Zandvoort heeft ook plannen ter gelegenheid van de Flora De huisvriend Vanmiddag en morgen monsteren voor de trawlloggers P.T.T.-cijfers over het afgelopen jaar Haarlemmermeer Lisse Halfweg Heemstede Hiltegom Minister keurt Utrechts havenplannen goed Scheidsrechter Aussem bracht voetbalregels in beeld Amsterdamse Beurs Kort verhaal door Bram Brekema HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 9 JANUARI 1953 Jaarvergadering „Advendo" Bevolkingsonderzoek op tuberculose De wedstrijden op bet circuit van Zandvoort in 1953 Steun Wettig Gezag Ex-arbeiders van suiker- Ollenhauer stelt condities Bouw van nieuwe provinciale centrale thans mogelijk Philips sluit in Israel Drijvende kraan met accomodatie boven hoofddek Kort nieuws 9 Première in Haarlem Cricket Zuid Afrika voor 173 aan de kant tegen Australië Schaatsen rijden Internationale wedstrijd gaat niet door Basketball-uitslagen GEEN HANDBAL fabriek eisen meer steun Begin volgende zveek varen In de Donderdagavond gehouden verga dering van de Zandvoortse Handelsver eniging was het voornaamste punt van be spreking de vraag, wat er gedaan moet worden tijdens de Flora. Algemeen was men het er over eens, dat Zandvoort hier door veel extra bezoek zal trekken. Besloten werd daarom dit jaar geen winkelweek te houden ter opening van het seizoen, zoals dat andere jaren ge schiedde. Wel zal op 28 April, als de ver eniging 45 .mar bestaat, in theater Mono- pole een cabaret-avond worden gehouden. Aandacht zal worden besteed aan bij zondere verlichting en versiering van de winkelstraten. Wegens de operiing van Flora zal de verlichting op 15 Maart ont stoken worden. De versiering en verlich ting zal het gehele seizoen gehandhaafd blijven. Uit het reservefonds van de vereniging werd voorlopig f 1000 voor dit doel uitge trokken. De Haltestraatvereniging zal zelf standig de extra versiering en. verlichting voor haar rekening nemen. Voor de Grote Krocht werd een commissie van voorberei ding benoemde bestaande uit de heren H. Heidoorn en C. Nooy, waaraan nog een derde lid zal worden toegevoegd. Als technisch adviseur voor de verlichting zal de heer H. Schuilenburg optreden. Voor de Kerkstraat werd een commissie van voorbereiding ber-oemd, bestaande uit de heren B. Bosman, H. Hildering en G. Suurland. Voor de Stationstraat de heren Leeuw, M. Weber en E. Loos. Tenslotte werd een feestcommissie sa mengesteld ter regeling van evenementen, welke van 15 Maart af zullen plaats heb ben. Deze commissie werd gevormd dooi de heren: D. Petrovitch, D. Vader, L. de Leeuw, W. Weber en E. Loos. Contact zal worden opgenomen met het gemeentebestuur en stichting „Touring Zandvoort". Aan de gemeente zal worden gevraagd versiering en verlichting van het centrale dorpsplein, n.l. het Raadhuisplein te verzorgen, waarvoor door stichting „Touring Zandvoort" reeds plannen wor den uitgewerkt. De vergadering toonde zich voor al deze plannen enthousiast en zegde medewer- BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Reindert, z. van J. M. Grau- welman en D. Heida; Cornelia Elisabeth Maria. d. van F. J. Pieterse en J. H. Fuchten; Sjoukje Anna, d. van L. Mink en G. Jetten; Jacobus Marinus, z. van D. Waterhout en L. Terhaar; Wijnandus Theodorus Hermanus, z. van J. Bus en G. Smits; Anne Marieke, d. van J. C. de Jong en J. M. Metselaar; Mar ja Nellie, d. van J. W. Verheul en M. P. Bak ker; Jan, z. van M. Verbruggen en L. Kruis wijk; Jacob, z. van M. Verbruggen en. L. Kruiswijk; Christiaan Anton, z. van P. Bootsman en M. A. v. Wijk; Frederik Johan nes Maria, z. van J. L. van Leeuwen en M. J. v. d. Loo; Alida Elisabeth, d. van W. Ver beek en G. Konings; Leonardus Johannes Maria, z. van L. C. Rijnbeek en E. M. Kabel; Anna Maria Johanna, d. van N. A. Vester en W. J. v. d. Burg; Marrigje Annigje, d. van A. Bos en J. Huisman; Alida Jenneke, d. van P. Enthoven en D. Bakker; Leonardus Jo hannes Adrianus, z. van L. P. v. d. Lans en E. C. Aartman; Anna Catharina Maria, d. van A. Clemens en C. G. v. Ruiten; Willem, z. van A. van 't Hof en J. Tamerus; Johannes Pieter, z. van M. C. de Wilde en P. Boone; Maria, d. van H. v. d. Vlugt en H. Maat; Hendrika Wilhelmina Cornelia, d. van D. Boef en A. Cardol; Cornelia Maria, d. van W. H. Kaars en L. J. Broedersz; Johannes Gerrit Pieter, z. van A .v. Burik en