Koinange (Kikoejoe uit Kenya) be sprak „probleem der blanken" Agenda voor Haarlem Kort en bondigj POLITEIA CONFERENTIE Op collectieve straffen volgt collectieve bitterheid en haat Vroegere chef bij brandweer veroordeeld Weer een Haarlems gezin uitgezet ^Brieven aan de redactie Bloemendaal Heemstede MAANDAG 5 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Vonnis negen maanden met aftrek van voorarrest Mogelijk gaan Dinsdag ijsbanen open Onderscheiding voor Th. A. Wigcherink Stomp bij sledetocht: honderd gulden boete Annie Bonarius liet Kerstliederen zingen Nieuwjaarsfeest van volksdansvereniging Kinderkoor Jong Haerlem met drie Kerstspelen Sociëteit Vereniging Onverlichte auto's tijdens dichte mist Amsterdamse Beurs Sleefeest zonder glans op het Kopje Kindertoneel? Twee onderscheidingen bij Van Tubergen I Op de Afrika-conferentie, die door het socialistische studentengenootschap Poli- teia in Bentveld wordt gehouden is Zon dagavond het woord gevoerd door de heer Koinange, een van de leiders van de Kenya African Union, de organisatie die voor de aspiraties der inheemsen opkomt, en zelf een lid van de Kikoejoe-stam. Hij sprak uiteraard over Kenya en over de Mau Mau. "Wonderlijk genoeg, zo zei hij, bestaat het woord Mau Mau helemaal niet in de Afri kaanse taal. Of de organisatie werkelijk bestaat, betwijfelde hij trouwens ook. Maar hoe het begrip Mau Mau is ontstaan kon hij wèl vertellen. Dit begrip dan, dat zoveel vrees en ver warring wekt, stemt uit het recente ver leden, toen het scheen dat er in Kenya ten langen leste een andere wind zou gaan waaien. Labour-leden van het Britse par lement hadden een open oog gekregen voor wat er werkelijk in Kenya gebeurde en vooral de schandalige verdeling van het land, die de inheemsen tot paupers maakte en zelfs voedselnood veroorzaakte. De blijdschap, die de inheemsen op misschien nogal roerige wijze tot uiting brachten, werd door de Europese kolonisatoren uit gelegd als het voornemen hen van hun land te verdrijven en zo mogelijk hen nog de hals af te snijden ook.De blanken or ganiseerden daarop een propagandacam pagne tegen wat zij een geheim terreur- genootschap noemden, de Mau Mau. En prompt daarop begonnen de collectieve straffen voor geringe vergrijpen. Tienduizenden Kikoejoes werden van hun land verdreven en in kampen onder gebracht hun vee en hun oogsten en hun andere schamele bezittingen werden ge- confiskeerd. En natuurlijk volgde op het schandelijke systeem der collectieve straf fen een collectieve bitterheid. Nog was alles niet verloren geweest wanneer men de leiders van de Kenya African Union en de stamhoofden niet belet had in hun pogingen om te verhinderen dat uit die collectieve bitterheid een collectieve haat en daaruit weer een terreur zou ontstaan. Maar men verbood de K.A.U. en wierp haar leiders in de gevangenis. Zo ontstond wat men de Mau Mau noemt als een reactie tegen wat de blanke regering in Kenya misdeed. Zelfs wanneer men in aanmerking neemt, dat de omvang van de Mau MauTactie sterk overdreven is (tot nu toe werden slechts vijf Euro peanen er het slachtoffer van) is zij ten sterkste te veroordelen, zo zei Koinange. Maar zij is een begrijpelijke reactie. Oplossing De heer Koinange zag de oplossing van het probleem-Kenya, waarvan hij zei: „Het is niet een probleem van de Afrika nen, maar een probleem van de blanken" in het verschaffen aan de inheemsen van kiesrecht, van het beheer over hun eigen land, van beter onderwijs, van het af schaffen van de kleur-barrière en in het algemeen van het geven aan de Afrikanen van de elementaire en onvervreemdbare mensenrechten. Want alleen dén kan het wederzijds respect worden gevormd, dat nodig is om het onmetelijk rijke Afrika tot ontwikkeling te brengen in het belang van de Afrikanen, van de blanken en van een wereld die van alles te kort heeft be halve conflicten. „Feitelijke slavernij" De achtergrond van de Mau-Mau-terreur in Kenya vormen de onhoudbare economische toestanden in dat gebied, waar 500.000 Kikoejoe's van het land verdreven werden, waar schrikbarende armoede heerst on der de inheemsen en waar veler positie op de Europese plantages in feite niet beter is dan die van slaven. Zo sprak het Britse parlementslid Fenner