Ch. E. Visser algemeen voorzitter van Haarlemse Kamer van Koophandel Overzicht van het bedrijfsleven in Zuid-Kennemerland Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag L O O S J E S Overtreding van navorderingsbesluit PANDA EN DE MEESTERDOKTER UIT ANDERE BLADEN De les van Breda eelt ió Ixet zo VRIJDAG 9 JANUARI 1953 2 'n TIF VAN BOOTZ Iiïz. Heer f. p. H., Bloemendaal ontv. 1 fl. Tip en l Lfl. Bootz' Oude Genever MORGEN begint de OPRUIMING - BOEKEN Ruwe lippen ?P(JR0L Thee goedkoper Waarde van een groep In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken is tot algemeen voorzitter gekozen de heer Ch. E. Visser en tot ondervoorzitters de heren B. F. Enschedé en H. J. L. Klein Schip horst. De vergadering was ingeleid door de nestor, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, die de nieuwe leden, de heren A. S. van Cleeff en A. J. Franken, installeerde. De voorzitter hield een Nieuwjaarsrede, waarin hij een indruk gaf van het bedrijfsleven in het district. De heer Visser zeide, dat ook in 1952 het wereldbeeld, een scheiding tussen Oost en West met een omvangrijke neutrale sector in Zuid-Azië en het Midden-Oosten, be stendigd is gebleven. Moge dit op zichzelf een belangrijke rem vormen voor de ont plooiing der wereldeconomie, wij zullen al thans de scheiding Oost-West hebben te aanvaarden en niemand weet voor hoelang. Van meer belang lijkt het spreker daar om onze blik te richten op wat wij in dit verband verstaan onder het Westen. Sprekende over de tot standkoming ener Europese integratie zeide spreker, dat moeilijkheden moeten worden overwonnen. Geen integratie is mogelijk, zonder dat hier en daar uit die integratie nadelen voort- Vloeien. Die nadelen, als regel slechts gel dend voor bepaalde groepen, worden breed uitgemeten; het heden voor die groepen is belangrijker dan de toekomst voor het ge heel. - Voor Nederland blijft gelden, dat het moet exporteren om te blijven leven en waar het arm is aan grondstoffen, moet deze export liggen in de veredelingssector en in die sector in een zo groot mogelijk productievermogen. Het jaar 1952 vertoont wat dat betreft geen grote verschillen met 1951. Aan het derde kwartaalsverslag van de Amster damse Bank en de Incassobank ontleent spreker, dat de industriële productie in September bedroeg 154; in October 162 (1938 100). De gemiddelde productie ge durende de eerste 10 maanden van het jaar bedroeg 145 en dat bij een gemiddelde personeelsbezetting van 150 (1938 100). De wereldmarktprijzen der grondstoffen zijn de een meer, de ander minder en niet zonder fluctuaties in 1952 gedaald, zonder dat dit vooralsnog heeft geleid tot 'een daling van betekenis voor de groot- en kleinhandelsprijzen, enkele artikelen uit gezonderd. De handelsbalans vertoonde in het afge lopen jaar een gunstiger beeld dan in een der voorafgaande na-oorlogse jaren; dat dit is veroorzaakt door daling der importen bij een op gelijk niveau als in 1951 geble ven export, maant tot voorzichtigheid, hoe verheugend het ontwikkelde beeld op zichzelf ook is bij het uiten van opti mistische klanken. Ook in het buitenlandse betalingsverkeer neemt 1952 onder de na-oorlogse jaren een bijzondere plaats in door toeneming van de goud- en deviezenvoorraden; het dollar tekort echter, hoewel afgenomen, blijft nog zorgen baren. Bedrijfsleven in het district Spoorwagens. Door het in het district gevestigde bedrijf werd in 1952 aan de Nederlandse Spoorwegen afgeleverd een serie rijtuigen voor stroomlijntreinen en een aantal gesloten goederenwagens ADVERTENTIE Bij ons drinken de kinderen melk, Omdat het „zo goed is voor elk" Of dit altijd zo blijft, rot hun hartspier verstijft? Zeker niet, 't wordt Tip van Bootz, dat voorspel ik HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 en 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Carillonmuziek. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Radio-Philhar- monisch Orkest. 9.40 Haarlemse Orkestver eniging, koor en solisten. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Orgelconcert. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Roe meens orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Commen taar. 13.20 Promenade Orkest. 14.00 Klank beeld over het oude en het nieuwe Amster dam. 14.30 Waarom ik van Amsterdam hou!, prijsvraag. 14.32 Concertgebouworkest. 15.12 Waarom ik van Amsterdam hou.', prijsvraag (vervolg). 15.15 Een stad wordt schoon gemaakt, klankbeeld. 15.30 Platen. 16.30 Waarom ik van Amsterdam hou!, prijsvraag (vervolg). 16.35 Amsterdam en de sport, causerie. 16.50 Amateuruitzending. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgel. 18.35 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Pas separtout, causerie. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amusementsmuziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (Om 12.30—12.33 Land- en tuin bouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Metro- pole Orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.30 Engelse' les. 14.40 Amateurs uitzending. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Rotterdams Philharmonisch Orkest. 16.20 Luchtvaartcauserie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Pianoduo. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.20 Lichtbaken, causerie. 20.40 100 jaar kromstaf. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Lichte muziek. 22.30 23.00 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Sport 23.30 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse muziek. 14.00 Concert. 14.40 Platen. 15.00 Muziekkroniek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.25 Platen. 17.30 Concert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.15 Moderne tijden. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22£ö Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. (groentewagens), terwijl diverse Dieseï- electrische 3-wagenstellen opnieuw werden opgebouwd. Aan de Indonesische Spoor wegen werden derde klasse rijtuigen ge leverd (z.g. passarrijtuigen). Te verwachten valt, dat de opdrachten uit het binnenland in de naaste toekomst van wat bescheidener omvang zullen zijn dan in de achter ons liggende jaren, toen het vervoerapparaat bezig was zich te her stellen van oorlogsschade. In verband daarmede vragen de exportmogelijkheden de volle aandacht. Reeds in 1953, voor welk jaar het bedrijf voldoende opdrachten heeft, zal het accent sterk op voor uitvoer bestemde orders liggen. Ten opzichte van het verkrijgen van grondstoffen, dat in de tweede helft van 1950 en in 1951 geleidelijk moeilijker was geworden, trad in 1952 enige verbetering in. Scheepsbouw De afdeling reparatie in deze bedrijfs sector was gedurende het gehele jaar volop bezet. De resultaten waren goed lonend. De afdeling nieuwbouw was eveneens be zet met goed resultaat. De totale omzet werd vergroot naarmate het gelukte meer werkkrachten te verwerven. In de behoefte aan geschoold personeel werd tegemoet gekomen door een eigen opleiding onder leiding van „Bemetel". Agrarische sector Bloembollencultuur. De oogst van bloembollen van 1952 is in het algemeen normaal geweest. Toch heeft de bloembol lencultuur niet zo'n goed jaar gemaakt als de beide voorafgaande jaren, tengevolge van het feit, dat het exportseizoen moeilijk is geweest. Bij een normale oogst was de export trager, zodat de prijzen voor en tijdens het begin van de handelstijd, in vele