Vijftien landen zenden hun van 6-18 Januari naar beste schakers Beverwijk Haarlemse schaakteams staan er in de competitie goed voor Speciale commissie zal experiment op scholen voorbereiden Kamp der schaak-matadoren aanstaande Internationale jeugdgroep een nieuw tournooi-onderdeel Dr. Euwe in hoofdgroep Goede kansen van Haarlem in de tweede klasse Dr. Adenauer opende „Olympia leeft" in Dortmund Auto met kerkgangers reed te water; 1 dode A.V.R.O.'s voorzitter gehuldigd MAANDAG 5 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Kottnauer vraagt asyl in Zwitserland IJshockey Om de Lippensbeker Schaa tsen rijden KNSB-bestuur wijst motie Zuidholland af Een man, die zichzelf respecteert Is degene, die zich met AKRU scheert. 2ic&eelcièttc. Waterpolo Centrale training van Nederlands zevental De Sportconferentie in Bloemendaal Voet hal Halfweg-ETO Willy Ruvs speelde rol van Gor Ruys Aan het Internationale Hoogoven Schaaktournooi, dat van 6 tot en met 18 Januari wordt gehouden, zullen schakers uit vijftien verschillende landen meedoen; voor de eerste maal in Nederland ls er bovendien een internationale jeugdgroep samenge bracht. De twaalfde plaats in de Internationale Hoofdgroep bezorgt de tournooi- commissie nog al wat hoofdbrekens, daar Piro (Joegoslavië) nog steeds geen defini tief bericht van deelneming heeft gezonden. Mocht hij nog afbericht zenden, dan zal Tilnik invaUen. Pilnik is thans nog in Argentinië, maar voor het geval, dat hij ook niet aan het tournooi kan deelnemen, staat Fuster (Hongarije) nog als laatste reserve klaar. Evenals in de jaren 1951 en 1952 zal gedurende het tournooi „het Logboek" weer dagelijks worden uitgegeven onder redactie van Chris Vlagsma, dat vele schaak- entho-usiasten in Nederland op de hoogte zal houden van de gedetailleerde prestaties der deelnemers. De internationale hoofdgroep, die in de 12-kamp zullen uitkomen bestaat uit: 1. dr. Euwe, 2. Van Scheltinga, 3. Kramer, 4. Donner, 5. Bouwmeester, 6. Cortlever, 7. Toran (Spanje), 8. O'Kelly (België), 9. Heidenfeld (Zuid-Afrika), 10. Rossolimo (Frankrijk), 11. Kottnauer (Tsjechoslowa- kije). De twaalfde plaats is, zoals gezegd, nog niet definitief bezet. De heer Th. D. van Scheltinga, die de tweede plaats van deze hoofdgroep bezet, zal speciaal onze lezers dagelijks van het gebeuren op dit 15e Hoogoven Schaaktour nooi op de hoogte houden. Door zijn theo retische beschouwingen heeft deze schaak meester een bijzondere naam in de Neder landse schaakwereld gekregen. De erevoorzitter van de Kon. Ned. Schaak- pond, de heer Zittersteyn zal als wedstrijd leider van de hoofdgroep optreden. Aan de internationale Jeugdgroep (10- kamp) zullen de volgende jongeren be neden de leeftijd van 21 jaar deelnemen: 1. Van Geet (Rotterdam), Jeugdkam pioen Nederland, 2. Van Son (Rotterdam), 3. De Geus (Den Haag), 4. Hameka (Oegst- geest), 5. Kestner (Utrecht), 6. Scavarelli (Italië), 7. Heilemann (W.-Destland), 8. Heim (W.