Erwin Piscator regisseerde „Androcles en de leeuw" MOORE's Als roerganger... KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 Operettevereniging „Johann Strauss Vereniging voor Internationaal Recht Wij ontvingen MAANDAG 5 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Met „De Bedelstudent" van Millöcker Prae-adviezen over de Kolen- en Staalgemeenschap Scheepvaart SCHOOL Inschrijving dagelijks 10 privélessen (25.- OD STENO TYPEN I TALEN I BOEKHOUDEN mnS C H O O L GAS REPARATIE Adverteert in dit blad LEERT SCHERMEN V. J. BRASSINNE BALANS-OPRUIMING BIJ BATA flCMtCt Een spotkoopje NU 15.95 OPENBARE AANBESTEDING HUIZEN VOOR GELDBELEGGING ZorgMje e$bij kmt Uit belangstelling voor het werk van mijn vriend Frans Hesmerg, wiens uit muntende vertaling men gebruikte, had ik na de première op Nieuwjaarsdag nogal wat recensies gelezen over de opvoering van „Androcles en de leeuw" van G. B. Shaw door de Haagse Comedie onder gast- regie van de als revo- lutionnair vermaarde Erwin Piscator en daar de meeste reac ties nu niet bepaald overliepen van waar dering begaf ik mij gisteravond met som bere voorgevoelens naar de Koninklijke Schouwburgc om dit uiterst merkwaardige blijspel te gaan zien. Daar komt nog bij dat ik geen liefhebber van Shaw ben. Wel nu, volkomen tegen mijn verwachting in heb ik een kostelijke avond beleefd. „Androcles en de leeuw" handelt over het vervolgen van de Christenen in het oude Rome, maar heeft geenszins de worsteling tussen „de ware geloofsopvat ting" en „de dwaling" tot onderwerp. Shaw stelde zich op het standpunt.dat er altijd martelaren en onder drukkers zullen zijn en daarom kan het heiaas niet anders of deze comedie blijft tot in lengte van dagen actueel, zolang iedere propagandist voor een overtuiging, die tegen de gevestigde orde indruist, wordt gevreesd en daardoor gehaat. Hoewel het niet minder een discussiestuk is dan de andere werken van Shaw, kan ik het beter waarderen (het dateert uit de tijd van „Pygmalion") door de fantastische inslag. Zeer terecht meende Shaw dat het blij spel de beste toneelvorm is om denkbeel den op een karakteristieke wijze te ont vouwen. Hij werkte de oude fabel van de Griekse kleermaker Androcles die in de arena wordt geworpen, maar uit dankbare vriendschap gespaard blijft door de leeuw omdat hij dit verscheurende monster, toen beiden nog in vrijheid waren, heeft verlost van een pijnlijke doorn in zijn voorpoot - dan ook om tot een bijzonder burleske comedie. Door van Androcles een Christen te maken vond hij tevens gelegenheid het geheel de allure van een theologische extra vagantie te geven. Wat betreft karaktertekening heeft Shaw met „Androcles en de leeuw" zo goed als al zijn andere stukken ruim overtroffen. Natuurlijk is het even dialectisch, maar in dit geval doen de personen ons zowaar geloven dat zij inderdaad de belichaming van hun eigen denkbeelden zijn. En juist de altijd menselijk blijvende clownerie (hoe goedkoop sommige grapjes ook mo gen zijn) doet het tragisch aspect van de keerzijde der getoonde médaille treffend gevoelen. Gewetensvragen Sterker dan in menig ander geval vormt dit blijspel een eenheid met het scherp zinnige voorwoord. Het is er in zekere zin zelfs een illustratie van. Het behoeft der halve niemand te verbazen dat regisseur Piscator de noodzaak heeft gevoeld de toe schouwers enigszins met deze inleiding be kend te maken. Hij heeft daar een eigen aardige oplossing voor bedacht: als men de zaal betreedt, waar dan reeds eircus- muziek weerklinkt, ziet men op het toneel acht verplaatsbare schermen van verschil lende grootte, waarop de titels van de meeste paragrafen als gewetensvragen en slagzinnen staan vermeld. Het is jammer, dat men geen kans heeft gezien dit typo grafisch wat gelukkiger en beter in het oog lopend te verzorgen. De prikkelende bedoeling is echter duidelijk en moet zeer