Formateur Mayer ontmoet onverwachte moeilijkheden Pseudo-Bikker meldde zich bij de politie in Hagen Nieuwe benoeming in Makassar deed stafchef ontslag vragen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eisenhower pleegt overleg Gaullisten, die op de wip zitten, beraden zich nog over gedragslijn Gezin van Oost-Duits minister uitgeweken Deense Koningin-moeder ter aarde besteld Kikoejoes blijven zich roeren Vreemde zelfbeschuldiging Chauffeur beweert bij Rhenen door Polak overvallen te zijn Overvallene herkent Polak van foto's Het Algemeen Handelsblad Engelsman vermoord in de Suez-kanaalzöne Het woord is aan... NA DE SULTAN Indonesisch kabinet aanvaardt het niet Slecht weer in Sankt Anton 67e JAARGANG No 150 MAANDAG 5 JANUARI 1953 296e JAARGANG 125 jaar oud Tachtig mensen verdronken bij vergaan van motorboot Russische commandant op inspectie in Korea Veelbetekenende verklaring van Egyptische minister van staat Engelsen en Amerikanen willen Triest verlaten Ontvangst in de koninklijke trein Marty uitgestoten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) De Franse kabinetsformateur Mayer heeft tegen zijn aanvankelijke bedoeling in het afgelopen weekeinde president Auriol nog geen uitsluitsel kunnen geven over de vraag of hij morgen al of niet voor de Kamer kan verschijnen. Er hebben zich namelijk nieuwe moeilijkheden voorgedaan. Ten eerste omdat de Gaullisten hun defini tieve antwoord op de vraag of ze de nieu we regering zullen steunen, opnieuw heb ben opgeschort, en ten tweede omdat de tegenwoordige minister van Oorlog, de linkse radicaal René Pleven, de formateur heeft doen weten, dat hij niet aan zijn ka binet zal meewerken, wanneer er aan de militaire credieten zou worden getornd. Mayer had namelijk bekend gemaakt ter wille van een sluitende begroting zonder nieuwe belastingen het niet onaanzienlijke bedrag van honderd milliard francs op de militaire uitgaven te willen bezuinigen. Pleven acht dat niet verantwoord. De Atlantische herbewapeningsplannen zouden dan, zo meent hij, op losse schroe ven worden gesteld, terwijl zo'n maatregel volgens hem bovendien automatisch zou leiden tot verhoogde werkloosheid, omdat verscheidene wapenfabrieken dan wel ge sloten zouden moeten worden. De andere moeilijkheid, de twijfel bij de Gaullisten, is eveneens van militaire aard. De orthodoxe, en zelfs verscheidene dissi dente Gaullisten, wensen zich namelijk niet aan een belofte te binden, voor ze eerst nog eens alle kanten van het Europese leger- plan hebben bekeken. Nadat Mayer te ken nen had gegeven dat hij ernst wilde maken met de E.D.G., heeft zoals men zich herinnert De Gaulle in een interview nogmaals zijn plan voor een Europese mi litaire samenwerking ontvouwd. Daarmede heeft de generaal de Gaullistische fractie tussen twee vuren geplaatst. Enerzijds om dat de Gaullisten in de Kamer de generaal moeilijk in de tocht kunnen laten staan en doen alsof hun neuzen bloeden, maar an derzijds weten ze uit pijnlijke ervaring dat de R.P.F. bij de komende gemeenteraads verkiezingen nogmaals de nodige stemmen zal verliezen, indien ze zich nu opnieuw aan alle verantwoordelijkheid onttrekken zouden. Beraad Vanmiddag zullen de Gaullistische ver tegenwoordigers in de Kamer hun houding officieel bepalen en daarvan hangt het ant woord af dat Mayer president Auriol zal kunnen geven. Zeker is nu wel, dat zonder de steun van de Gaullisten Mayer wel naar huis kan gaan. Wil hij de twee hindernissen nemen, die hem nu nog scheiden van de macht, dan moet hij kunnen rekenen op een mini mum van 314 stemmen. Pinay had er in zijn goede dagen een 335, sedertdien zijn er in BERLIJN (Reuter). De echtgenote van dr. Karl Hamann, de kortelings ont slagen Oost-Duitse minister voor de Voor zieningen, is met vier kinderen naar