesteld voor de afde ling Haarlem van de KNVB de vroegere Haarlemse Voetbalbond zijn afgelast. Handbal Alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag door het Nederlands Handbal Verbond vast gesteld zijn afgelast wegens de gesteldheid der terreinen. Korfbal Alle korfbalwedstrijden van de Haarlemse Korfbalbond voor Zondag zijn afgelast we gens de toestand van de terreinen. In verband met de gesteldheid der ter reinen zijn ook alle wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond. vastgesteld voor Zaterdag 3 en Zondag 4 Januari, afgelast. Hockey De wedstrijden die waren vastgesteld in het programma van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond voor Zondag 4 Januari zijn allen afgelast. Bij een terugblik over het afgelopen jaar constateert het bondsbestuur van de Nederl. wandelsportbond (N.W.B.), dat dit jaar een ledenwinst van ruim vijftienhon derd nieuwe leden bracht, waardoor het getal van tienduizend leden ruimschoots werd gepasseerd, een belangrijke gebeur tenis overigens in een organisatie. Ook voor het evenement van de Avond vierdaagse bestond weer een buitengewone toenemende belangstelling. Dit bleek uit de dertigduizend wandelaars en wande- laarsters die aan deze avond-wandeltoch ten va.n totaal vijfenzestig kilometer het vorig jaar hebben deelgenomen. Naar men ons meedeelt zullen de inter nationale vierdaagse afstandsmarsen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding dit jaar van 21 tot en met 24 Juli aanstaande in Nijmegen worden ge houden. Van zes tot vijftien Maart worden in Zurich en Bazel de wereldkampioenschap pen ijshockey gehouden. Hoewel de in schrijvingen nog niet gesloten zijn, houden de organisatoren er rekening mede dat de volgende twee groepen zullen worden ge vormd: Groep a om het. wereldkampioenschap: Zweden, Duitsland, Tsjechoslowakije, Po len, Noorwegen, Finland en Zwitserland. Groep b (zonder titel): Italië, Frankrijk, België, Nederland, Joegoslavië, Engeland e<n Oostenrijk. Denemarken, Zuid-Afrika, Australië, de Verenigde Staten en Canada hebben de uitnodiging tot deelneming niet aanvaard, terwijl Rusland nog niets van zich heeft laten horen. Canada en de Verenigde Sta ten hadden gevraagd de reis- en verblijf kosten te vergoeden, maar Zwitserland heeft dit verzoek afgewezen. Wel heeft Zwitserland aangeboden de vliegkosten New York-Zürich en Montreal-Zürich te vergoeden, maar beide landen konden daarmede geen genoegen nemen. 2.23,6; 4. Ivar Martinsen 2.23,7; 5. Knut Jo hannesen 2.23,8. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8.33,7; 2. Roald Aas 8 min. 35,1; 3. Yngvar Karleen 8.47,3; 4. Ivar Martinsen 8.49,3; 5. Gunnar Nilsen 8.52,3. Het algemeen klassement over vier af standen; 1. Roald Aas 196.110; 2. Kees Broek man 197.287; 3. Ivar Martinsen 199.130; 4. Nic Stene 200.140; 5. Gunnar Nilsen 200.147 Voor de voetbalwedstrijd Heerenveen Haarlem, die Zondag voor de competitie van de K.N.V.B. zal worden gespeeld, zal de oud- Internationaal Wim Roozen weer voor de eerste maal na zijn herstel in de ploeg van Haarlem worden opgesteld. Zoals bekend kon Roozen lange tyd niet spelen in verband met *een beenbreuk. Voor het aanstaand racaseizoen is het B.M.W.