Minister Donker gaf te weinig blijk van zijn verontwaardiging Helpers der ontvluchten kunnen ten hoogste twee jaar krijgen Uitgaan in Haarlem Een opmerkelijke film van Rudi Hornecker Oranjeboom Agenda voor Haarlem Bredase officier weigert zondebok te zijn r* Een Eeuw geleden De interpellatie over Breda Zijn antwoord in de Eerste Kamer beschouwt hij als duidelijke taal voor degenen die gefaald hebben Vooronderzoek inzake Breda begonnen Roofoverval in Blaricum 3 Auto sleurde kinderwagen mee Ongelukkige proefrit Dr. H. van der Loos blijft in Haarlem-Noord Haarlemmermeer subsidieert H.O.V. Kleding gestolen rHoe is het ontstaand Dit woord: SLABAKKEN V2Üj Rangeerder doodgedrukt tussen muur en locomotief Mr. dr. R. D. Soumokil zou zijn gesneuveld Buit17000 gulden Fraai beeldenspel in „Een mens was te veel" Filml Coaster R. P. S. zonk door verschuiving van lading VRIJDAG 9 JANUARI 1953 (Van onze parlementaire redacteur) Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Dit gaat ook voor ministers op. En wan neer dus minister Donker naar aanleiding van de interpellatie-In 't Veld over de ontsnapping van zeven tot levenslang ver oordeelden uit de Bredase gevangenis en hetgeen daarbij wèl en in het bijzonder hetgeen niet gebeurd is, een aantal fouten in het openbaar heeft vastgesteld, is het goed zich van de geestesgesteldheid van die minister rekenschap te geven. Hij is in het algemeen de man er niet naar om naar builen sterke woorden te gebruiken. Ter wijl een ander misschien geneigd zou zijn in een dergelijk geval meteen geducht van leer te trekken, ligt het minister Donker meer, zich voornamelijk tot het vaststellen in het openbaar van de begane misslagen te bepalen. Maar men kan er staat op ma ken dat hij bij het opmaken van de „inven taris" van de fouten en verzuimen, „des duivels" is geweest. Het leek hem echter voldoende, mede voor de gezondigd heb bende functionarissen, dat hij door het publiekelijk vaststellen van de fouten ge toond heeft geenszins bereid te zijn om voor hen in het parlementair debat als schild te dienen dat hun feilen zou bedek ken. Vroeger plachten ministers nogal eens die weg te bewandelen, mede tot ergernis van de parlementariër mr. Donker. Met die methode heeft hij Dinsdag in de Eerste Kamer volkomen gebroken. Hij deelde toen mede, welke fouten er gemaakt bleken te zijn. Maar daarmee was de zaak niet af gelopen. Hij heeft, naar ons bekend is, op zeer intensieve wijze ingegrepen.Trouwens, wanneer men hem zou vragen of hij dit werkelijk terstond is gaan doen, zou hij ongetwijfeld, aldus durven wij hier op goede gronden met stelligheid verzekeren, op een dergelijke vraag onmiddellijk rea geren met te zeggen, dat men daarover zelfs helemaal niet behoeft te praten. Intensief heeft hij het nodige onderno men tot onverwijlde verbetering van al hetgeen mis bleek te zijn. Men kan er ook staat op maken, naar ons eveneens is ge bleken, dat aan elke functionaris en aan elke afdeling, die het aangaat, onomwon den duidelijk is gemaakt, dat het met de dingen die te laken vielen uit moet zijn. In de ogen van de minister kan hij er mee volstaan, in de door hem gekozen vorm de reeks van begane en ontdekte fouten ter gelegenheid van het interpel latiedebat publiekelijk vast te stellen. Dat schijnt volgens zijn opvatting al voldoende te zijn geweest om de ambtenaren die gefaald hebben te doen begrijpen, dat zij voortaan op hun tellen hebben te passen. Hiervan zou meteen voor andere diensten een deugdelijke preventieve werking uit gaan. Toen hij in de Eerste Kamer in herin nering bracht hoe hij, de minister van Justitie, door niemand omtrent het ge beurde was ingelicht, zal ook de wijze, waarop hij ten aanzien van degenen, die in dit opzicht in gebreke waren gebleven, het wapen van het sarcasme hanteerde, voor degenen