Haa Kleine kans dat er toch nog wedstrijden worden gespeeld Predikbeurten Huis vol mysterie We maken een Kalenderschildje Voetbal op Zondag Belangrijke wedstrijd voor EDO tegen staartclub Sneek ZATERDAG 3 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 OPRECHT AU TO R!JL ES bij v d. ZEE betekent R 13 B E W II S OKé FEUILLETON door Jane England indruk, maar wat kon ze er na zo'n eerste kennismaking van zeggen? In ieder geval Consultatiebureau wordt verbouwd Nachtdienst apotheken B. N. Loerakker overleden Haarlemse hotels bieden nog voldoende plaats u.- r, .rol*. Hwgj»! Tel-<w» ii j i 37 Tel 12210 jj \rTLkcrii 12 T«I isss /«lreo*ctcur. Kohcrt feereboot» „Hè. hè'S zei het Oude Jaar en hij wreef zich in zijn han den, „dat zit er bijna op". In het bos begon het al donker te worden. Het zou niet lang meer duren of het Oude Jaar zou in de ver'e de hoge denneboom al zien staan, waaronder het Nieuwe Jaar op hem zat te wachten. Maar eerst nog moest hij langs de huisjes van het sprookjesvolk, dat door de mensen verdreven is tot het randje van de wereld. Hij sjokte langzaam vooruit; het viel niet mee voor zo'n oude man om in het donker zijn weg te vinden tussen de bo men en struiken. „Brrr", zei hij, „wat een verschil. Toen ik kwam, drie- honderdvijfenzes'ig dagen geleden, ging alles zo gemakkelijk. Iedereen was blij dat ik er was. De hertjes wezen me de weg en het sprookjesvolk hing lampjes en glimwormpjes voor de huisjes, zodat ik goed kon zien. En nu? Ze zijn blij dat ik ophoepel. Straks, als het Nieuwe Jaar zijn tocht be gint, dan staan ze allemaal klaar om hem te ontvangen en toe te juichen. Van mij hebben ze genoeg, net als de mensen". Toen hij dat zei, zag hij de eerste huisjes van het sprook jesdorp al. De zeven dwergjes waren bezig het huis van Sneeuwwitje te versieren met vetpotjes die ze van eikels hadden gemaakt. De boertjes en zusjes van Klein Duimpje waren een liedje aan 't instuderen. „Welkom, welkom, Nieuwe Jaar", zongen ze tweestemmig. Hans en Grietje vul den hun mandjes met koek en snoepjes om langs de weg naar de wereld te strooien. Ze hadden het allemaal zo druk dat niemand dat stok oude Jaar zag met zijn lange witte baard. Hij was zo moe, en hij kon haast niet verder. En een honger dat hij had! Het sprookjesdorp lag al achter hem en het was pikdonker op de weg. Hij sjokte maar weer verder. De bomen staken hun lange'armen naar hem uit en de vogels schreeuwden hem na. Maar wat was dat? Vlak voor hem schitterde een lichtje tussen de bomen. Wie kon dat zijn? Ach ja, natuurlijk, daar stond het huisje van Roodkapjes grootmoeder. Ze was in haar keukentje bezig en het rook zo lekker dat het Oude Jaar er van watertandde. Wat deed ze toch? Het rook net zo als in de huizen van de mensen op Oudejaarsavond. Opeens wist hij het oliebollen, grote dikke oliebollen met kren'en en ro zijnen, daar rook het naar. „Hmmm", zei het Oude Jaar en hij gluurde door het raampje naar binnen. Dat zag Rood kapjes grootmoeder en ze tikte tegen de ruit. „Dag Oude Jaar", riep ze vriendelijk, „kom je me gedag zeggen?" Hij knik+e. Ze deed haar deurtje open en liet hem binnen. „Wil je niet even gaan zitten. Oude Jaar?" Hij hoorde niet eens, wat ze vroeg, hij keek alleen maar naar die reusachtige schaal oliebollen op de tafel. „Wil je er eentje?" vroeg ze. „Graag", zei het Oude Jaar en hij stak zijn hand al uit. In één hap had hij de oliebol op. „Toe maar", zei de grootmoe der van Roodkapje, ,ik heb al zoveel Oude Jaren langs zien komen, ik weet wel hoe ze er aan toe zijn. Ik bak die olie- Voor het nieuwe jaar hebben we een kalender nodig. Daar gaan we eens een mooi schildje voor maken. Je moet hier voor nemen: een stukje triplex, plakkaatverf en vernis. Trek de tekening met behulp van carbon (doordrukpapier) over op het hout en zaag het langs de buitenkant uit. Zaag ook het gat tussen de hoeden en bij de wandelstok uit. Schilder het in de aangegeven kleuren en vernis het. (De bloemen geef