-team als volgt samengesteld: Georg Maier, Walter Zeiler, Wiggerl Kraus met Huser in zijspan, Hans Meier en Hans Bal- tisberger. In verband met geruchten, dat B.M.W. van plan is om met een vier cylin der racemotor uit te komen, wordt verklaard dat de fabriek in het aanstaand seizoen de 2 cylinder machine aan races zal laten deel nemen. Behalve aan de wedstrijden om het Duitse wegkampioenschap zal B.M.W. in 1953 in drie of vier Grand Prix uitkomen. Een geheel gevuld Krelagehuls heeft Vrijdagavond kunnen genieten van enige ener verende basketball-wedstrijden tijdens de finales van het school-basketballtournooi in Haarlem. Het behoeft natuurlijk geen betoog dat het publiek in hoofdzaak uit jeugdige personen bestond. Dit bleek overduidelijk uit het geweldige enthousiasme en de toejuichingen by elk gescoord punt. In de eerste plaats willen wij een woord van lof toezwaaien aan de commissie belast met de organisatie van dit tournooi. Met genoegen kan deze terugzien op een uitstekend geslaagd tournooi. Het was alleen jammer dat enkele schoolteams de waarde van het tournooi te laag waardeerden en zonder meer verstek lieten gaan, waarschijnlijk omdat het programma hun geen winstkansen bood. De meeste belangstelling had wel de finale van groep D (oudste jongens) tussen HBS-B en Kennemer Lyceum. Deze oude rivalen gaven het elkaar niet cadeau. De HBS'ers begonnen te zenuwachtig waardoor Kenne mer Lyceum het eerst wist te scoren. Beide teams konden daarna maar niet loskomen van het gewicht van de strijd en vrij eentonig werd de rust bereikt met de stand 811 voor het Kennemer Lyceum. Wat we voor de rust gemist hadden werd ons dubbel vergoed na de rust. Om beurten werd nu gescoord echter met het Kennemer Lyceum steeds aan de winnende hand. Met nog 3 minuten te spelen met de stand 2323 wist Kennemer Lyceum weer te scoren en de winst leek zexer. wat men aan HBS-zijde slechts nog kon hopen gebeurde evenwel. In een productieve minuut scoorde HBS driemaal tegen de Lyceïsten slechts eenmaal waardoor de beker met de uitslag 2925 in het bezit kwam van de HBS-B. Vlotte meisjesparty De aardigste wedstrijd was die in Groep A (jongste meisjes) tusen het Lo- rentz Lyceum en Kennemer Lyceum. In deze wedstrijd zagen wij een spel zonder zwaar verdedigen, waardoor het een vlot aanzien had. Uiteindelijk won tegen de verwachting het Lorentz Ly ceum, want vrijwel de gehele wed strijd stond het Kennemer Lyceum voor. In het laatste gedeelte van de tweede helft wist het Lorentz Lyceum de bakens echter te verzetten. Nog kreeg het Kenn. Lyc. een kans toen in de laatste seconden twee straf- worpen toegewezen werden. De schutters faalden echter. De wedstrijden in de Groepen B en C raakten door voorgenoemde wedstrijden een beetje op de achtergrond. De oorzaak was hier echter ook wel het zeer eenzijdige ver loop. De winnaars, respectievelijk Klaas de Vriesschool en le Christelijk Lyceum waren duidelijk de sterksten. Na afloop werden met enkele toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt, die onder daverende toejuichingen van de scholieren in ontvangst genomen werden. Uitslagen De volledige uitslagen zijn: Halve finales: HBS-BGymnasium, HBS n. o.; le Chr. Lyc.Lorentz Lyceum 1015; Coornhert 2—2e Chr. Lyc. 2 2—16; MTS— Lorentz 2 33—11; Kennemer L—Gymnasium 18—7; Kennemer L.Gerhard 3712; Gym nasium—Lorentz 2 74; J. P. Thijsse Lyc. Coornhert Lyc. 186; Lorentz Lyc.Kenne mer Lyc. 1014; KetelaarGymnasium 302- Lorentz Lyc. 2Klaas de Vriesschool 12—13; HBS-B 2—HBS-B 1 4^-29; Lorentz Lyc.2e Chr. Lyc. 2 1910; KetelaarMTS 