D. Waasdorp; Louis, z. v. L. Berrevoets en J. Raams; Louisa Adriana, d. van P. Her mans en G. A. v. Kruijssen; Huibertje Jan netje, d. van A. Overbeek en C. Visscher; Johannes Jacobus, z. van A. J. F. Lammerse en M. J. Kloosterman; Michiel, z. van P. N. de Groot en A. Versteeg; Petrus Johannes, z. van J. de Cloe en A. Brugmans; Jan, z. van A. J. Meijer en I. Schoenmakers; leven loos kind van A. Monster en J. Rijlaarsdam. ONDERTROUWD: C. Visser en B. Qualm; J. Adriaanse en E. M. van Woudenberg; J. van der Laan en C. J. Groeneveld; L. Smit en G. M. van der Helm; A. J. H. Amelsbeek en H. C. M. de Jong. GETROUWD: J. C. Smit en E. Rusman; W. A. J. van der Vlies en A. P. van Asten; W. de Birk en J. C. M. van Strien; C. J. van Graas en A. van der Breggen; J. de Ruijte en J. M. Warmerdam. OVERLEDEN: Nicolaas van Andel, 76 j„ wedn. van A. J. P. Taurel; Hendricus Cor nells Wésselius, 97 j., wedn. v. C. Ouwer- kerk; Cornells Langhout, 50 j., e. van B. J. Floris; Otto Schaap. 44 ;j., e. van M. J. Bak ker; Leentje Boelhouwer, 77 j. e. van N. Kolk. In zaal Rijkers hield Donderdagavond de hengelaarsvereniging „Advendo" haar jaar vergadering onder presidium van de heer Vaneveld. Na het welkomstwoord van de voor zitter werden de jaarverslagen uitgebracht; het batig saldo der vereniging welke thans 111 leden telt, bedroeg 103.23. In de vacature voorzitter wegens bedanken van de heer Van Diest werd met algemene stemmen de heer A. Vaneveld gekozen; her kozen werden J. Mens en A. van Bricmen en als nieuw bestuurslid K. Kaptein. Door de heer De Wit, bestuurslid van de Leidse Hengelbond, werd een causerie gehouden over het trekken van paling. Deze vis welke tot de diepzee-soorten behoort en bij mil- liarden de binnenwateren bevolkt is wegens haar grillige trek niet te volgen, doch de trek is in het voor- en najaar het grootst- Hierna werd aan de heer Jac. van Diest de wisselbeker uitgereikt voor de beste pres taties in het afgelopen jaar. Besloten werd om ook in dit'j aar de Jeugdhengelwedstrijden te organiseren. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Johanna Ludwina, d. van A. W. J. Polle en J. G. Leduc: Klaas, z. van P. Havenaar en A. G. van 't Wout; Cor nelia Wilhelmina Maria, d. van A. Th. van Stein en M. Witteman; Jacoba Maartje, d. van C. R. Tromp en D. C. Blonk; Lucis Ste- phania Maria, d. van H. Arrachart en P. Peters. GEHUWD: J. v. d. Voort en A. v. d, Klauw. OVERLEDEN: Margje Buurman, wed. P. J. Hulsbos, oud 83 j.; Johannes Wilhelmus Matthijs Frerics, oud 30 jaar. Maandagavond zal in het raadhuis te Half weg een commissie voor bevolkingsonderzoek op tuberculose voor de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude worden geïnstal leerd. Het onderzoek zal in April worden gehouden. king toe. In de eerstkomende vergadering zullen gedétailleerde plannen ter tafel worden gebracht. Bij acclamatie werd de heer A. de Roode, wegens langdurig en trouw lidmaatschap tot erelid der vereniging benoemd. De Stichting „Touring Zandvoort" heeft het programma bekend gemaakt van de evenementen, die in het komende seizoen op het circuit zullen plaats vinden. Dit pro gramma luidt als volgt: 14 en 29 Maart trainingsdagen voor motor renners (K.N.M.V.). 11 April: Autosprints en behendigheidsproeven RAC West. 30 April: Proef Tulpen-Rallye-Intern. Sportwagen races RAC West. 3 Mei: Jubileumwedstrijd van Profs, amateurs en onafhankelijken Ncd. Wielren Unie, in verband met het 25-jarig bestaan. 10 Mei: Internationale motorraces K.N.M.V.; 7 .Tuni: Autoraces om de grote prijs van Nederland (K.N.A.C.). 5 Juli: Amatcurkampioenschaps- wedstrijden wielrennen (N.W.U.) 26 Juli: Nationale Sportwagenraces K. N. A. C. en wedstrijden motor-junioren K.N.M.V. 2 Augustus: wielrennen voor Profs, ama teurs en nieuwelingen (De Kampioen). 