Grote zolderverdieping op de hoek Zaanen- en Ternatestraat uitgebrand Interpellatie in de Eerste Kamer A.s. en Jonge Moeders Uitspraken in de zaak-Har jono N.Z.H.-tram in hartje Amsterdam uit rails Limburgs carnaval in Haarlem Amsterdamse Beurs De ontsnapte gevangenen Trein reed autobus aan R.T.C .-conferentie met de West uitgesteld DINSDAG 6 JA^ÜARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ijsbaan Volharding geopend; Kleverlaan nog niet liCJUeehfr Burgerlijke Stand van Haarlem „Een vriendelijke jongen" Een jaar met aftrek voor Me ine Pot Uitzetting in Haarlem-N. ging (nog) niet door De „Kemeleers" komen Zenuwarts spreekt voor Hermann Zaiss-Comité Scheepvaart Overwegbomen waren niet neergelaten Wegens gerezen misverstand Vanmorgen om elf uur kwam er in de seinzaal van de brandweerkazerne aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem van verscheidene zijden bericht binnen van een uitslaande brand op de zolderverdieping van perceel Ternatestraat 84. De verdieping is geheel uitgebrand. Naar de oorzaak stelt de recherche een onderzoek in. Op de ver dieping is een wasketel, die op een petroleumstel geplaatst was gevonden. De bewoon ster heeft het stel aangestoken en kort voordat zij vernam, dat het op zolder brandde, was haar vijfjarig zoontje daar geweest. De brand heeft gewoed op de hoek van de Ternatestraat en de Zaanenstraat, doch in het bovenhuis van het perceel 84 aan de Ternatestraat. De verdieping strekt zich ook uit boven perceel Zaanenstraat 40. Het bovenhuis werd bewoond door de familie B. Meijer, bestaande uit een echtpaar en vijf kinderen. Op de eerste verdieping zijn de woonkamers en op de grote zolderver dieping enkele slaapkamers. Aan de zijde van de Zaanenstraat is een dakkapel, aan de Ternatestraat zijn er twee en dan is er nog een aan de Zuidzijde. Mevrouw Meijer was voornemens van daag de was te doen en had, zoals gebrui kelijk de goederen in een wasketel gestopt. De ketel is op een petroleumstel op de zol derverdieping geplaatst. Toen zij het stel had aangestoken is zij naar de eerste ver dieping gegaan om de kamers te stofzui gen. Haar vijfjarig zoontje was van buiten gekomen en is naar de zolderverdieping gegaan; daarna is het kind weer buiten gaan spelen. Omstreeks elf uur hoorde mevrouw Meijer geknetter, doch zij begreep niet waar het vandaan kwam. Kort daarop werd er gebeld en buren deelden haar mee, dat het op de zolderverdieping brandde, waar na zij de woning verlaten heeft. Op het alarm „uitslaande brand" was de brandweer met volledig materiaal uitge rukt. Er had zich inmiddels veel rook ont wikkeld, toen de brandweerlieden in de Zaanenstraat verschenen. Drie slangen werden uitgelegd, een door het huis, een via de magyrusladder aan de zijde van de Ternatestraat eft een aan de Zuidzijde van het perceél. Het brandde het hevigst op de vliering. De brandweer sfond niet voor een ge makkelijke taak. Wel had zij spoedig het vuur bedwongen, dat naar buiten kwam, doch de vliering was niet gemakkelijk te bereiken. Mede door de aanwezigheid van mastiek brandde het fel en er ontstond een Het ijs op de ijsbaan aan de Klever laan blijkt nog niet dik genoeg om het publiek toegang te verlenen. Op sommige plaatsen is de ijslaag niet dikker dan drie centimeter en dat is veel te weinig voor de vele belangstellenden die on getwijfeld de eerste de beste gelegen- te baat zouden nemen om de schaatsen onder te binden. In Heemstede gaat het met de ijsbaan De Volharding veel beter. Gisteren was de baan in de middaguren reeds geopend voor jeugdige schaatsenrijders. En dat is ook vandaag en ijs en weder dienende ook in de volgende dagen het geval. Men doet tevens alles moeite om de baan ook 's avonds opcu ie stenen. r,r wordt druk gewerkt om de verlichting in orde te krijgen. Er bestaat zelfs kans dat reeds hedenavond ook de ouderen op De Volharding terecht kunnen met hun schaat sen. De baan van het tennispark Eindenhout aan de Wagenweg heeft ook weer een nieuwe ijslaag gekregen. Deze baan is tot 's avonds half elf voor het publiek geopend. ADVERTENTIE Nu ook koopjes in de Gr. Houtstr. 116, met 10 KORTING op BABY- UITZETTEN en 20 op alle WINTERCONFECTIE dus ook LAMSVEL en TEDDY JASJES. VOOR DE BABy Gr. Iloutstr. 