-Duitsland). Voor de negende en tiende plaats is de commissie nog in on derhandeling met een Belg en een Zwitser. Ook de dames De internationale damesgroep (8-kamp) is evenals de vorige groepen ook samenge steld uit meesters meesteressen eigenlijk van de eerste orde. Op de eerste plaats staat mevrouw Fenny Heemskerk, tweede in het vorig jaar te Moskou gehouden tour nooi. De tweede plaats zal bezet worden door mevrouw Roodzant, ex-kampioene van Nederland. Respectievelijk op de derde, vierde, vijfde en zesde plaats staan mej. Bruce (Engeland), mej. Bacic (Joegosla vië), mej. Bussers (België) en mej. May Fenny Heemskerk Alsnog in het Hoogoven Schaaktournooi De internationale schaakmeester Kott nauer, Tsjechisch kampioen en 42 jaar oud, heeft om asyl in Zwitserland gevraagd. Kottnauer verbleef in Zwitserland, om dat hij in Luzern deelnam aan een inter nationaal tournooi. Hij deelde de organisa toren van het tournooi mede, dat hij niet meer naar Tsjechoslowakije wenste terug te keren. Kottnauer was werkzaam bij het minis terie van Opvoeding in Praag, waar hij speciaal dé belangen behartigde van het schaken. Kottnauer vertelde dat hij zijn beslissing na rijpe overweging had ge nomen. De politieke situatie in mijn land, aldus Kottnauer, wordt met de dag ern stiger. Hij wilde Tsjechoslowakije verlaten voor het te laat was, zo voegde hij er aan toe. Kottnauer hoopte enige tijd in Zwitser land te kunnen blijven om daarna naar Spanje te kunnen gaan en vervolgens naar Zuid-Amerika, teneinde zich te voegen bij een groep van spelers, die om politieke redenen in dat werelddeel verblijft. Kottnauer legde zijn verklaring af, toen hij zeker was dat hij het internationaal tournooi in Luzern zou winnen. Naar Nederland Het is thans zeker dat de Tsjechische schaakmeester Kottnauer naar Neder land komt om deel te nemen aan het Hoogoven schaaktournooi, dat van zes tot en met achttien Januari in Beverwijk zal worden gehouden. Te elfder ure heeft de Canadees Yanofski bericht van verhindering gestuurd, waarna de wedstrijdleiding van het Hoogoventour- nooi zich telefonisch met Kottnauer in verbinding heeft gesteld. Kottnauer, die in gezelschap is van zijn echtgenote, heeft de uitnodiging geaccep teerd. Karff, kampioene U.S.A. De overige twee plaatsen zijn nog niet vastgesteld. In totaal zullen vijftien landen op het tournooi vertegenwoordigd zijn en wel Ar gentinië, België, Canada, Denemarken, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Hon garije, Italië, Joegoslavië, Letland, Neder land, Spanje, U.S.A. en Zuid-Afrika. Klinkende namen, open kansen Dat ook dit Hoogoven Schaaktournooi volgens menselijke berekening volledig zal slagen, wordt wel bewezen door de samen stelling der groepen, waarvan de deel nemers zeker de hogeschool van het schaak spel „cum laude" hebben afgelopen. Het valt moeilijk te bezien, wie de overwin- Donner naar in dit tournooi zal worden. Zeker is dat dr. Euwe, die het vorige tournooi won, een goede kans maakt. Daarentegen zullen Rossolimo en Kottnauer kwade tegenstan ders kunnen zijn, waarnaast ook met Van Scheltinga terdege rekening gehouden moet worden. De achttiende Januari zal ook deze sluier echter zijn opgelicht. De speelzalen zijn: van 6 tot en met 9 Januari in het Sta- tenhuis en van 10 tot en met 18 Januari in het Kennemer Theater. De officiële ope ning zal op Dinsdag 6 Januari om half zes geschieden door een der directieleden van de Hoogovens. Voor diegenen, die alleen 's avonds over vrije tijd beschikken is er van Zaterdag 10 tot en met Zondag 18 Januari een avond-zeskamp georganiseerd, waarop in vijf ronden zal worden gespeeld. Op Donderdagavond 15 Januari zal aan alle gasten in de balzaal van het Kennemer Theater een cabaret-avond worden aange boden, die een intiem karakter zal dragen. Door mr. E. Spanjaard uit Utrecht, een der stamgasten, is een zeer