21—17. Finales: Groep A: Lorentz Lyc—Kennemer Lyc. 1412. Groep B: Klaas de Vriesschool J. P. Thijse Lyc. 15—9. Groep C: 2e Chr. Lyc. le Chr. Lyc 310. Groep D: HBS-B 1 Kennemer Lyc. 2925. Haarlems team verloor Na afloop van de finales der school- basketballwedstrijden speelde het Haar lems team tegen het Nederlands Mili tair team. Dit laatste team, bestaande uit eerste klasse gpelers van de Amster damse teams heeft het lang niet gemak kelijk gehad. Ongetwijfeld was het technisch en tactisch veel beter dan onze stadgenoten, doch door hard wer ken en stug verdedigen wist men goed stand te houden. Na enkele wederzijdse verkenningen wist Haarlem het eerst te scoren. Met eén goed schot van Alberda was de stand weer gelijk en om beurten werd nu gescoord. Vooral het pivot-spel der militairen bleek zeer ge vaarlijk en moeilijk te dekken. De rust ging in met 1718. Het tempo was na de rust aanmerkelijk hoger. Ook Hooijveld van Haarlem was goed op schot en noodzaakte de militairen hun „man to man" defensie op te geven. Goede combinaties van Haarlem al stond toen de zwakste combinatie der militairen in het veld bracht hun vijf punten voorsprong. Onmiddellijk kwam toen het basisteam weer terug en nu kwam de goede vorm van Goot jes tot uiting die met fraai© pivot-schoten de achterstand verkleinde en uiteindelijk voor de overwinning zorgde. De uitslag 36-42 was niettemin een verdienstelijk resul taat voor de Haarlemmers. Het bestuur van de Nederlandse Wandel sport Bond heeft een vergadering in Utrecht belegd naar aanleiding van een mededeling van het Nederlandse Olympisch Comité in zake het conflict in de wandelsport. De me dedeling van het N.O.C. werd gedaan na mens de burgemeester van Nijmegen, die als bemiddelaar optrad in liet conflict NBvLO NWB. In deze mededeling werd verklaard, dat de heer Breunese van de N.B.v.L.O. geen aanleiding vindt tot onderhandelen, omdat hy de materie niet opportun acht. Unaniem heeft het bestuur van de N.W.B. thans het besluit genomen als plaats van de vierdaagse wandeltochten van de N.W.B. de gemeente Apeldoorn te kiezen. De burge meester van deze gemeente is, aldus het bestuur van de N.W.B., reeds van de beslis sing op de hoogte gesteld en heeft toege zegd zijn volle medewerking te verlenen. De N.W.B. Vierdaagse Wandeltochten zullen worden gehouden in dezelfde week als die van de N.B.v.L.O. in Nijmegen (21 tot en met 24 Juli). Het uitvoerend comité voor deze Vier daagse Wandeltochten, dat reeds enige tijd geleden is benoemd, zal de verdere plannen uitwerken en binnenkort het technisch regle ment samenstellen. De Franse zwemmer Pierre Dumesnil heeft getracht in het bad van Reims het wereldrecord te vestigen voor de 200 me ter schoolslag orthodox. De Internationale Federatie had bepaald dat de tijd 2 min. 38 sec. of m'nder zou moeten bedragen wilde de verrichting officieel als wereld record kunnen worden erkend. Dumesnil liet 2 min. 40.5 sec. voor zich afdrukken, zodat zijn poging wat het wereldrecord be treft niet gelukt Is. Daarentegen is hij er wel in geslaagd een Frans record te vestigen waarvoor de Franse federatie een tijd van 2 min. 41 sec. had bepaald. Zijn tussentijden waren: 25 meter 15.5 sec., 50 meter 35.2 sec., 75 meter 56 sec., 100 m. 1 min. 16.2 sec.; 125 meter 1 min. 3S sec., 150 m. 1 min. 58 sec., 200 meter 2 min. 40.5 sec. Hij zou dezer dagen nog een poging