116 - Tel. 13339 Haarlem HAARLEM, 5 Januari 1953 BEVALLEN van cm zoon: 2 Jan., A. H. SpruijtJacobse; 3 Jan., R. DamSelles; C. A. C. Sandfort—Scheepers; E. M. Eeltjes —van Rijswijk; G. M. RoozenHaid; 4 Jan., J. W. GagelSwart; A. H. de JongKleinen- broich; G. J. H. BarkKloosterman; G. M. Hopstaken—Spruijt; H. C. Dijkstra—Philippo; 5 Jan., E. van der Meer—le Febre. BEVALLEN van een dochter: 3 Jan., M. E. HuijsserFrancken; J. M. A, Sivalde Vilder; 4 Jan., G. Burgman—Meijer; M. Vis ser—Kieft. OVERLEDEN: 2 Jan.. J. H. Weustink, 75 j., Tetterodestraat; P. W. J. Christiaans, 71 j., Roliandstraat; J. van Mcrkenstein—Snoek, 62 j., Rijksstraatweg; 3 Jan., A. Geldman, 61 j., Vosmaerstraat; C. M. G. M. Bruijns Bakker, 48 j., Byzantlumstraat. groot gat in het dak. Na ruim een half uur waren de brandweerlieden het vuur mees ter, waarna met het nablussingswerk kon worden begonnen. Dank zij de medewerking van buren zijn de meubels uit het perceel Zaanen straat en de eerste verdieping van het brandende huis gehaald. Deze percelen liepen enige waterschade op. De schade voor de familie Meijer is groot. Op de zolderverdieping waren en kele slaapvertrekken. Het beddegoed en meubilair zijn in de vlammen opgegaan. Klaas Carel Faber: De correspondent van „Het Parool" in Bonn heeft een gesprek gehad met een Duitse vrouw, die de Haarlemmer "Klaas C. Faber, een der ontsnapte oorlogsmisda digers, onderdak verleend heeft. Aan zijn verslag ontlenen wij- het volgende: Aan de Rhöndorf tussen Königswinter en Bad Honnef ligt een huis, waarin de familie R. woont. Op Zaterdagavond 27 December kwam Faber hier. aan en hij werd begroet met de woorden. „Jongen, ben je vrij? Wat ben ik gelukkig". Frau. R., die deze woorden sprak vertelde ver der, dat de familie Faber voor de oorlog altijd in Rhöndorf in pension kwam. „Ik zelf ben bakkersdochter en daar de familie K. C. Faber Faber een bakkerij had in Haarlem, kwa men wij al spoedig met elkaar in contact. Wij gingen naar Holland en zij kwamen hier. Zij hielden van Duitsland en wij hiel den van Holland. Hoe is het toch moge lijk, dat de Hollanders zo'n goeie jongen levenslang geven? Moet er dan altijd haat onder de mensen blijven bestaan? Weet u wel, dat Fabers vader in 1944 toen hij op de fiets zat, van achteren is doodgescho ten?" „Dat heeft", zo vervolgde Frau R., „op die jongen natuurlijk grote indruk ge maakt, dus achter die lui van het verzet zal hij heus wel hebben heengezeten. Maar dat kun je hem toch niet kwalijk nemen. Het was altijd een bijzonder vriendelijke, gezeggelijke en zachte jongen. Toen hij hier kwam hebben wij hem een ander pak gegeven. De kleren, die hij hier achter heeft gelaten zijn door de Duitse politie in beslag genomen. Ja, de politie is al een paar maal bij ons geweest. Voor het eerst <ip Oudejaarsdag. Maar Klaas was al Maandagochtend de negenentwintigste op de trein gestapt naar Kleef. Hij dacht er eventueel ook over naar Oelsen te gaan, daar is een kamp voor vluchtelingen". En na een korte pauze; „Denkt u, dat ze die jongens zullen uitleveren als ze ze te pakken krijgen? Dat zou toch wel heel erg zijn. Ze zijn toch naar Duitsland gevlucht omdat ze geloven voor Duitsland iets ge daan te hebben. Wie de oorlog verliest wordt als misdadiger beschouwd. Nog hon derden van onze jongens zitten in de ge vangenissen. Hun enige fout is, dat ze ge hoorzaam zijn geweest. Wat is het toch jammer, dat het zo ge lopen is tussen Duitsland en Holland. Ik herinner me nog, dat, toen we in Augustus 1939 voor het laatst in Holland waren, het me opviel, dat alle verdedigingswerken op ons waren gericht. Spaanse ruiters, de stel lingen, alles. Niets stond naar de Engelse kant, waar de schepen vandaan moesten komen. Maar ik moet erbij zeggen, dat de Fabers voor de oorlog echte patriotten wa ren, geweldig koningsgezind. En ook wij hebben, hoewel we Duitsers waren, het huwelijk van Juliana en de geboorte van de prinsessen allemaal beleefd alsof het ook ons aanging." En met een diepe zucht besluit Frau R. haar betoog. De Haagse rechtbank heeft hedenmor gen uitspraak gedaan inzake de op Hemel vaartsdag 1952 op de