aantrekkelijk pro gramma samengesteld, waarnaast een Suri naams orkest voor de muzikale omlijsting zal zorgdragen. Op de slotavond zullen de gasten per Hoogoven-expresse naar het restaurant W.O. worden vervoerd, alwaar de traditionele snertmaaltijd gereed zal staan. dr. Max Euwe In een ijshockeywedstrijd voor de compe titie om de Lippens-beker heeft Brabo (Antwerpen) met twaalf—vier (4—1, 4—1, 42) gewonnen van C.P.L. (Luik Voor Brabo scoorden R. Waldschmidt (2), Ver strepen (1), Lekens (1), Noterman (3) en A Waldschmidt (5). Voor C.P.L. maakten Anciaux (11, Breyer (1) en Dupre (2) de doelpunten. Zaterdag avond, in Luik, had C.P.L. met acht—vijf van Brabo gewonnen. De stand in de competitie om de Lippens beker luidt thans: HHIJC 'Den Haag) 3 3 - - 6 32—13 KEV 'Krefeld) 4 3 - 1 6 43—22 Brabo 'Antwerpen) 5 2 - 3 4 34—43 CPL (Luik) 6 2 - 4 4 37—56 DEG 'Dusseldorp) 1 1 - - 2 32 Ijsvogels (A'dam) 3 - - 3 0 12—25 De motie van het gewest Zuidholland ls voor het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond onaan vaardbaar. Deze motie is gebaseerd op on juiste voorlichting van de betreffende ver gadering van het gewest Zuidholland, ge houden op 20 December In Den Haag. Alle verenigingen van het gewest Zuid holland en de pers zullen over de bedoelde onjuiste voorlichting zeer binnenkort vol ledig worden ingelicht. Het K.N.S.B.-be- stuur is bekend met het feit, dat de N.V. B.H.S. zich in haar bestuursvergadering van 2 Januari in afkeurende zin heeft uit gelaten over de vergadering van het ge west Zuidholland. Desondanks heeft het N.V.B.H.S.-bestuur zijn goede diensten aangeboden. Dit aanbod is door het bestuur van de K.N.S.B. aanvaard. ADVERTENTIE ZONDER KWAST ZONDER WATER In scheervlucht Uw baard er af. Recla Studios De rust van de candidaten voor het Ne derlands waterpolo-zevental, dat met het tournooi om de Trofeo Italia in Augus tus te Nijmegen in het vooruitzicht weer een belangrijk seizoen tegemoet gaat, is voorbij. Zondag 11 Januari begint de training van de jeugd en Zaterdag 17 Januari zal Frans Kuyper de training hervatten van het Ne derlands zevental en zijn reserves. Natuur lijk is het Sportfondsenbad Oost in Am sterdam, waar de jongens oudergewoonte BIJ de voortzetting van de in Bloemendaal gehouden conferentie voor de Lichame lijke opvoeding door de stichting „Opvoeding en Lichamelijke Oefening" werd een commissie ingesteld die een aan een aantal scholen te nemen experiment zorg vuldig zal voorbereiden. De uitkomsten van deze proef zullen worden gevolgd door de verdere verbreiding en het propageren van de in het reeds genoemde kernpro gramma vastgestelde werkwijze. Er zijn drie subcommissies ingesteld die over hun werk de commissie zullen inlichten. Deze commissie heeft zich bereid verklaard om nog voor het aanbreken van de zomervacantie aan de leden die in „huize Vijverduin" in vergadering bijeen waren, verslag uit te brengen en hun een werkplan-programma aan te bieden. De drie subcommissies zullen zich respectievelijk bezig houden met le. het programma rijp te maken om het als proefprogramma en voortest op een bepaald aantal scholen te proberen; 2e. het gereed zijnde plan voor het lager onderwijs aansluitend te maken voor het voortgezet- en middelbaar onderwijs; 3e. de coördinatie van het nijverheids-onderwijs. Op de openingswoorden van de heer P. J. Slothouwer ontvingen wij een rectificatie. Ten onrechte had