je zelf een kleur). Bevestig met lijm (velpon bijvoor beeld) het schildje op de aangegeven plaats en bevestig aan de hoeden een schilderijer.hangertje. Geef je kalender maar een mooi plaatsje. Kleuren: 1. rood; 2. geel; 3. blauw; 4. wit; 5. bruin; 6. groen. bollen altijd voor jullie weet je. „Ja, ja", zei het Oude Jaar met z'n mond vol. Grootje ging er zelf ook bij zitten en ze praatten samen over de goei ouwe tijd en over de mensen. Onderhand aten ze aan één stuk door van de oliebollen. Toen de schaal leeg was, wilde hij eindelijk opstappen, maar hij was zo soezerig ge worden van de oliebollen en het warme keukentje dat hij, voor hij het wist, in slaap viel. En dat was nog niet zo erg geweest als Roodkapjes grootmoeder niet óók was ingeslapen. Ondertussen zat het Nieuwe Jaar onder de denneboom te wachten, uren en urenlang. „Ik begrijp er niets van", zei hij, „het moet nu toch al tijd zijn". Hij werd ongeduldig: „Waar blijft dat Oude Jaar nou toch? Zal ik dan maar vast gaan?" dacht hij, „dan kom ik hem wel tegen". Hij liep het bos in recht op het huisje af, waar de twee oudjes nog altijd sliepen. De vogels zagen hem gaan; ze be gonnen te fluiten en vlogen voor hem uit. Ze floten zó hard dat het Oude Jaar ervan wakker schrok. „O", riep hij, „wat heb ik nü gedaan? Nu is die kleine jongen alleen de wereld ingetrokken zonder mijn wijze raad. Dat is nog nooit gebeurd. Wat moet ik beginnen?" Hij holde naar buiten. En ja hoor, daar kwam de optocht a! aan: de hertjes voorop, dan het Nieuwe Jaar en daarachter alle dieren van het bos. Het Nieuwe Jaar lachte en wees naar de poedersuiker in de baard van het Oude Jaar. „Je bent te laat", riep hij, „je bent een gulzigaard. Van jóu hoef ik niets te leren. Ik zal het zelf wel vinden". En hij danste hem voorbij. Begin bij het pijltje en volg de stippellijnen van letter tot letter. Je leest dan een wens. Ik zag vannacht een glazen sleetje, het schoot achter een wolk vandaan, Er zaten zilveren klokjes aan en ieder klokje zong een beetje Een heel klein jochie hield de teugels, hij riep: „we moeten nog vandaag vóór dat de klok slaat, naar omlaag, vort paardjes, vort, gebruik je vleugels". De paardjes renden wat ze konden dat jongetje zat op de bok, hij zag de wijzers van de klok die bijna op de twaalf stonden. Daar was de spits al van de toren en toen hij bij de klokken kwam, klonk het zo luid van bim.-bom-bam, dat iedereen het wel moest horen. De hele stad holde naar buiten met deksels, vuurwerk en muziek, de schoorstenen op de fabriek en op de boten gingen fluiten. Het Nieuwe Jaar trok op zijn sleetje meteen de wijde wereld in, een beetje bang in het begin: het was nog maar een baby, weet je. MIES BOUHUYS. iOCCCOOOOOOOCOOOOOOOCOCtCOOOCOOCOOCCOCOO-OOCOCCCOC ZONDAG 4 JANUARI 1953 HAARLEM. Ncd. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Geen dienst (zie 10.30: Ba- kenesserkerk). 4: Consistoriekamer. Liturgi sche dienst voor Doofstommen en Slechtho renden. 7: Geen dienst. (Zie 7: Nieuwe Kerk) Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksolein. 10: Ds. B. van Gelder. 7: Jeugddienst. Ds. W. van Gel der, van Eindhoven.. Noorderkerk. Velser- straat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag. 10.30: Dr. A, J. Rasker. 7: Ds. A. J. van Rhijn. OosterkTk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Ds. G. J. Waardenburg. 10.30: Ds. J. Bronsgeest. Ka pel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk Dhr. F. van Woerden. 10.45: Ds. J. _A. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis. Ha zepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rust huis, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. N. A. Groen. West. Leidsestraat 10: Dhr. A. Ver- hoeff. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. D. Selling. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacob- straat 6. 