Tennessee-vallei, verhaal van inspirerend succes Telefoneren in Amerika wordt steeds onveiliger In Amerika is de klant inderdaad koning OPRUIMING OVERALLS 10 0/0 KORTING HENSEN BALANS-OPRUIMING 't OPKLAPBEDDEN PALEIS No. 1 JSoA» PHILIPS GRUNDIG Nieuwe koopjes!! KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 HAARLEMS MATRASSENHUIS JAARLIJKSE OPRUIMING Cassee Zonen Uit chaos en armoe schiep Roosevelts regering een nieuw en rijk land Nieuwe uitgaven Politici, zakenlieden en particulieren laten gesprekken afluisteren SCHOOL Inschrijving dagelijks 10 privélessen f25.- H. DE GRAAFF J. VAN DEN BERG Morgen - Zaterdag: De keuze overtreft alles en ALLES MOET ER UIT! 10 „Smaakpeilingen" op de consumentenmarkt naast gigantische reclamecampagnes Gereformeerde Synode over Kerk en overheid BALANS RESTANT PARTIJEN PAARLAARSTEEG 1 Opel-Kapitan LECTORIUM ROSICRUCIANUAA LEERT SCHERMEN V. J. BRASSINNE Onze lijkt op weggeven! Winkelhuis met woonruimte V it ij DAG 9 J ANUARI 1953 (Van één onzer medewerkers) De staat Tennessee is op zich zelf zon der veel betekenis. Vóór 1933 was zij de armste staat onder de 43, die hun sterre tje op de Amerikaanse vlag en hun twee senatoren in het Capitool te Washington hebben. Maar sedert president Roosevelt de „Tennessee Valley Authority" instelde, is de naam Tennessee het symbool gewor den van wat een scheppend regeringsgenie ten bate van een arm land tot stand kan brengen. Wie door de prachtige valleien in de omgeving van Knoxville, langs de veelkleurige bossen en over de goede ce- mentwegen. naar de Norris-dam rijdt, be seft niet meer, dat hier enkele tientallen jaren geleden de wanhoop heerste. In het groen verscholen, leven hier de ambtena ren van de Oakridge atoomfabrieken, in comfortabele houten landhuizen. De Tennessee valley „met zijn 28 dam men, kanalen en blauwe meren, is meer dan een shownummer voor toeristen. Het is de gewettigde trots van de Amerikaanse burger, want met zijn geld werd dit grootste project tot stand gebracht. Een gebied van 960 kilometer lengte en 640 kilometer breedte, werd tot nieuw leven gebracht. Geregeld werd het vroe ger geteisterd door catastrofale overstro mingen, die hele oogsten vernietigden Een speciale wet schiep echter de mogelijkheid om credieten te vérstrekken teneinde de rivier te kanaliseren en er hvdro-electri- sche centrales te bouwen. En zo werd de bruisende Tennessee-rivier een brave, ge ordende verbinding tussen de Ohio en de Mississippi. Het gehele gebied kon hier door open gesteld worden voor een actieve en gespecialiseerde landbouw en veeteelt en voor de vestiging van industrieën. De ontwikkeling van landbouw en industrie in dit enorme gebied, is momenteel de voornaamste oodraeht van de T.V.A., de Tennessee Valley Authority, die haar hoofdkwartier te Knoxville vestigde en beschouwd kan worden als een „supra nationaal" orgaan, daar het in vele opzich ten rechtstreeks verantwoording schuldig is aan de federale regering te Washington en onder directe controle van het congres staat. De T.V.A. heeft 6900 ambtenaren en 14000 arbeiders in haar dienst. Krachtcentrales Thans ontwikkelen de krachtcentrales van de vallei 23 milliard kilowattuur tegen 1.5 milliard, toen het experiment in 1933 een aanvang nam. In de eerstkomende drie jaren zal de energie productie tot 51 mil liard Kwu worden opgevoerd De electri- sche stroom wordt over 13120 kilometer transmissielijnen aan zeven staten en 96 steden geleverd. De aanleg van het kanaal kostte 155 millioen dollar en de Authority- „Vliegende Storm" door Klaas Toxo peus, N.V. Int. uitgeversmaatschappij „Het Wereldvenster", Amsterdam. „Wat er aan gevaar en ongemak door staan is. wat er aan mensenlevens gered is dat is niet het werk van mij. maar van ons". Deze zinsnede uit het eerste hoofd stuk van het eerste boek. dat ooit door een reddingbootschipper werd gepubliceerd, is in feite tekenend voor het ganse werk het eenvoudige verhaal