Ms. Klipfontein lekgestoten en in Indische Oceaan gezonken Garantieloon van f 50 en af- rekenperiode van vier weken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wrak onder zeespiegel Alle passagiers en leden der bemanning gered „Ik laat mijn eer niet roven door politieke delinquent met aanhang" Nederlanders pleitten voor economische integratie Willem Ruys thans in het Suezkanaal Ramp op thuisreis Scheepsrampen bij Japan en Columbia Verrassende ommezwaai van Montgomery Het woord is aan... Beslissing rijksbemiddelaars: Voorlopig einde van de vorstperiode Mr. F. P. Th. Rohling verklaart: Aanklacht ingediend tegen substituut-officier van Justitie Malen van Berk el nu nog ruinestraks gesloopt Vermoedelijk 28 slachtoffers Maarschalk voor Britse deelneming aan EDG Vandaag stemming in Straatsburg Be van contra TUG Oponthoud in Port Said wellicht vijf dagen Relletjes in Karatsji Zuivering in Oost-Duitsland •67e JAARGANG No 154 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 9 JANUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 2 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate1 N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (A.N.P., Reuter, A.F.P.) Het 10.544 ton metende motorschip Kipfon tein van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij te Den Haag, dat in dienst van de Holland-Afrikalijn op de terugreis was naar Amsterdam, is gisteren vijf mijl uit de kust van Portugees Oost-Afrika op een wrak of een klip onder water lek gestoten en binnen korte tijd ge zonken. De bemanning en de passagiers konden rustig in de sloepen gaan en werden allen aan boord genomen van het 18.400 ton metende Britse m.s. Bloemfontein Castle van de Union Castle Mail Steamship Company. De bemanning van de Klipfontein bestond uit 117 koppen en het schip had een passagiersaccommodatie voor 199 mensen. Volgens een schatting van de directie der Holland-Afrikalijn bevonden zich thans niet meer dan 30 passagiers aan boord. Reuter berichtte echter, dat er 103 en AFP zelfs dat er 116 passagiers aan boord van de Klipfontein waren. Daarop werd van het kantoor in Amsterdam medegedeeld, dat mogelijk in de verschil lende tussenhavens passagiers hebben bijgeboekt, waarvan dit kantoor pas na afloop van de reis opgave pleegt te ontvangen. De Klipfontein is in 1939 in de vaart gebracht. Het is een vrachtschip met pas sagiers-accommodatie voor ongeveer 130 eerste klasse passagiers en voor 60 in de toeristenklasse. Het werd gebouwd op de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam. In de oorlogsjaren heeft het in de Pacific gevaren. Van 1941 tot 1945 deed het daar als troepenschip voor de geallieerden dienst. Na de terugkeer in Nederland is het geheel gereviseerd. De Klipfontein was uit gerust met radar en had een dubbele schroef, aangedreven door twee Diesel motoren. Het m.s. Klipfontein vertrek cp 5 De cember uit Amsterdam, ging via South ampton langs de Westkust van Afrika naar Kaapstad en was vandaar met een lading mangaanerts op de terugreis naar Amster dam, waar het omstreeks 5 Maart werd verwacht. De Klipfontein was de vorige nacht ver trokken uit Lourenqo Marquez naar Beira. Ongeveer 160 kilometer ten Noorden van dit uitgangspunt, voor de kust van de Por tugese kolonie Mozambique is het schip gezonken. De kapitein van de Klipfontein, de heer J. H. Oosterhuis uit Heemstede, heeft van de Bloemfontein Castle af de Holland- Afrika Lijn in Amsterdam telegrafisch op de hoogte gebracht van de ramp. Het tele gram bevatte echter geen nadere bijzon derheden. Passagiers waren kalm Xn de buurt waar de ramp geschiedde ligt een aantal wrakken van tijdens de Tweede Wereldoorlog getorpedeerde en gezonken schepen. Het is mogelijk, dat de Klipfontein op een gezonken schip is gestoten, zo werd in de afgelopen nacht in Kaapstad verklaard. Blijkens officiële gegevens is indertijd in deze omgeving een schip getorpedeerd door een Duitse duikboot in betrekkelijk ondiep water. Na de schok deed zich een ontplof fing voor in een olietank van de