Indonesische militaire attaché luitenant-kolonel Harjono gepleeg de aanslag. De verdachte J. Meine Pot werd wegens mishandeling veroordeeld tot één jaar met aftrek en wegens overtreding van de vuur wapen wet tot één week hechtenis. Boven dien werd zijn onmiddellijke invrijheid stelling gelast, omdat de rechtbank geen termen aanwezig achtte om hem de rest van zijn gevangenisstraf onmiddellijk te doen uitzitten. F. A. Colson werd wegens overtreding van de vuurwapenwet veroordeeld tot één week hechtenis. Van de andere hem ten laste gelegde feiten werd hij vrijgespro ken. Ook Colson werd onmiddellijk in vrij heid gesteld. Zowel tegen M. P. als tegen C. had de officier van justitie negen jaar gevangenisstraf geëist. C. A. van Delden kreeg wegens over treding van de vuurwapenwet, twee maal gepleegd, twee maal 25 boete, of twee maal tien dagen hechtenis. De rechtbank achtte zijn medeplichtigheid aan de aan slag niet bewezen. W. J. Spek kreeg wegens overtreding van de Vuurwapenwet 50 boete of twintig dagen hechtenis. Ook zijn medeplichtigheid werd niet bewezen geacht. Tenslotte achtte de rechtbank zich on bevoegd kennis te nemen van de aan L. J. Arts ten laste gelegde overtreding van de Vuurwapenwet. De officier had tegen van D. een jaar met aftrok geëist, twee maanden hechtenis wegens overtreding van de Vuurwapenwet en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, tegen S. acht maanden waarvan drie voorwaar delijk en twee maanden hechtenis wegens overtreding van de Vuurwapenwet en te gen A. één iaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk en twee maanden wegens overtreding van de Vuurwapenwet. Bo vendien gelastte de rechtbank dat pistolen en munitie vernietigd moesten worden. Een woordvoerder van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft hedenmorgen officieel Verklaard, dat men „zeer teleurgesteld" is over de uitspraak van de Haagse rechtbank van hedenmorgen inzake de op luitenant-kolonel Harjono ge pleegde aanslag. Mr. Proper stelt vragen De voorzitter van de Communistische fractie in de Haarlemse raad, mr. M. D. Proper, heeft verlof gevraagd het College de volgende vragen te stellen naar aanlei ding van de woninguitzetting in de Spaan- sevaartstraat en de mededeling van het Huisvestingsbureau dat er nog wel twintig van dergelijke gevallen aan de orde komen. Na de gebruikelijke vragen of het College van het bericht heeft kennis genomen en of het bericht juist Is, wil de heer Proper weten welke maatregelen het College voor bereidt om te voorkomen dat de te ver wachten twintig gerechtelijke uitzettingen splitsing en dakloosheid van gezinnen ten gevolge hebben. De heer Proper vraagt voorts of het geen aanbeveling verdient om een extra bouw volume te vragen om dergelijke uitzettin gen op te vangen. Wat de zaak van de familie Van der M. in de Spaansevaartstraat zelf betreft, ver namen wij nog dat de uitzetting, die giste ren zou plaats hebben aanvankelijk reeds vastgesteld op 18 December niet is doorgegaan, hoewel het vonnis dat de president van de rechtbank in kort geding heeft gewezen, uitvoerbaar bij voorraad is. Het is ons niet bekend of dit een gevolg is van de omstandigheid, dat de raadsman van Van der M., mr. G. J. H. de Leeuw, hoger beroep heeft aangetekend en zijn conclusies reeds heeft gedeponeerd. De president overwoog in zijn uitspraak, dat vaststaat, dat de vroegere werkgever van v. d. M. als huurder moet worden be schouwd en dat de woning in de Spaanse vaartstraat mitsdien als dienstwoning is te beschouwen; mr. De Leeuw meent daarentegen dat de vroegere werkgever aanvankelijk er vrede mee had dat v. d. M. in het huis zou blijven wonen en pas later namelijk toen zijn cliënt een concurre rende groentezaak opende tussenbeide kwam om de oude huurverhouding tot de eigenaar van het huis te herstellen. v. d. M. had inmiddels ook huur overge maakt, waartegen gedurende enkele weken geen bezwaar was gemaakt, en bovendien v/as hij in het bezit van de door de eigenaar getekende bereidverklaring. Men zal evenwel dienen af te wachten hoe net Hof in Amsterdam deze gang van zaken zal waarderen. Gistermiddag om even voor half zes ont spoorde de middelste wagen van