doen op de 100 meter. Naar men weet zijn de schoolslagrecords vain 1 Jan. 1953 af gesplitst in schoolslag orthodox, voortaan te noemen schoolslag, en vlinderslag. Hiervoor kunnen dus records worden gevestigd. Wat de 100 en de 200 meter aangaat heeft de F.J.N.A. de maxi mumtijden voor de vestiging van wereld record als volgt vastgesteld: Heren: 100 m. orthodox 1 min. 12 sec.; 200 m. orthodox 2 min. 38 sec.; 100 m. vlinder 1 min. 5.3 sec.; 200 meter vlinder 2 min. 27.3 sec. Dames: 100 m. orthodox 1 min. 18.2 sec.; 200 m. orthodox 2 min. 48.5 sec.; 100 m. vlinder 1 min. 16.9 sec.; 200 m. vlinder 2 min. 48 sec. De voorzitter van de Franse Lawntennis Bond, Pierre Gillon, heeft een ranglijst samengesteld. De ranglijst van de eerste tien tennissers ziet er als volgt uit: 1. Sedgman (Australië); 2. Drobny (Egypte); 3. MCGregor (Austra lië); 4. Seixas (V. S.); 5. Mervyn Rose (Australië); 6. Mulloy (V. S.); 7. Sturgess (Z. Afrika); 8. Larsen (V. S.); 9. Flam (V. S.); 10. Savia (V. S.). Tony Trabert (V. S.), die in 1951 de vijfde plaats innam, is niet geklasseerd wegens ge brek aan wedstrijdgegevens. De dameslijst, samengesteld door Pierre Gillou, ziet er als volgt uit: 1. Maureen Connolly (V. S.)2. Doris Hart (V. S.); 3. Shirley Fry (V. S.); 4. Louise Brough (V. S.); 5. Patrica Todd (V. S.)6. mevr. J. Wal ker—Smith (Groot Brittannië); 7. Nancy Kiner—Chaffee (V. S.)8. Dorothy Knode— Head (V. S.); 9. mevr. J. RinkelQuertier (Groot Brittannië); 10. Hazel Reddick— Smith (Zuid-Afrika). ADVERTENTIE mmm <XJMP h VI RGraiA In het R.K. Buitencentrum „Huize Vijverduin" aan de Midden Duin en Daalseweg te Bloemendaal zijn Vrijdag en vanmorgen een aantal vooraanstaande vertegenwoor digers uit de kringen van de Lichamelijke Opvoeding bijeen gekomen op een confe rentie belegd door de Stichting Opvoeding en lichamelijke opvoeding. Het doel van de conferentie is het bespreken van de mogelijkheden om tot een betere coördi natie te geraken ten aanzien van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding in de verschillende op elkaar aansluitende schooltypen, het meer speciaal bezien van de mogelijkheid tot een algemeen aanvaardbaar werkplan voor de verschillende soorten van onderwijs te komen, en om te trachten het in principe eens te worden over zekere normen ten aanzien van redelijkerwijze te bereiken oefentaken van dit onderwijs. Onder de deelnemers bevinden zich dr. A. Carlier, de trainer van de Nederlandse schaatsenrijders op het C.I.O.S. in Over- veen, de heer C. Ras, rijksinspecteur voor de lichamelijke opvoeding en nauw ver bonden met het C.I.O.S., die op de aldaar in October gehouden internationale sport conferentie ook een inleiding hield, verder docenten van academies van lichamelijke opvoeding en leraren van middelbare scho len, gemeentelijke- én rijksinspecteurs en consulenten. Bij ontstentenis van de heer P. J. Rippe, voorzitter van het bestuur van de Stichting Opvoeding en Lichamelijke opvoeding werd de conferentie geopend door de penning meester, de heer P. J. Slothouwer, die me moreerde dat deze bijeenkomst het tweede optreden naar buiten van de stichting was. De eerste van de drie inleidingen was varu de heer J. M. P. Richters, consulent in al gemene dienst voor het buitengewoon licha melijk onderwijs. Hij spoorde aan tot een eenheid van werken, die noodzakelijk is om van een methodisch onderwijs te kunnen