Klipfon tein en de boeg van het schip zakte diep in het water. De hutten liepen snel onder en de passagiers (die al hun bezittingen ver loren) werd bevolen op het dek aan te tre den met niets anders bij zich dan hun pas poorten en belangrijkste papieren. Zij ble ven kalm en zongen, terwijl zij wachtten tot de boten waren gestreken. Een half uur nadat de boten waren ge streken verscheen de Bloemfontein Castle ten tonele. Een barkas werd uitgezet en alle passagiers en bemanningsleden wer den geheel ongedeerd aan boord van dit schip gebracht. Later is in de lounge van de Bloemfontein Castle een dankdienst gehouden. Volgens berichten uit Lourenqo Mar quez hadden de Portugese autoritei ten een sleepboot opdracht gegeven de Klipfontein te hulp te snellen, zodra zij hadden gehoord dat het schip een lek had. Voordat de sleepboot kon uitvaren kwam er een volgend bericht binnen, dat het Nederlandse schip reeds was gezonken. Noodsein Uit radioboodschappen, die in Beira zijn opgevangen, blijkt het gehele verloop van de ramp. In de eerste, een noodsein van de kapi tein van de Klipfontein, werd verklaard dat het schip lek was. De positie werd op gegeven en er werd om hulp gevraagd. De tweede kwam van de Blomfontein Castle, die verklaarde, dat zij in de nabij heid was en passagiers en bemanning zou opnemen. Daarna kwam een volgend bericht van de kapitein van de Klipfontein, meldend dat het schip was gezonken, maar alle op varenden waren gered. De Bloemfontein Castle, die 18.400 ton meet, is een dubbelschroefs motorschip van de Union Castle Mail Steamship Com- te doen bereiken. pany. Het schip werd in begin 1950 te Belfast voltooid, en maakte in April van dat jaar zijn eerste reis van Londen naar Zuid- en Oost-Afrika. Het schip heeft accommodatie voor 739 passagiers en gezagvoerder is kapitein J. H. F. Ferguson. De Bloemfontein Castle had Dinsdag Durban verlaten op weg naar Lourenqo Marquez en wordt op 10 Fe bruari te Londen verwacht. In Johannesburg werd in de afgelopen nacht medegedeeld, dat de bemanning van de Klipfontein waarschijnlijk naar Zuid- Afrika zal terugkeren om vandaar per vliegtuig terug te keren naar Nederland. De passagiers zouden naar Beira worden gebracht en de gelegenheid krijgen met andere schepen hun reis te vervolgen. Schepen in de nabijheid van de gezon ken Klipfontein zijn gewaarschuwd voor zes lege reddingsloepen en een lichter, die ten Zuiden van het wrak op drift zijn geraakt. Het probleem, dat de Holland-Afrika lijn thans allereerst moet oplossen is: de repa triëring van de bemanning en van degenen der passagiers, die zulks wensen en voorts het brengen van de overige passagiers op de plaats hunner bestemming. De Bloemfontein Castle stoomt naar Bei ra en keert daarna terug om langs de nor male route naar Kaapstad te varen. De op lossing van het probleem moet nagenoeg geheel aan de agent der rederij in Beira worden overgelaten. De moeilijkheden zijn groot, aangezien de opvarenden al hun be zittingen hebben verloren. Voorzover het de bemanning betreft wordt voorshands aangenomen dat deze aan boord van de Bloemfontein Castle zal blij ven, mee zal varen naar Kaapstad, waar het schip één dag voor de Zuiderkruis ar riveert en met dit laatste schip naar Neder land zal terugkeren. Voor de passagiers zal passage moeten worden geregeld op schepen of in vliegtui gen teneinde hen hun oorspronkelijk of nader te kiezen plaatsen van bestemming De Klipfontein' Bij het begin van de vergadering van de Bloemendaalse raad, die gistermiddag werd gehouden, heeft wethouder mr. F. P. Th. Rohling de volgende verklaring afgelegd: „Als oud-raadsheer-commissaris van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam sta ik sinds enige tijd bloot aan een verbijsterende hoeveelheid verdachtmakingen en een even verbijsterende gang van zaken. De vroeger in Bloemendaal woonachtige P. N. Menten is, naar mijn mening terecht, door het Bijzondere Gerechtshof en de Bij zondere Raad van Cassatie veroordeeld. Ik heb niet behoord tot de rechters die hem veroordeeld