Brockway (Labour) Zondagmiddag voor de in Bent veld vergaderde socialistische studenten ter Politeia-conferentie. De heer Brockway, die voor enkele weken een oriëntatiereis door Afrika voltooide, had in Kenya toe standen aangetroffen, die feitelijk alleen als slavernij te bestempelen warén. Hij sprak er met vele Kikoejoe's, die practisch lijfeigenen. zij« van. de Europese farmers, bi.i wie zij voor drie jaar op contract in dienst treden tegen „lonen" van 3S HAARLEM, 3 Januari 1953 BEVALLEN van een zoon: 2 Jan., C. Kruit hofvan der Putte; J. L. van der Wijkvan Dijk; A. J. Hoorns—1Tjabbes; C. E. A. M. Schreur—Pieterson. BEVALLEN van een dochter: 2 Jan., A. M. DiepeveenKoster. OVERLEDEN: 1 Jan., H. W. van Reijen— Demmenie, 76 j., Kenaupark; J. E. Eijpe, 73 j., Deckerstraat; A. van Riessen, 70 j.; Hya- cinthenlaan; 2 Jan., G. J. Woudenberg, 74 j., Slachthuisstraat; J. de Mon, 67 j., Ternate- straat; B. N. Loerakker, 73 j., Kamperlaan; L. J. M. Rijnbeek, 1 d., Kamperlaan. MAANDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: „Daar moet je een vrouw voor zijn" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Concertgebouw: Eerste optreden van het Nederlands Studentenorkest, 8.15 uur. Rem brandt en Luxer: „Limelight", alle leeft., 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noorden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mandy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vo gelvrij verklaarde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Minerva: „De kampioen melkboer", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Met geheime instructies", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg: „Daar moet je een vrouw voor zijn" (Het Vrije Toneel). 8 uur Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeft., 2, 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noor den", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Mandy", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vogelvrij ver klaarde", 14 jc-a;-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De kampioen melkboer", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Met geheime instruc ties", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. shilling (f 1.80f 3.60 per week), terwijl zulke farmers zelf niet zelden netto winsten van 40.000 tot 50.000 pond sterling per jaar maken. De Kikoejoe's die zelf nog v. at land bezitten, kunnen van de opbrengst daarvan nauwelijks leven, want hun lapje grond is bijna altijd te klein om hen te voeden. In totaal zijn er slechts 2000 vier kante mijl cultuurland op een bevolking van 1.2 millioen Kikoejoe's, die dan ook in groten getale naar de steden verdwijnen waar zij een ellendig bestaan leiden als goedkope arbeidskrachten. Hun lonen va riëren van 5056 shilling per maand, het geen nauwelijks het bestaansminimum voor een persoon is. De gezinnen van deze steedse Kikoejoe's moeten meestal dan ook voor zichzelf zorgen. Nairobi heeft 10.000 daklozen en zij die wel „gehuis vest" zijn, hokken veelal met drie gezin nen samen in een vertrek van 3.5 bij 3.5 meter. Betere perspectieven In andere Afrikaanse gebieden vond de heer Brockway gelukkig gunstiger perspec tieven, bijvoorbeeld in Uganda, waar de eerlang onderdrukte nationalistische bewe ging thans deelneemt aan het jonge zelf bestuur en waar de bevolking sindsdien vlot samenwerkt met de vroeger zo ge hate Europeanen aan de uitvoering van grootscheepse welvaartsplannen. Ook aan de Goudkust heerste na de verlening van zelfbestuur rust en welvaart en in de Soedan heeft het Britse beheer het ver trouwen gewonnen door de realisatie van het Gezira-plan, waarbij een millioen acres dorre woestijngrond in vruchtbaar land herschapen werd met technische en financiële hulp van Britse particuliere in stanties. Nu dit werk voltooid is, heeft men de Britse concessies niet verlengd, het ganse project met al zijn baten is aan de Soedan-bevolking overgedragen en wanneer dit jaar het gebied ook zelfbe stuur krijgt, gaat de Soedan een grote toe komst tegemoet. Deze ontwikkeling ontsluiting van Dit is dan de heer Koinange, lid van de Kikoejoe-partij uit Kenya en een van de leiders van de Kenya Ajrican Union, zoals hij gisteren in Bentveld het woord