spreken. Er ontstaan te veel verschillen in de keuze van leerstof, waarbij de keuze soms geheel ontbreekt. Hij wilde de licha melijke opvoeding op school ook zien met betrekking tot de aansluiting met sport voor de volwassenen. In andere landen (België en Luxemburg) wordt $r volgens de heer Richters meer aandacht aan die sport- aansluiting besteed, nadat men in de schooltijd heeft geleerd zich een juiste manier eigen te maken. De critiek op de situatie heeft slechts ten doel de situatie te verbeteren. Er Tfr zijn in Nederland enkele sporten, waarvan de programma's iedere winter weer ernstige stagnatie onder vinden door de grote hoeveelheden sneeuw en regen die de velden steeds weer onbespeelbaar maken. Vooral hand bal en korfbal hebben meer nog dan voetbal van de kwade buien van de weergoden te lijden. Meestentijds spelen de beoefenaren van beide genoemde sporten in het algemeen op niet al te beste velden, zodat dikwijls al vrij gauw tot afkeuring moet worden overgegaan. Uiteraard zochten nijvere organisatoren en bestuursleden van beide bonden naar een oplossing. Een oplossing die korf- en handballers in staat zou stellen wat meer in actie te komen tijdens hun speel seizoen. EEN oplossing lag echter geenszins voor de hand. Voor het aanleggen van be tere velden was natuurlijk geen geld en daarmede leek men uitgepraat. Toch was dat niet het geval. De handballers pro beerden het met zaalhandbal. Eerst gaven zij diverse demonstraties in daartoe ge schikte zalen meest in Amsterdam en gingen twee jaar geleden voor de eerste maal over tot een competitie van zaal handbalteams. Een competitie die buiten gewoon goed slaagde en dus het daarop volgende seizoen werd geprolongeerd. NU hebben de korfballers natuurlijk ook in die richting gezocht. Zo ont stond micro-korfbal. Een spel dat ge tuige de proefneming ook al een grote toekomst tegemoet gaat. De vereniging Rohda uit Amsterdam organiseerde na melijk in het RAI-gebouw een wedstrijd van micro-korfbal en daarbij bleek dat de oefeningen van vele honderden korf- Korfbal: nu ook in zalen mogelijk. ballers en korfbalsters niet voor niets wa ren geweest. Het publiek was bij deze gelegenheid ook al enthousiast. Het vond in het alge meen dat de wedstrijden gespeeld op vier velden met afmetingen van veertig bij zesentwintig meter in twee vakken soms veel sneller waren, veel afwisselender en ook veel spannender dan bij wedstrij den die buiten worden gespeeld. Voor waar een gunstig oordeel voor een sport die pas in de kinderschoenen staat. Misschien is het ook wel een goed idee voor het comité dat de Sportweek in Haar lem voorbereidt, om tijdens die Sportweek demonstraties of wedstrijden in micro korfbal te organiseren. Dat zal de belang stelling voor deze nieuwe tak van sport aanzienlijk doen toenemen. WIJ hopen dan ook van harte dat de korfbalbeoefenaren ook die in Haarlem en omgeving zich ook verder met enthousiasme op het micro-korfbal zullen werpen opdat zo spoedig mogelijk met een competitie kan worden begonnen. Wij zien bovendien in dit nieuwe spel nog meer voordelen dan alleen meer activiteit van de beoefenaren. Want micro-korfbal zal evenals de handballers in de zalen dat hebben bemerkt meer souplesse vragen, meer lichaamsbeheersing, meer be hendigheid en meer uithoudingsvermogen. En het aankweken van deze kwaliteiten voor wedstrijden die slechts twee maal