een tram- stel der NZHVM. op de hoek van de Spui straat en de Rozengracht te Amsterdam waardoor het intensieve reizigersvervoer vanuit het centrum der hoofdstad ernstige vertraging ondervond. Hoewel zich geen persoonlijke ongeluk ken voordeden bij deze ontsporing op een van de drukste verkeerspunten, was dit toch een ernstig ongeval waardoor duizen den werden gedupeerd. Juist op het ogen blik dat de spitstijd op zijn hoogtepunt is, vloog de tramwagen uit de rails en ver lamde niet alleen het vervoer vam foren sen naar Halfweg, Haarlem en Zandvoort, maar legde ook lijn 13, een der drukste stadslijnen, volkomen stil. Het gevolg was, dat duizenden opgehoopt stonden rond Pa leis en postkantoor. Tenslotte bleef hun niets over dan te voet in de richting van West te gaan, waar de stadstrams en trein stellen van de N.Z.H.V.M. voor verder ver voer zorg droegen. Tegen half zeven had men de hinder lijke obstakels in zoverre van de rails ver wijderd dat de diensten weer hervat kon den worden. Naar wij vernemen zullen de Haarlem mers op 31 Januari in de gelegenheid wor den gesteld weer een echt-Limburgs car naval mee te maken. Dan komt namelijk d® befaamde Maas trichtse vereniging „De Kemeleers" naar de Spaarnestad, compleet met Prins en Raad van Elf, ceremoniemeester, conféren cier en verder als extra attracties de „Zin gende zwervers", het acrobatenensemble „De Corona's", de in Limburg bekende zanger Van Hooren, voorts een zeven man sterke Hofkapel, tevens dansorkest, in to taal een dertigtal medewerkers. Het feest wordt gegeven in de kroon- en muziekzaal van „Brinkmann" en wordt georganiseerd door de Limburgse kring. De directeur van hotel „Oud St. Jan", de heer H. L. Dahmen, zelf een geboren Limbur ger, vertelde ons dat het niet in de bedoe ling ligt een „bal masqué" te houden, wel een plezant en ongedwongen carnavals feest, waarbij het niet om dure costuums gaat, maar om eigen improvisatie. De „Kemeleers", die hun zetel in Maastricht op het Wittevrouweinveld hebben, zijn ver leden jaar ook met groot succes opgetre den op de Suikertentoonstelling In Amster dam. De nog jonge Limburgse kring in Haar lem legt zich overigens niet alleen op her amusement toe, zo vernamen wij. Zij on derhoudt ook culturele en geestelijke ban den met het moedergewest, onder meer door nauwe relaties met de vereniging „Veldeke". De Kemeleers" zouden reeds verleden jaar naar Haarlem zijn gekomen, maar hebben toen hun bezoek uitgesteld wegens de komst van de „Carnavalsploeg" uit Kerkrade op uitnodiging van het centrum- comité „Koninginnedag". De Rotterdamse zenuwarts dr. S. T. Hei- dema, vroeger directeur van de Valerius- kllniek, zal Vrijdagavond in de Waalse Kerk in Haarkim op uitnodiging van het plaatselijke Hermann Zaiss-Comité het woord voeren over het onderwerp „Gene zing op gebed". Verder spreken op deze avond de heren Cor Kee over „Geloof en zonde" en H. van den Brink over „Strijd des gelcofs". 3-3% Nederl. '47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. Republic Steel Shell Union Tidewater U S Steel Slotkoers gisteren 93'«/« 152% 176% 164% 308% 77 126 118% 81 68% 165% 149% 156 164 43% 55% 463/i# e.d. 72 e.d. 22% 43 Openings koersen 93% 152% 176 160 e.d. 309% 76% 126 120 81 69 165% 150 156 167 44% 56% 47 e.d. 71% 22 43% Aalsum, 4 v. Abidjan n. Cotunu. Abbedijk, 4 v. Newport News te New York. Alcyone. 4 v. Colombo n. Madras. Aldegonda, 5 v. PUdju te Bangkok. Alhena, 3 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Almkerk, 4 te Fremarnle. Atphard, 4 in Golf v. Biscaye. Ampenan, 4 v. Band-arshapur te Abadan. Amatelvaart, 2 v. Bremen te Rotterdam. Argos, 4 v. Oran n. Algiers. Ariadne. 3 v. New York n- Ciudad Trujillo. Axeldijk, 4 v. Antwerpen. Amateiland., 4 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Amstelstad, 4 v. Mobile te Amsterdam. Aagiekerk, 3 v. Japan te Rotterdam. Aidabi, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Almdijk, 5 v. Mobile te New Orleans. Amsteldijk, 4 v. Bremen te Rotterdam. Akkrumdijk, 6 Madras verw. Arraedijk. 