voerde. De'heer Koinange is de zoon van een Kikoejoe-stamhoojd en hij kreeg een Wes terse opleiding aan universiteiten in de Verenigde Staten en in Engeland. Op het ogenblik zetelt hij in Groot-Brittannië, van waaruit hij actie voert voor zijn volk. Hij geniet er vreemd genoeg de vrijheid die het Britse bestuur in Kenya zijn mede leiders ontzegt. achterlijke koloniën en mandaatgebieden met Europese hulp, gevolgd door bestuurs- overdracht aan de regionale bevolking achtte de heer Brockway de enig mogelijke weg, wil Europa een vinger in de pap houden ten aanzien van Afrika. Prolon gatie der oude status zal ook daar onmo gelijk en gevaarlijk blijven, maar als wij de geschetste weg volgen, dan kunnen Europa met zijn industriële capaciteit en Afrika met zijn grondstoffenrijkdom te zamen een „welvaartsblok" vormen een Eurafrikaanse vertrouwensgemeenschap die een stabilisator van doorslaggevende betekenis kan worden in onze verdeelde wereld. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vroegere chef van de beroepskern van de Haarlemse brandweer, de drieënveertig jarige oud-adjunct-brandmeester J. W. II., verdacht van verduistering, het doen plegen van diefstal en het aannemen van een gift. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van de tijd in voor-arrest doorgebracht. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie een straf van acht maanden met aftrek. De rechtbank achtte bewezen, dat ver dachte zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering, meermalen gepleegd (zij achtte de verduistering van gewichten niet bewezen), het doen plegen van diefstal van gas, electra enzovoort en het aannemen van een gift van 379 als ambtenaar. Hoger beroep aangetekend Onmiddellijk na het uitspreken van het vonnis heeft mr. B. W. Stomps, verdediger van J. W. H., zich met zijn cliënt in ver binding gesteld. Besloten werd in beroep te gaan, waarna mr. Stomps zich naar de griffie van de rechtbank begaf, om namens de verdachte hoger beroep aan te tekenen. Opmerkingen van orgaan „De Sirene" Naar aanleiding van de behandeling van deze zaak, met name enkele uitlatingen van de president aan het adres van de Com mandant van de Haarlemse Vrijwillige Brandweer, schreef „De Sirene", het orgaan van de Haarlemse Vrijwillige Brandblus sersvereniging „De Tien". „Toch menen wij op deze plaats een enkel woord over deze zaak te moeten zeggen. Een wóórd, dat protesteert tegen uitlatin gen aan het adres van onze Commandant, van de brandweerleiding en van de admi nistratie. U hebt het allemaal in de krant kunnen lezen, er worden aantijgingen ge daan, waartegen ter plaatse geen protest mogelijk is en zo men protesteert, wordt dit protest in de kiem gesmoord. Dit verkracht het rechtsgevoel. Natuur lijk, wij weten het, rechtsgevoel is iets anders dan volgens de letter van de wet spreken. Maar men kan recht spreken over een verdachte zonder anderen niet ver dachten daarbij in de modder te duwen en vooral, wanneer zij dat in geen opzicht verdienen. Het is zo makkelijk gezegd, dat er met het geld van de belastingbetaler maar gemakkelijk wordt omgesprongen, omdat er voor een paar tientjes ten eigen bate wordt gebruikt. Maar als men zo'n ge zegde lanceert, beseft men dan wel, dat die vrijwillige brandweer de gemeente elk jaar veelvouden van de huidige kosten bespaart. Hier willen wij vastleggen, dat wij, vrij willigers van de Haarlemse Brandweer, ons diep gekrenkt voelen door onverdiende aantijgingen aan het adres van onze Com mandant en zijn medewerkers." Het weerbericht voorspelt lichte tot ma tige vorst en deze mededeling geeft de liefhebbers van de schaatsrijderssport hoop, dat de ijsbanen spoedig geopend zul len worden. Óp tennisbanen en op onder water gelopen terreinen wordt reeds ge schaatst. Of de ijsbaan aan de Kleverlaan Dins dag geopend zal worden kon men ons van morgen niet meedelen. Het ijs is gekeurd, doch nog niet sterk genoeg geacht om de baan open te stellen. Morgenochtend zal nader overwogen worden of de baan Dins dag voor het publiek geopend wordt. Het bestuur van de IJsclub „De Vol harding", die een baan aan de Wagner- kade te Heemstede heeft, besloot vanmor gen de baan Dinsdagmiddag om halftwee open te stellen. Des avonds zal