gevallen tot de minimumprijzen of weinig daarboven daalden. Niettemin, de hoeveelheid die in het lopende jaar geëxporteerd is kunnen wor de*" stemt tenslotte toch wel tot tevreden heid. Echter de vermindering van de uit voer naar Engeland was oorzaak van een prijsdaling in het binnenland en gaf aan leiding tot het feit, dat aanvankelijk be langrijke hoeveelheden bloembollen door het surplusfonds moesten worden ingeno men. Kleinhandel bloemen. De omzet was vrijwel gelijk aan die van het voorafgaande jaar, hoewel het bestede bedrag per be stelling wel weer lager is dan vorige jaren. Suikerfabricage In deze bedrijfstak werd een belang rijk langere campagne gemaakt dan in het vorige jaar, namelijk ruim 13 weken tegen over 8%. De totale bietenverwerking was ruim 30 groter. De grotere bietenver werking is hoofdzakelijk een gevolg van de bijzonder hoge opbrengst; deze was dit jaar zeker gemiddeld 20 boven de nor male. De uitzaai in Noordholland was dit jaar 6274 ha tegenover 6055 ha in 1951. Het gehalte was gemiddeld iets lager dan het vorige jaar. Aanvoer en verwerking als ook de afzet van de bijproducten verliepen tot goede tevredenheid, hoewel de afzet van natte pulp iets moeilijker was dan het voorgaan de jaar. Vóór de campagne dreigende moei lijkheden met de schipperij werden in on derling overleg tot wederzijdse tevreden heid opgelost. Wat 1953 betreft deelde de heer Visser mee, dat de regering een flinke uitzaai van suikerbieten wenst. Dit betekent, dat er een suikerprijs moet komen, die de fabriek in staat stelt een zodanig redelijke bietenprijs te bepalen, dat deze een aanmoediging voor de teelt betekent. Voedselvoorziening Conserveringsindustrie. De prijzen van verse groenten waren over het algemeen hoog, de export ontwikkelde zich bevredi gend. Brood. Grotere bedrijven handhaafden zich door verdere rationalisatie en kleinere bedrijven hadden het moeilijk. Cacao en chocolade. Omzetten waren bevredigend. Melk. De gang van zaken in het melk- bedrijf had een bevredigend verloop en de omzetten stegen. Azijn. De omzet bij de fabricage van azijn liep 3 terug; de export breidde zich uit. Wijnen en likeuren. De verkoop on dervond een terugslag door de hoge rech ten en de verminderde koopkracht van het publiek. Vleeshouwerijen. De omzet nam in guldens toe, niet de omzet in gewicht. Banketbakkerijen. De situatie is niet rooskleurig. Er is zeker vraag naar goede; producten, doch de geldschaarste is oor zaak, dat de verkoop stroef gaat. Grafische industrie In de verkoop van het grafische product wordt de concurrentie steeds duidelijker; merkbaar. Papierindustrie. De grondstoffenvoor- ziening was wederom van die aard, dat het bedrijf op volle capaciteit heeft kunnen werken. De papierprijzen zijn echter zeer aanmerkelijk gedaald, waardoor een dis pariteit is ontstaan tussen de opbrengst en de zeer hoge kostprijzen der grondstoffen, waarvan de aankopen reeds einde 1951 moesten worden gecontracteerd. Chemische industrie Verf. De resultaten waren niet bevre digend en bij de export is een achteruitgang te constateren. Zeep. De meeste zeepfabrieken hebben zich na de oorlog zeer modern geoutileerd, zodat de capaciteit vrij belangrijk is toe genomen. Het verbruik per hoofd is aan merkelijk gedaald (11.1 kg in 1938, 7.1 kg in 1951). Raffinaderij petroleumproducten. Dit bedrijf heeft bevredigende resultaten ge had en de toekomst kan met gematigd op timisme worden tegemoet gezien. T extiel Kousen en handschoenen. Men is te vreden over de resultaten. Kledingindustrie. De stagnatie in de afzet van textielproducten zette zich in de eerste maanden van 1952 voort. De nor male voorjaarsorders bleven achterwege, doch kwamen, weliswaar in verminderde mate, begin Maart los. Overhemdenindustrie. De depressie van 1951 heeft zich snel hersteld; er be staat groot gebrek aan personeel. Visserij Staatsvissershavenbedrijf. Het aantal binnengekomen vaartuigen bedroeg in 1952 pl.m. 16.100, waarvan 300 buitenlandse schepen. In 1951 was dit respectievelijk ADVERTENTIE Gr. Houtstr. 