4 te Antwerpen. Alamak, 4 480 m. NO. Finisterre. Alpherat, 4 630 m. N.NO. Las Palmas. Aiudra, 4 480 in. O. Aden. Amor, pass. 4 Tunesische kus». Amstelveen, 4 850 m. ZW. Fayal. Aalsdijk, 4 160 m. ZO. Sable eil. Aard ijk, 4 300 m. W.ZW. Bermuda. Agamemnon, 4 100 m- O. ten N. Kp. Hatteras. Alblasserdijk, 3 1020 m. ZW. Flores. Al-etta, 4 v. Port Swettemham n. Pladju. Amslelkrooti, 4 540 m. Z. ten O. Cocos eiL Arundo, 4 400 m. W. Flores. Abbekerk, pass. 5 Guardafui naar Aden. Alamak pass. 5 Finisterre n. Genua. A lik add. 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Abp-hacca, 5 te Paranagua. Alhena. 6 te Ilheos. AJnati, nacht 5-6 te Montevideo. Amerskerk, 5 Str. Messina verwa-cht. ArraexHjk, 5 v. New York te Rotterdam. Alphard, 8 te Antwerpen verwacht. Alwaki, 5 v. New York te Buenos Aires. Ampennan, 6 te Basrah. A rad ij-k, 5 van Tam pa. Arkeldijk, 3 te Tampico. Argos, 5 v. Oran te Algiers. Bantam, 4 v. Djeddah n. Belawan. Barendrecht, 6 v. Port de Bouc te Bahrein verw. Boskoop, 3 v. Buenaventura n. Guayaquil. Bali, 4 v. Tj. Priok te Muntok. BilHton. 4 te Bombay. B-lijdcndijk, 5 v. Rotterdam te New York verw. Boschfontein, 4 v. Amsterdam te Bremen. Baarn, 5 v. Cerro Azul te Caliao. Bennekom, 5 te Cristobal. B-ritsum, 5 v. Narvik te Mobile. Bolssevain, 2 te Kobe. Baarn, 4 v. Arica te Ptsco. Bandjermasin. 5 Bagansiaplapi verw. Batoela, 2 v. Menado n. Makassar. Baud, S v. Soerabaja te Makassar. Bloem fontein, 4 v. Amsterdam te Bremen. Bin tang, 3 nabij Natuna eil. n. Zamboanga. Blitar, 4 540 m. W. ten Z. Cocos eil. Breda, 4 ISO m. ZW. Lands End, Blijdendijk. 5 v. Rotterdam te New York. Barendrecht, 6 v. Port de Bouc te Bahrein. Boskoop, pass. 5 San Lorenzo. Bengkalis, pass. 6 Kp. St. Vincent. Caltex Delft, 5 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 5 BurUngs. Clavella, 4 v. Singapo-re n. Manilla. Coragostroom, 3 v. Monrovia n. Rivercess. Cronen-burgh, 4 v. Rotterdam n. Oraton. Caltex Pernis, 4 t.h.v. Kp. Bougarom. Ceram. 4 v. Pangkaipinang n. Palembang. Cerarn, 4 v. Paragkalpinang ti. Palembagn. Cieodora, 4 200 m. Z.ZO. Cocos eil. Corilla, 3 dwars Khorya Morya baai. Caltex The Hague, 6 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 6 Gibraltar. Caltex Utrecht, pass. 5 ten Z. Cyprus. Chama, S dwars Lissabon. Cottlca, 5 310 m. W.ZW. Madeira. Diemerdijk, 3 v. Vancouver n. R'dam. Dalerdijk, 3 v. Rotterdam n. Vancouver. Daraae, 3 te Triëst. Delft. 3 v. Amsterdam n. Valparaiso. Duivendrecht, 4 50 m. Z. Dakar. Douro, 4 van Genua naar Barcelona. Duivendijk, 5 v. Rotterdam te Hamburg. Ena, 5 v. Singapore te Balikpapan. Enggano, 3 v. Rotterdam n. Amsterdam. Erlnna, 5 v. Balikpapan ?e Singapore. Etrema, 4 v. Malta n. Vado. Edam, pass. 5 Vlissingen. Eendracht, verm. 6 v Iskenderun n. Alexandrië. Esso Amsterdam, 9 ca. 8 u. v. Aruba te R'dam verwacht. Esso Rotterdam, verm. 7 v. Rotterdam n- Aruba Eemdijk, 4 v. Londen te Bremen. Farmsum, 4 315 m. N. Fayal. Felipe®, 5 v. Padang te Pladju. Friesland (SSM). 6 v. Stettin te Rotterdam. Friesland (KRL), pass. 6 Ouessant 10 Genua verw. Fairsea, 4 te Melbourne 7 Sydney verw. Gaasterland, 4 te Santos Gadila, 4 v. Stockholm n. Rotterdam. Groo'.e Kerk. 3 v. Amsterdam n. O. Afrika. Gordnas, 4 v. Bremen te Hamburg. Gaasterkerk, 4 nog te Dar es Salaam. Gïessuia, 4 920 m. ZW. ten Z. Flores. Gooiland, pass. 5 Recife. Gouwe, pass. 6 8 u. Holtenau nacht 7-8 A'dam of Zaandam verwacht. Hoogkerk. 4 v. Calcutta te Roterdam. Helicon. 5 v. La Guaira n. Aruba. Hercules, 3 v. Istenboel te Kall-orri. Hydra. 3 v. Curacao te Norfolk. Heelsum4 550 m. ZW. Flores. Hersilia, 4 v Amsterdam te Bremen. Hafchor, 4 110 m. ZO. Kreta. Hecuba, 4 300 m. W.NW. Findsterre. Helder. 4 300 m. W.NW. Finisterre. Hera. 4 810 m. NO. ten N. Barbados. Hathor, 5 v. Alexandrië n. Beiroet. Haulerwijk, 5 van Bushire naar Koe walt. Heemskerk, 5 v. Suez n. Port Soedan. Haarlem, 5 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Hector, 6 v. d- Middell. Zee te Amsterdam. Hos Fort. 4 v. San Salvador. Jagersfontein, 4 235 m. NW. Kaapstad. Jupiter, 4 90 m. W. Kp Tenez. Japara (KRL), 4 v. Calcutta n. Indonesië via Rarugoon. .Tohan v. Oldenbarnevelt 5 v- Fort Said. Kola Agoeng, 3 v. Port Said. Kota Baroe, pass. 4 Perim n. Suez. Kt eld recht 4 v. Rotterdam n. Japan. Kertosono, 4 v. Cebu n. Balikpapan. Kalman-a, 4 te S'r.aban-g. Kalabahi, 4 v. Fak Fak n. Kaimana. Ka ra ton, 5 te Palembang. Karsik, 2 v. Pnompenh n. Singapore. Karossa. 