van een man, die met een naam werd geboren, waaraan de zee te ruiken was: Toxopeus. Een naam van een geslacht van schippers en vissers, dat op de Waddeneilanden met eerbied wordt genoemd, omdat het verbon den raakte met de hoogtepunten uit de Nederlandse reddingsgeschiedenis die ge schreven is met een mengsel van bloed, zweet en zilt zeewater. Klaas Toxopeus. de schioper van de red dingboot „Insulinde" uit Oostmahorn, wier radio zo vaak door stormachtige nachten prikt als het spookt bij Borkummerrif. en de buitengronden van de Wadden door de bre kers tot een reusachtige teil met zeepsop worden geranseld. Klaas heeft daarvan verteld in de wat trage trant, die hij in de roef van de Insu linde misschien ook zou gebruiken na een geslaagde redding en dat is de voornaamste charme van dit boek geworden: het loopt rustig van redding naar redding en van her innering op herinnering, maar het is des ondanks van ongemene kracht geworden. We zullen ter illustratie een stukje aanhalen een stukje proza, dat het zwaarste weer van jaren, de Septemberstorm van 1935, be schrijft. Er was geen sprake van een red dingstocht alleen zomaar een reisje van Norderney naar Oostmahorn met de direc teur van de KNZHRM. F.r kwam een „vreem de lucht" opzetten en Klaas vertelt: „Wat er uit kwam, vrijwel zonder waar schuwing, had ik nooit mogelijk gedacht. Vol komen onverwachts veegde er een dikke smeer wind over de zee. Nog dachten we aan een harde bui, maar die dikke smeer wind ging in een paar ogenblikken over in storm weer. En het was alsof de zee er op had liggen wachten. Een half uur geleden was er nauwelijks deining. Nu liepen er direct zware bonken water, die je anders alleen maar bij langdurige stormen tegenkomt. We begonnen alles dicht te draaien: Reinigert dook in zijn motorkamer. En toen was het vliegend weer geworden. Alles was zo snel gegaan, dat onze vlaggen nog bij stonden. De maatschappijvlag in top kreeg ik met veel moeite in flarden gewaaid naar beneden Dat Klaas <Je knapperige humor bezit die in tijden van gevaar reddend kan werken, laat hij even verderop merken bij zijn be schrijving van de „achterin", waar niemand tijd had gezien om de zaak zeevast te sjorren. „Het koffiedik zat tegen het plafond. Twee petroleumstellen zwiepten over de vloer. Koffiekommen. brood, boter, messen, suiker alles dweilde met de zee heen en weer in een vieze laag olie, koffie en melkIk veegde de boel in een hoek, nam de tafel en zette die er ondersteboven voor". Acnier ae Kim van een mooie heiige mor gen kunnen de orkaan en de dood op de loer liggen, zegt Klaas Toxopeus. En dit beeld komt de lezer telkens weer in gedachten, naarmate hit met klimmende spanning het boek doorleest. Dat er niette min mannen als Klaas en Mees, zijn broer, worden gevonden, die de orkaan en de dood tegemoet durven, blijft hem een raadsel, al proeft hij even het mysterie van het zeemanschap, wanneer Klaas zegt: „Van me zelf weet ik alleen maar, dat ik varen altijd een mooi vak heb gevonden. Zomaar een mooi vak". De sport van het varen, het gevecht met de ranselende zee en het macabere kansspel van een redding spelen daar natuurlijk wel doorbeen, maar hoofdzaak blijft die aange boren liefde tot de zee. Dit forse boek, dat hopelijk de belang stelling voor het reddingwezen langs onze kust verdiept en daarmee de liefdadigheid versterkt waarop het ganse apparaat drijft, verdient de belangstelling, die het tot nu toe al oogstte. Meer zelfs dan dat. J. F. zegslieden wezen er ons op, dat deze uit gave in feite reeds is afgeschreven, ten gevolge van de jaarlijkse besparing van 11,5 millioen dollar, die voordien werden uitgegeven voor bestrijding van de over- stromingsgevo'.gen. Het kanaal brengt 8 millioen dollar scheepsrechten op en ieder jaar neemt de binnenscheepvaart toe. De boeren van de vallei hebben zich gespecialiseerd in de cultuur van veevoe ders, daar de concurrentie met de tarwe van de