In Sportraad gaan sportbonden mede verantwoording dragen Vierdaagse in Apeldoorn wordt over drie afstanden gelopen De mens in de lucht Oud-Internationals Pellikaan en Denis benoemd in T.C. van K.N.V.B. ONHOORBAAR GELUID In onderling overleg zal veel goeds tot stand gebracht kunnen worden Herinneringen van NWB zullen aansluiten op die van NBvLO Veel opwinding over de benoeming te Makassar Beter begrip Uverleg Mede- verantwoordelijk Vertegen woordigi ng Skiën Nederlandse ski'ers in Zwitserland Basketball Tram vogels wonnen van AGTB uit Amsterdam Basketball-uitslagen Ir. H. Hopster tijdelijk opvolger van de heer K. J. J. Lotsy? Schaatsen rijden Langebaan schaatswed strijden in Aalsmeer Voetbal H. Teeuw erelid KNVB Oud-voetballers in commissies Natuurbeschermïngsavond te Zandvoort Kort nieuws Tafeltennis De open Kampioenschappen van Frankrijk d. G. Sport in 't kort Indonesië Volleybal Woensdagavond zes eerste klas wedstrijden in het Krelagehuis DINSDAG 6 JANUARI 1953 ENIGE weken geleden besloot de Haarlemse gemeenteraad tot het instellen van een Sportraad in de gemeente. Een Sportraad die zo staat in de goedgekeurde verordening omschreven ten doel heeft de sportbeoefening in Haarlem te stimu leren en het gemeentebestuur van advies te dienen met betrekking tot de bevorde ring van de sportbeoefening in Haarlem. Veel is er het betreffende agendapunt kwam pas 's avonds in behandeling niet over gesproken. Jammer, omdat tijdens de debatten veel interessante opmerkingen naar voren gebracht hadden kunnen worden. Doch het voorstel kwam er door en dat was voor de Haarlemse sportorgani saties het belangrijkste. Dat zal in de loop van dit jaar als de Sportraad zijn werkzaamheden gaat beginnen pas goed duidelijk worden. Want wij zijn er van overtuigd dat in een stad als Haarlem waar evenals in zovele andere steden moei lijkheden zijn op sportgebied een dergelijk college van bijzonder groot nut kan zijn voor alles en iedereen die met de sport te maken heeft. Evenzeer als wij er trouwens op dit ogen blik van overtuigd zijn dat nog zeer weinig bestuurders uit de organisaties in Haarlem ten volle op de hoogte zijn van de grote voordelen die een Sportraad voor de sport beoefening kan hebben. En wij denken bij die voordelen in de eerste plaats aan de noodzakelijkheid dat de diverse organisaties van de verschillende takken van sport een beter begrip krijgen door in de Sportraad over eikaars moeilijkheden te spreken en die te leren begrijpen. En daarnaast natuur lijk aan de belangrijke adviezen die aan het college van B. en W. kunnen worden gege ven met betrekking tot de verdeling van de velden, eventueel nieuwe accommodatie, de subsidiëring en de sociale aspecten van de sport. bestaat uit ten hoogste negen leden. De voorzitter, de secretaris en twee leden wor den benoemd door burgemeester en wethou ders, de overigen worden gekozen uit de vertegenwoordigers van de sportbonden en sportcentrales, die zitting hebben in de Sportraad. Want dat kan, omdat alle sporten die de lichamelijke opvoeding beogen in de raad vertegenwoordigd zullen zijn. Een uitstekende gelegenheid dus om de zelf werkzaamheid de raad zal ook zelf initiatieven dienen te ontwikkelen van de bonden te vergroten. Tot nu toe kwamen de klachten alle terecht bij- de overheid; dat wil zeggen bij de inspec teur van de afdeling lichamelijke op voeding van de gemeente. Klachten waaraan weinig viel te doen omdat ze financiële kwesties betroffen terwijl er geen geld was of bij voorbeeld terreinen, terwijl er toch al zo'n gebrek aan speelgelegenheden was. Ook meenden vele bonden om maar een voorbeeld te noemen dat