10 30: Ds. J. F. Kruyt. Den Haag. Church of England, Kinderhuissmgel 3 p. m. Evensong, Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Eerw. Heer J. Zwijnenburg, van Utrecht. Stads Evangeli satie, Lanae Herenstraat 6. 10- J. F. Snoeks, Haarlem. 7.30: Ds. J. Buiten, H'lem. Woens dag 8: Huishoudelijke Vergadering. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkanel, Zuiderstraat 15. 10: Rev. G. Brucks, Canada. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Rev. G. Brucks met kleurenprojectie. Oawekkingssamen- komsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruvn, Wassenaar. Broedergemeente, Parklaan 34. 1030: Ds. H. Schutz. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. Daalder. Jeugddiensten. Peuze- laarsteeg 10.30: Ds, Hoekema. Haarlem-Nrd. geen dienst. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. A. H. Haentjens, van Baarn. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. Radio-Kerkdienst. (Mor gendienst). 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Geref. Kerk. Begijnhofkaoel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeen'e, Ridder straat 29. 10 en 5: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: de heer W. H. Velema, theol. cand. den Haag. Baptiste Gemeen'e, geb. H. J. M. Lange Margarethastraat 13. 10: Ds. J. W. Weenink, II. Avondmaal. 11.30: Zondagsschool. 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst. Pinkstergemeente, Nieu we Kruisstraat 14. 10 en 7.30- Onenbare sa menkomsten. Donderdag 7.45: Bijbellezing. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschansbond, Jacob van Ruysdaellaan 7. Heemstede. Maandagnam. 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren. Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 19: Samenkomst. Gemeente van Christus, Sprui- tenbosstraat 9. 10.15: Ochtenderedienst met H. Avondmepl en Preek. 19: Avondevange- lisatiesamenkomst. Dinsdag 20: Damesbli- belklas. Donderdag 20: K<Me Preek gevolgd door Bijbel-discussie. Christen-Geloofsge meenschap, geb. ..Pro Deo". Breestr. 19. 10: Samenkomst. 8- Garenkokerskade 27. Samen komst. Woensdag 8: Garenkokerskade 27, Bidstond. De Christengemeenschap, Wester- houtpark IA. 9.30: Zondagsdienst voor k:n- deren. 10: Mensenwijdingsdienst. Zevende- dags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iede re Zaterdag 10: Prediking. Zevende-Dags Adventisten. Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Pre diking. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Corneh'ssteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Envelse Taal. Hersteld Apost. Zending kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Ilerst. Apost. Zendmggemeen- te, Jacobiinestraat 15. 10 en 5: Godsdienst oefening. Soefi-beweging. NassaurOèin 8. 11: dienst. Ned. Ver. v. Sniritis'en „Harmonia", Jansstraat ?3. 10.30: Wiidingsmorgen. Dhr. H. J. Kort. Heemstede. Theologisch-Philosofi- sche beschouwingen met repliek, Ged Oude Gracht 47. Vrudag 8: Ds. M. W. Smink. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. den Haag. Fröbelschool, Colpnsostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Ds. P. J. Mackaay, van Haarlem. 7: Ds. M. G. Blauw, Overveen. Immannëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Doop. N. P. B., Berkenstraat 10. 10.30: Dhr. J. Klok. St'cht'ng tot verbreiding van het Evangelie „Petra", Noorderkaoel, (einde Minahassastraat) Woensdag 7.45: Zang dienst. 8: Evangelisatiesamenkomst. Ver. Doopsgez. Gemeente, Nnordérkapel, Mina hassastraat. Geen dienst. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. V.m. bevesti ging ambtsdragers. HEEMSTEDE, Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhclminaplein. 10: Ds. R. H. Oldeman H. Avondmaal. 19: Ds. Adr. Oskamp, H. Avondmaal. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Voors, Haarlem. 19: Ds. R. H. Oldeman. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieu- wenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. Hoogl., Amster dam. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9- Dr. A. Dondorp. 