landbouwgebieden in het Midden Westen niet mogelijk was. Via het kanaal levert het Midden-Westen nu ziin tarwe aan het Zuid-Oosten van de V.S. De in de vallei, tegen concurrentie prijzen ge produceerde cement wordt naar het Noor den verscheept. Het probleem van de industrievestiging werd op een realistische manier aangepakt. Daar de lectrische energie aan de bewo ners tegen zeer lage prijzen kon worden geleverd de „Authority" hoeft geen winst te maken steeg het verbruik snel. De gezinnen van de vallei verbruiken 4000 Kwu, terwijl het gemiddelde van de V.S. 2200 Kwu per jaar is. De prijs is 1.35 cent per Kwu. tegen een gemiddeld na tionaal tarierf van 2,8 cent. Het is dan ook niet te verwonderen, dat in de vallei 55000 huizen electrisch worden verwarmd, en dat 85 procent van de landbouwbedrijven cliënten zijn geworden van de centrales. I van een project-Columbia, waar de Mis maakte. Een industrieel vond een procédé uit om van de speciale mosselschelpen, die in de vallei te vinden zyn, knopen voor herenhemden te maken. Daarna volg den carburatorfabrieken, textiel- en che mische bedrijven. Vroeger leverde Ten nessee bomen, thans transformeert men ze hier eerst tot telefoonpalen. Achterstand De landbouw, die doodarm was in 1933, heeft thans ook nog een achterstand op de andere landbouwgebieden van de V.S. Maar de landbouwdiensten van de T.V.A. doen hun best dat te verhelpen. Speciale, in de grote chemische fabriek te Wilson Dam vervaardigde meststoffen worden aan de boeren geleverd tegen kostprijs. Sedert Roosevelt aan het bewind kwam en de president van een zo groot land als de V.S. heeft een zeer grote persoon lijke invloed op alle beslissingen is de Tennessee-politiek onderwerp geweest van de aanvallen der republikeinen. Zij noem den het een voor het particulier initiatief dat in zijn kostprijs rekening dient te houden met de afschrijvingen en een nor male winst unfaire concurrentie. Op het bureau van de „Authority" zei men ons, dat er inzake exploitatie van de netten geen concurrentie is met de parti culiere maatschappijen, want Tennessee levert nooit stroom aan particulieren, tenzij in de vallei. Daarbuiten leveren de centra les slechts stroom aan openbare bedrijven, die geen winst beogen. Toen generaal Eisenhower te Knoxville op het vliegveld voor meer dan 20.000 mensen sprak, tijdens de verkiezingscam pagne, zeide hij, dat de Tennessee Valley Authority zal worden voortgezet. In an dere delen van de V.S. zullen dergelijke grote openbare werken, die in feite een gehele nieuwe landstreek in het leven roe pen, worden aangevangen. Er is sprake Langzamerhand begonnen de Ameri kaanse industrieën met ae vestiging van fabrieken, aangetrokken als zij werden door de goedkope stroom en de nieuwe vaarweg, die goedkoop transport mogelijk souri gekanaliseerd zal worden. Maar in dat project zal, onder republikeinse im- ouls, een veel grotere zeggingschap aan het particuliere bedrijfsleven worden ge geven. (Van onze correspondent in New York) De nieuwe president van de Verenigde Staten krijgt vele problemen op te lossen. Het is te hopen dat hij binnen afzienbare tpd ook aandacht zai schenken aan een kwestie welke hen, die de vrijheid lief hebben, enigszins begint te verontrusten. Meer en meer komt hier namelijk de prak tijk in zwang om telefoongesprekken af te luisteren. Deze praktijk is officieel ver boden, maar omdat staatsorganen er geen been in zien zelf deze methode toe te pas sen, worden politici en andere particulie ren, die zich de techniek van het lfjnen- aftappen ten nutte maken, vrijwel nooit vervolgd. Met het openmaken van andermans brie ven moet men oppassen, maar met het openmaken van de telefoonlijn van een ander loopt men nauwelijks enig risico. Het is alleen heel kostbaar. Een detective bureau vraagt er zonder blikken of blozen 700 dollar per week voor. In 1791 kende men de telefoon nog niet en daarom kon in 1928 het Amerikaanse gerechtshof