de overheid veel te veel in de melk te brokken had om dat één gemeente-afdeling de afdeling Lichamelijke Opvoeding de verdeling van de gemeenteterreinen bepaalde en niemand er verder meer iets aan kon doen. Evenzo natuurlijk van de gymnastieklokalen van de gemeentescholen. Met andere woorden: er was bij de bonden dikwijls geen begrip voor de moeilijkheden waarmee ook de gemeente te kampen had. En daar zal nu met de instelling van de Sportraad onzes inziens definitief een einde aan komen. Niet aan het tekort in de eerste plaats doch wel aan de meest zeer onrede lijke klachten. De bonden gaan voortaan zelf praten over de verdeling, horen eikaars moeilijkheden en moeten dus uiteindelijk wel zelf naar rede en billijkheid handelen. Met andere woorden: de vertegenwoordi gers van de sporten gaan zelf mede-verant- woordelyk worden. Aldus handelende komt men dus in de raad ook met de financiële problemen in aanraking. De problemen waarmede de inspecteur van de afdeling Lichamelijke Op voeding al zo lang had te tobben. Daarbij komt dat ook van andere zijde uit de gemeenteraad een of meer vertegenwoor digers in de Sportraad zitting hebben. Ge meenteraadsleden dus, die alle problemen, kwesties, moeilijkheden, maar ook nieuwe initiatieven waarvoor geld nodig is. direct onder ogen krijgen. Hetgeen uiteraard bij de behandeling van een voorstel, dat verbete ring beoogt, van groot belang kan zijn. Zoals men weet zal de sportraad tenminste vijfentwintig leden tellen. Dat zijn dan dus de vertegenwoordigers van de Haarlemse Sportorganisaties (elke tak van sport en sportcentrale één vertegenwoordiger), het lid of de leden van de gemeenteraad en an deren die niet bij een bond of centrale zijn aangesloten doch die wel bij uitstek geschikt kunnen worden geacht de sportbeoefening te bevorderen. Beide laatstgenoemde catego rieën zullen echter nooit meer dan twee derde deel van het totaal aantal leden uit maken. Het dagelijks bestuur van de Sportraad Aan de Lauberhornrennen, die op Vrijdag 9, Zaterdag 10 en Zondag 11 Januari in Wengen (Zwitserland) worden gehouden zullen ook Nederlandse ski'ers deelnemen en wel de gebroeders rappenheim en G. Mos- Ier. Als reserve is aangewezen A. Hubrecht. Na deze wedstrijden worden op Donder dag 15 en Vrijdag 16 Januari in dezelfde plaats de kampioenschappen der lage landen gehouden, waarvoor behalve Nederland met de bovengenoemde deelnemers, ook Denemarken, Engeland en België hebben in geschreven. De sportvereniging „De Tramvogels" speel de gisteravond een basketballwedstrijd tegen AGTB uit Amsterdam. Na een spannende strijd in de eerste helft ging de rust in met een twaalf—acht voorsprong voor de Tram vogels. Na de rust ging het weer gelijk op en het einde kwam met een twintigtwintig gelijkspel. De verlenging bracht echter toch nog een zege voor de Haarlemmers, toen na vijf mi nuten Tramvogels na een goed genomen strafworp op eenentwintigtwintig kwam. Na drie basketballwedstrijden gespeeld te hebben behaalde Tramvogels tot nu toe vier punten. De uitslagen van de basketballwedstrij- den, die gisteravond in het Krelagehuis werden gespeeld, luidden: Dames: SCH—HGA 12—26; HGA 3—IHJ 2 10—24; HGA 2—Schoten 12—26; SCH 3— HHC 3 32—5. Heren: Schoten 3—HHC 3 19—14; PSVH— Haarlem Tigers 13—23; RAO 2—SCH 3 22—8; SCHHGA 23—20. Het zal een ieder duidelijk zijn dat de doelstelling en het goed functionneren van de sportraad alleen dan kunnen slagen indien allo bonden en hun vertegenwoordigers be reid zijn om in gezamenlijk overleg hun adviezen aan de gemeente te geven en de bestaande moeilijkheden het hoofd te bie den. Adviezen over verlangens die