die dit aanging boekdelen hebben gesproken. Aldus, naar wij weten, de zienswijze van minister Donker. In gro te trekken komt die dus hierop neer dat, wellicht even doeltreffend als disciplinaire maatregelen, de door hem bij de gedach- tenwisseling in de Eerste Kamer toege paste methode de aangewezene zou zijn. Nogmaals, elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Doordat wij hieromtrent contact opna men met iemand uit de naaste omgeving ADVERTENTIE onde flat Vorstelijk glas blèrt VRIJDAG 9 JANUARI Concertgebouw: Concert H.O.V.. 8 uur. N^ssauplein: Theosofische vereniging, spre ker J. van der Schoot, 8 uur. Waalse Kerk: Plaatselijk Hermann Zais Comité bijeen komst, 7.30 uur. Palace: „Huwelijkswals", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De arend van Madagaskar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zeehavik", 14 jaar. 7 en 9.1-5 uur. Frans Hals: „De Vrijbuiters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Saboteur", 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 8 uur. Rem brandt: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: „Via Lissabon" (Neder landse Comedie), 8 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Hu- velijkswals",- 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De arend van Madagaskar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy", 14 jaar, ".15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaame: „De zee- •avik", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans .''als: De vrijbuiters", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 Minerva: „Saboteur", 14 jaar, 2.30, 7 en S.io uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 2, 5 en 8 uur. van de minister is ons nu duidelijker be kend geworden, hoe minister Donker zelf zijn optreden in onze senaat schijnt te be schouwen en waarom hij het zo en niet anders heeft gedaan. Dit belet ons niet kenbaar te maken, dat wij er toch de voor keur aan gegeven zouden hebben, als uit de vorm van zijn betoog voor de openbare mening in Nederland nog wat duidelijker de verontwaardiging van de minister zelf over het voetlicht ware gebracht. Naar onze smaak had zijn bedoeling, de ambte lijke zondaren een nuttige, afstraffende waarschuwing toe te dienen, nog wel wat meer onderstreept mogen zijn. In hoeverre er nog aanleiding en ge legenheid voor het treffen van disciplinai re maatregelen bestaat schijnt overigens nog wel in overweging te zijn, maar om trent het resultaat van die overwegingen valt op het ogenblik niets te voorspellen. Maar hij blijft meer waarde hechten aan het effect op de betrokkenen van de open lijke erkenning van begane fouten. Ook is niet zo makkelijk uit te maken wie nu speciaal als de schuldige zou moeten gelden. Intussen geloven wij, dat zo wel voor de minister van Justitie als voor meer dan een van zijn ambtgenoten onder meer de les van het voorgevallene op en na de avond van de Tweede Kerstdag zal dienen te zijn, dat in deze onrustige tijden allerlei voorzorgsmaatregelen nodig zijn. De vluchtelingenkampen in West-Berlijn, waar vluchtelingen uit Oost-Duitsland een onderkomen vinden, zijn overvol. Men heeft de slaapgelegenheid in de bestaande 69 kampen uitgebreid, door in de recreatiezalen, op de gangen, in de kelders, en overal waar ongebruikte ruimte was, stro neer te leggen. Een kijkje op de zolder van een vluchtelingenkamp. In de Ferdinand Bolstraat te Amster dam trachtte een jonge moeder met een kinderwagen over te steken. Zij stond reeds op de rijweg toen de achterbumper van een auto in de uitstekende veren van de kinderwagen bleef haken. De wagen met een baby van acht maanden werd een tiental meters meegesleurd voordat de auto stopte. Hoewel de kinderwagen be schadigd was, bleek de baby ongedeerd Donderdagmiddag om kwart over vier maakte een employé van een Haarlemse garagehouder een proefrit met een nieuwe auto, die nog niet was voorzien van een nummerplaat. Bij de hoek Kleverparkweg- Velserstraat verleende de bestuurder geen voorrang aan een uit de Velserstraat ko mende vrachtauto. Een botsing volgde, waardoor de nieuwe auto zodanig bescha digd werd, dat zij moest worden wegge sleept. Dr. H. van der Loos, predikant bij de Hervormde gemeente van Haarlem-Noord, heeft bedankt voor het op hem uitge brachte beroep naar de Hervormde ge meente te Zandvoort. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft in zijn Donderdagmiddag gehouden vergadering besloten een subsidie van 822 te verlenen aan de Haarlemse Orkest Vereniging. In de afgelopen nacht hebben onbevoeg den met een valse sleutel een hangslot van een étalage van een kledingmagazijn aan de Anegang verwijderd. Uit de étalage zijn drie herencostuums en twee jassen gestolen. Slabakken komt al voor in het Mid delnederlands en betekende toen: aan kracht verliezen, slap worden. In die zin gebruikte Marnix het in zijn Psalm berijming, waaruit men kan zien dat het helemaal geen woord is dat uit de volks taal in het beschaafde Nederlands is binnengedrongen. Marnix schrijft (Psalm 38): „lek ghe- voel dat ick slabacke en verswacke." Thans betekent slabakken: in ijver tekortschieten, niet voortmaken, de kantjes er aflopen. Men heeft het wel eens willen verklaren uit: slaphakken, met slappe hakken lopen, maar dat is fantasie. Er is verwantschap met slaken (een zucht slaken) en slakken (ont spannen, slap maken) en invloed van het woord slap. In Zuid-Nederland komt ook: slakkebakken voor. Dat zou wel eens de oorspronkelijke vorm kunnen (Van een verslaggever) Vandaag begint in Breda het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak tegen de vier helpers van de ontsnapte SS'ers de Am sterdamse nazi's De Jong, Castricum en Adema, die de gevluchten over de grens hielpen, alsmede de broer van Karei Faber, die de zaak voorbereid en (of) gefinancierd zou hebben, maar het ziet er niet naar uit, dat hun straf bijzonder groot zal worden. Het viertal is namelijk alleen te vervolgen op grond van de artikelen 189 of 191 van het Wetboek van Strafrecht en die artike len noemen als maximum straf voor de ge pleegde delicten respectievelijk slechts zes maanden en twee jaar gevangenisstraf, al dus vertelde ons gisteren de Bredase offi cier van Justitie, mr. J. P. Hustinx. Hangende het vooronderzoek door de rechter-commissaris mr. C. van der Kroon, kon mr. Hustinx ons geen nadere bijzon derheden omtrent de zaak doen, maar wel luchtte hij zijn hart over de publicaties in enkele landelijke dagbladen die hem, de officier, nu de verantwoordelijkheid voor de ontvluchting in de schoenen willen schuiven. Uit de rede van minister Donker hadden deze bladen volgens de officier af geleid, dat Zijne Excellentie zowel de po- litie-autoriteiten als het gevangeniswezen had schoongepraat en dat er bijgevolg als zondebok alleen de officier overbleef. „Eigenlijk vind ik het wel grappig, nu tegen mijzelf eens het „schuldig" te horen eisen, dat ik za vaak zelf moet uitspreken, maar de betreffende kranten moesten toch beter weten", aldus de heer Hustinx, want zoals hij het ziet is een officier van Justitie wel verantwoordelijk voor de opsporing, ver volging en berechting van delinquenten, maar indien hij dezen aan het gevangenis wezen heeft „overgedaan", is zijn verant woordelijkheid daarmee geëindigd. Trekt u nu dus zelf maar uw conclusies IJsjes en olienoten Ook de directeur van de Bredase gevan genis, die juist een aantal hoge ambtenaren van Justitie op bezoek had, was allerminst te spreken over de berichtgeving van sommige dagbladen, die er volgens hem alleen op uit waren, zijn repu tatie en die van zijn personeel te bevui len. Dat verhaal van