30 Augustus: Autosprints cn behendigheids- proeven RAC West. Tenslotte zullen in September of October nog verreden worden het wielrennerskam pioenschap voor Amsterdam, te organiseren door „De Kampioen" en het clubkampioen schap wielrennen van „Olympia". BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. M. Eijben en J. G. van der Zee: P. de Boer en E. J. Reith. GETROUWD: G. Vermeer en E. Vos. GEBOREN: Mattheus Johannes Maria, z. van M. J. Lammers en G. M. P. de Boer; Anna Maria, d. van W. J. Oosterbaan en P. J. A. Boeijinga; Elisabeth Catharina Maria, d. van J. H. M. Janus en C. A. M. Bonfrer; Petrus Martinus Albertus, z. van P. M. van den Abbeelen en J. A. Goemans: Coenradina, d. van H. van Keeken en M. A. K. de Vries; Geertruida Hendrica Christina, d. van A. P. Laarhoven en A. L. Schipper: Augustina Helena Maria. d. van P. J. Meinders en C. A. Boot; Franciscus Maria Joseohus. z. van P. Kemp en W. C. Maijen: Cornelia Hendrica Maria. d. van H. C. v. d. Weiden on M. H. Lommerse; Bianca Yvonne, d. van H. F. van Smoorenburg en F. Dronkers: Johannes Ge- rardus Cornelis. z. van C. Geerlings en P. J. M. van der Eist; Bernardus Zacharias Jo zef. z. van P. van Staveren en A. Mesman. OVERLEDEN: J. van Excel, 49 jaar. Het plaatselijk comité Steun Wettig Gezag bood Donderdag aan de Reserve Rijkspoli tie en de Nationale Reserve een feestavond aan, die verzorgd werd door het R.A.O.- variétégezelschap, bestaande geheel uil mi litairen. De avond werd door de burgemees ter geopend, die wees op de ernstige taak van de reservisten. Deze avopd was er om uiting te geven aan de. erkentelijkheid voor die taak. Spreker wees er verder op, dat onderlinge vriendschap en goede geest voor het corps belangrijk is. De burgemeester besloot met de aanwezigen een prettige avond te wensen. Die prettige avond heb ben de aanwezigen zeker gehad. In een vlot tempo werd een programma afgewerkt, zoals we er in Hillegom weinig zien. Een opsomming van alle medewerkenden zou te ver voeren, maar een uitzondering voor enkelen moeten wij toch maken. Allereerst dient genoemd te worden Jan van Renen, die met enige schetsjes de aanwezigen har telijk liet lachen. Wim Romijn bracht een nummer in een zeer apart genre. Op zeer bijzondere wijze bracht hij verschillende liedjes, waarbij hij zeer bijzondere komi sche talenten ten toon spreidde. De gooche laar Javisto, die op het laatst een hele bloementuin op het toneel toverde, nam een ware ovatie in ontvangst. Een bijzondere vermelding verdient de evenwichtkunstenaar Dick Moll, die op het slappe koord de verbluffendste staaltjes te zien gaf. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Gerarda Wilhelmina. d. van C. M. van der Voort en C. M. Broek hof; Maria Cornelia Stephania, d. van Th. A. van der Reep en A. J. E. Heirman; Petiuis Theodorus, z. van P. Th. Prins cn A. van der Post; Roelof Cornelis, z. van L. van Lierop en W. I. de Bolster; Cornelia Petro- nelia Cecilia Maria, d. van J. Seijsener en J. de Rooij; Jennie Jacoba. d. van E. Krikke en A. van der Molen; Petrus Henricus, z. van C. J. Th. Vesseur en W. M. Loos; Cor nelis Johannes, z. van C. J. Th. Vesseur en W. M. Loos; Cornelia Jacoba, d. van H. Zuiderduin en C. C. Scheepens; Frederik Hendrik, z. van F. J. Visser en W. H. Hart man; Johannes Jacobus Hyacinthus Maria, z. van J. Th. Bultink en J. M. Zonneveld. ONDERTROUWD: J. P. J. van der Aart en A. M. van Lierop: A. Nederstigt en G. C. Liverse; A. Griepspoor en G. van Bemme- len; J. B. Frijlink en H. G. Noppen. GETROUWD: J. Ph. van den Berg en J. M. Raaphorst; J. J. J. van der Voort en H. M. van Ruiten; Th. C. Hoogerwerf en M. A. Waasdorp. OVERLEDEN: M. J. RoozenMooijman, 83 j., vrouw, Mariastraat 20. Vanmorgen werden in Katwijk de toebe reidselen gemaakt voor de monstering van de ruim 200 opvarenden der trawllogger- vloot, die, naar verwacht wordt, in het be gin van de volgende week de haven van IJmuiden zal verlaten. Al was de waterschout, de hoofdinspec teur van politie, de heer Brasser, nog niet officieel op de hoogte van de bindende regeling van het college van Rijksbemidde laars, die een einde maakte aan het „trawl- loggerconflict", alles was in gereedheid ge bracht om de aanmonstering zo snel mogelijk te doen verlopen. Twee dagen Niettemin verwachtte hij, dat het wel tot en met morgen zal duren, voor de ruim 30 schepen volgens alle regelen van hun bemanning waren voorzien en dan zal men nog het systeem toepassen, dat ook bij de Nasleep van suikercampagne Omtrent het middernachtelijk uur kwam een man op de politiepost de hulp inroepen van de sterke arm, aangezien zijn vrouw hem de toegang tot zijn woning weigerde. Het was een nette man, zo te zien. Hij was niet dronken ook, en hij keek zeer onthutst. Brigadier Snork zat er verlegen mee. „Waarom houdt uw echtgenote u weder rechtelijk buiten de echtelijke