het ge meentebestuur tot het juiste begrip kunnen dienen, bij het bepalen van de keuze voor welke sporten de beschikbare financiën het beste zullen kunnen worden aangewend en voor welke objecten of doeleinden. Tussen afgevaardigden van de tweede-, derde- en vierdeklassers en enkele afgevaar digden van de eerste klase is onder leiding van de commissie uit het hoofdbetuur de commissie die de Bondsvergadering van de KNVB een oplossing zal voorleggen over de opvolging van de heer K. J. J. Lotsy als voorzitter een bespreking gevoerd.. Men zou hierbij In zoverre tot een over eenstemming zijn gekomen, dat Ir. H. Hopster voor een beperkt aantal jaren voor zitter van de KNVB zou worden. Na dit nader vast te stellen aantal jaren zou dan het lid van het Nederlands Olym pisch Comité, de heer H. J. Slingenberg, zijn taak overnemen, nadat deze uiteraard reeds in het bondsbestuur zou zijn gekozen en daar de nodige ervaring zou hebben opge daan. De heer Slingenberg zelf kon zich hier over nog niet uitlaten. „Men heeft mij nog niets in deze richting gevraagd", aldus de heer Slingenberg, die wel beaamde dat men ir. Hopster als opvolger van de heer Lotsy had gevraagd. Woensdag 7 Januari aanstaande zullen, ijs en weder dienende in Aalsmeer door de ijs- club Aalsmeer nationale lange baan schaats wedstrijden worden gehouden op de 500, 1500 en 3000 meter. De heer H. Teeuw te Schiedam, die bin nenkort zijn bestuurslidmaatschap van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond zal neerleggen, is op voorstel van het bonds bestuur bij schriftelijke stemming door de leden van de bondsvergadering van de KNVB tot erelid benoemd. Tot leden van de Technische Commissie van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond zijn benoemd de oud-internationals ir. II. L. B. Denis (Den Haag) en H. A. Pellikaan (Tilburg). Onderhandelingen zijn nog gaande voor een vertegenwoordiger uit het Noorden in deze commissie. De T.C. is thans als volgt samengesteld: G. Kruy- ver, voorzitter, ir. H. L. B. Denis, C. van Es, H. P. Hoolboom, H. A. Pellikaan en nog een te benoemen zesde lid. De Technische Commissie heeft tot leden van de Keuze commissie benoemd de heren H. P. Hoolboom (Ede) als voorzitter, ir. H. L. B. Denis (Den Haag) en C. van Es (Soest) als leden, waarmede het bestuur van de K.N.V.B. zich volkomen aceoord heeft verklaard. Vrijdag aanstaande zal, naar reeds is gemeld, de Technische Commissie in de nieuwe samenstelling bijeenkomen, waarbij de leden zullen worden geïnstalleerd door de voorzitter van de K.N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy. Vandaag is het geëlectrificeerde baanvak Amhem-Zutphen in gebruik genomen. In Mei 1953 zal ook de electrificatie van het baanvak Zutphew-Zwolle klaar zijn. De eerste electrische trein uit Arnhem, komt Zutphen binnen. Op de achtergrond links de voetbrug en rechts de spoorbrug over de IJsel. De Natuurbeschermingscommissie „Zuid- Kennemerland" houdt een propaganda bij- oenkomst op Vrijdag 9 Januari in Zand voort. Het gemeentebestuur heeft voor dit doel de raadzaal ter beschikking gesteld. Het doel van deze avond is de natuurbe schermingsgedachte te propageren. Over dit onderwerp en over natuurwachten zul len spreken de burgemeester van Zand voort, mr. H. M. van Fenema en drs. H. J. Jonker, voorzitter van de Natuurbescher mingscommissie „Zuid-Kennemerland". Na de pauze zal voor het eerst vertoond worden de filmstrip „Ons land en wij" sa mengesteld door Kees Hana. Het hof te Den Bosch heeft vandaag de 27-jarge woonwagenbewoner P. A. S., Tapijt handelaar uit Helmond veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, wegens