100 Rijksstraatweg 125 14.135 en 186. De aanvoer op de Rijksvis- afslag bedroeg in 1952 pl.m. 75.000.000 kg tegenover 70.893.628 kg in 1951. Hiervan was in 1952 pl.m. 28.000.000 kg verse ha ring, in 1951 29.505.343 kg. De totale op brengst was over 1952 pl.m. 30.000.000 en in 1951 28.647.871,80. Groothandel vis AI waren de aanvoeren van verse zeevis en verse haring in het afgelopen jaar niet onaanzienlijk, moet helaas wederom gecon stateerd worden dat de IJmuider visserij- vloot, als gevolg van de eenzijdige aanvoe ren, in het algemeen niet aan de vraag van de handel kon voldoen. Dit heeft dan ook zeer onaangename ge volgen gehad voor de visvoorziening in binnen- en buitenland. De consument verlangt ook wel eens an dere vis dan uitsluitend haring en makreel. Dank zij de Benelux-overeenkomsten, kon den behoorlijke hoeveelheden verse zeevis uit België worden geïmporteerd, ter voor ziening in het algemeen tekort aan gang bare vissoorten in ons land. Voor enkele vissoorten bestond een van overheidswege opgelegde minimum-inkoop prijs op de afslag. Deze gaf in het algemeen weinig aanleiding tot klachten. Daarnaast werd door de regering in het verslagjaar eveneens voor verse haring een minimum inkoopprijs vastgesteld. Voor een gezonde ontwikkeling van de handel lag deze prijs helaas te hoog. Hoewel de omvang van de export van verse zeevis iets meer bedroeg dan die van het voorafgaande jaar, gaat deze toch nog met te veel moeilijkheden gepaard om een zo dringend gewenste belangrijke uitbrei ding te kunnen verwachten. Ook de export van verse haring liep in het algemeen op een teleurstelling uit. Sigarenwinkeliers Mochten de sigarenwinkeliers in de eer ste maanden van 1952 hun omzetten hand haven in verhouding tot 1951, in de laatste maanden van 1952 was er een daling van 3 tot 7 Een algemene tendenz is te con stateren in de vraag naar goedkopere soor ten, zowel in sigaren als in sigaretten. Voor de Haarlemse rechtbank had zich Donderdagmiddag te verantwoordén de achtenveertigjarige eerste luitenant der luchtmacht J. S., thans te Eindhoven woon achtig en vroeger te Heemstede, verdacht van overtreding van het buitengewoon na vorderingsbesluit. Hij had verzwegen in de jaren 1941 tot en met 1943 extra-inkomsten te hebben genoten en hij had schriftelijk verklaard na 30 April 1940 buiten de offi ciële beurs om geen effecten te hebben ge kocht. Uit het verhoor bleek, dat J. S. na de be- zettirig wefkzaórft was op eeh lSureau te Haarlem, dat een voortzetting, was van het vroegere genie-bureau. Er kwamen vaak aannemers op het kantoor, die vermoedden dat verdachte veel invloed had bij de Duit sers, als het er om ging werken te gunnen. Verdachte vond op zijn tafels bedragen, doch hij wist niet van wie ze afkomstig waren. Hij merkte op, dat hij daardoor niet in de gelegenheid was het geld terug te geven. Invloed bij de Duitsers had hij niet, deelde J. S. mee. Voor de aannemers heeft hij niets gedaan. Voor het geld en hetgeen hij in de loop der jaren gespaard had heeft hij cassettes, schilderijen en effecten ge kocht. Hoe groot het bedrag was, dat ver dachte aan de belastingen verzwegen heeft, kon hij niet opgeven. De heer L. P. W. van der Poel, hoofd inspecteur van de belastingen te Utrecht had een onderzoek ingesteld. Hij deelde mee, dat het bedrag over de drie jaren ge schat is op 26.500. Vermoedelijk is het hoger. Ambtshalve