hebben, maar krachtens de mij door de president van het Bijzondere Ge rechtshof, prof. dr. J. A. van Hamel, ver strekte opdracht als raadheer-commissaris aan het vooronderzoek meegewerkt. In het jaar 1918 deed Johan van Oldenbar- nevelt als heer van Berkel een violen bouwen in de Berkel- polder. Hij had daar voor een geschil be slecht over de bema ling van de polders tussen Berkel en Ak- kersdijk. De uitslag zal wel ten voordele van Berkel zijn ge weest. Lang heeft de molen gemalen. Tot ze een bouwval werd. Binnenkort zul len de slopers vol tooien wat reeds wind en weder hebben voorbereid en het Hollands landschap te.lt een curiosum minder. De molen van Berkel verdwijnt. xn Sindsdien heeft zich een vloed van ver dachtmakingen en vuilspuiterij geopen baard: de Bloemendaalse Binnenlandse Strijdkrachten, de politie, het bureau Bloe mendaal van het Beheersinstituut, de voor malige advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof mr. B. J. Besier, de burge meester, ja zelfs de Commissaris der Ko ningin, zij allen werden op de een of an dere wijze schuldig verklaard aan diefstal, verduistering, heling, poging tot moord aanslag, valsheid in geschrifte, meineed. Van dit alles is niets overgebleven. Nu richt de hoofd- en waarschijnlijk de slot- aanval zich op mij als oud raadsheer-com missaris. Ik geloof dat thans de tijd gekomen is om mijn lijdzame houding, die ik tot nu toe aangenomen heb, te laten varen. Ik ben niet van plan mijn eer te laten roven door een politieke delinquent met zijn aan hang, ook niet wanneer de voorzitter van de Tweede Kamer zich daarin bevindt en zijn diensten bewijst aan een politieke delinquent en op onwaardige manier van zijn politieke invloed gebruik maakt. Ik verzet mij tegen de leugenachtige mededelingen die door de subsituut-offi cier van Justitie te Amsterdam jhr. mr. A. Reigersman aan de pers zijn verstrekt en heb tegen deze substituut-officier zowel een strafaanklacht ingediend als over hem een klacht aan de minister van Justitie gericht. De Bloemendaalse raad zowel als de in gezetenen, die op schandelijke wijze zijn genoemd, hebben er recht op, dat ik nu eindelijk iets van deze dingen zeg." Hierna richtte wethouder A. van Geluk een kort woord van sympathie tot zijn ambtgenoot: „Ik kan verklaren dat ik mij persoonlijk en met mij de andere leden van de raad door alle mededelingen in de pers niet in het minst geschokt voel in mijn vertrouwen en waardering jegens u. LJ heeft naar beste weten en kunnen ge daan wat u moest doen". Deze woorden werden door een hartelijk en instemmend applaus van de raadsleden gevolgd. (A.F.P. en Reuter). Niet alleen voor de Nederlandse scheepvaart was het giste ren een ramspoedige dag door het vergaan van de Klipfontein, maar ook voor de koopvaardij van andere landen, in het bij zonder van Engeland en Zweden. Het 6.648 ton metende Britse stoomschip Santander is Donderdag in een zware storm voor de kust van Columbia vergaan. Twintig per sonen zijn verdronken. Verscheidene over levenden zijn opgepikt door een vracht schip, Rose Marie genaamd, dat de nood seinen van de Santander had opgevangen. De Santander was in 1946 gebouwd. Het 10.000 ton metende Zweedse vracht schip Evanti is ten Zuiden van Japan in tweeën gebroken. Elf leden van de beman ning bevonden zich, althans voorlopig vei lig, op het drijvende achterschip. Acht man zaten op het losgeslagen voorschip en 21 man dreven in een sloep rond. De Avanti behoort aan de rederij „Fraterni- tas" te Gothenburg. Later is bericht dat acht bemanningsle den van de Avanti zijn verdronken. Het is nog niet duidelijk wat de oorzaak geweest kan zijn van het breken van dit schip. De Avanti was op 31 December uit Nieuw Guinea naar Japan vertrokken. Amerikaanse vliegtuigen, sleepboten en an dere vaartuigen verleenden hulp. Eenentwintig opvarenden van de Avanti zouden door een Japans vissersvaartuig uit een reddingboot zijn opgepikt. Nederlands schip vraagt hulp Het Nederlandse schip Elizabeth B heeft gistermiddag om hulp verzocht. Het