woning, zo gezegd? vroeg hij. Maar de man zei dat hij geen idéé had. „Hebt u uw echtgenote wellicht bedreigd, bedrogen of anderszins?" vroeg brigadier Snork verder. Maar de man zei dat hij er niet aan dacht. „Heeft uw echtgenote haar voornemen kenbaar gemaakt om u uit de gemeenschap pelijke woning te weren, zogezegd?" infor meerde brigadier Snork hoopvol doch de man zei dat er geen sprake van was. Hij was in de beste verstandhouding wegge gaan, om de hond uit te laten, vertelde hij, en toen hij terug kwam had zijn vrouw, uit hét raam .van de slaapkamer leunend, hem aangeraden elders zijn tenten op te slaan. „Hebt u wellicht binnenshuis tenten of iets van dien aard opgezet?" vroeg de bri gadier. Het was middernacht en hij had slaap. Maar de man ontkende zulks ten stelligste. Brigadier Snork stond op, gespte zijn koppelriem om en zei: „Blijf voorlopig hier, goede man, met uw hond. Ik zal zelf een onderzoek instellen en trachten de kwestie in der minne te schikken. Agent, neem de dienst waar". De agent schrok wakker en begon onmiddellijk de dienst waar te nemen. En,de hond kroop bij de kachel, tus sen de voeten van zijn baas. Brigadier Snork kreeg dadelijk toegang in het bewuste perceel, en zelfs een kop hete thee. Hij luisterde. En de vrouw legde het uit, „Wij leefden gelukkig en tevreden", ver telde ze bekommerd. „En wij legden elkan der geen strobreed in de weg. Tot op zeker moment iets ons geluk kwam verstoren. Wat zou u doen, brigadier, als u een vrouw was...." „Ontslag vragen", zei bi'igadier Snork, maar de vrouw ging onverstoorbaar verder als u een vrouw was, wier man op zekere dag een vriend meebracht, zonder dat tevoren aan te kondigen? U zou ontstemd zijn, doch het voor lief nemen. Ik was niet ontstemd, toen mij dat ge beurde. Integendeel, ik dacht: Nou ja, als hij daar nu plezier in heeft. En ik accep teerde het zonder morren. Ik maakte da delijk eten klaar voor de vriend, wat deze meteen naar binnen werkte alsof hij uit gehongerd was. Daarna ging hij in onze beste, gemakke lijkste stoel zitten of zitten, liggen kan je beter zeggen. Ik zei nóg niets. Mijn man overijlde monstering na de staking in de drijfnetvisserij in het voorjaar van 1952 werd gevolgd: papieren inleveren en na de eerste reis terughalen, zodat niet alles in de korte tijd tussen monsteren en varen gecontroleerd hoeft te worden. Strop voor kleine reders Inmiddels had men in Katwijk sterk de indruk, dat de nieuwe voorwaarden, waar op gemonsterd wordt 50 basisloon en een vierweekse afrekenperiode) vooral voor de kleine reders een strop betekent. Voorts vraagt men zich in visserij kringen af, hoe het van het voorjaar moet gaan in de aan vang van de nieuwe haringteelt: er is im mers nog steeds geen C.A.O. nadat het con flict over de lonen van het afgelopen voor jaar werd besloten met een bindende rege ling van het college. Hopelijk is de nieuwe C.A.O. tegen April gereed, anders dreigen er ook dan weer moeilijkheden. was opgetogen over zijn vriend en keek hem voox-tdurend glundex-end aan. Ik voxxd dat ex-gerlijk, maar ik zei nóg niets. Toen kondigde mijn man aan, dat de vriend zou blijven slapen. Ik morde niet, doch maakte een bed voor hem in de keuken, wijl wij geen logeerkamer hebben. Hij kroop erin zonder dankje ta zeggen. De volgende mor gen liep de vriend al bij dag en dauw door het huis te stommelen, zodat we ux-en vroe ger wakker wax-en dan anders. Goed, ik aceeptëex'de het. Ik gaf hem een overvloe dig ontbijt, en toen het op was keek hij alsof hij zeggen wilde: nou, dat was ook niet veel. Toen vertelde mijn man dat zijn vriend vooxiopig bleef logeren. En of ik zo goed zou willen zijn, extra en apart eten voor hem te kopen, omdat hij een bepaald dieet had. Toen de vriend in de keuken was, vroeg ik mijn man of hij gedacht had over de onkosten. Nou ja, dat moeten we maar voor lief nemen, zei hij. Zijn vriend werkte niet, had geen geld, wenste gx-aag goed te eten en behoorlijk te slapen. Dus wij moesten hem maar onderhouden. Overdag, als mijn man naar zijn wex-k was, ging de vriend in een gemakkelijke stoel in het zoxxnetje zitten soezen, of hij wandelde in de tuin over de bloembedden. Als ik in de kamer was, snuffelde hij in de keuken de etenskast na en snoepte van de dingen die binnen zijn bereik kwamen. Verder deed hij geen enkele moeite