tot genoegen zijn van de lieden die bewe ren dat Shaw's stukken de prijs vormen, die wij voor zijn voorwoorden hebben te betalen. Op de twee middelste borden is een bloemlezing uit de beklemmende epi loog afgedrukt, benevens een herhaling van wat klaarblijkelijk als de moraal wordt beschouwd: „Wij hebben nu lang genoeg met de keuze van Barrabas gedaan. Waarom zouden we het niet eens met het Christendom proberen?" Episch theater Men mocht iets dergelijks van Piscator verwachten. Deze leerling van Max Rein- hardt hij werkte van 1919 tot 1930 in Berlijn en ging daarna als tegenstander van Hitler via Parijs naar New York trok in de Duitse bloeiperiode van zijn creativiteit reeds sterk de aandacht door zijn te hulp roepen van alle mogelijke mechanische hulpmiddelen om de argu menten van de door hem langs construc tivistische lijnen in scène gezette stukken zo helder mogelijk te belichten en letterlijk naar voren te brengen. Hij was (met Tairov) de grote gangmaker van het zo genaamde epische theater, dat niet zonder emotie maar met verheviging door toepas selijke feitelijkheden, politieke en maat schappelijke waarheden tot het publiek wilde laten doordringen. Zelfs redevoerin gen, films en statistieken schakelde hij daarbij in om het gezichtsveld van de toe schouwer te verdiepen, 'althans te vergro ten. Zo beschouwd al is de uitwerking van dergelijke effecten uiteraard lang niet meer adembenemend zoals in de twintiger jaren leek Piscator de aangewezen man om een intellectueel-agitatorisch schrijver als Shaw, die in de eerste jaren van zijn actief socialisme menigmaal op een zeep kist in Hyde Park de bevolking van Lon den vermanend toesprak, naar wens te dienen. Kenschetsend voor zijn methode was de aanleg van een klein podium links over het voetlicht, met rode koorden af gezet, dat telkens voor kardinale openba ringen als een soort spreekgestoelte dienst deed. Men kan dit allemaal verouderd vinden. Men kan niet zeggen, dat Shaw door dit alles tekort wordt gedaan, misschien wel dat hij te weinig letterlijk en te veel naar de geest is genomen. Maar het is onrede lijk om te verklaren dat Piscator niet deugt, nu hij Shaw in zijn ware gedaante vertoont! Als men deze voorstelling niet kan aanvaarden, dan moet men daaruit de consequentie trekken en zich teleurge- sfeld van Shaw afwenden. Goede typeringen Door de als proloog gebruikte ver plaatsbare schermen om te draaien en in allerhande suggestieve opstellingen als décorstukken te gebruiken wordt boven dien een verrassende dieptewerking be reikt, nog verhoogd door een buitenge woon fraaie belichting. Het is overigens wel jammer dat dergelijke toneelbeelden waarschijnlijk alleen in de Koninklijke Schouwburg een theater uit duizenden Op de voorgrond Cees Laseur als de keizer met de titelhelden Androcles en de leeuw. Geheel links Boh de Lange verwezenlijkt kunnen worden. Als de emotionele uitstraling geringer is dan mo gelijk moet worden geacht dan dient dit geloof ik voornamelijk te worden geweten aan Elisabeth Andersen, die weliswaar zuiver de fiere tekst van de vrijdenkster Lavinia vertolkte, maar haar physieke verschijning te weinig liet meespreken. Voor de rest was het een zeer bevredi gende opvoering met burleske typeringen van pseudo-heiligen door Jan Retèl als de zijn naastenliefde ook tot de dieren uit strekkende titelheld, van Johan Valk als „de verkeerde Christen" en vooral van Bob de Lange als de op het critieke mo ment door zijn natuur overweldigde krachtpatser Ferrovius, de smid. Daarbij kwamen dan nog de wispelturig-kijvende Megaere van Annie Leenders, de knappe kapitein van Frans van der Lingen en de sublieme keizer van Cees Laseur, aristo- cratisch-zelfbewust, geestig nonchalant, met een volstrekte minachting voor men senlevens. Nooit eerder dan uit deze voorstelling van Piscator heb ik zo sterk de tot bezin ning manende