zal de inspectie te Haar lem een bedrag navorderen. Dat is tot nu toe niet geschied, omdat het twijfelachtig is dat verdachte het bedrag kan betalen. Verdachte was van mening, dat het be drag van 26.500 hem te hoog voorkomt, doch hij kan het niet bestrijden. De destijds gekochte effecten heeft hij in bewaring ge geven aan een inwoonster te Heemstede. Deze had aanvankelijk verklaard, dat de effecten bij een huiszoeking gestolen zijn. Later heeft hij ze teruggekregen, doch hij wist niet goed wat hij er mee moest doen. Verdachte noemde het een domheid het aangiftebiljet niet naar waarheid te heb ben ingevuld. De officier van justitie deelde in zijn re quisitoir mee, dat verdachte de belangrijk ste is van enige verdachten in een belas tingfraude. De andere verdachten zijn reeds veroordeeld, doch de zaak tegen J. S. is later behandeld, omdat men aanvankelijk van mening was dat hij zich voor de Krijgs raad moest verantwoorden. Belastingzaken worden echter door deze raad niet behan deld. Spreker achtte bewezen hetgeen verdachte is ten laste gelegd. Hij noemde de feiten buitengewoon ernstig. Daarbij komt, dat J. S. leugenachtig en onbetrouwbaar is. Hij hoort niet in het officierscorps thuis. Aangezien het feit zes jaar geleden ge- Uit de 14de verdieping van een wolken krabber in Chicago sprong dezer dagen een levensmoede man. Hij kwam terecht op een personenauto, die bij het gebouw geparkeerd stond en zijn val brak. Hij was bij kennis, toen hij met talrijke ver wondingen, breuken en een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis werd ge bracht. Foto boven: de sprong van de léde verdieping. Foto onder: d° eut0, waarop de man lerecnt kwam. pieegd is, wilde de officier van justitie zien in zijn eis matigen en hij eiste een gevange nisstraf van zes maanden. De verdediger, mr. J. A. P. C. ten Bokkel zeide, dat de verdachte anders beoordeeld dient te worden dan de officier van justitie gedaan heeft. Hij heeft een zeer gespeciali seerde opleiding genoten en door hard wer ken heeft verdachte een goede positie ver worven. Wordt hij veroordeeld dan is zijn toekomst weg. Pleiter merkte op, dat ver dachte de verleiding van de aannemers in de oorlogsjaren niet weerstaan heeft. Thans heeft de rechtbank met de nasleep uit de oorlog te maken. Mr. Ten Bokkel drong aan op de grootst mogelijke clementie. De rechtbank zal op Donderdag 15 Janu ari uitspraak doen. 62. „Zijn ze gek, of zijn ze niet gek??", weifelde de koning. „Zij zijn stapel!", gromde Isen Grim. „En, wat erger is", voegde de hofarts hieraan toe, „hun waan zin is besmettelijk. Zij moeten uit uw na bijheid verwijderd worden. Want, zoals mijn waarde collega, dr. Esculapus, reeds zei„IK ben dokter Esculapus.'!", klonk het verwoed uit de lakens. Na een heftige worsteling slaagde de geplaagde dokter er in een hand uit de lakens te be vrijden en in die hand hield hij een ge wichtig uitziend papier. „Majesteit!", riep hij triomfantelijk, „deze doktersbul zal u bewijzen, dat IK dokter Esculapus ben en dat die andere dus een lage bedrieger moet zijn!" „Drommels!", dacht Joris, „nu loopt het mis! Het wordt tijd, dat ik een waar dige, doch snelle aftocht voorbereid. Zonde en jammerdat mij de tijd ontbreekt om de vele rekeningen, die ik hier nog heb uitstaan, te innen!" De interpellatie in de Tweede Kamer omtrent de ontvluchting van de zeven ge vangenen uit de gevangenis in Breda heeft ontstellende zaken aan het licht gebracht, schrijft het Algemeen Handels blad, dat zich afvraagt of minister Don ker niet wat voorbarig is geweest met zijn stellige mededeling dat het personeel (van de gevangenis) schuldig noch mede plichtig is. Het blad zegt geschokt te zijn door de opeenstapeling