zij weer gesloten zijn. i Nog twintig andere op de nominatie Vanochtend is, ingevolge een rechterlijk vonnis, opnieuw een Haarlems gezin „op straat gezet". Het betrof hier de familie Van der M. (man, vrouw en twee kinde ren van respectievelijk tien en zes jaar) die in de Spaansevaartstraat een pand be woonde, waarin de man als filiaalhouder een kleinhandel in groenten en fruit dreef. De huur voor woning en winkelpand be taalde de werkgever van Van der M;-, waardoor hij namelijk de baas voor de wet als huurder geldt en de woning winkel in kwestie als dienstwoning be schouwd wordt. Dat was alles van geen belang zolang de zaken aan de Spaanse vaartstraat naar wens verliepen, maar toen de baas onlangs aanleiding meende te hebben, om Van dér M. als fiaalhouder te ontslaan, begonnen de moeilijkheden cmdat laatstgenoemde nu ook als bewoner van het bewuste pand geen enkel recht meer kon laten gelden. Wellicht was die woon-kwestie nog in der minne te schik ken geweest zo horen wij van Volks huisvesting wanneer Van der M. in zijn ontslag berust had, maar toen hij inplaats daarvan in de dienstwoning-winkel op eigen houtje de groentenhandel ging voort zetten, eiste zijn werkgever algehele ont ruiming van de dienstwoning, welke vor dering hem uiteraard werd toegewezen. Dientengevolge is het gezin Van der M. vanochtend uitgezet. Man en vrouw kunnen, wanneer zij er zelf niet in slagen, ouaerdak te vinden, ondergebracht worden in een logement, de kinderen zullen dan door bemiddeling van de gemeente, gehuisvest worden in een der kindertehuizen in Haarlem. Overigens, zo deelt Volkshuisvesting ons mede, staan er momenteel nog meer dan twintig gezinnen op de nominatie voor een dergelijke uitzetting. Vandaag is de heer Th. A. Wigcherink veertig jaar als zetter in dienst bij de drukkerij O. Th. Dantuma. Ter gelegen heid daarvan heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de jubilaris meegedeeld, dat de Koningin hem heeft toegekend de bronzen eremédaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Tijdens een bijeenkomst van het perso neel zijn de heer Wigcherink geschenken aangeboden door de heer O. Th. Dantuma en het personeel. Vanmorgen werd door de Haarlemse politierechter de zaak tegen de bloembol lenhandelaar D. H. P. uit Heemstede be handeld. Verdachte P., die niet verschenen was, omdat hij morgen naar de Verenigde Staten vertrekt, had op 2 December de zevenendertigjarige veekoopman C. A. P. P. uit Heemstede, toen deze met een arre- slee over de Glipperweg reed, een stomp in het gezicht gegeven. De veekoopman maak te, tezamen met een vriend, de vijftigjarige caféhouder C. S. uit Hoofddorp, een slede- tocht door Heemstede. Op de Glipperweg weken zij van de grote rijweg af, omdat er f een sneeuw meer lag. Verdachte was daar door in zo'n woedebui uitgebarsten, dat hij de veekoper een hersenschudding sloeg. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was van mening dat een flinke straf voor dit optreden zeer zeker op zijn plaats was en hij eiste een gevangenis straf van zes weken. De politierechter wilde rekening houden met het feit, dat verdachte nog nooit eerder veroordeeld was en gaf hem honderd gul den boete en een voorwaardelijke gevan genisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar. Tevens wees hij de civiele vordering van de veekoper 140) toe. De zang- en pianolerares Annie Bona rius liet Zaterdagavond, naar traditioneel gebruik, in de voorzaal van Brinkmann haar discipelen een Kerstprogramma uit voeren. Uit de ongemeen rijke litteratuur met betrekking tot het feest van Christus' ge boorte, was een alleszins interessante keu ze gemaakt en het bleek dat tussen tal van Franse, Duitse, Engelse, Italiaanse en nieuwere Nederlandse Kerstzangen, zo'n simpel oud-Vlaams liedje uit de Middel eeuwen als „O suver maecht van Israel (in een stemmige bewerking van Felix de Nobel) een bijzonder mooie beurt maakte. Die eenvoudige, treffende toon vindt men haast ook terug bij Philip Loots. De zuivere waarde herkent men pas door vergelijking en daartoe was gelegenheid genoeg. Zo hoorden wij onder meer een beetje brokkelig voorgedragen het fraaie twee stemmige koortje „La Vierge a la chrèche" van César Franck naast het karakteristiek