parallel met de actualiteit gevoeld. Men vergelijke bij voorbeeld de rol van Spintho maar eens met wat Johan Brouwer over de romantische verzetshel den in Spanje heeft geschreven, om nu maar te zwijgen over het door Shaw in zijn epiloog zo indringend gestelde dilem ma van Christelijke plicht en vaderlands liefde. Van de costuums van Noni Licht veld dient vooral gememoreerd te.worden des keizers sleepgewaad, dat tot een ver makelijk spel met de leeuw hulde voor de lenige plastiek van Gerard de Groot aanleiding gaf. DAVID KONING Zondagavond gaf de operettevereniging „Johann Strauss" in de gemeentelijke Con certzaal een opvoering van „De Bedelstu dent" van Carl Millöcker, een operette die de zeventig gepasseerd is (ze werd in 1882 te Wenen ten doop gehouden) doch die door haar frisse melodieën en degelijke muzikale doorwerking nog best behagen kan. Het gegeven is echter een vrij ingewikkelde ge schiedenis, waarin de humor slechts spaar zaam toepassing vindt. Sterke typeringen, zo mogelijk tot in het caricaturale over dreven, moeten het spel levendig houden en een schijn-humor teweeg brengen, die uit de situaties zelf niet ontstaat. Ely Huy- boom, de leider en regisseur van de ver eniging, wist van de rol van Von Ollendorf, de stadscommandant van Krakau, een der gelijk type te maken. Het werd een monu mentale figuur van een lepe intrigant, die tenslotte in zijn eigen netten vastloopt. De hoofdrol werd gespeeld en vooral goed gezongen door Gerard Hurkmans, een veel belovende kracht. Zijn trouwe adjudant Jan Janicky was Jules van de Veldt, die soms nog wel Wat links doet in zijn spel, maar zich ijverig weert en ook reeds heel wat bereikt; in de derde acte acteerde hij vrij vlot. De dames Bep v. d. Blom-Wever, Syl via Couzijn en Stien Timan-Tangerman vormden een aardig vocaal trio. Sylvia Couzijn (in de rol van Laura, de bruid van de Bedelstudent) liet zich bovendien als soliste een paar keer opvallend gunstig gel den, zelfs in een niet eenvoudige, colora tuurpartij. De kleine rollen gaven voldoening en het koor was zeer behoorlijk. Bovendien was er een verdienstelijk balletje onder leiding van Greet Gordon en werd de figuratie aan het slot van het eerste bedrijf uitgebreid met een muziekkapel, die met haar hoge stem ming kwalijk harmonieerde met de normale diapason van het orkest. De rolkennis was perfect en de gevallen waarin er muzikaal wat haperde waren zeldzaam. Er was dan ook blijkbaar ernstig gewerkt aan de voorbereiding van deze lang niet eenvoudige operette. Meer dan wij hadden durven verwachten gaf ook de toneelschikking voldoening, maar ondanks de geluidsversterking bleek het moeilijk om de dialogen te volgen, wat natuurlijk ook gedeeltelijk aan de spelers ligt, in zover als ze vergeten dat ze hun articulatie op een grote zaal moesten instellen. André Kaart debuteerde deze avond als operettedirigent; hij kon zich verlaten op een goed orkestje en al zijn aandacht schenken aan wat er op het toneel te doen viel. Voor hem een goede leerschool. Zeer mooie fluit- en klarinetfragmenten uit het instrumentaal ensemble trokken de aan dacht. De belangstelling voor deze opvoering was groot. JOS. DE KLERK RECTIFICATIE In onze Zaterdag verschenen Haarlemse uitgaansagenda stond abusievelijk vermeld dat de Haagse Comedie op Woensdagmid dag een voorstelling voor de Vereniging van Huisvrouwen van het blijspel „Als het kindje binnenkomt" zou geven. De juiste datum van deze matinée is Woensdag 28 Januari. Op Woensdag 7 Janauri wordt van dit stuk alleen een avondvoorstelling gegeven. Zaterdag heeft prof. mr. J. A. van Ha mel in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag de algemene vergadering van de Nedeidandse Vereniging voor Interna tionaal Recht geopend met een welkomst woord speciaal aan de ministers Beyen en Luns en aan de ambassadeur van België, de heer Graeffe. In deze