van fouten, welke een angstwekkend inzicht geven in de volmaakt ontoereikende functionnering van een bepaald onderdeel der staatsma- chinerie. Na enige van deze tekortkomin gen te hebben opgesomd verklaart het blad dat men bij zulk een verbijsterende cumulatie van verzuimen en kortsluitin gen wel tot de conclusie moet komen*. „There is something rotten in the state of the Nethei-lands". Minister Donker heeft in de Kamer ge wezen op de hoge kosten van een ver scherpte beveiliging. Dit lijkt het blad een ontoelaatbaar argument. Het milde gratie beleid zo schrijft het heeft tot onaf wendbare consequentie dat men dan ook de kosten aanvaardt welke het logische gevolg zijn van dit beleid. „Het enige wat men thans mag ho pen en eisen, dat het hele kabinet be grijpt, welke verontwaardiging niet alleen de ontsnapping, maar vooral de verbijsterende tekortkomingen in ons land hebben gewekt. De minister heeft verklaard, dat eventuele wettelijke voorzieningen tegen het optreden van organisaties, die onder meer ten doel hebben ontsnappingen voor te bereiden, in studie zijn. Deze studie behoort gron dig èn snel te zijn. Nederland moet, zeker in deze tijd van onverminderd voortdurende internationale spanningen, er op kunnen rekenen, dat het een regerig heeft die er op bedacht is, dat wettig gezag wordt gerespecteerd". Met de opmerking, dat de verschillende tegemoetkomingen aan de gevangenen te Breda hem wel wat ver gaan, heeft mi nister Donker volgens De Telegraaf de kern van het vraagstuk geraakt. „Het gaat er niet om of ons strafwezen humaan is, maar of de humaniteit te ver is doorgedreven. Geen redelijk mens verlangt naar een terugkeer van de straffen uit voorbije tijden, maar wij moeten ook niet de balans naar de an dere kant laten doorslaan. De balans is doorgeslagen en-'waarlijk niet alleen op het terrein van het straf wezen, dat slechts een aspect is van ons gehele maatschappelijke leven". D e T ij d vraagt zich af of men met het gemoderniseerde gevangeniswezen wel op de goede weg is. „Als er in een gevangenis met Kerst mis aan de gedetineerden wat ontspan ning wordt gegeven, is dit een daad van eenvoudige menselijkheid. Maar als de humaniteit in deze gevangenis niet te gelijkertijd gepaard gaat met de ele mentaire gestrengheid, dan is er iets helemaal mis". „Een ding is te hopen, namelijk dat uit deze gebeurtenis vooral de les wordt getrokken, dat gevangenispersoneel zo wel als alle leidinggevende sociale wer kers niet genoeg getraind kunnen wor den in een combinatie van deze beide eigenschappen gestrengheid aan de ene kant en sociaal gevoel en menselijkheid aan de andere. Het eerste is nodig om het laatste te doen slagen". In de Eerste Kamer heeft minister Don ker ook gezegd „dat de sensationele ver halen" in de ochtendbladen over de or ganisaties die achter de ontvluchting der gevangenen zouden staan, hem zeer on juist leken. Dat werd constateert de Volks krant gezegd door dezelfde minister, die pas 21 uur na de ontsnapping en acht uur nadat een Rotterdams ochtendblad met het nieuws erover was verschenen, van een buitenstaander moest vernemen dat er iets gebeurd was. „Wellicht dat de minister er nu lang zamerhand van overtuigd is geraakt, dal hij wat haastig gesproken heeft in de Eerste Kamer toen hij sprak van „zeer onjuist". Mocht dat zo zijn, dan zou het de minister sieren indien hij daar in het openbaar getuigenis van af zou leggen. En wat overigens de uitdrukking „sensa tionele verhalen" aangaat, zij opgemerkt, dat niet de berichten sensationeel zijn' maar de feiten die zij aan het daglicht brengen. Het is helaas zo, dat in deze ver warde tijd het nieuws zo onlogisch is als het maar kan zijn. Of zou iemand he't feit, dat