4 dwars Golf v. Boni Kota Inten, 3 680 m. ZW. Flores. Lamgkoeas, 4 v. Aden n. Djeddah. Laurer.skerk, 5 te Bombay. Lekhaven, 4 v. Tanga te Mombassa. Llssekerk, 4 v. Khorramshar n. Ras Tanura. Loenerkerk, 5 te Madras. Loppersum, pass. 3 Kp. St. Vincent. Leer sum, 5 v. Mobile te New Orleans. Leuvekerk, pass. 4 Ras Fartak n. Port Said. Linige, pass. 4 Las Palmas. Lissekerk, 5 v. Khorramshar e Ras Tanura. Lieve Vrouwekerk. 4 v. Bremen naar A'dam. Lindekerk. 4 nog te Koewalt. Limburg, 3 348 m. NO- Bermuda. Lawak 3 te San Francisco. Het Eerste Kamerlid mr. In 't Veld heeft in de vergadering van hedenmiddag de ministers van Justitie en van Buiten landse Zaken geïnterpelleerd over de ontvluchting der zeven oorlogsmisdadigers uit de strafgevangenis te Breda. Aan de minister van Justitie vroeg hij: „Wil de minister een uiteenzetting geven van de omstandigheden, die de vlucht van niet minder dan zeven zwaar gestrafte ge detineerden uit de s4rafgevangenis te Bre da hebben mogelijk gemaakt? Wil hij daarbij in het bijzonder ook opheldering geven omtrent de volgende punten, die in de tot dusver verschenen berichten in de dagbladen niet duidelijk zijn geworden; Hoe was het mogelijk, dat naast de drie aangewezen gedetineerden nog vier ande ren zich naar de verwarmingskelder kon den begeven, zonder dat het bewakend per soneel dit bemerkte? Hoe lang was de bewaker-hoofdstoker reeds ziek en waarom is in diens plaats niet een ander met het toezicht op de werk zaamheden van de drie gedetineerden be last? Was het toezicht op het contact van de gedetineerden met de buitenwereld wel voldoende? Waarom is de ontsnapping pas zo laat bemerkt? Hoe kwam men op het denkbeeld om tijdens of in de pauze van de filmvoorstel ling een telling van de aanwezigen te houden? Waarom is niet onmiddellijk na de ont dekking het signalement van de zeven vluchtelingen met hun foto's aan de gehele pers doorgegeven en ook via de radio een beroep op de medewerking van het publiek gedaan? Wanneer en op welke wijze zijn de Ne derlandse grensposten gewaarschuwd? Kon met vrucht een beroep worden ge daan op de medewerking van de Duitse en de Belgische grensbewaking en, zo ja, wan neer en op welke wijze is deze medewer king gevraagd? Heeft het onderzoek zich ook uitgestrekt fot de hulp, welke de vluchtelingen van buiten hebben gekregen en, zo ja, met welk resultaat? Heeft met name het onderzoek naar de auto's, welke bij de vlucht zijn ge bruikt, iets opgeleverd? Zijn cle na deze ontvluchting genomen maatregelen ter verscherping van de be waking bedoeld als blijvend? Zo neen, hoe denkt de minister in de toekomst dergelijke ontvluchtingspogingen te verijdelen? Deelt de minister het oordeel, dat het geven van vertrouwensposities aan gedeti neerden van dit kaliber verder gaat dan uit een oogpunt van menselijke behandeling behoort te worden toegestaan en dat daar aan na de opgedane ervaring onherroepe lijk een einde behoort te komen? Wordi in dit verband ook aandacht ge schonken aan de noodzaak van verscherpt toezicht op de verbindingen van de gedeti neerden met de buitenwereld? Kan er op gerekend worden dat de orga nisaties van gewezen N.S.B.'ers e.d., zo-' mede organisaties, waarin dezen een voor aanstaande rol spelen, scherp in het oog zullen worden gehouden en bij ontdekking van enigerlei illegale activiteit onmiddellijk krachtig zullen worden aangepakt? Aan de minister van Buitenlandse Zaken vroeg de heer In 't Veld: Wil de minister een uiteenzetting geven omtrent de overschrijding van de West- Duitse grens door de zeven ontvluchte ge detineerden uit de strafgevangenis te Bre da en wat daarop verder gevolgd is? Mochten de üagbladberichten ter zake juist zijn, wil dan de minister zijn oordeel te kennen geven, of het in overeenstem ming is met goede internationale gebruiken en in het bijzonder met de beginselen van goed nabuurschap, dat personen, die ille gaal de grens hebben overschreden, op de simpele verklaring, dat zij politieke vluch telingen zijn, weer worden vrijgelaten? Zo men in West-Duitsland ter zake an dere