West- Berljjn uitgeweken, aldus het West-Duitse persbureau D.P.A. Het oudste der kinderen is 12 jaar. Dr. Hamann werd ook uit de liberaal- democratische partij waarvan hij mede voorzitter was, gestoten, toen het hoofd bestuur kennis nam van een rapport van de minister van Financiën, Hans Loch, die thans alleen aan het hoofd van de liberaal- democratische partij staat en de enige libe rale minister in het Oost-Duitse kabinet is. Volgens functionarissen van de West- Berlijnse liberale partij werd dr. Hamann gearresteerd, toen hij vorige maand naar West-Berlijn trachtte uit te wijken. In een onbevestigd bericht van het West-Duitse persbureau D.P.A. is gemeld, dat de ex- minister en zijn oudste dochter ongeveer vier weken geleden werden aangehouden. Een landgoed van de familie in Thüringen is onder staatsbeheer geplaatst, Dr. Hamann en de staatssecretaris voor de voedselvoorziening Albrecht, werden ontslagen bij een reorganisatie van het Oost-Duitse bevoorradingsstelsel, nadat zich in toenemend mate een voedselsaarste had geopenbaard. KOPENHAGEN (Reuter). Het stof felijk overschot van de Deense koningin moeder Alexandrine is Zaterdag van haar woning in Amaliënborg overgebracht naar de kerk van het kasteel Christiansborg te Kopenhagen. Tevoren was in de hall van Amaliënborg, waar het stoffelijk overschot sinds Zondag lag opgebaard, een korte plechtigheid gehouden, die werd bijge woond door leden van de Koninklijke fa milie en de naaste vrienden van de over ledene. Op verzoek van de overledene bracht het koninklijke strijkorkest onder leiding van Koning Frederik „lentetijd" van Grieg ten gehore. De koningen van Denemarken, Noorwe gen en Zweden en leden van vele Europese vorstenhuizen hebben Zondag de uitvaart van de Deense koningin-moeder bijge woond. Tienduizenden stonden in de koude en besneeuwde straten van Kopenhagen om de overleden Koningin de laatste eer te bewijzen. De kist werd door de binnen stad naar het station gereden om naar Roskilde gebracht te worden, de rustplaats van de Deense vorsten, waar het stoffelijk overschot inmiddels is bijgezet. alle regeringspartijen radicalen, Katho lieken en onafhankelijken zeker een twintig ct dertig man afgevallen, waarop Mayer vermoedelijk evenmin zal kunnen rekenen. Verliezen kunnen, nu de socialis ten beslist in de oppositie willen blijven, alleen door de steun van de Gaullisten worden gecompenseerd. Hetgeen betekent, dat Mayer, of welke andere aspirant-pre mier ook, alleen zal kunnen regeren bij de gratie van de Gaullisten. Van diezelfde Gaullisten dus, die zichzelf als onverzoen lijke tegenstanders van het tegenwoordige stelsel beschouwen en wier republikeinse betrouwbaaiheid dan ook nog nooit bijster hoog kon worden aangeslagen. Heel gerust stellend kan men dat vooruitzicht moeilijk noemen. (Reuter) De Franse radicale leider René Mayer, die sinds 31 December tracht de kabinetscrisis op te lossen, heeft meege deeld, dat hij het parlement zal verzoeken om zijn investituut, zelfs wanneer de Gaul listen hem niét hun steun zullen geven. NAIROBI (Reuter). Twee blanke vrouwen, die een afgelegen boerderij in het Njeri-district in Kenya bewonen, hebben bij het afslaan van een aanval op de boer derij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag drie Kikoejoes gedood en een gewond. De plaatselijke autoriteiten hebben Zon dag in dit gebied 4000 stuks vee, toebe horend aan inheemse boeren arbeiders, in beslaggenomen. Twee verdachten zijn in verband met de moord, aangehouden. Drie Kikoejoes hebben Zondagavond een Kikoejoe-hoofdman, die in het regerings ziekenhuis te Kjamboe bij Nairobi werd verpleegd, in zijn bed doodgeschoten. De Britse autoriteiten hebben het ge bied, waar Donderdag twee blanke kolo nisten werden gedood door leden van de Mau Mau tot