Franse „Guillot prends ton tambourin" in een geestige bewerking, het typisch Ita liaanse „Ninna Nanna" naast het roman tisch Duits-Hollandse „Christkindleins Wiegenlied" van Theodoor Verhey, het uit bundig Vlaamse „De Herderkens" van Lo- dewijk de Vocht naast het eenvoudig oud- Duitse „Uf dem Berge" en zo verder. Koorzang werd met solozang afgewisseld en zo was er gelegenheid enkele vocale be loften te horen, tenslotte zelfs met een aria uit „De Messias" van Handel. Het zou wel aardig geweest zijn indien behalve dit fragment, dat gebouwd is op het thema van een Napolitaans Kerstlied, ook dit ka rakteristieke wijsje ten gehore was ge bracht. Intussen hebben de leerlingen van Annie Bonarius weer een rijke oogst opgedaan aan liederen, die ze door het leven zullen meedragen. JOS. DE KLERK In het Krelagehuis in Haarlem kwamen gisteravond enige honderden leden van de Kennemer Volksdansvereniging bijeen. Het geld deze avond een Nieuwjaarsfeest. Het programma bleek bijzonder omvangrijk en reikte ver over de grens. Nadat de voor een dergelijk feest nogal onbruikbare zaal volgestroomd was, zocht ieder plaats en partner. Spoedig dansten velen met elkaar de immer fleurige volksdans- rr.uziek, die werd verzorgd door een trio bestaande uit Marius Ruysink (fluit); Job Nieuwenhuizen (viool) en Kees Bakker (piano) en de muziekgroep van de vereniging die onder leiding staat van Henk Honhof, die tevens de dansleiding op zich had genomen. Dadelijk viel op met welk een enthou siasme de simpele en ingewikkelder de Duitse, Hollandse, Franse, Engelse, Zweed se dansen en die van andere nationalitei ten werden uitgevoerd. De avond werd gekenmerkt door een wel bijzondere prettige stemming. Hier v/as een vereniging aan het werk, die zich, natuurlijk, ten doel heeft gesteld de volks dans niet op de achtergrond te laten ra ken maar die tevens een tegenwicht wil zijn voor het tot gewoonte geworden „avondje dansen" met de ongezonde en nietszeggende sfeer die daarbij zo dikwijls aanwezig is. Mej Willy van Eldik gaf Zaterdagavond met haar kinderkoor „Jong Haerlem" een Kerstuitvoering in het Wijkgebouw aan de Molenaerstraat. Dit ensemble (voortgespro ten uiit het voormalige „D.I.S. Operette koor") wil zioh toeleggen op kinderkoor- zang, doch tevens het operettegenre niet geheel prijs geven. Wat ook deze avond aangetoond werd, want er stond een drie tal korte Kerstspelen op het programma en dat was zowat het voornaamste wat „Jong Haerlem" presteerde. Maar deze spelen gaven gelegenheid om een hele reeks Kerstliedjes te pas te bren gen. Dit kwaim vooral voor in „De Kerst man en de Sneeuwvrouw", dal in een aar dig décor speelde. De Sneeuwvrouw en de Kerstman wisten hun weetje wel te zeg gen (de eerste daarbij een aardig liedje te zingen) en de figurerende kleintjes hadden een uitgebreid répertoire af te werken. In „Kaarsjesspel bij de Kerstboom" kwam het maar op goed praten aan, maar ook klonk het „Stille nacht" terwijl de spe lertjes met brandend kaarsje in de hand in optocht door de zaal wandelden. De ver toning van het derde spel („Naar Bethle hem" van wijlen David Tomkins) kon ik niet bijwonen. Het dameskoor „Haerlem", waarvan „Jong Haerlem" een onderafde ling geworden is, had de avond met enkele toepasselijke meerstemmige liederen inge leid. Willy Eldik slaagde erin het Engel- terzett van Mendelssohn goed in evenwicht te houden en toonzuiver te laten klinken. Wanneer het nu ook nog wat minder strak ging, zou dit aan de geest van deze wilde muziek zeker tegemoet komen. De juiste sfeer werd vooral in „Wiegelied in de Kerstnacht" bereikt. Er was veel belang stelling voor deze avond en veler handen zullen wel gejeukt hebben om de uitvoe renden met een applausje te belonen. Maar om de stemming niet te breken was verzocht elk teken van instemming na te laten. JOS. DE KLERK Zaterdag is in de zalen van de Sociëteit Vereniging aan de Zijlweg, de jaarlijkse Nieuwjaarsbijeenkomst van de leden gehou den. De voorzitter, de heer A. J. van Ra- venswaay, heeft in vorige jaren vaak een berijmde nieuwjaarswens uitgesproken, doch heeft ditmaal willen volstaan met een kort overzicht van hetgeen het jaar 1952 heeft gegeven. Daarbij werd speciaal toegelicht de in dat jaar plaats gehad