op formele gronden oordelen dat dit afluisteren niet in strijd met de grondwet was. Het gezonde verstand over won echter spoedig daarna want in 1934, onder Franklin D. Roosevelt, kwam de Federal Communications Act erdoor en daarbij werd het afluisteren wel terdege verboden. Niettemin is er sindsdien heel wat afge luisterd. Zodra de tweede wereldoorlog uitbrak nam de staat het recht in het be lang van de veiligheid des lands steek proeven te nemen waar dat maar nuttig scheen. Ook in de jaren daarna heeft de F.B.I., de Amerikaanse staatspolitie, open lijk toegegeven dat zij in belangrijke ge vallen telefoongesprekken afluisterde. Al3 zodanig werden genoemd: spionnage, sabo tage, kinderroof en ook wel alle gevallen waarbij mensenlevens op het spel stonden. De grens, waar volgens het algemeen gel dende rechtsgevoel zulke middelen toe laatbaar zijn, is niet zo gemakkelijk te trekken en toch zal de nieuwe regering, wil zij klaarheid brengen in deze zaak, zulk een grens vast moeten stellen. Beroep: lijnaftapper Waarschijnlijk is geen volk ter wereld meer van het gemak en van de economie der telefoon overtuigd dan het Ameri kaanse. Maar nergens ook heeft men onf- dekt hoeveel gerieflijker men zijn werk en leven als politieagent, als zakenman, als politicus en als echtgenoot kan maken door de telefoongesprekken af te luisteren van boeven, concurrenten, rivalen en van de eigen vrouw. Het enig oncomfortabele is, zoals gezegd de kostbaarheid. Maar voor politie, grote zakenlieden en politici van „kaliber" speelt de kostbaarheid niet zulk een grote rol. Congres-commissies, die corruptie en misdadigheid moeten onderzoeken, hebben herhaaldelijk van de afluistermethode ge bruik gemaakt. De politie in verscheidene gnrie steden gebruikt dit middel in haar strijd tegen de prostitutie, politici pro beren op die manier achter de plannen van hun tegenstanders te komen en zaken lieden is het natuurlijk heel wat waard om te weten met wie hun concurrent handel drijft en naar welke gebieden hij zijn za ken wil uitbreiden. Vrijwel in alle, laatstgenoemde, gevallen is het toepassen van de afluister-techniek kennelijk bij de wet verboden, maar zo als de zaken thans staan, kan ieder, die over voldoende dollars beschikt, ongestraft telefoongesprekken laten afluisteren en laten vastleggen of gramofoonplaten of op geluidsbanden. Geen wonder dan ook, dat het beroep van afluister-specialist en met name dat van lijnaftapper, bijzonder lu cratief geworden is. Duizend dollar per week is voor zulk een technisch deskun dige een normaal inkomen. Meestal zijn zulke lijn-aftappers voormalige employés van telefoonmaatschappijen, die een be paald telefoonnet goed kennen en die zonder moeite in de huizen van particu lieren de indruk kunnen maken, dat zij een of andere reparatie aan telefoonkabels komen verrichten. Zij kunnen niet alleen hun tijd vullen met aftappen.... zij kun nen ook voor mensen, die zich bezorgd maken, dat hun lijn wordt afgeluisterd, nagaan of dit inderdaad het geval is Het is heel nu+tig, dat het voortreffe lijke blad „The Reporter', een blad dat tweemaal per maand hier verschijnt, deze zaak eens uit de doeken heeft gedaan. Het zal niet zo gemakkelijk zijn voor de nieuwe regering om de grens te trekken, die aan moet geven, tot waar de aftap techniek in het belang van het land ge tolereerd kan worden. Dat die grens echter moet worden vastgesteld en dat grensover schrijdingen streng moeten worden ge straft, is buiten kijf. Boeten zullen als straf niet voldoende zijn want de organi saties en zaken, die van deze methoden gebruik maken, zijn doorgaans sterk ge noeg om boeten, als extra-kosten, op de koop toe te nemen. Van een medewerker) Hoe onbeperkt voor ons Europeanen de mogelijkheden zijn van de Amerikaanse markt met zijn 160 millioen verbruikers, kan men slechts beseffen wanneer men in de Verenigde Staten van stad naar stad is getrokken. Overal wordt men