verboden gebied verklaard. Het gebied omvat een deel van de Arber- darebossen en andere bosrijke gebieden. Alle Afrikaanse gezinnen zullen naar kam pen overgebracht worden, totdat het ge bied „gezuiverd" is. Zaterdag heeft een Nederlander zich bij de politie in Hagen gemeld met de verklaring dat hij de uit Breda ontvluchte Herbertus Bikker was. De man die onder deze naam in Hagen gearresteerd was, zou Ferdinand Vilder heten, beweerde hij. Zij hadden hun papieren geruild. De politie stelde terstond een onderzoek in, waarbij vastgesteld werd, dat de man die zich als Bikker wilde voordoen, in Wetter aan de Ruhr woonde. Het motief voor zijn zelfbeschuldiging is niet bekend. De man is daarop losgelaten. De werkelijke Bikker bevindt zich in de gevangenis in Hamm in Westfalen. Hij zal volgens een beslissing van de officier van justitie in voorarrest worden gehouden totdat een beslissing is genomen over zijn uitlevering. Volgens de Duitse wet kan de duur van het arrest in dit geval vier weken duren. Eén van de uit Breda ontsnapte oorlogs misdadigers, Polak, zou Vrijdagavond in de omgeving van Rhenen een overval op een chauffeur hebben gepleegd. De man, die op die avond probeerde zich meester te maken van een auto, die in de omgeving van Rhe nen moeilijkheden had, is tenminste later aan de hand van foto's door de chauffeur herkend als Polak. Van de politie te Rhenen vernemen wij over deze zaak het volgende: Een achttien jarige kruideniersbediende, die met een kleine tweepersoons auto bestellingen weg bracht in de buurtschap Achterberg bij Rhenen, was Vrijdagavond omstreeks kwart over negen een verkeerde weg ingeslagen en vastgeraakt in de sneeuw. Terwijl hij bezig was de auto weer op gang te krijgen, bood een man, die uit de bossen te voor schijn gekomen was, hulp aan. Bijna was de kruideniersbediende met de hulp van de onbekende erin geslaagd de wagen uit de sneeuw te krijgen, toen hij van zijn helper een klap kreeg. „Die auto is van mij, die neem ik mee", schreeuwde de aanvaller. De jongen verweerde zich krachtig, waar op de onbekende de benen nam. Hij ver dween in de richting Veenendaal. Met de weer vlotgekomen auto reed de kruideniersbediende naar zijn patroon in Rhenen, waarna hij nogal overstuur met de bus naar zijn woonplaats Ameron- gen ging. Toen de politie te Rhenen het verhaal ter ore kwam, heeft zij de jonge man opgehaald en is zij met hem naar de plaats van het gebeurde gereden. Er was inmiddels anderhalf uur verlopen en de sneeuw, waarin veel was gelopen, bood geen aanknopingspunt, niet voor speuren de politiemannen en niet voor een politie hond. Toen de politie de jongeman een aantal foto's voorlegde, wees hij onmiddellijk de uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte Polak aan als de man die hem had over vallen. Hij zei hem met zekerheid te her kennen. Het signalement dat de jongeman opgaf, heeft inderdaad overeenkomst met dat van Polak. Hij noemde de overvaller een boom van een kerel. Polak is 1.92 meter lang. Uiteraard heeft de politie onmiddellijk uit gebreide maatregelen genomen. De gehele omgeving werd afgezocht en er werd een extra-politiebericht verspreid. Tot nu toe hebben de nasporingen echter geen resul taat opgeleverd. Over de ontvluchting der zeven misdadi gers weet het Algemeen Dagblad nog te melden, dat zij zijn vervoerd met drie auto's, waarvan één werd bestuurd door een vrouw. Deze vrouw werd gezien toen op de avond van de ontvluchting drie auto's in de buurt van de gevangenis ge parkeerd stonden. Faber, één van de ontsnapten, die vroe ger in Haarlem woonde, is volgens het blad waarschijnlijk de man geweest, die de sen sationele ontvluchting op touw heeft gezet. Hij had blijkbaar goede contacten met vroegere geestverwanten en een paar auto bezitters waren bereid