hebbende ver bouwing van de sociëteitslokalen, welke thans volgens de voorzitter tot de best uit gevoerde zalen in Nedèrland mogen worden gerekend. Aan de verlichting, aan meubilair en biljarts is de uiterste zorg besteed en het is een genoegen daar bijeen te komen. De voorzitter zeide voorts dat er een gezellige vriendschappelijke sfeer heerst, die voor een sociëteit onontbeerlijk is. Hij hoopte dat de toeloop van leden dit jaar weer zal toene men en dat de bloei waarin de sociëteit Ver eniging zich thans verheugt, bestendigd moge blijven. De sociëteit kan in een stad als Haarlem een nog belangrijker plaats in nemen, aldus besloot de voorzitter zijn toe spraak. De Haarlemse politie heeft Zaterdagmid dag, toen er een dichte mist was, op de Amsterdamsevaart gecontroleerd of de auto's verlicht waren. Zij heeft tegen zes automobilisten, wier auto's onverlicht wa ren, proces-verbaal opgemaakt. Ruim 6000 Nederlanders hebben vol daan aan het verzoek van het K.N.M.I. in De Bilt in de Nieuwjaarsnacht de dikte van de sneeuw te meten. Met deze gegevens wil het K.N.M.I. een onderzoek instellen naar de invloed van steden, heuvels en dergelijke op de neerslag. Men hoopt volgende week de resultaten bekend te maken. Slotkoers Openings Vrijdag koersen i-3'A Nederl. '47 93% 93% A.K.U 151% 152 176k! 176% Philips Gloeil. 163 164 Kon. Petroleum 312J4 306% A'dam Rubber 71% 77 Holl. Amer. Lijn 127 127 N. Scheepv. Unie 120 119 H.V.A 81 81 Deli Mij. 68 68 Amsterd. Bank 164% 166 Ned. Handel Mij. 150 150 Rotterd. Bank 154% 155 Twentsche Bank 165 165 Anaconda Copper 421/ia e.d. 43 Bethlehem Steel.. 54% 57% Republic Steel 47% 46% Shell Union 72% 72 23 22% 42 43 (Verkort weergegeven) Nooit meegemaakt. De brief van H A. B. aan de redactie heb ik met grote ver wondering gelezen. Indien B. zó erg ge kreukt en gedeukt uit de bus komt, vèr na de tijd die hij dacht thuis te zijn, verbaast het mij ten zeerste dat hij niet evenals zijn voorouders te voet gaat. Dat kost geen vijftien cent en hij arriveert tijdig op de plaats van bestemming (althans volgens zijn mening). Ik zelf reis erg veel per bus, ook op koude dagen, en het is me nog nooit ge beurd dat ik zulke dingen meemaakte als u beschrijft. Wat zouden wij moeten be ginnen zonder die moderne comfort? Wij mogen alleen dankbaar zijn dat onze stad zulk een comfortabele vervoersdienst heeft en deze heeft dan ook mijn volle achting. A. C. H.—K. Vervoer. De heer H. A- B. heeft een klacht in uw blad gepubliceerd over het comfort in de autobussen in uw courant van 3-1 -'53. Er wordt verhaald over diligence en trekschuit. Ik geloof echter niet dat de trekschuit bij bevroren wateren op tijd aankwam en ook niet dat de diligence bij spiegelgladde of besneeuwde wegen zich hield aan een tijdschema. In deze tijd van sneeuw en gladde wegen is het logisch dat er vertraging ontstaat en dat de dienst doende bussen overvol zijn. Dit is over macht en daar kan een vervoersmaatschap pij ook niets aan verhelpen. Als reiziger(s) zijnde moest men echter blij zijn dat men (al is het te laat) nog vervoerd kan wor den bij dergelijke wegen. Het alleraardig ste wat de heer H. A. B. opmerkt, lijkt mij echter de benzinelucht die er valt waar te nemen wanneer men in een nauwe ruimte geperst wordt. Ik vraag mij af hoe een bus welke wordt voortgedreven door diesel olie naar benzine zou kunnen ruiken! Laten we ook hier eens hartelijk om lachen! EEN BUSCHAUFFEUR Naschrift: De brief van de heer H. A. B. bevatte geen verwijt aan de NZH, doch trok slechts in twijfel of de ontwikke ling van de moderne techniek in het alge meen het comfort heeft bevorderd. Wat dat betreft leek ons zijn betoog inderdaad ge grond. Red. Lotgenoten. Met grote belangstelling en instemming las ik Zaterdagavond de uitin gen van H. A. B. in zijn brief aan de Redactie over het busvervoer. Wat de schrijver zegt is mij geheel uit het hart gegrepen en ik ben overtuigd, dat hij de mening weergeeft van honderden lotgenoten hier in Heemstede, die helaas nu voor hun transport van en naar de stad zijn aangewezen op dit „vee-vervoer zon der dierenbescherming". Helpen doet dit klagen natuurlijk weinig of niet; maar het is goed, dat de ontevre denheid zo nu en dan toch eens duidelijk tot