opvattingen mocht huldigen dan in Nederland, vindt de minister in het gebeur de dan geen aanleiding om overleg te doen opnemen met de regering van West- Duitsland, ten einde een herhaling van wat zich nu in Kleef zou hebben afgespeeld in de toekomst te voorkomen? Hebben de bezettingsautoriteiten nog zeggenschap in zake toelating, uitzetting en uitlevering van hen. die in bevriende lan den wegens oorlogsmisdaden veroordeeld zijn? De electrische^ trein die vanmorgen om 9.34 uur uit Zwolle naar Groningen ver trok, heeft even buiten Zwolle op een be waakte overweg, waarvan de afsluitbomen echter niet waren neergelaten, een auto bus aan de achterzijde aangereden. Het ongeval liep betrekkelijk goed af, want de bus werd slechts licht beschadigd en de vijf passagiers en de chauffeur liepen slechts enige schrammen op. De bus kon op eigen kracht verder rijden, de trein echter niet. De minister van Overzeese Rijksdelen heeft aan de landsregeringen van Surina me en de Nederlandse Antillen medege deeld, dat wegens gerezen misverstand omtrent de interpretatie van het zelfbe schikkingsrecht niet kan worden vastge houden aan de in New York overeengeko men streefdatum van medio Januari voor de hervatting van de besprekingen over de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk. De conferentie NederlandSuriname—Neder landse Antillen besloot in Maart tot instel ling ener commissie voor deze besprekin gen, welk overleg in de Nederlandse An tillen zou worden gehouden. Laertes. 6 te Aden. Lekkerkerk, 6 te Port Said. Leopoktekerk, 5 v. Dubai n. Bahrein. Loosdirecht, 6 te Barcelona. Lutterkerk, 5 v. Genua n. Port Said. Merwede, 5 v. Houston te Rotterdam. Macuba, 4 v. Baiikpapar, n. Singapore. MaJea, 5 v. Bordeax te Curasao verwacht. MaJvina, 4 v. Min n. Nigata. Mariekerk, 4 v. Marseille n. Barcelona. Marken. 3 v Djeddah n. Aden. Meltskerk, 5 te Hongkong. Molenkerk, 4 v. Beira te Lorenzo Marques. Maasdam, 5 Cristobal voor anker New York. Meerkerk, pass. 4 Kp. Tenez li. Alexandrië. Metula, 31 v. Pulubukom te Fremantle. Myonia, 4 v. Rotterdam te Amsterdam. Mapia, 4 270 m. OZO Socotra n. Djibouti. Marisa, 4 in Golf v Oman. Mentor, 4 140 m. W. ten N. Kreta. Mitra. 4 t.h.v. Billiton. Maasdam, 5 v. Cristobal te New York. Maaskerk, 6 te Dakar. Maasland, 5 v. Las Palmas. Mapia, pass. 5 Guardafui n. Djibouti. Metula, 5 v. Frernantle n. Geralton. Nieuw Amsterdam, 4 v. Nassau te New York. Noot dwijk, 1 v Antilia te Pastelillo. Noordam, 5 v. New York te Rotterdam. Nestor, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Nigerstroom, 6 Dakar verwacht. Ootmarsum, pass. 4 ten NW. Flores. Oranje, 4 v. Suez n. Colombo. Oran.iefonteln, 3 v. Kaapstad n. Teneriffe. Ovula, 4 v. Ardrossan te Curatao. Obeton, 5 v Maracaibo te Barranqüilla. Orion. 3 v. Mers:n te Izmir. Ophir, 5 v. Singapore te TJ. Priok. Orestes, 3 740 m. NO. Guadeloupe. Oranjestad, 5 Azoren gepas®. Prins Willem III. 4 v. Valencia n. Rotterdam. Phrontis, 4 v. Indonesië te Amsterdam. Plancius, 5 v. Semarang te Tj. Priok. Pygmalion, 4 v. Maracaibo te Puerto Cabello. Parkhaven, 4 620 m. W. Lands End. Perna, 31 v. Puiu Sambu n Pladju. Poseidon, pass 4 Kp. Hatteras. Prins Fred Willem, 5 v. Rotterdam n. Valencia Prins Willem IV, 6 v. Rotterdam te Valencia. Raki, 4 rede Beirouth. Ridderkerk, 3 v. Marseille n. Duinkerken. Rondo, i te Bombay. Reyniersz, 4 v. Ken.a n. Menado. Rtta, 4 v. Singapore te Pladju. Rodas, 5 v. Martinique te St. Kitts. Roebiah. 3 420 m. N.NW. Wake eil. Rotula 3 230 m. O.NO. Curasao. Rijnland, 5 dwars Victoria n. Montevideo. Rem pang, pass. 5 Sa bang n. Colombo. Ruys, 2 te Hongkong. Roepat, 6 Djibouti verwacht. Rijndam. 5 v. New York naar Rotterdam. Roiti, 5 v. Amsterdam n. Indonesië. Soestdijk, nacht 4-5 v. Houston te New Orlearu. Stad Dordrecht, 4 v. Rotterdam n. Porto Empe- docle. Schie. 4 v. d. Middell. Zee te Amsterdam. 3tad Alkmaar, 3 te Houston en verm. 7 v. Hous ton n- Nederland. Saidja, 3 ten anker loodsboot Palembang. Sambas, 3 v. Soerabaja n. Pontianak. Saroena, 4 v. Muntok te Soerabaja. Siraabang, 5 te Soerabaja. Stad Maastricht, pass. 4 Beachy Head. Stanvac Talang Akar, 3 v. Suragelgerong naar Singapore. Sumatra, pass. 4 Stromboli n. Port Said. Scherpendiecht, 4 463 m. O. ten N. Paramaribo. Stad Arnhem, 4 160 m. O.NO. Shetland® eil. Straat Soenda, 3 120 m. ZO. Durban. Stad Breda, verm. 8 v. Rotterdam n. Golf van Mexico. i Stad Maassluis, verm. 7 v. R'dam n. Ktrkenaes. Stad Maastricht. 