vergadering wer den onder meer besproken de rapporten over de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, uitgebracht door mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer, en prof. mr. G. van Hecke, hoogleraar aan de universiteit te Leuven. Mr. Blaisse noemde een aantal zwakke punten in deze gemeenschap. Niet zonder goede argumenten kan men beweren, zo zei hij, dat verschillen in omstandigheden van nationale aard de integratie, zelfs op een beperkt terrein, onmogelijk maken. Een gedeeltelijke integratie kan leiden tol bepaalde onbillijkheden, indien het alge meen economisch, monetair, financieel en sociaal beleid in de deelnemende landen sterk uiteen blijft lopen. Een tweede la cune in het verdrag ligt op het politieke vlak. Op zichzelf is het evenwicht tussen de verschillende organen der gemeenschap niet op alle delen bevredigend. In de eer ste plaats valt op de overheersende positie van de hoge autoriteit. Erger is echter, al dus mr. Blaisse, dat executieve en legisla tieve in een hand zijn yerenigd. De prae- adviseur zegt, dat de opvatting als zou de sectorsgewijze integratie de enige juiste ontwikkeling zijn voor de Europese een wording, heden ten dage Wordt verwor pen. Het verdrag is niet aanvaard uit technisch-economische overwegingen, maar uitsluitend op politieke gronden, te weten de Frans-Duitse toenadering. Overeen stemming bestaat in brede kring, dat op korte termijn een Europese Politieke Ge meenschap in het leven moet worden ge roepen op bovenstatelijke grondslag. Met name acht men een dergelijke politieke organisatie nodig op het gebied van de defensie. De discussies in het internationale vlak met betrekking tot de competentie hebben nog niet tot overeenstemming ge leid. Dit vraagstuk zal het hoofdthema vormen van de binnenkort in Straatsburg te houden vergadering. Mr. Blaisse was van oordeel, dat van den beginne af geen twijfel zal mogen be staan, wat Centraal-Europees en wat door de stgten zelf ter hand wordt genomen. Zijns inziens moet limitatief in het statuut worden aangegeven op welke terreinen de Europese Politieke Gemeenschap bevoegd is en welke bevoegdheden door haar wor den uitgeoefend. De rest blijft tot de com petentie van de afzonderlijke staten be horen. Prof. mr. G. van Hecke had een prae- advies uitgebracht over scheiding en even wicht van machten in de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Hij ver geleek daarin de structuur van de gemeen schap met de gewone structuur van de internationale instellingen. In elke inter nationale instelling wordt een deel van de scuvereiniteit door de leden afgestaan aan internationale organen. De intensiteit van die afstand bepaalt de graad van integra tie, die in de internationale instelling wordt bereikt. De meest volledige integratie zou te vinden zijn in een internationale in stelling, die over belangrijke vraagstukken met eenvoudige meerderheid wetgevende maatregelen kan treffen, die verbindend zijn voor de verschillende staten. Zulke hcge graad van integratie is in zekere mate te vinden in de Gemeenschap voor Kolen en Staal, die daarom dichter staat bij een federale structuur dan bij een ge wone internationale instelling. Amsteld'iep, 3 v. Amsterdam te Halifax. Armilla, 2 v. Haiphong n. Singapore. Antonia, 2 v. Bangkok n. Singapore. Alwaki, 3 v. Santos te Montevideo. Adinda, 2 100 m. ZO. Kp. Padaran. Amsteikroon, 2 3230 m. w. ten Z. Sharksbaai. Arendsdijk, 1 t.h.v. Kp. Hatteras. Arundo, 2 870 m. W. Fiores. Aalsum, 4 v. Abidjan n. Cotunu. Abbedijk, 4 v. Newport News te New York. Alcyone, 4 v. Colombo n. Madras. Aid-egonca, 5 v. Pi ad ju te Bangkok. Alhena, 3 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Alkaid, 4 te Antwerpen. Aimkerk, 4 te Fremamie. Aiphard, 4 in Golf v. Biscaye. Amerskerk, 4 v. Genua n. Port Said. Ampenan, 4 v. Barad-arshapur te Abadan Amstelvaart, 2 v. Bremen te Rotterdam. Argos, 4 v. O ran n. Algiers. Ariadne, 3 v. New York n. Ciudad Trujillo. Axeidijk, 4 v. Antwerpen. Agamemnon, 3 v. New York n. Curacao. Alnati, 4 190 m. NO. Rio Grande. Amor, 3 v. Palermo n. Algiers. Amsteliand, 4 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Amstelstad, 4 v. Mobile te Amsterdam. Aagtekerk, 3 v. Japan te Rotterdam. Aldabi. 