vijfentwintig minuien duren zal niet alleen het lichaam van de sportieven meer ont wikkelen maar ook het normale korfbal- spel buiten gespeeld dus ten zeerste ten goede komen. Jammer alleen dat men in Haarlem voor het beoefenen van dit nieuwe micro-korfbal vrijwel geheel is aangewezen op zalen in Amsterdam. Wat echter niet wegneemt dat de Haarlemmers met de oefeningen wèl in Haarlem terecht kunnen. Dat zij maar snel mogen be ginnen. EEN Duits slopersbedrijf heeft de wie lerbaan van Kerkrade gedemonteerd. Met deze eertijds in sportkringen zeer be kende (overdekte) baan, die plaats bood aan zesduizend toeschouwers, was het merkwaardig gesteld. Zij lag namelijk tien meter buiten de landsgrenzen en wel aan de befaamde Kerkraadse Nieuwstraat, die sinds de grenscorrecties in 1949 voor drie kwart een stoep en het wegdek tot Nederland behoort. Een combinatie van Kerkradenaren bouwde de baan in 1932 precies tegenover het punt, waar de inmiddels opgeheven tramlijn Kerkrade-Heerlen-Sittard dood liep tegen de tramlijn Aken-Herzogenrath, op de aan Kerkradenaren toebehorende maar in Duitsland gelegen weilanden. Men had verwacht dat deze ligging bijzonder gunstig zou blijken te zijn. Tengevolge van de steeds strenger wordende Duitse deviezenbepalingen was zij dat in werke lijkheid echter niet. Bovendien schoot op een dag een Duitse politie-agent een be zoeker uit Nederland, die men om politieke redenen wilde arresteren, ter plaatse dood toen deze wilde vluchten. Dit voorval kwam uiteraard het bezoek ook al niet ten goede. Tenslotte werd de baan dan ook alleen nog maar gebruikt door de Hitlerjugend, die er vele malen bijeenkomsten hield. En in de nacht van negen op tien Mei 1940 wachtten Duitse troepen hier het sein voor de inval in Kerkrade af. Tijdens en na de oorlog raakte de baan toen helemaal in verval. De restanten hebben thans nog zesendertigduizend marken opgebracht. De bouw van de baan kostte index-tijd onge veer een ton. JACK KRAMER die u op bijgaand plaatje in actie kunt zien is circus directeur geworden. Directeur althans van een tennis-circus. Deze oud Wimbledon- kampioen die spoedig na het behalen van de titel professional werd bindt, als hij daar de kans toe krijgt, alle tennis sers van naam in de wereld aan zich en organiseert met hen tournees door Ame rika en andere werelddelen. Zo heeft hij ook de Australiërs Sedgman en Mc Gregor een contract aangeboden. De beide cracks stemden er uiteraard pas in toe tot het tennis-circus van Jack Kra mer toe te treden nadat deze had verze kerd dat zij minimum honderdduizend dollar zouden verdienen. Als garantiebe drag bedoeld dan altijd. Want de Aussies krijgen veertig procent van alle recettes van de wedstrijden. Sedgman en Mc Gre gor zelf geloven volgens hun zeggen dat zij binnen het jaar wel tot een ver dienste van honderd vijftigduizend of als het iets meeloopt van tweehonderd duizend dollar te kunnen komen. En cir cusdirecteur Kramer heeft dat pi-ompt be vestigd. Jack Kramer: directeur van tennis-circus. „Wij verwachten", zo zei Kramer, die met Segura de tour meemaakt, „dat wij vijf maanden zullen spelen in Amerika ongeveer honderd wedstrijden en dan een maand in Zuid-Amerika, zes weken in Europa en dan nog enkele maanden in Nooi-d- en Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland". In ieder geval blijkt dat tennis-circus- bedrijf zeer lonend te