hij namelijk gezegd, dat deze conferentie het tweede optreden naar buiten van de stichting was. Reeds in 1946 en 1948 werden bijeenkomsten gehouden in respectievelijk Valkenburg en Weert, zodat de conferentie in Bloemendaal de derde bij eenkomst was. De tweede'inleiding, van de heer R. M. Bloem, docent aan de Christelijke Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, was een voortzetting van de in ons blad van Zaterdag reeds besproken inleiding van de heer Richters, maar meer concreet op het programma ingaand. Nader werd in de inleiding van de heer Roem bezien welke „functies" (bewegings oefeningen) en spelen een geschikt kernpro gramma vormen. Voorts besprak hij een voorstel Inzake de te gebruiken nomencla tuur naamregister), zonder deze evenwel een struikelblok te laten zijn bij de vorming van een program, de verdeling van de stof over de leerjaren van de lagere school, en voorbeelden van hoe de functies te verzwa ren door de situaties te wijzigen (een meer moderne opvatting van de middelen: varië ren, aaneenschakelen, combineren, af wisselen). Zaterdag hield de heer J. C. Wilmans, rijksconsulent voor de lichamelijke opvoe- dinig in algemene dienst, de laatste inlei ding waarin het thema van de mogelijkheid om tot meer eenheid te komen steeds merk baar was. Als wegen en middelen daarvoor werden aanvaard de opstelling van een kernprogramma voor het onderwijs lichame lijke oefening aan de verschillende school typen en het houden van besprekingen en bijeenkomsten met groepen van deskundi gen op het gebied van de lichamelijke op voeding omtrent een verdere theoretische fundering en methodische uitwerking van dit kern-programma. Het zal een aantal functies als lopen, springen, werpen, klimmen en klauteren, heffen en dragen en dergelijke alsmede zwemmen en spelen moeten omvatten. Als voorbeeld van de verschillende schooltypen werden genoemd het algemeen vormend onderwijs, het vakonderwijs en de militaire opleiding. De kern mag dus niet te groot zijn, zodat naar behoefte kan worden toe gevoegd en het accent kan worden verlegd. Het kernprogramma moet zijn afgestemd op weinig en eenvoudige hulpmiddelen, die eveneens bij de slechte accomodatie van vele scholen uitvoerbaar zijn. De heer Wilmans heeft daarbij ook gepleit voor een behoorlijke breedte van het kernprogramma, dat de leerkracht een zekere beperking oplegt, die hij dient te zien als offer aan de een'ieid. Dit offer mag de vrijheid niet zodanig beperken, dat tegen eigen beginselen moet worden gehandeld. Het mag dan ook geen verarming zijn. Het moet lei den tot een verrijking van de stof met een aantal vormen die algemeen be oefend worden en waarvan aangenomen mag worden dat in de toekomst steeds duidelijker wordt, (ook als ge,volg van het experiment), welke resultaten er mede te bereiken zijn. Samenvatting Bezien wij tenslotte de resultaten van deze conferentie, waarvan het doel was het overwegen van de mogelijkheden om te komen tot meer eenheid van opvatting en werkwijze bij het onderwijs in de lichame lijke oefening in schoolverband, dan mogen wij aldus deelde de secretaris van het bestuur van de stichting opvoeding en licha melijke oefening, de heer J. M. P. Richters, ons na de conferentie nog mede niet ontevreden zijn. Het eerste doel om het in principe eens te worden over één stuk werk, Heel wat Haarlemse schaakteams zijn met optimisme het nieuwe jaar ingegaan. Zij