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Almdijk, 5 v. Mobile te New Orleans. Alpha cc a, 4 dwars Rio Grande n. Paranagua. A instel dijk. 4 v. Bremen te Rotterdam. Akkrumdijk, fi Madras verw. Arnedijk, 4 te Antwerpen. Bengkalis, pass. 2 Kp. Bon. Bintang, 2 v. Singapore n. Zamboanga. Breda, 5 Antwerpen verwacht. Bloemfontein, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Blitar, 2 580 m. Z. Cocos eil. Bantam, 4 v. Djeddah n. Beiawan. Barendrecht, 6 v. Port de Bouc te Bahrein verw, Boskoop. 3 v. Buenaventura n. Guayaquil. Bali, 4 v. Tj. Priok te Muntok. Bi Hi ton. 4 te Bombay. Blijdend'ijk, 5 v. Rotterdam te New York verw. Bosch fontein, 4 v. Amsterdam te Bremen. Baarn, 5 v. Cerro Azul Ie Callao. Bennekom, 5 te Cristobal. Brit sum, 5 v. Narvik te Mobile. Boissevain, 2 te Kobe. Aiisto, 3 v. Norfolk te Yokohama. Celebes, 31 v. Semarang te Soerabaja. Cottica, 2 v. Madeira n. Barbados. Caltex Nederland, 3 v. Sidon n. Rotterdam. Caitex Pernis, pass. 3 ten N. Malta. Cleodora. 2 540 m. W. Northwest Cape. Corilla, 7 v. Spezial te Rastanura verw. Coryda. 2 120 m. O. Bonaire. Caitex The Hag-ue, pass. 4 Ouessamt. Caltex Delft. 5 v. Sidon n. Rotterdam. Caitex Leiden, pass. 5 Burlings. Caltex Utrecht. 5 v. Sidon n. Rotterdam. Ceram, 3 te Genua. ClaVella, 4 v. Singapore n. Manilla. Copgostroom, 3 v. Monrovia n. Rlvercess. Chama, pass. 4 Gibraltar. Cro.nenburgh, 4 v. Rotterdam n. Omton. Delfshaven, 3 v. Spezia te La Goulette. Drente, pass. 1 ten Z. Sable eil. Diemerdijk, 3 v. Vancouver n. R'dam. Daierdijk, 3 v. Rotterdam n. Vancouver. Danae, 3 te Triest. Delft, 3 v. Amsterdam n. Valparaiso. Eos. 2 v. Amsterdam n. Aarhus. Eendracht, 3 v. Rotterdam te 1 sik enderun, Edath, 4 te Antwerpen. Kna, 5 v. Singapore te Balikpapan. Emggano. 3 v. Rotterdam n. Amsterdam. Erinna, 5 v. Balikpapan te Singapore. Esso Amsterdam, 4 A zo ren gepass. El re-ma, 4 v. Malta n. Vado. Fairsea, 2 290 m. w. ten Z. Kangeroo eil Felipes, 2 v. Padang n. Piadju. Friesland (KRL), 5 te Southampton. Friesland (SSM), 3 v. Stettin n. Rotterdam. Ganymedes, 2 v. Paramaribo n. George low Glessula, 2 590 m. Z. Fiores. Gaasterlaiïd, 4 te Santos. Gadiila, 4 v. Stockholm n. Rotterdam. Gooiland, 4 v. Bahia n. Las Palmas. Groote Kerk, 3 v. Amsterdam n. O. Afri' Gordias, 4 v. Bremen te Hamburg. Gouwe. 3 v. Turk.u n. Amsterdam. Haul er wijk, 3 v. Behrein te Bushire. Hestia. 2 v. La Guaira n. Antwerpen. Hecuba, 2 140 m. NO. Fayal. Helder, 2 150 m. NO. Fayal. Hermes, 3 v. Port of Spain te Grenada. Haarlem, 3 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Heemskerk, 4 te Port Said. Hector, 4 te Rotterdam. Hoogkerk, 4 v. Calcutta te Roterdam. HaJhor, 3 v. Heraklion n. Alexar.'cirie. Helicon. 5 v. La Guaira n. Aruba. Hercules, 3 v. Istanboel te Kailoni. Hersilia, 3 v. Amsterdam n. Bremen. Hydra, 3 v. Curagao te Norfolk. Johan v. Oidenbarnevelt, 4 in Suezkanaal. Jupiter, 3 v. Gibraltar n. Tunis. Kertosono, 4 te Cebu. Kot a Agoenig, 3 v. Port Said. Koila Bat'oe, pass. 4 Perim n, Suez. Ki eld recht 4 v. Rotterdam n. Japan. Kertosono, 4 v. Cebu n. Balikpapan. Limburg, 1 v. New York n. Calcutta. Laertes, pass. 4 Port Soedan n. Aden. Langikoeas, 4 v. A cite n n. Djeddah. Laurenskenk, 5 te Bombay. Lekhaven, 4 v. Tanga te Mombassa. Lekkei'kerk, 5 te Alexar.drië. LeO'poldskenk, 5 te Dubai. Lissekeik, 4 v. Khorramshar n. Ras Ta-nura. Loeneikerk, 5 te Madras. Loosd'rechit, 5 v. Genua te Marseille. Loppersum, pass. 3 Kp. St. Vincent. Leersum, 5 v. Mobile te New Orleans. Leuvekei'k, pass. 4 Ras Far tak n. Port Said. Linge, pass. 4 Las Palmas. Lissekerk, 5 v. Khorramshar e Ras Tanura. Madoera, 31 v. Makassar te Soerabaja. Marpessa, 31 v. Miri n. Balikpapan en Tarakan. Manoeran. 