om aan de kost te komen. En toen vroeg mijn man me of ik zo goed wilde zijn 's middags en 's avonds een uur met zijn vriend te gaan wandelen. Anders wordt hij te dik, zei hij. Toen was de maat vol. Ik zei hem, dat hij dat zelf maar doen moest, en toen kregen we woorden. En toen ik tegen mijn man uitviel, kwam zijn vriend op me af alsof hij me wilde verslinden. Wel, bxbgadier, wat zou u gedaan hebben?" Brigadier Snork had met stijgende ont zetting naar het droevig verhaal geluis terd. „Allemachtig, mevrouw", zei hij. „Ik zou die vriend de deur uit hebben ge schopt". „Dat durfde ik niet", zei de vrouw zwak jes. „Ik wachtte tot mijn man en zijn vriend weggingen voor een avondwande ling, en sloot toen de deux-. Toen zij tex-ug- kwamen, riep ik door het bovenraam dat zij er niet meer inkwamen". „Maar mevrouw", stotterde de bx-iga- dier, „uw man was alleen!" „Welnee, brigadier. Hij had zijn vriend bij zich. Daar houdt hij méér van dan van mij. Het is zijn hond!" „Laat uw hond maar hier vannacht, en ga naar huis. U komt er wel in, ik heb het geregeld met uw vx-ouw", zei bxbgadier Sr.ox-k tegen de man, toen hij terug was op de politiepost. „Morgen haalt u uw hond op en brengt hem naar een honden koopman". „O", zei de man zachtjes. Toen ging hij met hangende schouders weg. „Het gekke is", zei de brigadier tegen de agent, die op het punt stond weer in slaap te vallen. „Het gekke is, dat die vrouw gelijk heeft. En toch is het idioot, een hond met een mens te vex-gclijken. Als het een mens was, zou ze hem natuurlijk meteen buiten de deur hebben moeten zet ten. Maar een mens is toch méér waard dan een hond? Ik kom er niet uit". De agent zei niets, alsof hij diepzinnig nadacht. Maar dat was niet zo, want hij sliep. BONN. (Reuter). Ollenhauer, voor zitter van de West-Duitse sociaaldemocra tische (oppositie) partij heeft kanselier Adenauer schriftelijk de voorwaarden, waarop zijn partij zou instemmen met her bewapening van West-Duitslaxxd, doen toe komen. Voor Kerstmis had de kanselier de socialistenleider hiei'om verzocht. De perschef van de socialistische partij heeft meegedeeld, dat de inhoud van het schrijven voor het ogenblik niet zal wor den gepubliceerd. lengte thans rond 35.000 km bedraagt. De lengte van het interlocale kabelnet is thans 18.810 km (vorig jaar 17.200 km). Het landelijke mobilofoonnet omvat 23 basisstations met 125 aansluitingen. In 1952 is het nieuwe of het overgangs tarief voor de telefoon in twintig sectoren ingevoerd. Van de 101 geautomatiseex-de sectorexx met rond 525.000 aansluitingen is thans in 67 sectoren met rond 396.000 aan sluitingen het nieuwe of het overgangs tarief van kracht. Het aantal radiodistributie-aansluitingen steeg van 484.230 tot 485.000. Rond 82 pro cent van het aantal aangeslotenen kan naar vier programma's luisteren, rond acht pro cent naar drie en rond tien procent naar twee programma's. Er zijn nog ongeveer tachtig aangeslotenen, die slechts één pro gramma kunnen horen. Voorbereidingen werden getroffen tot het stichten van een nieuwe zendercomplex ten behoeve van de wei'eldomroep in de directe omgeving van de zender te Lopik. De totale opbrengst van de vei-kochte radiozegels bedroeg 17% millioen gulden. Op postrekening werd IK milloen gulden aan luistex-b ij dragen ontvangen. De luister bijdragen voor aansluitingen op het dx-aad- omroepnet brachten 5 millioen gulden op. Het aantal toestelbezitters bedroeg eind 1952: 1.720.000 (v. j. 1.621.412). Bij con trole wei-den 47.000 niet aangegeven toe stellen gevonden. De controledienst inde een millioen gulden aan achterstallige luisterbijdragen. Het PTT-bedrijf had eind 1952 in diénst 35.575 (v. j. 35.163) vast en tijdelijk aange stelde employés en 14.390 (v. j. 14.829) arbeidseonti-actanten. Tenslotte bevat het verslag een over zicht van enige belangrijke bedrijfsbaten, (alles in millioenen guldens): postzegels 81 (75.1); fi-ankering door middel van ma chines 16.8 (14.1); binnenlandse telegram men 2 (2.2); buitenlandse telegrammen 13.1 (12.5); binnenlandse telefoongesprek ken 90.6 (84.7). IntexTiationale gesprekken 10.4 (9); telefoonabonnementen 28.5 (26.3); abonnementen radiodisti'ibutie 12.8 (12.3); rente beleggingen postchèque- en giro dienst 21.6 (21.7); rente beleggingen rijks postspaarbank 49.1 (48.5). De gemeente Utrecht mag