heeft even ten Noorden van Kaap Finisterre machineschade gekregen. Drie schepen, waarvan twee Britse, zijn op weg gegaan naar de Elizabeth B. PARIJS (Reuter). Veldmaarschalk Lord Montgomery, plaatsvervangend ge allieerd opperbevelhebber in Europa, heeft er tegenover een gezelschap van 26 Britse parlementsleden op het hoofdkwartier van de S.H.A.P.E. te Parijs op aangedrongen, dat Groot-Brittannië toetreedt tot het Europese leger en het leiderschap van het vasteland op zich neemt. Hij zeidc dat hij vroeger tegen Britse deelneming aan het Europese leger was geweest, doch er nu vóór was. Verder zeide Montgomery, dat Duitse deelneming aan de Westelijke defensie on misbaar is. Er zijn twee manieren mogelijk om dit te bereiken: Duitse herbewapening in het kader van de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie of het Europese leger. De Anonymus: Wat men ook zij, men moet het tenvolle zijn; dat biedt nog steeds de beste kans om te slagen in de wereld. laatste oplossing was de enige, daar Frank rijk zich wel zou verzetten tegen Duits- lands toetreding tot de N.A.V.O. De moei lijkheden zouden echter uit de weg ge ruimd worden, wanneer Engeland tot het Europese leger wilde toetreden. Te Londen verklaarde men Donderdag avond, dat Montgomery's pleiten voor Brits lidmaatschap van het Europese leger vier kant in tegenspraak is met de politiek van opeenvolgende Britse regeringen. Het feit, dat hij zijn opmerkingen richtte tot een gezelschap Britse parlementsleden zal, naar men aanneemt, beroering veroorzaken in parlementaire kringen, wanneer het Lagerhuis later in deze maand bijeen komt. Het College van Rijksbemiddelaars heeft reeds gisteren een bindende regeling vast gesteld van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de bemanningen van de trawl- loggers. Het college heeft het garantieloon bepaald op f 50 en de afrekeningsperiode op vier weken. De betaling van vacantietoeslag zullen de partijen na onderling over leg moeten regelen. De regeling gaat in per 1 Januari 1953. De beslissing is eerder gevallen dan werd verwacht. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat het College van Rijksbemid delaars pas vandaag de bindende regeling zou vaststellen. STRAATSBURG, (Reuter). Vandaag wordt door de 87 vertegenwoordigers uit zes landen in de Europese grondwetsver gadering gestemd over de plannen voor een Europese politieke gemeenschap. In het algemene debat, dat twëe dagen beert geduurd, heeft bijna geen enkele af gevaardigde het bestaande plan in zijn ge heel verdedigd. De Nederlandse critiek was Donderdag vooral gericht op de economische tekort komingen van het grondwetsontwerp. De Belgische afgevaardigden steunden het Nederlandse standpunt krachtig. In de meeste Nederlandse betogen werd twijfel geuit aan de mogelijkheid om de E.V.G. ondanks de moeilijkheden in Frankrijk, België en Duitsland nog door te voeren. Ook hadden de Nederlandse af-' gevaardigden merendeels bezwaar tegen Europese verkiezingen in dit stadium. De heer Nederhorst van de P. v. d. A. noemde de conclusies van de commissie tweeslachtig. Zij waren stoutmoedig en radicaal op politiek gebied doch op econo misch terrein niet meer dan een behoud van de status quo. De nationale souverei- niteit, aldus betoogde spreker, is uitgehold door de kolen- en staalgemeenschap, maar de Europese souvereiniteit is nog niet vol tooid. In deze omstandigheden is geen weg terug meer mogelijk en men moet voort gaan. Van zulk een voortgaan in econo misch opzicht is echter in het rapport niets te bespeuren. Sommigen staarden zich vol gens de heer Nederhorst blind op de vor ming van super-nationale organen en ves tigden daarmee de indruk, dat zij deze eerder als doel dan als middel wensten. Waar het op aan komt is, of we willen erkennen, dat we niet alleen een nationale verantwoordelijkheid hebben voor het be houd van onze levensstandaard, doch ook een Europese. Tenslotte heeft ook de heer Vixseboxse van de Christelijk Historische Unie de vorming van een eenheidsmarkt en een