die feestbacchanalen voor de gevangenen bijvoorbeeld (in Breda weet men te vertellen dat het Kerst-dessert bestond uit gebak, fruit en „puddingskes" en dat er, ook op gewone dagen dikwijls ijsjes en zakjes pinda's voor „de paraplu" besteld werden!), dat verhaal dan was on juist, aldus de directeur en de blinde vin ken hadden de gevqngenen van hun eigen zakcenten gefinancierd. En verder had de directeur helaas geen tijd voor ons, want hij moest weer in conferentie met zijn be zoekers (onder wie de directeur-generaal van het gevangeniswezen) en die confe rentie duurde zoals wij zelf konden constateren tot zeer laat in de avond. Drastische maatregelen in voorbereiding Die besprekingen gingen uiteraard over de hervorming van het gevangenisregiem en de verscherping der bewaking, maar over de détails daarvan, over het wel of niet aanleggen van wachttorentjes, mitrail leurposten en wat dies meer zij. kon de heer Broekaart ons nog niets vertellen, ook al omdat de hier beraamde verbeteringen nog aan de ministers van Justitie en van. Financiën moeten worden voorgelegd, want deze laatste Excellentie moet ook hier de eindjes maar weer aan elkaar knopen. Maar vast staat in elk geval, dat er dras tische maal regelen op til zijn en dat is wel nodig ook met inwoners als Kotalla, Aus der Fuenten, Oberle, Harsting en an dere prominente Hitlerianen. bij wier „be vrijding" de neo-nazi's in Duitsland wel eens veel meer belang zouden kunnen stel len dan in de ontvluchting van een zeven tal Hollandse SS-beultjes. Een rangeerder van de Nederlandse Spoorwegen is te Rotterdam tussen een rangerende locomtief en een muurtje be kneld geraakt en zo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. Hij stond op de tree plank van de locomotief en heeft vermoe delijk door de dikke mist niet gezien dat er tussen locomotief en muurtje slechts enkele decimeters ruimte was. DJAKARTA, (Aneta). Mr. dr. R. D. Soumokil, lid van de regering van de „Re publiek Zuid-Molukken", zou tijdens „een zware strijd in West-Ceram" enige weken geleden zijn gesneuveld, aldus een bericht in het Indonesische dagblad „Sumber" van Vrijdag. „Sumber" noemt als bron van dit bericht zijn correspondent op Am- bon, die op zijn beurt het bericht ontleent aan een uitzending van „Radio Guerilla Papoea", waarvan, naar Aneta meldt, in Indonesië nog nooit eerder is vernomen. TONEEL Zaterdag 10 Januari, Concertgebouw, 2 uur: Schoolvoorstelling door het Scapinoballet onder leiding van Hans Snoek. Zaterdag 10 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: „Via Lissabon' van Charles Morgan dooi de Nederlandse Comedie. In de voor naamste rollen: Ank van der Moer, Ellen Vogel, Fons Rademakers, Ton Lutz en de regisseur Han Bentz van den Berg. Zondag 11 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie met „Via Lissa bon" (Zie Zaterdag). Dinsdag 13 Januari, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur: Derde abonnements avond van de Heemsteedse Kunstkring. Optreden van de voordrachtkunstenares Georgette Hagedoorn en de pianist Pierre Verdonck met volksliederen, internatio nale chansons en 1'Heure de 1'apéritif. Woensdag 14 Januari, Stadsschouwburg, 2 uur: Voor leerlingen van middelbare scho len „De Vrek" van Molière met Jan Musch (in zijn afscheidsrol) als Harpagon. Verder werken mee: Kitty Kluppel, Mies Hagens, Maarten Kapteyn, Edwin Thomas en anderen. Donderdag 15 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Amsterdams Toneelgezelschap met het treurspel „Gysbreght van Aemstel" door Joost van den Vondel onder regie van Albert van Dalsum. In de hoofdrollen: Johan Schmitz, Elise Hoomans, Rob de Vries en Ben Groenier. MUZIEK Vrijdag 9 Januari, Concertgebouw, 8 uur: H. O. V.