twee insteek- havens in het Amsterdam-Rijnkanaal ten behoeve van haar industrie aanleggen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft daarvoor thans toestemming gegeven. Am sterdam heeft ongeveer een jaar geleden tegen het havenplan der gemeente Utrecht ernstige bedenkingen geopperd omdat deze havens de vrije vaart op het kanaal naar de mening van het Amsterdamse gemeen tebestuur zou kunnen belemmeren. Sinds dien zijn over deze kwestie talloze bespre kingen gevoerd met de gemeente Amster dam en de Rijkswaterstaat. Het eind is na dat de minister aan het Utrechtse plan zijn goedkeuring heeft gehecht. De twee*havehaanslditingen komen aan de Westzijde van het Amsterdam-Rijnka naal tussen de spoorbruggen in de lijnen van Utrecht naar Amsterdam en van Utrecht naar Gouda, een en ander ten be hoeve van het ontworpen industrie-haven complex aldaar. De goedkeuring betekent dat de plan nen voor de bouw van een tweede provin ciale electrische centrale nu uitgevoei-d kunnen woi'den. De kosten worden ge raamd op f 160.000.000. Voorlopig zal wor- den begonnen met de bouw van een ge deelte, dat f 60.000.000 kost en dat men met het oog op de landelijke electriciteits- voorziening in 1956 gereed hoopt te heb ben. Ook zal het ontwerpen van de plan nen voor de centrale gasfabriek thans ter hand worden gene men. Thans is definitief besloten tot sluiting van de Philips lampenfabi-iek in Israel. Naar het ANP van de N.V. Philips te Eind hoven vei-neemt. zullen de installaties worden overgebracht naar Zuid-Amerika. In welk lann zij daar tenslotte zullen wor den gevestigd is nog niet bekend. De pooiden van de fabriek zijn onlangs gesloten tengevolge van een verschil van mening met de Israëlische vgering over de toewijzing van buitenlandse deviezen. De werf Lobnitz en Co te Renfrew, Schotland, heeft voor de Mersey Docks and Hax-bour Board een nieuw type drijvende ki-aan gebouwd, die in de opbouw op het voorschip, dus boven het hoofddek, accom modatie voor de bemanning heeft. De kx-aan, de „Titan", die een hefvermogen van vijfentwintig ton heeft, is achteruit opgesteld. Midscheeps is een grote dek- ruimte die lasten van honderden twintig ton kan dragen. Het vaartuig heeft een water- verplaatsing van 1120 ton en een voortstu wingsinstallatie, die het een snelheid van elf knopen kan geven. BINNENLAND Er doen zich nog steeds incidenten voor in enkele Friese dorpen, van waaruit ax-bei- ders naar de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Gro ningen wox-den vervoerd. De politie is steeds met extra manschappen aanwezig wanneer de „Ommelandenbus" in de dorpen aankomt. Soms komt het tot een handge meen tussen stakex-s en werkwilligen. In Zwaag-westeinde gooide men stenen naai de autobus. De districtscommandant van de x-ijkspolitie te Leeuwarden werd door het publiek tegengewerkt, toen hij een der da ders wilde grijpen. Een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse i-echtbank tegen de 30- jarige boekhouder J. A. M. van der H. uit Rotterdam, aan wie ten laste was gelegd dat hij van 1947 tot Maart 1952 f 150.000 had ver duisterd ten nadele van een notaris- en advocatenkantoor en van enige stichtingen. Het Zuivelfonds dat door het Bedx-ijf- schap voor zuivel tussen November 1951 en November 1952 werd beheerd, sluit met een batig saldo van 17 millioen gulden. HAARLEM EN OMGEVING De archeologische tentoonstelling in de KennemerOudheidkamer-te Beverwijk zal1 op 'Zaterdagmiddag 'en -avond geopend zijn. -..li i De jeugdleiders van de bij de Ko ninklijke Nedexdandse Voetbal Bond aangesloten verenigingen hebben gis teravond in restaurant Brinkman aan het Plein in Haarlem het genoegen mogen smaken om de première mee te maken van de causerie van de heer W. B. Aussem scheidsrechter in de eerste klasse met zijn lichtbeelden, samengevat onder de titel „Spelregels in woord en beeld". Genoegen zeiden wij, want dat was het inderdaad. In de eerste plaats om de niets aan duide lijkheid te wensen over latende licht beelden, doch daarnaast ook voor een belangrijk gedeelte om het gezellige en vlotte praatje dat scheidsrechter Aus sem bij de vertoning van zijn licht beelden gaf. Bij ons weten hebben nog niet meer scheidsrechters het voorbeeld van de heer Aussem gevolgd, of iets dergelijks vóór hem bedacht. Vandaar ook brengen wij alle