getroffen door het beeld van met auto's volgepropte straten. Maar tussen die auto's ziet men ongeveer geen enkel Europees merk, bijna nooit motorfietsen, en persoonlijk zagen wij hier gedurende een reis van zes weken geen enkele fiets. De dynamiek van de Amerikaanse bedrijfsleiders is gegrond op de overtuiging dat het verbruik een onbe perkte grootheid is.Toen de radio-industrie in een slop was geraakt, loste men die cri sis op door invoering van de televisie. Nu, enkele jaren later, hebben reeds meer dan 25 millioen gezinnen een televisietoestel. De grote hótels plaatsten apparaten in hun duurdere kamers en iedere maand worden er 400.000 lot een half millioen ontvangers bijgemaakt. De snelle groei van de bevol king vormt een hechte basis voor het steeds stijgend gebruik. Het geboortecijfer van de Verenigde Staten is met 26 geboor ten per duizend inwoners een van de hoog- sten ter wereld. In het Department of Commerce te Washington stelt een speciale klok die bevolkingsaanwas op werkelijk aanschouwelijke wijze voor. Op 12 Novem ber om vijf uur wees die klok aan dat de bevolking van de Verenigde Staten 158.116.460 zielen telde. Iedere negen se conden wordt er een Amerikaan geboren, iedere 21 seconden sterft er iemand, iedere twee minuten komt er een immigrant het land binnen en elke 17 minuten wordt het door een mens „metterwoon" verlaten. Dit maakt bij elkaar dus een netto winst van één persoon per dertien seconden. Alles is doortrokken van de „publicity"-woede De Amerikanen zijn van oordeel dat hun goede commerciële methodes, marktpoli- tiek, advertentiewezen en publiciteit in zeer grote mate bijdragen tot de grote hoogte van productie en verbruik. Op ons maakte die handelsreclame in bijkans alle gebieden van het leven ech ter eerder een ongunstige indruk. De kran ten reserveren driekwart van bijna iedere pagina aan de advertentieafdeling en de redacteuren „vullen" dus de luttele kolom men, die nog overblijven. Maar wanneer men aandachtig de berichten in die wei nige kolommen leest, dan ontdekt men dat ook daarvan nog veel publiciteit van de een of andere firma is. Een firma, die een nieuw product brengt, zendt de krant hier over een oericht en de redactie dient te oordelen of dit product „nieuws" van al gemeen belang is. Indien de redacteur in derdaad van die mening is zal hij het be richt in beknopte vorm en met vermel ding van het merk en ae naam van de fir ma als nieuws publiceren. Zo is het te ver klaren, dat bijna alle grote firma's oud journalisten in dienst hebben om die com merciële berichten te redigeren. In vele kranten is het gevaar van beïnvloeding van de redactie dan ook niet denkbeeldig Maar ook: marktonderzoek Wat de marktanalyse betreft: hier kun nen onze producenten iets leren. De Gene ral Foods Company te New York, die 18 fabrieken van levensmiddelen beheert, heeft uitgebreide moderne keukens en la boratoria waar meisjes, die het aan de uni versiteit tot „huishoudkundigen" brachten, dag in dag uit recepten uitdenken en uit werken. Zij bezoeken huismoeders en kij ken aandachtig toe. hoe de huisvrouwen met de pudding of de cakepoeder van de firma omgaan. Zij noteren wensen en reac ties en zo wordt het productieproces van de fabriek, op grond van de ervaringen van duizenden huisbezoeken, geheel inge steld op de smaak van de verbruiker. De Amerikaanse theorie is dat men de ver bruiker nooit een product moet opdringen, maar dat het product het logisch resultaat moet zijn van de steeds wisselende smaak van „het gemiddelde Amerikaanse gezin". Zodat de klant hier inderdaad koning is. De generale synode der Gereformeerde kerken heeft zich in haar zitting te Rot terdam lange tijd bezig gehouden met de bespreking van de belangrijke en precaire zaak van artikel 36 der Nederlandse Ge loofsbelijdenis, die de verhouding van kerk en overheid raakt onder meer het ambt der overheid en naar zwaardrecht. Dit vraagstuk is in verscheidene