tolunie in Europa de eerste voorwaarde voor de stichting van een gemeenschap genoemd. De Europese economische eenheid moet, volgens de heer Korthals van de liberale partij, parallel gaan met de politieke een heid. „Laat men ons in deze niet misver staan, want het is ons zeer grote ernst", aldus de heer Korthals. Hij waarschuwde tegen te hoog gestelde verwachtingen. Het is gebleken dat de moeilijkheden pas ko men, wanneer over concrete maatregelen moet worden gesproken. LONDEN. (Reuter). De leiders van het verbond van Britse vakverenigingen, de TUC, hebben Donderdag geweigerd zich nu reeds achter een plan voor meer staatsbeheer van de industrie te scharen. Zij verklaarden op een bijeenkomst van het Labour-partijbestuur, dat zij eerst wil len bestuderen, hoe nieuwe nationalisatie- plannen de lonen der arbeiders zullen be- invloeden. Bevan, de leider van de linker vleugel der partij, achtte de vakbondslei ders te voorzichtig. De partij had gehoopt op deze bijeenkomst de steun van de TUC voor haar nieuwe program, waarmee zij de volgende verkiezingen hoopt te winnen, te verwerven. In Labourkringen meent men, dat als gevolg van het verzet der vakbondsleiders het program waarschijn lijk niet, zoals aanvankelijk bedoeld, in het komende voorjaar zal kunnen worden uitgegeven. PROEFPROCES „ROSE MARY" ADEN. (Reuter) Het Britse hoogge rechtshof te Aden heeft in het proefproces over het eigendom van de lading olie aan boord van het tankschip „Rose Mary" uit gemaakt., dat deze lading de „Anglo Irani an Company" toebehoort. Ook mejuffrouw Klompé (KVP) sloot zich aan bij de voorstanders van een bre de, ook het economische terrein omvat tende, integratie. Het beginsel moest daar bij volgens haar zijn, dat vele taken aan lagere gemeenschappen en aan het parti culiere initiatief moest worden overgela ten, daar anders de Europese gemeenschap het gevaar van dirigisme met zich zou brengen. SUEZ (Reuter). De Willem Ruys, die in aanvaring is geweest met de Oranje, is Donderdag op thuisreis het Suezkanaal bin nengevaren, de plaats van de aanvaring 600 mijl achter zich gelaten hebbend. De Oranje zet volgens mededeling van agenten der Maatschappij de reis naar Djakarta voort. De voorsteven van de Willem Ruys is aan stuurboordzijde gehavend. Ook is er een gat van achttien duim vlak boven de waterlijn en nog een gat onder het anker. Een derde gat bevindt zich op de plaats, waar dé naam van het schip is aangebracht. De bovenbouw is beschadigd. Het schip heeft twaalf uur vertraging. Mogelijk zul len in Port Said enige herstelwerkzaam heden aan het schip worden uitgevoerd voordat het de reis door de Middellandse Zee onderneemt. De passagiers schijnen niet te kunnen begrijpen hoe het ongeval zich heeft toe gedragen. Een der vrouwelijke opvarenden zeide dat zij door de schok uit het bed in haar hut werd geworpen toen kort na mid dernacht de botsing geschiedde. Direct daarop werd alarm gegeven en kregen de passagiers order de reddingsgordels om te doen, zich aan dek te begeven en zich ge reed te houden voor de reddingboten, die terstond gevierd konden worden. Ofschoon het niet uitgesloten moet wor den geacht, dat het oponthoud van de Wil lem Ruys in Port Said voor de noodrepara- tie zich wellicht tot vier a vijf dagen zal beperken, worden niettemin door de Rot terdamse Lloyd aan de passagiers, die zo spoedig mogelijk moeten doorreizen, hier toe enige mogelijkheden geboden. Het m.s. Langkoeas, dat omstreeks 9 Januari uit Indonesië in Port Said wordt verwacht en vandaar via Genua en Marseille naar Rot terdam zal varen, heeft een tiental open plaatsen beschikbaar, die eventueel door passagiers van de Willem Ruys kunnen worden ingenomen. Bovendien wordt voor zeer dringende gevallen, de mogelijkheid tot vliegtuigpassage geboden. Het Directoraat Generaal van de Scheep vaart van het ministerie van Verkeer en Waterstaat te 's-Gravenhage heeft heden middag medegedeeld dat naar aanleiding van de aanvaring van het m.s. Oranje met het m.s. Willem Ruys ter voorziening in het