konden dit doen omdat de plaatsen die zij op de ranglijsten innemen, daar alleszins aanleiding toe geven. Zo verbeterde de positie van H.S.G. I in de hoofdklasse van de K.N.S.B. eind 1952 zo aanmerkelijk, dat het de onderste regionen kon verlaten en nu zelfs alle aandacht op de bovenste plaats kan concentreren. Daartoe werkte niet in het minst mee de 7-3 overwinning op de koploper Utrecht I. Nog beter kunnen de vooruitzichten worden ais H.S.G. het beroep wint dat het aantekende tegen de arbi trage van een afgebroken partij uit de wedstrijd tegen Max Euwe, welke wedstrijd voorlopig in een gelijk spel eindigde. En de kansen op winst van het beroep en daar mee van de wedstrijd zijn zeer zeker aanwezig, hetgeen zou betekenen, dat H.S.G. mede aan kop zou komen. Ook de kansen van Haarlem I in de 2e klasse van de K.N.S.B. staan goed, door het gelijke spel dat De Dom aan Hei Wes ten moest toestaan. De Haarlemmers kwa men daardoor gelijk met De Dom, terwijl de score aan bordpunten veel beter is. Heemstede I heeft in de overgangsklasse van de N.H.S.B. de beste papieren. Ten minste als de verwachting, de wedstrijd te gen Rolland I voorlopig 2)41 54 voor de Heemstedenaren te winnen, in vervul ling gaat, waar overigens alle kans op schijnt te zijn. Het Oosten I speelde in de le klasse B 3 wedstrijden en won er evenveel. Vooral de overwinning tegen Y.A.S. III in Am sterdam met 3)46)4 was zeer verdienste lijk. Het meest bedreigd wordt Het Oosten door H.S.G. II, dat na de 5)4454-over- winning op Santpoort I reeds 2 overwin ningen boekte en goede verwachtingen heeft ten aanzien van de wedstrijd tegen Haarlem II. die voorlopig nog op 44 staat. Santpoort IBloemendaal I staal hier r.og op voorlopig 4)44)4. Heemstede III Ls de koploper van de 2e klasse C. Na arbitrage won het met 5)4— 4)4 van Bloemendaal II, terwijl het daar na een daverende 7)42)4-zege boekte op V.A.S. IV. Rolland II hoopt op winst tegen Bloemendaal II, al is de stand voorlopig nog 44. H.S.G. III verloor met 37 van Kijk Uit II. Belangrijke rol van H.W.P. H.W.P. I gaat een belangrijke rol spelen in de 2e klasse D. Het bracht de belang rijke wedstrijd tegen Heemstede II tot een goed eind: 4)45)4. Mede doordat de wed strijd tegen De Uil I na arbitrage even eens met 5))4)4 gewonnen werd, zijn de vooruitzichten voor de Haarlemmers zeer gunstig. Ook Het Oude Slot I liet tot dus ver 2 overwinningen opschrijven: zowel van Haarlem III als van Het Oosten II werd met 5)44)4 gewonnen. Haarlem II is hier na de 82-nederlaag tegen De Uil 1 hekkesluiter. De 3e klasse D heeft De Torens I bo venaan staan. De P.T.T.-schakers wonnen met 64 van Kennemcrland I en speel den tegen Kijk Uit III, dat eveneens a An kop gaat, gelijk. Onderaan staat H.S.G. IV dat met 5)44van Haarlem IV en met 37 van H.W.P. II verloor. Kennemer land I won van Haarlem IV, voorlopig met 6)41)4. S.S.C.H. bovenaan In de 3e klasse F geeft S.S.C.H. I de toon aan. De 7)42)4-overwinning op Am- stel I laat weinig twijfel over. Minder goed gaat het met 't Schouwtje I gezien de 46-nederiaag tegen Halfweg I en de 73 nederlaag tegen Hoofddorp I. Met Oosten III hoopt op een overwinning tegen Half weg I, mede omdat het met 32 voorlopig voor staat. Bloemendaal III speelde in de 4e klasse C nog maar 1 keer. Doch het sprak toen duidelijke taal: met 91 werd van Zand- voort il gewonnen. In de 4e klasse D moest HWP III de meerderheid erkennen