5 v. Casablanca te Rotterdam. Stad Schiedam, verm. 7 v. Rotterdam n. Savona Stad Vlaardmgen. 9 9 of 10 v. Wahana te Rot terdam verwacht. Soestdijk, 5 v. New Orleans r>. Newport News. Shedrecht. 5 v. Las Piedras n. Campana. Samarinda, 3 te Vancouver. Sarangan, 2 te Los Angelets. Tabian,, 4 v. Genua te Marseille. Talisse, 4 v. Amsterdam te Hamburg. Tara, pass. 4 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Tavvali, pa9s. 4 Aden Telamon, 4 v. Oranjestad n. La Guaira. Teucer, 4 v. Singapore n TJ. Priok. Tjipanas, 5 te Soerabaja. Tosari. 4 v. Suez n. Aden. Ternate, 5 v. Rotterdam te Karlshamn. Thalatta. 4 dwars Derna. Tiberius, 2 v. Mobile te Houston. Tjiluwah, 3 v. Balikpapan te Tj. Priok. Triton, 3 v. Jacmel n. Port au Prince. Taria. 3 Start Point gepass. Tjibantjet, 4 680 m. w. Cocos eil. Tjiwangi, 4 Kp. Padaran gepass. 6 Singapore verwacht. Tabla n,5 v. Marseille. Tankhaven ITI, 5 v. Bangkok n. Sungeigerong. Thalatta, 6 ie Port Said. Tamo 4 v. New York te Baltimore. Ttba, verm. 6 v. Paranagua. Titus, 6 v. Middell. Zee te Amsterdam. Van «eutsz, 1 v. Kobe n. Nagoya. Van Riebeeck, 3 v. Ambon n. Makassar. Van Riemsdijk, nach 4-5 te Belawan. Waal, 4 van Malta n. Patras. Westerdam, 4 v. Las Palmas. Willem Ruys. pass. 4 Guardafui. Winsum, 4 v. Lagos n. Part Gen til. Weltevreden, pass. 4 Kp. Comorin. Waterman, 4 v. Rotterdam n. Pusan. Winterswijk, verm. 8 v. Huelva n. Rieme en Gent. Waiwerang, 4 v. Singapore te Tj. Priok. IJsel, pass. 5 Kp. Bot-,. Zeeland (KRL). 5 v. Makassar te Soerabaja. Zeeland f(SSM), 4 v. Kopenhagen n. Methil. Zonnewijk, 4 dwars Durban. Zijpenberg, vertr. 7 v. R'dam n. Brlndlsi. KLEINE VAART Annie, 3 v. Southampton te Port Talbot. Algarve, 4 van Bremen te Hamburg. Att, pass. 3 Kp. Roca. Barendsz. 3 v. Fosdjke n. Southampton. Bernlna, 5 v. Parijs n. Rotterdam. Bill, 3 v. Drontheim te Rochester. Birmingham, 3 v. Harlingen n. Tyne. Caland, 4 v. Antwerpen te Berwick. Continental, 3 v. Caen te Antwerpen. Casablanca, 3 v. Casablanca n. Nantes. De Ruiter, 3 v. Fowey n. Gothenburg. Dollard. 3 v. Karlstad n. Zaandam. Dorijda, pass. 4 Holtenau. Daje Bohmer, 3 v. Port St. Louis n. Casablanca Domburgh. 3 v. R'dam te Casablanca. Evertsen. 3 v. La Pallice n. Rotterdam. Frederik, 4 v. Rudkobing n. Antwerpen. Ferocia. verm. 5 v. Liverpool n. Sables d'Olonrae Goote, pass. 4 Finisterre. Gaasterland, 3 v. Harlingen n. Leith. Helvetia. 4 v. Svendborg te Ho'sens. Hast I, 3 v. Cherbourg n. Bordeaux. Henrlca, 4 v. Bayonne te Londen. Harold 5 v. Vlaardingen te Brake verw. Haskerland, 3 v. Harlingen n. Goole. Ida Jacoba, 4 v. Odense te Kopenhagen. Ingeborg, 5 v. Vlaardingen te Baearode verw. Jo, 5 v. Middelharnis te Londen Jan. pass. 3 Texel. Kortenaer. 2 v. Bordeaux n. Dundalk. Maartje, 3 v. Nakskov n. Halmstad. Mulan, 5 v. Norwich n. Rieme. Maasym, 5 v. Nantes te Bordeaux. Marcella. 5 v. Inverness te Grangemouth verw. Markab. 4 v. Delfzijl te Brussel Matthew. 5 v. Grangemouth te Aberdeen verw. May Mere, pass 4 Burling®. Mirzam. 5 v. Rouaan te Bordeaux. Nettle, 4 v. Antwerpen n. Wismar. Netta, 4 v. Aiaccio te Port Talbot. Nottingham, 5 v. Dunson te Rotterdam. Noord 5 v. Shellhaven n. Billlngham. Oise, 4 v. Rouaan near Rotterdam. Omlandia 3 v. Huelva te Marseille. Poortvliet, 4 v. Duinkerken n. Casablanca. Prior. 5 te Valencia. Pieter Hubert, 3 v. Rotterdam te Stralsuiyl Rika. 3 v. Newburg n. Londen. Rose Marie, pass. 4 Brunsbüttel. Sirius, 3 v. Londen te Duinkerken. Soemba, 2 v. Rotterdam te Warnemünde. Suriname, S v. Brugge naar Hull. Texel, verm. 5 v. Hamburg n. Rotterdam. Timor, 5 v. Duinkerken te Dublin verw, Trompenburgh, 3 v. Sodertelje. Twee Gebroeders. 4 v. Nantes te Granville. Van Brake!. 4 v. Heroen te Malniö. Vccht 5 v. Mtddelharnis n. Boston Lines. Virgo. 5 v Antwerpen te Mostyn. Waienburgh, pass. 4 Kp St. Vincent. Wiebold Bohmer, 3 v. Agadir n. Nante*. 1

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3