poging tot doodslag. S. had in Juni 1952 na een onenigheid in het woonwagen kamp met een pistool enkele schoten gelost op een tweetal kampbewoners en deze daar door aan arm en schouder verwond. De rechtbank in Den Bosch had S. in October tot een gevangenisstraf van twee jaar ver oordeeld. De advocaat-generaal had bevesti ging van dit vonnis geëist. Ir. Denis. De beide nieuwe leden van de Technische Commissie van de KNVB, de heren ir. H. L. B. Denis en H. A. Pellikaan, zijn voor de voetballiefhebbers in Nederland geen on bekenden. In zijn tijd was ir. Denis, of Harry Denis zoals men hem beter kent, één van die figuren op de voetbalvelden, van wie men zou kunnen zeggen, dat zij de super-klasse van het Nederlands voetbal vormden. Zelfs zijn er velen die beweren dat Denis de beste achterspeler was, die Nederland ooit had. 56 wedstrijden Ir. Denis, thans zesenvijftig jaar oud en nog altijd in Den Haag woonachtig kwam als speler van HBS in Juni 1919 in de wed strijd Nederland—Zweden in Amsterdam voor het eerst in het Nederlands elftal uit. Hiermede was een begin gemaakt aan een bijna ononderbroken serie interlandwed- stijden, die pas op 18 Mei 1930 bij België— Nederland in Antwerpen werd afgesloten. In die periode van ruim jaar speelde Denis niet minder dan zesenvijf tig wedstrijden in het oranjeshirt, waarvan een groot aantal als aanvoerder. Hij nam met het Nederlands elftal deel aan twee Olympische tour- nooien, namelijk in 1924 in Parijs en in 1928 in Amsterdam, toen Nederland in de eerste wedstrijd met tweenul door Uru guay werd uitgescha keld. Harry Denis stond bekend om zijn temperament en en thousiasme, zonder ooit zijn beheersing te verliezen, eigenschap pen die hem bij uitstek geschikt maakten voor aanvoerder. Dat hij nog altijd vol geestdrift is voor het Nederlands voetbal, bleek uit de wijze waarop hij reageerde toen wij hem vroegen hoe hij over zijn benoeming in de T.C. en zijn verkiezing in de Keuze Commissie dacht. Met genoegen „Ik ben zelf ook juist van het nieuws op de hoogte gesteld, zodat ik nog geen ant woord wil geven op de vraag hoe ik tegen over mijn nieuwe taak en de daaraan ver bonden problemen sta, maar wel kan ik u zeggen, dat ik met groot genoegen zal samenwerken met mijn mede-KC-leden Hoolboom en Van Es, die ik ken als be kwame doorzetters. Ook van Pellikaan, die gelijk met mij tot lid van de Technische Commissie is benoemd, weet ik dat hij een harde werker is." 13 maal Ook het andere nieuwe lid van de Tech nische Commissie, Pellikaan. heeft een lof waardige staat van dienst achter zich. Als rechtshalf en een keer als spil heeft hij dertien maal in totaal de oranjetrui ge dragen. Voor het eerst officieus in 1931 tegen België en in 1932 offi cieel tegen Duitsland in Düsseldorf. De laatste maal, dat hij in het Nederlands elftal stond opgesteld, was 14 jaar later, in Maart 1946, toen Ne derland in Luxem burg in de eerste na oorlogse interland wedstrijd van oranje met zestwee won. Gedurende deze pe riode hij maakte ook deel uit van het Nederlands elftal, dat op 11 Maart 1934 in Amsterdam in de be faamde „tien-tien" wedstrijd met negen drie van België won heeft Pellikaan zich doen kennen aD een hardwerkend speler vol geestdrift en met ruime technische gaven. Pellikaan, die thans 42 jaar oud is, heeft zich steeds door zijn speciale eigenschappen onderscheiden. Naast de technische be kwaamheid als speler toonde hij zich een uitstekend aanvoerder en vooral zijn ver eniging Longa heeft veel aan hem te danken. Want het is nog slechts enkele jaren geleden dat degradatie-candidaat Longa een beroep op Pellikaan moest