van Zandvoort I, dat met 73 won. Kijk Uit VIHet Oos ten IV werd na arbitrage 55. In de 4e klasse E zal Rolland III wel in gezien hebben, dat alleen met volledig op komen successen te verwachten zijn. Te gen Hillegom I waren maar 7 Rolland schakers present. Geen wonder dat het een 8)41)4 nederlaag werd. Het Oude Slot III won na arbitrage met 5)44)4 van Spaarn- dam I. In de 4e klasse F won Kennemerland II voorlopig met 5)43)4 van Hoofddorp II. Het was voldoende om aan de kop te ko men. S.S.C.H. II speelde tweemaal tegen Kijk Uit en met wisselend resultaat: van het 7e tiental werd met 73 verloren, van het 8e tiental met 64 gewonnen. De wedstrijd HalfwegETO werd op het laatste moment afgelast. De Halfwegse voet ballers hadden met man en macht sneeuw geruimd om het veld voor de wedstrijd be speelbaar te maken. Zelfs waren over de sneeuw rode lijnen getrokken. Groot was de teleurstelling toen de scheidsrechter direct bij zijn aankomst het terrein afkeurde en de beide elftallen onverrichter zake huiswaarts konden keren. is bereikt, ook al omdat een ieder de nood zakelijkheid daarvan besefte. Een zeer duidelijke omschrijving van de terminologie is evenwel zeer gewenst. Als trieste bijzon derheid merkte de heer Richters nog op, dat op de meeste scholen in ons land het gym nastiekonderwijs wordt gegeven door de klasse-onderwijzer. De wet kent geen vak leerkracht voor de lichamelijke oefening; alleen de gemeente kan een dergelijke leer- karcht aanstellen, waarvoor zij evenwel geen vergoeding van het Rijk krijgt. Door dat ook de „markt" nog onderbezet is, is er helaas geen selectie mogelijk, hetgeen het peil van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding niet ten goede komt. Door een eenheid van werkwijze zal een grotere garantie worden geschapen, dat elk kind krijgt wat het nodig heeft. „De sport en zijn beoefening hebben in de tegenwoordige tijd een grotere ethische waarde dan dat na 1918 het geval is geweest. Bovendien is de sport ook een goed wapen tegen de dreigen de vervlakking als gevolg van de steeds voortschrijdende techniek." Dit waren de woorden waarmee de Duitse bonds kanselier Adenauer Zaterdagavond in de Westfalenhalle in Dortmund de sportwedstrijden en demonstraties, waaraan door diverse sportlieden van internationale faam werd deelgenomen en die onder het motto „Olympia leeft" werden gehouden, opende. Het was voor het eerst sinds twintig jaar dat dr. Adenauer een sportgebeurtenis bij woonde. Van de athleten, die Zaterdagavond on der het felle licht der schijnwerpers ver schenen, had ongetwijfeld de polsstokhoog springer Bob Richards het meeste succes. Bij zijn beste sprong haalde de Amerikaan 4.60 meter, waarmee hij 5 em boven de prestatie bleef, die hem in Helsinki de gou den médaille en een nieuw Olympisch record op dit nummer had opgeleverd. Hijzelendoorn derde Er kwamen ook Nederlandse deelnemers aan de start. Hijzelendoorn kwam in een sprint wedstrijd over 1000 meter voor ama teurs uit, waarin hij tenslotte met vier pun ten in het eindklassement op de derde plaats belandde, achter de Engelsman Pea cock (winnaar met zes punten) en de Duit ser Polzcrnheim (tweede met vier punten). Voor de Utrechtse worstelaar Piek was er meer geluk weggelegd. De partij Grieks- Romeinse stijl in het lichtgewicht tegen de Duitse kampioen Kern leverde de man van „De Halter" een puntenzege op. Maria Sander behaalde in 7.8 