2 250 m. NW. Padang. Mapia, 2 260 m. W. Minicoy. Mentor, 2 85 m. W. ten Z. Cyprus. Merwede, 5 v. Houston te Rotterdam. Maasland. 5 te Las Paimas. Macuba, 4 v. Balikpapan n. Singapore. Malea, 5 v. Bordeax te Curasao verwacht. Mal.vina, 4 v. Miri n. Niga-ta. Mariekerk, 4 v. Marseille n. Barcelona. Marken, 3 v. Djeddah n. Aden. Meliskerk, 5 te Hongkong. Mclenkerk, 4 v. Beira te Lorenzo Marques. Maasdam, 5 Cristobal voor anker New York. Meerkerk, pass. 4 Kp. Tenez n. Alexandnë. M etui a, 31 v. Pulubukom te Fremantle. Myoma, 4 v. Rotterdam n. Amsterdam. Maaskerk, pass. 4 Kp. Blanco n. Dakar. Miitra, 3 v. Singapore n. Wellington. Myonia, 4 v. Rotterdam te Amsterdam. Nieuw Holland, 3 v. Sydney te Makassar. Nieuw Amsterdam, 4 v. Nassau te New York. Nigerstiroom, 3 v. Monrovia n. Freetown. Noordwij k, 1 v. An'tilla te Pastel'ilto. Noordam, 5 v. New York te Rotterdam. Omala, 1 v. Ch.ittagoog n. Singapore. Orestes. 2 1 000 m. NO. Guadeloupe. Oolmarsum, pass. 4 ten NW. Fiores. Oranje, 4 v. Suez n. Colombo. Oranje fontein, 3 v. Kaapstad n. Teneriffe. Ovula, 4 v. Ardrossan te Curasao. Otoeron, 5 v. Maracadbo ie Barranquilla. Oranjestad, 4 230 m. ZW. Fayal. Orion, 3 v. Mersin te Izmir. Polyphemus, pass. 2 Gibraltar. Prins Fred. Hendrik, 2 v. Galway te Londonderry Parkhaven, 2 480 m. N. ten W. Fiores. Prins Alexander, 3 v. Rotterdam te Halifax. Prins Maurits. 4 v. Malaga n. Bristol. Prins Willem III, 4 v. Valencia n. Rotterdam. Prins Willem IV. pass. 4 Gibraltar. PhronWs, 4 v. Indonesië te Amsterdam. Poseidon, 3 v. New York n. Cp. Haitien. Radja, 3 v. Rangoon te Singapore. Rijnkerk, 3 v. Port Okha te Bombay. Rafael, 30 v. Bangkok n. Piadju. Rotula, 4 v. Rotterdam te Pta Cardon verw. Rijnland, pass. 2 ten O. v. Recife. Raki, 4 rede Beirouth. Rempang, 4 v. Beiawan n. Colombo. Ridderkerk, 3 v. Marseille n. Duinkerken. Rondo, 1 le Bombay. Salatiga, pass. 2 Mariannen n. San Francisco. Stad Arnhem, 2 v. Middiesboro n. Narvik. Sarpedon, 3 v. Ponce te Amsterdam. Straat Makassar, 3 te Durban. Sommelsdijk, 3 v. Galveston te R'dam. Stad Leiden, 3 v. Amsterdam te .Rotterdam. Sumatra, 3 v. Genua n. Port Said. Scherper.drecht, 2 200 m. O. Trinidad. Straat Soenda, 2 420 m. O. Durban Straat Banika, 4 v. Tj. Priok n. Brisbane. Siiedrechit, 4 v. Campana te Las Piedras. Straat Malakka, 4 v. Kaapstad. Slamat, 4 v. Indonesië fe Rotterdam. Soesidij-k, nacht 4-5 v. Houston te New Orleans. Stad Breda, 4 v. Mobile te Rotterdam. Stad Dordrecht, 4 v. Rotterdam n. Porto Empe- docle. Stad Maassluis, 5 v. Kirkenaes te Rotterdam. Stad Schiedam, 4 te Rotterdam. Schie, 4 v. d. Mididell. Zee te Amsterdam. Stad Alkmaar, 3 te Houston en verm. 7 v. Hous ton n. Nederland. Stad Maastricht, 5 ca. 15.30 u. v. Casablanca te Rotterdam verwacht. Tiba, 31 te Montevideo. Tiberius, 31 v. Port au Prince te Mobile. Tjisadane, 3 te Buenos Aires. Tankhaven III, 2 in Golf v. Thailand. Taria, 5 bij Kielerkanaal verwacht. Tibia, pass. 2 Natuna eil. Tjibantjet. 2 450 m. Z.ZO. Diego Garcia. Tiikampek. 2 t.h.v. eil. Billiton. Tabian,, 4 v. Genua te Marseille. Ta'.isse. 4 v. Amsterdam te Hamburg. Tara. pass. 4 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Taw-ali, pass. 4 Aden. Tel amor.. 4 v. Oranjestad n. La Guaira. Teueer, 4 v. Singapore n. Tj. Priok. Tjipanas, 5 te Soerabaja. Tosari, 4 v. Suez n. Aden. Titus, pass. 3 Ouess-ant. Teroate, 5 v. Rotterdam te Karisharnm. Utrecht, 30 v. Vancouver te Astoria. Uni, 31 v. Port au Prince n. New Orleans. Wieldrecht, 3 v. Wellington te Baytown. Wrireapoe, 2 HO m. N.NW. Billiton. West land, 2 420 m. Z.ZW. Las Palmas. Waal, 4 van Malta n. Patras. Westerd-am. 4 v. La.s Palmas. Willem Ruys, pass. 4 Guerdafui. Winsum, 4 v. Lagos n. Part Gen-til. Weltevreden, pass. 4 Kp. Comorln. Waterman, 4 v. Rotterdam n. Pusan. Winterswijk, verm. 8 v. Huelva n. Rieme en Gent. IJsel, 4 t.h.v. Sicilië. Zeeland (KRL), 5 v. Makassar te Soerabaja. Zeelard '(SSM). 