doen en deze hieraan gevolg gaf. Als aanvoerder trok hij met zijn ploeg de zware degradatie strijd tegen Baronie, Chèvremont en De Valk in en ongeslagen bleef Longa in de eerste klase. Toen stapte hij voorgoed uit het eerste klasse voetbal, maar in de reserve elftallen speelt Pellikaan ook nu nog trouw zijn wedstrijden. Geen verrassing Zijn benoeming tot lid van de Technische Commissie van de KNVB is voor insiders geen verrassing. Pellikaan is eveneens ver heugd over zijn benoeming. Het werk van TC-lid vergt niet zoveel tijd, dat hij in con- flinet zou kunnen komen met zijn beroeps bezigheden als aannemer en Pellikaan is er van overtuigd, dat hij met de andere leden uitstekend zal kunnen samenwerken. Maandag werden de internationale tafel tenniskampioenschappen voortgezet in het Pierre de Coubertin-stadion in Parijs. De belangrijkste uitslagen waren: Dames dubbelspel, kwartfinales: Mevr. G. Roland (België) en mej. J. Rook (G. B.) sl. mej. M. de Tournay en mej. J. Wouters (België) 18—21, 21—14, 21—14, 21—16; mej. J. Roberts en mej. A. Haydon (G. B.) sl. mej. H. Beoiet en mej. R. Betling (Frank rijk) 21—18, 21—16, 13—21, 16—21, 21—19; mej. D. Rowe en mej. K. Best (G. B.) sl. mej. Y. Vias en mej. Nicolas (Frankrijk) 21—17, 21—11, 21—19. Heren dubbelspel, kwartfinales: Roothooft en Lanskoy (Frankrijk) sl. Ehrlich (Polen) en Marinko (Tsj. Sl.) 19—21, 17—21, 21—13, 21—11, 21—19; Haydon en Booth (G. B.) sl. Barna (G. B.) en Haguenauer (Frankrijk) 21—19, 21—19, 21—12. Gemengd dubbelspel: le ronde: mej. G. Pritzi (Oostenrijk) en Marinko (Tsj. Sl.) sl. mej. A. Haydon en Booth (G. B.) 30. 2e ronde: mej. J. Rook en Haydon (G. B.) sl. mej. Y. Vannoni (Frankrijk) en Cor du Buy 3—1. Kwartfinales: mej. D. Rowe en Barna (G. B.) sl. mej. J. Rook en Baydon (G. B.) 21—18, 19—21, 21—13, 21—16; mej. J. Roberts en Kennedy (G. B.) sl. mej. Betling en Haguenauer (Frankrijk) 2113, 21—13, 21—12. In het jeugdtournooi waren de uitslagen: Heren enkelspel, kwartfinales: Freundor- fen (Duitsl.) sl. Van Speck (Ned.) 214, 21—15, 21—11; Gambier (Frankrijk) sl. Hei ligers (Ned.) 21—14, 21—17, 21—10; Scheffer (Ned.) sl. Ross (Frankrijk) 21—11, 21—16. 21—16; Booth (G. B.) sl. Jumel (Frankrijk) 21—7, 21—11, 21—10. Halve finales: Kreundorfer (Did.) sl. Gam bier (Frankrijk) 21—1, 21—6. 21—13; Boot (G. B.) sl. Scheffer (Ned.) 23—25, 21—18, 21—17, 21—11. De heer G. Boshuizen, de secretaris van het uitvoerend comité van de Nederlandse Wandelsportbond zoals bekend i3 het uitvoerend comité belast met de voorbe reidingen voor de vierdaagse, die de N.W.B. van 21 tot en met 24 Juli in Apeldoorn zal organiseren heeft reeds het een en ander over de reeds genomen besluiten verteld. Zo is onder andere bepaald dat over drie afstanden, namelijk van dertig, veertig en vijftig km gelopen zal worden. De dertig kilometer-tocht is in de eerste plaats bedoeld voor de toeristische wandelaars. Er zijn namelijk vele stemmen opge gaan om een zodanige afstand in te schakelen, waarover men lang genoeg zou kunnen doen om rustig te kunnen wandelen en volop te kunnen genieten van het natuur schoon. Over die dertig kilometer kan men negen uur doen. Voor de deelnemers op deze afstand wordt een speciale beloning ingesteld. De veertig km (tijdsduur tien uur) is bedoeld voor de leeftijdsgroep van zestien tot en met twintig jaar en de vijftig kilometer (tijdsduur elf uur) voor degenen van eenentwintig tot vijftig jaar. ADVERTENTIE N.V. Koninklijke Pharmeceutliche Fabrieken »/h Brocade* - Sthaeman Pharmacia Pellikaan. Kort nadat straalvliegtui gen in enkele landen hun intrede deden, kwamen er nu en dan bij monteurs die