sec. de eerste plaats in een wedstrijd over 60 me ter, terwijl Esser (Did.) een sabelpartij tegen de Italiaan Daminico met een zeven drie overwinning besloot. Duitse overwinning De Duitser Lügg sloeg met een tijd van 8 min. 42.8 op de 3000 meter zijn landge noot Schade, die 8 min. 46 noteerde. Stracke (Did.) toonde zich op de 1000 meter in 2 min. 34.3 de sterkste. Bij de dames boekte Maria Sander een dubbele overwinning, want na haar zege op de 60 meter nam zij ook de 60 meter horden in 8.8 sec. voor haar rekening. Revanches Zondag, de tweede en laatste dag van dit sportfestijn, namen verschillende deel nemers revanche voor een Zaterdag ge leden nederlaag. Zo wist de Zweed Karls- son thans de 1000 meter in 2 min. 32.6 te winnen. Ook de Duitse lichtgewicht kampioen in het worstelen Kern bracht het dit keer tot een zege. In de partij Grieks Romeinse stijl tegen Piek („De Halter", Utrecht) werd hij winnaar op punten. Bij de wielerwedstrijden zag de Engels man Peacock zich thans de eerste plaats in het eindklassement ontgaan. Potzern- heim (Did.) nam deze met 9 p. voor zijn re kening; Hijzelendoorn werd tweede met eveneens 9 pnt. en Peacock eindigde met 6 pnt. als derde. Hijzelendoorn had zijn tweede plaats te danken aan twee over winningen in een sprintwedstrijd over 1000 meier hij won de tweede en de derde serie met respectievelijk 12.9 sec. en 12.2 sec. voor de laatste 20Ó meter en een tijd van 1 min. 12.3 waarmee hij in een tijdrit over 1000 meter tweede werd. Bob Richards Een daverend applaus kreeg opnieuw de Amerikaan Bob Richards, die het ook nu weer presteerde met de pols stok 4.60 meter te springen. Miaklov (Joegoslavië) en Lind (Zweden) kwamen beiden tot 4.10 meter. Ulzheimer won voorts voor de tweede keer de 400 meter in 50.2 sec. De door het niet starten van Werner Lügg en Günther Dokrow wat kleurloos geworden 3000 me ter was voor Hesselman (Did.) in 8 min. 46.4. ook de nacht zullen doorbrengen, weer be schikbaar voor deze central# training. Naar het A.N.P. verneemt zijn voor deze training de volgende spelers uitgenodigd: Van Gelder (HZPC), Smol (HZPC), Waa- lewijk (HZPC), Cabout (GZC), Van der Tooren (GZC), Braasem (Haarlem), Bijls- ma (Haarlem), Korevaar (Merwede), Van Feggelen (Meeuwen), Keetelaar (Robben), Sievers (HZC) en Fienee (Dolfijn). In de loop van de voorbereidingsperiode zullen nog enkele spelers worden aange wezen. De 47-jarige mevrouw W. Oostwaard- Van de Berg uit Portcnge is om het leven gekomen en haar 56-jarige schoonzuster A. Oostwaard-Sweeserijn moest in zeer ern stige toestand naar het St. Antonius-zieken- huis te Utrecht worden vervoerd, doordat de auto, waarin zij zaten Zondagmorgen om kwart voor acht bij Portenge in de ge meente Ru wiel in Utrecht ten gevolge van de gladheid was geslipt en in het water van de Nieuwedük was gereden. De bestuurder, de 42-jarige veehouder N. Oostwaard, en zijn 50-jarige broer C., die eveneens voor in de wagen zat, konden zich ternauwer nood uit de wagen redden. Beide echtparen waren op weg naar de R.K. Kerk te Breukelen toen het ongeval gebeurde. De 50-jarige broer van de be stuurder zag het ongeluk aankomen en opende onmiddellijk het voorportier. Dit is het behoud geweest van de beide mannen, die direct het voertuig konden verlaten. Van de omwonenden, die te hulp waren gesneld, gingen twee personen te water, zij openden de rechter achterdeur van de wagen, waarvan