-eoncert onder leiding van Mari- nus Adam met medewerking van de Mexicaanse zanger Carlos Puig, die een aria uit de opera „Snégourotchka" van Rimsky Korsakoff en „Zeven liederen voor tenor en kamerorkest" van Silvestre Revueltas ten gehore brengt. Verder wer ken van Moussorgsky, Badings en Godron. Dpnderdag 15 Januari, Concertgebouw. 8 uur: Recital door de Tsjechische meesterpia- nist Rudolf Firkusny. Hij speelt werken van Mozart, Schubert, Janatsjek en Stra- winsky. Donderdag 15 Januari, tuinzaal Concertge bouw, 8 uur: Jaarlijkse uitvoering door het Christelijk fanfarecorps Arti et Reli- gioni. Donderdag 15 Januari, Theater Monopole, Zandvoort, 8 uur: Voor de culturele kring 't Helm zingen de sopraan Anneke van der Graaf en de tenor John van Kesteren aria's en duetten uit bekende opera's. Vrijdag 18 Januari, Concertgebouw, 7.30 uur: Marinus Adam dirigeert een schoolcon- cert door de H. O. V. Vrijdag 16 Janauri, Stadsschouwburg, 8 uur: „De Minnestreelen" uit Amsterdam zingen Donderdagavond hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op de coöpera tieve boerenleenbank te Blaricum. De man nen kwamen het kantoor, dat ook in de avonduren voor het publiek is geopend, binnen. Een van hen hield de kassier een revolver voor, waardoor deze geen gele genheid meer had de alarminstallatie in werking te stellen. De andere man nam f 17.000 aan bank papier mee. Een bedrag van f 20.000, dat er vlak bij lag, liet hij onaangeroerd. De beide mannen verdwenen even snel als zij gekomen waren. De kassier sloeg onmid dellijk alarm', maar de daders waren in middels in de duisternis verdwenen. Aan genomen wordt, dat zij met een auto zijn weggereden. Een dezer dagen daartoe in de gelegenheid gesteld, heb ik ken nis gemaakt met de nieuwste film van de Nederlandse cineast Rudi Hornecker in opdracht van de vereniging Het Zonnehuis vervaardigd. De film heeft een speelduur van circa anderhalf vvr en vwrdt uitgebracht onder de titel „Een mens was te veel". Ofschoon er wel degelijk propaganda bij voorzat, is men erin geslaagd iedere hinderlijke tendenz in die richting te vermijden. In het kort geeft „Een mens was te veel" de levensgeschiedenis weer van een jonge vrouw, die ongeneeslijk ziek wordt, haar familie tot last is en dientengevolge wordt overgebracht naar een rusthuis. Het rusthuis wordt door particulieren gedreven een niet ongewoon verschijnsel in ons land. De directrice is er alleen uit op het batig saldo. Zij toil aan haar patiënten verdie nen. Hun verzorging en hun ligging komen er minder op aan. De patiënte in de film sterft. Men kan niet zeggen door nalatig heid. Dat is ook de strekkmg niet van het betoog. Wat wel be toogd wordt is, dat de liefdeloze kille sfeer van het tehuis zelfs een gezond mens alle reden geven om te zeggen, dat je er wel dood moet gaan. Gevoegelijk kan men er de gevolgtrekking uit maken hoe dom men er aan doet in zulke tehuizen de zieken te laten opnemen. Er zullen natuurlijk gunstige uitzonderingen zijn. maar het stelsel op zich werkt toestanden als hier gesigna leerd in de hand. En dat hoxidt tegelijk een opwekking in patiën ten te laten verplegen in een instituut, waar niet de geldelijke inkomsten hoofdzaak zijn, maar de belangen van de zieke, zijn lichamelijke en geestelijke gesteltenis. De verpleegster in Rudi Hornecker's f ilm „Een mens was te veel' Omdat de propaganda dus indirect wordt beoogd en de film in hoofdzaak een toe stand blootlegt, zoals men nog te vaak ont moet, een toestand, waarin velen onzer te goeder trouw kunnen komen te ver keren, heeft „Een mens was te veel" een veel bredere strekking gekregen dan mis schien wel was voorzien. De film heeft naar haar inhoud iedereen wat te zeggen. Slechts één keer mist zij een serieuze kans, wanneer zij een geneesheer, die van ge meentewege het tehuis komt controleren, met woorden laat verhalen wat wij zelf al konden zien: dat het mis is in het