er aan werkten, ziektever schijnselen voor, bestaande uit onpasselijkheid, matheid en een onvaste gang door „knikkende knieën". Zelfs kon somtijds een man zich niet staande houden en zakte gewoon in elkaar. Op gemerkt dient dat deze verschijnselen zich voor deden bij mensen die vlak in de nabijheid van de straalpijp van een op volle kracht draaiende straal motor werkten. Enkele meters verder kwamen er geen bezwaren meer voor en van de mensen met de genoemde klachten ver dwenen de kwaaltjes ook vrij spoedig nadat ze buiten het bereik van de onaards loeiende uitmonding waren gebracht. Nare gevolgen waren er dus niet, maar hierbij moet niet vergeten worden dat de „patiën ten" altijd maar kort aan deze omstandigheden waren blootgesteld. Bij langere duur zouden de gevolgen wel eens minder onschuldig kunnen zijn. Het is gebleken dat ver schillende van die ver schijnselen veroorzaakt worden door trillingen die in het dagelijks leven niet meer tot het geluid worden gerekend en voor mense lijke oren ook niet meer als zodanig kenbaar zijn. De hoogste tonen die door menselijke oren nog kun nen worden waargenomen, hebben frequenties van rond 20.000 trillingen per seconde voor sommige mensen ligt het wat hoger, voor anderen lager. Even als het oog, dat bijvoorbeeld ultraviolet licht niet meer ziet, is dus ook het oor be perkt in zijn capaciteiten. Het is sinds lang bekend dat sommige dieren gelui den van aanzienlijk hogere frequentie dan 20.000 tril lingen per seconde wèl kunnen horen. De hoog-frequente maar onhoorbare trillingen plan ten zich slechts over be trekkelijk kleine afstanden voort, maar bevatten wel veel energie, meer dan de hoorbare golven. Daardoor zijn de schadelijke invloe den op organismen ver klaarbaar. Bij reeds vele jaren geleden genomen proeven zijn kleine dieren, vissen, e.d. er zelfs wel door gedood en zo kan men zich gemakkelijk voorstellen dat het menselijk organisme er in ieder geval schade van kan ondervinden. Het is wel waarschijnlijk dat ver schijnselen als de gesigna leerde misselijkheid en loomheid door deze trillin gen worden veroorzaakt. Verder blijkt er tijdelijke doofheid van te kunnen op treden en het is niet on denkbaar dat bij het langer ondergaan van de gevaar lijke trillingen deze tijde lijke doofheid wel eens in een permanente zou kun nen overgaan. Het heet dat de Duitsers, die gedurende de oorlog reeds kennis maakten met de genoemde ziektever schijnselen tengevolge van ultrasone trillingen in het geluid der straalmotoren, er dadelijk proeven mee gin gen nemen op concentratie kamp-gevangenen. In ieder geval, deze onhoor bare trillingen zijn in de luchtvaartwereld wel een specialiteit van de straal motoren, maar de wèl hoor bare baaierd van geluid die ze uitbraken, mag er óók zijn en het is' moeilijk te zeggen hoeveel van de on aangenaamheden nu pre cies voor rekening daarvan komen en hoeveel er «ver oorzaakt worden door de ultrasone trillingen. Er zijn grenzen aan de hoeveelheid lawaai die men verdragen kan, al schijnt men er zich tot op zekere hoogte aan te kunnen wennen. Er is sprake van allerlei min of meer merkwaardige erva ringen van iemand die op korte afstand aan de volle woede der decibels van een straalmotor wordt bloot gesteld: meetrillende oren en neusvleugels, die daar door een indruk van pijn lijke hitte geven, mee-reso- nerende spieren die zich aan elke controle onttrek ken en een alles-overheer- send panisch verlangen om zich aan die hel te onttrek ken, zich op te rollen, het hoofd in de grond te steken of wat dan ook.als men maar rust krijgt. Eenvou dige oorstoppen zijn dan ook niet meer genoeg voor lieden die veel in de nabij heid van straalmotoren moeten werken, en vooral niet nu die motoren steeds groter en sterker worden; zij hebben helmen nodig, die het gehele hoofd om geven en beschermen tegen de woede van het geluid hoorbaar of onhoorbaar. De herinneringen, die de N.W.B. zal uitreiken, zullen aansluiten op de be loningen, die de wandelaars eventueel in Nijmegen in ontvangst hebben ge nomen. Wanneer een deelnemer dus vijf maal in N.B.v.L.O.