slechts het rechter voor wiel nog boven water uitstak. Men zag kans de 56-jarige schoonzuster uit de wa gen te halen, maar haar toestand was al zeer critiek, doordat zij water en modder naar binnen had gekregen. Voor haar leven wordt gevreesd. De vrouw van de bestuur der bleek reeds te zijn overleden. De wagen, die door een kraanwagen op de weg werd gezet, is later voor onderzoek door de politie te Breukelen in beslag ge nomen. Zaterdag is de voorzitter van de A.V.R.O. de heer G. de Clercq, gehuldigd omdat hij 25 jaar deei uitmaakt van het bestuur. In de hal van het studiogebouw werd een bronzen plaquette met de beeltenis van de voorzitter onthuld, een geschenk van het personeel, dat hem bij monde van administrateur D. Repko werd aangeboden. Namens het bestuur sprak de vice-voor- zitter, dr. H. Molhuysen, de jubilerende voorzitter toe. „De tekenen wijzen er op", zei dr. Molhuysen, „dat het met de A.V.R.O., na de reorganisatie bergopwaarts zal gaan, want het ledental stijgt snel. Hij bood de heer De Clercq een gouden sigarettenaan steker aan. Vervolgens sprak nog de heer •J. Soesan. een der bestuursgedelegeerden voor de reorganisatie, namens de geweste lijke besturen. „De reorganisatie was nood zakelijk om de A.V.R.O. uit de put te ha len," zei hij. „Hoewel wij er nog niet mee klaar zijn, mag nu reeds worden geconsta teerd, dat zij een succes is." Op de receptie kwamen velen hun ge lukwensen aanbieden. Onder hen bevonden zich mr. A. W. Schade van Westrum, hoofd van de afdeling radio van het ministerie van Onderwijs, kunsten en Wetenschappen, de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen, mr. Ph. de Vries, bestuurs leden van andere omroepverenigingen, het college van B. en W. van Hilversum, en vele acteurs en musici. De B.B.C. was vertegenwoordigd door de heer Kenneth Adams, die *s avonds een gelukwens uitsprak in het feestprogramma, dat op platen werd opgenomen en Zondag avond werd uitgezonden. Zaterdagavond werd in de Stadsschouw burg te Haarlem door het Vrije Toneel de honderdste voorsielling gegeven van het Franse blijspel „Engelen zonder vleugels". Na afloop van deze voorstelling sprak di recteur Anton Ruys de spelers toe, waar bij hij verklaarde vervuld te zijn met weemoed en met trots. Met weemoed om dat de overleden Cor Ruys de furore van het stuk waarover hij nog de regie voerde niet had mogen meemaken en met trots omdat het ook zonder Cor Ruys tot zo'n groot succes was geworden. Anton Ruys onthulde een geheim, zoals hij zei, door bekend te maken wie de rol vertolkte die Cor Ruys oorspronkelijk gespeeld zou heb ben. Aan Willy Ruys alle eer, aldus spre ker, dat hij ondamds de zeer korte tijd van voorbereiding de rol van de dwang arbeider Joseph speelde, zoals men dat van Cor Ruys had verwacht. Aan alle acteurs en actrices bood Anton Ruys vervolgens een foto aan van zijn overleden broer. De directeur van de schouwburg, de heer Hm. Deiqum. zeide er verheugd over te zijn dat juist in Haarlem de honderdste voorstelling van „Engelen zonder vleugels" was gegeven. Spreker hoopte dat het suc ces van het stuk een stimulans zou mogen zjjn voor de toekomst. Aan de actrices bood hij daarna een plant aan en aan de drie „engeltjes" een aardige verrassing. De na genoeg volle schouwburg klapte zowel na het laatste bedrijf als na de toesprakea enthousiast en langdurig.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7