hun wagens ter be schikking te stellen. Eén van de auto's komt waarschijnlijk uit Groningen. Deze wagen werd in de nacht van de ontsnapping in de buurt van Vlagtwedde gesignaleerd. Toen een politie- mAi de auto wilde doen stoppen door een stopteken te geven, reed de bestuurder van de wagen (een Citroen) met onverminder de vaart door. Onder Lichtenvoorde werd eveneens een auto gesignaleerd waarvan de bestuurder doorreed toen het stopteken door een politieman werd gegeven. Duitse vrouw in het spel Van andere zijde vernemen wij dat een vrouwelijke relatie van een der ontsnapten bij de voorbereidingen een zeer werkzaam aandeel heeft gehad. Deze vrouw van Duitse nationaliteit kwam vaak de gevan genen in Breda bezoeken. Kort voor de Kerstdagen is zij er weer geweest. Veelal vinden de bezoeken plaats in de recreatie zalen, waar de gevangenen met hun be zoekers kunrjpn spreken onder toezicht van een bewaker. Het is echter gemakkelijk on opgemerkt zaken te bespreken, welke het daglicht niet velen kunnen. De vrouw, die in Duitsland woont, maar ook in Nederland een vast adres had, zou overleg met Duitse organisaties, welke in dergelijke ontvluchtingen al meer de hand hebben gehad, de zeven gevangenen heb ben geïnstrueerd. De naam en het signalement van de vrouw zijn bekend. Zij is evenwel onvind baar. Aangenomen wordt dat ook zij zich in West-Duitsland bevindt. Auto's in Amsterdam gehuurd? Volgens De Telegraaf bestaat het ver moeden, dat twee van de bij de ontvluch ting gebruikte auto's bij een Amsterdamse garage zijn gehuurd. Het blad meldt, dat de recherche Vrijdagavond in de hoofdstad twee personen heeft aangehouden, die de wagens op Tweede Kerstdag hadden ge huurd voor invalidenvervoer, naar zij aan de verhuurder hadden verklaard. Na ver- Zaterdag hebben wij geschreven over het imposante jubileum-nummer, dat het Algemeen Handelsblad ter gelegenheid van zijn 125-jarig jubileum heeft doen ver schijnen. Wij voegen daar, op deze dag waarop de feestvierende collega recipieert, onze hartelijke gelukwensen aan toe. Het Handelsblad is Nederlands oudste dagblad. Niet het oudste der bestaande bladen, maar wel het eerste dat in 1830, ten tijde van de Belgische opstand als dagblad ver scheen. Opgekomen uit de kringen der Am sterdamse kooplieden heeft het snel een belangrijke plaats ingenomen en die be houden. Wij hebben wel eens gezegd dat het een geluk voor de Nederlandse dag bladpers is geweest dat zij ook in de tijd van haar snelle ontwikkeling in de vorige eeuw leiders bezat, die zich van hun ver antwoordelijkheid bewust waren. Het Han delsblad kan bogen op zo eervolle traditie en op erkenning en hoogachting ook bij zijn politieke tegenstanders. Het heeft in de loop van zijn bestaan zowel in zijn lei ding als in zijn staf op vele voortreffelijke krachten kunnen bouwen en is een lijn van ontwikkeling blijven volgen, die het onge twijfeld van de beste verwachtingen voor de toekomst vervult. Wij wensen het gaar ne welslagen toe in onze erkenning van de bekwaamheid en de eerlijke journalistiek, die zijn beleid beheersen. MANILLA (Reuter). Bij het eiland Ocboe in de Philippijnen is een kleine mo torboot met 170 passagiers aan boord in ruwe zee vergaan. Meer dan 80 opvaren den zijn verdronken, aldus is Zondag te Manilla vernomen. Volgens sommige berichten mocht het scheepje slechts 40 passagiers vervoeren en ligt de schuld van de ramp bij de offi cieren van de motorboot. Öe meeste slacht offers waren onderwijzers en hun gezins leden, die na de vacantie naar huis terug keerden. LONDEN, (Reuter). Volgens het te Londen verschijnende blad „Sunday Times" heeft de Russische opperbevelheb ber in het Verre Oosten, maarschalk Ro- dion Malinofsky, juist een inspectiereis langs het Koreaanse front voltooid. Dit bezoek valt