-verband ge lopen heeft en hij volbrengt dit jaar de N.W.B.-vierdaagse in Apeldoorn, dan zal dit in de beloning tot uitdrukking komen. Aanmeldingen Intussen zijn de eerste aanmeldingen reeds binnengekomen. Als nummer één is geboekt de heer Van der Lelie uit Amster dam, die zich al opgegeven had in Decem ber 1952, toen er nog niets officieel bekend was-. De Amsterdamse verenigingen en de wandelclubs in de provincie Zeeland heb ben reeds besloten en bloc naar Apeldoorn te gaan. Deze en nog andere feiten, zo ver telde de heer Boshuizen ons, hebben de N.W.B. het vertrouwen gegeven dat de za ken in Apeldoorn best „marcheren" zullen. In Apeldoorn zelf is men enthousiast en het ziet er naar uit dat men van het ge meentebestuur de volle medewerking zal krijgen. Binnen enkele dagen zal contact worden opgenomen met de burgemeester van Apeldoorn om de plannen verder uit te werken. De parcoursen zijn grotendeels reeds vastgesteld. Het wachten is nog op de goedkeuring van de betrokken instanties. Starturen later Of Apeldoorn voor altijd de vierdaagse- stad van de N.W.B. zal blijven is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal echter deze ge meente gedurende de eerste jaren de aan gewezen plaats blijven. De starturen zijn vastgesteld op zes, zeven en acht uur. Hiermede wil men voor komen, dat, zoals in Nijmegen de laatste jaren regelmatig het geval is geweest, de wandelaars midden in de nacht om twee en drie uur moeten opstaan om zich te melden aan de startbureaux, terwijl boven dien de individuelen vaak een uur in de rij moesten staan vóórdat zij aan de beurt kwamen. De N.W.B. heeft zich voorgeno men dit in ieder geval te voorkomen. Voor de N.W.B. betekent deze onder neming wel een krachtproef. Nu toch zal moeten blijken of de ruim tiendui zend leden voldoende trouw aan de bond betonen en naar Apeldoorn zullen gaan. In geen geval zal de N.W.B. enige verplichting aan de leden opleggen. Een ieder is volkomen vrij in zijn keuze tussen Nijmegen en Apeldoorn. Tal van kwesties moeten echter nog ge regeld worden, onder andere die van de eventuele deelneming van militaire zijde. Waarschijnlijk zal te zijner tijd over dit onderwerp een onderhoud met de minister van Oorlog en Marine plaats vinden. WILLY SCHAGEN BOKST TEGEN HECHT. De Nederlandse kampioen in het halfzwaargewicht, Willy Schagen, zal, voordat hij op 2 Februari in Amsterdam zijn. titel zal verdedigen tegen Wim Snoek, nog een partij in Duitsland boksen. Op 23 Ja nuari komt hij in Hamburg in de ring tegen de Duitse halfzwaaxgewichtkampioen Hecht. Van de achttien volleybalwedstrijden in de competitie van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybal Bond, die Woens dagavond in het Krelagehuis in Haarlem gespeeld zullen worden, zijn niet minder dan zes voor de eerste klasse. Zo zal in de eerste klasse dames Rapiditas VCR ontmoe ten, VCK speelt tegen het zwakke PWN en PSVH 1 komt uit tegen de reserves. Van deze drie wedstrijden zal de eerstgenoemde de interessantste worden. We geven de wit- zwarten de beste kansen. In de eerste klas heren moet Brandweer kunnen winnen van de reserves van HVS. PSVH ontmoet VCR. Beide teams hebben een gelijk aantal verliespunten, de verliezer zal voorlopig van de kopgroep afvallen. VCKOSS is een belangrijke strijd voor de bezetting van de laatste plaats. VCK heeft een punt kunnen behalen uit zes wed strijden, terwijl OSS het iets beter deed en uit hetzelfde aantal wedstrijden één punt meer behaalde. Een spannende strijd mogen we verwachten. Programma Het volledige programma luidt: Dames, 1ste klasse: PSVH 2—PSVH 1; VCK—PWN; Rap.