het communisme anti-semietisch is geworden, of het feit dat nazi-generaals in dienst van Moskou legers leiden logisch willen noemen? Het is de taak van de pers het nieuws te geven zoals zij het uit haars inziens betrouwbare bronnen put. Het nieuws, zoals het is en niet zoals het had kunnen zijn om aan de gevoelens van logica van de minister van Justitie te voldoen". ADVERTENTIE Melk. Ambtenaren van de afdeling „spe ciale diensten" van het Mexicaanse mi nisterie van Openbaar Welzijn zijn een ernstige zaak van melkvervalsing op het spoor gekomen. Een Mexicaanse fabri kant en een scheikundige hadden teza men een formule opgesteld, waardoor zij in slaat waren, met aanwending van Arabische gom, olie, druivensuiker, vet en scherpe soda een mengsel te vormen, waarvan 400 liter 5000 liter „melk" op leverde, die ook bij het eerste onderzoek in laboratoria niet van echte melk te onderscheiden viel. Lijkschouwing. Op het stoffelijk overschot van prins Tsjitsjiboe, de Zondag over leden broeder van de Japanse keizer, zal lijkschouwing worden verricht. Dit ge schiedt volgens een wens van cle over leden prins, die tuberculoselijder was en die in zijn testament een desbetreffende bepaling liet opnemen, om de genees heren behulpzaam te zijn in hun strijd tegen deze ziekte. Het keizerlijke Ja panse hof heeft vergeefs tegen de lijk schouwing geprotesteerd, daar deze in strijd is met de voor het Keizerlijke huis geldende Japanse traditie. Vermindering. Het Amerikaanse departe ment van Binnenlandse Zaken ver wacht, dat West-Europa als gevolg van de vertraging der herbewapening dit jaar aanzienlijk minder Amerikaanse kolen nodig zal hebben dan in 1952. Het departement raamt, dat de totale kolen- uitvoer der V. S. naar Europa, Japan en Zuid-Amerika dit jaar ongeveer 15 mil- lioen ton zal bedragen tegen 26 millioen ton in 1952. Recruten. Theodor Blank, belast met de defensie-aangelegenheden van de West- Duitse bondsrepubliek, heeft Donderdag te München verklaard, dat meer dan 40.000 voormalige Duitse legerofficieren totnogtoe hebben gesolliciteerd naar posten in het West-Duitse contingent van het voorgestelde Europese leger. Er zou ten minste een jaar na ratificatie van het verdrag inzake het Europese leger voorbijgaan, alvorens de eerste Duitse soldaat zou kunnen worden ge- cruteerd, aldus Blank. Wereldraad. Het centrale comité van de wereldraad van kerken heeft zijn zitting in Lucknow (India), die negen dagen Tieeft geduurd, Donderdag geëindigd. Het liet drie kerkelijke organisaties toe als lid van de wereldraad, die in het vervolg meer dan 220 millioen protes tanten zal vertegenwoordigen (158 ker kelijke organisaties in 49 landen). De volgende zitting zal in 1954 in Evanston in de Amerikaanse staat Illinois worden gehouden. In een boodschap deed het comité een beroep op alle kerken in de wereld de Aziatische volkeren te helpen een behoorlijke levensstandaard te be reiken. Botsing. Bij Savannah in de Amerikaanse staat Georgia zijn Donderdagavond twee superforten tegen elkaar gevlogen. Het ene toestel slaagde er in veilig te lan den, maar het andere stortte brandend neer. Vijf personen kwamen om. Ongeluk. In een voorstad van Buenos Aires is een autobus door het breken van een as omgeslagen. Er deed zich een explosie voor, waarbij twaalf per sonen verbrandden. Volgens de eerste berichten konden slechts vier inzitten den aan de dood ontkomen. Brand. Plaatselijke autoriteiten in Buenos Aires hebben Donderdag een aantal branden, die oogsten en te velde staan de gewassen in een gebied van duizen den hectaren hebben verwoest, toege- schreven aan „een uitgebreid plan om de productie te saboteren". In een of ficiële verklaring in de stad Eva Perón, genoemd