tehuis en zo'n situatie eigenlijk onduldbaar is. De geneesheer vergenoegt zich met een zede- preek, maar doet verder niets. Hij slaat de deur niet hard achter zich dicht, hij wordt niet indrukwekkend. Dat is jammer. Dat is een tekort van het scenario, zoals er nog wel meer zijn, want het is mij bijvoorbeeld onbegrijpelijk, dat de film zo traag en hortend inzet, terwijl verderop de beeld wisseling als een stroom voortvloeit, voort durend boeiend en u zeer vaak treffend. Er zijn echter scènes van nauwelijks enige minuten, die geen enkele dramatische func tie vervullen. Ook worden futiliteiten wel eens erg breed uitgemeten. Dat zijn tekort komingen, die Hornecker, zelf mede ver antwoordelijk voor het scenario, had kun nen vermijden. Wat meer geserreerdheid en zijn film had aan kracht gewonnen. Dat de ongeoefendheid der spelers het goede resultaat niet in de weg stond zegt overi gens heel veel omtrent zijn capaciteiten. Wel moet worden opgemerkt, dat de ge- sproken scènes het zwakst zijn. Vooral aan het geluid mankeert technisch het een en ander. Zulks werkt storend vooral bij Hor necker's fraaie beeldenspel. Men vindt in „Een mens was te veel" episodes van puur filmkunstig karakter. Dat zijn dan scènes als van de angstige dromen der zieke, die zichzelf ziet zitten in een trein, zoals zij het deed in gelukkiger dagen. Plotseling mist zij haar verloofde. Zij ziet hem met het meisje, dat hij naar haar ziekbed had meegebracht. Ze begreep toen onmiddellijk, dat hij haar had opge geven. Een ander nam nu haar plaats in. Ze berustte, maar in haar droom komt het leed bo ven. En zij ziet hem wéér mét het meisje. Dan komen de ziekendragers. Hun ge zichten angstwekkend dicht bij haar. Zij leggen haar op een brancard. Zij leggen de brancard in het veld naast de trein. En de trein rijdt weg. Wat later richt zij zich op. Er komt een man aan. Het is als in „Himlaspelet" een eenvoudig nobel man. Hij buigt zich over haar. Alle angst trekt uit haar weg. En zij, die gaat sterven, vraagt blijmoedig en eerbiedig of hij God is Of de scène van het doktersbezoek. Daar in neemt Hornecker de dokter-routinier op de korrel, die het tehuis even „doet". De dokter gaat op het laatst in stormpas de bedden langs. Hij vraagt alleen: „Alles goed?" „Nee", antwoordt een vrouwtje, maar de dokter hoort het niet. Hij wervelt door het gebouwtje. De beelden wervelen mee. In dit spel met het beeld is Hornecker een meester. Hij verstaat ook de kunst spanning op te wekken met een zeervsimpel gegeven: de jongeman, die heeft géhoord, dat zijn verloofde niet meer beter zal wor den en nu in de bus staat en gedachtenloos voor zich uit ziet. Halte na halte stappen passagiers uit. Hij kan al lang gaan zitten, maar hij merkt het niet. Wanneer de bus de laatste stopplaats heeft bereikt stapt hij zelf uit. En staat bij de ingang van een kerkhof. Hornecker heeft de gelegenheid aange grepen om ook een poppenspel in zijn film te verwerken. Hij doet het vaardig, maar iets te opzettelijk. Klaarblijkelijk heeft hij naar dit dode materiaal gegrepen omdat het spelersmateriaal, dat hem ten dienste stond, juist dat kon doen mislukken wat dood materiaal uiteraard niet kan: de natuur lijkheid der verschijning. De spelers in „Een mens was te veel" acteren niet allen natuurlijk. Met de poppen kon Hornecker vrij zijn gang gaan. Dat heeft tot gevolg dat er overdadig veel elementen in het spel komen, maar mocht men verwachten, dat Hornecker met zijn beperkte middelen een film zou maken, waarvan men duizelt? Hij heeft gedaan wat hij kon, ja meer dan men voor mogelijk mocht houden. Daarom maakt „Een mens was te veel" zo'n goede beurt. De aanmerkingen, die ik maakte mogen de lezer voorkomen als opmerkin gen. Als een noodzakelijke toelichting, die er alleen maar toe strekt bewondering te hebben voor