—VCR. Dames, 2de klasse: OVRA—HBC; Rap. 2 BGV; Die Raeckse 2—Velox 2. Dames, 3de klasse B: Ramplaan 2—Leoni- das 2; HBC 4Stampers; OVRA 2Spaarne- stad. Heren, 1ste klasse: HVS 2Brandweer; PSVH—VCR; VCK—OSS. Heren. 2de klasse A: PSCB-VCR 2; Brandweer 2—Rap. Heren. 2de klasse B; Boru—PWN; Rap. 2 —HVS 4. Heren, 3de klase A: PWN 2—OVRA 2; VCR 3Ramplaan. DJAKARTA. Naar Aneta van welinge lichte zijde verneemt is het nog niet zeker, dat kolonel Bambang Sugeng, de funge rende chef-staf van de landstrijdkrachten, zich zal neerleggen bij het besluit van de Indonesische regering zijn ontslagaanvrage niet te aanvaarden. Neutrale waarnemers achten het zeer wel mogelijk, dat kolonel Sugeng het besluit tot aftreden zal her zien, indien de volgende stappen van de regering bij de afwikkeling van de 17 Oc tober-affaire in overeenstemming zullen zijn met zijn plannen. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan mutaties in de land macht. In kringen, die in nau%v contact staan met de fungerende chef-staf zeide men, dat kolonel Sugeng bij het besluit om lui tenant-kolonel Warouw te benoemen tot fungerende commandant van Oost-Indo- nesië welke benoeming geschiedde, vooruitlopend op een beslissing van het kabinet werd geleid door de overweging, dat Warouw de meest aanvaardbare figuur in het militaire territorium Oost-Indone- sië is. Zijn recente machtsgreep doet echter volgens andere kringen luitenant-kolonel Warouw behoren tot de militaire figuren, waartegen maatregelen dienen te worden genomen op grond van de regeringsverkla ring van 22 November, waarin werd be paald, dat „de regering de overschijdingen van de grenzen van de militaire bevoegd heden niet kan goedkeuren en maatregelen zal nemen, waar deze bevoegdheden zijn overschreden". Over de benoeming van kolonel Sadikin tot commandant van Oost-Indonesië zeide de fungerende commandant van Oost-Java, luitenant-kolonel Sudirman, die dit eveneens na een machtsgreep is geworden dat hem uit eigen waarnemingen en ge sprekken in Makassar was gebleken, dat de benoeming „grote opschudding heeft veroorzaakt onder het volk en de in Oost- Indonesië gestationneerde militairen in het bijzonder". Volgens Sudirman, die de instal latie van Warouw in Makassar bijwoonde, heerst de mening, dat de regering zeer on tactisch heeft gehandeld door kolonel Sa dikin van Borneo naar Oost-Indonesië over te plaatsen. Men noemde in Makassar het besluit niet alleen een „slag in het gezicht van de nieuwbenoemde fungerende chef-staf van de landstrijdkrachten, maar ook een slag in het gezicht van Warouw". Sudirman zeide van mening te zijn, dat onder de huidige omstandigheden, mede in verband met de veiligheid, het niet wense lijk is de militaire leiding van Oost-Indo nesië in andere handen te leggen dan die van Warouw. Inmiddels is de fungerende chef-staf van de landstrijdkrachten, kolonel Bambang Sugeng, Maandagmiddag uit Djakarta naar Soerabaja vertrokken. Naar Aneta ver neemt zal hij Woensdag naar Djakarta te rugkeren om Donderdag een conferentie te leiden met alle territoriale commandanten, van wie kolonel Sadikin en overste Wa rouw reeds in Djakarta zijn.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7