zijn, waarbij voor ons slechts de hoop rest dat het circus ook Nederland zal aandoen tijdens de zomer maanden. E. K. 1 zullen meer bijeenkomsten met de pi-actijk als onderwerp gehouden moe ten worden om te voorkomen, dat er twee soorten leerkrachten ontstaan: de theoretici zonder practijk en de practici met een eigen mening. Er wordt gezocht naar een verant woorde leiddraad om bij het vervolg onderwijs door te gaan met de begin selen van het gewoon lager onderwijs. Een voorstel hiervoor is reeds klaar gekomen. Evenals bij de in Overveen en Haarlem enkele maanden geleden gehouden inter nationale sportconferentie, werd op de bijeenkomst in Huize Vijverduin dezelfde werkwijze gevolgd om na de inleiding in discussiegroepen samen te komen en daar na een plenaire zitting te houden. Tot een uitspreken voor een bepaalde richting kwam het niet omdat dit in nauw verband stond met een volgende inleiding, waarop wij nog nader zullen tei-ugkomen. Wel sprak men zich er over uit, dat meer een heid van werkwijze niet alleen noodzake lijk, maar ook zeer nuttig werd geoordeeld. Huiverig was men hierbij voor het argu ment van de aansluiting van het onderwijs aan de militaire dienst. Eén der discussie groepen meende dat het beter zou zijn hier te spreken van aansluiting op „specifieke opleidingen". De mogelijkheden om tot meer eenheid te komen, worden onder meer gevonden in het opstellen .van een bescheiden kernprogram ma, dat gebaseerd is op de practijk van er varen leerkrachten. Na het opstellen van een kernprogramma kan dit worden ge toetst aan de practijk en daarna zou over een niet al te lange tijd een meer definitief programma samengesteld kunnen worden. Het programma zou moeten worden opge bouwd uit zogenaamde „functies" en spelen (verschillende situaties). Door serieus ex perimenteren zal men op de duur moeten komen tot een programma, dat ook weten schappelijk stevig gefundeerd is. Tenslotte werd nog een verbetering van het aantal lesuren op de kweekschool ge vraagd. Zaterdag 10 Januari aanstaande wordt in het sportfondsenbad in Rotterdam een waterpolowedstrijd gespeeld ten bate van het Bierenbroodspotfonds tussen De' Kikvorsen, het officieuze Nedei-landse Zevental, en een ploeg spelend onder de naam Rest van Ne derland. De ploegen zijn als volgt gefor meerd: Kikvorsen: doel: Van Gelder (HZ en PC); achter: Bijlsma (Haarlem), Korevaar (Mer- wede) en Braasem (Haarlem); voor: Cabout (GZC), Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (HZ en PC). Rest van Nederland: doel: Finee (Dolfijn); achter: Luchs (Robben), Keetelaar (Rob ben) en Sievers (HZC); voor: Waalewijn (HZ en PC), G. van Driel (RZC) en Van Tooren (GZC). Zondagochtend vier Januari aanvang half elf is er in restaurant Dreefzicht in Haarlem een zitting parenwedstrijden van de meesterklasse van de Nederlandse Bridge Bond. Dat is de eerste maal dat dat in Haar lem gebeurt. Voor toeschouwers is er ge legenheid de wedstrijden bij te wonen. POLEN VERLIEST VAN FINLAND De tweede, ditmaal in Warschau gespeelde ijs- hockeywedstrijd tussen Polen en Finland eindigde in een vijfvier overwinning voor Finland. De tussenstanden waren 10, 0—2, 4—2. HARDRIJDERIJ VOOR VROUWEN. De ijsclub „It Sid Wide" in Broek bij Joure heeft voor Maandag 5 Januari aanstaande als eerste club een hardrijderij voor vrou wen uitgeschreven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3