samen met berichten, dat Russische en Chinese troepen zwaar wor den, versterkt in Noord-C'nina en Korea, aldus het blad, zulks met het oog op een gevreesd offensief van de UNO-troepen na de ambtsaanvaarding van generaal Eisenhower. Malinofsky stond aan het hoofd van de Russische troepen in Mandsjoerije en Korea tijdens de korte periode, dat de Sovjet-Unie deelnam aan de operaties te gen Japan in de tweede wereldoorlog. hoor zijn beiden Zaterdagochtend vrijge laten. De auto's, die op Tweede Kerstdag om halftwee waren gehaald, stonden de vol gende morgen vroeg weer voor de garage. Met beide wagens was iets meer dan 480 kilometer gereden. Volgens De Telegraaf onderhoudt een der Amsterdammers die Vrijdagavond door de recherche werd aan gehouden. nauwe relaties met oud-SD'ers en oud-SS'ers. De andere aangehoudene is volgens het blad oud-politiek delinquent. Uitlevering onzeker? De officier van justitie bij de rechtbank in Hamm zou hebben verklaard het nog niet zeker te achten dat de uit de gevange nis van Breda ontsnapten na hun arresta tie ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten zullen worden gesteld. Deze opvatting is in strijd met het stand punt van de minister van Binnenlandse Zaken van de West-Duitse Bondsrepubliek, die een week geleden meedeelde de uitge broken gevangenen als criminele delin quenten te beschouwen, die over de Neder landse grens zouden worden geleid. De Nederlandse autoriteiten zijn nog niet officieel in kennis gesteld van de houding, welke de Duitse instanties zullen innemen, wanneer de ontsnapten zijn gearresteerd. CAïRO (Reuter) Een Britse militaire woordvoerder te Cairo heeft verklaard, dat Vrijdag het lijk van een burgerlijk employé van het Engelse ministerie van Luchtvaart in een der buitenwijken van Ismailia, in de Kanaalzone, gevonden is. De employé, John Stratchan Thomson, had een aantal dodelijke messteken. De woordvoerder zeide, dat de Britse militaire politie tezamen met de Egyptische politie een onderzoek heeft ingesteld. Alle troepen onder Brits bevel moeten voortaan na zonsondergang binnen blijven. Hij ontkende, dat de dood van Thomson eer. gevolg was van Mau Mau-activiteit, zoals het Egyptische blad „Al Ahram" had verklaard. Er is geen Mau Mau-activiteit in de Kanaalzone. Het aantal Kikoejoes in het Britse Oost-Afrikaanse contingent is uiterst gering, zo zeide hij. De Egyptische minister van staat Fathy Radwan heeft verklaard, dat de belangrijk ste militaire en politieke adviseur van pre mier Naguib, de stafchef kolonel Gamal Abdel Nasser, de algemene neiging om schreef, toen hij kortelings zeide, dat de Egyptenaren hun toevlucht zouden nemen tot guerilla-oorlog, als de Britten zich niet uit de zóne van het Suezkanaal zouden terugtrekken. In diplomatieke kringen, zo seint Reuter uit Londen, ziet men in de verklaring van de minister een officiële onderschrijving De Schoolmeester: Iemand, die op de grammaire niet zo bijzonder gevat is, zal niet licht raden dat ,,poes" de vocatief van kat is. van de verklaring van de stafchef. Men neemt aan, dat de Britten hierin een aan leiding zien tot een officiële démarche. Reuter tekent hierbij aan, dat de Britse ambassadeur, Stevenson, en premier Na guib thans besprekingen voeren over de Soedan. Naar men verwachtte, zouden onderhandelingen worden gevoerd over het Britse garnizoen in de zóne van het Suezkanaal, zodra over de eerste kwestie overeenstemming was bereikt. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de ministeriële verklaring in Caïro te Londen een „buitengewoon slechte indruk" had gemaakt. Naguib heeft indertijd de voetsporen van zijn voorgangers gedrukt dQor de eva cuatie van de Britse troepen te eisen. En geland echter en de landen van het Atlan tische Pact hopen, dat een compromis ge vonden zal worden door het inschakelen van Egyptische troepen. Naar van betrouw bare zijde wordt gemeld, is Groot-Brittan- nië bereid dan het merendeel van zijn troe pen uit de zóne terug te trekken. Reuter meldt verder uit Londen, dat op hoog niveau volkomen overeenstemming tussen Engeland en Amerika is bereikt over de te volgen politiek in het Midden-Oosten. Maandag worden op het Foreign Office be sprekingen hierover hervat. Aan een lunch in hötel Commodore te New York heeft generaal Eisenhower dezer dagen met de leiders der republikeinen geconfereerd. Van links naar rechts: senator Loverett Saltenstall (Mass), Herbert Brownell, toekomstig attorney-general, senator Styles Bridges (New Hampshire), Eisenhower, senator Robert Taft (Ohio), gouver neur Sherman Adams (New Hampshire), senator Milton R. Young (Noord-Dakota) en Tom Stevens, assistent van Eisenhower's staf. DJAKARTA. (Aneta). Kolonel Bam- bang Sugeng, die nog slechts zeer kort ge leden tot stafchef van de Indonesische landmacht benoemd werd een der mu taties in de legerleiding naar aanleiding van de 17 October-affaire heeft thans in een besluit van het kabinet aanleiding gevonden, zijn ontslag in te dienen. Inmid dels heeft het kabinet vandaag besloten het gevraagde ontslag niet te verlenen. Zoals eerder was gemeld had kolonel Sugeng luit.kol. Warouw, die medio No vember de militaire commandant van Oost- Ind-onesië kolonel Gatot Subroto, eigen machtig afzette, tijdens zijn recente bezoek aan Makassar tot fungerende commandant van dat gebied benoemd. Deze benoeming werd later door een meerderheid van het kabinet bekrachtigd, waarop de minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono, die zich sterk tegen deze benoeming kant te, zich uit de regering terugtrok. Het ka binet benoemde daarop kolonel Sadikin, de commandant van Borneo, tot comman dant van Oost-Indonesië. Luit.kol. Warouw werd als fungerende commandant met de leiding belast tot de komst van kolonel Sadikin. Dit besluit was voor kolonel Su geng aanleiding tot zijn ontslagaanvraag. Intussen is Zondagmiddag uit Makassar in Djakarta teruggekeerd luit.-kol. Busto- mi, hoofd territoriale zaken landmacht, die naar Makassar was gereisd om daar de overdracht van het militaire commando door Subroto aan Warouw bij te wonen. Beide laatstgenoemde officieren zijn even eens Zondagmiddag in Djakarta gearri veerd. „Partij van slachtoffers" Kolonel Subroto deelde Aneta mede, dat hij van plan is na zijn pensionnering een nieuwe politieke partij op te richten, de „Partij van slachtoffers van de politiek", waartoe hij zichzelf ook beschouwt. Op een afscheidsbijeenkomst in Makas sar heeft Subroto Zaterdagavond gefulmi neerd tegen de „velen, die zich leiders van het volk noemen en verklaren het volk te vertegenwoordigen, maar in werkelijkheid alleen op eigen belang uit zijn". „Deze mensen", aldus Subroto, „gedra gen zich als kameleons en draaien met alle winden mee, waarbij zij de belangen van het volk, dat zij heten te vertegenwoordi gen, uit het oog verliezen. De nieuwe par tij nu zal trachten de belangen van de (United Press). Komende lente zal Triëst misschien geschrapt worden van de lijst van internationale wrijfpunten door de aankondiging, dat de Britse en Amerikaan se troepen, die in deze omstreden stad ge- stationneerd zijn, worden teruggetrokken. De internationale oplossing van het probleem Triëst die in het Italiaanse vre desverdrag is neergelegd is gefaald, omdat de ondertekenaars het niet over een gou verneur eens konden worden. De opvatting dat het terugtrekken van troepen de enige andere weg is om de voortdurende span ning tussen de twee mogendheden van de Adriatische zee weg te nemen, heeft snel aanhangers gekregen onder Britse en Ame rikaanse officials van hoge rang. Joegoslavische