hulde voor zijn idee, dat definitief brak met de dikwijls eentonige uitleg van de spelregels van het voetbalspel. Nuttig overigens zulke lezingen, doch al te dik wijls komt het daar op het woord alleen aan en dat blijkt dikwijls niet voldoende. De heer Aussem ging van de gedachte uit dat naast zijn verklarend wooi'd zijn toehoox-ders de besproken situatie voor ogen diende te hebben om het al dan niet geoorloofde in het spel volkomen duidelijk te maken. In nauwe samenwerking met een bestuurslid van de afdeling Doi-di-echt van de K.N.V.B., de heer Goedhart, ver vaardigde hij een groot aantal foto's en tekeningen die de moeilijkste regels uit het voetbalspel duidelijk maakten. En die foto's en tekeningen via een projector op het doek gebracht waren niet alleen interessant om te zien, maar ze verduide lijkten tevens situaties waarover bij voet ballers en toeschouwers niet voikomen overeenstemming bestaat. Vinger op wonde plek En daax-bij hield de heer Aussem een causerie, die plezierig was om te beluiste ren, vooral omdat de spreker vele malen de praktijk er bij haalde en dikwijls de vinger op de wonde plek wist te leggen door te wijzen op het soms maar al te gx-ote gebrek aan kennis van de spelregels zelfs bij spelers die het voetbalspel al tal rijke jaren beoefenen. Een gedegen kennis van de regels, zo zei de heer Aussem zeer terecht, geeft een elftal gelegenheid om alle mogelijkheden van het spel uit te buiten en zodoende een voorsprong te behalen op de tegenstander die misschien niet zo goed op de hoogte is. Al met al een zeer leerzame avond, die vierde cursusavond belegd door de com missie jeugdvoetbal van de afdeling Haar lem van de K.N.V.B. De voorzitter van deze commissie, de heer H. W. van Turn hout, bedankte de heren Aussem en Goed hart na afloop van harte en bood hem een kistje sigaren aan als dank voor het ge- bodene. In Sydney werd een aanvang gemaakt met de derde toetswedstrijd tussen Australië en Zuid-Afrika. De Australische fastbowlers Lindwall en Miller zetten Zuid-Afrika voor 173 runs aan de kant. Australië kwam niet aan bat. omdat regen val het vex-dex-e spelen voor Vrijdag onmo gelijk maakte. Lindwall nam 4 wickets voor 40 runs en Miller 3 voor 48. McGlew en Waite. die voor Zuid-Afrika het openings- paar vormden, waren met een totaal voor het eerste wicket van 54 goed begonnen. Daarna vielen de wickets snel. Alleen Funston bi-acht het nog tot een redelijke 56. De Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond maakt bekend dat in verband met de ontvangen berichten van het KNMI in De Bilt. de internationale wed strijd in Nederland met de kernploeg van de" KNSB en voor welke wedstrijd ook en kele Noorse rijders waren uitgenodigd, niet kan doorgaan. Volgens de KNMI bestaat dit weekend geen kans op vorst. De schaatswedstrijd in het hardx-ijden op de korte baan voor dames, om het kam pioenschap van Noord holland, die Zaterdag 10 Januari in Purmerend zou worden geho1' den, gaat niet door. De uitslagen van de Donderdagavond in het Kreïagehuis in Haarlem gespeelde wed- sti-ijden luidden: Dames: HHCPSVH 2319; Rapiditas 2 —Antilopen 8—19; Antilopen 3—IHJ 2 12—14. Heren: Schoten 2—HG A 3 21—20; HG A 2 —Oosterkwartier 8—17; RAO—IHJ 22—32; RAO 2—Oosterkwartier 4 30—15; HGA 4— Oosterkwartier 3, HGA n. o. g. Alle wedstrijden, vastgesteld door het Nederlanö£ch Randbal Verbond in district West F. voor Zondag 11 Januari, zijn in verband met de gesteldheid van de terrei nen afgelast. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. '47 93"/,, 93"/ie A.K.U 154 154% 178 180% Philips Gloeil. 160 160 Kon. Petroleum 309% 309% A'dam Rubber 79% 80 Holl. Amer. Lijn 128% 128% N. Scheepv. Unie 121 122 H.V.A 84 85% 72 72 Amsterd. Bank 165% 165% Ned. Handel Mij. 149% 150 Rottex-d. Bank 156 156 Twentsche Bank 164% 165 Anaconda Copper 437/|g 43% Bethlehem Steel. 