4 v. Kopenhagen n. Methil. Zonr.ewijk, 4 dwars Durban. Schepen met passagiers, repatriërenden en emjgrerenden Alda-bi, verm. 16 v. R'dam n. Buenos Aires. Aihena, 8 Bahia verwacht. Alnati. 7 v. Rotterdam te Buenos Aires verwacht Bonaire, verm. 23 v. Amsterdam n. Georgetown. Cottica. 12 Barbados verw. Fairsea. 4 Melbourne 7 Sydney verw. Indrapoera, verm. 15 v. Rotterdam n. Indonesië. Joh. v. Oidenbarnevelt, 5 Suez verw. Maasdam, 5 v. d. cruise te New York terug verwacht. Nieuw Amsterdam. 4 v. d. cruise te New York terug verwacht. Noord-am, 5 v. New York te R'dam verw. Oranje, 4 Suez 11 Colombo verw. Oranjestad, 13 Plymouth verwacht. Rijndam, vertr. 5 v. New York n. Rotterdam. Sibajak, verm. 7 v. R'dam n. Wellington via Panamakanaal. Veendam, vertr. 31 v. Rotterdam n. New York. Waterman, 3 v. R'dam n. Pusan via Panamaka naal 13 Paramaribo verwacht. Westerdam, 5 v. R'dam te New York verw. Willem Ruys, 8 Port Said verwacht. Willemstad, 11 La Guaira verwacht. Zuiderkruis, verm. 8 v. A'd-a-m n. Kaapstad. KLEINE VAART Al-garve, 2 v. Bremen n. Hamburg. Andacia, 2 v. Fowey te Genua. Annie, 1 v. Southampton n. Port Talbot. Appingedam, 3 v. Oporto te Glassondock. Asuncion, 2 v. Norresundet te Rouaan. Bernisse. 3 v. d. Tyne te Boucau. Bree Helle, vertr. 3 v. Londen n. Rotterdam. Bab-T. 2 van Zaandam n-aar Goole. Binnenhaven, 4 v. Rouaan te Casablanca verw Batavier III, pass. 3 Finisterre. Doilard. verm. 3 v. Karlstad n. Zaandam. Da Capo, 2 v. Malmö n. Rotterdam. Deni, 2 v. Liverpool te Balbriggen. Dombnrgh, 3 v. Rotterdam te Casablanca verw. Fidueia, 3 v. Boston te Zierikzee. Franka, 2 v. Gothenburg te Grangemouth. Franka II, 2 v. Antwerpen te Dieppe. Frisia, 2 v. Toulon te Berre. Gaasteriand, 3 v. R'dam te Ha Hi ogen. Gerry, 3 v. Sluiskil te Kopenhagen. Glashaven, verm. 3 v. Rotterdam n. Gothenburg OFFICIëLE PUBLICATIE BELANGRIJK BERICHT voor dege nen, die over 1952 een vordering hebben op een rijksinstelling. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat alle vorderingen op rijksinstellingen over 1952 zo spoedig moge lijk moeten worden ingediend. Vorderingen ten laste van de verschillende departemen ten van algemeen bestuur en de daaronder ressorterende diensten, instellingen enz. moeten uiterlijk 28 Februari a.s. bij het betrokken departement zijn ingediend. Vorderingen op het staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf, op het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, op het staatsmuntbedrijf, op het staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden en op de staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Januari a.s. worden in gezonden. In het belang van de schuldeisers wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd dat latere indiening tot langdurig uitstel dei- afdoening kan leiden. Van de indiening kan. op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. Hartel, vertr. 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Haskeralnd, 2 v. Rotterdam te Harlingen. Hast III, 2 v. Rotterdam te Mismar. Hast IV, 1 v. Rouaan naar Huil. Hebe Nobel, 1 v. Londen te Brussel. Henrica, 4 v. Bayonne te Londen verwacht. Joost, 31 te Zaandam van Hargshamn. Julia. 2 v. Rotterdam te Stralsund. Koningshaven, 2 v. Port Lyautey n. Duinkerken May Mere, pass. 2 Gibraltar. May Star, 2 v. Hull te Montrose. Monica, verm. 3 v. Rotterd-am n. Silvertown. Muphrid, pass. 3 Brunsbüttel. Mul an, 1 v. Rotterdam te Norwich. Maasym, 3 v. Safi te Nantes verw. Merak, 3 v. Montevideo te Port Stanley verw. Meres, 3 v. Rotterdam te Antwerpen. Mirfak, 4 v. Montevideo te Port Stanley verw, Nassauhaven, 3 v. Gothenburg n. Rotterdam. Nieuwland, 2 v. Goole n. Rotterdam. Noord, 3 te Shellhaven. Nero, 2 van Kopenhagen n. Amsterdam. Nijenburgh. 