passagiersvervoer tussen Nederland en Indonesië het m.s. Johan van Oldenbarne- velt ter beschikking is gesteld voor een reis naar Djakarta in plaats van het m.s. Willem Ruys. Hierdoor komt de emigran- tenreis van het m.s. Johan van Oldenbar- nevelt op 29 Januari naar Australië te ver vallen. Hierbij is ernstig rekening gehouden met de belangen van de emigranten, die voor dit schip passage hadden geboekt. In over leg met het commissariaat van de emigra tie zullen zij met voorrang in de gelegen heid worden gesteld de voorgenomen reis te maken met het door de Nederlandse re gering gecharterde m.s. Fairsea dat tussen 10 en 14 Februari van Amsterdam naar Australië zal vertrekken. De moeilijkheden tussen de reders en de vissers, die de trawlloggers moeten be mannen, waren voornamelijk gerezen ten aanzien van de vaststelling van het garan tieloon en de afrekenperiode. De in de Unie-Verkeer samenwerkende organisaties van werknemers in het transportbedrijf (waaronder de vissserij) wensten de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de sleepnet visserij (trawlvisserij) aan te passen aan die voor de drijfnetvisserij. Ten aanzien van het garantieloon en de afrekenperiode stemt de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars overeen met de verlan gens van de vissers. Zo spoedig mogelijk zal in de vissers plaatsen met de aanmonstering van de be manningen worden begonnen. KARATSJI (Reuter). Te Karatsji (Pa kistan) hebben wanordelijkheden plaats gehad, waarbij tenminste zeven personen om het leven zijn gekomen. Er vielen 76 gewonden. De politie opende het vuur, toen zij door de demonstranten met knup pels werd aangevallen. Zij maakte voorts gebruik van bajonetten en gummiknup pels. De wanordelijkheden begonnen, toen de de politie op Woensdag - toen zij studenten, die protesteerden tegen het optreden van de politie op Woensdag, toen zij studenten, die demonstreerden voor lagere college gelden en tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs, met behulp van traan- gasbommen en gummiknuppels verspreid de uiteen te doen gaan. In Karatsji is het heden opnieuw tot ongeregeldheden gekomen tussen demon stranten en de politie, waarbij aan weers kanten van vuurwapens werd gebruik ge maakt. Tenminste drie personen verleuren het leven. BERLIJN. (Reuter). Het secreta riaat van de Oost-Duitse liberaal-democra tische partij (LDP) heeft bekend gemaakt, dat zes vooraanstaande partijfunctionaris sen in Saksen van hun post zijn ontheven op beschuldiging van verzet tegen het par- tijbeleid en het ondermijnen van de staat. De betrokkenen zouden hebben gepoogd, illegale groepen te vormen om vooruitstre vende functionarissen te verwijderen. De chef van de afdeling „algemeen be heer" van het Oost-Duitse departement van handel en bevoorrading, dr. Brandes, is naar West-Berlijn uitgeweken. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de vorst periode, die tussen Kerstmis en Oudjaar inzette kwam vandaag vrij plotseling een einde. Nadat gedurende de vorige dagen verscheidene storingen ten Westen van ons land naar het Zuiden waren getrokken, passeerde vandaag een storing ten Noor den van ons land. Hierdoor draaide de wind naar het Westen en drong zachtere lucht West-Europa binnen, hetgeen van morgen met regen en natte sneeuw gepaard ging. Aangezien op de oceaan nieuwe de pressies in aantacht zijn is een terugkeer van de vorst de eerste paar dagen niet te verwachten. oocooococcccoooooooooa LICHTE DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met tijdelijk enige regen en in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Overwegend matige Weste lijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag lichte dooi. 10 Januari Zon op 8.45 uur, onder 16.50 uur. Maan op 3.31 uur, onder 12.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 Januari Hoog water: 9.34 en 22.03 uur. Laag water: 4.52 en 17.21 uur. Zaterdag 10 Januari Hoog water: 10.34 en 23.16 uur. Laag water: 5.50 en 18.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1