Protes tantse kerken reeds vele jaren in discus sie. Over deze aangelegenheid werd rap port uitgebracht door prof. dr. A. W. Donner. Een der verscheidene sprekers hierover, vroeg zich af het desbetreffend artikel wel in de geloofsbelijdenis thuis hoort. Een belijdenis mag niet meer be vatten, dan datgene, wat op grond van de Bijbel krachtens het geloof wordt geuit. Ook de Heidelberger cathechismus spreekt zich over de staat zelfs niet uit, wel over de houding van de Christen daartegen over. Nederland zal naar een andere spre ker zeide op de Gereformeerde Oecume nische Synode met een voorstel dienaan gaande moeten komen en daarna beslissen of de belijdenis zal worden veranderd. Over de kwestie werden verscheidene amendementen ingediend. In zijn repliek zei prof. Donner, dat de Gereformeerde kerken zich zo goed mogelijk moeten be zinnen op hetgeen zij andere kerken wil len voorstellen. De synode besloot dat de amendementen eerst in commissie zullen worden behandeld. TE KOOP: met schuifdak f 950. Te be zichtigen Garage Nelis. Bl.- tiaalsestraatweg, Santpoort (Station). HAARLEM. Aanvang nieuwe cursussen beginners, Gevorderden en Meergevorderden volgende week. Internationale School v. h. Rozekruisers Genootschap Bakenessergracht 11-15 Haarlem. Inlichtingen: Woensdag en Zaterdagmiddag van 35 uur Of na afspraak s avonds. Tel. 21323 Een mooie en sierlijke sport. Club- en privélessen. Gedipl. leraar NIEUWE GRACHT 76 bö Voor Uw kinderen 0-85 2.98 23.80 KINDERKUSSENS MOLTON DEKENS vanaf 1-persoons DIVANBED LEDIKANTEN MET SPIRAAL (iets beschadigd) 25 RECLAME-MATRAS 28.90 JAVAKAPOKMATRAS 57.50 VERENDE MATRAS (15 jaar garantie)53.80 2-persoons 25 VERENDE BEDSTELLEN (15 jaar garantie) van 139.50 voor 98.— LEDIKANT met spiraal (iets beschadigd).. 38.50 DIVANBED, extra zwaar net 48.60 OPKLAPBED 49.50 SPIRAAL (dubbel net) 28.60 ONS RECLAME-BEDSTEL, nu 53-35 JAVAKAPOKBEDSTEL (spotkoopje) 129-50 2-PERSOONS SLAAPKAMER van 198-voor 159.50 GROTE HOUTSTRAAT 105 HAARLEM Telefoon 11485 V RUIMT OP TEGEN SPOTPRIJZEN Alle maten opklapbedden, kantelbedden, divanbedden, bed- stellen, ombouwen met en zonder kasten, 1 pers. opklapbed met ombouw ƒ44.—, 2 pers. ƒ59.— Divanbed 22.—. Dubbel divanbed 55.—. 1 pers. Bedstel 24.—, 2 pers. 39.— 1 pers. Ombouw 17.—. 2 pers. 19.—. Kapokbedstellen. verende matrassen, wollen dekens enz. Restanten kapok kussens ƒ4.90. Eerste klas. 15 jaar garantie. Monsterkamers ORIONWEG 8, H.-N., bü Zaanenlaan Gesloten huls TELEFOON 23932 Of U nu wenst een radio van Nederlands eerste merk of de topapparaten van Europa's grootste radiofabriek U vindt de gehele collectie en altijd van de nieuwste modellen bij Heden begint onze WONINGINRICHTING Zijlstraat 83 - Zie onze étalages OP RADIO. EN TELEVISIEGEBIED OOK VOOR GRAMOFOONPLATEN TE HUUR AANGEBODEN: en verplichte overname inboedel, waar meer dan 25 jaar zaak in hengelsport- en aanverwante artikelen in is geves tigd. Brieven onder no. 1539. Nog sensationeler! Met een nóg verdere prijsverlaging Elke schoen is met volledige kwaliteitsgarantie. De grootste Balans-opruiming in schoenen en kousen is de Balans-opruiming bij Grote Houtstraat 34 Gen. Cronjéstraat 45 Amsterdamstraat 54 OPRUIMINGSPRIJZEN bij v. DOORN 2 grote clubs, 4 stoelen, wollen moquette bekl. royaal dressoir, zware uitschuiftafel 546.— 2 Zware clubs en 4 stoelen, massief eiken219.— Massief eiken Huiskamergarnituur 188. Partij prima Tafelkleden, vanaf 16.75 Partij gemengd wollen Dekens 12.75 1 pers. Matras 25.75 - 2 pers. 3 dig. Bedstel 47.50 2 pers. extra zwaar Java kapok Bedstel 149.— 1 pers. Divanbed 29.50. 1 pers. Kantelbed 34.50 Partijtje Handweefstof 1.98 - Vitrage, per meter 1.10 Old-Finish Theemeubel 37.90 U slaagt ook nu voordeliger bij v. DOORN S WONINGINRICHTING Gen. Cronjéstraat 113 - Haarlem - Tel. 19141 Reparatie-inrichting voor Meubelen en Bedden Uw bedden in één dag retour.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12