5: Ds. C. v. d. Tas. A'dam-W. Koe- diefslaan. 10: Ds. C. v. d. Tas. 5: Ds. H. Veld kamp, Middelburg Camplaan. 10: Ds. H. Veld kamp. 5: Dr. A. Dondom. Geref. Kerk, He renweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. z AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 1030: Ds. B. van Ginkel, uit Amsterdam. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30- Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, N.-H., Bloemendaal. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk, 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot, Bond, Potgieterweg 4. 10 30: Geen dienst. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30- Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10.30: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. ICnottnerus. H. Doop. 17: Ds. Eerhard. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. L ziet het er hedenochtend zeker niet naar uit, toch is er nog een kleine kans dat er Zondag voetbalwedstrijden in Nederland worden gespeeld. En die kans is zeer groot op de plaatsen waar nog weinig of geen sneeuw gevallen is en waar de vorst de grond ook nog niet verhard heeft Of er echter in het Westen veel wedstrijden door zullen gaan moeten wij betwijfelen. De dooi moet wel heel snel en afdoende inzetten willen de wedstrijden doorgang vinden. En dat zal dan alleen nog maar het geval zijn waar de thuisclub over een goed gedraineerd veld beschikt. Anders zou het wel eens een modderballet in plaats van een voetbalwedstrijd kunnen worden. Veel kans geven wij de eerste klaséers uit het district Haarlem die Zondag een thuiswedstrijd hebben dan ook niet voor- het doorgaan van hun matches. Doch hoe dan ook, wij willen u onze prognoses toch niet onthouden. Zo geven wij RCH in zijn thuiswed strijd tegen GVAV alle kans op dë beide punten. Ondanks het teleurstellende re sultaat van verleden week tegen Wage- ningen. Ja ook ondanks het feit dat de Groningers het verleden week presteer den om het sterke DOS een punl afhandig te maken. Evenzo geven wij ook EDO alle kans om de voor deze vereniging zo belangrijke wedstrijd tegen Sneek te winnen. De Haarlemmers zijn er de laatste weken aanzienlijk beter in al is dan de voorhoede nog niet in staat om veel doelpunten te maken. De rood-zwarten mogen zich ech ter in een zeer hechte defensie verheugen en dat kan hun ook morgen in het Noor der-Sportpark best van pas komen tegen de grootste candidaat voor de onderste plaats in de afdeling. VSV geenszins kansloos VSV heeft het in de thuiswedstrijd te gen DOS minder gemakkelijk, maar kans loos zijn de Velsenaren geenszins. En één winstpunt kunnen zij altijd behalen. Waar bij ze dan overtuigd kunnen zijn van vele dankbare gezichten van RCH-supporters. De uitwedstrijden van cte eerste klas- sers uit het district Kennemerland zijn minder gemakkelijk. Zo gaat Stormvo gels naar Elinkwijk en zal daar heel erg op moeten passen. Toch zou het ons wel heel erg tegenvallen indien de IJmuide- naren niet met een overwinning uit Utrecht terug zouden komen. Van Haarlem zouden wij kunnen zeg gen dat het ons ten zeerste zou méévallen als het uit Heerenveen met de zege te rugkomt. De club van Abe Lenstra zal dit seizoen niet zo heel veel punten meer aan tegenstanders afstaan en zal ook al les in het werk stellen om zich van een geduchte concurrent als Haarlem te ont doen. Toch achten wij een gelijk spel nie* uitgesloten. Vooral niet nu Roozen weer zijn plaats als middenvoor zal innemen. Tweede klassers In de tweede klasse speelt HFC tegen ZVV en kan winnen als het zo speelt als ADVERTENTIE Telef. 17355 NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 30: Ds. M. G. Blauw, Overveen. 3: Ds. J. v. Bo ven. Abbenes. 9.30: Ds. S. Knottnerus. van O. Wetering. 3: Ds. M. C. Don. Bethel-Kapel 10: Ds. M. C. Don. 7: Geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ, v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. H. Doop. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. Joh. Bronsgeest, Haarlem. Van 18.4519: Zangdienst, mede werking Ned. Herv. Kapelkoor. „De Toorts". 9: Ds. D. ter Steege. Jeugdhuis 10.30: Jonge Jeugdkerk. Dhr. A. P. F. Bijtelaar, Santpoort „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk, Eksterstraat. 10.30: Ds. v. Hex'- waarden, Jeugddienst. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: Ds. J. W. van Kooten, van Amsterdam. Jeu-gdd. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga. van Haarlem, Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. H, Avondmaal. 5: Dezelfde H. Avondmaal en Dankzegging. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Cand. den Blaauwen. Geref, Kerk. 10 en 5: Ds. G. van Meijnen, Hilver sum. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.40: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. Dijkstra, van Maassluis. 12) Het eten was bepaald slecht. Soep uit een pakje en ongare kuikens, terwijl een bleek-rose pudding het dessert voimde. Neill, die toch aanwezig was, en Fiona aten behoorlijke porties, alsof ze niet merkten, hoe slecht een en ander was klaargemaakt, maar mevrouw Fincham zat met een af wijzend gezicht kleine hapjes te eten en liet zo nu en dan hardop van haar afkeu ring blijken. Neill had stil voor zich uit zitten kijken, terwijl hij at, en scheen vol komen in gedachten verdiept te zijn. Tot haar verwondering reageerde hij echter opeens scherp op zijn tantes gejammer. „Mijn beste tante Chloë, wat is er met u aan de hand?" zei hij. „Het is niet uw ge woonte aanmerkingen te maken op het voedsel, dat we hier te eten krijgen. Het verschilt vandaag heus niet van andere dagen". „Lieve Neill", antwoordde mevrouw Fincham hem kalmerend, „de maat kan overlopen. Ik heb tot heden heel wat ver dragen, heel wat, maar ik ben 't nu beu. Ik schaam me voor juffrouw Fairlie. Ge lukkig zal zij overal verandering in bren gen. Ze heeft ma beloofd, dat ze dat zal doen". Neill keek in Constance's richting en terwijl er een spottend lachje cm zijn mond kwam, merkte hij op: „Ze heeft wè! moed! Constanca zei niets. Het had geen zin hier aan tafel verder over dit onderwerp te praten en bovendien wilde ze niet te veel met Neill en Fiona te maken krijgen, voordat ze zich een duidelijker beeld had gevormd van de verhoudingen in dit won derlijke huishouden. Op dit moment mochten zowel Neill als Fiona van haar denken, wat ze wilden, zelfs wanneer dit neerkwam op minach ting voor haar als spionne voor hun tante. Ze had het wonderlijke gevoel, dat èrgens gevaar dreigde, maar ze wilde zich er niet door van de wijs laten brengen. Waar schijnlijk overdreef ze bovendien. Ze had hier vermoedelijk alleen maar te doen met een moeilijke en ietwat zonderlinge situa tieméér niet. Fiona zou zeker lastig te hanteren zijn, maar dat was niet verbazingwekkend, ge zien de rare manier, waarop ze hier werd opgevoed. Neill leek aardig en eenvoudig, maar ze bedacht zich dat David Parkinson haar gewaarschuwd had, dat deze jonge man zijn charmes in zijn eigen voordeel wist te benuttenHii gaf haar niet de moest ze de eerste tijd volkomen op haar hoede zijn en rustig voortgaan met haar taak: het uit de weg ruimen van misstan den en het ordenen van het huishouden. De gedachte, dat Peter Phipps hier in de buurt woonde, was geruststellend. Hij was tenminste een normaal en prettig mens, ook al scheen hij dan om eieren bij me vrouw Fincham te bedelen.... Wat Bag- net betreft, wist ze niet goed wat ze den ken moest. Mevrouw Finchams nadruk kelijke verklaring, dat hij zo betrouwbaar was, kwam haar onnatuurlijk voor. Het wekte een vermoeden, dat Bagnet op de een of andere handige manier de oude vrouw naar zijn hand wist te zetten Iets in de uitdrukking van zijn gezicht met de vierkante kin en vastbesloten mond, wees op hardheid en gebrek aan medogen. Bovendien had hij rood haar! Ze wist niet precies waarom, maar ze wan trouwde mensen met die kleur haar „Ik betaal haar er goed voor", zei me