autoriteiten, die informeel gepolst zijn, hebben dit idee zonder com mentaar of protest ontvangen, en men ge looft dat zij bereid zijn het te accepteren als zijnde de laatste kans op een oplossing, die de weg tot de lang gewenste samen werking met Italië baant. Het plan zou de havenstad en het on middellijk achterland thans bekend als zóne A aan Italië overlaten en de kleine kustzone B in Joegoslavisch bezit laten. Waarschijnlijk zouden beide landen hun zones snel inlijven. In feite hebben beide reeds grote stappen in die richting gedaan. Slechts een juridische fictie en de aan wezigheid van bezettingstroepen scheidt de twee zónes van werkelijke inlijving. slachtoffers van deze wijze van het bedrij ven van politiek te behartigen. Toen aan luit.kol. Warouw werd ge vraagd, wat diens reactie op de benoe ming van Sadikin te Makassar was, ant woordde hij: „geen reactie", waaraan hij toevoegde, dat hij als militair slechts be velen heeft uit te voeTen. Hij zeide voorts, dat het een aangelegenheid van de regi mentscommandanten is, of zij Sadikin als commandant wensen te aanvaarden. Wa rouw achtte het mogelijk dat zij hierover overleg zouden plegen. In ïegerkringen te Makassar betreurde men het algemeen dat iemand, die het ter ritorium Oost-Indonesië „in het geheel niet kent" daar tot commandant is benoemd. Er waren ook officieren, die meenden, dat uit een militair-disciplinair standpunt gezien, deze benoeming beter aanvaardbaar is, dan een definitieve benoeming van Wa rouw zou zijn geweest. Over het aftreden van de minister van Defensie zeide Warouw dit aftreden zeer op zijn plaats te achten, aangezien de Sultan wat de October-affaire betreft, vol gens hem, niet vrij-uit gaat. Andere offi cieren echter betreuren dit aftreden, te meer, omdat door de benoeming van Sadi kin de reden voor dit aftreden eigenlijk was weggenomen. Sjahrir naar Rangoon De voorzitter van de Partai Socialis In donesia, Sn tan Sjahrir, is Zondag naar Rangoon vertrokken, waar hij het congres van socialistische leiders in Azië zal bij wonen. De fractie-voorzitter van de P.S.I. in het parlement, de heer Subadio zal zich Dinsdag naar Rangoon begeven. In Sankt Anton is het weer minder goed: koude, weinig zon en veel sneeuwval. De skitochten van de Koningin en de Prinses sen gaan echter door. Zondag heeft de Koningin aan een achttal vrienden, die een deel van het jaar in Sankt Anton wo nen, een thee aangeboden. De ontvangst werd gehouden in de koninklijke trein. Des avonds hebben de Koningin en de Prinsessen met andere hótelgasten in hotel Post een voorstelling van een goochelaar bijgewoond. PARIJS, (Reuter). André Marty, de voormalige communistische leider, is uit de Franse communistische partij gestoten. De communistische federatie van het departe ment Seine heeft bekend gemaakt, dat zij het besluit van het comité van Marty's partij-afdeling in Parijs om hem uit de partij te stoten, heeft goedgekeurd. In September werd Marty van zijn par tijfunctie ontheven. Volgens een officiële communistische verklaring weigerde hij „zelf-eritiek" te oefenen en beantwoordde hij oproepen om voor zijn partijcel te ver schijnen met „beledigingen". OC*XOOCCCOOCOOC)OOOOOOOCOO<X>QOOOOOOOCOOOOCOXOOOOOOOOO ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Tijdelijk afnemende bewolking met later kans op enige sneeuw, voorname lijk in het Westen van het land. Zwak ke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Matige tot lichte vorst 6 Januari Zon op 8.47 uur onder 16.45 uur. Maan op 23 49 uur onder 11.05 uur Hoog en laag water in ÏJraoiden Maandag 5 Januari Hoog water: 6.51 en 19.03 uur. Laag water: 2.27 en 14.43 uur. Dinsdag 6 Januari Hoog water: 7.25 en 19.40 uur. Laag water: 2.57 en 15.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1