55 s: 55% Republic Steel 46% 46% Shell Union 70Vn 69% 22% 22% U S Steel 42"/,, 43 Gistermiddag werd in het gebouw „Cul- tux-a" in Haaxdem door de arbeiders, die gedurende de suikex-campagne bij de sui kerfabriek „Holland" te Halfweg gewerkt hebben, een prof e:-'.vergadering gehouden. Ze behandelden hierbij het vraagstuk van de steunuitkeringen, die naar hun mening veel te laag zijn. De arbeiders vex'onder- stellen, dat zij gedurende de periode, waar in zij wei'kloos zijn, een wettelijk recht hebben op een uitkering, die tachtig pro cent bedraagt van het loon, dat zij zouden hebben kunnen verdienen, indien zij in hun eigen vak werk hadden kun'nen krij gen. De bedrijfsvereniging voor voedings- en genotmiddelen had de uitkering echter berekend over het basisloon, dat de ai-bei- ders in de laatste weker van de campagne hebben verdiend. Op de vergadering van gistermiddag waren, hoewel alle vakbon den waren uitgenodigd, alleen een bestuur der van de Eenheids Vak Centrale en een vertegenwoordiger van het landelijk bu reau vonr rechtsbijstand der E.V.C. aan wezig. Uit de diverse veelbeelden, die de werklieden zelf ter sprake brachten bleek, dat de bedrijfsvereniging bij het uitkeren van de werkloosheidsgelden niet altijd volgens hetzelfde plan. te wex-k ging. De spi-ekers drongen er dan ook bij het voor lopig comité met kracht op aan, dat het zich in verbinding zou stellen met het be stuur van de bedriil'svereniging. De ver tegenwoordigers van de aanwezige vak vereniging wezen het comité er op, dat indien men resultaten wil bereiken, er een commissie gevoi-md moest worden, die bestaat uit arbeiders van vex-schillende politieke er, religieuse richtingen. Deze commissie moest dan persoonlijk met de bestuurders van de bedrijfsverenigingen in Haarlem en Amsterdam in contact tre den. Hierna besloot de vex-gadering een commissie samen tc stellen, waax-in zowel leden van de Christelijke en Katholieke bonden als van het N.V.V. en de E.V.C. zitting namen. Vervolgens begaven alle aanwezigen zich naat het kantoor van de bedrijfsvereniging in Haarlem om daar hun eisen mondeling toe te lichten. Van de zijde van de betrokken bedrijfs vereniging vernamen wij, dat de werke loosheidsuitkeringen aan de arbeiders vol komen volgens de in de wet vastgestelde percentages zijn gedaan en dat de bestuur ders deze percentages vanzelfsprekend niet uit eigen beweging konden gaan verande ren. Het hoofdbestuur der PTT heeft een boekje uitgegeven met enkele cijfers en feiten over het dienstjaar 1952. In 1952 werden in het binnenland 1669 millioen kleine poststukken vervoerd tegen 1560 millioen in het vorige jaar, en 15.7 millioen postpakketten tegen 13.7 millioen in het vorige jaar. Naar het buitenland en de overzeese ge biedsdelen ging in 1952 6.065.000 kilogx-am post (v. j. 5.450.000 kg). Naar alle Europese landen tezamen ging 2.443.000 kg (v. j. 2.326.000). Naar de landen buiten Eux-opa tezamen ging 3.622.000 kg (3.124.000 kg.), waarvan naar Indonesië 2.072.000 (1.811.000), Suriname en de Nederlandse Antillen 223.000 (229.000), de Verenigde Staten 474.000 (429.000). Er ging 593.000 kg luchtpost naar het buitenland (524.000), waarvan naar Europese landen een 343.000 (308.000) en 250.000 naar landen buiten Europa (216.000). Het aantal rekeningen bij de postchèque- en girodienst bedi'oeg op 31 December 1952: 571.000 (v. j. 551.000). Het totaal aan tal boekingen bedroeg 171 millioen (v. j. 160.446.000) met een bedrag van 83 mil liard (v. j. 80.829.000). Het algemeen saldo-tegoed was eind 1952: 1,1 milliard (v. j. 1.094 millioen). Meer dan 4 millioen spaarrekeningen Bij de Rijkspostspaarbank werd in 1952 een spaaroverschot van ruim tien millioen gulden bei-eikt. Aan rente zal ongeveer dertig millioen kunnen worden bijgeschre ven. Het aantal spaarrekeningen bedraagt thans ruim 4.1 millioen. De jeugdspaaractie had in 1952 400.000 deelnemers (v. j. 360.000). Het inleggerstegoed (inclusief rente) was eind 1952 1.338.000.000 (v. j. 1.297.500.000). Wat de telegrafie betreft werden in het binnenlands openbare verkeer 2.700.000 gewone telegrammen verzonden (v. j. 2.998.000), naar het buitenland werden in het openbaar verkeer verzonden 2.000.000 telegrammen (v. j. 2.165.000). Voor de telefoondienst waren eind 1952 772 automatische telefooncentrales met 611.695 nummers in dienst, tegen vorig jaar 745 met 564.745 nummers. Er waren nog 58C handcentrales met 77.000 nummers in dienst (vorig jaar 618 met 77.869 num mers). Het aantal in dienst zijnde telefoon aansluitingen bedroeg eind 1952 590.000 (v. j. 546.807). Op de wachtlijst stonden nog 28.000 aanvragers (v. j. 40.169). Het locale kabelnet werd in 1952 uitgebreid met ongeveer 1800 km, waardoor de totale

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11