vrouw Fincham. „O, ik dacht, dat u haar betaalde om uit te zoeken, wie die diefstallen pleegt", merkte Fiona op. „Daar zal ze waarschijnlijk óók achter komen", antwoordde mevrouw Fincham ijzig. „Ik zou het misschien zelf wel heb ben ontdekt, als ik niet zo'n invalide oud mens was. Mensen, die zich overal kun nen bewegen, zien veel". „Nu, het zal een opluchting zijn, als ze de dader kan aanwijzen", zei Fiona, ter wijl ze gaapte. „Het is zo vervelend altijd onder verdenking te moeten leven". „Ik vraag me af", zei Neill peinzend, „of het wel goed zal zijn, dat die diefstal len worden opgehelderd. Weet u, tante Chloë, ik heb 't gevoel, dat terwijl die dief zo nu en dan z'n slag slaat, we ge spaard blijven voor onaangenamere din gen. Als hij niet meer kan stelen, gebeurt er misschien iets ergs Constance staarde hem aan en mevrouw Fincham kreunde even. „Schei uit, Neill", zei ze bijna fluisterend, „zeg alsjeblieft niet zulke dingen. Het klinkt bepaald grie zelig". „Maar die hele diefstallen-beweging is een beetje griezelig", zei Neill. „Griezelig en geheimzinnig, vindt u ook niet, juffrouw Fairlie?" „Als u er zó over praat, lijkt 't inder daad luguber", antwoordde Constance. Fiona lachte opeens. „Wat zei tante Chloë ook weer, dat u allemaal was?" vroeg ze. „Eerzuchtig, intelligent en discreet, niet waar? Wel, discreet blijkt u heus te zijn!" „Fiona", zei mevrouw Fincham beris pend, „ga onmiddellijk de kamer uit. Je gedraagt je zéér onbehoorlijk". „O, 't is mij 't zelfde", zei Fiona brutaal, „van deze kamer krijg ik wat Na het avondeten gingen ze terug naar mevrouw Finchams zitkamer. Het vuur brandde daar behaaglijk en de kussens waren er rechtgetrokken, maar er was geen raam opengezet, om wat frisse lucht te laten binnenkomen, zodat de atmosfeer er nog benauwd was. Fiona was naar dit vertrek gegaan, toen ze van tafel gestuurd was, en lag op de divan te lezen. Toen het gezelschap bin nenkwam, zwaaide ze haar benen van de divan en stond met een ontstemd gezicht uit haar gemakkelijke houding op. Me vrouw Fincham liep zonder een woord te zeggen langs haar heen en installeerde zich met veel zuchten en hijgen in haar stoel. Fiona ging weer op de divan zitten en nam haar boek op. Ze keek even naar Neill. „Philip was hier een minuut of twee geleden", zei ze, „hij vroeg me jou te zeg gen, dat hij graag zou zien, dat je van nacht bij hem op de boerderij kwam. Het had iets met die kalvende koe te maken". „Nee, Neill", kwam mevrouw Fincham tussenbeide, „dat kan ik niet toestaan. Nee, nee, nee, s nachts moet er een man hier in huis zijn". „Ik zal er even heen lopen om te kij ken wat er precies aan de hand is", zei Neill kalmerend. „Naderhand kom ik dan wel terug. Maakt u zich geen zorgen, tante Chloë, ik ben vannacht present". Er klonken voetstappen in de hal en even later kwam Mary binnen met een groot blad met koffie. ,.Zet 't maar bij juffrouw Fairlie neer", zei mevrouw Fincham, „Hoor je wat ik zeg, Mary?" „Moet Fiona niet koffie schenken, als u 't niet zelf wenst te deen?" vroeg Con- tweede Kerstdag tegen AFC. Schoten zal het tegen West-Frisia ook op eigen tei'rein niet gemakkelijk hebben. Al kan men bij de Schotenaren nooit van tevoren zeggen wat zij zuilen presteren. Praktijkruimte gemaakt voor tweede longarts Dezer dagen zal begonnen worden met een kleine verbouwing van het Consulta tiebureau voor tuberculose aan de Ge dempte Oude Gracht te Haarlem ten be hoeve van de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose. De verbou wing geschiedt op de eerste verdieping die gebruikt zal worden voor de praktijk van de tweede longarts. De vereniging heeft (zoals wij ï-eeds meldden) enige weken geleden de arts benoemd. De wex'kzaamheden zullen spoedig ge reed zijn, doch dat betekent nog niet, dat de verdieping in gebruik genomen zal worden. Dr. J. Stoffelsma uit Appelscha, die als tweede longarts zal optreden, heeft nog niet de beschikking over een woning in Haarlem. Gehoopt wórdt dat hij spoedig zal kunnen verhuizen om zijn werkzaam heden in deze omgeving te kunnen ver richten. Van Zondag af worden de apothekers diensten waai-genomen door: Bos en Vaart- apótheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290. Centraal Apotheek v.h. Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500. "H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. telefoon 10354. Noorder Apotheek. Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. Na een zeer kortstondige ziekte overleed Vrijdag in de leeftijd van 73 jaar de heer B. N. Loerakker. De heer Loerakker was sedert 4 September 1917 onafgebroken lid van de Hillegomse gemeenteraad, waar hij zitting had voor de K.V.P. Hij behar tigde de belangen van de gemeente en haar ingezetenen naar vermogen en toon de een vooruitziende blik, hetgeen blijkt uit een in 1924 door hem ingediend voor stel om een bedrag beschikbaar te stellen voor de bouw van een bloembollenbeurs. Nog kort geleden werd hij in een bijzon dere raadszitting gehuldigd omdat hij 35 jaar deel uitmaakte van de gemeenteraad. Maandag jl. woonde de heer Loerakker de vergadering van de gemeenteraad nog bij en hij liet daarbij nog verschillende malen zijn stem horen. Vele jaren bekleedde hij het ambt van ambtenaar van de burgerlijke stand en van 1 September 1931 af was hij lid van de Raad van Beheer van de N.V. Electri- citeitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim. Van 1928 tot en met 1931 was hij lid van Provinciale Staten in de provincie Zuid holland. De heer Loerakker heeft zich steeds een strijder getoond tegen sociale onrechtvaardigheid, waartegen hij vooral gestreden heeft als bestuurder in de R.K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit, van welke bond hij reeds in 1904 secretaris was en waarvoor hij van 1916 tot en met 1945 als vrijgestelde werkzaam was. Zijn arbeid in deze kwaliteit is van verstrek kende betekenis geweest voor de emanci patie van de arbeiders in de land- en tuin bouw. De begx-afenis van de heer Loerakker zal Maandagmorgen geschieden. Het tenthotel tijdens Flora Door een misverstand is van andere zijde dan „Haarlems Bloei" aan de pers mede gedeeld, dat de hotels in Haarlem en om geving reeds volgeboekt zijn voor de Flo ra-periode. „Haax-lems Bloei" heeft zich onmiddellijk met de hoteliers in verbinding gesteld, ten einde een zo juist mogelijk beeld van de situatie te krijgen. Hierbij is gebleken, dat nog geen enkele der betrokken hotels voor de Flora-periode volgeboekt is. Bovendien ontvingen wij van de heer W. Fortgens, een der Organisatoren van de provinciale danskampioenschappen, de mededeling dat nog niet vaststaat, dat die wedstrijden in het tent-hötel „Le moulin rouge" zullen worden gehouden. stance beleefd. „Ik bedoel, omdat zij de dochter des huizes is. Net zoals u me sprak over de plichten van de dochter ten op zichte van de bloemen". Fiona ging recht overeind zitten en staarde haar aan, terwijl mevrouw Fin chams felle kleine ogen venijnig keken. „Ik zeii dat u 't moest doen, juffrouw Fair lie", zei ze kortaf. „Zoals u wilt", antwoordde Constance, „ik zou het alleen erg vervelend vinden, als Fiona het gevoel had, dat ik haar in de haar toekomende werkjes verdrong". Er kwam iets van grote voldoening over naar bij het uitspreken van deze woorden. Ze voelde dat ze allesbehalve naar de zin van de oude vrouw optrad, maar het kon haar niets schelen. Als ze me op staande voet zou ontslaan, zou ik van alles af zijn, dacht ze. Het zou een heerlijke opluchting betekenen Fiona begon opeens te lachen. „U be hoeft zich van mij niets aan te trekken" zei ze. „U mag de bloemen voor mijn part ook doen. als u 't prettig vindt". „Ik vind het helemaal niet prettig", ant woordde Constance. Ze keek Fiona even aan en trok haar wenkbrauwen spottend op. Fiona lachte opnieuw. „Dat dacht ik wel zei ze, terwijl ze haar boek weer op nam en ging lezen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6