wat Rudi Hornecker ondanks de perikelen toch nog tot stand wist te brengen. De filmliefhebber zal in „Een mens was te veel" een man aan het werk zien met talent. Men kan er wat van leren. Men zal er ook wat het gegeven betreft nog het nodige van kunnen opsteken. P. W. FRANSE. Ellen Vogel en regisseur Han Bentz van den Berg in een scène uit ,,Via Lissabon" van Charles Morgan, dat dit weekeinde in de Haarlemse Schouwburg wordt opge voerd in décors van Hans van Norden. onder leiding van Hubert Cuypers een keur van geestelijke liederen, gevolgd door het declamatorium „Die Wallfahrt nach Kevlaer" van de dirigent, voor de vereniging Geloof en Wetenschap. DIVERSEN Vrijdag 9 Januari, Raadhuis van Zandvoort, 8 uur: Afwisselend programma met onder meer vertoning van de filmstrip „Ons land en wij" door Kees Hana voor de Na- tuurbeschermingscommissie. Zaterdag 10 Janauri, De Leeuwerik, 8 uur: Opvoering van het blijspel „Het begon in een gracht" door de toneelclub van de Nederlandse Reisvereniging. Na afloop bal. Maandag 12 Januari, gebouw St. Bavo, 8 uur: Lezing van reisbureau met films over Canada, Australië, Zuid-Afrika en de Ver enigde Staten van Amerika. Voor even tuele emigranten. Woensdag 14 Januari, Kon. F.mmaschool, 8 uur: Lezing met film over Australië door dr. J. M. Lodewijks voor de V. U. in Haarlem-Noord (ingang Raafstraat). Donderdag 15 Januari, Gymnasium Prinsen hof, 8 uur: Lezing en film over „De vlieg techniek van vogels" en „Het leven der bijen" voor de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Donderdag- 15 Januari, Rembrandt-Theater, 9.15 uur: Vertoning van de film „Der Apfel ist ab" van Helmut Kautner voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring, tot 19 Ja nuari. Geopend van 1012.30 en 13.3017 uur. des Zondags van 1417 uur. Voor malig woonhuis Jac. van Looy te bezich tigen op Donderdagen van 1012 en 1417 uur, des Zondags van 1417 uur. LORIENT A.F.P.-A.N.P.De tien opvarenden van de Nederlandse kustvaar der R.P.S. die voor de kust van Bretagne is vergaan, zijn gisteren in de haven van Loriënt binnengebracht door de Brittia. Kapitein F. A. van der Mey uit Amster dam heeft verklaard dat, toen de R.P.S. op ongeveer zestig mijl ten Zuidoosten van Ouessant was, de lading erts door de ster ker wordende deining naar bakboord ging schuiven. De slagzij werd steeds gevaar lijker en daarom heeft kapitein Van der Mey de sloep van de R.P.S. buiten boord laten zetten. Als laatsten gingen hij en de stuurman in de sloep. Deze dreef daarna gedurende tien uur op de stroom voort in dikke mist.en op een woelige zee. Tegen middernacht zagen de Nederlanders een schaduw. Zij begonnen te schreeuwen en wisten de aandacht te trekken van de be manning van de Brittia. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 Januarij 1853 LONDEN. Met de stoomboot Nia gara zijn alhier berigten uit Nieuw York aangebragt. In dezelve wordt medege deeld dat de generaal Pierce, de nieuwe President van de Vereenigde Staten, heeft verklaard dat hij, geroepen zijnde tot de hoogste betrekking, waarover de bevolking kan beschikken, het regt aan zich behoudt, «elf in de zamen- steHing van zijn Kabinet te voorzien. Andere berigten houden in, dat een Fransche gelukzoeker, graaf BouLbon, zich van de Mexicaansche provincie Sonora heeft meester gemaakt en dat eene Fransche scheepsmacht doende was, ook Semana te veroveren. In den Senaat heeft de generaal Cass aangedron gen op het bieden van den meest na- drukkelijken tegenstand aan de Fran- schen en den nieuwen President Pierce vijf mülioenen dollars ter beschikking te stellen, teneinde elke vreemde tus- schenkomst in de aangelegenheden van Sonora en Semana te verhoeden en in dat oipzigt de beginselen van den Presi dent Monroe te handhaven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5