naar de vorig jaar overleden echtgenote van president Perón, wordt melding gemaakt van honderd branden. Kardinaal. Naar in Vaticaanstad verno men wordt, heeft mgr. Stefan Wyszynski aartsbisschop van Warschau, die op het aanstaande consistorie tot kardinaal ge wijd zal worden, het Vaticaan telegra fisch medegedeeld, dat hij niet nas^ Rome zal komen om het purper te ont» vangen. Conferentie. Radio-Belgrado heeft mede gedeeld, dat tussen de leiders van de R.K. kerk in Joegoslavië en maarschalk Tito overeengekomen is, dat een ge mengde commissie zal worden ingesteld, die rapport zal uitbrengen over de be trekkingen tussen de R.K. kerk en de staat. Tito ontving Donderdagmorgen de zeven voornaamste prelaten van de R.K. kerk in Joegoslavië in zijn residentie. De bespreking duurde van 10 uur des morgens tot de middag. Er werd niets medegedeeld over het besproken onder werp. Evenwel wordt er een teken in gezien van- pogingen, om tot verbetering van de betrekkingen tussen de R.K, kerk en de staat te komen. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van theepakkers is besloten de détail- prijzen voor de betere theesoorten met 80 cent per kg of 8 centen per ons te verlagen. De kwalitatief mindere soorten zullen naar verhouding eveneens in prijs verlaagd worden. OVER de gehele wereld bestaat het ge loof dat van bepaalde menselijke daden of gedachten een invloed ten goede of ten kwade uitgaan naar de persoon die er bij betrokken is. Welk een grote waarde Oosterse volken zelfs aan de eenvoudige groet toekennen, blijkt op treffende wijze uit een publicatie van prof. Rijnberk, waar in verteld wordt van een bey, die in de vorige eeuw door de stad, Damascus reed en op zijn rit de jonge Samaritaanse hoge priester Salama ontmoette, die een witte tulband droeg en daardoor voor een Mohamme daan werd aangezien. De bey groette de hogepriester dus met de gebruikelijke formule en deze beantwoordde de groet op de ge wone wijze: „Ook u zij vrede, de genade Gods en Zijn zegeningen". Onder het voort rijden hoorde de bey echter van zijn ge volg dat Salama helemaal geen Moham medaan was, zoals zijn tulband deed ver moeden, waarop de bey haastig omkeerde en de hogepriester achterna riep: „Atini selami", hetgeen in het Nederlands zoveel betekent als: „Geef mij mijn groet terug!" Salama, zich wellicht enigszins bewust van het onrechtmatig verworvene, antwoordde onmiddellijk: „Chodu" neem hem terug waarna de bey tevreden en voldaan verder reed, wijl de door hem uitgezonden kracht weer teruggetrokken en dus niet verspild was aan een ongelovige. Vele lezers zullen hier wel wat op aan te merken hebben en o.m. de waarde die de bey aan de groet toekende, overdreven vinden. Accoord. Maar in de nuchtere en zakelijke Westerse wereld hebben velen de neiging naar de andere kant over te hellen door de krachten die van bepaalde gedachten uitgaan, te ont kennen. Ware dit het geval, dan zouden onze wensen en groeten in den vervolge ach terwege kunnen blijven. Maar dat gebeurt gelukkig niet, omdat we wéten dat ge dachten zijn als daden. En hoewel hierin veel formalis me is geslopen, wensen we degenen met wie we het goed menen, nog steeds goeden- morgen, zalig Kerstfeest, gelukkig Nieuw jaar, beterschap, voorspoed, al naar de om- sta.ndigheden zich voordoen. Waaruit moge blijken dat het vertrouwen in de kracht der gedachten ook in het Westen nog leeft. Te duidelijker trad dit aan het licht toen we dertig jaar geleden werden opgeschrikt door de „vloek van Toet-Anc-Amon", waarover we nog steeds een verklaring schuldig zijn. Daarover dan toch heus morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) -J

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2