uiting komt. Ieder deskundige had vooraf kunnen voorzien, dat een massa-stadsvervoer als het hier geldt, niet zo goed door bussen kan worden verzorgd als per tram, die boven dien naar verhouding van het aantal ver voerde passagiers in de straten der stad veel minder ruimte opvordert dan de bussen. Bovendien zijn de nu gebruikte bussen wel absoluut ongeschikt voor het massale stadsvervoer, waar op de drukke tijden de mensen zich bij elke halte moeten trachten heen te persen langs hen, die het veel te smalle middenpad vullen, om er uit te komen. In andere steden, met name bij trolley-bussen, is de doorgangsruimte veel groter. Daarbij de tijdrovende éénpersoons bediening en het grote gevaar, dat bij over volle bussen de chauffeur niet kan contro leren of ieder veilig is uitgestapt. Voor be jaarden is het in- en uitklimmen ook zeer bezwaarlijk. Wat was dat alles bij de tram veel ge makkelijker! Men kon daar ook vast op zijn benen staan en werd niet door elkaar ge rammeld als nu in de bus. Bij de tram kon men ook op een regelmatige dienst rekenen. Bij de bus staat men op drukke tijden vaak lang te wachten en dan komen er 2 of 3 achter elkaar, die zo wat krijgertje spelen en is het een gok met welke men nu nog het eerst aan het station of weer thuis is. Keurt de politie dit opproppen van men sen in de bussen goed, waar men als er iets gebeurt eenvoudig niet uit zou komen? Is het verkeer er veiliger door geworden? En dan de schade aan de bestrating en de hui zen door de veel te zware bussen! Dit was toch alles voor deskundigen te voorzien geweest. Nog slechts twee opmerkingen tenslotte: 1. Er wordt wel gezegd, dat de klachten voornamelijk uit Heemstede komen en niet uit andere delen van de stad. Ik weet niet of het inderdaad zo is, maar Heemstede was in elk geval aan zijn goede tram ge wend en mist die nu sterk. De anderen zijn wellicht blij, dat ze nu althans een vervoer middel hebben. 2. Een mooie reclame wordt het ook voor Haarlem en Heemstede als straks bij de Flora de bezoekers uit andere delen van het land en uit het buitenland merken, hoe men hier tegen steeds stijgende prijzen passagiers vervoert! W. B. R. BINNENLAND Hr. Ms. „Cerberus" zal niet, zoals ver wacht werd, vandaag uit de Verenigde Sta ten in Den Helder aankomen, maar morgen ochtend om 11 uur. De Europese Raad voor Kernphysisch onderzoek zal op 12, 13 en 14 Januari te Brussel bijeenkomen onder voorzitterschap van onze landgenoot drs. J. H. Bannier. Met prof. dr. S. R. de Groot uit Utrecht verte genwoordigt de heert Bannier, die direc teur is van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, op deze bijeenkomst ons land. Sinds Vrijdag werd de 22-jarige P. H. van D. uit Haastrecht vermist. De jongeman blijkt nu naar familie in Tilburg te. zijn gegaan. Op 7 Januari zal mr. dr. A. C. B. Arts, directeur-hoofdredacteur van de Nieuwe Til- burgse Courant, zijn 80ste verjaardag vieren. Op 24 December was het 60 jaar geleden dat het eerste artikel van zijn hand in de Nieu we Tilburgse verscheen. Terstond na het voltooien van zijn studie in de rechten werd mr. dr. Arts in de leiding van de krant be noemd. Hij woont nu in Amsterdam en schrijft nog dagelijks het hoofdartikel. Bij de rijksnostsnaarbank is geduren de December ingelegd f 33 millioen en terug betaald f30.6 millioen. Gedurende 1952 wa ren inleg en terughotaling respectievelijk f376 millioen en f364.7 millioen. zodat een spaaroverschot van f 11,3 millioen werd be reikt. In 1951 werd f96,5 millioen ontspaard. Eind December 1952 hadden de inleggers een gezamenlijk tegoed van f 1309 millioen. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. Wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer onder de veestapel van de paters Trappisten aan de Koningshoeven te Tilburg moesten 103 runderen worden geslacht. Op 7 Januari hoopt de heer J. C. van Kralingcn. thans werkzaam als chef van de afdeling zetterij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., de dag te vie ren waarop hij 25 jaar bij deze vennoot schap in dienst is. De sleepret op de baan aan de Hoge Duin en Daalseweg te Overveen, het Bloe- mendaalse Kopje, is met het afgelopen weekeinde geëindigd met een paar laatste stuiptrekkingen. Zaterdagmorgen mochten wij met genoegen constateren, dat de af sluitboom nabij de Lonbar Petrilaan over een geruime afstand in de richting van de sleebaan was verplaatst, waardoor een betere en ongehinderde parkeergelegenheid ontstond.. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft ons er opmerkzaam opgemaakt, dat leden van de brigade van Nieuwjaarsdag af vrij wel regelmatig op het Kopje hebben ge post. Op de eerste Januari werden vier ongelukken van meer ernstiger aard be handeld, waaronder twee gevallen van hersenschudding. Ook Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur moest de Bloemendaalse Reddingsbrigade optreden, toen een der tienjarige Haarlemse jongen een hersen schudding opliep en naar het Marine Hos pitaal werd vervoerd. Zondag werd er voornamelijk door kin deren nog wel gesleed, maar het leek meer op de laatste stuiptrekkingen van deze sleee-periode. Dé baan was mul en op vele plaatsen kaal, zodat het een wonder was, dat er nog tamelijk velen de kruising met de Midden Duin en Daalseweg bereikten. Er zijn In ons land enkele ensembles die zich aandienen als de behartigers van het kindertoneel, zonder dat hun artistieke pres taties dit praedicaat rechtvaardigen. Althans wanneer men hieronder iets anders wenst te verstaan dan een onnozele klucht, waarbij de van alle fantasie gespeende intrige slechts bestaat uit een vrijwel onafgebroken reeks grollen, gedebiteerd met de duidelijke be doeling de jeugd desnoods met geweld aan het lachen te brengen. Uitstekend kindertoneel wordt bijvoorbeeld op het jaarlijks Sint Nicolaasfeest van de Nederlandse Bond van Onderwijzers gebo den, waar de stukken van Fred Berens mede door décors, costuums en spelopvatting, de herinnering van het jeugdige publiek nog lange tijd daarna met een blijde ervaring moet vervullen. Zo zou schrijver dezer rege len nu na ruim dertig jaar de intrige nog kunnen navertellen van „Roderik de Tovenaar" en ,,De inneming van Den Briel", welke spelen toen in het Haarlemse Bron gebouw werden opgevoerd. Menig zogenaamd beroepsgezelschap, dat van oordeel is dat een kindervoorstelling zo nauw niet luistert, zou hieraan een voorbeeld kunnen nemen. Dit gel'.t zeker voor het Rotterdams Kin dertoneel. dat Vrijdagmiddag in het Heem steeds Minervatheater een dorre opvoering gaf van de klucht „Watt en Half Watt". Want wat heeft dit ensemble de kinderen nu eigenlijk gegeven dan enige uren goedkoop plezier, dat over enkele dagen stellig weer vergeten zal zijn. En dit is maar het beste ook, want zelden zag ik een voorstelling waar de recette zo apert de hoofdrol ver vulde als hier. Het gezelschap zou desnoods op de fiets naar Heemstede gekomen kun nen zijn, want men had geen stukje décor meegebracht, zodat de toneelac.kleding nog minder dan armoedig was. Het gehele meu bilair bestond uit een keukentafeltje met ■en tafel en vier stoelen, hetgeen het kan toor van een notaris moest voorstellen. De inhoud van de klucht was gebaseerd p de 'elijkenis van Watt en de notaris, die hiei'n aanleiding vinden een persoonsver wisseling te ondernemen. De rest bestaat dan uit op de grond vallen, onder de tafel kruipen en andere originele ideeën. Dit alles werd op het programma geannonceerd a's „Een 'ndermiddag bij uitnemendheid". J. v. D. De heer L. van Maaswinkel, die dezer dagen 56 jaar in dienst was bij C. G. van Tubergen's Bloemen- en Zaadhandel N.V. te Haarlem, waar hij thans boekhouder is, werd door de Koningin onderscheiden met de zilveren ere-médaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Zaterdag heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de jubilaris het eremetaal op de borst gespeld ten kantore der directie van de firma Van Tubergen; des avonds werd de heer Van Maaswinkel door directie en personeel der firma gehuldigd tijdens een feestavond van het jubileumfonds Zaterdagavond heeft Heemstede's bur gemeester de ere-médaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer T. Warmerdam we gens 47-jarige trouwe dienst bij Van Tu- bergens Bloemen- en Zaadhandel. Ook deze onderscheidene, die thans' meesterknecht in genoemd bedrijf is, werd op de feest avond van het jubileumronds eens extra in de bloemetjes gezet.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3