2 v. Mitldlesboro n. Rotterdam. Ponto, 31 Brunsbüttel gepass. n. Kingslynn. Prior, 2 v. Genua n. Valencia. Rose Marie, 3 v. Kopenhagen te Malmö. Strijpe, vertr. 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Spes, 31 v. Kopenhagen n. Otterbacken. Sirius, 2 v. Londen n. Duinkerken. Soemba, 2 v. Rotterdam te WarnemUnde. Texel, verm. 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Tom van der Heide, 1 v. Bordeaux n. Casablanca Ton 3 v. Swansea te Rotterdam verw. Twee Gebroeders, 2 v. Nantes n. Granville. Til-ly, 2 te Gent van Terneuzen. Trompenburgh, 2 v. Stockholm te So-dertelje. Vecht, verm. 4 v. Middelharnis n. Boston Lines, Viking, pass. 2 Brunsbüttel. Wéstlaan, verm. 3 v. Vlaardingen n. Bremen. Wiebold Bohmer, 2 v. Mo-gador n. Agad-lr. HAARLEM. Aanvang nieuwe cursussen beginners, Gevox-derden en Meergevorderden 2e helft Januari. WOLLEN DEKENS 2c keus. Deze week nog verkoop prachtige wollen dekens (kl. afwykingen) gr. ma ten, alleen voor instellin gen en particulieren, (niet v. d. handel) f 15.50, f 17.50, f 18.90. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Jansstr. 85 bij Gr. Markt, Haarlem. de nieuwste Amei-ikaanse brilmontui-en. Er is zeker een passend model voor U bij. GR. HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug. FR. IIALSSTR. 1. Tel. 14624. irragPfflH HAARLEM, Slecht gas kost geld en pan nen Uw oud apparaat, goed gerepareei-d, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedrijf „RODA", Grote Houtstraat 9. Een mooie en sierlijke sport. Club- en privélessen. Gedipl. leraar NIEUWE GRACHT 76 Model 18 Haarlem: Grote Houtstraat 54 Gen. Cronjéstraat 45 Amsterdamstraat 54 Namens het Bestuur van de R.K. Woningbouwvereniging ,,St. Bavo Noord" te Haarlem, zal ondergetekende op Maan dag 26 Januari 1953 des voormiddags te 10 uur in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat 30 te Haarlem, in het openbaar aanbesteden, overeenkomstig het aanbestedingsreglement W.B., het bouwen van 16 percelen, bevattende 84 woningen en 19 afzonderlijke bedrijfs ruimten op een terrein gelegen aan de Vondelweg en Roemer Visscherstraat te Haarlem. Bestek en voorwaarden zijn vanaf 13 Januari 1953 tussen 9 en 12 uur verki-ijgbaar op het kantoor van de architect, Surir.ameplein 20. Amsl dam-W., tegen betaling van ƒ20. per stel (restitutie 7.50) of na ontvangst van postwissel of overschrijving op postrekening 192002 ten bedrage van ƒ20.75. LAU PETERS Architect B.N.A. te koop gevraagd. Makel. P. FRIS, Jan van Galenstraat 35, Haarlem, Tel. 10787 TJ et is ondoenlijk, om een ook maar enigszins beknopte op somming te geven van het werk, dat een matroos aan boord van een oorlogsschip verricht. Of het meert of ontmeert of dat het zich in volle zee bevindt, zijn handen vinden altijd nuttig werk. De matroos kan zich bovendien specialiseren door het halen van een brevet, waarvoor verschillende mo gelijkheden bestaan. Sommige van die bre vetten openen de mogelijkheid tot overgang naar een daarmee verband houdend dienst vak. Matrozen kunnen opklimmen tot op- perschipper adjudant-onderofficier Alle inlichtingen zijn te verkrijgen hij de volgende adressen Haarlem Hoofdbur. v. Politie, Nassauplein 3, Dinsd. van 12-14 u Donderd. v. 18.30-21 u. Beverwijk Politiebur. Woensd. v. 12-14 u An2,Soordom Marinewerf Kattenburg, dag. van 8.30-17 uur. Zaterd. v. 8.30-12.30 u. en te 's-Gravenhage Hoofd Marinewerving. Be- zuidenbou'.soweg 1?3. KONINKLIJK! MARINE Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar en ouder weer plaats in vele dienstvakken, als matroos, seiner, tele grafist, stoker dienstvak machinist), electro-mon- teur, chauffeur, marinier, marinier van de verbin dingsdienst, enz. enz.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8